Új Szó, 2012. november (65. évfolyam, 253-276. szám)

2012-11-26 / 272. szám, hétfő

www.ujszo.com UJSZO 2012. NOVEMBER 26. Sport 15 Forma-1, Brazil Nagydíj: óriási izgalmakat hozott az idényzáró, Button nyert, Fernando Alonso számára a második hely nem volt elég a vb-címhez Vettel a világbajnok, hatodik lett a flúgos futamon Sebastian Vettel (elöl) a Brazil Nagydíj elején ütközött, de így is világbajnok lett (SITA/AP-felvétel) Sebastian Vettel lett a 2012-es évForma-l-es világbajnoka, miután az idényzáró Brazil Nagydí­jon Interlagosban a 6. helyen végzett. Fő riváli­sa, Fernando Alonso a második lett, így az összetett pontverseny­ben három ponttal alul­maradt. Vettel ezzel minden idők legfiatalabb háromszoros világbaj­noka lett, Ayrton Senna rekordját több mint hat évvel döntötte meg. ÖSSZEÁLLÍTÁS A Forma-1 idényzáró inter- lagosi futama pont olyan volt, mint az egész idény: őrült és nagyon izgalmas. A vb-pontverseny éllovasa, Sebastian Vettel (Red Bull) a negyedik, Fernando Alonso (Ferrari) a hetedik helyről raj­tolt, a pole pozíció Hamiltoné (McLaren) volt, mellőle csapat­társa, Jenson Button indulha­tott. Alonsónak mindenképpen dobogón kellett végeznie ah­hoz, hogy egyáltalán számol­gathasson, Vettel számára adott esetben még a pontszer­zés sem volt feltétel, hiszen a futam előtt tizenhárom ponttal vezetett riválisa előtt. Interlagosban mindenki az esőt várta, de a dráma még az eső megérkezése előtt bekö­vetkezett. Cápatámadás Vettel ellen A rajt után ugyanis Vettel és Bruno Senna (Williams) ütkö­zött, a vb-címvédő megpördült, több autó is koccant, a német pilóta Red Bulija megsérült, de a csapatrádión azt az utasítást adták neki, maradjon kint a pá­lyán. Eközben Mássá nagyszerűen zárt Alonsónak, aki így egyszerre két helyet lé­pett előre: ferraris kollégáját és Vettel csapattársát, Mark Web- bert is megelőzte. A második körben úgy állt a futam, hogy Alonso lett volna a világbajnok, de hát hátravolt még 69 kör... Vettel a sérült autóval (me­lyet Wéber Gábor tévés szak­kommentátor úgy jellemzett, hogy „komolyabb cápatámadás érte”) azonnal megfutotta a verseny leggyorsabb körét, s bár a baleset után visszaesett a 22. helyre, a nyolcadik körben már a nyolcadik helyen állt! Megjött az eső is Közben az eső is megérke­zett, s a kerékcserék újra meg­keverték a mezőnyt, Jenson Button vette át a vezetést, ám a 19. körben a Force India ver­senyzője, Nico Hülkenberg megelőzte. Az eső lassan elállt, de Alonso arra panaszkodott, hogy nagyon piszkos a pálya. Nico Rosberg egy törmelékda­rab miatt defektet kapott, ezért a 23. körben beküldték a biz­tonsági autót - ennek a legke­vésbé az élen haladó Hülken­berg és Button örült, hiszen már egyperces előnyük volt. A Safety Car a 29. körben hagyta el a pályát. A vb címre még esélyes két pilóta érthető módon nem akart feleslegesen kockáztatni, ezt pedig a többi­ek ki is használták, Kobajasi (Sauber) például hihetetlen pimaszsággal előzte meg elő­ször Vettelt, majd Alonsót. Vet­tel ekkor a 7. helyen haladt, vagyis Alonsónak győznie kel­A Brazil Nagydíj vég­eredménye: 1. Button (brit, McLaren), 2. Alonso (spanyol, Ferrari), 3. Más­sá (brazil, Ferrari), 4. Webber (ausztrál, Red Bull), 5. Hülkenberg (né­met, Force India), 6. Vettel (német, Red Bull), 7. M. Schumacher (német, Mer­cedes), 8. Vergne (francia, Toro Rosso), 9. Kobajasi (japán, Sauber), 10. Räikkönen (finn, Lotus). A vb végeredménye - pi­lóták: 1. Vettel 281 pont, 2. Alonso 278, 3. Räikkönen 207, 4. Hamil­ton (brit, McLaren) 190, 5. Button 188, 6. Webber 179, 7. Mássá 122, 8. Grosjean 96. Csapatok: 1. Red Bull 460, 2. Ferrari 400, McLa­ren 378. lett volna ahhoz, hogy harmad­szor is világbajnok legyen. A 39. körben megint eleredt az eső, a pálya néhány kör alatt újra nagyon csúszóssá vált. Az élen továbbra is Hülkenberg haladt, mögötte Hamilton au­tózott, aki a 48. percben ki is használta Hülkenberg kon­centrációs hibáját, s átvette a vezetést. „Maradj nyugodtan” Az izgalmaknak viszont még nem volt vége: az 55. körben az élen haladó két versenyző egymást ütötte ki, Hamüton nem tudta folytatni, Hülken­berg pedig áthajtásos büntetést kapott, Button került az élre, de a Ferrarinál is megélénkül­tek, hiszen egy csapásra meg­nőttek Alonso esélyei. A Red Bull Vettelt azonnal kihívta kerékcserére, de olyan gyorsan, hogy a bal első kerék nem volt előkészítve, így a né­met püóta értékes másodper­ceket vesztett. Az egyre erősö­dő esőben Alonsónak is kereket kellett cserélnie, de vissza tu­dott jönni a 4. helyre, Hülken­berg büntetése után pedig már a harmadik volt, s előtte a csa­pattárs, Mássá autózott. Vettel azonban a 6-7. hely környékén tudta magát tartani, s ez még mindig neki kedvezett. A csa­pat folyamatosan nyugtatta a fiatal versenyzőt a rádión: „Maradj nyugodtan, ez elég, csak légy nyugodt...” Schumacher búcsúja Míg mindenki a vb-címért folyó csatára figyelt, teljesen háttérbe szorult, hogy a sport­ág legendája, Michael Schu­macher pályafutása utolsó versenyét futotta. A fénykorá­ban igazi esőmenő Schumi bemutatott néhány olyan ke­mény manővert, amiért a ra­jongói imádják (amikor pél­dául kerék a keréken csatázott Räikkönennel, az igazán lát­ványos volt), de ennél többre nem futotta: a hétszeres világ­bajnok végül a 7. helyen zárta a futamot. Vettel a világ tetején A vüág ebben a pillanatban egy háromszoros világbajnokra figyelt. Az utolsó előtti körben Paul di Resta a falhoz vágta az autó­ját, így a futam a Safety Car mögött zárult. A futamot Jen- són Button nyerte, a második helyen Alonso ért célba, de ez kevés volt számára, Vettel ugyanis a 6. helyen végzett, így 2010 és 2011 után 2012-ben is felért a csúcsra, (t-bt) Rövid pályás úszó-Eb: Flosszú Katinka mérlege 3 arany és 1 ezüst, Cseh Lászlóé 3 arany Tucatnyi éremmel zártak a magyarok Cseh László nyert, de nem elégedett pillangójával (SITA/AP-felv. NHL: törölték az All Star-hétvégét New York. December 14-éig törölték az összes meccset, ahogy a 2013-as All Star-hétvégét is az észak-amerikai jég­korongligában (NHL) a klubtulajdonosok és a játékos-szak­szervezet képviselői között fennálló bérvita miatt. A bajnoki szezon októberben kezdődött volna, ám a csapatvezetők és a hokisok nem tudnak megegyezni a ligabevételek elosztásá­ról. Emiatt az NHL szünetel, közel 160 játékosa pedig már európai együttesekben szerepel. (MTI) Dzsudzsákék megbuktatták a Szpartak edzőjét Kirúgták Unai Emeryt MTl-JELENTÉS MT1-JELENTÉS Chartres. Tegnap véget ért a Franciaországban zajló rövid pályás úszó Európa-bajnokság. A magyar küldöttség újabb öt éremmel gyarapította kollek­cióját az utolsó két nap folya­mán - összességében 12 dobo­gós hellyel zárva a kontinens- viadalt. Szombaton Hosszú Katinka megszerezte harmadik arany­érmét, 200 vegyes és 200 pil­langó után 100 vegyesen sem talált legyőzőre. (Ä második helyen Jakabos Zsuzsanna ért be). Nyilatkozatában azonban 400 gyorson elért hetedik he­lyével foglalkozott bővebben a bajaiak versenyzője. „Mivel a jövőben mindenképp szeret­ném csinálni ezt a számot, ezért egyértelmű volt, hogy in­dulok, más kérdés, hogy még sokat kell fejlődnöm ezen a tá­von, több erő kell hozzá, több edzés előtte - mondta Hosszú. - A száz vegyes jó volt, itt csak menni kell, ahogy a csövön ki­fér, különösebb taktikázásra nincs mód.” Hosszú vasárnap is szerzett egy érmet, a győztes, 4:23,47 perces Európa-csúcsot elérő brit Hannah Mileytól mind­össze 44 századdal maradt el, míg Jakabos 4:25,61 perces idővel csapott célba harmadik­ként 400 vegyesen. A férfiaknál Cseh László is igazolta klasszisát: a két hosszabbik vegyesszám - a 200 és a 400 méter - megnyerését követően szombaton 200 pil­langón parádézott. A táv első felében kivárt, majd nagyszerű hajrával simán győzött 1:52,11 perces idővel, pályafutása 16. rövid pályás Eb-aranyérmét is kiérdemelve. A finálé másik magyarja, Biczó Bence 1:53,64- gyei a negyedik lett. „Szép győzelem volt, viszont az úszás még mindig nem az igazi. Ez még nem az a pillan­gó, amit én szeretek, a köny- nyed, robbanékony, laza és lendületes - mondta Cseh. - Persze, ennyi edzés után miért lenne más, de én már csak ilyen elégedetlenkedő típus vagyok. Az természetesen jó érzéssel tölt el, hogy érzem magamban az erőt, azaz hiába voltam hát­rébb picit, amikor száznál for­dultam, egyértelműen tudtam, nyerni fogok.” Moszkva. Dzsudzsák Balázs együttese, a Dinamo Moszkva kiütéses, 5:l-es győzelmet ara­tott a városi rivális Szpartak el­len, melytől ezt követően me­nesztették Unai Emery vezető­edzőt az orosz labdarúgó-baj­nokság 17. fordulójának teg­napi játéknapján. A 85. percig pályán lévő ma­gyar szélső gólt ugyan nem szerzett, de ő készítette elő csapata második találatát egy jobb oldali beadással. A Bajnokok Ligájában ked­den a Barcelonától sima vere­séget szenvedett (0:3), s ezzel kiesett Szpartak általános igazgatója, Valerij Karpin rög­tön a meccs utáni sajtótájékoz­tatón bejelentette, hogy meg­válnak a trénertől. A spanyol Emery, aki korábban a Valenci­át irányította, júniusban szer­ződött az orosz fővárosba, ám nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ugyanis a bajnok­ságban sem szerepelt jól csapa­tával, mely jelenleg csak a he­tedik, s 10 ponttal van lema­radva az éllovas CSZKA Moszkva mögött.