Új Szó, 2012. április (65. évfolyam, 78-100. szám)

2012-04-02 / 78. szám, hétfő

18 Sport ÚJ SZÓ 2012. ÁPRILIS 2. www.ujszo.com Monika Matysová csapatkapitány: „Sírunk, mert csalódottak vagyunk' Öngól és a tavaszi szél döntött 11. labdarúgóliga: újra kieső helyen a losonciak, ismét kikaptak a ligetiek Fölényes nagymihályi győzelem a LAFC ellen Michalik kapusnak sok dolga volt a nagymihályi találkozón HORVÁTH PÉTER Szene. Egy utolsó percben szerzett szerencsétlen öngóllal szenvedett vereséget a szlovák női labdarúgó-válogatott a Finnország elleni Eb-selejtezőn (0:1), amivel megszakadt a ha­zai csapat veretlenségi soroza­ta, és elveszítette vezető helyét a csoportban. Férfiasán bevallom, nem tudtam, mire számítsak a mér­kőzés előtt, hiszen tudtam, ez lesz az első női futballmeccs, amit az elejétől a végéig látha­tok. Sok vélemény szerint ez a játék elsősorban az erősebb nemhez tartozik, csak ők művelhetik magas szinten, csak ők nézhetik, csak ők érte­nek hozzá. Most azonban kicsit felfigyelt a lányokra is az or­szág, ugyanis veretlenül vezet­ték selejtezőcsoportjukat a 2013-as svédországi Európa- bajnokságra, és ha már a férfi­aknak nem sikerült kijutni egy ilyen szintű megmérettetésre, vigyázó szemünket a hölgyekre vetettük. A mérkőzés fontossá­J. MÉSZÁROS KÁROLY Csak kenyai futó nyert teg­nap a 7. pozsonyi városi mara­tón versenyein. Nincs ebben semmi meglepő, ők voltak az esélyesek. Állandóan fújt a szél, helyenként hózápor és viharos széllökések nehezítették a ver­senyzők dolgát, rontották idő­eredményüket. Ilyen szélsősé­ges időjárási viszonyok között is új pályacsúcsot futott a kenyai Murigi, aki a női maratoni távon 2:42:41 óra alatt ért célba. Tíz után néhány perccel már hömpölygött a tömeg a pozso­nyi Sznf-híd felé. Elöl az afrikai hangadók, mögöttük az egyik bolyban 11-es rajtszámmal re­ménységünk, Magyar Imre buk­kant fel, és utánuk már áradt a futók sora. Hosszú perceken át tartott, míg elhaladt előttünk a négyezer-ötszáz versenyző. Állt a forgalom, s bizony kedve lett volna az embernek a futók közé csatlakozni. Csak felkészületle­nül fölösleges. Táv közben a ligeti utakon egyre jobban kidomborodott a kenyai versenyzők fölénye. Fél- maratonon sokáig együtt haladt Stephen Kiplimo és Jackson Mwendwa Munyao, a célban gát mutatta az is, hogy a Szlo­vák Televízió először közvetí­tette élőben a női válogatott összecsapását. Nem tudom országszerte mennyien ültek a tévékészülé­kek előtt, a helyszínen viszont szép számmal figyeltük az összecsapást, a hatszázötven szurkolóval meg is telt a szenei főtribün (ingyenes belépő mel­lett!!!). El kell ismerni, nem volt olyan iramú mérkőzés, mint a férfiaknál, kevesebb volt a helyzet és a kapura tartó lö­vések száma is. De kevesebb volt a szabálytalanság is, és gyönyörködhettünk nemcsak szép lányokban, hanem muta­tós sarkazásokban, cselekben, megmozdulásokban is. Voltak a meccsnek nagyon unalmas szakaszai, amikor leginkább a magyar és finn nyelv rokonsá­gára próbáltam bizonyítékokat keresni a vendégedző ordíto- zásai segítségével. A két félidő jelentős mérték­ben különbözött, az elsőben a szlovákok domináltak, a má­sodikban pedig a finnek, akik­azonban Kiplimót ünnepelte a közönség. A legjobb nő is kenyai volt a 21 km-es távon: Nancy Koech nyert. Harmadikként a szlovák Jana Zatlukalová érke­zett az Eurovea előtti célba. „Csak próbálkoztam a félmara­tonival. Más az idei célom. Öt vagy tíz kilométeren Eb-szintet szeretnék futni” - árulta el a ver­seny után a dubnicai atlétanő. Közben a maratonon ugyan­az a képlet mutatkozott, mint féltávon. Két kenyai, MicahKip- lagat Samoei és Richard Chepkwony haladt hosszú ideig fej fej mellett a ligeti töltésen. Utóbbi azonban nem bírta az iramot, és feladta a versenyt, így az óvárosba már egyedül ér­kezett Kiplagat. A célban sem volt veszélyben az elsősége. „Életem legnehezebb versenyét futottam. Roppant nehéz kö­rülmények vártak ránk a pá­lyán. A 35. kilométertől egyedül voltam az élen, és harcoltam az időjárás viszontagságaival. Jobb időre számítottam, de ezúttal nem ment” - ezek voltak a győztes mondatai a célban. Ezután már azt vártuk izga­lommal, mikor látjuk meg a célban Magyar Imrét. Több mint két és fél perc elteltével a nek feltámadása szorosan összefüggött az eső és szél fel­támadásával is, ami egyértelműen nekik kedvezett. Amikor már mindenki bele­nyugodott a békés gólnélküli döntetlenbe, a tavaszi szél a kétperces hosszabbítás utolsó perceiben mégiscsak befújta a labdát a szlovák hálóba, ami­hez persze az öngólt vétő Ko­lenová feje is kellett. A lányokat szemmel látható­an nagyon letörte a szerencsét­len vereség, Pakusza Zsolt edző viszont higgadtan nyilatkozott: „Egyenrangú ellenfelek vol­tunk, ma a sportban nagyon fontos szerepet játszó szeren­cse döntött. Célunk a továbbju­tás, aminek kérdése még min­dig nyitott, jövő héten Finnor­szágban mindjárt lehetősé­günk lesz a visszavágásra.” Monika Matysová csapatkapi­tány elkeseredettebben szólalt meg: „Esőben, szélben küzdöt­tünk, ami hihetetlenül nehéz volt. Már örültünk az egy pont­nak, de most sírunk, mert csa­lódottak vagyunk.” zsitvabesenyői futó is megér­kezett. Ideje 2:31:02, és ez a ki­lencedik helyre volt elég. „Óva­tosan kezdtem, tartottam a széltől, de minden jól végző­dött” - sorolta benyomásait az érsekújvári AC futója. Úgy érzi, az erős szél három percet hoz­záadott az időeredményéhez. Kétszer kapott görcsöt a pá­lyán: a 29. kilométeren emiatt visszavett az iramból, s kétszáz méterrel a cél előtt újra vissza­tért a görcs, de így is beért még a célba. Nem először futott Po­zsonyban ilyen rossz időjárási viszonyok között. „2008-ban hasonló körülmények között versenyeztünk, s akkor értem el 2:55:55 órás egyéni csúcso­mat. Sokkal jobb idő van ben­nem, csak türelmesen kell vár­nom, hogy meglegyen a for­mám is hozzá. Eddig gondom volt a kilométerenkénti 3:30 perces idővel, most meg több­ször is azon belül futottam, te­hát teljesítményemmel elége­dett lehetek.” Pályacsúcsot a kenyai Lucy Wambui Murigitól láttunk. A tavalyi félmaratoni győztese 2:42:21 órás idővel utasította maga mögé a női maratonfutók mezőnyét. Közvetlenül mögöt­te meglepetésre a magyar Bátai Réka tűnt fel a célban, meg­előzve a tavalyi győztes kenyai Lilian Koechot. „Mindig sikerült valakihez csatlakoznom, nem voltam egyedül, s jólesett, hogy a végén néhány futót lehajráz­tam - mesélte élményeit a ma­gyar versenyző, aki először in­dult Pozsonyban, és 2:46:15 órás idejével is elégedett. - Az óvárosban a köves rész nem tet­szett, de a hangulat jó volt. Szép emlékem lesz a versenyről, hi­szen dobogóra vágytam, és 2:50 órán belül akartam futni. Mind­kettő sikerült.” Döntetlenezett a bajnok­ság első két helyezettje a II. labdarúgóliga 23. for­dulójában, így a Myjava továbbra is 8 ponttal elő­zi meg a Podbrezovát. ÖSSZEÁLLÍTÁS Rimaszombatban nem sokat mutatott a listavezető, amely végül örülhetett az egy pont­nak, mert a gömöri csapat győ­zelmet érdemelt volna. Nem született gól a küz­delmes Dubnica-Podbrezová mérkőzésen, a vendégeknek jóval több lehetőségük volt, ám Bajza kapus néhány bra­vúros védést is bemutatott. Sokáig úgy tűnt, hogy a szepsiek döntetleneznek Lip- tószentmiklóson, ám röviddel a lefújás előtt Šuniar játékve­zető úgy látta, hogy Dupkala kézzel ért a labdához a tizen­hatoson belül, ezért büntetőt ítélt. A tizenegyest a télen ép­pen a szepsi csapatból érke­zett Tomáš Lábún biztosan ér­tékesítette. Közel 1900 néző volt kí­váncsi a losonciak nagymihá­lyi vendégjátékára. A tapasz­talt Rák Róbert nélkül pályára lépő hazaiak minden tekin­tetben felülmúlták a nógrádi­akat, és simán nyertek 4:0-ra. Ez volt a hazaiak első tavaszi győzelme. Ezzel a vereséggel a losonciak újra kieső helyen állnak, (sz. z.) Döntetlen az éllovassal Peches gólt kaptak a gömöriek Rimaszombat. l:l-es dön­tetlennel ért véget a listaveze­tő miavai együttes rimaszom­bati vendégjátéka. Végig a ha­zaiak játszottak fölényben, ám peches gólt kaptak. A haj­rában a jobbhátvéd Migaľa pazar bombájával egyenlítet­tek a gömöriek. „Jóval több lehetőségünk volt, mint a favorizált vendé­geknek. Pedig sérülések miatt több kulcsemberünk hiány­zott. Miután a hét közben Obročníknak és Siheľskýnek is egészségi problémái akad­tak, vendégjátékosként a sze­zon végéig leigazoltuk a zsol­nai Poleťot, a Slovan-fakóból pedig a tehetséges Balážit. Az előbbi a védelemben, az utóbbi pedig jobbhátvédként és a középpályán is bevethető - mondta lapunknak Piszár József, a rimaszombatiak sportigazgatója. - Hiába ját­szottunk jelentős fölényben, ha helyzeteink nagy részét el­puskáztuk. A miavaiak rend­kívül szerencsés találattal sze­reztek vezetést, egy beadásnál az erős szél megzavarta a há­lóőrünket, akit átugrott a pat­togós labda, amit a szél befújt a kapuba. Szerencsére a pe­ches gól után sem adtuk fel, és a hajrában az előretörő jobbhátvédünk, Migaľa tizen­hat méterről kiegyenlített. Ezután is akadtak helyzete­ink, a legnagyobbat Pisarík hagyta ki. A játék képe alap­ján győzelmet érdemeltünk volna.” (sz. z.) Somorján az olimpiai láng Déli tizenkét óra előtt pár perccel kedves esemény zajlott teg­nap a pozsonyi maratonon: az olimpiai váltófutás végén Šuranné Kuczman Éva átadta a szlovákiai ötkarikás lángot Bárdos Gábor somoijai polgármesternek, hogy a londoni játé­kok jelképe elinduljon június 23-ig tartó szlovákiai útjára. Első állomása Somorja és a Csallóköz. „Egy életre szóló élmény, amikor ilyen pillanatokat él át az ember - monda lapunknak Bárdos Gábor. - Ami plusz, hogy egyenesen a fővárosiaktól, rá­adásul a Nagyabonyból származó Kuczman Éva egykori olim­piai bronzérmes távolugró kezéből vehettem át a váltófutás jelképét. Somoija az első város, ahova eljut a láng. Keddig ná­lunk marad, közben különféle versenyeket szervezünk, váro­sunk legjobb sportolói futnak be vele a főtérre. Szerdán Nagy- megyerlesz egy napra a váltófutás állomása.” (jmk) A 23. FORDULÓ KRÓNIKÁJA MŠKRimavská Sobota-Spartak Myjava 1:1 (0:0) Góllövők: Migaľa (90.), ill. Košík (69.). Játékvezető: Kružliak, 574 néző. Sárga lap: Vargic, Morháč, ill. Kvasnica, Petráš. RIMAVSKÁ SOBOTA: Kostolanský-Migaľa, Zvara, Rubint, Morháč-Obročník-Siheľský, (72. Baláži), Sedlák, Vargic (77. Poleť)-Pribula-P. Ďurica (65. Pisarík) MFK Dubnica-FO ŽP Šport Podbrezová 0:0 Játékvezető: Kráľovič, 470 néző. Liptovský Mikuláš-Moldava nad Bodvou 1:0 (0:0) Góllövő: Labun (89., tizenegyesből). Játékvezető: Šuniar, 300 néző. Sárga lap: Labun, ill. Miroszlavljevics, Dupkala. Piros lap: Miroszlavljevics (83.). MOLDAVA: Polaček- Kub- ala, Pavlovié, Kantar, Kražel-Ribár (85. Dupkala), Bálát, Miroszlayjevics, Cmark-Jurko (77. Dyjan), Bognár. Zemplín Michalovce-LAFC Lučenec 4:0 (1:0) Góllövők: Uškovič (59., 90.), Hoŕava (13.), Krmpotič (64.). Játékvezető: Michlian, 1880 néző. Sárga lap: Krmpotič, Mi­liők, ill. Kulik. LAFC: M. Michalík-M. Szabó (20. R. Kulik), Semeník, Paldan, Szőcs-J. Beňo (80. Fieber), T. Opiela, Mižík, Fljasko (60. Koliada)-Mateusz Pyrka, Nilaš. FC Petržalka 1898-MFKRužomberokB0:l (0:0) Góllövő: Janso (68.). Játékvezető: Straka, 250 néző. A Senec-DolnýKubín mérkőzés lapzárta után ért véget. TABLAZAT, MŰSOR A bajnokság állása 1. Myjava 2. Podbrezová 3. Michalovce 4. Dolný Kubín 5. Rim. Sobota 6.Senec 7. Dubnica 8. Ružomb. B 9. Moldava 10. L Mikuláš 2214 21 11 21 10 2 36:7 48 3 31:15 40 6 31:25 35 7 23:22 31 8 26:31 28 5 22:20 27 6 17:15 26 7 5 10 24:27 26 5 11 6 17:24 26 5 511 19:31 20 511 11. Lučenec 22 5 4 13 18:36 19 12. Petržalka 21 4 6 11 15:26 18 Következik 19. FORDULÓ, április 4., szerda-16.00: Ružomberok B-Podbrezová, Lučenec- Myjava, D. Kubín-Dubnica, L. Mikuláš-Petržalka; 17.30: Moldava-Rimavská Sobota, Senec-Michalovce. Csupa kenyai a dobogó tetején a 7. pozsonyi városi maratonon Magyar Imre kilencedik a célban Az eredmények a 20. oldalon