Új Szó, 2012. március (65. évfolyam, 51-77. szám)

2012-03-21 / 68. szám, szerda

20 Sport ÚJ SZÓ 2012. AAÁRCIUS 21. www.ujszo.com Mi történt a Világkupa 2011 /2012-es szezonjában? Összefoglalónk az alpesi sí, sílövő, síugró és sífutó Vk legfontosabb történéseiről Lindsey Vonn lett a tél királynője Lindsey Vonn, Marcel Hirscher, Magdalena Neuner, Mariin Fourca- de, Dario Cologna, Marit Björgen, Anders Bardal. Ezektől a nevektől voltak hangosak a téli sportok most véget ért Világku­pa-sorozatai. ÖSSZEÁLLÍTÁS Szlovákia képviseletében az alpesi síző Veronika Zuzulová és a sílövő Anastasia Kuzmina sem vallott szégyent. Alpesi sí Lindsey Vonn-nál nincs jobb. Az amerikai sízőnek nem volt könnyű dolga, versenyzését magánéleti problémák is nehe­zítették: az idény elején kide­rült, elválik férjétől. A pályán viszont mindez nem mutatko­zott meg. Vonn az idény első versenyén megnyerte az óriás-műlesiklást, ezzel ő lett az ötödik nő, aki mind az öt számban (lesiklás, műlesiklás, óriás-műlesiklás, szuperóriás-műlesiklás, kom­bináció) futamot tudott nyerni a Világkupában. S ez csak a kezdet volt: az amerikai klasszis további tizenegy futamgyőzel­met gyűjtött be, s a szezon vége felé csak az volt a kérdés, sike­rül-e elérnie a 2000 pontos álomhatárt. Ez végül nem jött össze, de Vonn-nak legalább jö­vőre is lesz motivációja. A műlesiklás-specialista szlo­vák Veronika Zuzulová egy ha­todik hellyel kezdte a szezont Aspenben, aztán viszont Cour- chevelben és Flachauban is ki­esett. Kritikusai már ráhúzták a vizes lepedőt, miután Lienzben 8., Zágrábban pedig csak 13. lett. Zuzulová viszont Kranjska Gorában megmutatta egy har­madik hellyel, hogy még mindig az élmezőnyhöz tartozik, az an­dorrai Soldeuban az ötödik he­lyen végzett. Ofterschwangban becsúszott egy újabb 13. hely, de a szezon zárása fényesre sike­rült: Zuzulová Aaréban és Schl- admingban is másodiklett. A Vk- futamgyőzelem egyelőre mint­ha el lenne átkozva számára: Aa­réban mindössze egy századmá­sodperccel kapott ki, de a szak­ági Vk-ban így is negyedik lett. A horvát Ivica Kostelic a leg­jobb úton járt, hogy megvédje címét a férfi alpesi sízők össze­tett Világkupájában: februárig öt versenyt nyert meg, s győ­zött az oroszországi Krasznaja Poljanában rendezett kombi­nációban is. Verseny közben azonban megsérült, a dobogó­ra már könnyes szemmel állt fel, sílécét használva mankó­ként. Térdét műteni kellett, s bár Kostelic egy hónapon belül visszatért, az összetett elsőség­ről lemondhatott. így nyűt meg az út az osztrák Marcel Hirscher előtt, aki már tavaly is reménykeltőén ver­senyzett, csak aztán eltört a bokája. Ezúttal semmi ilyesmi nem jött közbe, a huszonhárom éves, háromszoros junior vi­lágbajnok Hirscher összesen ki­lenc futamot nyert meg, s ezzel összetettben is az élen végzett, s az óriás-műlesiklás kis kris­tályglóbuszát is megkapta. Biatlon Magdalena Neuner már a szezon elején a középpontba került. Minden idők legered­ményesebb női sílövője 24 éve­sen közölte, a szezon végén visszavonul. Szépen búcsúzott, pályafutása során harmadszor (a 2007/2008-as és a 2009/2010-es szezon után) övé lett az összetett Vk-győz- tesnek járó nagy kristálygló­busz. Neuner összesen tíz Vk- futamot nyert meg, legna­gyobb riválisa, a fehérorosz Darja Domracseva hatot. A szlovák színekben verseny­ző Anastasia Kuzmina ezúttal Vonn az összetett mellett a szuper-G-t, a lesiklást és a kombinációt is megnyerte (SITA/AP-felvétel egyetlen Vk-futamot sem tudott megnyerni, de tizenháromszor végzett a top 10-ben, Antersel- vában a tömegrajtos verseny­ben pedig második lett. Össze­tettben a 10. helyen végzett. Fu­tásban a legjobbakkal is felvette a versenyt, de a lövéseknél sok­szor hibázott. A ruhpoldingi vi­lágbajnokságon is érem nélkül maradt, utána sajtótájékozta­tón kért elnézést a szurkolóktól... Kellemes meglepetést szer­zett Jana Gereková, aki Kuz­mina mellett gyorsan fejlődik. A szlovák süövészet nagy re­ménysége összetettben 28., az utolsó Vk-viadalon, Hanti- Manszijszkban a sprintben nyolcadik lett. Ha így folytatja, jövőre rendre beférhet a leg­jobb tizenötbe. A férfiaknál a címvédő Tarjei Bö és a tavalyi második Emil Hegle Svendsen elmaradt ko­rábbi teljesítményétől - a két norvég összesen nyert hat fu­tamot, a francia Martin Four- cade, aki a 2010/2011-es sze­zonban harmadik lett, pedig élt a kínálkozó lehetőséggel. Nyolcszor nyert futamot (ebből három aranyat a világbajnok­ságon gyűjtött be, s mindhár­mat egyéni számban!), össze­sen tizennégyszer állt dobo­gón, s remekül hajrázott, az idény utolsó kilenc versenyéből hatot megnyert, így övé lett a kristályglóbusz. Bátyja, Simon már annak is örült volna, ha megszerzi élete első Vk-győ- zelmét, s bár többször is közel állt hozzá, valaki mindig leta­szította a trónról. A veterán Öle Einar Björndalen kétszer állt dobogón, mindkétszer az üldö- zéses versenyben: Hochfilzen- ben második, Kontiolahtiban első lett. Síugrás Tizennyolc év után nyerte ismét norvég versenyző a síug­ró Világkupát. Anders Bardal korábban még az első három­ban sem volt összetettben, idén azonban nagyon kiegyensú­lyozott formát mutatott. Bár csak háromszor nyert (a máso­dik Gregor Schlierenzauer és a harmadik Andreas Kofler öt- ször-ötször), tizenkétszer állt dobogón, s ez végül a kristály­glóbuszt is meghozta neki. Az utolsó versenyre Planicába már akkora előnnyel érkezett, hogy egy relatíve gyengébb teljesít­ménnyel is be tudta biztosítani győzelmét. A planicai második körre ezért Superman-dresszbe öltözött - de az erős szél miatt ezt a kört lefújták, így a világ nem láthatta, amint Bardal Su- permanként száll a levegőben. Az elmúlt négy évben három­szor osztrák versenyző végzett az élen - most megtörni látszik Ausztria hegemóniája. Igaz, a Négysáncversenyt Schlieren­zauer nyerte, a sírepülő-vb-n azonban az egyéni versenyben a szlovén Kranjec volt a legjobb, miután az osztrák Koch hiába szállt 243 méterre, a földre ér­kezésnél elesett. Ausztria azért a Nemzetek Kupájában vigasz­talódhatott, csapatban még mindig nincs ellenfelük az oszt­rákoknak. Sífutás A svájci Dario Cologna és a norvég Marit Björgen is pálya­futása során harmadszor sze­rezte meg a sífutók nagy kris­tályglóbuszát. Cologna 2009 és 2011 után diadalmaskodott ismét, nyolcszor nyert futamot, s kimagaslott a nagyon ki­egyenlített mezőnyből (a 37 versenynek 17 különböző győztese volt, kilencen csak egyszer álltak a dobogó tetejé­re). Marit Björgen 2005 és 2006 után nyert ismét, leta­szítva a trónról a három szezo­non át uralkodó lengyel Justy- na Kowalczykot. A norvég ver­senyző 32 versenyen indult, s csak háromszor nem lett dobo­gós, tizenhétszer nyert. Kowalczyk rosszul kezdte a szezont, az első győzelmére december közepéig várt. Ez­után még tízszer állhatott fel a dobogó legfelsőbb fokára, de a címvédéshez ez kevés volt. (bt) A szezon legjobb pillanatait megnézhetik az ujszo.com-on. Fannemei repült legmesszebbre Vonn lemaradt a rekordról Cuche stílszerűen búcsúzott Ki ez a fura figura? - kérdez­hették a nézők az alpesi sí Vk utolsó állomásán Schladming- ban, amikor meglátták a férfi óriás-műlesiklás rajtjánál Didi- ér Cuche-t. A 37 éves svájci síző élete utolsó versenyének má­sodik körére a harmincas éve­ket idéző öltözékben, bőrcipő­ben, falécekkel, hátizsákkal a hátán állt ki, s így tette meg a pályát, bírókkal, nézőkkel is kezet rázva közben. Jakov Fák esete a palackokkal Jakov Fák világbajnok lett 20 km-n, de nem könnyű az élete. A 24 éves sílövő 2010-ben vál­tott állampolgárságot, azóta horvát helyett szlovén színek­ben versenyez. Tavaly az USA- ban rendezett Vk-viadalon sú­lyos fagyási sérüléseket szen­vedett, az egyik ujját majdnem amputálni kellett, idén pedig elmondta, műanyagpalackok beváltásával tartja fenn magát, 2250 flakonért 150 eurót kap. Neuner rossz táblára célzott Magdalena Neuner magabiz­tosan vezetett a sílövő Vk Nové Mésto-i állomásán az üldözéses versenyben. A harmadik lövé­szethez érkezve kifújta magát, célzott, lőtt és talált, négyszer is. Csak ekkor nézett fel: s vette észre, hogy végig rossz céltáblá­ra lőtt. Az ötödik golyó már jó helyre repült, de Neuner győ­zelme a plusz négy büntetőkör miatt elúszott, a norvég Tora Berger nyerte a versenyt. A síugrás pontozásánál a technikát, a széljárást és az in­dulási kaput is figyelembe ve­szik, így esett, hogy a norvég Anders Fannemei nem szerzett érmet a sírepülő-világbajnok- ságon, pedig ő szállt a leg­messzebbre, 244,5 méterre. (A világcsúcs 246,5 m.) Fannemei csak 14 évesen kezdte a síug­rást, ami szakemberek szerint már túl késő. Azért mégiscsak vitte valamire. Az amerikai Lindsey Vonn ugyan megnyerte az alpesi sí­zők nagy kristályglóbuszát, a szezon utolsó versenye után mégis csalódott volt. A schlad- mingi óriás-műlesiklásban 20 pontot kellett volna szereznie, hogy elérje a kétezres álomha­tárt, de már a rajtnál elvesztet­te egyik síbotját, 27 indulóból csak 24. lett, így nem tudta nö­veli 1980-as pontszámát. Egyébként ez is egyéni csúcs. Björgent a sajtó is elismerte Marit Björgen még csak re­ménykedett az összetett Világ­kupa-győzelemben, amikor a sportújságírók már bizalmat szavaztak neki: a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség a szimpatikus versenyzőt válasz­totta 2011 legjobb női sporto­lójának. Björgen könnyekig meghatódott, amikor március­ban átadták neki az elismerést, amely kiemelt helyet kap majd trófeái között. (bt)