Új Szó, 2011. szeptember (64. évfolyam, 203-226. szám)

2011-09-05 / 205. szám, hétfő

18 Sport ÚJ SZÓ 2011. SZEPTEMBER 5. www.ujszo.com „Nem szabad elszállni magunktól, de ez a meccs erőt adhat a folytatáshoz" - nyilatkozta Rudolf Gergely, a budapesti találkozó hőse Szenzációs svédverés, csekély továbbjutási esély A magyar labdarúgó-vá­logatott Rudolf Gergely 90. percben lőtt góljával 2:1-re győzött Svédor­szág ellen a budapesti Eb-selejtezőn. KISS TIBOR NOÉ Tizenhat éve vártunk arra, hogy a magyar válogatott végre tétmérkőzésen győzzön le egy nála jóval magasabbra taksált ellenfelet. Igaz, a Ko- eman-féle válogatott két évvel ezelőtt l:0-ra győzni tudott Dániában, de az mégsem volt az igazi. Annak a meccsnek már nem volt tétje, a magyar eufória pedig valahogy nem Koppenhágában az igazi, ha­nem a Puskás Stadionban. Ráadásul ezt a sikert éppen a svédek ellen sikerült elér­nünk. Azok ellen a svédek el­len, akik a közelmúltban annyiszor megtréfáltak min­ket. 2005-ben például min­denki dermedten ült a „Népstadionban”, amikor Ib- rahimovic Király szeme közé bombázta a labdát. A két csa­pat 2009-es meccsének hajrá­ját pedig jobb is volna elfelej­teni: a 94. percben Ibrahimo- vic mellkasáról Babos kapujá­ba pattant a labda, a vb-indu- lásról szőtt reményeink pedig kipukkadtak. Sokáig úgy tűnt, hogy a 2011-es magyar-svéd is olyan lesz, mint a többi. Amit meg­szoktunk: rakkolunk, hajtunk, a végén pedig kikapunk. Már a kezdés is kiábrándító volt, a 19. percben Elajnal Tamás a felső lécre bombázott egy ti­zenegyest. Aztán hiába lőt­tünk egy káprázatos gólt az első félidő hajrájában, a szü­net után legalább harminc percig úgy tűnt, felmorzsoló­dunk a skandináv darálóban. 1:1, svéd nyomás, légszomj a magyar kapu előtt. Aztán Pénteken nem Zlatan Ibrahimovic (jobbról), hanem Rudolf Gergely (balról) volt a meccs hőse Magyarország-Svédország2:l (1:0) Budapest, Puskás Ferenc Stadion, 25 000 néző. Góllövők: Sza­tócs (44.), Rudolf (90.), ül. Wilhelmson (60.). Játékvezető: Skomina (szlovén). Sárga lap: Wendt, Ibrahimovic, Wilhelm- sson, ül. Lipták, Szabics. MAGYARORSZÁG: Király-Varga J., Lipták (74. Sándor Gy.), Korcsmár, Laczkó- Pintér, Elek- Ko­mán, Hajnal (66. Stieber), Rudolf-Szabics (81. Priskin). SVÉD­ORSZÁG: Isaksson-Lustig, Granqvist, Majstorovic, Wendt-A. Svensson (53. Elm), Kállström (88. Wernbloom)-S. Larsson (68. Toivonen), Elmander, Wühelmsson-Ibrahimovic. Kállström lövése a 82. perc­ben: amikor már mindenki bent látta a labdát, az mégis felvett egy furcsa ívet, és a reklámtáblát találta telibe. S végül a kilencvenedik perc: Rudolf indítása, Priskin zseni­ális centerezése és Rudolf pontos érkezése. 2:1, eufória. ,Abszolút bíztam a siker­ben, és a csapat is elhitte, hogy nyerhetünk” - nyilatkoz­ta a mérkőzés után a meccs hőse, Rudolf Gergely. Aligha­nem ez volt a kulcsmomen­tum. Hiába hiányzott a válo­gatott két legmagasabbra tak­sált játékosa (Juhász és Dzsu- dzsák), ott volt helyettük Ko­mán, Korcsmár vagy éppen Szabics. A svédek elleni győ­zelem mégis a csapategység és a taktikai fegyelmezettség győzelme volt. Mert a játék ezúttal azért akadozott. Je­gyezzük meg: régen láttunk annyi feleslegesen eladott labdát, céltalan előreívelést az Egervári-gárdától, mint pénteken este. Rudolf Gergely egyébként pontosan tudja, hogy a své­dek ellen szerzett három pont ugyanannyit számít, mintha San Marinót vertük volna meg. „Ez a siker mit sem ér, ha nem nyerjük meg a követ­kező meccseket. Nem szabad elszállni magunktól, de ez a meccs erőt adhat a folytatáshoz” - harangozta be a keddi, moldávok elleni par­tit a Panathinaikosz újdonsült csatára. Elszállnunk tényleg nem szabad, az utolsó kisi- nyovi kalandunk balul sült el, 2007 novemberében Várhidi Péter együttese 3:0-ra kika­pott Moldovától. Ami a csoport mostani állá­sát illeti, az esélyünk megma­radt az Eb-részvételre. Ha a hátralévő két meccsünket (Moldova idegenben, Finnor­szág otthon) megnyerjük, 21 ponttal zárjuk a csoportot. Ez (Somogyi Tibor felvétele) abban az esetben jelenthet továbbjutást, ha Svédország a hátralévő három találkozóján (San Marino idegenben, Finnország idegenben, Hol­landia otthon) csupán öt pon­tot szerez. Praktikusan nézve: csak akkor juthatunk ki az Eu- rópa-bajnokságra, ha a své­dek a hátralévő meccseik kö­zül csak egyet nyernek meg, azaz San Marino mellett nem győzik le sem a finn, sem a holland válogatottat. Egyszó­val, a továbbjutási esélyeink megmaradtak, bár a szenzá­ciós győzelem ellenére még mindig viszonylag csekélyek. Az elmúlt tizenöt év selejtezés eredményei alapján azonban nem túlzás: ez is valami! Osztályzókönyv: Rudolf kilencest, a tizenegyest hibázó Hajnal kegyelemötöst kapott, s a szövetségi kapitány Egervári Sándor is remek munkát végzett Ki volt a legjobb magyar a svédek ellen? KISS TIBOR NOÉ Megvertük a svédeket. Örö­münkben mindenkinek tízest adnánk. De inkább aludtunk néhányat a meccsre, aztán ér­tékeltünk. A magyar-svéd ma­gyarjai, ahogy mi láttuk. Király Gábor a 82. percben kiimádkozta Kállström lövését a jobb alsó sarokból. Ez volt a magyar kapus legnagyobb bra- vúija. Védenie nem nagyon kellett. Ha mégis, akkor a he­lyén volt, ahogy Elmander lö­vésénél a kapufa is. Hatos. Idézzük fel a meccs egyik je­lenetét Varga József kapcsán. A hajrában kapott egy rossz passzt a félpályánál. Látszott, hogy nem éri el, Varga mégis méterekről csúszott-repült a labda után. Dicsérendő igyeke­zet, vélhetné bárki, de nem így van: Varga taktikai hibát köve­tett el, a labda megszerzésére esélye sem volt, s a gyorsan el­végzett bedobásból svéd kont­ra indult, Varga üresen maradt helyén. Sokszor légüres térben mozgott a számára nem túl is­merős jobbhátvéd posztján, Wilhelmsson pedig a mi ízlé­sünkhöz képest túl gyakran át­játszotta őt az oldalvonalnál. Ez eddig hármas. Csakhogy Varga végig szíwel-lélekkel futballozott, s ettől az igyeke­zettől elszorul a szívünk: hatos. Előbb a Videoton tartalék­csapatába került, majd csütör­tökön szerződést bontott a klubbal - pénteken viszont le­vette a pályáról Ibrahimovicot. Szóljon a taps Lipták Zoltán­nak. A Sturm Graz elleni baki­jai után semmüyen extra elvá­rásaink nem voltak vele szem­ben, de játéka kellemesen meg­lepett mindenkit. Precíz, kő­kemény, nem pánikolós. Lipták ott volt a pályán, de Ibrahimo­vicot nem láttuk. Hét és fél. Hozsanna szól a másik kö­zéphátvédünknek, Korcsmár Zsoltnak is. Élete első váloga­tottbeli tétmérkőzésén első­rangúan futballozott, és nagyszerűen pótolta az eltiltott Juhász Rolandot. Korcsmár, a norvég Brann Bergen bekkje jól kamatoztatta skandináv ta­pasztalatait. Végre egy futbal­lista - Komán mellett -, aki nemcsak az U20-as vébén csil­logott, hanem már a nagyválo­gatottban is. Nyolcas! Laczkó Zsolt hozta a tőle megszokott színvonalat. Meg­bízhatóan focizott, a magyar kapu előtt nem okozott külö­nösebb kalamajkát - igaz, a svéd kapu előtt sem. Feladatát megoldotta, ötös. Komán Vladimir az Egervá­ri-válogatott agya. Ezúttal is voltak váratlan húzásai, az első gól például csak azért születhe­tett meg, mert Komán egy lab­daszerzés után bíbelődés he­lyett azonnal Rudolfhoz pasz- szolt. Jelenleg a Serie B-ben szerepel, de A-kategóriás kö­zéppályás. Hetes. Elek Ákos szürke eminenci­ásként tette a dolgát. Rengeteg labdát szerzett, s legtöbbször a tutira ment, hatost kap érte. Pintér Ádám fizikaüag is felvette a versenyt a svédekkel, de amikor színezni próbálta a játékot, gyakran megremegett a lába. Pintér a mi jolly joke­rünk: Lipták sérülése után bel­ső védőként is helytállt, hetes­közeli hatos. A kihagyott büntető megfogta Hajnal Tamás játékát. Hozzáál­lása miatt mindig a kedvencünk marad, de ezúttal ütemtelen, súlytalan volt. Kegyelemötös, de inkább négyes. Leszjobb. Rudolf Gergely viszont pa­rádézott. Az első gólnál pom­pásan ugratta ki Szabicsot, a másodiknál pedig nemcsak pontosan passzolt Priskin elé, hanem a legjobb ütemben is érkezett a középre adásra. Ru­dolf árnyékékként az igazi, nem centerként, péntek este ez is kiderült. Gól + gólpassz, ki­lences osztályzat. Szabics Imrének egy hely­zete volt, azt értékesítette is. Nagy dolog ez a mai gólínséges időkben! S ahogy átcsippentet­te Isaksson felett a labdát - az mestermunka volt. Fineszes, magyaros, hetes. Stieber Zoltán debütált a válogatottban, izgalmát nem is sikerült levetkőznie. Reméljük, a győzelem szárnyakat és önbi­zalmat ad neki. Ötös. Sándor György egy alka­lommal a félpályáról adta haza a labdát Királynak. Ez sokak­nak nem tetszett, nekünk azonban - az ötvenedik feles­legesen elpasszolt labda után - igen. Futballozni labda nélkül nem lehet, Sándor pedig szűk húsz perc alatt sokat tett azért, hogy a labda nálunk legyen. Hatos. Priskin Tamás pont olyan volt, mint egy profi center. Ka­pott bő tíz percet, de ezalatt ki­hozta magából a maximumot. Minden megmozdulása ve­szélyt hordozott magában, bo­nuszként pedig adott egy gól­passzt. Ez nálunk hetest ér. Egervári Sándor nemcsak Juhász és Dzsudzsák helyettesí­tését oldotta meg kiválóan, ha­nem a meccs közbeni húzásai is ültek - Sándor és Priskin hozzá­adott a magyar válogatott játé­kához, amely tizenhat év után győzött le ismét hazai pályán európai élcsapatot tétmeccsen. Nem túlzás a kilences.