Új Szó, 2011. május (64. évfolyam, 100-125. szám)

2011-05-13 / 110. szám, péntek

www.ujszo.com ÚJ SZÓ 2011. MÁJUS 13. Sport-JÉGK0R0NG-VB 25 Átalakították a divízó 1-es vb szerkezetét Nagyon kemény csoportba kerültek a magyarok O Viktor Fasth a németek elleni negyeddöntőben 35 lövést fogott meg (ČTK-felvétel) A svédek kapusa eddig hat meccsen védett, s háromszor nem kapott gólt Fasth: a svéd II. ligából a vb-elődöntőbe MTl-JELENTÉS A magyar jégkorong-váloga­tott az élcsoportból kiesett osztrák és szlovén, valamint a japán, a brit és az ukrán csapat­tal került azonos divízió I-es csoportba. A korábbiaktól elté­rően ugyanis nem a divízió I-es vb A és B csoportjának első he­lyezettjei jutnak fel az elitkate­góriába, hanem az A csoport első két helyezettje, míg az utolsó együttes kiesik a B cso­portba, ahonnan egy csapat ke­rül egy szinttel feljebb - vagyis az A csoportba. A B csoportba a világranglis­ta-helyezések alapján a lengye­leket, a dél-koreaiakat, a litvá­nokat, a hollandokat, a romá­nokat és az ausztrálokat sorol­ták. Az holnap dől el, hogy a kandidáló britek és szlovénok közül ki rendezheti meg a diví­zió I A-csoportjának küzdelme­it. A magyarok és az ukránok nem is jelentkezhettek házi­gazdának, mivel idén rendezők voltak. Megoszlanak a vélemények arról, hogy a világbajnoki rendszer átalakítása révén a magyar válogatott esélyei nőt­tek-e a feljutásra, vagy sem. Most már nem egy vagy két meccsen dől el a feljutás, ha­nem szinte minden találkozó Harmadikként Finnország válogatottja jutott be a szlová­kiai jégkorong-világbajnokság elődöntőjébe, miután tegnap délután 4:l-re nyert skandináv riválisa, Norvégia ellen. A dön­tőbe kerülésért a lapzárta után véget ért Kanada-Oroszország párharc győztesével találkozik. Érdekesség, hogy mind az öt gól a második harmadban szü­letett, és a vezetést a vb megle­keménynek ígérkezik, és kör­beverések esetén még egy vagy két vereség is érhet feljutást, viszont fel kell készülni a kiesés elleni harcra is. Énekes Lajos, a válogatott másodedzője jelezte: a ma­gyar csapat akkor játszott utoljára ilyen erős csoport­ban, amikor messze nem volt olyan szinten, mint jelenleg. „Nagyon nagy kihívás lesz. Számoltunk azzal, hogy ha átalakul a rendszer, akkor komoly ellenfeleket kapunk, de más, amikor ténylegesen szembesülünk azzal, kik ellen lépünk pályára. Azt hiszem, egy rosszabb sorozat nem na­gyon megengedhető, hiszen akkor a kieséssel is számolni kell. A jó sorozatok pedig fel­jutást érhetnek” - mondta Énekes Lajos. Szélig Viktor csapatkapitány úgy érzi, az új rendszer igazsá­gosabb és színvonalasabb, mint a korábbi: „Eddig elég volt egy vagy két fontos meccsen jól ját­szani. Ha ez nem jött össze, ak­kor nem sikerült a feljutás, és a mi mostani példánk is bizonyít­ja, hogy nem mindig a jobb győzött. Az olaszok ugyanis nem voltak erősebbek nálunk a budapesti tornán, mégis ők örültek a végén. Az biztos, hogy most már a dobogót is meg kell becsülni!” petéscsapata, Norvégia szerez­te meg büntetőből. Erre a finn válogatott három emberelő­nyös találattal válaszolt a vb- negyeddöntőben szokatlanul alacsony színvonalú mérkőzé­sen. Alig volt izgalom a kapuk előtt. Az utolsó játékrészben a norvégok ugyan megpróbáltak szépíteni, többet lőttek kapura, de Vehanen kapus figyelmes volt, és a finnek könnyedén megőrizték vb-elődöntőt jelen­tő előnyüket. (TASR) Egy éve a svéd másod- osztályban védett, ma a hoki-vb legjobb kapusa. Viktor Fasth. ÖSSZEÁLLÍTÁS Viktor Fasth már annak is örült, hogy cserekapusként ott lehet a szlovákiai világbajnok­ságon. Tavaly tavasszal még a svéd n. ligában szereplő Vaxjö Lakers kapusa volt, ott azon­ban felfigyeltek rá az AIK Stockholm vezetői, így ősszel már az élvonalban kezdhette a szezont. Remek rájátszásbeli teljesíténye Pár Maarts szövet­ségi kapitány érdeklődését is felkeltette, így került Fasth a vb-keretbe. Az elsőszámú ka­pusnak azonban Erik Ensberg- nek kellett volna lennie, csak­hogy ő csúnyán leégett a nor­végok ellen. Fasth pedig élt a kínálkozó lehetőséggel: hat meccsből hármon (Ausztria, Franciaország és Svájc ellen) gólt sem kapott, s a németek el­leni negyeddöntőben is csapata kulcsembere volt (37 lövésből 35-öt védett). Teljesítménye a tornán 97 százalék fölötti, ez­zel vezeti a kapusok rangsorát, meccsenként átlagban csupán 0,8 gólt kapott. Az elődöntőben Jaromír Jágr ellen is varázsolni akar: „Kiváló játékos. Már alig vá­rom, hogy szemtől szemben állhassak vele” - jelentette ki magabiztosan, (idnes, bt) 16.15 1. elődöntő: Csehország-Svédország (STV 1, STV 3, ČT 4, SPORT 2 - magyar) 20.15 2. elődöntő: Finnország-Oroszo./ Kanada (STV 1, STV 3, ČT 4, SPORT 1 - magyar) ■ Negyeddöntő Svédország-Németország 5:2 (2:1, 2:1, 1:0), g.: Thörnberg (1., 50.), Berglund (16.), Pereson (25.), Eriksson (29.), ill. Barla (3.), Wolf (39.). SVÉDOR­SZÁG: Fasth-Petrasek, Gunnarsson, Kronwall, Rundblad, Erixon, Fernholm, Ekman-Páäjärvi, Berg­lund, Thörnberg-Nilsson, Persson, Eriksson-Silf- verberg, Kruger, Tedenby-Wallin, Bäcklund, Sjög- ren-Ericsson. NÉMETORSZÁG: Endras-Krüger, Di­etrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Reul, Goc- Wolt, Hospelt, Rankel-Reimer, Ullmann, Müller- Tripp, Schütz, Gogulla-Mauer, Barta, Kink. Finnország-Norvégia 4:1 (0:0, 4:1, 0:0), g.: K.A. Olimb (24., büntetőből), ill. Immonen (27., 36.), Ruu- tu (29.), Lajunen (39.). FINNORSZÁG: Vehanen-Le- pistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puisto- la, Kukkonen, Jaakola-Pyörälä, Koivu, Ruutu-Aalto- nen, Kapanen, Komarov-Granlund, Immonen, Peso- nen-Lajunen, Nokelainen, Pihlström. NORVÉGIA: Haugen-Tollefsen, Bonsaksen, Ask, Holos, Koivu, Csiszár, Follestad Johansen-Roymark, Fredriksen, Skroder-M. Olimb, Bastiansen, Spets-Holtet, Han­sen, K. A. Olimb-Martinsen, Forsberg, Lorentzen- Kristiansen. A Kanada-Oroszország találkozó lapzárta után ért véget. Kétezren kérdeztek Igazat mond a meteorológus? Eddig közel kétezer szurkoló tett fel kérdést a vb szervezőbi­zottsága és Pozsony önkor­mányzata által közösen létre­hozott ms2011@bratislava.sk e-mail címen. A legtöbben a tömegközlekedéssel vagy a jegyvásárlással kapcsolatban kérdeztek, de olyan érdeklődő is akadt, aki arra volt kíváncsi, garantálni tudja-e a főváros az időjárás-jelentések helyessé­gét. (SITA) Mind az öt gól a második harmadban született Finnország a négy között ÖSSZEFOGLALÓ 13. NAP - A NAP HOSE Jaromír Jágr, a csehek 39 éves sztárja, aki nem öregszik. Az ame­rikaiak ellen mesterhármast ért el - bármilyen furcsa is, a váloga­tottban az elsőt. A 68-as mezt viselő cseh legenda azonban nem tulajdonította saját magának a 4:0-s sikert (egyébként a nemzetközi szövetség képviselői sem, mivel a meccs legjobbja cseh részről a kapus Ondrej Pavelec lett): „Pavelec az első harmadban bemutatott néhány hihetetlen védést. Ha az amerikaiak szereznek vezetést, teljesen másképp alakulhatott volna a meccs. Az első bedobás előtt nem éreztem magam szenzációs formában, elnehezült lábakkal kor­csolyáztam, s végképp nem hittem, hogy három gólt ütök." A NAP JO TANACSA Az amerikaiak elleni negyeddöntő második harmadában kettős emberelőnybe kerültek a csehek, de valahogy nem találták az utat a kapuig. Fél perccel az öt a három elleni játék lejárta előtt Alois Hadamczik cseh tréner időt kért, csapata pedig ezt követően rögtön gólt szerzett. Ez végül kulcsfontosságúnak bizonyult. Mit mondott a játékosainak? - faggatták a címvédő szakvezetőjét az újságírók. „Csak annyit, hogy nyerjék meg a bedobást" - mosoly­gott Hadamczik. Scott Gordon, az USA szövetségi kapitánya szo­morúan jegyezte meg: „Hiszen én is ugyanezt mondtam a fiúknak. Csak ők nem hallgattak rám!" A NAP SOROZATA Zsinórban tizenegyedszer jutottak be a vb-elődöntőbe a svédek. 1992 óta, amióta a jelenlegi lebonyolítási rendszer van érvényben, csak kétszer hiányoztak a legjobb négy közül: 1996-ban és 2000- ben. Döntőbe viszont utoljára 2006-ban jutottak, akkor végül meg is nyerték a tornát. Tavaly és tavalyelőtt bronzérmesek lettek, az azt megelőző két évben pedig a negyedik helyen végeztek. Érdekesség, hogy a legutóbbi négy elvesztett elődöntőben háromszor Kanada volt az ellenfél, tavaly viszont azok a csehek győzték le rávezeté­sekkel a „Tre kronort", akikkel Pozsonyban is a legjobb négy között csapnak össze. (Összeállította: bt)