Új Szó, 2011. január (64. évfolyam, 1-24. szám)

2011-01-17 / 12. szám, hétfő

www.ujszo.com ÚJ SZÓ 2011. JANUÁR 17. Sport 21 Férfi kézilabda-vb: a szlovák válogatott a lengyelektől és a svédektől is kikapott Mikler remekelt a norvégok ellen Alengyelektől (33:35) és a svédektől (22:38) is ki­kapott a szlovák férfi ké­zilabda-válogatott a svédországi vb-n. A ma­gyarok szörnyű kezdés után nagyszerű játékkal verték a norvégokat (26:23). ÖSSZEÁLLÍTÁS A szlovákok ma (16.15) Ar­gentínával, a magyarok pedig (17.00) Brazíliával találkoznak. Kétarcú szlovákok A szlovákok a lengyelek ellen összeszedetten játszottak, s vé­gig partiban voltak jóval esélye­sebb ellenfelükkel, mégis ki­kaptak. „Nem a lengyelek nyer­ték meg a meccset, mi vesztet­tük el” - mondta a mérkőzés után Heister Zoltán szövetségi kapitány, s hozzátette: „Nem játszhatunk kapus nélkül.” A svédek ellen aztán rémálomszerű déja vu-érzésük lehetett a szlovák játékosok­nak: a 2008-as Eb-n az első meccsen szintén megszoron­gatták a favorit franciákat, a másodikon viszont szinte semmi ellenállást nem tanúsí­tottak a svédekkel szemben, akik végül tizenhat góllal nyertek... A skandinávok ezút­tal is átgázoltak a szlovák csa­paton, a 22:38-as vereség ne­gatív csúcsbeállítás a váloga­tott történetében. Pedig az első félidőben semmi nem utalt rá, hogy szégyenteljes lesz a vége, szünet után azonban a szlovák csapatot hiába kerestük a pá­lyán. „Mintha kisdiákok ját­szottak volna felnőttek ellen. Ilyen játéknak nincs helye világversenyen” - nyilatkozta tanácstalanul Heister Zoltán. Magyar feltámadás A magyar válogatott rettene­tesen kezdte a norvégok elleni meccset - a 7. percben az észa­kiak 6:0-ra vezettek, és sokan már temették Mocsai Lajos csapatát. Ilyésék azonban fel­kapaszkodtak, s a 48. percben sikerült egyenlíteniük, három perccel később (ezalatt egyik csapat sem lőtt gólt, s mindkét kapus eszméletlen bravúrokat mutatott be) pedig megszerez­ték a vezetést, amit már nem is engedtek ki a kezükből. „Ha két azonos képességű csapat találkozik, a meccs eleje nem meghatározó, ilyenkor el­húzhat valamelyik együttes - értékelt Mocsai Lajos, a magya­rok szövetségi kapitánya a mérkőzés után. - Lépésről lé­pésre jöttünk fel, védőink fe­gyelmezettebben játszottak, Gál Gyula leütközte, s ezzel ki­fárasztotta Myrholt, a norvé­gok kulcsemberét. A szünet után az átlövőiket is kontroll alatt tartottuk, ezzel segítet­tünk Miklemek, akit feltétlenül ki kell emelnem. A második fél­időben a fiatalok jutottak fő­szerephez, s megállták a he­lyüket.” (TASR, SITA, MTI) Az eredményeket lásd a 23. oldalon. A beálló Andrej Petro még nem hagyott ki helyzetet a világbajnokságon: a lengyelek ellen öt lövésből öt gólt szerzett, a svédek ellen háromból hármat (TAS R/AP-feI véteI) ÍGY LÁTTUK A SZLOVÁKOK MECCSEIT Mik voltak a két vereség okai? ♦ Gyalázatos emberelő­nyök. A hat a hat elleni játék­ban szervezett és ötletes szlo­vákok szemmel láthatóan nem tudnak mit kezdeni a létszámfölényes helyzettel. A két meccsen összesen tizen­kétszer játszhattak ember­előnyben, de ezt nem tudták a javukra fordítani, a svédek ellen még egy kettős ember­előnyt is csak l:l-re sikerült hozni. ♦ Gyenge kapusteljesít­mény. Richard Štochl a len­gyelek ellen egyáltalán nem volt formában, az első félidő­ben labdát se fogott, a helyére beálló Pramuk is csak a 24. percben mutatta be az első védését. Pramuk néhány nagy lövést is kivédett, de a lengyelek elleni bravúrhoz a kapuban is több bravúr kel­lett volna. + Bambulás a kipatta­nóknál. A svédek ellen Štochl már úgy kezdett, ahogy azt a két évvel ezelőt­ti vb legtöbb védést bemuta­tó kapusától elvárhatjuk, a védelem azonban egyáltalán nem segített neki - ötször fordult elő, hogy Štochl bra­vúrja után újra a svédeké lett a labda, akik másodszor­ra már nem hibáztak. ♦ Eladott labdák. Mindkét meccs ezen ment el - a len­gyelek a második félidő köze­pén négyszer indulhattak el­adott labdából, s mind a négyszer góllal fejezték be a támadást, a svédek ellen rög­tön a szünet után jöttek a pon­tatlan passzok, s ezzel a szlo­vákok öt gólt ajándékoztak a házigazdáknak. A lengyelek ellen ugyan még sikerült szo­rossá tenni a meccset, de reá­lis egyenlítési lehetőség már nem volt, a svédek viszont a könnyen szerzett előnyük tu­datában gáláztak, s végül 16 góllal nyertek. Mi lehet mégis reménykel­tő? ♦ A lengyelek elleni véde­kezés. A tavalyi Eb 4. helye­zettjével szemben elsősorban a határozott védekezésének köszönhetően tudta tartani a lépést a szlovák válogatott, amely a lövések 8%-át blok­kolta (a svédek ellen már csak a próbálkozások 2%-át sike­rült a falnak megállítania). ♦ A lengyelek elleni effek- tivitás. A nyitómeccsen a szlovák válogatott 47 lövés­ből 33 gólt szerzett, ez 70%-os eredményességet je­lent, ennél jobbat az 1. fordu­lóban csak a dánok produkál­tak (87%), akiknek az auszt­rálok ellen lényegesen köny- nyebb dolguk volt. ♦ Martin Straňovský, Petro és Tarhai formája. Martin Straňovský remekelt a len­gyelek ellen, 9 góllal a szlová­kok legeredményesebb játé­kosa volt, háromból három hetest értékesített, s ez akkor is biztató, ha a svédek ellen már nem tudta megismételni ezt a teljesítményt: csak egy­szer talált be, hetest is hibá­zott. Andrej Petro mindkét meccsen száz százalékkal lőtt (5 gól a lengyelek, 3 a svédek ellen), ráadásul több hetest és kiállítást is kiharcolt. Kelle­mes meglepetés a vb-újonc Tarhai játéka - a lengyelek el­len szemtelen lövésekre is vál­lalkozott, s a svédektől sem ijedt meg, mindkét meccsen 3-3 gólt szerzett, (bt) ÍGY LÁTTUK A MAGYAR-NORVÉGOT Mi volt a magyar siker tit­ka? ♦ Mikler Roland fantaszti­kus védései. A Szeged 26 éves kapusa 0:6-nál állt be a kapuba, és fokozatosan len­dült formába - a 24. percben még csak 17% volt a magyar kapusok eredményessége szemben Öle Erevik kápráza­tos 42%-ával, az 53. percben már 40% a 40,5%-kal szem­ben. Mikler a második félidő­ben csak 8 gólt kapott, 25:22-nél óriási ziccert fo­gott, egyéni statisztikája sze­rint 53%-kal védett! ♦ 0:6-nál sem tört ki a pá­nik. A norvégok hiheteüenül gyorsan elhúztak, Mocsai La­jos időt is kért, de nem ordí­totta le játékosai fejét, ehe­lyett azt mondta nekik, játsszanak úgy, mintha 0:0 lenne. + Ilyés Ferenc játéka. A Lemgo balátlövője 0:6-nál magára vállalta a felelősséget, ő szerezte a magyarok első két gólját, több hetest is kiharcolt, s kiválóan védekezett. Mi lehet mégis intő jel? ♦ A katasztrofális kezdés. A magyarok átaludták a meccs elejét, hét percen és negyven másodpercen át nem tudtak gólt lőni Öle Ereviknek. ♦ A sok elszórakozott „meccslabda”. A magyar vá­logatott 13:14-nél, 16:17-nél és 20:21-nél is könnyedén el­játszott egy egyenlítési lehe­tőséget, volt, hogy beleme- nés, volt, hogy rossz passz miatt vesztette el a labdát, sőt, kettős emberelőnyben sem tudott betalálni. Egy erő­sebb ellenfél ellen ilyen pilla­natnyi rövidzárlatokon mehet el a meccs, (bt) Három vagy négy évre igazol Oroszországba Saláta Rosztovba szerződik ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS Pozsony. Saláta Kornél a napokban az orosz FK Rosz- tov futballcsapatához szer­ződik. A belgrádi Crvena zvezda is szívesen látta volna a garamkövesdi származású válogatott középső védőt, ám a rosztoviak jobb ajánlatot tettek a pozsonyi Slovannak, valamint a labdarúgónak is. A szerb újságok szerint Ro­bert Prosinecki vezetőedző már belenyugodott abba, hogy Saláta nem igazol hoz­zájuk. A legújabb hírek alap­ján az is erősen kérdéses, hogy az égszínkékek bosnyák középpályása, Mario Bozsics a belgrádi együtteshez szer­ződik. A Slovan Salátáért állító­lag 800 000, Bozsicsért pedig 200 000 eurót kért, ezt az összeget sokallták a szerbek. „Már szinte mindenben megállapodtunk a rosztovi vezetőkkel, és Saláta hama­rosan aláír az orosz élvonal­beli klubhoz. Nem volt túlsá­gosan nagy különbség a Cr­vena zvezda és az FK Rosz- tov ajánlata között, végül az döntött, hogy Kornélnak az oroszok lényegesen jobb fel­tételeket kínáltak” - hangsú­lyozta Petr Kaspar, a Slovan alelnöke. „Menedzserem, Csontó Ká­roly intézi az átigazolást. Be­vallom, még én sem tudom pontosan, hogy három vagy négy évre kötelezem-e el magam a rosztovi klubhoz. Sok neves légiós szerepel az orosz bajnokságban, nagy kihívásnak tartom, hogy kö­zéjük tartozzam, s ha valami nem jön közbe, akkor ta­vasszal én is a nívós bajnok­ságban fogok szerepelni”- mondta lapunknak Saláta Kornél, (sz. z.) A norvég testvérpár uralta a ruhpoldingi sprintet Bergerék történelmet írtak ÖSSZEÁLLÍTÁS Ruhpolding. Először fordult elő a biatlon történetében, hogy egy testvérpár két tagja egy hétvégén, ráadásul ugyan­abban a számban győzött a Vi­lágkupában: a ruhpoldingi férfi sprintet a norvég Lars Berger nyerte, míg egy nappal később a nők között húga, Tora Berger diadalmaskodott. A 31 éves Lars Bergemek ez volt pályafutása 3. futamgyő­zelme (legutóbb 2008-ban, Hochfilzenben nyert), s csu­pán a harmadik olyan verse­nye, amelyen nem volt egyet­len lövőhibája sem. „Kár, hogy nem történik ilyen gyakrabban... De egy­szerűen nem vagyok annyira jó. Szerencse is kell hozzá, hogy egyszer se hibázzak, de ha néhanapján összejön, az olyan, mint egy álom!” - nyi­latkozta szimpatikus öniróniá­val a norvég sílövő, aki akkor még nem tudta, másnap húga követi példáját. Tora Berger szintén száz százalékkal lőtt a sprintben, s az utolsó körben annyira tudta fokozni a tempót, hogy mini­mális különbséggel megelőzte a német Henkelt. „A bátyám lövészete rettentően inspirált. Nagyon jól lőtt, én sem adhat­tam alább. A Norvég Kupában már előfordult, hogy egy hét­végén mindketten nyertünk, de a Világkupában ez teljesen különleges dolog” - mondta az olimpiai bajnok Tora Berger, aki másnap az üldözéses ver­senyben mindössze egy lövő­hibával magabiztosan győzött. Bátyjának ebben a számban meg kellett elégednie a hato­dik hellyel: ötször is pontatla­nul célzott, az utolsó lövésnél háromszor hibázott... (bt, biathlonworld.com) Az eredményeket lásd a 23. oldalon. A tartalomból ■ Anglia: Liverpooli derbi ■ Olaszország: Új seprő jól seper ■ Németország: Hengerelt a Dortmund ■ Spanyolország: Gól a félpályáról ■ Futballszemle: Újság, web, játék, film. ÍJ.! SOROZAT!