Új Szó, 2008. december (61. évfolyam, 277-300. szám)

2008-12-31 / 300. szám, szerda

22 Sport ÚJ SZÓ 2008. DECEMBER 31. www.ujszo.com Sport 2008 avagy mi minden történt még idén a föd Eb-n és az olimpián kívül Elmaradt a Dakar-rali A mauritániai terrorveszély miatt pár nappal a rajt előtt lefújták a Da- kar-ralit, mivel a verseny 9 szakasza ezen az országon keresztül veze­tett volna. Az elmaradt Dakar helyett a Közép-európai Ralin, illetve a Transorientale Ralin versenyezhettek az autósok és a motorosok, jö­vőre pedig Argentína ad otthont a „Dakar-ralinak”. A szintén Mauri­tánián át vezető Budapest-Bamako ralit egyébként megtartották, a résztvevőknek hajuk szála sem görbült. Újra élvonalban a DAC Nyolc év után egy fúziónak köszönhetően újra az élvonalban szere­pelhet a DAC. Dunaszerdahelyen tombol a fociláz, Novota, Pinte, Kweuke és Werner Lorant hősök lettek, a csapat az 5. helyen telel, és tavasszal az európai kupaszereplést biztosító helyezés sem elérhe­tetlen számukra. Hamilton egy ponttal világbajnok Majdnem megint az utolsó fordulóban csúszott ki Lewis Hamilton kezéből a Forma-l-es világbajnoki cím, idén azonban Timo Glock megmentette. Felipe Mássá hiába nyerte meg az idény utolsó futa­mát, a Brazil Nagydíjat, Hamilton az utolsó körben megelőzte Glockot, ezzel még éppen beért az 5. helyre, így egy pontot megőr­zött az előnyéből. Hamilton minden idők legfiatalabb Forma-l-es világbajnoka, 22 éves, 4 hónapos és 8 napos volt a diadal napján. Íjfáififcí' AManU a világ tetején Fantasztikus évet tudhat maga mögött a Manchester United, a Vörös Ördögök megnyerték az angol baj­nokságot, a Bajnokok Ligá­ját és a klub-vb-t is. A BL- döntőben tizenegyesrúgás­okkal győzték le a nagy rivá­lis Chelsea-t, a későbbi aranylabdás Cristiano Ro­naldo ugyan rontott, ám vé­gül mégis megtapasztalta, milyen érzés BL-trófeát a magasba emelni, mivel a másik oldalon Terry és Anelka is hibázott. Michel: go East Ľuboš Michel játékvezető előbb Moszkvában BL- döntőt fújt, aztán pár hó­nappal később váraüanul befejezte a pályafutását, és elment Donyeckbe, hogy a Sahtar nemzetkö­zi szakosztályát vezesse. Michel’nek a politikai pá­lyája sem alakul túl jól, júliusban kilépett az SDKÚ-ból, az év végén pedig igazolatlan hiány­zásai miatt vonta meg bérét a házelnök. Michel után a rendőrség is nyo­moz gyanús adóügyei miatt. Összeállította: Bőd Titanilla Fotók: Somogyi Tibor, Reuters és S1TA/AP Mélyponton a szlovák hold Minden idők leggyengébb szereplését produkálta a szlovák jégkorong­válogatott a kanadai világbajnokságon, még a középdöntőbe sem ju­tott be. A bentmaradásért játszott mérkőzéseken ugyan gond nélkül le­győzte Szlovéniát, de ez is csak a 13. helyre volt elég. Ennél még A cso­portos újoncként is jobbak voltak a szlovákok, akkor a 10. helyen vé­geztek. A magyar csapat viszont feljutott az A csoportba, s a szlovákok ellen játssza az első meccsét a jövő évi svájci világbajnokságon. Meghalt Kolonics György Július 15-én Csepelen edzés közben életét vesztette a kétszeres olim­piai bajnok, az ötödik olimpiájára készülő Kolonics György. A kenus egy résztáv végén lett rosszul, elveszítette az eszméletét, s újraélesz­teni már nem sikerült. Párja, Kozmann György végül Kiss Tamással versenyzett Pekingben, ahol bronzérmet szerzett. Kolonics halálával kapcsolatban csak év végén zárult le a vizsgálat: eszerint Kolonics természetes módon, szívtágulattal járó szívelégtelenség miatt halt meg, szervezetében semmiféle doppingszert nem találtak. Overdose verhetetlen 2008-ban sem talált legyőzőre Overdose, a magyar csodaló, aki im­már 11 verseny óta vereüen (futamait összesen 96 hosszal nyerte). Mikóczy Zoltán dunaszerdahelyi vállalkozó kivételes képességű lova Párizsban is nyert (beállítva a pályacsúcsot), azonban rossz rajt mi­att megismételték a futamot, s ezen Mikóczy már nem indította el a lovát. Az állat egészségét szem előtt tartó cselekedetéért a MOB ké­sőbb fair play-díjjal jutalmazta Mikóczyt. Martin Škrtel Liverpoolba igazolt A szlovák Martin Škrtel lett az angol Premiershipben szereplő FC Liver­pool legdrágább hátvédje: a kőke­mény futballistát 6,8 millió fontért igazolták le febru­árban a Vörösök. Škrtel remekül beil­leszkedett a csapat­ba - azokon a mec­cseken, amikor ő is a pályán volt, a Li­verpool csak egy­szer kapott ki.