Új Szó, 2008. október (61. évfolyam, 227-253. szám)

2008-10-16 / 240. szám, csütörtök

www.ujszo.com ÚJ SZÓ 2008. OKTÓBER 16. Sport 19 Két helyezet, egy gól és győzelem Máltán Torghelle ismét lecsapott ÖSSZEFOGLALÓ Zabavnik (felül) nagy csatában az egyik lengyel játékossal a pozsonyi mérkőzésen Stanislav Šesták volt a szlovák-lengyel vb-selejtező hőse Fordulat két perc alatt (Reuters-felvétel) Ta Qali. A magyar válogatott Torghelle Sándor fejesgóljával l:0-ra nyert a Málta elleni ide­genbeli labdarúgó világbajnoki selejtező mérkőzésen. Alig volt helyzet, Geráék viszont győzni tudtak. Ez mindennél többet, és három pontot jelent a vendégek­nek. Hozni a kötelezőt. Ez az, ami talán a legnehezebb feladatot je­lentette mindig is a magyarok vá­logatott számára. De ezúttal nem lehetett mellébeszélni, a közvé­lemény egyértelműen győzelmet várt Máltán Erwin Koeman együt­tesétől. A csapat pedig ezúttal nem roppant meg a teher alatt, és ha nem is látványos játékkal, de győzelmet aratott. Ezúttal is Torghelle Sándor volt a hős, az egyeden találat szerzője. Nem kezdett jól a magyar csa­pat a szervezetten és lendületesen futballozó máltaiak ellen. Ki­egyenlített, alacsony színvonalú küzdelem zajlott az első félidő­ben. Az első helyzet Fülöp és Van- czák közreműködésével a hazaiak előtt adódott, de a magyar kapus­nak sikerült mentenie. A vendé­gek legtöbbször csak szabálytala­Európa 2. CSOPORT: Lettország-Izrael 1:1, Luxemburg-Moldávia 0:0; Görögország-Svájc 1:2. 3. CSOPORT: Csehország-Szlo- vénia 1:0, g.: Sionko (71.), Észak- Írország-San Marino 4:0. 4. CSOPORT: Oroszország-Finn- ország 3:0, Németország-Wales 1:0. 5. CSOPORT: Bosznia-Hercego- vina-Örményország 4:1, Észt- ország-Törökország 0:0; Belgi- um-Spanyolország 1:2. 6. CSOPORT: Horvátország-An­ÚJ SZÓ-ÉRTESÜLÉS Dunaszerdahely. Két előkészü­leti meccset játszott a DAC élvo­nalbeli futballcsapata a kéthetes ligaszünet alatt. Múlt pénteken Ausztriában 2:2-re végzett az osztrák második vonalbeli Wiener Neudorffal, a vendégek góljait Kweuke és Nlend szerezte. Ked­den este Patonyréten 7:1-re nyer­tek Pintéék a DAC II. ligás ifjúsági csapata ellen, góllövők: Moughfi- re 2. Hassan 2, Veledar, Kweuke, Regedei, ill. Németh András. „Több tartalékkal kezdtünk az osztrák együttes ellen, a félidőben l:0-ra vezettek a hazaiak. Wemer Lorant mester a szünet után sorra küldte pályára a kulcsembereket, Kosárlabda FÉRFI EXTRALIGA, 3. forduló: HBK Prievidza-04 AC LB Spišská Nová Ves 81:78, AB Cosmetics Pezinok-Astrum Levice 95:71, In­ter Bratislava-Chemosvit Poprad 99:81, MBK Handlová-MBK Rie­nul tudták megállítani az ellenfe­let, akiken azért látszódott: nem éppen labdazsonglőrök, nagy helyzeteket nem is tudtak kialakí­tani. Igaz a magyarok sem. Gerá­ék ellenben tudtunk valamit, ami csak a legnagyobb csapatok sajá­tossága: egyetlen helyzetből meg­szerezni a vezetést. Az első félidő tényleg egyetlen magyar lehető­sége viszont egy gyönyörű kom­binációt, és ami még fontosabb: gólt eredményezett. A 23. percben Juhász Roland nem középen a kapu előtt, hanem a tizenhatos bal oldalánál helyez­kedett Huszti Szabolcs bal oldali szögleténél. A védő az érkező lab­dát pontosan fejelte a kapu előte­rében helyezkedő Torghelle Sán­dor fejére, aki az albánok ellen szerzett gólja után ezúttal is fejes­ből volt eredményes. A második 45 percben a ma­gyaroknál volt többet a labda, Er­win Koeman együttese magabiz­tosan őrizte minimális előnyét. A házigazdák csak egy alkalommal kerültek helyzetbe, amikor a ma­gyar védők egymást találták el a labdával. A vendégek egyetlen komoly helyzetét Huszti hagyta ki a 85. percben, (ns, mti) dórra 4:0, Fehéroroszország- Anglial:3. 7. CSOPORT: Litvánia-Feröer- szigetek 1:0, Ausztria-Szerbia 1:3. 8. CSOPORT: Grúzia-Bulgária 0:0, Írország-Ciprus 1:0, Olaszország-Montenegró 2:1. 9. CSOPORT: Norvégia-Hollan- dia 0:1, Izland-Macedónia 1:0. Dél-Amerika 10. forduló: Bolívia-Uruguay 2:2 (2:0), g.: Martins (15., 42.), ill. Bueno (63.), Abreu (88.). s ez meg is látszott a játékunkon. Érdekes meccset hozott az ifikkel vívott találkozó is, a tehetséges fi­atalok nem ijedtek meg a nagy nevektől” - mondta lapunknak Dušan Chytil, a DAC menedzsere. A sportvezetőtől megtudtuk, hogy egy hete brazil középhátvédet tesztelnek a csallóköziek. A 24 esz­tendős Perreira, aki legutóbb hazá­jában futballozott biztatóan mu­tatkozik, s várhatóanleigazolják. Még egy hír a DAC-táborból: Radványi Miklóst felvették a leg­felsőbb edzői képesítést biztosító tanfolyamra, így már hivatalosan is Wemer Lorant segítőjeként ül­het a kispadon (a korábbi meccseken tartalékként volt ne­vezve). (sz. z.) ker Komárno 92:99, BK AX SPU Nitra-BK Dolný Kubín 95:80, Slávia TU Košice-ŠKP Banská By­strica 64:78. NŐI KÖZÉP-EURÓPAI LIGA A csoport: Cassovia Košice-Oradea 81:61, legeredményesebbek: Sujo- vá-Szíjjártó 31, ill. Jones 19. Pozsony. Hiába vezetett Smolarek góljával a lengyel labdarúgó válogatott a Téglamezőn, Stanislav Šesták két megmozdulásá­nak köszönhetően Szlová­kia 2:l-re győzött a vb-se­lejtező 3. csoportjában. ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS A lengyel drukkerek változa­tos görögtűz- és petárdaarze­nállal érkeztek a Téglamezőre, s mivel ezt már a mérkőzés előtt húsz perccel megmutat­ták, a rohamrendőröknek máris volt dolguk - így egy félórával a kezdőrúgást megelőzően még öt szektor volt teli lengyel drukkerrel, ám a meccs kezde­tekor már csak négy: egy szek­tort a rohamrendőrök teljesen kiürítettek. A hangulat remek volt, a já­ték már kevésbé, az első hely­zetre negyedórát kellett várni, akkor Šesták veszélyes beadását Boruc kivetődve öldözte, Vittek azonban az üres kapu helyett valahová teljesen máshová lőtt. A 20. percben a lengyelek is be­jelentkeztek egy gyors akcióval, ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS Ezer résztvevő, három főváros, hatvan település, csaknem 320 ki­lométer. Ezek a vasárnap kezdődő, tizenkilencedik alkalommal meg­rendezett Bécs-Budapest szuper- maraton számai, ám a verseny a látszat ellenére nem a számokról, hanem az emberekről szól. „Sosem felejtem el, amikor ta­valy az eredményhirdetéskor egy 14 éves kerekesszékes lánynak adhattam át az oklevelet. Nagyon megható, mennyi emberi sorsnak lehetek tanúja ennek a verseny­nek köszönhetően. Tavaly az egyik magyarországi szakaszon találkoztam Kolonics Györggyel is, aki már nincs közöttünk... - mondta Ásványi László, a szlová­kiai szervezőbizottság elnöke, akinek jóvoltából három éve már Pozsony is részese a szupermara- tonnak, és idén kerékpáron maga is nekivág a távnak. - Peter Račko újságíró barátommal úgy döntöt­tünk, biciklin mi is megtesszük a s Brozek próbálkozása alig ment mellé. A szlovákok Vit- tekben bíztak, de a Lille csatára a felé küldött labdákkal nem nagyon tudott mit kezdeni, fe­jesei csak arra voltak jók, hogy Boruc ne unatkozzon a lengyel kapuban. A véndégek kontrái­ban ezzel szemben mindig ben­ne volt a gólveszély, három perccel a félidő vége előtt Mu- rawski jó beadása után Blasz- czykowski hagyott ki egy óriási helyzetet. Hajtottak a szlovákok a má­sodik félidőben is, hajtotta őket a közönség is, de sem Sapara gyenge szabadrúgása (az 54. percben), sem Jendrišek rosszul helyezett lövése (a 61. percben) távot. Nem az időeredmény a lé­nyeg, egy ilyen komoly kitartást igénylő versenyen mindenki győztes, aki célba ér.” A szupermaratonon most is több kategóriában lehet versenyezni: kerékpárosok, görkorcsolyások, egyéni versenyzők és váltók is összemérik az erejüket. A férfi fu­tók mezőnyében a legnagyobb fa­vorit a legutóbbi három szuperma- raton győztese, a lengyel Jaroslaw Janicki, de számolni kell az orosz Kruglikowal s a magyar Bogár Já­nossal és Vozár Attilával is. Bogár eddig mind a tizenkilenc szuper­maratonon elindult. Nem hiányozhat a mezőnyből a nem hozta meg a várva várt gólt. A vezetést így a 71. perc­ben egy kijátszott akció után a lengyelek szerezték meg Ebi Smolarek révén. „Jeszcze jeden” - kiabált önkívületben a lengyel tábor, csakhogy a lengyelek nem lőttek még egy gólt. Gólt Šesták lőtt (bár kellett hozzá Boruc is), s 1:1 után a szlovák tábor skandálta: „Ešte jeden!”. Šesták meghallgatta a kérést, és két perc múlva egy kapu előtti kavarodás után ismét a hálóba talált. S amikor az utolsó perc­ben Lewandovski tiszta helyzet­ből a kapu fölé lőtt, megkezdő­dött a nagy ünneplés a Téglame­zőn. A lengyel tábort már senki sem hallotta... (bt) vásárúti kiválóság, Bőgi Sándor sem, aki tavaly 35:18:ll-es idővel a 28. helyen végzett. Nagy ambíciók­kal várja a szupermaratont a besz­tercebányai egyetemi váltó: a Bél Mátyás Egyetem férfi álomcsapatá­ban (Dream Team néven verse­nyeznek) Magyar Imre is rajthoz áll. A szupermaraton története so­rán először szlovák olimpikon is lesz a résztvevők között (a magya­roknál ez már hagyomány, idén például az öttusa-válogatott is ver­senyez, élén Balogh Gáborral, és kajak-kenusok is rajthoz állnak), a kajakos Martina Kohlová a Komenský Egyetem Testnevelési Karának váltójában szerepel, (bt) EGY MONDATBAN ♦ Megszületett Komárom­ban Tóth Erzsébet válogatott kézilabdázó második gyere­ke: Barborka 3,40 kilós súllyal jött a világra. ♦ A Tottenham Hotspurrel hozták kapcsolatba a Bayern München csatárát, Lukas Podolskit. sporthíradó ♦ Barátságos focimérkőzés, Párizs: Franciaország-Tu- nézia 3:1 (1:1), g.: Henry (40., 48.), Benzema (58.), ill. Jemaa (30.). ♦ Sakkvilágbajnoki döntő, Bonn, első parti: Vlagyimir Kramnyik (orosz)-Viswa- nathan Anand (indiai) dön­tetlen; második parti: Anand-Kramnyik döntetlen. ♦ Női kézilabda Vk, Aarhus, 1. forduló, A csoport: Dánia­Oroszország 32:27 (15:16); B csoport: Németország- Svédország28:27, Norvégia- Románia 30:23.2. forduló, A csoport: Magyarország­Oroszország 24:29 (8:11), legeredményesebbek: Szu- csánszki 6, ill. Zsilinszkajte 5. + Labdarúgó magyar Liga­kupa, 2. forduló, A csoport: Bőcs-Diósgyőri VTK 0:1, DVSC-TEVA-Nyíregyháza Spartacus 2:1; B csoport: Szombathelyi Haladás- Lombard FC Pápa 5:2, MTK Budapest-BFC Siófok 1:8; C csoport: Újpest FC-Paks 0:0, C csoport: Dunaújváros- Ga­bona Trans-Kaposvár 1:5, PMFC-ZTE FC 2:0; D cso­port: Baktalórántháza-FC Fehérvár 0:2, REAC-Kecs- keméti TE-ERECO 0:3, Bu­dapest Honvéd-Ferencváros 2:2. ♦ A jövő évi női kosárlabda- Eb csoportbeosztása, A cso­port: Csehország, Spanyol- ország, Szlovákia, pótselej­tezős csapat; B csoport: Lett­ország, Lengyelország, Gö­rögország, Magyarország. ♦ Női kosárlabda Euroliga, B csoport, 1. forduló: Riga (lett)-MKB-Euroleasing Sopron 71:86. SPORTFOGADÁS A LOTO (szerda) 42. játék­hetének nyerőszámai a kö­vetkezők - I. HÚZÁS: 8, 9, 16, 29, 47, 48; pótszám: 43. NYEREMÉNYEK: 1. és 2. díj: nincs nyertes; 3. díj: 55 931 korona (14 nyertes); 4. díj: 892 korona (1267); 5. díj: 129 korona (26 844). JACK­POT: 10 000 000 korona. A II. HÚZÁS nyerőszámai: 1,9, 22, 28, 33, 43; pótszám: 31. NYEREMÉNYEK: 1. és 2. díj: nincs nyertes; 3. díj: 31 321 korona (25 nyertes); 4. díj: 543 korona (2082); 5. díj: 95 korona (36 387). JACK­POT: 231 468 642 korona. JOKER-SZÁM: 568 681. NYEREMÉNYEK: 1. díj: nincs nyertes; 2. díj: 100 00 korona (2 nyertes); 3. díj: 10 000 korona (25); 4. díj: 1000 korona (223); 5. díj: 100 korona (2171). JACK­POT: 1 215 265 korona. A KENŐ tegnapi nyerőszámai: 2, 15,17, 18, 19, 20, 22, 23, 27, 32, 33, 37, 43, 46, 51, 52, 61, 66, 69, 80. Kenő Plusz-szám: 51. (sita) A szupermaraton útvonala 1. szakasz(okt. 19.): Bécs-Pozsony 92km 2. szakasz (okt. 20.): Pozsony-Győr 84 km 3. szakasz (okt. 21.): Győr-Tata 64 km 4. szakasz (okt. 22.): Tata-Budakeszi 60 km 5. szakasz (okt. 23.): Budakeszi-Budapest 21 km Málta-MagyarországO:l (0:1) Ta Qali, 4000 néző. Góllövő: Torghelle (23.). Játékvezető: Johan­nes Algeirsson (izlandi), 3000 néző. Sárga lap: Dimech, Pace, ül. Dárdai, Juhász, Gera, Bodnár. MÁLTA: Haber-Bajada, Caruana (36. Briffa), Dimech, Xuereb-Pace, Woods, Scerri (63. Agius), Barbara (78. Nwoko)-Mifsud, Schembri. MAGYARORSZÁG: Fülöp-Bodnár, Vanczák, Juhász, Bodor-Dárdai (85. Tóth B.), Halmosi-Gera, Huszti, Dzsudzsák (65. Buzsáky)-Torghelle. LABDARÚGÓ VB-SELEJTEZŐK Két előkészületi meccset játszott a Lorant-legénység Brazil védőt tesztel a DAC BAJNOKI PONTOKÉRT Szlovákia-Lengyelország2:l (0:0) Góllövők: Šesták (85., 86.), ill. Smolarek (70.). Játékvezető: La- yec (francia), 17 650 néző. Sárga lap: Zabavnik, Obžera, ill. Wojt- kowiak. SZLOVÁKIA: Senecký-Pekarík, M. Petráš, J. Ďurica, M. Čech-Zabavník (83. J. Kozák)-Šesták, Sapara (73. Jakubko), Hamšík, Jendrišek (80. Obžera)-Vittek. LENGYELORSZÁG: Boruc-Wasilewski, Dudka, Michal Zewlakow, Wojtkoviak-M. Lewandowski-Blaszczykowski, Murawski (65. Gargula), Roger Guerreiro (89. R. Lewandowski), Smolarek-Brozek (84. Krzynó- wek). Budapest-Pozsony-Bécs szupermaraton: a lengyel Janicki a favorit Bőgi Sándor és Magyar Imre is indul