Új Szó, 2008. május (61. évfolyam, 102-126. szám)

2008-05-06 / 105. szám, kedd

22 Sport ÚJ SZÓ 2008. MÁJUS 6. www.ujszo.com NHL-RÁJÁTSZÁS Keleti főcsoport PITTSBURGH -NEW YORK RANGERS 3:2 (0:0,2:0,0:2- 1:0), gólütők: Góly: Marián Hossa (29., 68.), Malkin (33.), illetve Korpikoski (43.), 44. Dawes (44. ). A Pittsburgh 4:l-es összesítéssel bejutott a dön­tőbe, amelyben a Philadel­phiával találkozik. Nyugati főcsoport DALLAS-SAN JOSE 2:1 (0;0, 1:0, 0:1-0:0, 0:0, 0:0,1:0), gólütők: Miettinen (25.), Morrow (130.), illetve Clo­we (42.) A Dallas 4.32-es összesítéssel bejutott a finá­léba, amelyben a Detroittal találkozik, (sita) Marián Hossa második gólja a Pittsburgh továbbjutását je­lentette (Reuters-felvétel) NBA-RÁJÁTSZÁS Keleti főcsoport BOSTON CEL- TICS-ATLANTA HAWKS 99:65, legjobb dobók: Pierce 22, ill. J. Johnson 16. A Boston 4:3-as összesítéssel bejutott az elődöntőbe. Nyugati főcsoport LOS ANGELES LAKERS- UTAH JAZZ 109:98, legjobb dobók: Bryant 38, ill. Okur21. Az elődöntő állása: 1:0. (sita) NIKÉ Kedd, május 6. NBA-rájátszás 7. Detroit-Or- lando (az állás 1:0) 1,37-13-2, 9-1,22-2,5-1; 8. New Orleans-San Antonio (1:0) 1,7-10-2-1,5-1,8-1. Jégkorong-világbajnokság, Kanada: 398. Oroszország- Dánia 1,03-10-18-1-6,8- 1,01; 399. Kanada-USA 1,7-4,2-3,1-1,25-1,9-1,13. Német labdarúgó Bundesli­ga I: 690. Dortmund- Stutt­gart 2,6-3,1-2,4-1,35-1,32- 1,27; 691. Bochum-Schalke 3,3-3,1-2-1,55-1,25-1,27; 692. Karlsruhe-Cottbus 2,25 -3,2-2,75-1,35-1,45-1,25; 693. Hannover-Hansa Ros­tock 1,95-3,3-3,15-1,25-1,6- 1,24. Német II. labdarúgóliga: 730. Osnabrück-Fürth 2,05­3.2- 3,1-1,3-1,55-1,25; 731. Paderborn-1860 München 2 ,35-3,1-2,65-1,35-1,4-1,27; 732. Aue-Jena 2,1-3,2- 3­1.3- 1,5-1,25; 733. Kai­serslautern-St. Pauli 1,65­3.4- 4,3-1,1-1,85-1,22. Orosz gólöröm Morozov győztes találata után (Reuters-felvétel Hosszabbításban nyert az orosz válogatott a Hadamczik-legénység ellen Eliáš triplája sem volt elég Hosszabbításban győzték le az oroszok a cseheket a jég­korong világbajnokság D csoportjában. Ez volt a vb-k történetének első olyan csoportmeccse, amely hosszabbításban dőlt el - korábban nem következett ráadás a döntetlen ered­mény után. A csehek vere­ségük ellenére is már kö­zépdöntősök, s játékukkal is elégedettek voltak. ÖSSZEÁLLÍTÁS Eliáš mesterhármasa Felemás érzésekkel jött le a jég­ről az Oroszország-Csehország (5:4) mérkőzés uitán Patrik Eliáš, a csehek kiváló támadója. A New Jersey játékosa hiába ütött három gólt, ez is kevés volt a győzelem­hez. „Nagyon jó meccset játszot­tunk. Tudtuk, hiszen ebben senki sem kételkedhetett, hogy az orosz csapat tele van nagyszerű tehet­ségekkel, de mi felvettük velük a versenyt... Nagyon jók voltunk az emberelőnyökben, de a hátrá­nyokat még sokat kell gyakorolnunk” - értékelte a mér­kőzést Eliáš, akinek nem tetszett a cseh csapat hosszabbításbeli játé­ka: „Nem mentünk a győzelem után...” Hadamczik: Elsiettük! Alois Hadamczik, a cseh csapat edzője épp fordítva látta: szerinte védencei elsiették a hosszabbí­tást, túl gyorsan akartak gólt lőni. ,A hosszabbításban az volt a tak­tika, hogy tartjuk a korongot és nem rohanunk fejetlenül a táma­dásokba. Ki akartam várni, míg helyzetbe kerülünk, sőt, akár a büntetőket is megvártuk volna. Ehelyett rohantuk, nagyon korán gólt akartunk ütni...” - mondta Hadamczik, egészében véve azonban elégedett volt a csehek játékával. „A támadás nagyon jó volt. De sokkal több helyzetet kell kihasználnunk! Ha 2:l-nél kétgó­losra tudtuk volna növelni az előnyt, valószínűleg nem kaptunk volna ki... Annak örülök, hogy a csapat akkor is ment előre, amikor D csoport 19.00: Oroszország- Dánia; 24.00: Csehország- Olaszor­szág; B csoport 21.30: Kanada-Egyesült Ál­lamok; 1.15: Lettország- Szlovénia. vesztésre álltunk. Szépen adogat­tunk, tetszettek az akciók. Arra vi­szont oda kell figyelnünk, hogy ne kapjunk sok gólt, az ötöt kicsit sokallom” -jegyezte meg a csehek mestere. Sporttörténeti meccs A mérkőzés egyébként bevonul a hoki vb-k történetébe, hiszen ez volt az első olyan csoportmeccs, amely hosszabbításban dőlt el. A kanadai világbajnokságon már nemcsak a kieséses rendszerben, hanem a csoportmeccsek során sem végződhet döntetlennel egy találkozó, hosszabbítás és bünte­tők következnek. Az a csapat, amely hosszabbítás után győz, kettő, míg a vesztes egy pontot kap.) Orosz kapushiány A cseheknek a vereség miatt nem kell szomorkodniuk, mert már így is bejutottak a középdön­tőbe (mivel az olaszok kikaptak a dánoktól), az oroszoknak viszont komoly problémát jelenthet, hogy megsérült kapusuk, Jerjomenko. A hálóőrnek a 26. percben egy ka­varodás után sérült meg a térde, és a vb-n már nem szerepelhet. Mivel a harmadik számú orosz kapus, Varlamov is sérülést szen­vedett, a szbomajának jelenleg csak egy kapusa van... (čtk, sita) Svédország Svájc Fehérorosz­ország Franda* ország Svédország AB 5.7. (19.00) 6:5 Svájt 5.7. (19.00) «Bt 2:1 4:1 Fehérorosz­ország 5:6 1:2 mm 5.7. (01.00) Ftanciaorszag 1:4 5.7. (01.00) • Finnország Szlovákia Német­ország Norvégia Finnország mm 5.7. (21.30) 5:1 Szlovákig 5.7. (21.30) mm 5:1 Németország 1:5 mm 5.7. (01.15) Norvégia 1:5 5.7. (01.15) B CSOPORT Kanada Egyesült Államok Lettország Szlovénia Kanada mm 5.6. (21.30) 7:0 5:1 Egyesült Államok 5.6. (21.30) mm 4:0 5:1 Lettország 0:7 0:4 mm 5.6. (01.15) Szlovénia 1:5 1:5 5.6. (21.30) mm Csehorszog Oroszország Dania Olaszország Csehország mm 4:5 5:2 5.6. (01.00) Oroszország 5:4 mm 5.6. (19.00) 7:1 Dania 2:5 5.6. (19.00) mm 6:2 Olaszország 5.6. (01.00) 1:7 2:6 mm VB-KRÓNIKA B csoport LETTORSZÁG-KANADA 0:7 (0:3, 0:4, 0:0), gólütők: Sharp (3.), Green (4.), Heatley (13.), Nash (22., 33.), St. Louis (22.), Kunitz (23.). Játékvezetők: Kurmann (svájci), Larking (svéd), 7831 néző. USA-SZLOVÉNIA 5:1 (1:0, 2:1,2:0), g.: Kane (12.), Kessel (27., 33., 50.), 46. Booth (46.), ill. Kopitar (37.). Játékvezetők: Reiber (svájci), Vinnerborg (svéd), 7056 néző. A csoport állása: 1. Kanada 2 2 0 0 0 12:1 6 2. USA 2 2 0 0 0 9:1 6 3. Szlovénia 2 0 0 0 2 2:10 0 4. Lettország 2 0 0 0 2 0:11 0 Megjegyzés - balról az oszlo­pok: a mérkőzések száma, győ­zelem hatvan perc alatt (3 pont), győzelem hosszabbítás vagy rávezetés után (2 pont), vereség hosszabbítás vagy rá­vezetés után (1 pont), vereség hatvan perc után, pontszám. D csoport CSEHORSZÁG-OROSZOR- SZÁG 4:5 (2:2, 1:1, 1:1 - 0:1), gólütők: Eliáš (10., 34., 43.), Kotalík (13.), ill. Zinov- jev (4.), Gorovikov (20.), Mo­rozov (28., 64.), Komyejev (47.). Játékvezetők: Pellerin, Savage (kanadaiak) 13 109 néző. OLASZORSZÁG-DÄNIA 2:6 (0:3, 1:1, 1:2), g.: Cirone (38.), Fontanive (48.), ill. Green (4.), Staal(9.),Hansen(ll.),24. Niel­sen (24.), Damgaard (51.), Degn (57.). Játékvezetők: Partanen, Ronn (finnek), 6838 néző. A csoport állása: 1. Oroszország 2 110 0 12:5 5 2. Csehország 2 10 10 9:7 4 3. Dánia 2 10 0 1 8:7 3 4. Olaszország 2 0 0 0 2 3:13 0 A csoport SVÁJC-FEHÉROROSZORSZÁG 2:1 (1:0,1:1, 0:0), g.: Sprunger (24., 38.), ill. Kokov (28.). Hét gólt ütöttek a kanadaiak a letteknek (Reuters-felvétel) KANADAI KORONGOK Az NHL érdekesebb... Nem jönnek lázba a kanadai szurkolók a hazájukban zajló jégkorong-világbajnokságtól, a hírek szerint sokkal jobban ér­dekli őket az NHL rájátszása. A házigazda válogatott vasárnap a lettekkel csatázott, és a 10 595 férőhelyes halifaxi csar­nokban bőven maradtak üres székek. A vb-n eddig legtöb­ben, 13 ezren az orosz-cseh rangadót látták, igaz, a québeci aréna befogadóképessége 15 399 fő, ahová amúgy általában 7-10 ezren látogattak ki. A he­lyi sajtót főleg az NHL-playoff, illetve a Montreal Canadiens búcsúja foglalkoztatja, René Fasel, a nemzetközi szövetség (IIHF) elnöke szerint ugyanak­kor a sportág valóban méltó he­lyen, szülőhazájában ünnepli meg az IIHF megalapításának 100. évfordulóját, (mti) Heatley újabb csúcsa Második győzelmével a ka­nadai válogatott és az Egyesült Államok együttese is továbbju­tott csoportjából. A hazai csa­patban Dany Heatley egy gólt és három gólpasszt jegyzett, ezzel újabb csúcsot döntött: ő lett a vb-k történetének leg­eredményesebb kanadai játé­kosa. (Heatley egy nappal ko­rábban minden idők leggólerő- sebb kanadai játékosa lett.) Az ottawai csatár 36 vb-meccsen 40 pontot gyűjtött, ezzel meg­előzte a legendás Steve Yzer- mant, aki történetesen a mos­tani válogatott igazgatója. (m) Znaroks és a nyelvészek Érdekes problémái vannak Olegs Znaroksnak, a lett válo­gatott edzőjének. Az egyik saj­tótájékoztatón a tréner nem let­tül, hanem'oroszul nyilatko­zott, és az újságírókat is meg­kérte, hogy „érthető nyelven” tegyék fel kérdéseiket. A lett nyelvészek azonnal tiltakoztak, és Znaroks leváltását követel­ték, Valdis Zatlers államfő azonban az edző pártjára állt: „Hagyják Znaroksot békén, in­kább foglalkozzanak más nyel­vészeti kérdésekkel!” (sita) Budaj jött, Hudáček ment Vasárnap csatlakozott a szlo­vák válogatotthoz Peter Budaj kapus; ez egyben azt is jelenti, hogy a fiatal harmadik számú hálóőj, Ján Hudáček hazautaz­hatott. Budaj érkezése nem volt zökkenőmentes, mivel Denver- ben két órán át javították a meghibásodott repülőjét, (sita)