Új Szó, 2004. június (57. évfolyam, 125-150. szám)

2004-06-22 / 143. szám, kedd

ÚJ SZÓ 2004. JÚNIUS 22. Sport - euro 2004 23 Scholes góljával szereztek vezetést az angolok Horvátország ellen (Reuters-felvétel) B-csoport: Horvátország-Anglia 2:4, Svájc-Franciaország 1:3 Wayne Rooney az új sztár EB-KRÓNIKA A-csoport 1. PORTUGÁLIA 3 2 0 1 4:2 6 2.GÖRÖGORSZÁG 3111 4:4 4 3. Spanyolország 3 111 2:2 4 4. Oroszország 3 10 2 2:4 3 B-csoport 1. FRANCIAORSZÁG 3 2 10 7:4 7 2. ANGLIA 3 2 0 1 8:4 6 3. Horvátország 3 0 2 1 4:6 2 4. Svájc 3 0 12 1:6 1 C-csoport 1. Svédország 2 110 6:1 4 2. Dánia 2 110 2:0 4 3. Olaszország 2 0 2 0 1:1 2 4. Bulgária 2 0 0 2 0:7 0 Következik (jún. 22.) ­20.45: Olaszország-Bulgária, Dánia­Svédország. D-csoport 1. CSEHORSZÁG 2 2 0 0 it 6 2. Németország 2 0 2 0 1:1 2 3. Hollandia 2 0 11 3:4 1 4. Lettország 2 0 11 1:2 1 Következik (jún. 23.) ­20.45: Csehország-Németország, Hol­landia-Lettország. Mi dönt? Ha a csoportmeccseket egy vagy több csapat azonos pontszámmal zárja, akkor a következők döntenek (ebben a sorrendben) a rangsorról: 1. egymás elleni eredmény, 2. egy­más elleni meccsek gólkülönbsége, 3. egymás elleni meccseken rúgott több gól, 4. a gólkülönbség, 5. a több rúgott gól, 6. az UEFA-koef- ficiens, 7. Fair Play-helyezés. A negyeddöntő párosítása Portugália-Anglia, Franciaor szág-Görögország, C1-D2, Csehor- szág-C2. EB-MOZAIK Advocaat repülhet A Dick Advocaat tevékenységé­vel elégededen szurkolók re­pülőjegyet vettek a holland válo­gatott szövetségi kapitányának. A tikett mára szól, pedig az Oranje holnap játssza utolsó csoport- mérkőzését Lettország ellen. - Há­rom perc alatt összegyűjtöttük a pénzt - mondta a jegyvásárlás egyik kezdeményezője. Tutajos az óceánon Egy angol szurkoló alaposan fe­löntött a garatra csapata Svájc elle­ni győzelme Után: a parti őrség egyik hajója figyelt fel rá, amint gu­mimatracán sodródik a nyüt tenger felé. A becsípett drukkert sikerült megmentem, az esetből okulva azonban a parti őrség alaposan át­fésülte az algarvei öblöt, hasonló „tutajosok” után kutatva, (m) Lisszabon/Coimbra. Fran­ciaország és Anglia jutott a negyeddöntőbe a B-cso- portból, miután Zidane-ék 3:l-re verték Svájcot, az angolok pedig egy remek meccsen 4:2-re győztek Horvátország ellen. ÖSSZEÁLLÍTÁS HORVÁTORSZÁG-ANGLIA 2:4 (1:1), Lisszabon, Luz-stadion, 60 000 néző. Játékvezető: Collina (olasz). Gólszerző: N. Kovac (5.), Tudor (74.), ill. Scholes (40.), Ro­oney (45., 68.), Lampard (79.). Sárga lap: Simic. HORVÁTOR­SZÁG: Butina-Simic (67. Srna), Simunic, R. Kovac (46. Mornar), Zivkovic-Rosso, N. Kovac, Tudor, Rapaic (55.01ic)-Prso, Sokota. ANGLIA: James-G. Neville, S. Campbell, Terry, Ash. Cole-Beck- ham, Gerrard, Lampard (87. P. Ne­ville), Scholes (70. King)-Owen, Rooney (72. Vassell). Anglia nem kaphatott ki a horvá- toktól, ha a legjobb nyolc közé akart jutni, és Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány úgy gondolta, az a legjobb módszer, ha nem vál­toztat a Svájc ellen győztes csapat összeállításán. A mérkőzés eleje azonban hideg zuhanyként érte Beckhaméket: az 5. percben Rapa­jic szabadrúgása után Niko Kovac eszmélt legjobban a kapu előtti ka­varodásban, és közelről a hálóba kotorta a labdát: 1:0. A gól után visszahúzódtak a horvátok, ám so­káig úgy tűnt, az angol válogatott nem tud mit kezdem a mezőnyfö­lénnyel. A manchesteri Scholes azonban a lehető legjobbkor találta meg góllövő cipőjét (három éve nem volt eredményes válogatott mezben): a 40. percben Owen lö­vése még kijött Butináról, ám a ki­pattanót Rooney kapura fejelte, Scholes pedig még közelről bele­ért: 1:1. Az angolok felpörgették a tempót, és még a szünetig megfor­dították az állást: Rooney 16 mé­terről elemi erővel lőtt a jobb sa­rokba: 1:2. A második félidőben Otto Baric változtatott a csapat szerkezetén, de a horvátokon az sem segített, hogy három, sőt Olic beállása után négy csatárral ját­szottak. Az angol támadások jóval veszélyesebbek voltak, és már Owen eldönthette volna a meccset, de a kapussal együtt a kaput is át­emelte. Jött azonban Rooney, aki egy remek kényszerítő után egye­dül törhetett kapura, és az elvetődő Butina mellett higgadtan a jobb sa­rokba gurított: 1:3. Tudor fejesgól­jával szépítettek ugyan a horvátok, de az angolok szülte azonnal vála­szoltak Lampard révén. Anglia nagyszerű teljesítménnyel győzött, és jutott tovább a csoportból. Csoportelsők a franciák SVÁJC-FRANCIAORSZÁG 1:3 (1:1). Coimbra, 30 ezer néző. Já­tékvezető: Michel (szlovák). Gól­szerző: Vonlanthen (26.), ill. Zida­ne (20.), Henry (76., 84). Sárga lap: H. Yakin, Wicky, ill. Henry. Svájc: Stiel-Henchoz (86. Mag­nál), Müller, M. Yakin, Spycher- Cabanas, Vogel, Wicky, H. Yakin (60. Hüggel)-Gygax (86. Roma), Vonlanthen. Franciaország: Bart- hez-Sagnol (46. Gallas, 90. Boum- song), Thuram, Silvestre, Lizara- zu-Pires, Vieira, Mäkeleie, Zida­ne-Henry, Trezeguet (75. Saha) Az első félidőben a franciák birtokolták többet a labdát, de svájciak nagyon bátran játszot­tak. A 20. percben szögletből Zi­dane fejelt gólt, megelőzve Spychert és a rosszul érkező Sti­elt. Majd újabb francia helyzetek következtek, de a 26. percben egy védelmi hiba után kiegyenlítettek az esélytelen franciák. Silvestre eladta a labdát, Cabanas kiugrat­ta Vonlanthent, és a 18 éves csa­tárjobb lábbal a jobb sarokba gu­rított a tehetetlen Barthez mel­lett. Vonlanthen ezzel az Eb-tör- ténelem legfiatalabb góllövője lett. A második félidőben aztán átvették az irányítást a franciák, Henry két góljával magabiztosan nyerték a mérkőzést. A francia csatár második találata az Eb-k 400. gólja volt. (ú) C-csoport: skandináv rangadó a gyanú árnyékában Az olaszok réme: 2:2 ELŐZETES Porto/Guimaraes. Ma este a Dánia-Svédország és az Olaszor- szág-Bulgária találkozókkal befe­jeződnek a C-csoport küzdelmei. Az olaszok attól tartanak, hogy a skandináv rangadó a mindkét északi együttes számára továbblé­pést jelentő 2:2-es vagy annál több gólt hozó döntetlennel zárul. Az érintettek nem győzik hang­súlyozni, hogy szó sem lehet egyeztetésről. - Győzni akarunk, nem is gondolunk a 2:2-re! - szö­gezte le Morten Olsen dán szövet­ségi kapitány. Lars Lagerbäck, a svéd válogatott edzője osztja kol­légája véleményét: - Eszünk ágá­ban sincs bármiféle megegyezé­sen gondolkodni. Mi győzni sze­retnénk, és egyáltalán nem foglal­kozunk az olaszokkal. Várható kezdőcsapatok - DÁNIA: Sören- sen-Helveg, Laursen, Henriksen, N. Jensen-Gravesen, Tomasson, D. Jensen-Grönkjaer, Sand, Jör­gensen. SVÉDORSZÁG: Isaks- son-Nilsson, Mellberg, Jakobs- son, Edman-Wilhelmsson, Linde- roth, Svensson, Ljungberg-Ibrahi- movic, Larsson. Gyanakvó olaszok Sorsdöntő mérkőzés vár a Squ- adra Azzurára, hiszen csak úgy jut­hat a negyeddöntőbe, ha legyőzi a már biztosan búcsúzó bolgár egy­üttest, s emellett a dán-svéd talál­kozón kedvező eredmény születik számára. Trapattoni együttese el­vileg könnyen begyűjtheti a három pontot, de az előjelek nem éppen kedvezőek. Vieri például meg­sértődött az őt bíráló újságírókra, míg mások inkább az északiak csa­tájával foglalkoznak, azt követelve a vetélytársaktól, hogy meg se pró­báljanak 2:2-es döntetlent játsza­ni. Az olaszok ráadásul három kulcsembert veszítettek a bolgárok elleni találkozóra: a köpésért meg­büntetett Francesco Tottit, vala­mint a sárga lapok miatt hiányzó Fabio Cannavarót és Gennaro Gat- tusót - utóbbi ráadásul a napok­ban apa lett, így rövid időre haza utazott. Az olasz közvélemény ha­talmas nyomást gyakorol a riváli­sokra, ennek újabb jele, hogy a RAI két plusz kamerával figyeli majd, hogy a dán és a svéd együttes sportszerűen játszik-e. Várható kezdőcsapatok OLASZORSZÁG: Buffon-Panucci, Nesta, Materazzi, Zambrotta-Fiore vagy Camoranesi, Pirlo, Perrot- ta-Cassano, Del Piero, Vieri. BUL­GARIA: Zdravkov-V. Ivanov, Pa- zsin, Zagorcsics, Sztojanov-Pejev, M. Petkov, Hrisztov, M. Petrov-Jan- kovics, Berbatov. (mti, ű) Továbbjutási matematika A svédeknek a győzelem mellett bármilyen döntetlen továbbjutást jelent. A dánoknak - olasz siker esetén-a 0:0 nem jó, az 1:1 pedig csak akkor, ha Vieriék legfeljebb 1:0-ra nyernek. Ha a skandináv csa­ta 1:1 és az olaszok két góllalverik a bolgárokat, az UEFA-koefficiens nekik kedvez, ha pedig nagyobb különbséggel győznek, már a gól­arány alapján továbbjutnak. Ha a svéd-dán mérkőzésen nem döntet­len lesz az eredmény, és az olaszok nyernek, a skandináv derbi győztese és Trapattoni alakulata lép tovább. Ha az olaszok kikapnak, vagy döntedent játszanak, kiesnek, (mti) NAPI TIPP Olaszország-Bulgária. Simon Gyula, a DAC középpályása: Simán, 2:0-ra nyernek az olaszok. Dánia-Svédország. Borbély Balázs, a ligeti együttes védője: Küzdelmes skandináv rangadóra számítok, amely l:l-es ered­ménnyel zárul, (sz) WIMBLEDONI TENISZBAJNOKSÁG Wimbledon. Négy esőszünet volt az angol nyílt teniszbajnokság nyitónapján. Érdekesebb eredmé­nyek az 1. fordulóból (a 64 közé ju­tásért), férfi egyes: Federer (svájci, l.)-Bogdanovic (brit) 6:3,6:3,6:0; Hewitt (ausztrál, 7.)-Melzer (oszt­rák) 6:2,6:4,6:2. Nqi egyes: Miszkina (2., orosz)- Kurhajcová 7:5,6:1; Kapros-Jugic- Salkic (bosnyák) 6:4, 2:6, 6:3; Molik (ausztrál, 27.)-Czink 6:1, 6:4; Navrátilová (amerikai)-Casta- no (kolumbiai) 6:0, 6:1; V. Willi­ams (amerikai, 3.)-Mikaelian (svájci) 6:3,6:0. (mti) SPORTHÍRADÓ ♦ Egy évre Jozef Barmos lett a po­zsonyi Inter labdarúgócsapatának vezetőedzője. ♦ Olasz labdarúgó osztályozó, visszavágó: Fiorentina-Perugia 1:1. A Fiorentina 2:l-es összesítés­sel jutott az élvonalba. ♦ Montrealban befejezte amerikai körútját, s hétfőn késő délelőtt már meg is érkezett Európába az olim­piai láng. Antwerpenben, az 1920- as játékok városában 48 km-t tesz meg, és 120 ember adja majd egy­másnak a stafétát. ♦ Az UEFA hivatalos honlapja szerint a bolgár CSZKA Szófia szerződteti Molnár Balázst, a ZTE válogatott középpályását. ♦ Kieséses rendszerű FIDE-sakk- vb, 1. forduló: Ács (2548)-Niko- lic (boszniai, 2648) 2,5:1,5; Movszeszian (szlovák, 2647)- Landa (orosz, 2550) 2,5:1,5; Al- Modiahki (katari, 2579)-Almási (2631) 0:2. ♦ Svájci országúti kerékpáros kör­verseny, 9. szakasz, Lugano, 191,3 km (egyéni időfútam): 1. Ullrich (német, T-Mobile) 31:36; 2. Bod­rogi (magyar, QuickStep-Davita- mon) +8 mp. Az összetett vége­redménye: 1. Ullrich 33:47:08; ... 24. Bodrogi +13:42.