Új Szó, 2004. június (57. évfolyam, 125-150. szám)

2004-06-15 / 137. szám, kedd

22 Sport - euro 2004 ÚJ SZÓ 2004. JÚNIUS 15 A vesztes csapat kapitánya, David Beckham gratulál a győztesnek, Zinedine Zidane-nak B-csoport: 1072 perc után gólt kaptak ugyan a franciák, de továbbra is veretlenek Avarázsió neve: Zidane NYILATKOZATOK Jacques Santíni: Boldogsággal tölt el, hogy csapatom megmutat­ta: van tartása. Vesztes állásnál sem zuhant össze és képes volt a lefújásig harcolni akár a szépítő találatért, majd a győzelemért. A 2002-es vb-rajt után nagyon fon­tos volt, hogy ezúttal ne vesztes­ként hagyuk el a pályát, mert azt lélekben nagyon nehéz lett volna feldolgozni. Zinedine Zidane: Ez a siker erőt ad számunkra a folytatásra. Nem gondoltuk volna, hogy az an­golok ilyen jó, összeszedett játé­kot nyújtanak. így hirtelen nem is tudom, de talán négy éve nem ját­szottam olyan jól a válogatottban, mint most. Sven-Göran Eriksson: Drámai vereségünk ellenére biztos vagyok abban, hogy továbbjutunk, mint ahogy a franciákéhoz sem férhet semmi kétség. Szeretnénk nekik a döntőben visszavágni. A nyolcvan- kilencedik percig tökéletes játékot produkáltunk, amely szép remé­nyekre jogosít fel bennünket. Zi­dane első gólja megtört bennün­ket, egyben leültetett és úgy vél­tük, milyen pechesek vagyunk, egy, már megnyert mérkőzésen meg kell elégednünk csak egy ponttal. Erre fel még a végére sem jutottunk a gondolatnak, máris hátrányba kerültünk. David Beckham: Kétgólos ve­zetésünknél minden másképp ala­kult volna, ám a tizenegyesemnél abban hibáztam, hogy átlátszó megoldást választottam és Bar- thez olvasott a gondolataimban. Nyolcvankilenc percig bírtuk erővel, de ez a mai meccsen kevés­nek bizonyult, (ns) Lisszabon. A legjobb a leg­szebb ellen - harangozta be a francia-angol ranga­dót a sajtó, Zidane és Beckham párharcára utal­va. A legjobb nyert. KOMMENTÁR A franciák ott folytatták, ahol a 2000-es Eb-n abbahagyták: akkor a döntőben a ráadás perceiben egyenlítettek az olaszok ellen, s a hosszabbításban Trezeguet góljá­val a győzelmet is megszerezték. Az angolok ellen pályára lépő csa­patból kilencen játszottak négy éve a imáiéban, s a hajrá ennek megfe­lelően vasárnap is drámai volt: a 90. percben még az angolok vezet­tek, aztán jött Zidane, és két tanári lövéssel a franciák javára fordította a meccset. „Zizou csodát tett” - írta a L’Equipe tegnapi száma, a Le Pári­sién szerint pedig egyenesen a pa­radicsomba juttatta Franciaorszá­got. Az angol sajtóvisszhang ért­hetően másképpen hangzott. „Ke­gyeden, igazságtalan, brutális” - ír­ta a Daily Telegraph. Pedig sokáig úgy tűnt, a 2002-es Franciaország-Szenegál (0:1) vb- mérkőzéshez hasonló élményben lesz részük a galloknak, akik hiába irányították a játékot, a 38. percben az angolok szerezték meg a veze­tést. Lampard fejesgóljával véget ért a franciák egyedülálló sorozata: 1078 perc alatt nem kaptak gólt. S ha Beckham büntetőjét nem védi Barthez, alighanem vereséggel nyit a címvédő. Arról pedig Zidane gon­doskodott, hogy a veredenségi szé­ria folytatódjon: előbb a 91. perc­ben szabadrúgásból, majd két perc­cel később Gerrard óriási hibája után tizenegyesből is túljárt James kapus eszén. A franciák ezzel 19 ta­lálkozó óta veretíenek - utoljára 2003 februáijában kaptak ki, a Sta­de de France-ban Csehország győz­te le őket 2:0-ra. A mérkőzéshez kapcsolódó hír, hogy az angoloknál megsérült Paul Scholes, s így nem játszhat a svájci­ak ellen, míg a franciáktól Claude Mäkeleie kulcscsontsérülés miatt hiányzik majd a horvátok elleni meccsen, (jgj, mti) Égő rendőrautók és kőzápor Angliában London/Lisszabon. A franciáktól elszenvedett vereség után több helyen randalíroztak az elkeseredett szurkolók Angliában - a rendőrség 83 huligánt vett őrizetbe. A Scodand Yard szerint Dél-Lon- donban 400 drukker került összetűzésbe a rendőrökkel. A fővárostól északra található Bostonban két rendőrautót felgyújtottak és kövek­kel hajigálták meg a rendfenntartókat. Lisszabonban viszont az an­gol drukkerek békésen hagyták el a stadiont, egyedül az úgynevezett szurkolói parkban volt kisebb dulakodás a két tábor között, (mti) Németh Szilárd szerint a balszerencsés angol vereség után retteghetnek a svájciak a dühös Owenéktől Nem Beckham kihagyott büntetője döntött J. GAZDAG JÓZSEF Az Eb előtti körkérdésünkre - Ki lesz a győztes? - azt válaszolta: a franciák. Az angoloknak nehéz cso­portmeccseket jósolt. A horvátok- kal csatáznak majd a továbbjutá­sért, mondta. Ha valaki, ő tényleg testközelből ismeri az angol fut- ballelitet, ráadásul a selejtezősoro­Németh Szili gólt lőtt az ango­loknak a selejtezők során (Képarchívum) zatban gólt is lőtt a háromoroszlá­nosoknak. Németh Szilárdot, a Pre­mier League-ben szereplő FC Midd­lesbrough házi gólkirályát a fran­cia-angol meccs után kérdeztük. Presztízsmeccs, francia győ­zelemmel. Erre számított? Tulajdonképpen igen, bár si­mább meccset vártam, nem hit­tem, hogy csak üyen drámai küz­delemben tud nyerni a címvédő. Jól kezdtek, ők irányították a meccset, de az angol gól megfor­dította a játék képét, Beckhamék szervezetten és jól védekezve fut­balloztak, kontrákra várva. A kontrák pedig jöttek, és Rooney szólója után akár el is dönthettek volna a meccset, de Beckham kihagyta a büntetőt. Ez volt a kulcsmomentum? Nem hiszem. A sorsdöntő moz­zanat inkább Zidane szabadrúgá­sa volt. Az angolok addig hősiesen védekeztek, de az a gól annyira megzavarta őket, hogy utána már nem tudtak összpontosítani, és szerintem ez eredményezte Ger­rard rövidzárlatát is a 94. percben, aki már csak biztonságra töreke­dett, haza akarta adni a labdát, de végül Thierry Henryt ugratta ki. A válogatott vereségeit hogyan fogadja az angliai közvélemény? Ha maradt volna az 1:0, akkor másnap mindenki istenítette volna a csapatot. Egy üyen balszerencsés vereség után viszont egész Anglia gyászol. De nem sokáig, mert biz­tosra veszem, hogy csütörtökön több góllal verik majd a svájciakat. 1998-ban a vb-nyolcaddön- tőben Beckham feleslegesen ki­állíttatta magát az argentinok el­len - akkor a szurkolók bűnbak­nak kiáltották ki. Várható, hogy a kihagyott tizenegyes után a nép­harag ismét megtalálja őt? Az a 98-as kiállítás más jellegű szituáció volt, azzal jelentősen meggyengítette a csapatot. Itt an­gol vezetésnél hagyta ki a büntetőt Beckham, a csapat fegyelmezetten és harcosan játszott, azokban a per­cekben egyáltalán nem tűnt úgy, hogy ezt a meccset elveszthetik, még ha ki is maradt a tizenegyes. A meccset megelőzően újra hallattak magukról az angol hu­ligánok. Csak a válogatott fellé­péseinek kísérőjelensége ez, vagy az angol bajnokság meccse­in is tapasztalható hasonló visel­kedés? Ez a válogatott tartozéka, úgy­mond, mivel külföldön többet megengedhetnek maguknak a hu­ligánok. Én Middlesbrough-ban semmi ilyesmit nem tapasztaltam, ha ugyanis valaki az angol stadio­nokban viselkedik így, azt egész életére kitiltják az ország minden sportrendezvényéről. Ezek a.szur­kolók nem tudatosítják azt, hogy ezzel saját csapatukat károsítják. Az eddigi három játéknap alapján mi a véleménye az Eb­ről? A portugálok vesztes mérkőzé­séből kiindulva: szerintem az egész Eb-re jellemző lesz, hogy nem fel­tétlenül az a csapat nyeri majd a meccset, amelyik végig irányítja a játékot. Erőnlétileg minden egyes válogatott a zeniten van, olykor ki- lenc-tíz ember képes védekezni, és aztán egy gyors ellentámadással sokkolja az ellenfelet, ahogy ezt a görögök is tették. Az biztos, hogy lesznek még meglepetések. D-csoport: a lettek a görög példát tartják szem előtt Csehország a rajtra vár ELŐZETES Lisszabon. Ma a D-csoportban is megkezdődnek a csatározások, Csehország válogatottja 18 órától a lettekkel mérkőzik. - A portugálok elbukott első csatája, és a görögök helytállása számunkra is megmu­tatta, hogy nincs legyőzhetetlen el­lenfél, nincs előre lefutott találko­zó. Egy kiscsapat is legyőzheti az esélyesebbet - mondta Aleksandrs Strakovs lett szövetségi kapitány. Karel Brückner, a csehek mestere elárulta: számukra a továbbjutás a cél. Ehhez pedig le kell győzni a let­teket. - Félelem nincs bennem, de azért tiszteljük az ellenfelet. Bőveb­ben azonban nem kívánok a lettek­kel foglalkozni, mi saját csapatunk­ra és saját taktikánkra összpontosí­tunk - mondta Brückner. Pavel Nedved óvatosságra intet­te azokat a cseh szurkolókat, akik túlzott optimizmussal várnák az Eb-t. - Jó csapatunk van, de nem tartozunk a favoritok közé - mond­ta a Juventus játékosa. - A lettek el­leni meccs után majd kiderül, való­ban esélyesek vagyunk-e a tovább­jutásra. Várható kezdőcsapatok - CSEH­ORSZÁG: Cech-Grygera, Ujfalusi, Bolf, Jankulovski-Poborsky, Galá- sek, Rosicky, Nedvéd-Baros, Koller. LETTORSZÁG: Kolinko-Isakovs, Stepanovs, Zemlinskis, Blagona- dezdins-Bleidelis, Astafjevs, Pa- hars, Rubins-Verpakovskis, Proho- renkovs. (ctk) D-csoport: a németek és a hollandok is sikert remélnek Feledtetni a kudarcokat ELŐZETES Porto. Ma este kerül sor a Hol- landia-Németország találkozóra, és a két válogatottnak van min javí­tania, hiszen a német együttes Ro­mániában (1:5), majd hazai pályán Magyarországtól (0:2) kapott ha­talmas pofont, míg a hollandok Ír­országtól és Belgiumtól szenvedtek kínos, egyaránt l:0-ás vereséget. Hollandia szereplését illetően az a legfőbb kérdés, hogy az egyénüeg nagyon erős játékosokat csapattá tudta-e formálni Dick Advocaat szövetségi kapitány. - Úgy gondo­lom, minden rendben lesz nálunk- • nyugtatott meg mindenkit Van Nis- telrooy. - A lehető legmesszebb szeretnénk jutni az Eb-n. A két éve vb-ezüstöt szerző né­metek játékmestere, Michael Bal­lack szerint Hollandia az Eb favorit- jai között van. - Nagyon agresszí­ven kell játszanunk, nem engedhet­jük őket kibontakozni - adta meg a receptet a holland játék ellen Bal­lack. - Saját magunkkal kell foglal­koznunk. Hiába támad szenzáció­san az ellenfél, ha idejében odalé­pünk, ha megnyerjük a párharco­kat, akkor a győzelem sem marad el - értett egyet játékosával Rudi Völler szövetségi kapitány. Várható kezdőcsapatok - NÉ­METORSZÁG: Kahn-Friedrich, Wörns, Nowotny, Lahm-Schnei- der, Baumann, Hamann, Ballack, Frings-Kuranyi. HOLLANDIA: Van der Saar-Reiziger, Bouma, Stam, Van Bronckhorst-Davids, Cocu, Sneijder-Van der Meyde, Van der Vaart, Van Nistelrooy. (mti) NAPI TIPP Csehország-Lettország. Miklós Imre, az osztrák III. ligás Stad- lau csatára: „Nedvédék begyűjtik a kötelező három pontot, szerin­tem 2:0-ra nyernek. A csehek erős csapattal rendelkeznek, nem a vé- leden műve, hogy két éven át veretlenek voltak. Biztosra veszem, hogy továbbjutnak a halálcsoportból.” Hollandia-Németország. Németh Krisztián, a rimaszombati együttes védője: „1:1 a tippem. A németek minden tornára össze­kapják magukat, s bár a hollandok játékosállománya jobb, a csapat- szellemmel problémák vannak. Nehéz úgy eredményesnek lenni, hogy a keret tagjai között ellenségeskedés honol. Azt hiszem, végül a csehek mellett a németek kerülnek a negyeddöntőbe.” (sz.z.) A NAP JÁTÉKOSA Zinedine Zidane (Francia- ország) - Egyértelmű helyzet: a vasárnapi francia-angol ran­gadó Zizou-ról szólt. A gallok csapatkapitánya (a sérült De- sailly helyett viselte a karszala­got) 17 évesen mutatkozott be a francia élvonalban a Cannes játékosaként, majd a Girondins Bordeaux következett. 1996- ban igazolt a Juventushoz, amellyel kétszer lett olasz baj­nok. 2001-ben 75 mülió euró- rért szerződött a Real Madrid­hoz, és a következő évben már BL-győzelmet ünnepelhetett a királyi gárdával. 1998-ban ő kapta az Aranylabdát, a FIFA szavazásán pedig háromszor is a világ legjobbjává választották (1998, 2000, 2003). A válogatottban 1994-ben de­bütált a csehek ellen - két góllal. 1998-ban világbajnok, 2002- ben Eb-győztes. Az angolok elle­ni mérkőzésen ismét bizonyítot­ta: egy futballzseni arról ismer­szik meg, hogy a legnehezebb pülanatokban ő viszi a hátán a csapatot. A csoportrangadón kö­zéppályás létére ötször lőtt ka­pura, és 66 átadásából 53 jutott el a címzetthez, (g) Zinedine Zidane - szül. 1972. június 23-án. Magasság/súly: 185 cm/80 kg. Válogatott- ság/gól: 89/23.