Új Szó, 2004. január (57. évfolyam, 1-25. szám)

2004-01-12 / 8. szám, hétfő

DAKAR-RAU: Két nap kényszerszünet 16. OLDAL ALPESISÍ: Götschl 30. VK-diadala 17. OLDAL 2004. január 12., hétfő 8. évfolyam, 2. szám A tizenhatodik tenisz Hopman Kupa szombati döntőjében, Perth-ben: Egyesült Államok-Szlovákia 2:1 Matthäus szívesebben dolgozna a német Bundesligában Ismét az amerikaiak nyertek Perth. Az Egyesült Államok válogatottja megvédte címét a Perth-ben rendezett 16. Hop­man Kupán, a teniszezők nem hivatalos vegyes csapat világ- bajnokságán, a döntőben 2:1- re győzött Szlovákia ellen. ÖSSZEÁLLÍTÁS Karol Kučera ugyan legyőzte James Blake-et, ám a Hopman Kupa-döntőt Az amik a 240 ezer dollár prémiu­mon kívül kaptak még gyémánttal kirakott aranylabdákat is. Eddig csak a tengerentúliaknak sikerült a címvédés, és harmadik elsőségük szintén rekord. James Blake a le­gendás spanyol Arantxa Sánchez- Vicario után a második teniszező, aki kétszer emelte feje fölé a győztesnek járó kupát. Szlovákia a 10. seregszemlén bizonyult a leg­jobbnak, amikor a Karol Kučera, KarinHabšudová alkotta együttes nyerte a tornát. Lindsay Davenport gyorsan, mind­össze 51 perc alatt előnyt szerzett az amerikaiaknak, 6:3, 6:1 arány­ban legyőzte Daniela Hantucho- vát. Karol Kučera azonban három­játszmás, drámai mérkőzésen 2 óra 12 perc alatt bizonyult jobbnak James Blake-nél, így következhe­tett a mindent eldöntő páros csata. Itt a tengerentúliak esélyt sem hagytak riválisuknak a győzelem­re, és 54 perc alatt 6:2, 6:3 arány­ban nyertek. Ismert, Szlovákia érdekes módon került a döntőbe, miután a házi­gazda Ausztrália visszalépett a küzdelmektől, mert Alicia Molik megsérült, Szlovákia válogatottjá­tól azt várták, hogy meglepi ellen­felét, de nem így történt. Hantu- chovának ez egyáltalán nem sike­rült, harmadik mérkőzését is el­vesztette Davenport ellen, ezúttal is sok ki nem kényszerűen hibát vétett (összesen 28-at), adogatása­it is rendre elhibázta. Az első játsz­mában 40:0-ra vezetett, de mintha megijedt volna a lehetőségtől, s ezt kihasználta ellenfele. A második szettben egyértelműen dominált a 27 esztendős amerikai, negyed óra után 3:l-es vezetést szerzett, s tu­lajdonképpen nem hagyta kibonta­kozni Hantuchovát. „Jól játszot­tam, pedig nem a legjobban sike­rültek adogatásaim” - mondta Da­venport, majd hozzátette: „Érez­tem, hogy Daniela jobban játszhat, mint az előző meccseken, ezért megfelelően koncentráltam, s meg is nyertem az első játszmát. Tulaj­donképpen ez döntött”. Kučerának győznie kellett Blake ellen, hogy életben tartsa a remé­nyeket. Az első játszmában sokáig mindketten hozták adogatásai­kat, később azonban az amerikai agresszív letámadásokkal meg­nyerte az első szettet. Blake, akár­csak ellenfele, világszínvonalú te­niszt mutatott be, az amerikai igyekezett sarokra ütött labdák­kal futtatni Kučerát, de az nem fá­radt el, s 35 perc alatt megnyerte a második szettet. A harmadik­ban Blake már 3:0-ra vezetett, Kučera azonban feltámadt, 5:4-re fordított, később azonban két meccslabdát nem érvényesített. Ez mintha feldobta volna a tenge­rentúli teniszezőt, letámadásos játékkal próbált eredményes len­ni, de nem sikerült. Kučera drá­mai hajrában győzött. „Aláírom, hogy a torna meglepeté­sei vagyunk - mondta Karol Kučera a meccs után. - Az első két játszmában mindketten az adoga­tásra helyzetük a hangsúlyt, a címvédő amerikaiak nyerték (TASR/EPA-feévétel) később feljavult a háló feletti játé­kom is, s ez döntött. Úgy érzem, esélyünk van a párosban”. Kučera optimizmusa azonban már az első játszmában kezdett szerte­foszlani, Hantuchová ugyanis na­gyon gyengén játszott, két adoga­tását is elhibázta, s az amerikaiak 23 perc alatt nyertek. Később is egyértelmű volt a meccs lefolyása, főleg Davenport brillírozott, maga­biztosan, nagy áttekintéssel teni­szezett, nem csoda, hogy 31 perc után győzött az amerikai páros. Daniela Hantuchová a követ­kezőket mondta a vegyes páros után: „Gratulálok az amerikaiak­nak a címvédéshez, párosban a leg­kisebb esélyünk sem volt ellenük”. A 16. Hopman Kupa döntője: USA-Szlovákia 2:1 (Lindsay Da- venport-Daniela Hantuchová 6:3, 6:1, James Blake-Karol Kučera 6:4, 4:6, 6:7. Vegyes páros: Daven­port, Blake-Hantuchcová, Kučera Az eddigi Hopman Kupa-győztesek 1989: Csehszlovákia, 1990: Spanyolország, 1991: Jugoszlávia, 1992: Svájc, 1993: Németország, 1994: Csehország, 1995: Németország, 1996: Horvátország, 1997: Egyesült Államok, 1998: Szlovákia, 1999: Ausztrália, 2000: Dél-afrikai Köztársaság, 2001: Svájc, 2002: Spa­nyolország, 2003: Egyesült Államok, 2004: Egyesült Államok, (ú) TENGERENTÚLI BAJNOKSÁGOK NHL New York. Tizenöt meccset rendez­tek az elmúlt hét végén a bajnokság­ban. Pénteken kilenc szlovák hokis lépett jégre, hárman közül gólpasszt adtak: Marián Hossa (Ottawa), Pe­ter Bondra (Washington), Miroslav Satan (Buffalo). Szombaton már gólt is lőttek, Richard Zedník (Mont­real) és Ivan Majeský (Adanta) ta­lált a hálóba. Hét nyereüen meccs után sikerült újra győznie a Was­hington együttesének, 4:1-re verte a Carolinát, ami azt jelenti, ezredik győzelmét aratta az NHL alapszaka­szában. Peter Bondra átadásából született a washingtoniak első gólja. Egészen döbbenetes teljesítmény­nyel, az NHL modernkori történel­mében egyedülálló sorozattal ruk­kolt elő Brian Boucher, a Phoenix kapusa: zsinórban ötödik meccsén őrizte meg kapott gól nélkül hálóját. Pat Quinn, a Toronto és Dawe Lewis, a Detroit edzője irányítja majd a Ke­let, illetve a Nyugat csapatát a febru­ár 8-ai All Star-gálán. Ä kezdősorok a szurkolók szavazatai alapján ala­kultak ki - Kelet, kapus: Martin Bro- deur (New Jersey) 136 495 szava­zat; hátvédek: Scott Stevens (New Jersey) 121 838, Scott Niedermayer (New Jersey) 104 567; csatárok: Ko- valjcsuk (Adanta) 145 380, Martín St. Louis (Tampa) 79 707 és Joe Thornton (Boston) 51 247. Nyugat, kapus: Marty Turco (Dallas), 79 305; hátvédek: Lindström (Detroit) 90 995, Rob Blake (Colorado) 104 809; csatárok: Guerin (Dallas) 86 657, Mike Modano (Dallas) 86 119, Todd Beruzzi (Vancouver) 104 361. EREDMÉNYEK, PÉNTEK: Washing­ton-Carolina 4:1 (0:1, 2:0, 2:0), gólütők: Jágr, Szemin, Lang, Battag­lia, ill. O Neill; New Jersey-Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:0, 0:3), Gomez, ill. St. Louis, Stillman, Andreychuk, Módin; Buffalo-Ottawa 3:2 (0:0, 1:0, 2:2), Dumont, Briere, Fitzpat­rick, ill. Havlát, White; Minneso- ta-Phoenix 0:2 (0:0, 0:1, 0:1), Vää- nänen, Sjöström; Anaheim-Vancou­ver 2:5 (0:1, 0:3, 2:1), Simpson, Sýkora, ill. Bruutu, Keane, H. Sedin, Näslund 2. SZOMBAT: Dallas-Colorado 2:4 (0:1, 0:1, 2:0), Young, Amott, ill. Hejduk, Tanguay 2, Foote; Pitts- burg-Montreal 0:8 (0:1, 0:3, 0:4), Ryder 2, Riberio, Zedník, Juneau, Souray, Kilger, Dagenais; NY Islan- ders-NY Rangers 2:3 (0:3,2:0,0:0), Paopineu, Weinhandl, ill. Lindros, Simon, Ručínský; Boston-Detroit 2:1 - hosszabbítás után (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0), Maltby, Lapointe, ül. Thornton; Toronto-New Jersey 0:1 (0:1, 0:0, 0:0), Gionta; Phüadelp- hia-Edmonton 0:3 (0:1, 0:0, 0:2), Torres, Horcoff, York; Nashvüle-St. Louis 3:1 (1:0, 0:0, 2:1), Tootoo, Legwand, Stevenson, ül. Boguniec- ki; San Jose-Adanta 5:2 (3:0, 0:1, 2:1), Koroljuk, Ekman, Dimitrakosz, Marleau, Rathje, ill. Majeský, McEa- chern; Calgary-Florida 4:2 (1:2, 0:0, 3:0), Iginla 2, McAmmond, Clark, ill. Horton, Huselius; Los An- geles-Columbus 2:2 - hosszabbítás után (1:1,1:1, 0:0-0:0) Matt 2, ül. Eriksson, Marchant. NBA A bajnokság két játéknapjának érde­kessége volt, hogy szombaton min­den meccsen a hazai csapatok nyer­tek. EREDMÉNYEK, PÉNTEK: Phüa- delphia-New Jersey 97:81, Orlan­do-Washington 103:92, Toronto- Los Angeles 68:78, Boston-Cleve- land 107:82, New Orleans-San An­tonio 84:94. Dallas-Indiana 80:92, Chicago-Pordand 78:87, Milwau- kee-Miami 103:94, Denver-Utah 106:96, Phoenix-Sacramento 93:113, LA Lakers-Adanta 113:67, Seattle-Memphis 122:116. SZOM­BAT: Washington-Philadelphia 94:87, New York-Milwaukee 94:88, Minnesota-Miami 83:77, Chicago-New Orleans 89:84, San Antonio-Indiana 89:88 - hosszab­bítás után, Utah-Atlanta 92:71, Golden State-Seattle 113:110 - hosszabbítás után. (ie) Žigmund Pálffyt mégis megműtik Los Angeles. A Los Angeles Mngs legnagyobb csülaga, Žigmund Pálfíy e hét folyamán műtétnek veti alá magát. Szerdán ugyanis az Anaheim eüeni meccsen váüsérülést szenvedett, s meg kell operálni. A Los Ange­les legproduktívabb játékosa számára valószínűleg ezzel befejeződik a mostani idény. A 31 éves Pálffynak (eddig 35 meccsen 16 gólt lőtt és 25 gólpasszt adott) nem ez az első vállsérülése, négy évvel ezelőtt is a palánkra lökték, s 12 mérkőzést keüett kihagynia, (s) „Silcerközpontú vagyok” MTI-INFORMÁCIÓ Berlin. A kihívás, a magyar futbaü újbóli szalonképessé tétele az, ami csábítja, hogy a magyar válogatott szakvezetőjeként dolgozzon - jelen­tette ki az új magyar szövetségi ka­pitány, Lothar Matthäus a Bűd című lapnak adott kétrészes interjújában. A szombaton megjelent részben Mattäus úgy vélte, hogy Magyaror­szágon a játékosanyag nem olyan rossz, meg van győződve a magyar futball képességeiről. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi­kor látják ismét Németországban, a bécsi Rapid és a belgrádi Partizán egykori edzője így válaszolt: „Remé­lem, a magyar válogatottal együtt, a 2006-os (Németországban rende­zendő) világbajnokságon.” Matthäus azt mondta, hogy már most is szívesen dolgozott volna Németországban valamelyik klub­nál, ám a trénerkedés nem kíván­sághangverseny. „A Bundesliga- klubok még távolságot tartanak velem szemben, mert a nevem va­lószínűleg nyomasztja őket. Siker­központú, őszinte és egyenes em­ber vagyok. Ezek a tulajdonságok egyeseknek nem tetszenek. VILLÁMINTERJÚ Dušan Liba labdarúgó-edzővel Szombaton két csapata talál­kozott edzőmérkőzésen. Miért tart egyszerre két vasat a tűzben? A DAC-nál csupán január 31-ig szól a szerződésem, a diószegi­eknél viszont az idény végéig. Mivel mindkét együttesnél sze­retnék minél jobb szakmai mun­kát végezni, ezért egymás ellen mérkőztünk. Egyébként bejött a papírforma, a DÄC Bonár 4, Si­mon és Buka 2-2 góljával 8:1 arányban győzött. A hazaiak be­csületgólját Krull szerezte. Melyik csapat kispadján foglalt helyet? Melyiknek szurkolt? Hideg volt, így mondhatni szak­mai szemüveget viselő nézőként végigálltam a kilencven percet. Ezóttal mindkét együttesnél a segédedzők, Prokop és Bleho ve­zették csatába, irányították az együtteseket. Én pedig a futball- nak szurkoltam. Meddig tarthat ez a kétfrontos edzősködés? Döntésre kellene már vinni az iráni szponzor kérdését a DAC- nál, hiszen sürget az idő. Amennyiben a dunaszerdahelyi- ek a folytatásban is igényt tarta­nának szolgálataimra, akkor szí­vem szerint náluk maradnék. El­lenkező esetben visszatérek a di­ószegiekhez. Mindkét esetben a kiesőjelölt mentési munkálatait irányítanám, (ái) Sikeres lépés az első Grand Slam felé Hrbatý tornát nyert TASR-JELENTÉS Adelaide. Dominik Hrbatý szuve­rén módon nyerte meg a 380 ezer összdíjazású adelaidei ATP-tenisz- tornát, a döntőben 53 perc alatt 6:4, 6:0 arányban győzött a francia Michael Llodra ellen. A 26 esz­tendős pozsonyi játékos karrierjé­nek negyedik ATP-tornáján győzött, korábban San Marinóban (1998), Prágában (1999) és Aucklandben (2001) bizonyult a legjobbnak. Hrbatý a döntőben semmilyen esélyt nem adott a három évvel fia­talabb ellenfelének, a győzelemért 52 ezer dollárt inkasszált és sikeres lépést tett az első Grand Slam-tor- na, az Austral Open felé. „Nagy­szerű érzés, hogy hosszabb idő után ismét tornát nyertem. Talán azért ment jól a játék, mert újra a déli földgömbön teniszeztem, s meggondolom, hogy ne költözzem- e véglegesen Ausztráliába” - mond­ta jókedvében a győztes, célozva arra, hogy legutóbbi tornagyőzel­mét Aucklandben szerezte. Dominik Hrbatý ezt a serleget kapta az adelaide-i tornagyőzelemért (TASR/EPA-felvétel)