Új Szó, 2003. október (56. évfolyam, 225-251. szám)

2003-10-27 / 247. szám, hétfő

ÚJ SZÓ 2003. OKTÓBER 27. Sportvilág - arany ászok liga Illés Béla (balról) szerezte az MTK egyenlítő gólját a Szusza Ferenc-stadionban (nbl.hu-felvétel) Győzelmet érdemelt volna az újpesti együttes a bajnok MTK elleni derbin Döntetlen a rangadón TABELLA 1. MTK 11 6 3 2 19:10 21 2. Videoton 11 5 5 1 17:12 20 3. DVSC 11 6 4 17:9 19 4. Balaton FC 11 5 2 ' 4 11:7 17 5. Ferencváros 11 6 4 1 16:11 16 6. Pécsi MFC 11 4 3 4 10:12 15 7. Sopron 10 4 2 4 13:12 14 8. Újpest FC 11 3 5 3 11:10 14 9. Haladás 11 2 5 4 8:14 11 10. Győri ET0 11 3 2 č 8:15 11 11. Zalaegerszeg 11 2 1 8 13:23 7 12. Békéscsaba EFC 10 1 3 6 8:16 6 A Ferencvárostól 6 büntetőpont le­vonva. EZ KÖVETKEZIK Október 31., péntek, 18.00: Debre- cen-Újpes. November 1., szombat, 17.00: Zalaegerszeg-Békéscsaba, Pécs-Videoton, Ferencváros-Bala- ton FC, Győr-Haladás. November 2., vasárnap, 16.00: Sopron-MTK. GÓLLÖVŐLISTA 5 gólos: Sumudica (DVSC). 4 gólos: Bajzát (DVSC), Csordás (Balaton), Dvéri (Videoton), Gera (FTC), Kovács Z. (Újpest), Silva (MTK), Torghelle (MTK), Tóth M. (Sopron), Tüske (Haladás). 3 gólos: Balaskó (Sopron), Herceg­falvi (Videoton), Horváth Gy. (Pécs), Józsi(ZTE), Nicsenko (Győr), Medved (Videoton), Pest K. (Pécs), Sabo (ZTE), Sasu (FTC), Szanyó (Újpest), Tóth B. (Vide­oton), Tóth P. (Haladás), (sr) A büntetőpontok átka Vezethetne a Ferencváros Budapest. A szombati találkozók- kaal lezárult a bajnokság első köre, azaz minden első osztályú csapat egyszer játszott valamennyi riváli­sával a 2003-2004-es kiírásban. Bár az Arany Ászok Liga jelenlegi tabelláján a Ferencváros feljött az 5. helyre, ha a hatpontos büntetést figyelmen kívül hagyjuk akkor a zöld-fehérek az élen tanyáznának 22 megszerzett pontunkkal. Annak ellenére, hogy a Fradi Sió­fok elleni mérkőzéssel együtt négy zártkapus meccset játszott. Az FTC ősszel egyetlen alkalommal kapott ki a bajnokságban és az UE­FA Kupától is úgy kellett búcsút vennie, hogy egyszer sem szenved­tek vereséget. (ftc.hu) Budapest. A Ferencváros együttese 2:0-ra verte a Hal­adást az Arany Ászok Liga 11. fordulójában. A Videoton pontot szerzett az utóbbi időben felfelé ívelő formát mutató Zalaegerszeg vendé­geként, míg a Debrecen nagy csatában győzött a Győr el­len. Döntetlennel zárult az MTK újpesti vendégjátéka. A pálya használhatatlansága miatt elmaradt a Sopron-Bé- késcsaba mérkőzés. NEMZETI SPORT Mezey György, az Újpest mestere alaposan megszervezte a védeke­zést, és egyértelműen kontrákra játszatta a csapatát. Az MTK jött előre, no nem fergeteges iramban, inkább sok-sok lapos passzal. A ké­kek birtokolták többet a labdát, ám a lilák szerezték a gólt. Farkas Ba­lázs remek passza után az üresen maradt vendégtérfélen meglóduló Simek Péter szerezte meg a veze­tést a hazai csapatnak, és joggal bosszankodhatott Egervári Sándor, hiszen csapata addig egyértelműen irányította a mérkőzést. A gól szemmel láthatólag magabiztossá tette a lila-fehéreket. Ezt jelezte, hogy Farkas Balázs újabb remek passzal hozta támadásba a sárga la­pok miatt kimaradt Kovács Zoltánt helyettesítő Rajczi Pétert, ám ezút­tal kimaradt a ziccer. És ha már Rajczi került szóba: Mezey György bátran nyúlt a fiatalokhoz, rajta kí­vül először kapott kezdőként bizo­nyítási lehetőséget az Újpest szur­kolók által nagy tehetségnek titu­lált Bánka Kristóf. Vele kapcsolat­ban érdemes megjegyezni, hogy technikás labdarúgó, aki ráadásul Megyeri úti nevelésként megfor­dult az MTK-ban is. Itt volt élete nagy lehetősége, ám az első félidő nem róla szólt, sokkal inkább a lilák eredményes védekezéséről, és az MTK tanácstalanságáról. Ha az első félidő taktikai csatáját egyértelműen az Újpest nyerte, ak­kor a második félidőre ez még in­kább érvényes. A lilák a Mezey György által megkomponált véde­kezést már-már tökéletes formában mutatták be, hiszen a folytatásban az MTK nemhogy helyzethez, lövés­hez sem jutott. Ráadásul a szünet után már nemcsak a kapu megvédé­sére, hanem a támadások vezetésé­re is egyre több energiát fordított a lila-fehér csapat. Ekkor már sokkal veszélyesebbnek tűntek a hazai ak­ciók, szó sem volt MTK mezőnyfö­lényről. A közönség meghálálta a li­lák erőtől duzzadó, lelkes játékát, hiszen megállás nélkül buzdította csapatukat. Azt is mondhatnánk, hogy a levegőben lógó, a második, gyaníthatóan mindent eldöntő ha­zai találat, ám a futball szokásos fin­torát láthattuk, hiszen az MTK gya­korlatilag helyzet nélkül egyenlített a szemfüles Illés Béla révén. Az Újpest azonban alaposan meg­hajtotta az utolsó tíz percet is, és ha azt írtuk a talákozó elejéről, hogy lassú paszszolgatást hozott, akkor meg kell említenünk, hogy a folyta­tást már kevés kritika érheti, és ez főként az Újpest csupaszív játéká­nak köszönhető. Nem véletlenül bosszankodtak a hazai szurkolók a pontvesztés miatt, hiszen csapatuk közelebb állt a győzelemhez, ám így is sok-sok pozitívumot fedez­hettek fel a lilák játékában, egy­részt bemutatkoztak tehetséges fia­talok, másrészt a csereként pályára lépő Polonkai Attila újra remekül futballozott, és nem mellékesen öröm volt nézni a lilák szakadatlan, megállás nélküli „pörgését”. Egy pont ide, egy pont oda - ám a döntetlen miatt igencsak más az érzés a Szusza Ferenc-stadion­ban, illetve néhány kerülettel odébb a másik legendáról elneve­zett arénában, a Hidegkúti Nán- dor-stadionban... Várszegi beszáll a lilákhoz? Budapest. Várszegi Gábor többször és hangsúlyosan elmondta a „fekete május 30-a” óta, hogy az általa elnökölt Fotex Rt. kivonulni készül az Üllői útról. Igaz, nem feltétel nélküli kapituláció kereté­ben, vagyis az eddig befektetett százmilliókat nem hagyná veszni az üzletember - a távozás feltételeiről javában alkudozik a futball- rt. másik tulajdonosával, az FTC-vel. Am úgy tűnik, Várszegi Gá­bornak talán mégsem ment el teljesen a kedve a fütballbiznisztől. Legalábbis ezt sejteti, hogy aFotex-vezér környezetéből jelzéseket küldtek a kritikus helyzetbe került Újpesthez arról, hogy fel lehetne melegíteni a közös üzlet gondolatát... (nbl.hu) Szombat estétől a legendás Szusza Ferenc nevét viseli az újpesti labdarúgócsapat Megyeri úti stadionja Büszke a mesterlövész MTI-JELENTÉS Budapest. A hivatalos névadó cere­móniára az Újpest-MTK Arany Ászok Liga-mérkőzés előtt került sor. A legendás csatár egy hintón ér­kezett a játéktérre, s a nézősereg vastapssal fogadta. Dercze Tamás IV. kerületi polgármester köszöntő beszéde után a kezdőrúgást termé­szetesen Szusza Ferenc végezte el. Az egykori mesterlövész az avató­mérkőzés után beszélt arról, hogy milyen érzés a Megyeri úti stadion keresztapjának lenni.- Őszintén szólva nem ért váratla­nul, hogy névadója lehettem a sta­dionnak, mert az utóbbi időben már többen is mondták, hogy szá­mítsak erre a megtiszteltetésre. Természetesen büszke vagyok, hogy annak a csapatnak a stadion­ját nevezték el rólam, ahol egész pályafutásomat eltöltöttem, de ez a boldogság akkor lenne fel­hőtlen, ha olyan nevelőmunka folyna az intézményben, mint az én időmben. Ha ez a vágyam telje­sül, akkor Újpestről a jövőben is olyan jó játékosok kerülhetnek ki, mint régen, ami nemcsak a klub­nak, de a válogatottnak és a jövő magyar futballjának is előnyére válna. Szusza nevéhez egyedülálló világ­csúcs fűződik, ugyanis egyetlen klubban 463 élvonalbeli találko­zón játszott, amelyeken 397 gólt szerzett. A magyar válogatottban 24-szer lépett pályára, s ezalatt 18-szor volt eredményes. Szeretett lila-fehér egyesületét huszonhat éven át szolgálta futballistaként. A december 1-jén nyolcvanadik élet­évét betöltő egykori klasszis 1945- ben, 1946-ban, 1957-ben és 1960- ban is bajnoki címet szerzett, s no­ha gólkirály egyszer sem volt, 397 találata talán örök időre elérhetet­len csúcs marad. Edzőként már több egyesületnél megfordult: dolgozott Újpesten, Győrben (2 MNK-győzelem), Egerben-; de irányította a lengyel Górnik Zabrzét (1-1 bajnoki cím és kupagyőzelem), a spanyol Real Betist (elhódította a Copa del Reyt) és az Atlético Madridon A legendás csatár hintón érkezett (nbl.hu-felvétel) FERENCVÁROS-HALADÁS 2:0 (0:0) Üllői út, 4872 néző. Góllövők: Le­andro (74.), Gera (85.). Játékve­zető: Sápi. FERENCVÁROS: Szűcs-Vukmir, Dragoner, Kiss-Bognár, Lipcsei, Zováth, Leandro-Rósa D. (46. Penksa), Tököli (79. Sasu), Gera. HALADÁS: Balogh-Kaj, Lőrinc, Se­per, Farkas (79. Schimmer)-Né- meth, Czeglédi (69. Szűcs M.), Du- becz, Tóth-Kovács, Nagy S. GÓLOK - 74. perc: Leandro 17 mé­terről lőhetett, s labdája - amelybe úgy tűnt Tököli még beleért - a ka­pu bal oldalába vágódott (1:0). 85. perc: Gera a vendég 16-oson belül egy csodálatos labdaátvételt követően 7 méterről a kifutó kapus mellett a hálóba gurított (2:0). A kifejezetten alacsony színvonalú első félidőt követően a hazaiak ha­talmas iramot diktáltak az egész második játékrészben. Az FTC ek­kor már rengeteg helyzetet alakí­tott ki, s ezekből kettőt értékesíteni is tudott, így megérdemelten nyer­te meg a találkozót. Mestermérleg GARAMI JÓZSEF (Ferencváros): Ellenfelünk szervezetten és jól vé­dekezett, éppen ezért nehezen szü­letett meg az első találat. Labdarú­góimat dicséri, hogy végig harco­san játszottak, s a második fé­lidőben lendületesen is futballoz­tak, ami a végén meg is hozta az eredményét. BOZSIK PÉTER (Haladás): Nagyjá­ból azt játszottuk, ami tőlünk várha­tó volt. Csatárokkal gyengén állunk, ezért az előrejátékban nem jeles­kedtünk, bár reméltem, hogy egy- egy kontratámadást jobban be tu­dunk fejezni. A hetvenedik percig jól védekeztünk, ám az első ferenc­városi gól eldöntötte a mérkőzést. ÚJPEST-MTK 1:1 (1:0) Szusza Ferenc-stadion, 2536 néző. Góllövők: Simek (26.), illetve Illés (79.). Játékvezető: Szabó Zs. ÚJPEST: Vlaszák-Szélesi, Tamási, Juhár, Vanczák-Simek, Farkas, Szanyó, Erős K., Bánka (46. Polon- ka)-Rajczi (75. Bükszegi). MTK: Végh-Molnár, Juhász, Kom- lósi (Pisont 38.), Fűzi Á.-Jesdimi- rovics-Czvitkovics (73. Lengyel), Zavadszky (61. Szabó O.), Za­bos-Illés, Silva. GÓLOK - 26. perc: Farkas vezette a labdát a felezővonalnál, mígnem észrevette, hogy az újpesti tér­félről nagy lendülettel megindul Simek, akit remek ütemű labdával meg is talált. Simek egyedül vezet­hette a labdát az MTK kapujára, a tizenhatoson belülre ért, majd 12 méterről jobbal Végh mellett lapo­san a bal alsó sarokba helyezte a labdát (1:0). 79. perc: Pisont ível­te a labdát a jobb oldalról az újpes­ti 16-oson belülre, amelynek bal oldaláról Lengyel középre fejelt, az érkező Illés Béla pedig öt mé­terről jobbal lőtt, és a labda Vla- szákot érintve a bal alsó sarokba vágódott (1:1). Mestermérleg MEZEY GYÖRGY (Újpest): Annak ellenére, hogy az MTK jó csapat, si­mán kellett volna nyernünk, de ez nem pontozásos sportág. Jól ját­szottunk, a döntetlent sikernek ér­tékelem, kis szerencse jó lett volna. EGERVÁRI SÁNDOR (MTK): A mi­nimális tervünket teljesítettük. Az első félidőben akkor kaptunk gólt, amikor jobban játszottunk. A for­dulás után többet kockáztattunk, ez csak a döntetlenhez volt ele­gendő, a sikerhez nem. DEBRECEN-GYÖR 1:0 (1:0) Debrecen, 4000 néző. Góllövő: Éger (45. - 11-esből). Játékvezető:: Makai. DEBRECEN: Tomic-Nikolov, Éger, Szekeres, Selymes (63. Szatmá- ri)-Dombi (63. Flavio Pim), Habi, Kiss, Böőr, Halmosi-Sumudica (76^ Andorka) GYŐR: Sebők-Böjte, Stark, Nyilas, Geri-Németh (78. Oross), Kartelo, Miriuta (68. Kalina), Nagy T.-Ni- csenko (60. Herczeg), Bajevski. GÓL - 45. perc: Sumudica ugratta ki Dombit, akit a 16-oson belül Nyilas buktatott. A büntetőt Éger a jobbra mozduló Sebők mellett nagy erővel küldte a kapu jobb oldalába (1:0). A játék képe alapján megérdemel­ten győzött a hazai együttes. Mestermérleg \ SZENTES LÁZÁR (Debrecen): Na­gyon nehéz, nagyon küzdelmes mérkőzés volt, a második fé­lidőben több lehetőségünk adódott a gólszerzésre, ám a kimaradt helyzetek miatt a mérkőzés végéig izgulni kellett, de az egy nullát is meg kell becsülni. KIPRICH JÓZSEF (Győr ): Az első félidőben több ziccert hibáztunk el, a másodikban már a Debrecen­nek volt több lehetősége, de amíg nem kapunk egyforma feltételeket, addig nem is tudunk nyerni... PÉCS-BALATON FC 0:2 (0:1) Pécs, 3000 néző. Góllövők: Ko­vács (34.), Csordás (59.). Játék­vezető: Saskőy. PÉCS: Németh G.-Bajusz, Die­nes, Szabados-Berdó, Úlrich (46. Erős G.), Závoda (28. Győri), Ga- ál-Mihalecz (71. Dávid), Pest K., Márton. BALATON FC: Csernyánszki-Ju- hász, Radics, Kuttor, László Mé­száros, Virág, Kovács, Usvat (89. Györök)-Csordás (88. Sitku), Vörös (90. Potemkin) GÓLOK - 34. perc: Vörös kiszorí­tott helyzetből jobbról laposan beadott és Kovács 1 m-ről az üres kapu közepébe helyezett (0:1). 59. perc: Mészáros jobb oldali, éles beadását Csordás előre­vetődve a jobb alsó sarokba fejel­te (0:2). Továbbra is gyengélke­dett a Pécs, újabb gólt kapott, ez­zel elvesztette hazai veretlensé­gét. A Balaton FC rászolgált a győzelemre. Mestermérleg NAGY TAMAS (Pécs): Elnézést kell kérnem szurkolóinktól, hogy cserbenhagytuk őket. Az ellenfe­lünk mutatta meg azt, amire mi nem voltunk képesek. Ebben a játszmában közös a felelősség... CSERTŐI AURÉL (Balaton): Sze­rencsére megtört a jég. Megvan az első idegenbeli győzelmünk, ráadásul éppen a jó erőkből álló Pécs ellen nyertünk. Gratulálok a játékosaimnak. ZALAEGERSZEG-VIDEOTON 1:1 (1:1) Zalaegerszeg, 6000 néző. Góllövők: Ljubojevics (38.), illetve Dvéri (48.). Játékvezető: Szarka ZTE: Varga-KráT, Molnár, Csó- ka-Babati (81. Kocsárdi), Ljuboje­vics, Balog, Józsi (61. Sabo), Szamo- si-Gyánó (85. Koplárovics), Egressy. VIDEOTON: Tudor-Tereánszki, Tóth (82. Nagy G.), Ristic, Pantic, Koller-Magasföldi (72. Földes), Tóth B., Voicu, Dvéri (65. Sza- lai)-Szabó T., Hercegfalvi GÓLOK - 38. perc: Babati a jobb ol­dalról remekül ívelte át a labdát a balösszekötő helyén érkező Ljuboje­vics elé, aki 9 m-ről a kifutó Túdor felett a kapu közepébe bombázott (1:0). 48. perc: Hercegfalvit Molnár buk­tatta a 16-oson belül, a játékvezető 11-est ítélt. Szabó büntetőjét Varga kiütötte, ám Dvéri remekül érkezett és 5 m-ről a kapu közepébe lőtt (1:1). A közepes iramú meccsen a hazaiak közelebb álltak a győzelemhez. Mestermérleg MIHALECZ ISTVÁN (ZTE): Na­gyon jó mérkőzést játszottunk, és talán a sikerünk megérdemeltebb lett volna. A győzelem azonban nem érdem, hanem gólok kérdé­se... Úgy gondolom, hogy a csapat még érezte a szerdai kupa- mérkőzést. CSANK JÁNOS (Videoton): Nagy volt a küzdelem, ráadásul a talaj is komoly ellenfélnek bizonyult. A helyzetek alapján reális a döntetlen, bár némi szerencsével bármelyik csapat megszerezhette volna a há­rom pontot.