Új Szó, 1999. szeptember (52. évfolyam, 201-225. szám)

1999-09-15 / 214. szám, csütörtök

ÚJ SZÓ 1999. SZEPTEMBER 17. SPORT - HIRDETÉS Jól szerepeltek a német együttesek a labdarúgó Bajnokok Ligája kedd és szerda esti nyitófordulójában Az AIK óvott, a Hertha BSC nem Budapest. Jól vették az első akadályt (egy-egy hazai győzelem és idegenbeli döntetlen) a német csapa­tok a Bajnokok Ligája szer­dán lejátszott mérkőzésein. A bajorok hazai pályán győzték le az Eindhovent, a Hertha pedig Törökország­ban remizett. MTI-KOMMENTÁR A Bayern München otthon fogadta a PSV Eindhovent. A német bajnok még messze van tavaszi formájától. Ezt mutatta, hogy bár Paulo Sergio már all. percben vezetést szerzett a münchenieknek, a holland együt­tes a második félidőben igencsak megnehezítette Mattháus és társai dolgát. Hohlovnak a 62. percben el­ért egyenlítő gólja után Nistelrooy két perc múlva vezetéshez juttathat­ta volna a Philips-művek csapatát, ám Kahn bravúrral tisztázott. A 69. percben azután Sergio 7 méterről parádés „Oxforddal" vette be a PSV kapuját. Az utolsó negyedórában Nilis vezérletével a hollandok be­szorították a németeket, de egyenlí­teniük már nem sikerült. Isztambul­ban a BL-újonc Hertha negyedóra elteltével már 2:0-ra vezetett a Ga­latasaray ellen: Preetz és Wosz két percen belül két távoli lövéssel kész­tette megadásra Tafarelt. Hakan. Sükür egy kiugrás után a 25. perc­ben szépített. Ezután Király kapus­nak többször is bravúrral kellett megvédenie hálóját a góltól. Fordu­lás után még inkább fokozódott a török nyomás, amely végül a 85. percben góllá érett: Konsztantini­disz arcul ütött egy török játékost a _ Hertha 16-osán belül. Agörögvédőt kiállították, a megítélt büntetőt pe­dig Hagi nagy erővel vágta a léc alá. A biztosnak látszó berlini győze­lemből így pontosztozkodás lett a Boszporusz partján. A Bayern Mün­chen labdarúgócsapata az Eindho­Milan Fukal jó teljesítményt nyújtott a Bordeaux elleni BL-mérkőzésen (0:0) (ČTK-képszolgálat) ven elleni BL-mérkőzéssel javított a TM3 televíziós csatorna nézettsé­gén. Az első félidőt 4,25 millió szur­koló kísérte figyelemmel, míg a má­sodikjátékrészre már több, mint öt­millió néző volt kíváncsi. A TM3 ­melynek a kedden közvetített Bayer Leverkusen-Lazio BL-mérkőzését alig négymillióan látták - szerdán már „megverte" a német RTL-t. Az RTL-en az Apollo 13 című filmet mindössze 3,74 millióan választot­ták. A BL-találkozók közvetítési joga az elmúlt esztendőkben mindig az RTL-é volt, most azonban három év­re a TM3 tulajdonába került. Nem óvja még a Galatasaray elleni BL­mérkőzést a Hertha csapata, pedig a találkozó játékvezetője, a svájci Mei­er a második török gól előtt a néme­tek szerint műhibát vétett. - Az egyik török játékos megrúgta Kosztasz Konsztantinidiszt, amit a játékve­zető észrevett és sárga lappal büntet­te a hazaiak labdarúgóját - idézte fel a vitatott esetet Jürgen Röber, a Hertha vezetőedzője. - Kosztasz, sajnos, elvesztette a fejét és megü­tötte ellenfelét, amiért jogosan ka­pott piros lapot. A szabályok szerint azonban nekünk kellett volna sza­badrúgást elvégeznünk, mert a bíró a török szabálytalanságot fújta le és mivel a játék nem folytatódott, ez volt az utolsó érvényes ítélet. Ehe­lyett a törökök kaptak tízenegyest, amit be is lőttek, négy perccel a lefú­jás előtt. A ázéikvezető elmondta, hogy nincs értelme óvni, mert a sűrű versenynaptár miatt úgysem lehetne időpontot találni az újrajátszásra, ezenkívül már sokkal korábban eldőlhetett volna a találkozó sorsa, ha Ali Daei belövi a ziccerét vagy Dárdai Pál távoli lövését nem védi bravúrral Taffarel, a Galatasaray brazil kapusa. Az AIK Stockholm vi­szont hivatalos tiltakozást nyújtott be az UEFA-nál, miután rendkívül ellentmondásos gólt kapott a Barce­lona ellen 2: l-re elveszített hazai mérkőzésen. A gól 1:0-ás stockholmi vezetésnél esett, mindössze 4 perc­cel a rendes játékidő vége előtt. A francia Alain Sars játékvezető annak ellenére megadta Abelardo egyen­lítő gólját, hogy a svédek éppen kettős cserét hajtottak végre, így gyakorlatilag csak kilenc emberük volt a pályán. Az AIK edzője, az an­gol Stuart Baxter egyébként olyan hevesen tiltakozott az eset kapcsán a bírónál, hogy piros lapot kapott. EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK SPORTFOGADÁS • Ma az FC Košice-KOBA Senec tévés mérkőzéssel (17.30, SZTV 2) elkezdődik a labdarúgó Szuperliga 8. fordulója. • Részegen érkeztek Tel-Avivba, a Hapoel Haifa-FC Bruges labdarú­gó UEFA Kupa-mérkőzésre az orosz játékvezetők, akik énekeltek és táncoltak a repülőtéren! • Kilenc hónappal a rajt előtt már majdnem az összes jegy elkelt a belga-holland közös rendezésű 2000-es labdarúgó Európa-baj­nokságra. • Az 500 ezer dollár összdíjazású DELMAR GÁBOR Akárcsak a FIDE keretében rende­zett férfi világbajnokság után Ana­tolij Karpov továbbra is világbaj­noknak tekinti magát, hasonló a helyzet a női vb területén is: a cím­védő, de a FIDE által diszkvalifi­kált Polgár Zsuzsa is jogot formál a címre, mert szerinte Hszie Csün és Alisza Galjamova közötti világbaj­noki párosmérkőzés - csak elődöntőnek tekinthető, és a győztes kínai lánynak még vele kellene megmérkőznie a világbaj­nokságért. De legyünk reálisak: Hszie Csün 8 és fél - 6 és fél arány­ban nyerte a mérkőzést, és ezzel hivatalosan visszaszerezte a világ­bajnoki címet! Az első nyolc játsz­mát a Tatár Köztársaság fővárosá­ban, Kazányban bonyolították le ­itt még egyenlő volt az állás - de a kínai Sengjangban a győztes ki­használta a „hazai pálya" előnyét. Kérdés azonban, hogyan végződött volna a mérkőzés, ha a döntő 14. játszmájában Galjamova győz az „agyonnyert" partiban! mallorcai férfi tenisztorna 2. for­dulójában kiesett az első helyen ki­emelt orosz Jevgenyij Kafelnyikov, miután 6:7, 6:2, 5:7-re kikapott a cseh Daniel Vacektől. A szlovák Hrbatý 7:6, 6:3-ra verte Puertát. • A 85 kg-osok között versenyző egyiptomi Ahmed Szaber elveszí­tette látását a Johannesburgban zajló 7. Afrika Játékok birkózóver­senyei során. • Steve Yzerman, a jégkorong NHL-ben szereplő Detroit kanadai csapatkapitánya 3 éwel meg­hosszabbította 2000-ben lejáró szerződését. A ŠPORTKA 38. játékhetének (szerdai sorsolás) nyereményel­osztása. 1. DÍJ: nincs nyertes; 2. DÍJ: nincs nyertes; 3. DÍJ: 8 nyer­tes á 148 777 korona; 4. DÍJ: 417 nyertes á 456 korona; 5. DÍJ: 8428 nyertes á 60 korona. A következő (vasárnapi) sorsolás­ra átvitt, felhalmozott JACKPOT­nyeremény: 4 908 361 korona. A II. HÚZÁS nyereményei a követ­kezők. 1. DÍJ: nincs nyertes; 2. DÍJ: nincs nyertes; 3. DIJ: 3 nyer­tes á 39 672 korona; 4. DÍJ: 311 nyertes á 612 korona; 5. DÍJ: 6574 nyertes á 77 korona. A következő (vasárnapi) sorsolás­SAKK Bemutatjuk a 11. játszmát: Spanyol megnyitás Világos: Galjamova - Sötét: Hszie Csün 1. e4 e5 2. Hf3 Hc6 3. Fb5 a6 4. Fa4 Hf6 5. 0-0 Fe7 6. Bel b5 7. Fb3 d6 8. c3 0-0 9. h3 h6 10. d4 Be8 11. Hbd2 Ff8 12. Hfl (a döntetlenül végződött 7. játszmában 12. Fc2 g6 13. d5 He7 14. a4 Fd7 történt) 12... Fb713. Hg3 Ha5 14. Fc2 Hc415. a4 d5 16. Hxe5 Hxe4 17. Hxe4 dxe4 18. Hxc4 bxc4 19. b3 Vd5 (jó cxb3 és c5 is) 20. Be3 cxb3 21. Fxb3 Vf5 22. Bg3? (jobb 22. Fc2 majd Bbl) 22 ... Fd6 23. Bg4 Vf6 24. Vc2 (Fc8 fenyegetett és 24. Fc2-re h5! 25. Bg5 e3 26. Fxe3 Bxe3 hozza előnybe sötétet) 24 ... Be7 25. Fa3 (25. Bdl!) 25 ... Fxa3 26. Bxa3 Bae8 27. Bal (27. Bg3 c5!) 27 ... c5 (e3 is ment!) 28. dxc5 VeS 29. Bel Kh7 30. Vd2 f5 31. Bg3 Vxc5 32. h4 Vc7 33. h5 Bd8 34. Vcl Ve5 35. c4 f4 36. Bc3 Bf8 37. c5 Fc6! 38. Bh3 Vg5 39. Vc2 Kh8 40. a5 Fd7 (e3!) 41. Bh2 Fc6 42. Vc4 (42. Bh3 e2 43. f3 Be5!) 42 ... e3! (végre!) 43. fxe3 f3 44. Khl fxg2 + (44 ... Vg3!) 45. Kgl Bxe3 46. Bbl Bef3 - még hatá­sosabb volt Bxb3, de a szöveglépés után is világos kapitulált. 2139. számú fejtörő M. Vukcsevics (1971) JL £ 0 JL & & 1 A •É li? & A k 1 I A. A Világos indul és 2 lépésben mattot ad Ellenőrző jelzés - világos: Kh4, Vd6, Bb7, Fa8 és e5, gy: c2, c4, e3, f5 és g5 (10 báb). Sötét: Ke4, Vh7, Bbl, Fel és fl, gy: e2, f2 és h5 (8 báb). A megfejtés beküldésének határ­ra átvitt, felhalmozott JACKPOT­nyeremény: 4 259 362 korona. A LEHETŐSÉG nyereményelosztá­sa. 1. DÍJ: nincs nyertes; 2. DÍJ: nincs nyertes; 3. DIJ: 2 nyertes á 10 000 korona; 4. DÍJ: 27 nyertes á 1000 korona; 5. DÍJ: 250 nyertes á 100 korona. A következő (vasárnapi) sorsolás­ra átvitt, felhalmozott JACKPOT­nyeremény: 230 925 korona. A KENŐ 10 csütörtöki sorsolásá­nak nyerőszámai a következők: 1, 2, 4, 5, 8, 17, 21, 25, 30,. 31, 35, 38, 49, 50, 52, 53, 54, 68, 69, 70. (SITA+TXT) ideje - a 2140., a 2141. és a 2142. számú fejtörőkkel együtt - október 25. A helyes megfejtést beküldők kö­zött - minden feladvány után - két 200 koronás pénzdíjat sorsolunk ki! A 2119. számú fejörő (E. Goldsch­mieding) megfejtése: 1. Vc8! 200-200 koronát nyert: Zsitva Ernő, Érsekújvár; Toma Pál, Rima­szombat. A 2120. számú fejtörő (V. Erohin) intenciója 1. Bxd5, de elismertük a mellékmegfejtéseket (Va2, Vb3, Va8, Va5) is! 200-200 koronát nyert: Issza Lász­ló, Deregnyő; Hriastyél Márton, Somorja. A 2121. számú fejtörő (Fleck Fe­renc) megfejtése: 1. Kd8! 200-200 koronát nyert: Tóth And­rás, Lukanénye; Sivák Béla, Kisúj­lak. A 2122. számú fejtörő (Takács P.) megfejtése: l.Vxg7! 200-200 koronát nyert: Szláde­csek János, Nagycétény; Kucman Mihály, Bátorkeszi. RÖVIDEN Tegnap megérkezett a meghívólevél Pozsony/Budapest. Pontosan egy éwel a XVII. nyári olimpia (2000. szept. 15. és okt. 1. között lesz) kezdete előtt a NOB lau­sanne-i székházából a világ 200 országába küldték szét a sydneyi játékokra szóló meghívót. Tegnap Pozsonyban Martin Benko SZOB-főtitkár, Budapesten Aján Tamás MOB-főtitkár vette át a UPS gyorspostaszolgálat kézbesítőjétől a Juan Antonio Samaranch kézjegyével ellátott dokumentumot, (jmk) A tizennégyből kilenc MLSZ-elnökjelölt Pozsony. A tizennégy jelentkezőből eddig csupán kilencen jelez­ték vissza azt, hogy indulni kívánnak a szeptember 25-én sorra kerülő MLSZ-elnökválasztáson. Az elnökjelöltek között nincs ott dr. Sárközy Tamás, aki a jövő héten ad választ arra, hogy vállal­ná-e ezt a feladatot. Az viszont már most biztos, indul a választá­son Bácsalmási Ottó, dr. Bozóky Imre, Kiss József, Kovács Attila, Kovács István, dr. Kőszeghi Géza, dr. Mezey György, Szendrei Jó­zsef és dr. Vass Géza. (sr) Greene mehet a 97 éves nagymamájához Toldó. Befejezte az idényt Maurice Greene, a háromszoros világ­bajnok amerikai futó, a 100 m-es síkfutás világcsúcstartója. Haza­ment kipihenni az év fáradalmait, következő programja a nagyma­mája 97. születésnapjának megünneplése lesz szeptember 27-én Kansasban. „Nagyon sikeres esztendő áll mögöttem, most már az olimpiai aranyéremre gondolok. Ez az elsődleges, csak aztán jöhet a rekord, úgy gondolom, három századdal megjavíthatom a 9,79­es világcsúcsomat." (SITA) Nem akarnak Moszkvában játszani Moszkva. Az Ukrán Labdarúgó Szövetség kéréssel fordult az UE­FA-hoz, hogy az október 9-én esedékes Oroszország-Ukrajna Eu­rópa-bajnoki selejtezőt semleges pályán rendezzék, mivel féltik biztonságukat. Ismert, az orosz fővárost az elmúlt napokban bom­bamerényletek rázták meg, és terroristák garázdálkodnak a város­ban. Az orosz futball legfelsőbb vezetője, Vjacseszlav Koloszkov azonban nem látja szörnyűnek a helyzetet: „Moszkvában normális az élet..." (SITA) Štefko is indul a kassai Békemaratonon Kassa. Nem szokásos dolog, hogy a kassai Békemaraton résztvevői közül szlovák fútónak legyen a legjobb eredménye. Október 3-án így lesz, mivel rajthoz áll Vladimír Štefko, aki 2:09:53-mal tartja a hazai csúcsot, az eredményt a 98-as londoni maratonin érte el. Štefko korábban pályán versenyzett, de a nyáron abbahagyta, és elkezdett készülni a kassai seregszemlére, amelyen 427 férfi és 14 nő indul. Ez lesz az ötödik maratonija, az olimpián is szeretne sze­rencsét próbálni. (SITA) Labdarúgó UEFA Kupa - 1. forduló, első meccsek Ľalílc parádés gólja ÖSSZEÁLLÍTÁS Pozsony. Tegnap este játszották a labdarúgó UEFA Kupa 1. fordulójá­nak első mérkőzéseit (a visszavágó­kat szeptember 30-án rendezik). INTER-RAPID WIEN 1:0 (1:0). Góllövő: Lalik (45.). Játékvezető: Garibian (francia); 7000 néző. IN­TER: Hýll-Šuchančok, Chrenko, Kratochvíl, Ševela-Czinege, P. Né­meth, Lalik (78. Čišovský), Gerich (37. Kusalík)-Németh Sz. (90. Per­niš), Babnič. RAPID: Maier-Wim­mer, Schiesswald, Schöttel, Hatz­Heraf (46. Szavicsevics), Dowe, Freund, Wetl (61. Lagonikakisz)­Penksa, R. Wagner. Szívinfarktust kapott, majd csütörtökön reggel kórházba szállították Jozef Buben­kót, a pozsonyi együttes vezetőed­zőjét, akit tegnap délután meg is operáltak, s állapota kielégítő. A Rapid elleni találkozón a két pálya­edző, Ladislav Petráš és Jozef Hroš irányította a sárga-feketéket. Sok­kal veszélyesebbek voltak a bécsi­ek, már az első percekben vezetést szerezhettek volna, ám a labda a kapufán csattant. A pozsonyiak csak nehezen lendültek bele, már mindenki elkönyvelte a gól nélküli félidei eredményt, Lalik viszont nem, 30 méterről hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba. Nem sokkal a szünet után Czinege ajtó-ablak helyzetből mellé durrantott. Két perccel a befejezés előtt Németh Szilárd egyedül tört kapura, de el­puskázta a lehetőséget. TEPLICE-FTC 3:1 (1:1). Góllövők: Frýdek (32.), Kolomazník (53.), Ŕízek (71.), ill. Tóth M. (16.). Já­tékvezető: Busacca (svájci); 12 000 néző. TEPLICE: Macháček-Ŕízek, Rada, Brabec-Fousek (60. Kukol), Bitek, Frýdek (65. Jindráček), Frťala, Kolomazník (92. Šourada), Tesank-Verbíŕ; FTC: Szűcs L.-La­kos, Szűcs M., Mátyus, Nagy-Kris­ton, Bárányos, Kovács (46. Kul­csár), Füzi-Horváth, Tóth M. A meccs előtt két erősen ittas magyar szurkolót letartóztatott a cseh rendőrség, mert műanyag dobozt dobtak a cseh drukkerekre és vere­kedtek. Bátran kezdett a Fradi, s ez alaposan meglepte a cseheket. Az első félidőben akár háromgólos előnyt is szerezhetett volna a zöld­fehér együttes: a 10. percben Szűcs a kapufára fejelt, majd Kovács két ziccert is elpuskázott, aztán Bárá­nyos hagyott ki egy nagy helyzetet. Az egyenlítő gólt követően fölény­benjátszott a Teplice, amely szünet után ügyesen használta ki a Fradi­védők megingásait. AJAX-B. BYSTRICA 6:1 (2:1). Gól­lövők: Verlaat (25. - 11-esből), Re­user (27.), Knopper (48.), Mahlasz (51., 64.), Wamberto (72.), ill. Ver­laat (15. - öngól); 25 000 néző. Nem kis meglepetésre a beszterce­bányaiak szereztek vezetést, ám az­tán már csak egy csapat volt a pá­lyán. MTK-FENERBAHCE 0:0. GRAZER AK-TRNAVA 3:0 (2:0). Góllövők: Akwuegbu (12., 56.), Tutu (34.); 5000 néző. TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Kutai­szi-AEK Athén 0:1, Lok. Tbili­szi-PAOK Szaloniki 0:7, Gorica-Pa­nathinaikosz 0:1, Novi Sad-Slavia 0:0, Olomouc-Mallorca 1:3, Skon­to Riga-Widzew Lódz 1:0, Hajdúk Split-Levszki Szófia 0:0, Bodö/ Glimt-Bremen 0:5, Maccabi Tel­Aviv-Lens 2:2, Szankt Petyersz­burg-Bologna 0:3, Kerkrade-Do­nyeck 2:0, Lyngby-Lok. Moszkva 1:2, Helsingborg-Lvov 1:1, Poz­nan-Göteborg 1:2, Famaguszta­Legia Warszawa 1:0, Parma-Krivoj Rog 3:2, CSZKA Szófia-Newcastle 0:2, Ionikosz-Nantes 1:3, Omonia Nikózia-Juventus 2:5, Stavan­ger-Sporting Lisszabon 3:0, Ander­lecht-Ljubljana 3:1, Arisz Szaloni­ki-Servette Genf 1:1, FC Zürich-Li­erse 1:0. (t-zsi)