Új Szó, 1999. szeptember (52. évfolyam, 201-225. szám)

1999-09-20 / 216. szám, hétfő

ÚJ SZĎ 1999. SZEPTEMBER 20. SPORTVILÁG G LABDARÚGÓ MARS SZUPERLIGA, 8. FORDULÓ Szombaton nem ment a vendégeknek, egyetlen gólt sem szereztek; Urblík József hatodik találata Megtáltosodott a sereghajtó Pozsony. A pénteki tévés nyitány (FC Košice-Senec 2:1) után szombaton négy összecsapással folytatódott a labdarúgó Mars Szuperliga 8. fordulója. Egyetlen gólt sem lőttek a vendégek, s így mindegyik pályán hazai si­ker született. A vasárnap esti összecsapásokról a 15. olda­lon tudósítunk. ÖSSZEÁLLÍTÁS Ötödször szerepelt otthonában a zsolnai együttes, ezúttal a nyitraiak ellen. Kiválóan kezdte a találkozót és Drozd révén már a 47. másod­percben gólt szerezhetett volna. Ugyanez a játékos a 11. percben szalasztott el egy újabb gólszerzési alkalmat. Ezután ellaposodott a já­ték, s a nézőket csupán a 30. perc történései hozták izgalomba. Ekkor a kiválóan játszó Barčík egyéni ala­kítás után megszerezte a hazaiak első - mint később kiderült, egyet­len - gólját. Szünet után mindkét csapat jobban rákapcsolt. Több helyzet kínálkozott a hazai sárga­zöldek előtt, de igazi egyenlítési al­kalma mégis Oremusnak, és főleg Hodúrnak volt a 70. percben. Egy perccel a rendes játékidő letelte előtt, Barčík újra a kapuba találha­tott volna, de lövése célt tévesztett. A közel 2000 néző átlagos színvo­nalú bajnoki összecsapást látott. Alacsony színvonalú első félidőt hozott a Trenčín-Petržalka talál­kozó. A hazaiak kezdeményeztek többet, a fővárosiak inkább csak védekeztek. Hiába rohamozott a trencséni csapat, támadásainak többsége pontatlansággal és hatá­rozatlan befejezéssel ért véget. A vendégeknek láthatóan megfelelt a trencséniek szenvedése, mind­össze egyszer veszélyeztették az Ozeta kapuját. A csendes, színházi hangulatú mérkőzésen többnyire unatkoztak a szurkolók. A máso­dik játékrészben kissé bátrabban kitámadott a vendégcsapat, de a trencséniek is feljavultak, főként azután, hogy Paldan edző Dirnba­chot a hátvédsorból visszavitte ko­rábbi posztjára, és csatárként szer­epeltette. Éppen ő volt az, aki Han­ko pontos beívelését fejjel juttatta a ligetiek hálójába. Alig tíz perccel később Hanko és a jól játszó Porá­zik által indított támadást a hazai csapatkapitány Valachovič fejezte be góllal. Megérdemelt trencséni siker született az átlagos színvona­lú futballmérkőzésen. Kevesen számítottak arra, hogy a sereghajtó privigyeiek simán legyőzik a Dubnica csapatát. Erről tanúskodott a mérkőzés első félide­je is, amikor a sereghajtó sokáig ke­reste önmagát a pályán és kecseg­tető helyzetek a vendégegyüttes előtt kínálkoztak. Bari Jenő három nagyon jó lehetőséget hagyott ki és a játékrész utolsó percében lesgya­nús helyzetben ziccert hibázott. Lö­vési kísérletét Benko kapus hárítot­ta. Szünet után mintha kicserélték volna a hazai csapatot, szinte lesö­pörte a pályáról ellenfelét. Már az első támadás végén Majsniar átadá­sát Jelšic kiválóan lőtte kapura, s a labda a jobb kapufáról a hálóba pat­tant. Két perc múlva Holmik egyéni alakítás után verekedte át magát a A bajnok Slovan Bratislava ugyan legyőzte a Humennét, de a tömeg elégedetlen volt és zúgolódott Azért van a labda, hogy játsszanak vele TOMI VINCE Pozsony. Az égszínkékek eleinte él­vezték a megfogyatkozott nézők bi­zalmát, megtapsolták igyekezetü­ket, még a kaput méterekre elkerülő lövéseiket is. De ahogy múltak a percek, egyre türelmetlenebb lett a nagyérdemű, zúgolódni, fütyülni kezdett. A fölényben futballozó Slo­van ugyanis nem tudott mit kezdeni a védekezésre összpontosító keleti­ek ellen. Játékosai kínlódtak, pon­tatlanul szőtték támadásaikat, még véletlenül sem tudták valami várat­lannal meglepni ellenfelüket, he­lyenként tehetetlenség jellemezte aktivitásukat. Csak rúgták a labdát, nem pedig eszközként használták a játékhoz. Itt-ott akadt kivétel, pél­dául a 20. percben: Mészáros távoli löketet eresztett meg, de a labda pontosan középre tartott, Pilip hárí­tott. A Humenné jól védett területet, megelőző szerelésekkel visszaverte a támadásokat játékosai kihozták a labdát a mezőnybe, de részükről ez volt minden. Alig-alig jutottak el Kö­nig tizenhatosa elé, ha igen, akkor állandóan lesre futottak. A második félóra elején, amikor a vendégek hárítottak egy szögletet és csak tízen voltak a pályán, mert egy játékosukat az oldalvonal mö­gött ápolták, a labda a jobb olda­lon álló Krisshez került, élesen a rövid sarok felé küldte, és aztán Jančula bombafejessel a bal sarok­ba. A gól játékosságban nem dobta fel a hazaiakat, továbbra is unal­mas, élvezhetetlen malmozással múlatták az időt, ha szívósan is és kitartóan, de egyhangúlag támad­tak. És ez bizony nem nagyon tet­szett a nézőknek, semmi élvezetük nem volt a mérkőzésben. A 43. percben Sedlák szép lövése jelen­tett némi oázist a sivatagba, előtte első lövési kísérletükkel leadták névjegyüket a vendégek is. A szünet utáni első percekben Hrnčár lövésével akadt némi gond­ja Pilipnek. Bátrabbakká váltak a „sűrű" védekezést fegyelmezetten praktizáló vendégek, már a Slovan tizenhatosa elé is el-eljutottak, és akadt egy lövésük, amelyet König csak másodszorra tudott hárítani. A vendéglátók tovább támadgat­tak, már a becserélt Majorossal, de a válogatott játékos kihagyott egy kihagyhatatlan gólhelyzetet és el­ronthatatlannak tűnő labdákat rontott el. A 69. percben megszü­letett a második gól: a nagy aka­rással és agresszivitással játszó Daniel Bartko 43 évesen mutatkozott be az élvonalban Klubelnök a pályán Ladislav Jurkemik (jobbról) teljesítette klubelnöke óhaját és pályára küld­te a mérkőzés utolsó percében. (Eugen Vojtíšek felvétele) ÉRDEKESSÉG Pozsony. Az első meglepetést a mérkőzés jegyzőkönyve szolgál­tatta a pénteki FC Košice-Senec (2:1) szuperligás találkozón. A vendégek névsorában 23-as szám­mal a VTJ KOBA Senec klubelnö­ke, Daniel Bartko szerepelt. Ami­kor még Alexander Režeš állt a kassai klub élén, Bartko fogadott vele, hogy ha a szenciek feljutnak az élvonalba, életében legalább egyszer pályára lép a kelet-szlová­kiaiak ellen. És ez most bekövetke­zett. A napfényes tavak városának csapatában a mérkőzés 90. percé­ben a 43 éves klubvezető futott a pályára. Az összecsapás után meg­kérdezték Ladislav Jurkemiket, a vendégek edzőjét, vajon ezt a cse­rét nem tartja-e a szlovák futball megszégyenítésének. A követ­kezőképpen válaszolt: „Engem Bartko úr fizet, ő utasított. Ponto­sabban az volt az óhaja, hogy az utolsó percben küldjem pályára, mert fogadásról van szó. Én sem fordulhatok szembe a munka­adómma.l" (sr) Szombaton hazai sikerek jegyében folytatódott az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság küzdelemsorozata. (Eugen Vojtíšek felvétele) vendégvédelmen és Kováč kapus­nak sem adott esélyt a beavatkozás­ra. Utána hosszú percekig nem tör­tént semmi. Többnyire a vágpartiak birtokolták a labdát, szépíteni pró­báltak, de támadásaik rendre elhal­tak a hazaiak védelmén. Szépítés helyett újra a máriatölgyesiek háló­jában táncolt a labda: Urblík József elfutott a jobb oldalon és egy csel után bal lábbal a hosszú sarokba lőtte csapata harmadik gólját. Ez­után még nyílt szépítési alkalom a vendégek előtt, ám Turza kapufát lőtt. A bányászcsapat megérdemelt győzelmet aratott. Urblík gólja már a hatodik volt az idei bajnokságban, s a sereghajtó tíz találatából lőtt ennyit. MÉRKŐZÉSRŐL MÉRKŐZÉSRE Trenčín-Artmedia Petržalka 2:0 (0:0) Góllövők: Dirnbach (76.), Valachovič (84.). Játékvezető: Gádoši, 3300 néző. Sárga lap: Debnár. OZETA DUKLA TRENČÍN: Lipčák-Dirnbach, Valachovič, Šmelko-Kisel, Hanko (90. Ančic), Horvatovič, Porázik, Kulla-Mati (66. Konečný), Matijasevics (46. Ondrovič). ARTMEDIA PETRŽALKA: Filipko-Debnár, Weiss (85. Tomáš), M. Kuna-E. Hrnčár, Orabinec, Schulz, Zárecký (79. Majoroš), Baliak-M. Strelec (55. Maixner), Medveď. MŠK Žilina-FC Nitra 1:0 (1:0) Góllövő: Barčík (30.). Játékvezető: Hrčka, 1990 néző. Sárga lap: Ševčík, E. Hrnčár. MŠK ŽILINA: Holec-Pavlík, Hluško, S. Zátek, V. Ondráš-Barčík, Mar. Mintái, Ďurica (82. Pikus), Drozd-Reiter (16. Jurík), Adamčík (90. Adamus). FC NITRA: Senecký-Benčík, E. Hrnčár, Ševčík-Lôrinc, Oremus, Dovičovič (33. Hók), Pavlík, Hodúr, Ôlvecký (61. Ďatko)-Jež. Baník Prievidza-ZŤS Dubnica 3:0 (0:0) Góllövők: J. Jelšic (46.), Holmik (48.), Urblík (81.). Játékvezető: Weiss, 2500 néző. Sárga lap: Papranec, Majsniar. BANÍK PRIEVIDZA: Benko-Š. Ondráš-Petráš, Krško-Holmík (84. Svrček), Štofan, Papranec^ Urblík, Hornák (46. Pastva)-Majsniar (88. Bílik), J. Jelšic. ZTS DUBNICA: P. Kováč-Homér-Hadviger, Mráz-Šupka, Polách (76. Nosický), Turza, Suchý (52. Švikruha), Hanek-Bari, Dyak (52. Nemečkay). Slovan Bratislava-Humenné 2:0 (1:0) Góllövők: T. Jančula (34.), Varga (70. - 11-esből). Játékvezető: Pastorek, 2350 néző. Sárga lap: Meszároš, ill. Sečen. Piros lap: Pilip (69. - Kriss tizenhatoson belüli felvágásáért). SLOVAN BRATISLAVA: König-S. Varga-Pecko, Soboňa, Fabuľa-T. Jančula (53. Majoroš), Sedlák (88. Vnuk), N. Hrnčár, Skrteľ (78. M. Jančula)-Meszáros, Kriss. HFC HUMENNÉ: Pilip-Jantek, Sukovský, Sečen, Šimko (70. Belán), Murinčák-J. Sovič, Sninský, Kasana-Hajdučko, Černega (83. Petráš). AZ EDZŐK MONDTÁK Kriss elvette a labdát Jantektól (nem vagyunk meggyőződve, hogy szabályosan), egyedül tört kapura, Pilip elakasztotta, kiállí­tották; Varga a megítélt tizene­gyesből erős lövéssel beállította a végeredményt (a tartalékkapus Belán Norbert jó irányba vetődött). A Humenné kezdte ma­gát csipkedni, többször ment előre, de csak ijesztgette ellenfe­lét, amely nem ijedt meg. Szabály­talankodni kezdett és tíz ember el­len is gyámoltalanul futballozott. A szurkolók pedig elégedetlenked­tek. Érdekességnek számít, hogy míg a Slovan az első félidőben csak kilenc szabálytalanságot követett el, addig a másodikban tizenhatot (a Humenné összesen tizenné­gyet). Kapura tartó lövések 9:3, mellé 3:1, szögletarány 9:5. Ladislav Molnár (FC Košice): „Rúgtunk négy gólt és csak 2: l-re nyertünk. Nem értem a játékve­zetőket, úgy tűnik, divat minden áron megkárosítani a kassaiakat. Egyébként azt hiszem játékunkkal a legigényesebb nézőket is kielégí­tettük, változatos egyérintéses of­fenzivánknak nem nagyon tudott ellenállni a szenei csapat. Szép ak­ciók után számtalan gólhelyzetet hagytunk kihasználatlanul". Ladislav Jurkemik (KOBA Senec): „A minőség döntött, ezt nem tud­tuk lelkesedéssel ellensúlyozni. Nekünk nem az FC, a Slovan, a Trnava ellen kell pontokat szerez­ni, hanem másoktól, hogy a kilenc között végezzünk". Stanislav Jarábek (Slovan): „Nem vagyok oda a teljesítményünktől. Csak az eredmény marad számom­ra, nehezen tudtuk átjátszani az el­lenfél védelmét. Korábbi és mosta­ni futballozásunkkal is megbántot­tuk szurkolóinkat, csupán jó és eredményes játékkal engesztelhet­jük ki őket, a labdarúgóknak ismét meg kell találniuk velük a kontak­tust. Jančula megtette a magáét, gólt rúgott, gyengén játszott vi­szont Kriss aki Szencen a legjob­bak közé tartozott." Vladimír Gombár (Humenné): „Fegyelmezett védőjátékra építet­tük taktikánkat, sokáig nem en­gedtük helyzetbe a hazaiakat, az­tán szinte a semmiből rúgtak egy gólt, ami hárítható lett volna. A sors iróniája, hogy egyik legjobb játékosunk, Jantek hibája után kaptuk a másodikat, szerintem Kriss szabálytalanság után jutott a labdához. Tíz emberrel is megpró­báltunk keresni valamit, de csak a sejtetésnél maradtunk", (t.v.) Stanislav Jarábek taktikai utasításai eddig beváltak A tapasztalt edző kétszer vezette a bajnok Slovan csapatát, s együttese mindkétszer legyőz­te ellenfelét, miközben még gólt sem kapott. (Eugen Vojtíšek felvétele)