Új Szó, 1999. január (52. évfolyam, 1-24. szám)

1999-01-13 / 9. szám, szerda

10 SPORT ÚJ SZÓ 1999. JANUÁR 13. Elszámolás péntekre Budapest. A Magyar Lab­darúgó Szövetség péntekig elkészíti a Professzionális Nemzeti Bajnokságban sze­replő csapatokat érintő pénzügyi mérlegét. Kovács Attila MLSZ-elnök elmon­dása szerint a.bajnokság névadó szponzorától, a Raab Karcher Tüzép Rt-től 450 ezer márka már megér­kezett a labdarúgó szövet­séghez, s az összegből már felosztásra került egy jelen­tős rész. A támogató által eljuttatott pénz negyven százalékát viszont a hasz­nosítási szabályzat alapján csak a bajnokság végén tud­ják szétosztani. (MTI) Maurice újra a válogatottban Párizs. Flórian Maurice, az Olympique Marseille csatá­ra több mint 18 hónapos szünet után ismét pályára léphet a világbajnok fran­cia labdarúgó-válogatott­ban, mivel Roger Lemerre szövetségi kapitány meg­hívta őt a nemzeti csapat­ba, amely január 20-án Marseille-ben barátságos mérkőzésen fogadja Ma­rokkó együttesét. Maurice legutóbb 1997. június 11­én, a világbajnoki felkészü­lés egyik fő állomásaként megjelölt Tournoi de France elnevezésű tornán, Olaszország ellen húzhatta utoljára magára a váloga­tott mezét. (MTI) Québec mégis perel? Québec. Elképzelhető, hogy Québec városa bepe­reli a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, amennyiben bebizonyosodik, hogy Salt Lake City meg nem enge­dett eszközöket is igénybe­vett, hogy elnyelje a 2002­es téli olimpiai játékok ren­dezésijogát. A 2002-es játé­kok házigazdai szerepének elnyeréséért Salt Lake City, a svédországi Östersund, valamint a svájci Sión mel­lett Québec is versenybe szállt. René Paquet, Québec pályázati bizottságának el­nöke úgy véli: ha bebizo­nyosodik, hogy Salt Lake City csalás útján győzött, a kanadai várost kártérítés il­leti meg. René Paquet a hé­ten találkozik Jean-Paul L,Allier-vel, Québec polgár­mesterével. (MTI) Puskás Ferenc negyedik az európai rangsorban Johan Cruyff az élen MTI-HÍR Rotenburg an der Fulda. Hét­főn a németországi Rotenburg an der Fuldában rendezték a Futball Világgálát, amelyen a XX. század legjobbjai mellett a tavalyi idény kiválóságait is ju­talmazta a sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet, az IFFHS. Puskás Ferenc negyedik lett az évszázad legjobb európai játé­kosait rangsoroló szavazáson. A nagyszabású gála kezdetén az évszázad legjobb német labda­rúgójaként, a játékosként és szö­vetségi kapitányként is világbaj­noki címet szerzett Franz Bec­kenbauert, valamint az ország legjobb kapusát, Sepp Maiért ünnepelték. A paraguayi Jósé Luis Chilavert minden idők leggólerősebb há­lóőreként kapott különdíjat. Az évszázad legjobb európai játé­kosai között az Aranycsapat ldvá­lósága, Puskás Ferenc mellett Beckenbauer, és honfitársa, Gerd Müller, a holland Johan Cruyff, a spanyol Alfredo di Stefano, a portugál Eusebio, a francia Mi­chel Piatini, valamint az angol Bobby Charlton és Stanley Matt­hews szerepelt. Puskás Ferenc, a Budapesti Honvéd és a spanyol Real Madrid egykori kiválósága végül a negyedik helyen végzett Cruyff, Beckenbauer és Di Stefa­no mögött. Az évszázad legjobb európai kapusának a néhány év­vel ezelőtt elhunyt szovjet Lev Jasint választották, míg Grosics Gyula 117 ponttal a kilencedik lett, megelőzve a belga Jean­Marie Pfaffot. Gerhard Aigner: a pénz veszélyezteti a sportágat Előtérben az anyagiak Pavol Demitra ugyan egy gólt ütött a Montreal kapusának, Jeff Hackettnek, ám csapata, a St. Louis újabb vereséget (3:1) szenvedett a jégkorong NHL-ben... (ČTK-képszolgálat) Hat mérkőzéssel folytatódott a kanadai-amerikai profi jégkorongbajnokság Ottawa: új klubcsúcs New York. A jégkorong NHL legutóbbi játéknapján az Ottawa Senators 4:2-re legyőzte a New Jersey Devils együttesét. A soro­zatban kilencedik veretle­nül befejezett találkozó új klubcsúcsot jelentett a ven­dégek számára, a hazai gárda viszont sorrendben negyedik mérkőzésén ma­radt nyeretlen. MTI- ÉS SITA-HÍR Az ottawaiak alig négy perc el­teltével Alekszej Jasin góljával jutottak vezetéshez, de még az első játékrészben Vagyim Sarif­janov egyenlített. A második harmadban Andreas Johansson újfent a vendégeket juttatta előnyhöz, ám Brian Rolston is­mét döntetlenre alakította a mérkőzés állását. A befejező já­tékrészben már csak a Senators játékosai iratkoztak fel a góllö­vők közé, Daniel Alfredsson és Marian Hossa vette be a New Jersey Devils kapuját. A Washington Capitals hazai pályán 4:3-ra diadalmaskodott a New York Islanders felett, ez­zel sorozatban negyedik sikerét aratta. A vendégek ellenben már nyolcadszor maradtak nye­retlenek. A nyitóharmad 13. percében Calle Johansson szerzett veze­tést a fővárosi csapatnak, majd a második játékrész elején Robert Reichel révén egyenlített a ven­dégcsapat. Az 5. percben Szergej Goncsar ismét vezetéshez juttat­ta a washingtoni együttest, majd néhány perccel később Mike Eagles növelte csapata előnyét. A befejező harmad elején Gon­A befejező harmad ele­jén Goncsar ismét be­talált Potvin kapujába. csar ismét betalált Felix Potvin kapujába, de ezután már csak az Islanders játékosai voltak ered­ményesek. David Harlock és Ted Donato góljai viszont csak a ve­reség különbségének csökkenté­sére voltak elegendőek. Olaf Kölzig, a washingtoniak kapusa 22, míg Potvin 31 lövést hárított a találkozó során. EREDMÉNYEK: Montreal-St. Lo­uis 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), gólütők: Dawe, Corsbn, Recchi, illetve De­mitra; 21 000 néző. Kapura tartó lövések 25:23. Washington-New York Islanders 4:3 (1:0, 2:1, 1:2), gólütők: Jo­hansson, Goncsar 2, Eagles, illet­ve Reichel, Harlock, Donato; 12 000 néző. Kapura tartó lövések 35:25. New Jersey-Ottawa 2:4 (1:1, 1:1, 0:2), gólütők: Sarifijanov, Rolston, illetve Jasin, Johans­son, Alfredsson, Hossa; 15 000 néző. Kapura tartó lövések 22:28. Philadelphia-Nashville 8:0 (3:0, 2:0,3:0), gólütők: McGillis, Lind­ros, LeClair 2, Jones, Langkow, Forbes, Daigle; 20 000 néző. Ka­pura tartó lövések 41:24. Phoenix-Buffalo 1:0 (0:0, 0:0, 1:0), gólütő: Drake (44.); 16 000 néző. Kapura tartó lövések 22:23. San Jose-Los Angeles 4:0 (1:0, 1:0, 2:0), gólütők: Houlder, Murphy, Lowry, Koroljuk; 17 000 néző. Kapura tartó lövések 33:30. MTI-HIR Cannes. Gerhard Aigner, az Euró­pai Labdarúgó Szövetség (UEFA) főtitkára szerint a sportág szét­eséséhez vezethet az a folyamat, amely egyre inkább az anyagi hasznok kiaknázását helyezi előtérbe. A sportvezető több mint egyórás előadásában legin­kább a labdarúgás üzleti oldalá­nak hátrányairól beszélt. - A sportág elkerülhetetlen bu­kásátjelentené, ha az üzleti ala­pokra támaszkodó önös érdekek a labdarúgó-mozgalom felbom­lását okoznák. A szurkolóknak már így elegük van a hűtlen mil­liomosokból, a labdarúgókból, valamint a lelkiismeretlen klub­tulajdonosokból. A rajongók el­fogadhatatlannak tartják, hogy az egyesületek tulajdonosai anélkül változnak, hogy az ő ér­deküket is figyelembe vennék ­jelentette ki Gerhard Aigner. A közel ezer fős hallgatóság, amelynek soraiban a futball leg­befolyásosabb résztvevői is felfe­dezhetők voltak, az átigazolási szabályokat alapvetően megvál­toztató Bosman-ügy hatásaival is megismerkedhettek. Az UEFA fő­titkára szerint a földrengésszerű­változás hatásainak egy részét máig nem heverte ki Európa. - A változások egy része sokkal ko­molyabb volt, mint amire számí­tottunk. A főtitkár végezetül bí­rálta a jelenlegi legtőkereősebb klubokat is, de azok nevét nem hozta nyilvánosságra. - Csalódottak vagyunk, hogy számos klub már nem kíván fe­lelősséget válalni a futball egé­szének fejlődésével kapcsán. David Falk: Egyelőre minden csak spekuláció Jordan visszavonul? MTI-HIR Chicago. Noha a hivatalos beje­lentés ma várható, egyre való­színűbb, hogy a Chicago Bulls profi kosárlabdacsapatával hat NBA-elsőséget szerzett és sokak által minden idők legjobb játé­kosának tartott Michael Jordan visszavonul, így már a február 5­én kezdődő bajnokságban sem vesz részt. A hírt egyelőre sem a chicagói csapat, sem az NBA vezetői nem erősítették meg, és David Falk, Jordan ügynöke is óvatosságra intette a találgatókat: - Minden csak spekuláció, amíg Michael Jordan sajtótájékoztatón be nem jelenti, hogy miként dön­tött - mondta Falk. Az utóbbi időben sok találgatás övezte a kosárlabdázó jövőjét. Sokan úgy vélték: a játékosok és az NBA vezetői közötti bérmeg­állapodás után nem elképzelhe­tetlen, hogy a Bulls vezéregyéni­sége folytatja pályafutását, és le­járt szerződését megújítva feb­ruár 5-től pályára lép a chicagói csapat színeiben. Erre most, úgy tűnik, kevés esély van. Mától az új nevet viselő, hagyományos Kék Piramis Kupa nemzetközi chebi seregszemlén vesz részt az újjáalakított szlovák női kézilabda-válogatott Három legyet csapni egyszerre J. MÉSZÁROS KÁROLY Pozsony. Küszöbön a 2000-ben sorra kerülő norvégiai női kézi­labda-világbajnokság selejtezői. A 4. csoportban Szlovákia Cse­hországgal és Jugoszláviával ta­lálkozik, és csak a legjobb csapat szerez jogot a vb-szereplésre. A mérkőzéssorozat főpróbája ép­pen a ma kezdődő hagyományos chebi torrfa, amelyet ezúttal a Kék Piramis Kupáért rendeznek. Résztvevői: Németország, Cseh­ország, Horvátország, Lengyel­ország és Szlovákia. Szombattól tegnap délig Po­zsonyban edzőtáborozott a szlo­vák válogatott. Tomáš Kut'ka, a csapat új edzője először hívta össze kiválasztottjait. - Chebben három legyet szeret­nénk csapni egyszerre: mindenki­nek játéklehetőséget kívánok ad­ni, s főleg az átlövői és irányítói poszton fogom keresni a lehető legjobb összetételt. Ugyanakkor minél többet akarunk megtudni a csehekről, selejtezőbeli ellenfe­lünkről, ezért képmagnóra rög­zítjük mérkőzéseiket. Emellett ar­ra is oda kell figyelnünk, hogy mások ne tudjanak sokat kiokos­kodni játékunkból. Három légiós található a keret­ben: „Válogatottságra méltóak többen nincsenek is. Gubova ugyan nem az első kapus a BL­ben szereplő Dunaferrben, de naponta kiváló játékosokkal edz, így felkészültsége nem okozhat gondot. Pozorová a svájci baj­nokság legjobb kézilabdázónője, a nemzetközi tornákon rendre személyi őrzőt kap. Kovács a né­met második vonal listavezetőjé­nek vezéregyénisége. Mindhár­mukról szerintem könnyű szívvel lemondtak a válogatott korábbi összeállítói." Tizenhatan vannak Kuťka kere­tében. Kapusok: Gubova (Duna­ferr), Ivánková (Partizánske), Satinová (B. Bystrica). Beállók: Hundáková (Partizánske), Velic­ká (Nitra). Szélsők: Fiaska (Ša­ľa), Kolečániová (Nitra), Mraví­ková (Partizánske), Šáteková (B. Bystrica). Átlövők és irányítók: Lapinová, Oborilová (B. Bystri­ca), Hrčková (Inter), Kovács (Ol­denburg), Pozorová (St. Gál­len), Dubajová (Šaľa), Šimáko­vá (Nitra). Negyedszer szerepel a chebi tor­nán a párkányi Kovács Annamá­ria: „Sok múlik majd az edzőn, ő is új, több lány is először tűnt fel köztünk. Gondot nem okozhat a beilleszkedés, mert három nyit­rai is van a keretben, velük öt évet együtt játszottam. A többi­ekkel meg összeszokunk az edzőtáborban. Szerintem egé­szen jó összetételű a csapat. A klubom elengedett a tornára, de korábban kell visszamennem, pénteken már csomagolok. Más­nap ugyanis fontos bajnokit ját­szunk a negyedik helyezett ott­honában." A peredi Fiaska Mónika évek óta állandó csapattag, Kuťka is bevá­logatta: „Negyedszer vagy ötöd­ször utazom Chebbe. Remélem, eredményesebbek leszünk, mint eddig. Šalatová és Vlčková nél­kül is erős a csapatunk. Magam­tól jó szereplést várok. A kézilab­da csapatjáték, számomra nem az a fontos, hogy ki hány gólt ad, hanem mennyi jót csinál a pá­lyán. Inkább leadom a labdát, minthogy én dobjam a hálóba. Nekem ez nagyobb örömet sze­rez." - fejezi be a robbanékony jobbszélső. Szlovákia ma (20.00) Selbben Németországgal kezd, pénteken Chebben (10.00) Csehország, Wunsiedelben (18.00) Horvát­ország lesz az ellenfél, szomba­ton újra Chebben (9.30) pedig Lengyelország. Munkában a szlovák védelem. Ma este újra a németek teszik próbá­ra (fehér mezben) (Vlado Gloss felvétele)