Új Szó, 1998. április (51. évfolyam, 76-99. szám)

1998-04-08 / 82. szám, szerda

ÚJ SZÓ 1998. ÁPRILIS 8. KULTÚRA - hirdeTés 9 Tegnap lejátszották a labdarúgó Szlovák Kupa elődöntőjének mérkőzéseit, nyertek a vendéglátók A bajnok már a döntőben? Pozsony. A várakozásnak megfelelően hazai győzel­mek születtek a labdarúgó Szlovák Kupa elődöntőjé­nek első mérkőzésein. A bajnok FC Košice simán verte helyi riválisát, míg a Spartak Trnava szoros küzdelemben győzte le az Intert. A visszavágókra áp­rilis 28-án kerül sor. ÖSSZEÁLLÍTÁS • FC Košice Lokomotíva 3:0 (2:0) Góllövők: Kožlej (4. és 76.), Ko­zák (16. - 11-esből). Játékveze­tő: Bezák, 2400 néző. Sárga lap: D. Tóth, Kisel. FC KOŠICE: Molnár-Telek-Kozák, Špilár, D. Tóth-Strelec, Dzúrik, Zvara, Janočko (71. Bochnovič)-Né­meth Sz. (71. Kráľ), Kožlej. LOKOMOTÍVA: Koceics (46. Pilip)-Urban-Lipovský (84. Mi­hálik), Vidumský, M. Daňko-Ki­sel, Kozinka, Óbšitník, Gajdoš­Ungvölgyi, Móder (46. Ono­frej). Az Inter elleni szégyenteljes já­tékot feledtetni akaró 1. FC ha­mar döntésre vitte a dolgot: az r* Ť negyed óra végén már két c al vezetett. Először az ag­resszíven futballozó Kožlej lőtte ki a hosszúsarkot, majd az elle­ne elkövetett szabálytalanságért megítélt büntetőt Kozák bizto­san értékesítette. Közvetlenül a szünet előtt szépíthettek volna a vasutasok, ám Vidumský két lé­pésről Molnárba bombázott. Fordulás után fokozatosan Tóth, Zvara és Špilár puskázta el Kožlej (jobbról) két gólt lőtt az FC Košice-Lokomotíva Košice kupaelődöntő első mérkőzésén (Fotó: Vojtišek) a jobbnál jobb helyzeteket, majd Kožlej szórakozott el egy ordító ziccert. A góllövőlistára Németh is feliratkozhatott volna, ha he­lyezett lövése valamivel erő­sebb, így aztán újra Kožlej kö­vetkezhetett: a Molnár által ki­rúgott labdát maga elé engedte, majd egy szép kapáslövéssel nö­velte a tigrisek előnyét. A Loki ezen a meccsen abszolút statisz­taszerepbe kényszerült. VÉLEMÉNYEK - Bohumil And­rejko (a Lokomotíva edzője): „Meg akartuk nehezíteni a favorit dolgát, bár tudtuk, hogy a bajnoki kisiklás után rehabilitálni szeret­né magát. Az első félidőben saj­nos nem sikerült azt játszanunk, amit elterveztünk, így az ellenfél győzelme megérdemelt." Móder József (1. FC másod­edzője): „A fiúk bebizonyítot­ták, hogy nem felejtettek el fo­cizni, bár az első két gól után érezhetően kiengedtek, ennek tudható be a sok kimaradt zic­cer." (igj) Várt vendéggyőzelmek a jégkorong Extraliga playoff elődöntőjében Slovan-HC Košice finálé ÖSSZEÁLLÍTÁS Pozsony. Csak három mérkőzés­ből álít a jégkorong Extraliga elődöntője, mert tegnap este is­mét nyert a Slovan és a Košice, s összesítésben 3:0 arányban dia­laskodott. PoPRAD-KOŠICE 1:3 (1:1, 0:0, 0:2), gólütők: Junas, ill. R. Pucher, P. Pucher, Plavucha; 6000 néző. Játékvezető: Konc. A 10. percben mindkét oldalon egy-egy gól született, ám ezután nem bírtak egymással a csapa­tok. a harmadik harmadban a jobb erőnlétű kassaiak kerültek fölénybe és megérdemelten har­colták ki a továbbjutást jelentő győzelmet. TRENČÍN-SLOVAN 3:6 (0:2, 01, 3:3), gólütők: Mravík, Pardavý, Kontšek, ill. Kropáč, Kapuš, Tomik, lljin, Kölnik, Pankov; 2000 néző. Játékveze­tő: Mihálik. Rosszul kezdett a címvédő, ugyanis a 11. percbén vezetést szerzett a pozsonyi csa­pat, amely a második harmad végén már háromgólos előnyre tett szert. A bajnok ugyan ki­egyenlített az 53. percben, ám ezután ismét a kékek következ­tek, és gyors egymásutánban ütött góljaikkal eldöntötték a mérkőzés sorsát. A jégkorong Extraliga döntője április 15-én, szerdán kezdődik, s a körmérkőzéses sorozat győzte­se, a Slovan a kassai együttest fo­gadja. Egy nappal később ismét a fővárosban találkozik a hokiliga két legjobbja. Ezt követően, ápri­lis 19-én és 20-án Kassán rende­zik a visszavágókat, (t-zsi) • Spartak Trnava Inter Bratislava 1:0 (1:0) Góllövő: Mačák (34.). Játékveze­tő: Jekkel, 6500 néző. Sárga lap: Karhan, Krejčí, Greško, Kra­tochvü. TRNAVA: Susko-Hrabal, Tittel, Karhan-Bališ, Mačák (74. Pavlík), Horký, Ujlaky, Forman­ko-J. Timko (70. Talda), Luhový (90. Hadviger). INTER: Hýll-Kra­tochvil, Čmilanský, Šuchančok, Ovad-Krejčí (34. Babnič), Né­meth, Chrenko, J. Daňko (73. Pinte)-Czinege, Greško. SPORTHÍRADÓ • A Markíza tévéállomás felkér­te Peter Šťastnýt, az NHL egyko­ri hokisát, hogy kommentátor­ként működjön közre az idei vi­lágbajnokságon. Minden jel arra vall, Šťastný elfogadja az ajánla­tot. • Szlovákia hokiválogatottja Kokkolában 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) arányban kikapott Finnor­szágtól, amely nélkülözte az IFK Helsinki és az lives korongozóit. • A KENÓ 10 tegnapi nyerőszá­mai:!, 7, 9, 11, 13, 17, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 34, 40, 48, 57, 59, 60, 64, 76. Jégkorong NHL: Trevor Kidd, a Carolina kapusa zsinórban harmadik mérkőzésén nem kapott gólt Peter Bondra volt az elmúlt hét játékosa ÖSSZEÁLLÍTÁS New York. Két hazai csapat nem tudott gólt lőni az észak-ameri­kai profi jégkorongliga legutóbbi játéknapján. A Boston a Carolinától kapott ki, míg a Tampa Bay a New York Islanders ellen nem boldogult. A Carolina megszakítás nélkül harmadszor nyert kapott gól nélkül, a csapat kapusának, Trevor Kiddnek 3 óra és 22 percnyi játék óta nem került korong a hálójába. Az Islanders győzelméhez Žigmund Pálffy egy góllal járult hozzá. Az utóbbi hat találkozón a szlovák korongozó két találatot ért el és hét gólpasszt adott, s ezzel a ka­nadai pontversenyben feljött a 7. helyre. Denverben Jozef Stümpel, a Los Angeles csatára egy ízben volt eredményes. Washingtonban döntetlenül végződött a Montre­al vendégjátéka. Peter Bondra, akit az elmúlt hét legjobb játéko­sának választottak az NHL-ben ezúttal nem talált a hálóba, mind­össze egy lövési kísérlete volt. EREDMÉNYEK: WASHING­TON-MONTREAL 2:2 (1:0,0:1, 1:1 - 0:0), gólütők: Oates, Konowalchuk, ill. Bordeleau 2. Kapura tartó lövések: 18:36; 17 800 néző. BOSTON-CAROLINA 0:3 (0:2, 0:0, 0:1), Emerson, Kapanen, Roberts. Kapura tartó lövések: 27:22; 15 200 néző. TAMPA BAY-NY ISLANDERS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1), Pálffy, Smolinski, Linden. Kapura tartó lövések: 26:25; 14 600 néző. DALLAS-TORONTO 4:2 (0:0, 3:1,1:1), Niewendyk 2, Wright, Keane, ill. Bohonos, Sundin. Ka­pura tartó lövések: 27:34; 16 000 néző. COLORADO-LOS ANGELES 1:3 (0:1, 0:0, 1:2), Sakic, ill. Stümpel, C. Johnson, Courtnall. Kapura tartó lövések: 32:38; 16 100 néző. EDMONTON-VANCOUVER 3:2 (0:1,3:1,0:0), Mironov, Smyth, Fraser, ill. P. Bure, May. Kapura tartó lövések: 30:25; 17 100 né­ző. A kanadai pontverseny állása: Jágr (Pittsburgh) 96 pont (33 gól+63 gólpassz), Selänne (Anaheim) 85 (51+34), Forsberg (Colorado) 85 (22+63), P. Bure (Vancouver) 84 (47+37), Gretzky (NY Rangers) 84 (21+63), Francis (Pittsburgh) 82 (23 + 59), Žigmund Pálffy (NY Islanders) 78 (39+39), Allison (Boston) 78 (31+47), LeClair (Philadel­phia) 77 (46+31), Jozef Stümpel (Los Angeles) 75 (21 + 54), Fleury (Calgaiy) 74 (26+48), Peter Bondra (Wa­shington) 73 (48 + 25). A további szlovák korongozok eredményessége: Pavol Demitra (St. Louis) 45 (19+26), Miros­lav Šatan (Buffalo) 44 (22+22), Róbert Švehla (Florida) 41 (8+33), Richard Zedník (Wa­shington) 26 (17+9), Róbert Dóme (Pittsburgh) 7 (5+2), Ľubomír Vaic (Vancouver) 2 (1 + 1), Marian Hossa (Ottawa) 1 (0+1), Vladimír Országh (NY Islanders) 1 (0+1). KELETI FŐCSOPORT Északkeleti csoport Az első oszlop a győzelmek, a második a vereségek, harmadik a döntetlenek száma. A Pittsburgh, a New Jersey, a Philadelphia, a Dallas, a Detroit, a St. Louis és a Colorado már biztosította helyét az április 22­én kezdődő rájátszásban, (sr) RÖVIDEN Éles József és Németh Helga is második Párizs. Éles József, a Fotex Veszprém és Németh Helga, a Koprivnica kézilabdázója lett a világ második legjobb játé­kosa azon a szavazáson, amelyet a Word Handball Magazine című szaklap rendez. A férfiak mezőnyében Élest (1953 szavazat) a francia Stéphane Stoecklin (2121) előzte meg, míg a harmadik helyre ajapán Hasimoto Jukihiro (1867) került. A nőknél a dán Anja Andersen 1982 szavaza­tot kapott, Németh Helga 1063 vokssal lett második, a har­madik helyen az ugyancsak dán Susanne Munk Lauritsen (967) végzett, (m) A Real nem akar fizetni egymilliót Madrid. A Real Madrid kedden tiltakozott amiatt, hogy az UEFA egymillió sájci frankos büntetést szabott ki az egyesület­re, mert a Dortmund elleni BL-elődöntőt a helyszínen a meg­engedettnél több szurkoló tekintette meg. A klub szerint a meccset 65 948 fizető néző látta, s ez a szám csaknem 20 ezerrel elmarad az UEFA által nyilvánosságra hozott adatnál. A spanyol lapok tudósításai ellentmondásosak, 85 és 98 ezer nézőszémról írnak... (sr) A Washington United a Fehér Házban Washington. A Washington DC United, az Egyesült Államok kétszeres labdarúgó bajnokcsapatának tagjai a Fehér Házban vendégeskedtek Bili Clinton elnöknél. A United játékosai már az 1996-os bajnoki győzelmük után nehezményezték, hogy miért nem látják őket vendégül a Fehér Házban, miként a többi profi bajnokság győztesét szokás. - Idén végre eljutottunk a Fehér Házba, remélem jövőre ismét jöhetünk - mondta az edző. (m) Magyarország és a dopping Sydney. Egy ausztráliai felmérés szerint az ausztrál sportolók nagy része úgy gondolja, hogy a doppingolás leginkább Kíná­ban, a kelet-európai országokban és az Egyesült Államokban terjedt el széles körben. A doppingellenes küzdelemre alakult ausztrál szervezet (ASDA) által megkérdezett hatszázhúsz versenyző úgy látja, hogy Bulgáriában, Kínában, Magyarorszá­gon és a Szovjetunió utódállamaiban lépnek fel a legkevésbé a sportban eluralkodott tiltott szerek használata ellen, (m) Vizsgálat öt versenyló halála miatt Liverpool. A Brit Jockey Club vizsgálatot kezdeményez annak kiderítésére, hogy miért kellett öt lónak elpusztulnia a hétvé­gén rendezett Grand National elnevezésű akadályversenyen. A 7.2 km-es verseny pénteki edzésén két, míg a szombati via­dal után három ló múlt ki. (m) A férfi kézilabda playoff-elődöntőn történt Játékosverés Eperjesen IFJ. GAZDAG JÓZSEF Kassa. Újabb botránytól hangos a kézilabdaliga. A hétvégi playoff-elődöntők egyik ágán a Tatran Prešov és a HK Košice ta­lálkozott. És hogy a két szom­szédvár szokásos derbijén nem csupán sportról volt szó, arról a szombati mérkőzés előtt és alatt történtek tanúskodnak. A szóbeli szitkok konkrétabb formát is öltöttek, amikor a né­zőtéren helyet foglaló, sérülés vagy eltiltás miatt éppen nem játszó kassai játékosokat tett­leg bántalmazták a magukról megfeledkezett eperjesi szur­kolók, majd az egyik rendbon­tó a pályára kerülve megtá­madta a kassai Chripákot, mire a vendégek öltözőjükbe vonul­tak. „Cserekapusunkat az állkapocs­törés diagnózisával szállították kórházba, az egyébként ex-eper­jesi Kandráčra pedig pisztolyt fogtak a sportcsarnok előtt!" - nyilatkozta a kassai kézilabda­csapat menedzsere, Dušan Timko. S noha a vendégek az ellenséges atmoszféra és a közönség meg­nyilvánulásai ellenére egy rövid szünet után, rendezve soraikat visszatértek és végigjátszották az egyébként hazai győzelemmel zárult mérkőzést (21:17), igen nagy valószínűséggel állítható, sokba kerül majd a Tatrannak a súlyos szervezői mulasztás. Mint arról a HK Košice vezető­sége hírt adott, a mérkőzést megóvják és semmi esetre sem lesznek elégedettek egy esetle­ges, Eperjesre kiszabott pénz­büntetéssel. A kassaiak azt ké­rik: a szombati meccset 12:0-ás eredménnyel írják a javukra, a vasárnapit pedig ismételjék meg, mert szombaton többjáté­kosukat harcképtelenné tettek, másnap nem tudtak pályára lépni. A helyzet válságos, de nem reménytelen Nyárasdon lesz fizetés SITA-JELENTÉS Nyárasd. Izgalmas hét áll a nyárasdi női kézilabdacsapat mögött. Mivel a játékosok már négy hónapja nem kaptak fize­tést, az elmúlt héten tiltakozásul nem edzettek, s kilátásba he­lyezték, hogy nem állnak ki az aranyosiak elleni mérkőzésre. Aztán ígéretet kaptak, hogy lesz pénz, így lejátszották a meccset, amelyen vereséget szenvedtek, s visszaestek a táblázat utolsó helyére. - A helyzet válságos, de nem re­ménytelen - mondta Rajkovics Gábor, a klub menedzsere. - El­méletben még 16 pont szerezhe­tő, ezekért nagy harc fog folyni a pályán és valószínűleg a kulisz­szák mögött is. Rajkovics szerint a főszponzor már átutalt némi pénzt a klub számlájára, a játékosok ma me­hetnek a pénztárhoz. Hogy nem ismétlődhet-e meg a múlt heti eset, a menedzser azt mondta: „Remélem, rendeződnek a dol­gok, de csak akkor lesz minden világos, ha a játékosok között szétosztjuk a pénzt. Az elmúlt hét péntekén megegyeztünk, hogy befejezzük a bajnoksá­got. 1. Pittsburgh 37 22 17209:175 91 2. Montreal 35 30 11221:192 81 3. Boston 34 28 13198:178 81 4. Buffalo 33 27 15192:170 81 5. Ottawa 30 31 14175:184 74 6. Carolina 32 35 8186:196 72 1. New Jersey 46 21 9208:149 101 2. Philadelphia 39 25 11220:177 89 3. Washington 36 28 12204:191 84 4. NY Islanders 27 38 10197:209 64 5. NY Rangers 23 36 18186:217 64 6. Florida 23 40 12184:231 58 7. Tampa Bay 17 50 9144:244 43 1. Dallas 44 21 11223:157 99 2. Detroit 41 20 15230:181 97 3. St. Louis 41 26 8227:179 90 4. Phoenix 30 33 12206:209 72 5. Chicago 30 35 12185:187 72 6. Toronto 26 41 9176:223 61 1. Colorado 37 25 16218:195 90 2. Los Angeles 35 30 11213:205 81 3. Edmonton 31 36 10195:210 72 4. San Jose 31 37 8190:205 70 5. Calgary 25 36 14200:222 64 6. Vancouver 24 40 13214:261 61 7. Anaheim 24 40 12187:241 60 NYUGATI FOCSOPORT Központi csoport Csendes-óceáni csoport Atlanti csoport