Új Szó, 1994. augusztus (47. évfolyam, 177-202. szám)

1994-08-15 / 189. szám, hétfő

1994. AUGUSZTUS 11. ÚJ SZÓ PUBLICISZTIKA 15 Véget ért a XVI. atlétikai Európa-bajnokság Helsinkiben elmaradtak a csúcsok (t-sz) Tegnap délután a finn fővárosban befejeződött a XVI. atlétikai Európa-bajnokság. A legeredményesebben az orosz sportolók szerepeltek, tíz elsőséget szereztek. Magyarország a hétpróbázó Ináncsi Rita révén egy ezüstérmet nyert, a szlovák válogatottból a hosszútávfutó Róbert Štefko érte el a legjobb eredményt, negyedik lett 10 000 méteres síkfutásban. Huszon­nyolc év után először fordult elő, hogy sem világ-, sem pedig kontinenscsúcs nem született a seregszemlén. Négy év múlva Budapest ad otthont az eseménynek. Az 50 km-es gyaloglásban há­rom szlovák ver­senyző: Blalek, Tichý, Malik is rajthoz állt. Végül az orosz Valerij Szpicin fölényesen győzött, majd három perccel előzte meg a máso­dik helyezett francia Toutaint. A 36 esztendős Pavol Blažek kilencedik­ként ért célba. Nagy csatát hozott a tízpróbázok küzdelme, amelyben a francia Alaín Blondel győzött. A magyar Munkácsi Sándor a hatodik helyen zárta a viadalt. A férfi súly­lökésben mindhárom érmet az ukrá­nok szerezték meg. A férfi diszkoszvetésben a ma­gyar Horváth Attilának nem sike­rült valóra váltani érmes reményeit, 63,60 m-es eredménye csak az ötö­dik helyezéshez volt elegendő. Az idei év legjobb teljesítményét érte el a férfi 4x400 m-es távon a brit váltó. Meglepetésre nőknél ezt a számot nem az esélyes orosz, ha­nem a francia négyes nyerte. Hár­mas spanyol siker született a férfi maratoni futásban. A döntők eredményei - női 10 000 m: 1. Fernanda Riberio 31:08,75, 2. Ferreira (portugálok) 31:12,82, 3. Nauer (svájci) 31:17,68. Női 4x100 m: 1. Németország (Paschke, Zipp, Knoll, Lichtenhagen) 42,90, 2. Oroszország 42,96, 3. Bulgária 43,00. Férfi 4x100 m: 1. Franciaor­szág (Lomba, Sangouma, Trouabal, Perrot) 38,57, 2. Ukrajna 38,98, 3. Olaszország 38,99. Férfi súlylökés: Alekszandr Klimenko 20,78, 2. Bá­gacs 20,34, 3. Virasztyuk (ukránok) 19,59. Férfi 50 km-es gyaloglás: 1. Valerij Szpicin (orosz) 3:41:07, 2. Toutain (francia) 3:43:52, 3. Perri­celli (olasz) 3:43,55... 9. Blažek 3:49:44, „.15. Tichý 3:56:55, ...22. Malik (szlovákok) 4:07:45. Tízpró­ba: 1. Alain Blondel (francia) 8453, 2. Dagard (svéd) 8352, 3. Lobogyin (ukrán) 8201, ... 6. Munkácsi, ...8. Szabó (magyarok). Férfi maratoni futás: 1. Martin Fiz 2:10:31, Garcia 2:10:46, 3. Juzdado (spanyolok) 2:11:18. Férfi 4x400 m: 1. Nagy­Britannia (McKenzie Whittle, Black, Ladejo) 2:59,13, 2. Francia­ország 3:01,11, 3. Oroszország 3:03,10. Férfi 15000 m : Dieter Bau­mann (német) 13:36,93, 2. Denmark (brit) 13:37,50, 3. Anton (spanyol) 13:38,04. Férfi 800 m: 1. Andrea Benvenuti (olasz) 1:46,12, 2. Rodal (norvég) 1:46,53, 3. Teresa (spa­nyol) 1:46,57. Női magasugrás: 1. Britta Bilacs (szlovén) 200, 2, Gul­jajeva (orosz) 196, 3. Zilinskie (lit­ván) 193. Női 1500 m: 1. Ljudmila Rogacseva (orosz) 4:18,93, 2. Hol­mes (brit) 4:19,30, 3. Podkopajeva (orosz) 4:19,37. Női 4x400 m: 1. Franciaország (Landre, Dorsile, Elien, Perec) 3:22,34, 2. Oroszor­szág 3:24,06, 3. Németország 3:24,10, Férfi diszkoszvetés: 1. Vla­gyimir Dubrovcsik (belorusz) 64,78, 2. Sevcsenko (orosz) 64,56, 3. Schult (német) 64,18, ...5. Hor­,.^Jw k A * A brit Colin Jackson (balról) Helsinkiben is igazolta klasszisát. Férfi kosárlabda-vb A várakozással ellentétben nem ÚSA-Horvátország döntő lesz a vi­lágbajnokságon. Az amerikaiak ugyan biztosan győztek az elődöntőben Görögország ellen, ám a horvátok váratlanul kikaptak az oroszoktól, s csak a harmadik, he­lyért mérkőznek. így tehát az ameri­•kaiak ellenfele Oroszország, a finá­lét lapzárta után játszották. A Dream Team II-nek (Álomcsapat) becézett amerikai együttes sem tündökölt az elődöntőben, először nem jutott túl a 100 ponton, a félidőben csak tízpon­tos különbséggel vezetett. Az oro­szok az egész meccs folyamán irá­nyították a játékot, és annak ellen­ére, hogy három perccel a meccs be­fejezése előtt a horvátok egy pontra megközelítették őket, nem forgott veszélyben a győzelmük. Az elődöntő eredményei: USA-Görögország 97:58 (40:30), Oroszország-Horvátország 66:64 (31:22). Az 5.-8. helyért: Puerto Ri­co-Kanada 85:82. Maradona: csak engedéllyel Diego Maradona, az argentin futballcsillag csak az igazságügyi szervek enge­délyével utazhat a FIFA fegyelmi bizottságának ülésére, amelyre augusztus 24-én kerül sor Zürichben. Mint ismeretes, a nemzetközi szövetség Diego doppingügyét tárgyalja majd, s azon jelen akar lenni a vétkes is. „Maradoná­nak engedélyt kell kérnie, hogy Európába utazzon, különben nem hagyhatja el az országot" - mondotta Julio Camora, az argentin bíróság egyik képviselője. Rövidzárlat (Új Szó-tudósítás) A fenti szóval magyarázták hajnalban, hajnal előtt fe­hér asztal mellett a szlovákiai újságíró-válogatott tagjai azt az újabb vere­séget, amelyet a Nagymegyerhez közeli Balóny ban szenvedtek a helyi öregfiúk ellen. Kilencven percig állták a sarat, sőt több ordító gólhelyze­tük is volt, aztán a védelem már valószínűleg a meccs utáni bankettről áb­rándozott, így következhetett be, hogy közvetlenül a lefújás előtt gyors bal oldali támadás után Krascsenics László az ötösről lőtt a hálóba. A hazai csapat felállítása: Fekete, Vörös János. Tóth, Rostás, Vörös Im­re, Vörös László, Vass, Vörös Vilmos, Olláry, Nagy, Szeghy, Kiss, Vörös Károly, Németh, Krascsenics, Horváth, Janec. A mérkőzést Boros vezette - kiválóan. A tollforgatók jövő hétfőn Tardoskedden a Szikorával és a Móder fivé­rekkel megerősített hazaiak ellen igyekeznek nemcsak a díszvacsorán, ha­nem a pályán is eredményesebben szerepelni. -y -f Schumacher hetedszer (t-só) A Forma-1 Magyar Nagydí­ján Michael Schumacher semmit sem bízott a véletlenre. Pénteken az első időmérő edzésen a legjobb időt érte el, szombaton újra a leggyorsabbnak bi­zonyult, és tegnap majdnem rajt-cél győzelmet aratott. Azért csak majd­nem, mert a kötelező kerékcserék so­rán egys'zer kis időre Damon Hill mögé szorult. Hill, a Williams első számú versenyzője vasárnap nem tudott a né­met bajnokjelölt méltó ellenfelévé vál­ni, hiszen nem egyszer 30-40 másod­perccel maradt el a Benetton pilótája mögött. A rajt jól sikerült, annak elle­nére, hogy már az első körben három versenyző is kiállni kényszerült, köz­tük Rubens Barrichello, aki az összesí­tésben az 5. helyen áll. Az élbolyban, a Benetton, a Williams és a Ferrari gépei diktálták az iramot. Az idén rendkívül balszerencsés McLaren istállót a Hun­garoringen sem kerülte el a kudarcso­rozat. Legjobb versenyzőjükét, Hakki­nent egy futamra eltiltották, helyette tegnap Philip Alliott állt be. Nem sok sikerrel, hiszen a 77 körös futam első negyedében felforrott a hűtővize, és ki­állni kényszerült. Másik pilótájuk. Martin Brundle pedig az utolsó körben . adta föl a viadalt, így a dobogós helye­zése elúszott. A McLaren mellett a Ferrari mellől is elpártolt a szerencse; Jean Alesi az 5. helyről esett ki, később Gerhard Berger, a futam vége felé, szintén az 5. pozícióból intett búcsút a pályának. A futam egyébként mozgal­mas volt, még az egyetlen pontot érő 6. pozícióért is óriási csata folyt. A Hun­garoring igazi nyertese a Benetton gár­dája, hiszen Schumacher idei 7. fu­tamgyőzelme mellett a csapat másik pilótája, a hockenheimi tűzpróbát kiál­ló Jos Verstappen 3. lett A Hungaroring pontszerzői: I. Schumacher, 2. Hill, 3. Verstappen, 4. Brundle, 5. Blundell, 6. Panis. A vb ál­lása: 1. Schumacher 76, 2. Hill 45, 3. Berger 27, 4. Alesi 19, 5. Barrichello 10,6. Brundle 9 pon.. • A cseh labdarúgóliga tegnapi eredményei: Ostrava-Plzeň 1:0, Brno-Libe­rec 2:2, Zlin-Slavia 0:4, Hradec-Cheb 0:1, Sparta-Benešov 2:0, Jablo­nec-Drnovice 3:1. III. labdarűgóliga KELET: Prešov B-Sp. N. Ves 3:3, Dubová-Giraltovce 4:1, Družstevná-Budkovce 0:0, Lube­ník-S.vidník 0:0, Lipany-Rožňava 1:0, Vranov-Michalovce 1:3, Bard. N. Ves-Svit 2:1, Poprad-Snina 1:1, KÖZÉP: B. Bystrica B-Kys. N. Mesto 4:1, Belá-Zvolen 0:2, Sél­ce-Bytča 1:0, D. Kubín-Martin 1:0, Rim. Sobota-Istebné 2:1, Cad­ca-Brezno 0:0, Pov. Bystrica-Hand­lová 1:0, Lučenec-Nováky 3:0. NYUGAT: TTS Trenčín-Hloho­vec 1:1, Galanta-Partizánske 2:2, Topolcany-Štúrovo 2:2, Hurbano­vo-Piešťany 1:1, Bánovce-Senica 0:2, N. Zámky-Str. Nitra 2:0, Komárno-Šúrovce 3:1. A Myja­va-Zl. Moravce mérkőzés elmaradt. L0K0M0TÍVA­PREŠ0V 4:2 (1:0) Ezel a mérkőzéssel fejeződött be a bajnokság második fordulója. A Lokomotíva - a második félidő első tizenöt percét leszámítva - egyér­telműen jobb volt ellenfelénél, és kitűnő játékkal biztosan szerezte meg a győzelmet. Játékvezető: Cér­nák, 2500 néző. Góllövők: Jantek 2 (egyet 1 l-esből), Popovec, Matulaj, ill. Nenadics és Zvara. Sárga lap: Šimeo, Urban, Bordáš, ill. Hluško, Leško, Höger, Skalka. Az I. liga állása: t. Slovan 2 2 0 0 5:1 6 2. B.Bystrica 2 110 2:0 4 3. Lokomotíva 2 110 5:3 4 4. Prievidza 2 110 2:1 4 Bardejov 2 110 2:1 4 6. FC Košice 2 0 2 0 1:1 2 Inter 2 0 2 0 1:1 2 8. Prešov 2 0 11 3:5 1 9. Žilina • V- 2 0 11 2:4 1 10. Humenné 2 0 11 1:3 1 11. DAC 2 0 11 0:2 1 12. Trnava - 2 0 0 2 0:2 0 Győzött a Vác A bajnok Vác tegnap délután ját­szotta bajnoki mérkőzését a Nagy­kanizsa ellen, és 3:0 (0:0) arányban győzött. Góllövők: Szalai (öngól), Dzurják (1 l-esből) és Nyilas. A ven­dégek jól tartották magukat, a gólkü­lönbség túlzott. Ferencváros-BVSC 4:1 (2:1), góllövők: Czéh, Neagoe, Christian­sen, Szekeres, ill. Bognár (tizene­gyesből). , Az NB I állása: 1. Újpest 2 2 0 0 11:4 6 2. Ferencváros 2 2 0 0 7:2 6 3 Kispest 2 2 0 0 6:1 6 4. Békéscsaba 2 110 4:3 4 5. BVSC 2 10 1 4:5 3 6. Vác, 2 10 1 3:4 3 Nagykanizsa '2101 3:4 3 8. Debrecen 2 10 1 2:3 3 9. Pécs 2 10 1 2:4 3 I.0. Csepel 2 0 11 1:2 1 II. ETOFC 2 0 11 0:1 • 1 12. Sopron 2 0 11 3:5 1 13. Zalaegerszeg 10 0 1 1:3 0 14. Kiskőrös 1 0 0 1 0:1 0 15. Vasas 2 0 0 2 4:7 0 A Parmalat (Székesfehérvár) még nem játszott mérkőzést. A „NIKÉ 50" 33. heti nyerőszámai: 49, 18, 43; Bank­szám: 33. Az AUSTRIALOTTO 32. heti nyerőszámai: 12, 24, 25, 36, 43, 45; pótszám: 15. JOKER-szám: 814089. Harminc gól a nyitányon (Új Szó-összeállítás) Szom­baton és vasárnap lejátszották a II. labdarúgóliga első for­dulójának mérkőzéseit. A nyolc összecsapáson 30 gól született, a vendégek mind­össze egyszer győztek, és egy döntetlen eredményt értek el. A legtöbb gólt Nyitrán és Po­zsonyban látták, mindössze két csapat nem talált a háló­ba. A bősiek a Szlovák Kupa első fordulójában 3:l-re nyer­tek Púchovban, most ugyan­ilyen arányban kikaptak. A következő forduló párosítása: Gabčíkovo- Vráble, ŠKP-FC Košice B, Stropko v-Petržalka, T r e b i š o v - T r e n č í n , Jelšava-Púchov, Šaľa-Nitra, Slovan B-Levice, Ružombe­rok-Dubnica. PETRŽALKA-FC KOŠICE B 4:1 (2:1). Góllövők: Hujsi 2 (mind­kettőt 1 l-esből), Kurčina és Strelec, ill. Vágner. Játékvezető: Vais, 600 néző. Változatos, jó iramú és he­lyenként nívós játékot hozott a meccs. A technikás vendégek bát­ran, nyílt sisakkal futballoztak, ám csak ritkán jutottak helyzetbe. Nem úgy a hazaiak. Erőteljes, lendületes csatárjátékukkal, tértölelő átadásaik­kal állandó készültségben tartották a kassaiak védelmét. Szikora György edző csapata mind a négy gólt pont­rúgásból szerezte, mindkét szabad­rúgást a középhátvéd Petráš ívelte Kurčina, illetve Strelec fejére. A be­gyakorolt Szabadrúgások már tavaly is erősségei voltak a ligetfalui együt­tesnek. De nem csak ez. Láttunk a li­getiektől szép összjátékot, amelyet gyakran fűszereztek egyéni alakítá­sokkal. Ilyen tekintetben kitűnt a ki­válóan cselező és passzoló Strelec. A vendégek az első félidő „rájátszá­sában" lőtték becsületgóljukat. Szü­net után sokáig nem a labdával, ha­nem egymással törődtek a játékosok, az erélytelen bíró a vendégeknek hat, a hazaiaknak két sárga lapot adott, ráadásul a gólhelyzetben sza­bálytalankodó Vágnert kiállította. A vendéglátók nagyobb arányban is nyerhettek volna, (tomi) FC NITRA-JELŠAVA 5:1 (3:0). Góllövők: tlrnčár 2, Pauk 2, Barbo­rík, ill. Flašík. Játékvezető: Chládek, 1200 néző. Kiállítva: Pavlišin (64. perc). Csak az első félidőben nyúj­tott megfelelő teljesítményt a hazai csapat. ODU TRENCIN-STROPKOV 2:2 (1:2). Góllövők: Prohászka, Formanko, ill. Šafranko és Hurný. Játékvezétő: Cuninka, 700 néző. Már a második percben gólt szerez­tek a vendéglátók, de később sok helyzetet elpuskáztak, és a vendégek gyors kontrákból a vezetést is meg­szerezték. Öt perccel a meccs vége előtt egyenlítettek a trencséniek. PÜCHOV-GABClKOVO 3:1 (3:0). Góllövők: Janci (14), Mráz (30, tizenegyesből), Madara (42), ill. Medgyes (55, tizenegyesből). Já­tékvezető: Mušák, 400 néző. Kiállít­va: Mráz (88). Mindkét csapat hoz­zájárult a jó színvonalú mérkőzés­hez. Az első félidőben nyomasztó fölényben játszottak a hazaiak, szü­net után kiegyenlített volt a meccs, de a vendégek csak szépíteni tudtak. DUBNICA-SLOVAN B 2:1 (0:1). Góllövők: Kopačka (bün­tetőből), Pospíšil, ill. Slovák. Játék­vezető: Špivák, 400 néző. Érdekes, izgalmas összecsapást vívott a két csapat, a vendégek már az 5. perc­ben vezetést szereztek. A hazaiak küzdőképességüknek köszönhetik győzelmüket. LEVICE-ŠALA 3:0 (1:0). Gól­lövők: Jeiík és Mészáros 2. Játékve­zető: Rajčány, 900 néző. Piros lap: Zemko (Šaľa). A hazaiak gólokban is kifejezték fölényüket, de csak a kiállítás után. VRÁBLE-TREBIŠOV 2:0 (0:0). Góllövők: Toman és Raček. Játékve­zető: Bomba, 500 néző. Csak az első félidőben volt kiegyenlített a játék, később a vendéglátók uralták a mérkőzést. RUŽOMBEROK-ŠKP BRA­TISLAVA 1:2 (1:0). Góllövők: Haspra, ill. Žiga és Varadin. Játék­vezető: Havrilla, 1500 néző. A ven­dégek a második félidő hajrájában átvették a találkozó irányítását, és két gólt lőttek