Új Szó, 1994. június (47. évfolyam, 126-151. szám)

1994-06-06 / 130. szám, hétfő

1994. JŰNIUS 6. •ÚJ SZÓ 1 SPORT Francia nemzetközi teniszbajnokság Barcelonaiak diadalmenete Párizsban (t-sé) A párizsi Roland Garros, a nem hivatalos salakpályás te­nisz-világbajnokság 1994-es győztese a női egyesben Arantxa Sanchez- Vicario, míg a férfi egyesben Sergi Bruguera. A torna ki­csácsosodása nem várt végkifejletet hozott: az egyes fináléiba há­rom spanyol játékos verekedte be magát. Mindhárman Barcelo­nában élnek, így a legutóbbi nyári olimpia helyszíne ismét halla­tott magáról a sport világában. Eddig még nem fordult elő, hogy két spanyol vívja a francia nemzetközi teniszbajnokság férfi egye­sének döntőjét; a jeles eseményre Juan Carlos spanyol király és Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnö­ke sem volt rest spanyol honból Párizsba átrándulni. Arantxa' Sanchez — Mary Pierce 6:4, 6:4. Sanchez, "a seregszemle 1989-es bajnoka 1 óra 51 perc alatt legyőzte az idei torna meglepetés­emberét, a 19 éves Pierce-t. A fran­cia, de inkább kozmopolita (kanadai és egyesült-államokbeli útlevele is van), teniszezőnő Szeles Mónikát . idézte hallatlanul csípős tenyeresei­vel, kemény elütéseivel. Steffi Graf sem tudott az elődöntőben ellenállni agresszív játékstílusának, ám a finá­léban már kevésbé ment Pierce-nek. Pedig a 17 ezres nézőközönség ugyancsak buzdította; nem Csoda, hiszen 1967 óta nem játszott hazai teniszezőnő a döntőben. A mérkőzés összesen csak alig két órát vett igénybe, mégis két napig tartott. Az eső, mint e viadalon annyiszor, ismét közbeszólt. A szombati finálé több mint háromórás késéssel kezdődött. A monotonon zuhogó eső 18 óra után elállt, ám alig melegedett be a két teniszezőnő, 17 perc játék és 2:1­ejs Pierce-ve^etés után ismét eleredt az égi áldás,, így a folytatásra csak vasárnap, a férfi egyes előtt került sor. Kezdetben a hazai versenyző ott folytatta, ahol szombaton abbahagy­ta, újabb játékot nyert. Azonban a hallatlanul szívós Sanchez végtelen­nek .tűnő labdamenetek során foko­zatosan lefaragta hátrányát; és kie­gyenlített. Pierce érezhetően veszí­tett lendületéből, s a Roland Garros két hete alatt először veszítette el a játszmát. A második szettben sorban elnyerték egymás adogatását. míg­nem 3:3-as állásnál Sanchez újra el­csípte ellenfele adogatógémjét, majd sajátját megnyerte, s ez döntőnek bi­zonyult. Bruguera-Berasategui 6:3. 7:5, 2:6, 6:1. A címvédő Sergi Bruguera 2 óta 17 perc alatt fektette két vállra a torna másik nagy meglepetését és egyben jó barátját, Alberto Berasate­guit. Berasategui egészen különös, ki­fordított csuklóval ütött tenyeresei csak megnehezítették, de meggátolni nem tudták a tavalyi győztes sikerét. Az első szettben sorsdöntőnek bizo­nyult a negyedik gém, amikor is az 1993-as bajnok elnyerte ellenfele ado­gatását, és előnyét mindvégig őrizni tudta. A második játszmában a törés­pont a hetedik gémnél következett be, szintén Bruguera orozta el Berasate­gui adogatógémjét. A harmadik szett­ben feljött a meglepetésember, zsinór­ban szerezte a pontokat, ám a negye­dik játszmában már teljesen „leeresz­tett'Vcsupán egyetlen pontot gyűjtött. A férfi egyes bajnoka 553 ezer dollárt, a női egyes győztese pedig 513 ezer dollárt kapott kiemelkedő sporttelje­sítményéért. Arantxa Sanchez így örült, párizsi diadalának... • • További döntők — férfipáros: Black, Stark-Apell, Björkman 6:4, 7:5. Női páros: Fernandez, Zvere­va-Davenport, Raymond 6:2, 6:2. Vegyes páros: Boogert, Oos­ting-Neiland, Olhovszkij 7:5, 3:6, 7:5. SPORTHÍRADÓ - J • Befejeződtek a csoportküzdelmek a? Ausztráliában folyó női kosárlabda-világ­bajnokságon. A..szlovák lányok harmadik mérkőzésüket is megnyerték, ezúttal Taj­van együtteséi győzték le 86:73 arányban, s csoport jukban az élen végezlek. A negyed­döntőben a következő csapatok játszanak körmérkőzést - A-csoport: Egyesült Álla­mok, Kanada, Ausztrália, Szlovákia. B­csoport: Spanyolország, Kuba, Brazília, Kína. • A NIKÉ 50 nyertes számai: 16,35,44 Bank-szám: 8 ­• Az Austrialotto nyertes számai: 3,5, 9,21,29,39; pótszám: 45 Joker-szám: 900543 III. labdarűgólíga Nyugati csoport: Sered-Devín 0:1, Partizánske-Sv. Jur 1:0, TTS Trenčín-Inter B 3:0, Rapid-Senica 1:1, Štúrovo-Topoľčany 1:3, Zl. Moravce-Hurbanovo 1:2, Myja­va-ODu Trenčín 1:4, ES N. Zámky-Bánovce 2:0. Keleti csoport: Rim. Sobo­ta-Bard. N. Ves 2:1, Kys. N. Mes­to-Nováky 0:4, Handlová-Martin 2:2, Sp. N. Vés-Michalovce 1:2, Družstevná-Svidník 0:3, Pop­rad-Vranov 0:0, Budkovce-Bytča 2:1, Lubeník-Pov. Bystrica 1:1. II. labdarúgóliga - 28. forduló Biztosan nyertek a bösiek (Új Szó-összeállítás) Hat pontot szereztek a vendégek a II. labdarúgó­liga 28. fordulójában. A bősi együttes biztosan fektette két vállra ellenfelét. Verebélyen izgalmas találkozón pont­osztozkodással ért véget a lévaiak el­leni összecsapás. A listavezető Barde­jov nem bírt a pozsonyi rendőrökkel. A következő forduló párosítása: Gabčíkovo-Stropkov, Tre­bišov-Ružomberok, Jelšava-Barde­jov, ŠKP-Púchov, FC Košice B-Petržalka, Slovan B-Vráble, Levi­ce-Senec, Dubnica-Šaľa .GABČÍKOVO-TREBIŠOV 3:0 (1:0), góllövők Győri, Szabó Tibor és Szalov. Játékvezető: Cuninka, 500 néző. A hazaiak revansot akartak venni a terebesieken, és ez teljes mértékben sikerült. Nyertek és visszaadták az ősszel kapottakat. Mert azokból volt bőven, mindig fe­küdt valaki a gyepen. Egyébkéfit a játék eléggé csapkodó volt, kevés fo­lyamatos akciót láttunk. A játékossá­got a hősiektől hiányoltuk, esetlege­sek voltak támadásaik. A 25. perc­ben Mészáros közelről, a földön fekvő kapusba rúgta a labdát, a moz­gékony, rámenős Győri viszont nem: egy kapu előtti kavarodás után szer­zett gólt (42.p.). Szünet után sem so­kat változott a játék képe, a vendég­látók meglehetősen szervezetlen támadójátéka sokáig nem hozott si­kert. Az 55. percben Varga Tihamér lövését a felső léc állította meg. Hu­szonöt perc múlva Szabó Tibor belőtte a hazaiak második gólját. Elsősorban az igazi futballozást hiá­nyoltuk a hazaiaktól, a keletiek csak védekeztek, nem nagyon igyekeztek előre. A hajrában volt égy helyzetük, de nem használták ki, Szalov viszont beállította a 3:0-ás végeredményt. A nézők csak a győzelemnek örülhet­nek maradéktalanul, a játéknak már kevésbé. (tömi) PÚCHOV-FC KOŠICE B 1:0 (0:0). Góllövő: Hyžák. Játékvezető: Smolák, 500 néző. STROPKOV-ŠALA 3:1 (1:1). Góllövők: Druga, Safranko, Saxa, illetve Chrenko. Játékvezető: Ružbarský, 200 néző. A felázott tala­jon színvonalas találkozót vívott a két csapat. PETRŽALKA-SLOVAN B 1:1 (0:1). Góllövők: Kusalík, illetve Mé­száros. Játékvezető: Bóc, 500 néző. Végig fölényben játszottak a hazaiak, ám helyzeteiket rendre elpuskázták. VRÁB LE-LE VICE 2:2 (1:0). Góllövők: Toman, Mikulášik, illetve Demirev 2. Játékvezető: Trúchly, 1000 néző. RUŽOMBEROK-JELŠAVA 1:1 (0:1). Góllövők: Sima (1 l-esből), illet­ve Barna. Játékvezető: Babic, 850 néző. BARDEJOV-ŠKP 0:0. Játékve­zető: Marton, 2500 néző. SENEC-DUBNICA 1:2 (0:0). Gól­lövők: Borek, illetve Maruniak, Ne­mečaky. Játékvezető: Sabo, 250 néző. 1. Bardejov 28 16 8 4 47:15 40 2. Levice 28 14 7 7 36:27 35 3. Trebišov 28 13 7 8 38:27 33 4. Stropkov 28 11 9 8 39:33 3t 5. Gabčíkovo 28 13 4 11 39:40 30 6. šaľa 28 12 6 10 31:32 30 7. Petržalka 28 12 5 11 32:26 29 8. Jelšava 28 9 11 8 38:33 29 9. Vráble 28 9 11 8 37:34 29 10. ŠKP 28 10 8 10 40:37 28 11. Ružomberok 28 11 5 12 43:49 27 12. Dubnica 28 7 10 11 32:43 24 13. Púchov 28 10 4 14 31:45 24 14. Slovan B 28 6 11 11 34:46 23 15. FC Košice B 28 8 6 14 33:36 22 16. Senec 28 6 2 20 22:49 14 A bajnokság végén a Senec össz­poniszámábál kettőt levonnak. • Előkészületi labdarúgó­mérkőzések: Horvátország-A rgentí­na 0:0, USA-Mexikö 1:0 (0:0), gól­lövő: Wegelle (51 .p.). Több mint 90 000 szurkoló örült a sikernek. Sza­úd-Arábia-Trinidad és Tobago 3:2 (2:1), góllövők: Abdullah (9.),, Alo­weiran (20.), Slbishi (29.), y illetve Eve 2 (44. és 78.1 Reggiana-Nigé­ria 0:0: Bulgária-Ukrajna 1:1 (1:0), góllövők: Szirakov (18.), illetve Szak (55.): Olaszország-Svájc 1:0 (1:0), gól lövő: Signori (24.), Kolum­bia-Észak-Írország 2:0 '2:0,. gól­lövők: Perez (30.), Valencia i 44. i. Belgium-Žambia .9:0 (4:0), gól­lövők: Weber 5, Degryse 3, Nilis. • A brazil válogatottnak adják a legnagyobb győzelmi esélyt <tz an­gol bukmékerek. Nem egész két hét­tel • a világbajnokság kezdete, előtt ugyanis a következő ,arányban lehet fogadni a résztvevő válogatottak végső győzelmére: Brazília 11:4, Németország 4:1, Olaszország 6:1, Hollandia 13:2, Argentína és Ko­lumbia 9:k, Spanyolország és Belgi­um 20:1, Nigéria, Norvégia és Oroszország 33:1, Kamerun 80:1, Marokkó, Koreai Köztársaság és Szaúd-Arábia 200:1. • New York-ban bejelentették, hogy az összes belépők 86 százaléka már; elkelt. Jim Tŕecker, a világbaj­nokság. sajtófőnöke szerint már e hé­ten gazdára'jqlálnak. á, fennmaradó lények: 1 \ J v ., A. karnrru^i .labdarúgó,ki körül úgy látszik, iťmindig iforar a Eddig csak szócsatákat Vívtak .egy­mással a játékosok éŕbä vezetők, a múlt héten aztán már verekedésre is. sor került. Henri Miphel,, a „szelídít­hetetlen projzjánqjf" fr^pcía^pve.t-. ségi kapitánya hétfőre ígérte a 22-es listát. A Claire Fontaine-i edzőtábor­ban jelejilévő26 játékos eszén azon­ban nem lefretett túljárni: megsze­rezték az utaslistát. A 22 egyébként 23 lett, mert Roger Milla adminiszt­rációs igazgatóként tartott a csapat­tal. Ä válogatott hétfőn az esti órák­ban indult volna az Antillákra, hogy befejezze a felkészülését. Az Orly repülőtéren azonban megjelent Je­an-Claude Pagal, a Martigues játé­kosa, és jó formáját dicsérő újság­cikkeket lobogtatva Henri Michel orra alatt számon kérte; miért nem válogatta be őt a keretbe. Michel visszautasította a válaszadást, mire Pagal egy jobb csapottal és egy bal horoggal zárta le a vitát. Kisebb tö­megverekedés alakult ki a repülőtér tranzitjában, melyet csak a biztonsá­gi emberek tudtak megfékezni. A szövetségi kapitányi az idő hiányá­ra hivatkozva nem tett feljelentést' Pagal ellen: SzfákértőkSZerint az eset! után: egyáltalán- hetn biztos. hog\ a francia edző iil majd á ! kaniértíní logatött kispadján ;Arrierikábáti. : : '> '' • A svájci válogatott tagjai a vi­lágbajnokságot • követően. árverésre bocsátják túezeikét.> Roy^Hod^sonlta-::. • nitványai a befolyó ös'sz.eggel a Bosznia-Hercegovina megsegítésére létrehozott alapítványt kívánják tá­mogatni. „Előre is köszönet illeti a svájciakat, hogy segíteni, próbálnak rajtunk. Egész Bosznia-Hercegovina hálás nekik" - mondta a francia első osztályú Sochaux-ban légióskodó Mehmed Bazsdarevics, az. alapít­vány létrehozója. • Nagy a feszültség az argentin válogatott háza táján. Maradonával az élen mind a 22 játékos panaszko­dik, hogy a felkészülés utolsó két ál­lomásaként szolgáló izraeli és hor­vátországi túra rosszul volt megszer­vezve. Maradona csak hosszas rábe­szélés után voll hajlandó a csapat au­tóbuszán Bécsből Pörtschachba utazni. • Néhány ír hölgy látványos mó­don: igyekszik minél jobb • teljesít 1' ményre ösztökélni-na szigetország, labdarúgóit' á vb-h.slElhutárhzták,: hbgy top amerikai ftmróságbah ;csitr' ' pasi<hamtli>f&lüE^upán ,.<e^UtimM bán>fogják buzdítani íkedweHt-éiket a mérkőzéseken: A kebleket elfedő ru­hadarab azonban csakis smaragd­zöld feltét, merthogy e^.aZh ír vájoga­toff;,mez,SZÍne uEgy leleményes^öjgy^ vállaíkqzp máris megkezdte a mell­tartók gyártását, amelyeken Paul McGrath aláírása mellett a, vb-Jáz. felirat is ott virít. A ruhaneműt csak korlátozott számban lehet majd meg­vásárolni. (sr) I. vízilabdaliga Meglepetések nélkül (Új Szó-összeállítás) Különösebb meglepetések nélkül zajlott a vízi­labda-bajnokság 8. kettős fordulója. Hacsak a sokszoros bajnok ŠKP pontvesztése nem számít váratlan eredménynek. A már bajnok Nováky fölényes győzelmeket aratott, ugyan­úgy, mint a címvédő Slávia UK. A B-ligában magukra találtak az érsek­újváriak: Nagytapolcsányban három pontot is szereztek a ruttkaiak elleni összecsapásokon. Újabb két győzel­mével a komáromi gárda már beju­tott az élvonalba. Eredmények - A-liga: No­váky-Piéšťany 14:4 és 12:3, UVL Košice-ŠKP Košice 4:14 és 9:9, To­polcany-Slávia UK 6:16 és 7:10. A sorrend: 1. Nováky 31,2. Slávia UK 24, 3, ŠKP Košice 19, 4. Piešťany 17, 5. UVL Košice 3, 6. Topoľčany '2, B-liga: N. Zámky-Vrútky 9:9 és • 12:10, Komárno-Prešov 10:4 és 6:3. A sorrend: 1. Komárno 21,2. Vrútky 15, 3. Slovan 1, 4. Prešov 8, 5. N. Zámky 5 pont. (zsigárdi) Férfi torna-Eb Csollány bronzérmes Csakúgy, mint a brisbane-i világ­bajnokságon, ezúttal is a fehérorosz Ivan lvankov szerezte meg az egyéni összetett aranyérmét. Vasárnap reg­gelre derült ki, hogy a magyar Supo­la Zoltán összetettben a kilencedik helyről eggyel előbbre lépett, mivel a francia Pojuade pontjait rosszul számították ki... Supola honfitársa, Fajkusz Csaba a 16. lett. A szerenkénti döntők során Csol­lány Szilveszter a gyűrűn bronzér­met szerzett, Supola Zoltán ugrás­ban az ötödik, lólengésben a nyolca­dik helyen végzett. EREDMÉNYEK - összetett: I. Ivankov (fehérorosz) 57,549, 1. Ko­robcsinszkij (ukrán) 56,799, 3. Saba­jev 56,749, 6. Nyemov (oroszok) 56,624, 5. Belenkij (német) 56,412, 6. Chechi (olasz) 56,150; korlát: 1-, 2. Nyemov és Saripov (oroszok) 9.725; nyújtó: 1. Pegan (szlovén) 9,762; talaj: I. Ivanov (bolgár) 9,687; lólengés: Urzica (román) 9,787; gyűrű: Chechi (olasz) 9,787... 3. Csollány (magyar) 9,712; ugrás: Scserbo (fehérorosz) 9,762. (TA SR) Teremfutball-bajnokság Nem ment a komáromiaknak (Új Szó-összeállítás) Nem maradt meglepetések nélkül az országos te­remfutball-bajnokság utolsó fordu­lója sem. A nyitraiak döntetlenezni tudtak a máriatölgyesiekkel, akiknek ez a második helyükbe került. Léván biztosan nyert a trencséni gárda, s így övék lett az ezüstérem. A Lumas már korábban megnyerte a bajnok­ságot... A komáromi K-FTC ATTI csapáta váratlan vereséget szenve­dett Vágújhelyen, s lecsúszott a he­tedik helyre. A Duna-partiak erősen tartalékos összeállításban, játszottak,, s ez rá­nyomta bélyegét áz együttes teljesít­ményére. Az utolsó előtti helyen ta­nyázó Növé Mesto lelkesedésben fé­lülmúltá a komáromiakat; és kétgó­los győzelméf aratott az esélyesebb vöiidé^ek féléit.'< t'-'' • . Á•' teremfutball bajnokság uiqlsq fordulójának 7 Eredményei: J^ove Mesto-K^FTC;; ATTI 5:3 'fsjjtf: ra-púbtjjč.a 3:3^L^yi^epXrgpeín 1:6,.. Lumas-Selce 3:4, B. Bystri­ca-Púchov 13:5. A bajnokság vége­redménye: I. Lumas 31., 2.'Trenčín 27, 3. Dubnica 26, 4. Selce 23, 5. Nitra 17, 6. B. Bystrica 14, 7. K-KTC ATTI 14, 8. Levice 13, 9. N. Mesto 13, 10. Púchov 0 pont. (sr)