Új Szó, 1993. május (46. évfolyam, 101-124. szám)

1993-05-24 / 118. szám, hétfő

24 SPORT ÚJSZÓä I. LBADARÚGÓLIGA, 28. FORDULÓ 1993. MÁJUS 25. A DAC LEGYŐZTE A BAJNOKOT DAC - Slovan Bratislava 1:0 (0:0) (r-tícs) - Az I. labdarúgóliga 28. fordu­lójának tegnapi mérkőzésein eldőlt, hogy a Slovan már nem tudja megvédeni baj­noki címét. A Galis-legénység Dunaszer­dahelyen hagyta a pontokat, és hátránya két fordulóval a befejezés előtt már 5 pont. Az éllovas Sparta idegenben ma­gabiztosan győzött a Boby Brno ellen, s ezzel komoly lépést tett a bajnoki cím megszerzése felé. Izgalmasan alakul a helyzet a táblázat alján is. A sokáig sereghajtó Dukla győzni tudott a Prešov ellen, és így elkerült az utolsó helyről, mivel a Bohemians gyenge teljesítmény után Olmützben hagyta a pontokat. Gyen­gélkedett a Trnava is, hazai pályán ma­radt alul a Hradec Královével szemben. Az Inter csak vergődött a České Budéjovi­ce ellen, ám végül is sikerült otthon tarta­nia a pontokat. A forduló ma a Slavia - Ostrava találkozóval ér véget. 1. Sparta 2. Slavia 3. Slovan 4. DAC 5. Olomouc 6. Ostrava 7. Brno 8. Inter 9. Vítkovice 10. Hradec 11. Nitra 12. Prešov 13. Č. Budéjovice 28 8 14. Dukla 28 15. Trnava 16. Bohemians A következő forduló párosítása: Slavia - Brno, Ostrava - Olomouc, Bohemians - Inter, Č. Budéjovice - Trnava, Hradec - DAC, Slovan - Dukla, Prešov - Vítkovice, Nitra - Sparta . 28 21 27 17 28 18 28 16 28 12 27 10 10 28 12 6 28 13 28 9 28 9 28 6 28 5 63:23 44 4 61:23 40 6 53:28 39 8 45:32 36 9 37:32 31 7 43:32 30 10 38:45 29 2 13 42:39 28 8 11 28:36 26 7 12 28:32 25 13 9 26:35 25 8 12 35:38 24 4 16 30:38 20 5 17 33:67 17 28 3 10 15 23:53 16 28 4 8 16 19:50 16 Inter Bratislava - České Budéjovice 1:0 (1:0) Az első félidőben lagymatag volt az iram, sok volt a pontatlanság mindkét oldalon. A 37. percben Sztojka pontos beívelését Luhový juttatta a dél­csehországiak kapujába. A legtöbb izgalmat Jozef Adamec edző bekiabálá­sai okozták, nem csoda, hogy a játékvezető ezúttal is kitiltotta a pálya széléről. A második félidőben a vendégek közel álltak az egyenlítéshez, ám a 72. percben Pénička 11-eset Molnár bravúrosan hárította. A találkozót 2000 néző előtt Ružička vezette. Góllövő: Sztojka (37. p). INTER: Molnár - Tomko (72. p Šmelko), Rupee, Moravec, Schulz - Sluka, V. Prokop, P. Mráz, Solár - Sztojka, Luhový. Č. BUDÉJOVICE: Blažek - P. Pénička, Wohlgemuth, Tejml, Valachovič - Poborský, M. Pŕibyl (77. p Žák), Fryč, Povišer - Fujdiar, Vácha (46. p Hruška). Sárga lap: Luhový, Mráz. Boby Brno - Sparta Praha 1:5 (1:4) Már az első negyedórában eldőlt a két pont sorsa. A vendégek óriási erőbedobással küzdöttek és gyorsan jutottak kétgólos vezetéshez. A félidő derekán a brünniek szépítettek, ám a szünet előtt a Sparta három gólra növelte előnyét. Szünet után a fővárosiak fél gőzzel is leiskolázták ellenfelüket és teljesen megérdemelten szerezték meg a győzelmet. A mérkőzést 18 000 néző előtt Valeš vezette. Góllövők: Holomek (19. p), ill. Chovanec (6. p), Vonášek (8. p), Siegl (28. p), Némec (40. p), Mistr (53. p). BRNO: Rabušic (58. p Twardzik) - Kobylka, Malér, Kŕivánek, F. Chovanec - Šmíd, Záleský, Holomek, Lasota - Janošťák, Wagner (73. p Kocman). SPARTA: Kouba - Horňák, J. Chovanec, Novotný, Bílek - Mistr, Némec, Frýdek (62. p Kožlej), Svoboda - Siegl (73. p Weiss), Vonášek. Sárga lap: Kobylka. Spartak Trnava - Hradec Králové 1:2 (1:0) Két ellentétes félidejű mérkőzést láthattak a nézők. Az első játékrészben a vendéglátók kezdeményeztek többet, ám szünet után a kelet-cseh­országiak fokozatosan átvették az irányítást és végül is megszerezték a győzelmet. A hajrában a nagyszombatiak sokat idegeskedtek és a jobbnál jobb helyzeteket is sorban kihagyták. A találkozót 3000 néző előtt Marko vezette. Góllövők: Zemaník (43. p), ill. Jeslínek (53. p) és Urbánek (58. p). TRNAVA: Praj - Tibenský, - Haša, Michalička (30. p Rybnikár), Ovad - Mičega, Frťala, Újlaky, Duchoň - Zemaník, Malatinský (46. p Novák). HR. KRÁLOVÉ: Jelinek - Pilný, V. Mráz, Jeslínek, Macháček (82. p Šmarda) - Urbánek, Frýda, Havlíček, Valta - Breda, Lokvenc (89. p Duhan). Sárga lap: Novák, Tibenský, Valta, Macháček, Havlíček. Dukla Praha - Tatran Prešov 2:1 (1:0) A katonák javuló formát mutattak és a csúszós talajon végig veszélyesebbek voltak ellenfelüknél. A 30. percben Skalka öngóljával jutott vezetéshez a Dukla, egy perccel később Skalka majdnem jóvátette hibáját, pontos lövése a kapufáról vágódott vissza. A második félidő elején nagyot hibázott a prágaiak védelme és Vytykač könnyedén egyenlített. A hajrában a vendéglátóhoz pártolt a szerencse, 13 perccel a befejezés előtt Saidl látványos lövéssel otthon tartotta a pontokat. A mérkő­zést 1000 néző előtt Zvonič vezette. Góllövők: Skalka (öngól - 30. p), Saidl (77 p), ill. Vytykač (63. p). DUKLA: Švantner - K. Rada, Janšta, Kŕikava - Oršula, J. Némec, Votava, Saidl, Mihok - Janda (76. p Homola), Kostelník (90. p Vybíral). PREŠOV: Jakubech - Bajtoš, Vidumský, Čmilanský, Hluško - Vytykač, Novák, Kentoš (84. p Höger), Skalka - Zvara, Puhák (69. p J. Daňko). Sárga lap: Bajtoš, Skalka. Sigma Olomouc - Bohemians Praha 4:1 (1:0) Csak az elsó telidöben volt kiegyensúlyozott a küzdelem. A 25. percben a prágai Klusáček szándékosan kézzel nyúlt az üres kapuba tartó labdához és a játékvezető nemcsak 11-est ítélt, hanem ki is állította a vétkest. Ez a momentum döntőnek bizonyult, a büntetőből kapott gól után teljesen összeomlottak a fővárosiak és a második félidőben már alig tanúsítottak ellenállást. A találkozót 4000 néző előtt Mádl vezette. Góllövők: Kerbr 2 (52. és 60. p), Hanus (25. p -11 -esból), Kirschbaum (86. p), ill. Sanytrnik (81. p). OLOMOUC: Vaniak - Kővár, Pivarník, Kotülek - Barboŕík, Maroši, Hanus, Látal, Vad'ura - Kerbr (69. p. Fiala), Guzík (60. p. Kirschbaum). BOHEMIANS: šimurka - Čihák, Mlejnek, Klusáček, Chytrá - Vlček (79. p. Lang), Šindeláŕ (64. p. Špak), Urban, Brajer - Pavlík, Sanytrnik. Kiállítva: Klusáček, sárga lap: Vad'ura, Čihák, Urban, Špak, Mlejnek. TJ Vítkovice - FC Nitra 0:0 A vendégek főleg az első félidőben játszottak nagyon jól és helyzeteik alapján akár három-négy góllal is vezethettek volna. A második 45 percben a hazaiak előtt is adódott lehetőség, ám a kapu előtt hadilábon álltak a szerencsével. Az utolsó negyedórában mindkét csapat szemmel láthatóan elégedett volt a gól nélküli döntetlennel, illetve az egy ponttal. A mérkőzés játékvezetője 4000 néző előtt Wencl volt. VÍTKOVICE: Laslop - Petrovský - Cieslar. Plachta. Harazim. - Orel, Kraut, Menoušek - Chlad, J. Baránek, Čapka. NITRA: Ondruška - Dekýš - Kostoláni, Blaho, J. Molnár - Mášik, Sovič, Tomaschek, Ondrovič - Lednický (88. p Prochászka), Vrábel. Sárga lap: Menoušek, Chlad, ill. Lednický, Molnár. (Munkatársunk, Tomi Vince telefon­jelentése) - Igazi futball-légkörben kez­dődött a meccs, nem olyan hangulatban, ahogy azt egyes különböző nyilatkozatok­ban megjósolták a vendégcsapat vezetői. Már minthogy - egy kis túlzással mondva - emberevők várják a pozsonyiakat Du­naszerdahelyen. A hazaiak a 120 perces szerdai kupamérkőzés fáradságával a lá­bukban rögtön támadólag léptek fel, nagy iramot diktáltak és már a 46. másodperc­ben gólt rúghattak volna. Zsákovics a bal oldalon elhúzott, de beadását Diňa köz­vetlen közelről belsővel finoman Vencel kezébe küldte. Erőteljesen küzdött a DAC, a Slovan a gyors kontrákra alapo­zott, amelyeket rendszerint a Krištofík— Dubovský kettős irányítottak. A 7. perc­ben Siago beíveléséről Radványi centi­méterekkel maradt le Nem sokkal később Kitka 25 méteres szabadrúgását Mentei lábbal rúgta a mezőnybe. Nem lehetett panasz az iramra, mindkét kapu felváltva forgott veszélyben, ám Vencel 16-osánál többször pattogott a labda. Radványi fölé bombázott, aztán lemaradt Gőgh beadá­sáról. A Slovan sem hagyta annyiban. Krištofík és Dubovský vezényelte az akciókat, a 20. percben az utóbbi a kapu­fát találta el, Timko Menteibe lőtte a ki­pattanó labdát, majd harmadszorra Gos­tič a felső lécet találta el. Nehéz másod­perceket élt át a DAC. A Slovan igyeke­zett könnyedén és technikusán játszani, a DAC erőteljesen és egyszerűen. Simon nagy erejú bombája a kapu közepébe tartott, majd Zeman próbálkozott szóló­val, ám csak egy múesést produkált, Akárcsak a találkozó elején, szünet után is nagy iramot diktálva futballozott a hazai csapat. A 47. percben Diňa sza­badrúgása kipattant Vencelről, Tomáš fejesét viszont megkaparintotta. Tizenhá­rom perc múlva örömújjongásban tört ki a stadion: Diňa jobb oldali szögletrú­gását a kapura állandó veszélyt jelentő Radványi fejelte a hálóba. Nagyszerű csatárteljesitmény volt! A Slovan látta, ennek már fele sem tréfa, a 63. percben majdnem gólt ért el, de Mentei kifutással mentett Dubovský elöl. Változatos volt a játék, a DAC kedvet kapott a gól után, és néhányszor „befűtött" Vencelnek. Kezdtek ingerültté válni a vendégek, so­kat tiltakoztak, szövegeltek. A 75. perc­ben már semmi sem segített volna rajtuk, Simon kapáslövése a 11 -es pontról a ka­pu fölé szállt. Jobb volt a hazai együttes. Imponált a játékkedve, az akarása és az akciók gyors vezetése. Egy percig sem látszottak fáradni, nagyon-nagyon „meg­kergették" a pozsonyiakat, a védelem is szinte hibátlanul futballozott. Egyszóval: kiköszörülték a szerdai kupacsorbát. A hajrában Gőghöt és Krištofikot a já­tékvezető kiállította. A találkozó játékvezetője 8000 néző előtt Puček volt Kiállítva: Gőgh, Krišto­fík. Sárga lap: Súkenník, Gőgh, Timko, Zeman, Tittel, Dubovský. DAC: Mentei - Tomáš, Prokop, Mintái, Siago (67. p Jančula) - Zsákovics, Súkenník, Si­mon (90. p Végh), Gőgh - Radványi, Diňa. SLOVAN: Vencel - Stúpala, Ze­man, Tittel, Kinder - Klinovský, Kitka, Dubovský, Krištofík - Gostič (60. p Strelec), Timko. LABDARÚGÓ SZNLI NYERT A KUPAGYŐZTES (ajá) - A szerdai meglepő kupasiker után odahaza megszerezte mindkét bajnoki pontot a listavezető. Továbbra sincs változás az élcsoportban és a jolsvaiak sem képesek elszakadni az utolsó helyről. A következő forduló párosítása: Šaľa - FC Košice, Jelšava - Trebišov, Levice - Banská Bystrica, VSŽ - Žilina, Humenné - Vráble, Petržalka - Senica, Lokomo­tíva - ŠKP, Prievidza - Senec. VRÁBLE - PETRŽALKA 0:0. Mindkét csapat győzni szeretett volna, ám a játék képe nem ezt mutatta. FC KOŠICE - SENEC 1.0 (0:0), góllö­vö Lapšanský (61. p). A kassaiak a szü­net után fokozták a tempót. BANSKÁ BYSTRICA - VSŽ 2:1 (1:0), góllövők: Faktor (10. p), Medveď (82. p), ill Vukušič (90. p - 11-esből). Átlagos színvonalú mérkőzésen a támadóbb csa­pat szerezte meg a győzelmet ŽILINA - HUMENNÉ 3:1 (3:1), góllö­vők: Nemčík (5. p), Mahút (41. p), Vítek (43. p), ill. Košiar (31. p). Gyorsabban és jobban kombináltak a hazaiak, a csatárok előtt még több gólszerzési lehetőség is adódott. ŠKP - PRIEVIDZA 1:1 (0:0), góllövők. Varadín (53.p), ill. Plevka (66.p). Gól­szerzési lehetőség mindkét oldalon adó­dott, de a csak helyenként színvonalas mérkőzés csatáraitól csupán ennyi tellett. ŠAĽA - JELŠAVA 2:0 (0:0), góllövők: Újvári (65. p), Válek (73. p). Taraszov a 15. percben büntetőt hibázott, így a döntés a második félidőre maradt. TREBIŠOV - LEVICE 3:1 (0:0), góllö­vők: Suchančok (53. p), Šoltész 2 (76. és 85 p), ill. Hlôška (3. p). Az első félidő­ben a vendégek voltak jobbak, a második játékrészben viszont a lévaiak átvették az irányítást. SENICA - LOKOMOTÍVA 0:1 (0:0), góllövö: Urban (58. p). Az első félidőben még a hazaiak voltak aktívabbak, fordulás után a vendégek egy gyors góllal bebizto­sították a két pontot. 1. FC Košice 26 16 5 5 49:20 37 2. B. Bystrica 26 15 6 5 29:11 36 3. Žilina 26 14 6 6 50:21 34 4. Prievidza 26 14 5 7 35:22 33 5. Lokomotíva 26 12 7 7 31:27 31 6. Senec 26 12 5 7 29:23 29 7. Humenné 26 12 5 9 38:23 29 8. Šaľa 26 12 3 11 30:26 27 9. Levice 26 9 4 13 32:36 22 10. ŠKP 26 8 6 12 25:32 22 11. Trebišov 26 7 8 11 27:37 22 12. Vráble 26 9 3 14 28:39 21 13. Petržalka 26 6 9 11 21:35 21 14. VSŽ 26 6 6 14 22:37 18 15. Senica 26 5 7 14 18:43 17 16. Jelšava 26 6 5 11 19:50 17 TENISZ • DÜSSELDORFBAN az USA csapata nyerte a férfi Világ Kupát, miután a döntő­ben 3:0 arányban diadalmaskodott a ven­déglátó Németország fölött. Eredmények: Sampras - Stich 6:4, 6:2, Chang - Steeb 6:3, 7:6 (7:5), Reneberg, P. McEnroe - Stich, Kühnen 6:4, 6:3. • PÁRIZSBAN a Roland Garros pá­lyáin ma kezdődik Franciaország nemzet­közi bajnoksága. A selejtezőben a nőknél Denisa Szabóvá 4:6, 5:7-re kikapott az argentin Gaidantól, így kiesett. Ugyan­csak kiesett Karin Habšudová: 5:7, 6:7-re kikapott az olasz Garronetől. -ASZTALITENISZ-VB­KÍNAI FÖLÉNY Göteborgban szombaton és vasárnap a döntőkkel véget ért az idei asztalitenisz­világbajnokság. A férfi és a nöi egyest kivéve a többi számban a kínaiak jeles­kedtek. Az elsó aranyérmet a vegyes párosban a kínaiak szerezték, majd a párosokban is diadalmaskodtak. Meglepetésre a férfi egyesben az elődöntőben már csak euró­pai versenyzők szerepeltek. A döntőbe jutásért a belga Saive simán verte az olimpiai svéd Waldnert, ám a döntőben nem boldogult a francia Gatiennel, aki az idei világbajnokság legmelepöbb győzte­se lett. FÉRFI EGYES - elődöntő: Saive (belga) - Waldner (svéd) 3:0 - Gatien (francia) - Primorac (horvát) 3:2. Döntő: Gatien - Saive 3:2. FÉRFI PÁROS; elő­döntő: Ma Wenge, Sang Lei - Liu Kuo Liang, Lin Csi-gang (kínaiak) 3:0, Wang Tao, Lu Lin (kínaiak) - Joo Nam Kju, Kim Taek Soo (dél-koreai) 3:1. Döntö: Wang Tao, Lu Lin - Ma Wenge, Sang Lei 3:1. NÖI EGYES; elődöntő: Hjun Jung Hwa (dél-koreai) - Badescu (román) 3:2, Chen Jing (tajvani) - Gao Jun (kínai) 3:0. Dön­tő: Hjun Jung Hwa - Chen Jing 3:0. NÖI PÁROS; elődöntő; Liu Wei, Qiao Jun Ping - Gao Jun, Chen Chihe (kínaiak) 3:0, Deng Japing, Qiao Hong - Cai Po Wa, Can Tan (hong-kongi) 3:0. Döntö: Liu Wei, Qiao Jun Ping - Deng Japing, Qiao Hong 3:1 VEGYESPÁROS, döntő: Wang Tao, Liu Wei (kínai) - Nam Kju, Hjun Jung Hwa (dél-koreai) 3:1. SENNA HATODSZOR! (t-só) - Van aki hátulról tör előre, van aki vár, míg elfogynak előle - Ayrton Senna az utóbbit válasz­totta a Forma-1 vasárnapi Monacói Nagydíján. Csak a harmadik helyről rajtolt s az sem izgatta különöseb­ben, hogy Alain Prost és Michael Schumacher alaposan elhúztak előle. Prost még a futam első negye­dében technikai hiba miatt leállt; igaz, rövid kényszerpihenő után újra elindult, de csak sereghajtóként folytathatta tovább a küzdelmet. Szí­vósságára jellemző: fokozatosan felküzdötte magát a 4. helyre. A rendkívül igényes pálya alaposan kikészítette a gépeket és pilótáit; kiesett Schumacher, Wendlinger és Patrese, hogy csak az ismerteb­beket említsük. A 78 körös viadal vége felé kiéleződött a küzdelem a második helyért - Berger ós Hill egy hajtűkanyarban ütközött, s az örökké peches osztrák versenyző húzta a rövidebbet. A Ferrari-pilóta a harmadik helyről állt ki, míg Hill minden gond nélkül továbbhajtott. A győzelmet Senna szerezte meg, aki 1989 óta zsinórban diadalmas­kodik Monte Carlóban, s ezzel a Monacói Nagydíj legeredménye­sebb versenyzőjévé vált. A futam végeredménye: 1. Sen­na, 2. Hill, 3. Alesi, 4. Prost, 5. Fittipaldi, 6. Brundle. összesítés­ben: 1. Senna 42, 2. Prost 37, 3. Hill 18, 4. Schumacher 14, 5-6. Herbert, Blundell 6-6 pont. DRÁGA POFON Igencsak kapaszkodnia kell a Lokomo­tíva Košice SZNL l-ben szereplő csapatá­nak, ha lépést akar tartani a feljutásért versengőkkel. Ján Kozák, az együttes titkára inzultálta az egyik homonnai funk­cionáriust a 17. fordulót pótló Lokomotíva - Humenné (2:1) meccs szünetében. A Szlovák Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottsága ezért megbüntette a csapatot: a bajnokság végén 2 pontot elvesz a kas­saiaktól. (sz) SPORTHÍRADÓ • Az OLASZ labdarúgó A-liga 32. fordulójában hét döntetlen eredmény született: Ancona - Pescara 5:3, Bres­cia - Lazio 2:0, Fiorentina - Udinese 2:2, FC Genua - Parma 1:1, Inter - Fog­gia 1:1, Juventus - Sampdoria 1:1, Napoli - AC Torino 1:1, AS Roma - Atalanta 2:2, Cagliari - AC Milan 1 :1. A táblázat élén az AC Milan áll 48 ponttal, őt követi az Inter (44) és a Par­ma (38). • VERESÉGGEL kezdte döntőbeli szereplését a férfi kézilabda KEK-ben a Veszprém együttese: Veszprém - OM Vitroles (francia) 22:23 (11:11). A visz­szavágót május 30-án játsszák Mar­seille-ben. • AZ OLASZ Moreno Argentin nyerte Porto Feraióban a Giro d'ltalia országúti kerékpáros körverseny első szakaszát. • A FÉRFI kézilabda BEK-döntő el­ső mérkőzésén: Zagreb - Massenheim 22:17(10:8). • BRÜNNBEN a férfi röplabda Eu­rópa-bajnoki selejtező mérkőzésen Csehszlovákia együttese 3:0 arányban győzött Ausztria ellen. A visszavágót május 30-án játsszák Bécsoen. • MOSZKVÁBAN labdarúgó világbaj­noki selejtezőn: Oroszország - Görögor­szág 1:1 (0:1), góllövők: Dobrovolszkij (70. p - 11-esből), illetve Mitropoulosz. • A JÉGKORONG NHL elődöntőjé­ben: New York Islanders - Montreal Canadíens 4:1. Összesítésben 3:1-re vezet a Montreal. • A SAZKA 21. játékhetének teli­találatos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 201121211 0 2 0 0 LABDARÚGÓ SZNL II. Nyugati csoport: TTS Trenčín - Parti­zánske 5:0, Púchov - Topoľčany 2:1, Rapid - OD Trenčín 2:2, N. Zámky - Hur­banovo 2:0, Štúrovo - Bánovce 3:0, Dub­nica - Dúbravka 4:2, Sereď - Slovan B 1:1, Gabčíkovo - Inter B 4:0. Keleti csoport: Sp. N. Ves - Kys. N. Mesto 4:0, Lubeník - Budkovce 1:2, Mar­tin - Bytča 2:1, Bardejov - Michalovce 2:0, Ružomberok - Pov. Bystrica 4:0, Poprad - Bard. N. Ves 5:0, Giraltovce - Vranov 6:0, Rim. Sobota - Stropkov 2:1. (ú)