Új Szó, 1992. szeptember (45. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-24 / 226. szám, csütörtök

11 SPORT fÚJSZÓi 1992. SZEPTEMBER 24. LABDARÚGÓ VB-SELEJTEZÖN KASSÁN: CSEHSZLOVÁKIA-FERÖER-SZIGETEK 4:0 (1:0) (Munkatársunk, Szabó Zoltán telefonjelentése) - A papírformá­nak megfelelően fölényesen nyerte Kassán a Feröer-szigetek elleni labdarúgó világbajnoki selejtezőt a hazai együttes. Pedig nem sokkal a befejezés előtt csak 1:0-ra vezet­tek Milan Máčala edző védencei. Ekkor bizony többször is felharsant a nézősereg füttykoncertje. A hajrá viszont remekül sikerült: az utolsó 3 percben három gólt értek el a csehszlovákok. Mindjárt az első percektől nagy fölényben játszott a csehszlovák nemzeti tizenegy. Csak az első fél óra végén kerültek először a 16-os •előterébe a vendégek. Hapal, majd Némec hibázott biztató helyzetben. A 23. percben egy kipattanó labdát Némeček 15 méterről a bal alsó sarokba bombázott. A gól után még nagyobb sebességre kapcsoltak a vendéglátók, s Kuka lövését Jus­tinussen a gólvonalról vágta ki. Majd Dubovský mintaszerű beadá­sát követően Moravčík lövését Knudsen kapus remek érzékkel, lábbal hárította. Nem sokkal később Mistr csak az oldalhálót találta el. A 42. percben Dubovský ziccer­helyzetben addig cselezgetett, míg tisztáztak a vendégek védői. Fordulás után sem változott a já­ték képe, állandóan Moravčíkék tá­madtak. Az 55. percben Mistr sza­badrúgását Glonek önfeláldozó fe­jessel toldotta meg, de az irányzék­kal baj volt. Moravčík szögletét kö­vetően Mistr elügyetlenkedte a kí­nálkozó lehetőséget. Majd Du­bovský próbálkozott, de a sapká­ban védő Knudsen ezúttal is résen volt. Ezt követően Moravčík gyenge lövését hárította a vendégek „portá­sa". Ekkor úgy tűnt, csak minimális előnnyel nyer a sokkal esélyesebb csehszlovák csapat. Az utolsó ne­gyed órában Moravčík két esetben is elhamarkodta helyzetét, azonban a 85. percben megtört a jég: Morav­čík kitűnő passza után Kuka talált a hálóba. Nem sokkal később No­votný beadását ismét a Slavia gól­gyárosa bólintotta Knudsen hálójá­ba. De még ekkor sem volt vége a gólgyártásnak. A 90. percben Lá­tal bal oldali beadását a hátvéd, Justinussen kézzel hárította, ami­ért Cakar 11-est ítélt. A büntetőt Dubovský, szokásához híven, biz­tosan értékesítette. A Feröer-szige­tek időhúzása miatt a bíró 4 percet hosszabbított, és ekkor is a levegő­ben lógott a további találat. Milan Máčala edző védenceinek szeren­csés hajrával sikerült a papírformá­nak megfelelő győzelem kiharco­lása. A találkozót 16 000 néző előtt a török Cakar vezette. Góllövők: Némeček (23. p.), Kuka 2 (85. és 87. p ), Dubovský (90. p. - 11-es­ből). Sárga lap: Suchopárek, ill. Knudsen, Dam, Reynheim. CSEH­SZLOVÁKIA: Stejskal-Suchopá­rek, Glonek, Novotný-Mistr (83. p. Látal), Némeček, Némec, Du­bovský, Moravčík-Hapal (68. p. Timko), Kuka. FERÖER-SZIGE­TEK: Knudsen-Jakobsen, Han­sen, O. Hansen (56. p. Morkoe), Justinussen-Jonsson, Dam, Jo­hannesen, Simonsen-Reynheim, Muller (81. p. Arge). VÉLEMÉNYEK - Milan Máčala: „Az történt amit vártunk, a vendégek szorosan és jól védekeztek. Véle­ményem szerint már az első félidő­ben 3-4 gólos vezetésre tehettünk volna szert, azonban Dubovský két­szer, Moravčík pedig egy esetben ziccerhelyzetet hagyott ki. A máso­dik játékrész befejező része viszont remekül sikerült fiaimnak, s szerin­tem még egy jogos büntetőt sem ítélet meg javunkra a különben jól bíráskodó játékvezető. Páll Gudlausson: „A 85. percig fegyelmezett csapatmunkát mutat­tunk. Szerintem, a hazaiak vezető gólja a szerencsének köszönhető. De az igazsághoz tartozik, hogy több tiszta helyzetük is adódott. Az utolsó három találat a bírók műve volt. Nálunk hasonló kezezésnél nem ítélnek büntetőt. Fiaim dicsére­tet érdemelnek küzdenitudásukért. Az újságírók sokszor elfelejtik, hogy védenceim tiszta amatőrök és jól fizetett profik ellen kell pályára lépni­ük. A csehszlovákok győzelme ilyen arányban is megérdemeltnek mond­ható. " 1. Belgium 3 3 0 0 6:1 6 2. Románia 2 2 0 0 12:1 4 3. Csehszlovákia 2 10 1 5:2 2 4. Wales 2 10 1 7:5 2 5. Ciprus 2 10 1 2:1 2 6. Feröer-szigetek 5 0 0 5 0:22 0 Ebben az évben még a következő mérkőzéseket rendezik - október 14.: Belgium-Románia, Ciprus­-Wales; november 14.: Románia -Csehszlovákia; november 18.: Wales-Belgium; november 29.: Ciprus-Románia. LABDARÚGÁS + A brit tévétársaság, a BSkyB és az Angol Labdarúgó Szövetség perét az előbbi nyerte meg, s ez azt jelenti, hogy a szurkolók egyenes adásban láthatják a Lazio Roma - Tottenham Hotspur mérkőzést. Az összecsapás pikantériája: tizenhéthónapos szünet után újra pályára lép Gascoigne, aki kijelentette: „Remek formában vagyok, s alig várom már, hogy ismét ott lehes­sek a zöld gyepen. Rómában minden bizonnyal telt ház lesz!" Érdekesség­nek számít, hogy a BSkyB nemrégen ötéves szerződést kötött a helyszíni közvetítésekről az Angol Labdarúgó Szövetséggel, s ezért 304 millió fontot kasszírozott... • Toulouse-ban a helyi I. ligás futball­csapat játékosai (tizenöten) fellázadtak az edző ellen. Azt követelték, hogy mondjon le, ellenkező esetben pénteken nem lép­nek pályára. A szakosztály vezetősége eleget tett a kérésnek, s tegnaptól az eddigi másodedző, Serge Delmas irányít­ja a gárdát. Neki sem lesz könnyű dolga, hiszen a Toulouse hét meccsből ötöt elveszített, kettőn pedig csak az egyik pontot tudta megszerezni. A menesztett Viktor Zvunkov így kommentálta a történ­teket: „Egy héttel ezelőtt még minden a legnagyobb rendben volt, nem értem miért nem szóltak a játékosok, hogy vala­mi baj van?" + Az orosz Szergej Kirjakov jelenleg a német Karlsruhe együttesében rúgja a labdát. A minap meglepő kijelentést tett: „Ha a klubom beleegyezik, akkor szíve­sen mennék Olaszországba, ugyanis az itáliai bajnokság a világon a legszínvona­lasabb!" A szakvezetésnek más a véle­ménye, hallani sem akar az átigazolásról, mert az orosz futballista a csapat egyik legnépszerűbb és legjobb játékosa... + Argentin játékossal erősödött a Fiorentina csapata: sikerült leigazol­nia a 21 éves Diego Lattoret, aki a szakemberek szerint igen tehetsé­ges, s minden bizonnyal Diego Mara­dona utódja lesz. A Fiorentina együtte­sében Lattoren kívül a következő ide­genlégiósok játszanak: a német Stefan Effenberg, a dán Brian Laudrup, az argentin Batistuta és két brazil, Dunga, valamint Mazinho. Arról nem számol­tak be a hírügynökségek, mennyit fize­tett a Fiorentina Lattoreért a Boca Ju­niorsnak... + Az Angol Liga Kupa 2. fordulójának érdekesebb eredményei: Arsenal - Mill­wall 1 :1 (!), Bolton - Wimbledon 1:3, Bris­tol City - Sheffield United 2:1, Bury - Charlton 0:0(ü), Cambridge - Stoke City 2:2, Carlisle - Norwich 2:2(!), Crystal Palace - Lincoln 3:1, Exeter - Oldham 0:1, Leeds - Scunthorpe 4:1, Liverpool - Chesterfield 4:4(!l) - a III. divíziós vendégek 3:0-ra és 4:2-re is vezettek... -f A Skót Liga Kupa elődöntőjében a St. Johnstone 3:1 arányban kikapott a Rangerstől. A glasgowiak az utóbbi 12 évben tizedszer jutottak a fináléba. A vá­logatott Ally McCoist két gólt lőtt. KÉZILABDA KUPARAJT MEGINT A TEMPO ERÖNYERÖ Már menetrendszerűen minden évben szeptember vége felé rajtol az európai kézilabdakupák több hónapos sorozata. Idén sincs ez másként, s e héten a csehszlovák és a magyar csapatok is bekapcsolódnak a nyitóforduló küzdelmeibe. Erőnyerő lesz az első felvonás­ban a Tempo Partizánske (női IHF Kupa). Egy esztendeje a szerencsé­nek, most tavalyi döntőbe kerülésé­nek köszönheti kiemelését. Ám a többiek pályára lépnek. Rögtön az elején a 13-szoros BEK-győztest kapta ellenfelül a Duslo Šaľa. Igaz, Igor Turcsin trófeagyűjtő csapata már a múlté, de a mai fiatal, ambi­ciózus játékosok sem adják alább nagynevű elődeiknél. Némi helyzeti előny, hogy bajnokunk jól belelen­dült az itthoni pontküzdelmekbe, az ukrán liga viszont csak októberben kezdődik. Bakó edző szerint azzal a céllal készülnek Kijevbe, hogy ne kapjanak ki 4-5 gólnál többel. Vagyis a továbbjutásról már eleve lemondtak? Ugyancsak Ukrajnába utazik a Slavia Praha, és egyáltalán nem lesz könnyű dolga. Férfiegyütteseink közül a Dukla Praha jó erizőpartnert kapott az itt­hon HK néven szereplő, de külföl­dön továbbra is VSŽ Košice feladta hazai pályájának előnyét, s mindkét összecsapását a franciaországi Marseille-ben játssza. Nem mintha előre továbbjutónak számítana, csak éppen anyagi- megfontolások miatt. A Karvinának egyenlő esélyei vannak a horvátokkal szemben. Magyarország hét csapatot indit. Ebből erőnyerő a Bramac VSE (férfi KEK) és a Nettó-Építők KC (női KEK). Nem megvetendő játékerejű a másik legjobb osztrák klub WAT Fünfhauss/WAT Atzgersdorf, s ezt a budapesti piros-kékek is tudják róluk, újra könnyű török akadály ke­rült a szövetség jóindulatára támaszkodott debreceniek elé. Férfi vonalon egyértelmű esélyes az Elektromos, s a győriek és a szege­diek kiegyensúlyozott csatákat vív­hatnak román ellenfelükkel. A párosítás, BEK - nők: Kijev­-Šaľa (szeptember 27.), WAT-Va­sas; férfiak: Dukla-Halkbank An­kara, Elektromos-Zril Petrics (bol­gár). KEK - nők: Motor Zaporozs­je-Slavia; férfiak: CM Vitrolles -Košice (már ma, visszavágó szom­baton), Minaur Baia Mare-Rába ETO. IHF Kupa - nők: DVSC-Ana­dolu Eskisehir; férfiak: RK Si* rela Bjelovar-Karviná, Tisza Volán­SteauaBucuresti. (j. mészáros) EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK • HÉTFŐN ISMÉT pályára lép Diego Maradona, akit „kokszolásért" több hó­napra eltiltottak. A büntetése a napokban letelt, s közben a Napolitól a Sevillához igazolt (7,5 millió dollárért!). A rendezők a Bayern elleni előkészületi futballmeccs­re 70 000 nézőt várnak... • AZ ASZTALITENISZ Szuper Liga 1. fordulójának eredményei: Lengyel­ország - Franciaország 4:1 - a franciák tartalékos csapattal álltak asztalhoz, Né­metország - Hollandia 4:0, Svédország - Anglia 4:1. • A NÔI KÉZILABDA Duna Kupa újabb mérkőzésén: St. Pölten - Tempo Partizánske 16:31 (7:17). • ÚJ EDZŐJE VAN az orosz női kézi­labda-válogatottnak, Alekszandr Taraszi­kovot Szergej Avanyeszov váltotta fel. Mint ismeretes, a FÁK válogatottja a bar­celonai olimpián a negyedik helyen vég­zett, miután a németek elleni helyosztót 24:20-ra elveszítették. • ANDRE AGASSI, Wimbledon idei győztese bejelentette: januárban első íz­ben indul az ausztrál nemzetközi tenisz­bajnokságon. A rendezők nagy örömmel vették tudomásul Agassi döntését. A tor­na összdijazása 5 millió dollárra emelke­dett! • A HÉT VÉGÉN rendezik a 81. tenisz Davis Kupa elődöntőjét (USA - Svédor­szág - és Svájc - Brazília). Véglegessé vált, hogy a skandináv válogatottban pá­lyára lép Stefan Edberg... • A NÔI KÉZILABDALIGA előreho­zott rangadóján: Šaľa - Slavia 24:22 (14:11), legeredményesebbek: Ladies 7/2, Horváth 7, ill. Libanská 7/3, Čumplo­vá 5/2. A derbi első 15 percében a prágai­ak voltak fölényben, aztán nagyot válto­zott a helyzet... A férfiaknál két mérkő­zést rendeztek: Slavia - Dukla 15:23 (8:11), Piešťany - Karviná 15:24 (8:10). • NÉGY FÖLDRÉSZRŐL érkezett ne­vezés az október 8-12. között Budapes­ten megrendezésre kerülő női öttusa­világbajnokságra. Érdekes, hogy Kína és Tajvan is jelezte részvételét. • MINDEN BIZONNYAL Sorin Cigan is pályára lép a Ferencváros csapatában a Slovan elleni BEK-visszavágón. A ro­mán futballista tegnaptól teljes intenzitás­sal edz. GALÁNTÁN MECENASRA VARVA Ünnepi hangulatban kezdődött az I. A-osztály délnyugati csoportjának va­sárnapi mérkőzése. A veretlen éllovas hazaiak a legutóbbi forduló előtt a 10. helyen tanyázó Modranka csapatát fo­gadták. Mivel a galántaiak előzőleg hen­gereltek, mindenki vidáman, gólzáport jó­solva tapsolt a műsorközlő által méltatott jubiláns tiszteletére. A 30. születésnapját ünneplő hazai kapitány, Szőcs László ajándékkosarába a divízióban szereplő ifjúsági együttes kilencgólos győzelmet rakott. Használt is a „fülhúzás" Lacinak, mert söprögetőként csapata legjobbja volt, bár 90 perc után felemás érzésekkel jött le a pályáról: „Az egyik szemem sír, a másik nevet. Örülök, hogy nem okoz­tam csalódást, de szívesebben ünne­peltem volna csapatom győzelmével." Furcsa érzés is vesztes csapat legjobb­jának lenni. Főként, ha a csapat toronye­sélyesként botlott meg. Igaz, a mérkőzés előtt a hazai öltözőben Meszlényi Tibor edző arcán meglepetésre feszültséget fe­deztem fel, mintha tartott volna az ösz­szecsapástól. Pedig már a 15. percben - teljesen megérdemelten - eloszlatták félelmeit a védencek. Egész pontosan a középpá­lyás Szabó Dániel, aki 30 méterről rit­kán látható gólt ragasztott a bal felső sarokba. Sorra jöttek a szebbnél szebb galántai akciók, de a gól elmaradt. Az ellenfél ráadásul Fortunával is összebe­szélhetett, pontosabban kapusuk a kapu­fákkal. A hazai portás ellenben két hibát vétve negatív hőssé vált. Előbb egy kirán­dulást tett - teljesen feleslegesen - a 16­os sarkáig, a vágmagyarádi csatár ter­mészetesen gyorsabbnak bizonyult, s csapattársa, Lazorík elé tálalt, aki tudta mi a dolga. Védelmi bakiból egyenlített az addig abszolút alárendelt szerepet játszó vendégcsapat. A szünetben azonban já­tékos, edző, vezető és szurkoló egyaránt fogadkozott: majd jönnek a gólok is. Hlavatý Károly szakosztály elnök is bízott még a győzelemben, bár a galántai futball jelenét, s még inkább jövőjét ille­tően már nem lehetett optimista: „Saj­nos, szponzor nélkül a sportegyesület keretén belül »éldegélünk«. A csapat remek játékosokból kovácsolódott (a vágsellyei Duslóból jöttek az erősíté­sek: Vincze István, Marek Valúšek, Ma­rián Faltinovič), amely megérdemelné a nagyobb anyagi támogatást." Nos, vasárnap nemcsak a pénz hiány­zott, de a szerencsére, azaz a gól(ok)ra is hiába várt(ak) a hazai szurkolók. Ráadá­sul Szabó Frigyes újabb potyaízű gólt kapott (Martinos), aztán mintha átok ülne a hazai csatárok lábán, az a fránya labda sehogy sem akart az ellenfél hálójába kerülni. Meszlényi edző joggal bosszan­kodott. A vendégek örülhettek a végén is, hiszen a hazaiakon még a csereemberek (Takács Zs., Knapp) sem segítettek. A divízióban remekül helytálló diák és ifjúsági együttesnek már van szponzora. Remélhetőleg nem a mesebeli jó tündérre kell majd várni a felnőtteknek sem. Még akkor is, ha kitűzött cél (a divízióba jutás) felé vezető úton ezúttal megbotlott a gárda, megérdemelne egy bő pénztár­cájú mecénást. (détok) FELLEBBEZ A FERENCVÁROS Mint ismeretes, a Ferencváros csapata megóvta a Slovan Bratis­lava elleni BEK-meccset (4:1). Az UEFA fegyelmi bizottsága azonban elutasította a magyarok óvását. Sőt, 15 000 svájci frankra megbüntették a zöld-fehéreket. A Slovan is ennyit fizet. A Fradi nem nyugszik bele ebbe a döntésbe, s tegnap be­nyújtotta fellebbezését, amely a pénzbüntetésre vonatkozik. (sr) MAGYARORSZAG-IZRAEL 0:0 (t-ét) - Meglepően kevés néző (4000) volt kíváncsi a mérkőzésre, a második félidőben többen bosz­szankodva elhagyták az Üllői úti sta­diont. Nem olyan könnyű ellenfélnek bizonyult Izrael csapata, mint ahogy azt várták. Elfogadható teljesítményt mindössze Telek nyújtott. Kiprich már a 3. perc után hőssé válhatott volna, csakúgy, mint a hajrában Sal­lói, Hámori, vagy a csereemberek. E helyett az ellenfél portása, Ginz­berg lett a mezőny legjobbja. A ma­gyar csapat összeállítása: Balogh Tamás - Páling (Wukovics), Te­lek, Lörincz, Cseh (Dúró) - Illés (Lipcsei), Nagy T., Sallói, Balog T. (Horváth Cs.) - Kiprich, Hámori. TIPPELŐKNEK A NIKÉ sportfo­gadási irodákban az alábbi meccsek­re tippelhetünk, FRANCIA LABDA­RÚGÓ-BAJNOK­SÁG, szeptember 24.: Lens - Marseille 4.2 - 2,6 - 1,7. I. JÉGKORONGLIGA, szeptember 25.: Slovan - Plzeň 1,9 - 5,0 - 2,1. Vítkovice - Zlin 1,8 - 5,0 - 2,3; Litvínov - Kladno 1,5 - 5,0 - 3,0; Sparta - Trenčín 1,5 - 5,0 - 3,0; Jihlava - Košice 1,6 - 5,0 - 2,7; Č. Budéjovice - Olomouc 1,8 - 5,0 - 2,3; Poprad - Pardubice 1,8 - 5,0 - 2,3. OSZTRÁK FOCILIGA, szep­tember 25.: Austria - St. Pölten 1,3 - 3,5 - 8,5; Admira/Wacker - Mödling 1,7 - 2,8 - 3,9. NÉMET LABDARÚGÓ BUNDES­LIGA I és II, szeptember 25.: Dortmund - Bayern 2,4 - 2,6 - 2,8; Saarbrücken - Dresden 1,8 - 2,6 - 3,6; Duisburg - Mainz 1,5 - 3,0 - 5,5; Leipzig - St. Kickers 1,7 - 2,6 - 4,0; St. Pauli - Rem­scheid 1,6 - 2,8 - 4,5. FRANCIA FUT­BALLBAJNOKSÁG, szeptember 25.: Le Havre - St. Etienne 1,7 - 2,6 - 4,0; Lyon - Montpellier 2,4 - 2,6 - 2,8; Metz - Va­lenciennes 1,4 - 3,0 - 6.0; Auxerre - Lille 1.3 - 3,5 - 8,5; Bordeaux - Strasbourg 1,6 - 2,8 - 4,5; Monaco - Nantes 1,5 - 3,0 - 5,5; Nimes - Sochaux 1,7 - 2,6 - 4,0; Toulon - Caen 2,0 - 2,6 - 3,4; Toulouse - Paris St. G. 3,6 - 2,6 - 1,8. A tévé stúdiójába a következő sors­jegytulajdonosok kapnak meghívást (ok­tóber 2., 20.40): Malvína Fuňáková, Bártfa; Kamenicky Gyöngyi, Fél; Peter Bednár, Vágbeszterce; Kázmér László, Dunaújfalu; František Gaššo, Zázriva; Štefan Labuš, Imrich Kuliš, Pavol Šind­ler, Viera Kamenická, Pozsony; Jana Lepišová, Zsolnaj Milan Rečko, Felső­zsadány (Horná Zdaňa); Zdenka Pavlí­ková, Myjava; Hric Ágnes, Varannó; Ju­raj Vravec, Tapolybeszterce (Bystré); Gabriel Hrabkovský, Kassa; Štefan Kol­lár, Nagyszombat; Rozsnyó László, Ér­sekújvár; Valéria Derdziaková, Abaújszi­na; István Péter, Pavlína Strbíková, Eperjes; Ivan Muráni, Bakabánya (Puka­nec); Vágó Adrién, Vágsellye; Jozef Fančovič, Galgóc; Iveta Durčíková, Nyusta (Hnúšťa); Karol Králik, Garam­szentgyörgy; Rudolf Miškeje, Nagybélic (Veľké Bielice); Anna Vrbanová, Besz­tercebánya; Marek Závacký, Alsóerdőfal­va (Nová Lesná); Milan Fekiač, Léva; Pavel Nadok, Meleghegy (Teplý Vrch). • Eladó két Unimó-lakóbódé, üzlethelyi­ségnek, raktárnak alkalmas, valamint fré­ziahagyma 1 darab 1 korona, asztromélia tövek 1 tő 30 korona, aszparág tövek 1 tő 10 korona. Érdeklődni a következő címen lehet: Borsányi Pál, 925 41 Kráľov Brod, Tel.: 963 47 Ú-2696