Új Szó, 1990. május (43. évfolyam, 102-126. szám)

1990-05-21 / 117. szám, hétfő

Hétfő, 1990. május 21 Névnapjukon szeretettel köszöntjük: KONSTANTIN - ZINA nevű kedves olvasóinkat A NAP Kelet-Szlovákia Közép-Szlovákia Nyugat-Szlovákia kel 04.53 05.00 05.06 nyugszik 20.18 20.25 20.31 a HOLD kel 02.42 02.49 02.55 nyugszik 16.42 16.49 16.55 IDŐJÁRÁS: Szlovákia-szerte gyenge, napközben az ország nyugati részében megnövekvő felhőzet. Az éjszakai hőmérséklet általában 5-1, délnyugaton 7 fok. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19-23 fok között alakul. Keleti, 2-5 m/s erősségű szél várható. A levegő hőmérséklete 1500 méter magasban 7 fok. Előrejelzés holnapra és szerdára: jobbára felhős idő, helyenként délután zivatarok. Az éjszakai hőmérséklet 9-5, a nappai 23-27 fok között várható. Levegőszennyeződés: a kén-dioxid koncentrációjának 24 órás átlagértéke köbméterenként Pozsonyban 5-27, Kassán 5-18 mikrogramm között változott. Ma a légszennyeződés eloszlásának feltétel ei várhatólag kedvezően alakulnak. A MAI LAPSZÁM kiadásvezetője: SZILVÁSSY JÓZSEF, külpolitikai szerkesz­tője: MALINÁK ISTVÁN, sportszerkesztője: ZSIGÁRDI LÁSZLÓ, grafikai szerkesztője: SZILVÁSY ERZSÉBET I. vízilabdaliga - 8. kettős forduló Eperjesen „elaludtak" Csonka kettős fordulót rendeztek a hét végén az I. vízilabda-ligában. Mégpedig azért, mert Eperjesen - ki tudja miért - szombaton megfeledkeztek a Kassán sorra kerülő összecsapásról. Történt ugyanis, hogy a Prešov csapatvezetője tévedésből rossz időpontot mondott az edzőnek és a játéko­soknak. A találkozót nem délután fél öttől, hanem délelőtt fél tizenegytől rendezték (volna). Tehát, több mint valószínű, az újonc kassai VŠV mérkőzés nélkül jut a két ponthoz. Eredmények; SZOMBAT: Plzeň - Slávia UK 7:17. A bajnok magabiztosan nyert, a mezőny legjobbja a 6 gólt dobó Peciar volt. Piešťany - CH Košice 5:15. A kassaiak már az első negyedben meg­ugrottak (4:0), majd a harmadikban igazi bemutatót tartottak. Kaid és Bundschuh 4-4 góllal volt a vendégek legeredménye­sebb pólósa. Vš Praha - Brno 7:6. Meglepően jól játszottak a prágaiak... Nováky - Topoľčany 15:5. A Prešov - VŠV Košice elmaradt mérkőzés sorsá­ról a sporttechnikai bizottság dönt. VASÁRNAP: VŠ Praha - Slávia UK 3:11. A tévé kamerái előtt nagyon gyen­gén pólózott a prágai gárda. Peciar ezút­tal 5 gólt dobott. Prešov - ČH Košice 5:9. Alaposan ráijesztettek az eperjesiek a ČH-ra. Piešťany - VŠV Košice 5:10. Várakozáson felülit nyújtott a Bottlik-le­génység. Plzeň - Brno 6:12. 1. Slávia UK 15 15 0 0 200:88 30 2. ČH Košice 14 12 1 1 224:100 25 3. Pieštany 15 8 0 7 137.164 16 Győzelem Franciaország ellen Erfurtban a tizenhat éven aluli labdarú­gók Európa-bajnokságán a csehszlovák színek képviselői 2:0 (1:0) arányban győztek Franciaország ellen. Góllövők: Berger és Penksa. A csehszlovák fiúk végig fölényben játszottak, és már az első félidőben többgólos vezetésre tehettek volna szert. Szünet után a franciák elke­seredetten rohamoztak, azonban a máso­dik gól végképp megpecsételte sorsukat. A hajrában Votava kétszer a kapufát találta el. Csehszlovákia legközelebbi el­lenfele, ma Skócia lesz. (č) Az Inter - Duslo mérkőzés pilla­natfelvétele a hazai Kántornógól­ját örökítette meg (Vojtíšek felvétele) Női kézilabda-bajnokság: kirajzolódott a végeredmény? Lépéselőnyben a vágsellyei lányok A női I. kézilabdaliga rájátszásos sorozatának utolsó fordulója előtt minden adu a vágsellyei együttes kezében van. Nemcsak azért, mert egypontos előnnyel vezet legnagyobb riválisa, az Iskra Partizánske előtt, de főleg azért, mert utolsó két mérkőzé­sét hazai pályán játssza, és nem valószínű, hogy Szabadosék kiengedik kezükből az egyedülálló lehetőséget. A pozsonyi torna kezdetekor még a házigazdák csapata, az Inter is kacérkodott a bajnoki cím megszerzésének gondolatával, ám a Partizánske elleni vereség (20:25) és az utána kővetkező döntetlen a Duslo ellen azt jelentette, hogy a dobogó második fokának megszerzé­séhez is már csak elméleti esélyei maradtak. Nem valószínű ugyanis, hogy Tarhaiováék, akik eddig három mérkőzésen mindössze egy pontot gyűjtöttek, a hátralévő két találkozójukat megnyerik, ügy tűnik, a vágsellyei torna előtti sorrend (1. Duslo 7, 2. Iskra 6, 3. Inter 2) már a végső eredményt tükrözi... ISKRA PARTIZÁNSKE - DUSLO ŠA­ĽA 17:21 (7:12). A Duslónak ezen az összecsapáson volt mit törlesztenie, hi­szen az első mérkőzésen a cipőgyári együttestől megalázó, 15 gólos vereséget szenvedett. A kezdés után sokáig kapko­dó, ideges játékot láthattak a szurkolók, nem csoda, hogy az első gólra nyolc percig kellett várni. A vezetést az Iskra szerezte meg, és utána néhány percre átvette a kezdeményezést: 3:1-re elhú­zott, de ezzel mintha véget is értek volna ambíciói. A Duslo nemcsak kiegyenlített, ám hamarosan két-három gólos előnyre tett szert, és ezt lassarr, de biztosan növelte. A félidőt 5 gólos, megnyugtató vezetéssel zárta. Bakó edző gárdája ezt az előnyt a második játékrészben is biztosan tartotta. A kemény, helyenként durva találko­zón nemcsak a pályán folyt nagy harc, hanem a két csapat szurkolói között is. Szerencsére csak hangpárbajról volt szó, és ebben a túlsúlyban levő, piros-fehérre pingált Iskra-rajongók voltak a jobbak. A mérkőzést viszont teljesen megérde­melten a Vág-partiak nyerték. Legered­ményesebb góldobók: Medvecká 8/3 Kemková 4/2, ill. Prekopová 6/1 és Halmová 5. INTER BRATISLAVA - DUSLO ŠAĽA 26:26 (17:14). Ezen a találkozón a papír­forma ugyan a Duslo javára billentette a mérleg nyelvét, de az Inter mellett szólt az a tény, hogy 24 órával többet pihenhe­tett mint ellenfele. Ezenkívül felszabadul­tabban játszhatott, hiszen előző veresege azt jelentette: kiesett a bajnoki címért folyó küzdelemből. A vendégek játékán látszott a nagy akarás, ami nemegy­szer görcsös erőlködésbe fulladt, 3:3­ig fej-fej mellett haladt a két együttes, aztán, főleg gyors ellentámadásokból az Inter sorra értékesítette helyzeteit. Külö­nösen Lépes volt elemében. A Duslo csak megközeliteni tudta ellenfelét, egyenlítésre sokáig nem tellett erejéből. A 17:14-re végződő első játékrész után a folytatás sem hozott sok változást. Kivé­ve az utolsó 10 percet. Akkor úgy tűnt, az Internek erőnléti gondjai vannak. A Duslo kezdett felzárkózni, és nyolc perccel a ta­lálkozó vége előtt első izben sikerült az egyenlítés (25:25). Ekkor óriási lehetőség nyílt a hazai együttes előtt. Csaknem másfél percig kettős emberelőnyben ját­szott. Számbeli fölényét nem használta ki kellőképpen, és csak egy gólt lőtt. Szaba­dos viszont, akit ketten is őriztek, bravúro­san kiegyenlített. Az utolsó percekben már nem született gól. Legeredménye­sebb góldobók: Kiss 7/5, Lépes 6, ill. Prekopová 9/3, Halmová és Horvátho­vá 4-4. A 4-6. helyért folyó mérkőzések ered­ményei: Prešov - Slavia 21:17 (10:9), Slavia - Topoľníky 22:16 (10:6). O. V. Asztalitenisz Világ Kupa Kasalováék a döntőben (ČSTK) - Tokióban az asztalite­nisz Világ Kupa selejtező mérkőzé­seinek utolsó fordulójában a cseh­szlovák lányok 3:0 arányban kikap­tak a Koreai Köztársaságtól, ennek ellenére bejutottak a döntőbe, amely ma kezdődik és szerdán fejeződik be Oszakában. A magyar női válo­gatott utolsó selejtező mérkőzésén úgyszintén vereséget szenvedett Japántól, de másodikként továbbju­tott. A döntó részvevői - FÉRFIAK: Kína, Hollandia, Svédország, Ang­lia, KNDK, Dél-Korea, Japán, Szov­jetunió. NŐK: Japán, Magyaror­szág, Dél-Korea, Csehszlovákia, KNDK, Hongkong, Kína, Szovjet­unió. Hollandia 1978-ban is a döntőben. Újra a hazaiak ellen. Robié Rensenbrink iramodik, talán első épkézláb szólója ezen a világbaj­nokságon. Olguint „felküldi" a lelátóra, Gal­vant átugorja, Fillolt elfekteti, és már csak a kapu van előtte. Az üres kapu. Visszanéz, mosolyog. Talán egy kicsit bocsánatkérően. „Ne haragudjatok, fiúk, ti a barátaim vagytok, de nekem az a kötelességem, hogy ezt itt most berúgjam..." Négy méterről találta el - a kapufát! 1:1 -es állásnál, öt perc volt hátra. Tragédia? A hollandoknak igen. A hosszabbí­tásban Argentína két gólt lőtt és világbajnok lett. • AZ EURÓPA-BAJNOK NÉLKÜL. A futball népszerűségéről tanúskodik, hogy az 1978-as fesztiválra először jelent­kezik száznál több válogatott (106). Cseh­szlovákia csapata ezúttal is hiányzott. Min­denki csodálkozva csóválta a fejét, ho­gyan lehet az, hogy az 1976-os Európa­bajnok nem vette sikerrel a selejtezőt. Egyesek azt mondják, az „aranyfiúk" túl sokáig ültek babérjaikon, mások vélemé­nye viszont: nem is volt az olyan jó csapat, inkább szerencsés. Mindegy. Először for­dult elő, hogy a kontinensbajnok nem tudta kiharcolni a vb-részvételt! Skóciá­ban 1:3-ra (a skótok jutottak Argentínába), Walesben 0:3-ra kapott ki. Magyarország válogatottja reményekkel utazott a világ­bajnokságra. A „normális" selejtező után (Szovjetunió 2:1 és 0:2, Görögország 3:0 és 1:1) megnyerte az interkontinentálist is (Bolívia 6:0 és 3:2), de a Mundialon mind­három meccsét elvesztette (Argentína 1:2, Franciaország 1:3, Olaszország 1:3). • JÓ TÁRSASÁG, DE... Sokféleképpen értékelték az argentínai seregszemlét. Akad­tak szakemberek, akik kimondták, visszalé­pés történt. Argentínában az agyontaktikázott játék rabságában szenvedett a futball. Szür­ke, unalmas, egyhangú mérkőzéseken unat­kozott vagy éppen fütyült a közönség. Mintha Kempes teljesítette a kívánságot a nemzetközi kupameccsek átka, a kis lépé­sek taktikája átszállt volna a válogatott össze­csapásokra. Hogy miért? Egyszerű a képlet: a 70-es évek vége felé kezdték „univerzális" jelzővel jellemezni a labdarúgást. Az edzők ügyeltek arra, hogy minden játékosuk képes legyen bármelyik poszton improvizálni, hogy szükség esetén a csatár védekezzen, a védő pedig támadóként fejezze be az akciót. Ke­vés, nagyon kevés volt az egyéniség, az olyan futballista, aki színt, szellemességet, látványt vitt volna a játékba. Fizikailag és taktikailag jól felkészült atléták futkostak a fut­ballpályán. Azok a csapatok vitték a legtöbb­re, amelyek egyesítették magukban az erőt a technikával, a küzdőképességet az intelli­genciával. • ÖT CENTIMÉTER. Argentína labdarú­gói elérték céljukat. Ám nem kevesen vi­tatják elsőségüket, a hazai környezettel járó előnyöket emlegetik. Találkoztunk már ilyesmivel. Mem szabad azonban elfe­lednünk, Argentína játszotta a legtáma­dóbb szellemű labdarúgást, nem ügyeske­dett, nem sokat taktikázott, hanem igyeke­zett ellenfelére kényszeríteni stílusát. Ce­sar Luis Menotti edző szinte csodát mű­velt: csaknem ismeretlen futballistákból, többnyire individualistákból csapatot for­mált, amely fegyelmezetten, összeponto­sítva, gólratöróen játszott. No és neki volt egyedül igazi egyénisége: Mario Kempes. „ Ademas, Mario - Még egyet, Mario" - har­sogott a bíztatás Kempes felé minden meccsen. A döntőn is. Es a lobogó hajú játékos teljesítette 25 millió argentin kí­vánságát: a 104. percben úgy tört be a ka­pu elé, hogy a markos holland legények húzták, lökték, cibálták, de nem tudták megállítani és két védővel a nyakán a háló­ba talált. Ezzel eldőlt a világbajnoki cím sorsa. Persze minden másképpen alakul, ha a 85. percben, 1:1-es állásnál Rensenb­rink nem a kapufára lövi a labdát. Ha öt centivel jobbra, Hollandia a világbajnok. Ilyen kis távolságokon (is) múlnak a nagy győzelmek. • ARGENTÍNA - HOLLANDIA 3:1 (1:0, 1:1) - hosszabbítás után. Buenos Aires, 80 000 néző. Játékvezető: Gonella (olasz). Góllövök: Kempes (38. p.), Kempes (105), Bertoni (114), illetve Nanninga (81). Ar­gentína: Fillol - Olguin, Galván, Passa­rella, Tarantini; Ardiles (Larrosa), Gallego, Kempes; Bertoni, Luque, Ortiz (House­man). Hollandia: Jongbloed - Jansen (Suurbier), Brandts, Krol, Poortvliet; Haan, Neeskens, W. Kerkhof; R. Kerkhof, Rep (Nanniga), Rensenbrink. A harmadik helyért: Brazília - Olaszor­szág 2:1 (1:0). A brazilok azt állították ma­gukról: ők a vb erkölcsi győztesei. Csak azért nem kerültek a döntőbe, mert Argentína a kö­zépdöntő utolsó meccsén annyi gólt (hatot) lőtt Perunak, amennyire szüksége volt, hogy a fináléba jusson. Brazília ugyan veretlen maradt, technikásán futballozott, de hírnevé­hez és hagyományához méltatlan, defenzív labdarúgást produkált. • CSAK SEGÍTETTEK. Az argentin lapok azt írták a vb után: bár valamennyi futballista hős volt a hollapdok elleni döntőn, csak segí­teni tudtak Kempesnek a győzelem kivívásá­ban, Kempes nyerte meg Argentínának a FI­FA Kupát. Érdekes, hogy ezt a mi fülünknek túlzó, sőt sértő megállapítást az argentin Mario Kempes, az 1978-as világbajnok­ság legjobb játékosa és gólkirálya (Archív-felv.) válogatott tagjai állítólag elfogadták; így vagy úgy alá is támasztották. Pelé véleménye: „Ha létezik egyáltalán labdarúgó ideál, akkor az Mario Kempes. Egyesíti magában a dél­amerikai technikát az európai lendülettel és erővel". Nem véletlen hát, hogy a világ­bajnokság legjobb játékosának nyilvánították és a gólkirályi címet is megszerezte - 6 gólos: Kempes, 5 gólos: Cubillas (perui), Ren­senbrink (holland), 4 gólos: Krankl (osztrák), Luque (argentin). Az eszményi válogatott: Fillol (argentin) - Cabrini (olasz), Passarella (argentin), Amaral (brazil), Tarantini (argen­tin); Neeskens (holland), Ardiles (argentin),, Dirceu (brazil); Rossi (olasz), Krankl (oszt­rák), Kempes (argentin). TOMI VINCE Kiadja az Apollopress Kiadóvállalat. Főszerkesztő: Szilvássy József. Főszerkesztő-helyettesek: Pákozdi Gertrúd és Zsilka László. Szerkesztőség: 819 15 Bratislava. Martanovičova 25., 8. emelet. Telefon: központ 210/9, főszerkesztő: 532-20 és 210/4456, főszerkesztő-helyettesek: 210/4460 és 210/4453. szerkesztőségi titkárság: 550-18. vasárnapi kiadás: 210/4454, sportrovat: 505-29 és 506-39, gazdasági ügyek: 210/4425 ós /4426. Táviró: 923 08. Adminisztráció: 819 02 Bratislava, Martanovičova 25., telefon: 586­07. Fényszedéssel készül a Pravda 02-es üzemében 815 80 Bratislava, Martanovičova 21. Hirdetési iroda magánszemélyeknek: 819 18 Bratislava. Jiráskova 5., telefon: 335-090, 335-091. Hirdetési iroda közületeknek: 819 18 Bratislava, Martanovičova 25., 17. emelet, telefon: 210/3659 ós 551-83. Havi előfizetési dij - a vasárnapi kiadással együtt - 34,20 korona. A vasárnapi kiadás előfizetési dija negyedévre 26,- korona. Terjeszti a Postai Hirlapszolgálat. előfizetéseket elfogad minden posta ós kézbesítő. Külföldi ,megrendelések: PNS. Ústredná expedícia a dovoz tlače, 813 81 Bratislava, Nám. slobody 6. A beküldött kéziratokat nem őrizzük meg és nem küldjük vissza. Index: 48097 4. VSV Košice 13 7 1 5 116:120 15 5. Nováky 14 6 2 6 154:147 14 6. Prešov 14 7 0 7 128:139 14 7. Brno 15 6 0 9 144:170 12 8 Topoľčany 14 5 0 9 94:143 10 9 VŠ Praha 14 3 0 11 93:138 6 10. VŠ Plzeň 14 0 0 14 100:181 0 (zsi) Elhúzott a Dukla (sr) - a férfi I. kézilabdaliga 16. fordu­lója után négy pontra nőtt az éllovas Dukla előnye az őt követő Karviná előtt. A katonák idegenben arattak teljes sikert, míg a Karviná szoros küzdelemben kika­pott a Prešovtól. EREDMÉNYEK: Prešov - Karviná 20:17 (8:8), Náchod - Dukla 21:26 (9:12), ČH Bratislava - VSŽ 19:14 (11:3), Pov. Bystrica - Slavia 20:25 (9:11), Topoľčany - Zlín 29:25 (16:10), Kopŕivnice - Trnava 20:19 (9:10). A Z ÁLLÁS: 1. Dukla 33,2. Karviná 29,3. ČH 28, 4. VSŽ 27 pont.