Új Szó, 1989. szeptember (42. évfolyam, 206-231. szám)

1989-09-14 / 217. szám, csütörtök

Két ellentétes félidő után SPARTA PRAHA-FENERBAHCE ISTANBUL 3:1 (tv) - A Slovan Bratislava után (KEK) a további három csehszlovák csapat is megkezdte szereplését az európai labdarúgó kupatornákon. A BEK-ben a Sparta a második félidei jó játékával megfordította az eredményt és biztosan győzte le a török bajnokcsapatot. A visszavágó azonban nem lesz könnyű, mert köztudott, hogy az európai élvonalba igyekvő török labdarúgók hazai pályán minden csapat számára veszé­lyes ellenfelek. Elég ha 2:0-ra nyernek. De a Sparta is képes arra, hogy idegenben gólt löjjön. Mindkét együttes tartalékosain állt ki a találkozóra. A Spartából hiány­zott Griga (eltiltás) és Bielik (sérü­lés), a Fenerbahcéból a gólerős és technikás Ridvan (ott volt a brazil Zico búcsú mérkőzésén a világválo­gatottban), a Dnyepropetrovszkból igazolt szovjet Visnyevszkij (sérül­tek) és Durmaz (eltiltás). Megiiletö- döttség nélkül kezdtek a törökök. Gyorsaságuk, mozgékonyságuk, technikájuk jelezte, veszélyes el­lenfelek lesznek. Igazolta ezt az első félidő is: jobbak voltak a Spartánál. Az első helyzet ugyan öabala előtt adódott, de ő a kifutó nyugatnémet Schumacher fölött a kapu mellé emelte a labdát. Kitű­nően, keményen védekeztek az isz- tambuliak, köszönve ezt elsősorban jó gyorsasági erőnlétüknek. De nemcsak nagy áttekintéssel hárítot­ták a Sparta akcióit, hanem lendüle­tes, bátor ellentámadásokat vezet­tek. A 18. percben Hakan kapott jó labdát, tett vele néhány lépést és mintegy húsz méterről az ötösön álló Stejskal mellett a bal sarokba lőtte. Többnyire az történt a pályán, amit a török bajnok akart. Megérde­melten vezetett, több lövési kísérlete volt. A Sparta az első félidőben mindössze egyszer lőtt Schumacher kapujára. Az első 45 perc befejezé­se után tömegverekedés tört ki a két csapat szurkolótábora kö­zött és csak tíz perc után állt helyre a rend. Szünet után nagy lendülettel kezdett a Sparta. Célirányosan vezette támadásait, nem kompli­kálta az akciókat. Fölényét az 57. percben váltotta gólra: Kukleta szögletrúgása után Öabala helye­zett lövéssel a jobb felső sarokba küldte a labdát. Schumacher azt hitte fölé megy... A törököket visz­Ernest Demetrovic, a CSSZTSZ Szlovákiai Központi Bizottságának el­nöke tegnap fogadta Kim Ju Sunt, a KNDK sportminiszterét. A-megbeszélé- sen tovább folytak a tárgyalások a két ország együttműködésének fejlesztésé­ről. A KNDK küldöttsége több sportköz­pontot meglátogatott Csehszlovákiában. Az angol labdarúgó divízió elha­lasztott mérkőzésén: Liverpool - Crystal 9:0. Lejátszották az I. női kézilabdaliga elhalasztott két találkozóját. Óriási fegyvertényt hajtott végre a nyárasdi (To- pol'níky) együttes, amely otthonában győzte le a Start Bratislava csapatát Start - Topol’níky 21:22 (14:12), ZMDÍ-Gott­waldov 16:18 (10:9). szavetette a gól, már nem játszottak olyan magabiztosan, mint az első félidőben, félteni kezdték az ered­ményt. A Sparta irányította a mérkő­zést, bár az 57. percben Senol erős lövését kellett védenie Stejskalnak. A másik oldalon Skuhravy és Kuk­leta labdája tévesztett célt. A törö­kök megtorpanását sokáig nem tud­ta kihasználni a Sparta. Aztán há­rom percen belül kétszer is. A 75. percben Óabalát szabálytalanul szerelték a török védők, s a meg­ítélt büntetőt, amelyet a vendégek vehemensen vitattak, Bílek bizto­san értékesítette. Három perc múlva Kukleta szögletrúgását egy hazai játékos megtoldotta és Bí­lek 15 méterről kapásból bombáz­ta a jobb sarokba. Schumacher nem is mozdult a labdára. Csak kevesen gondolták az első 45 perc játéka alapján, hogy ilyen fordulat áll be a mérkőzésen. Bebi­zonyosodott: a török bajnok megle­hetősen fejetlenül védekezik, ha a kapuja elé szorítja az ellenfél. A visszavágón nehéz 90 perc vár a prágaiakra. Sparta: Stejskal - Novotny, Mlej- nek, Némecek, Vrabec - Bílek, Ha­sek, öabala, Kukleta - Skuhravy, Novák (Seidl). Fenerbahce: Schu­macher - Müjdat, Izmail, Hasan, Nezihi, Sedat (U. Senol) - Hakan, Ogüz, C. Senol - Ayküt, Nielsen (Taygun). A találkozót 20 000 néző előtt a walesi Cooper vezette. Sár­ga lap: Novotny, Bílek, ill. Nezihi, Müjdat, C. Senol, U. Senol. Hansa Rostock - Bánik Ostrava 2:3 (2:0). Akárcsak a Sparta, az Ostrava is a második félidőben megfordította az UEFA Kupa-mérkőzés állását, és 25 000 néző előtt legyőzte az NDK képviselőjét. Az első félidőben Wahl volt kétszer ered­ményes, egyszer tizenegyesből. Ebben a játékrészben az Ostrava két kapufát lőtt. Szünet után magára talált a vendégcsa­Köln - Nitra 4:1 (1:1) Az UEFA-ban szereplő Plastika Nitra Kölnben vendégeskedett, ahol a helyi FC- vel mérkőzött. Fergeteges hazai roha­mokkal , kezdődött az első félidő. Már a nyolcadik percben siker koronázta a kölniek igyekezetét: Götz talált Paluch hálójába. Alig negyedórát kellett várni a nyitraiak (Nitra) egyenlítő góljára. A 22. percben csődöt mondott a vendéglátók lestaktikája, ugyanis Hipp kiugrott a této­vázó kölni védők közül s lövésével szem­ben illgner kapus tehetetlennek bizonyult. A második játékrészben fölénybe kerültek Littbarskiék s tetszés szerint érték el gól­jaikat. Góllövők: Götz (3), Littbarski (11- esből), ill. Hipp. Szerény célkitűzések (CSTK) - Görögország fővárosa, Athén ad otthont szeptember 16-23. között az 59. súlyemeíő- világbajnokságnak, amely egyúttal kontinensviadal is lesz. A csehszlo­vák színeket hat sportoló képviseli: Pavel Kudrna (56 kg), Vladimír Po- nechal (67,5 kg), René Durbák (75 kg), Miloá Öiernik (100 kg), Petr Hudecek és Jirí Zubricky (+110 kg). A csehszlovák csapat végleges összeállítása a havírovi Csehszlo­vák Kupa után alakult ki. - Ezúttal jóval szerényebb célokkal indulunk Athénba, mint ahogy a múltban megszoktuk - nyilatkozta Frantiéek Ékarda, a válogatott edzője. - A szöuli olimpiai doppingbotrány után a jelenlegi helyzet áttekinthe­tetlen, néhány szövetség, köztük mi is, aktívan bekapcsolódott az ajzó­szerek elleni harcba, ám olyan szer­vezetek is vannak, amelyekről ezt nem lehet elmondani. Bízunk abba, hogy a +110 kg-ban induló kettős közül valamelyik pontszerző lesz. Mint ismeretes, Csehszlovákiá­ban az utóbbi időben tizenegy dop­pingvizsgálatot végeztek, ám közü­lük egy sem volt pozitív, tehát a lát­szat az, hogy a súlyemelők „tisz­ták". - Sajnos, a súlyemelést az a veszély fenyegeti, hogy törlik az olimpiai játékok műsoráról. A közel­múltban Bulgáriából, a Szovjetunió­ból és Portugáliából jelentettek dop- pingvétséges eseteket. A Nemzet­közi Súlyemelő Szövetség (IWF) ka­tegorikusan harcol a tiltott szerek használata ellen. A versenyeken ál­talában a doppingtesztek negatívak, így a felkészülés alatti ellenőrzésnek kell átvennie a fő szerepet - hangsú­lyozta Jaromír Vítek, a Csehszlovák Súlyemelő Szövetség elnöke. A keretből több ismerős név is hiányzik, s ezt Skarda edző így indo­kolta: - Volt olyan, aki sérüléssel bajlódott, s azért maradt ki a váloga­tottból, de olyanok is vannak, akik nem képesek doppingszer nélkül eredményeket felmutatni. Jégkorong SZNL I (sr) - A jégkorong SZNL l-ben már lebonyolították az első fordulót. Mind az éxligás Slovan, mind pedig az újonc Sp. Nová Vés hazai pályán lépett jégre és fölényesen nyert. Preáovban mindössze 50-en (!) voltak kiváncsiak a mérkőzésre. A nyitóforduló eredményei: Slovan- Lipt. Mikulás 7:2 (3:1, 2:0, 2:1), Topol'- cany - Nitra 3:4 (2:0, 1:2, 0:2), Preáov- Slávia Ekonóm 5:4 (3:1, 1:2, 1:1), Sp. Nová Vés - Michalovce 6:2 (2:0, 4:1, 0:1), B. Bystrica - Zvolen 8:3 (1:1, 4:2, 3:0). (0:1) pat, s előbb K. Kula (57. p), majd Hyravy (65. p) volt eredményes. Az utóbbi játékos csapata legjobbja volt. A végeredményt Horváth állította be a 75. percben. Ezzel a győzelmével a Bánik Ostrava már a 2. fordulóban érezheti magát. A találkozót a finn Natri játékvezető irányította. BEK: Bp. Honvéd - Vojvodina 1:0 (0:0), góllövők: Fodor (55. perc). A magyar bajnok a 16. perctől 10 emberrel játszott. Dicséretére legyen mondva, hogy így is nyerni tudott, bár eléggé gyenge támadó játékot produkált. A találkozót 5000 néző előtt a lengyel Werner vezette. Ruch Chorzów - Szredec Szófia 1:1 (1:1), góllövök: Szewczyk, illetve Penev; 25 000 néző. Sliema Vanderers- Nento- ri Tirana 1:0 (1:0), góllövő: Walker; 2000 néző. Steaua Bukarest - Fram Reykja- vik 4:0 (2:0), góllövők: Petrescu, Hagi (11 -esből), Bálint és Mujnai; 10 000 néző. UEFA Kupa: FC La Valetta - Vienna Wien 1:4 (0:2), góllövők: Zarb (11 -esből), illetve Camilleri (Öngól), Balzis, Vidreis, Heraf; 3000 néző. FC Sochaux - Jue- nesse Esch 7:0 (3:0), góllövők: Lada (2), Dudjani (2), Silvestre, Carrasco, Petry (öngól). Hibernian Edinburgh - Video­ton 1:0 (1:0), góllövő: Mítchel (25. perc); 14 000 néző. Górnik Zabrze - Juventus 0:1 (0:0), góllövó: Zavarov (73. p); 35 000 néző. Vitosa Szófia - Royal Antwerpen 0:0,10 000 néző. IA Akranes - FC Liége 0:2 (0:1). Rovaniemi - GKS Katowice 1:1 (1:1), góllövők: Tainen, illetve Kubi- szal; 4000 néző. Rád Beograd - Olympi- akosz Pireusz 2:1 (1:0), góllövő: Neszto- rovics, Djoncsevics, illetve Caluhidisz; 7000 néző. Karl-Marx-Stadt - Boavísta Porto 1:0 (1:0), góllövő: Köhler; 20 000 néző. Kuusysi Lahti - Paris St. Ger- main 0:0; 7000 néző. Zenit Leningrád - Nástved 3:1 (1:1), góllövők: Csuhlov, Sztyepanov, Popelnuha, illetve Jorgen- sen; 8000 néző. KEK: Partizán Belgrád - Celtic 2:1 (1:1), góllövők: Milojevics, Djurdjevics, il­letve Galloway. Mivel a belgrádiak nem játszhatnak saját pályájukon, Mosztarban rendezték a meccset 15 000 néző előtt. Belenenses - AS Monaco 1:1 (0:0), góllövők: Chiquinho, illetve Diaz; 10 000 néző. Union Luxemburg - Gjurgaarden Stockholm 0:0; 420 néző. Reál Valladolid - Hamrun Spartans 5:0 (2:0), góllövők: Albiscescoechaea (2), Valverde (2), Ayarza; 12 000 néző. Be- siktas Istanbul - Borussia Dortmund 0:1 (0:1), góllövó: Mill; 30 000 néző. Di­namó Tirana - Dinamó Bukarest 1:0 (1:0), góllövó: Canaj; 7000 néző. Bizakodva várhatja a Slovan Bratislava labdarúgócsapata a KEK első fordulójá­nak visszavágóját, háromgólos előnye elegendőnek látszik. Képünkön az első gól szerzője, Timko próbál elhúzni Egli mellett. (Vojtíáek felvétele) I. jégkorongliga, 1. forduló Győzelemmel kezdett a bajnok (r-nl) - Tegnap az első forduló mérkőzéseivel megkezdődött Csehszlovákia 47. jégkorongbajnoksága. Óriási érdeklődés előzte meg a tavalyi két döntős, a Pardu­bice és a Trenöín összecsapását, melyből végül is'TTcímvédő került ki győztesen. Színvonalas találkozón nyert a bronzérmes VS2 Koéice a megerősödött Dukla Jihlava ellen. A Trenőinből Litvínovba költözött Rúziéka szerencsét hozott csapatának: a Litvínov Brnóból elhozta a két pontot. A 2. fordulót szeptember 15- én, pénteken bonyolítják le: 17.30 Litvínov - Gottwaldov, Ő. Budéjovice - Kladno, Jihlava - Vítkovice, Trenöín - Koéice, Plzen - Pardubice, Brno - Sparta. VS2 Koáice - Dukla Jihlava 3:1 (1:0, 1:1, 1:0), gólütők: Belas (2), Vodila, ill. Hrbek. Közel 5000 néző volt kíváncsi Kassán (Kosice) a bronzérmes bemutat­kozására a nyitófordulón. Már az első lövés a válogatott Hasek kapujában kötött ki, s ez azt jelentette, hogy a vasgyáriak remekül felkészültek erre az összecsa­pásra. A következő percekben valóságos tűzijáték alakult ki a válogatott kapuvédő előtt. A játék színvonala átlagon felüli volt. A VS2 négy támadósorral kezdett, ám gólokat csupán Vodila sora ért el. A Dukla igyekezett, elsősorban Vlk és Dolana volt veszélyes Drágán kapujára. Pardubice - Trenöín 5:3 (1:2, 3:1, 1:0), gólütők: Kovarík (4), Král, ill. Tichy, Jurík és Cíger. Vendégtámadásokkal kezdődött a találkozó. Egy Beránek - Tichy akciót követően az utóbbi szerzett vezetést a Trencínnek. Kilenc perccel később Jurík tovább növelte az előnyt. A Pardubice teljesítményén meglátszott, hogy hiányzik két kulcsjátékosa, Hasek bevonult katonának, míg Sejba megsé­rült. A második harmadban már az első percben sikerült szépítenie Kovaríknak, aki végül összesen négy góllal járult hoz­Rajt az asztalitenisz Szuper Ligában Kedden este az első forduló mérkőzé­seivel elkezdődött az asztalitenisz Szuper Liga új idénye. A csehszlovák válogatott csak nehezen tudta legyőzni a hollando­kat, ugyanúgy, mint a lengyelek a franciá­kat. Nagy meglepetésnek számít, hogy a címvédő svédek otthonukban szenved­tek vereséget az újonc angoloktól. Az NSZK lelépte a jugoszláv együttest. Eredmények: Csehszlovákia - Hol­landia 4:3 (Jancí - Heister 1:2, J. Javúrek- Haldan 1:2, Kasalová - Kloppenburg 2:1, J. és P. Javúrek - Haldan, Bakker 2:1, Jancí, Kasalová - Heister, Kloppen­burg 2:1, Janói - Haldan 1:2, J. Javúrek- Heister 2:0), Svédország - Anglia 2:5, NSZK - Jugoszlávia 7:0, Lengyelország- Franciaország 4:3. (sr) zá a bajnokcsapat győzelméhez. Az utol­só játékrészben feltámadtak a vendégek, de a Hasek helyébe lépő Bárta remek napot fogott ki. Vítkovice - Ő. Budéjovice 5:4 (2:0, 2:3,1:1), gólütők: Fábián, Andrys, Kalu- zík, Kasper, Hulva ill. Kolár (2), Pycha és Suchánek. Kétgólos előnyre tett szert az első játékrészben a hazai gárda. Első­sorban gyorsaságban és pontos összjá- tékban múlta felül ellenfelét. A középső harmadban a Budéjovice mindent meg­próbált, hogy kiegyenlítse a mérkőzés állását, ám ez nem sikerült. Az utolsó húsz percben a Vítkovicének sikerült ott­hon tartania a két pontot Kasper utolsó másodpercekben lőtt góljával. Brno - Litvínov 1:3 (0:1, 1:0, 0:2), gólütők: KoneÉny, ill. Ruéinsky, Reichel (2). Emberelőnyből szerzett vezetést Ru- cinsky révén a Litvínov. Továbbra is jó formában van a válogatottban a héten bemutatkozott fiatal Reichel, aki kétszer is kicselezte a Brno védelmét, s lövéseivel szemben Láng kapus tehetetlen volt. Az utolsó harmadban teljesen összeroppant a hazai csapat. Kladno - Gottwaldov 1:3 (0:1, 1:1, 0:1), gólütők: Mádl, ill. Pavlas, Vlach és Maruáka. A Kladno csak nehezen lendült játékba, így nem csoda, hogy az első húsz percben a Gottwaldov lőtt gólt. A szünet után az első percben két gól is született, előbb Vlach, majd Mádl volt eredményes. Ezután kiegyenlítődött a já­ték és küszöbön állt az egyenlítés, ám Maruáka az 53. percben megpecsételte a vendéglátók sorsát. VEGZETES BOTLÁS Nem védte meg Eb-bronzérmét a csehszlovák női röplabda-válogatott Csehszlovákia balszerencsésen kezdte a 16. női röplabda Európa- bajnokságot. Mindjárt az olaszok el­leni nyitómérkőzésen három játsz­mában kikapott, s ez a vereség sorsdöntőnek bizonyult. Josef Stola- fík gárdája épp emiatt szorult a karlsruhei csoportban az azzurrik mögött a harmadik helyre (mindkét csapatnak 8-8 pontja volt, az olaszoknak 10:7-es, a csehszlová­koknak 11:9-es játszmaaránya), ami azt jelentette, hogy az éremért folyó csatába már nem lehet beleszólása. Kár ezért a bot­lásért, amely el­sősorban a lányok pszichikai labilitá­sának tudható be. A csoportküzdel­mek további ré­szében sokat javult az együttes tel­jesítménye, három győzelmet ara­tott, s az utolsó találkozón is csak öt játszmában tudta térdre kényszerí­teni a címvédő NDK. A torna eleji botlás elég volt ahhoz, hogy Stolarík edző csapata csalódottan térjen ha­za, nemcsak, hogy nem tudta meg­védeni két évvel ezelőtt, Belgiumban szerzett bronzérmét, de még annak a szerényebb célkitűzésnek sem tett eleget, hogy a legjobb négy közé jusson. Igaz, aki a sportágban jártas, az ismerte a helyzetet, tudta: a csehszlovák csapat távolról sincs olyan formában, mint két esztendeje a belgiumi kontinensvetélkedő előtt volt. A küzdőszellemmel ezúttal sem volt baj, viszont az egyéniségek an­nál inkább hiányoztak. Márpedig egy csapatot ezek tesznek igazán nagy- gyá. Mindazok, akik Gentben csil­logtak - Václavíková (ő volt az akko­ri Eb legjobbja), Krempaská, Kumpo- chová, Králová - csak árnyékai vol­tak akkori önmaguknak. így nem csoda, hogy Josef Stolarík a cso­portmérkőzések során szerzett há­rom győzelem ellenére csak az NDK ellen nyújtott teljesítménnyel volt elégedett. Nem volt különösebb meglepetés az NSZK-beli Európa-bajnokságon. Az elején teljes mértékben érvénye­sült a papírforma, s a két esélyes, az olimpiai bajnok Szovjetunió és a címvédő NDK gond nélkül vette az akadályokat. Igaz, a szbornajának valamivel könnyebb dolga volt a hamburgi csoportban (itt Románia és az NSZK vívott csatát az elődön­tőbe jutásért, végül a román csapat legjobb négy közé jutása a torna egyetlen meglepetése), mint az Eu- rópa-bajnoknak. A szöuli győztes minden téren felülmúlta ellenfeleit, ez már a csoportküzdelmekben ki­derült, hiszen öt mérkőzésen egyet­len játszmát sem vesztett. Ezzel szemben az NDK fölénye nem volt ilyen egyértelmű. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a karlsruhei csoport - itt játszott Csehszlovákia is - sokkal kiegyen­súlyozottabb volt a hamburginál. Az NDK mellett továbbjutóként legtöb­ben az olaszokat emlegették, s nem alaptalanul. Az egyik legjobb euró­pai klub, a Ravenna játékosaira épü­lő válogatott röplabdázóinak elsősor­ban a csehszlovákok elleni össze­csapáson mutatkozott meg sztoikus nyugalmuk, rendkívüli fegyelme­zettségüknek köszönhették a sikert. Volt ugyan egy megingásuk, a bol­gárok ellen, a szerencse végül mel­léjük szegődött. Olimpiai bajnok kontra címvédő - ilyen volt a stuttgarti döntő párosí­tása, s a finálé sem cáfolt rá az esélylatolgatókra. A torna során jobb benyomást keltő szovjet lányok ugyan elvesztették az első szettet, s a másodikban is ők voltak hátrány­ban, de aztán óriási lélekjelenlétről adván tanúbizonyságot, fordítani tudtak, s nyerték 12. kontinensbaj­noki címüket. Az aranyérem jó ke­zekbe került, erről tanúskodik az a tény is, hogy a győztes az Eb hét mérkőzésén mindössze a döntőben veszített játszmát, akkor is csak egyetlen egyet! URBÁN KLÁRA