Új Szó, 1989. április (42. évfolyam, 77-101. szám)

1989-04-10 / 84. szám, hétfő

Labdarúgó SZNL I, 20. forduló Feltámad a sereghajtó? (tón) - A labdarúgó SZNL 120. fordulójában az éllovas Pov. Bystrica folytatta hosszú menetelését az I. liga felé. Ezúttal Őadcában diadalmaskodott. Meglepetésnek számít, hogy az exligás 2ilina jeláavai vendégjátéka csak félsikerrel járt. Azzal is kevesen számoltak, hogy a sereghajtó Humenné legyőzi az élmezőnyben helyet foglaló Prievidzát és az otthonában mindenkire veszélyes Hurbanovo vereséget szenved a ZÍS Kosicétől. A senicai és a levicei közönség nem látott gólt, ami mindenképpen a vendégcsapatok sikerét jelzi. A 21. forduló párosítása: Spoje-Jeláava, ¿ilina-Le- vice, Prievidza-áal’a, Michalove-Óadca, Pov. Bystrica-Preéov, Senica-Hurba- novo, Stropkov-Humenné, Trebiáov-Koéice. Becker döntötte el a továbbjutás sorsát a Davis Kupa-negyeddöntőn Izgalom és dráma tetőfokon Csehszlovákia — NSZK 2:3 (Urbán Klára jelenti Prágából) - Egyértelmű ven­dégsikert igért a sérült Mecír távollétében a Csehszlová- kia-NSZK Davis Kupa-negyeddöntő, s ehelyett az utolsó összecsapásig drámai csatát hozott az esemény, érej- ber megverte Steebet a péntek esti második találkozón, így szombaton ő lépett pályára Kordával együtt páros­ban (eredetileg Őmidet nevezte Pála edző). A választás nagyszerűnek bizonyult, a hazai kettős ötjátszmás, iz­galmas küzdelemben legyőzte az esélyesebbnek tartott Beckeréket, s ezzel felcsillant a siker reménye. Egyetlen pontocska hiányzott a továbbjutáshoz, s Nováőek- amennyiben megismétli a kétszeres wimbledoni nyer­tes elleni pénteki teljesítményét - megszerezhette volna ezt a pontot, de nem tette, megijedt a felkínált lehetőség­től, rengeteget hibázott, így Steeb eléggé gyorsan lelép­te öt. Az utolsó meccsre maradt hát a döntés, s világossá vált, hogy a világ egyik legjobb teniszezője, Becker ellen csak a •csoda segíthet. Nem segített, Becker minden nagyobb megerőltetés nélkül kiharcolta a továbbjutást jelentő harmadik pontot, s így az elődöntőben az NSZK csapata játszhat az Egyesült Államok ellen. ŐREJBER, KORDA-BECKER, JELEN 6:3, 6:7 (2:7), 3:6, 7:6 (9:7), 6:3. Némi késéssel kezdődött a ta­lálkozó. Mint kiderült, Srejbernek is­mét problémát okozott a kontaktlen­cse használata, így a nézők körében nem kis izgalmat okozott, vajon pá­lyára léphet-e az előző napi pont­szerző. Végül minden jóra for­dult, sőt... A csehszlovák kettős simán nyerte az első játszmát. Az el­lenfél párosánál, mint azt előre várni lehetett, Jelen volt a sebezhető pont. A rájátszott labdák gondot jelentet­tek neki. A következő játszma meg­lepetéssel és jó előjellel kezdődött (de nem így végződött)! Becker is Az NSZK-ban a 25. forduló mérkő­zéseit bonyolították le: St. Pauli'- Le- verkúsen 2:0, Hannover - Dortmund 1:5, Uerdingen - Hamburger SV 0:2, Nürn­berg - Stuttgart 1:0, Bochum - Karlsruhe 2:0, Mannheim - Eintracht Frankfurt 1:0, Bayern München - Werder Bremen 0:0, Stuttgarter Kickers - Borussia Mönchen­gladbach 3:0, Köln - Kaiserslautern 2:2. Az angol bajnokság 33. fordulójá­nak eredményeiből: Arsenal - Everton 2:0, Coventry City - Norwich City 2:1, Liverpool - Sheffield United 5:1, Midd- lesbrough - Southampton 3:3, Milwall- Manchester United 0:0, Newcastle Uni­ted - Aston Villa 1:2, Queen’s Park Ran­gers - Wimbledon 4:3, West Ham United- Derby, County 1:1. A szovjet bajnokság 6. fordulójában a Szpartak Moszkva 3:0 arányú győzel­met aratott a Metalliszt Harkov fölött. Aucklandben vb-selejtező mérkőzé­sen 2:2 (2:2) arányú döntetlennel ért véget az Új-Zéland-Izrael találkozó. A márciusi hónap gólját a tv-nézők szavazatai alapján a csehszlovák válo­gatott kapitánya, a Sparta Praha játékosa, Iván Hasek lőtte. A gól a 18. fordulóban a DAC-Sparta mérkőzésen született és 5487 néző találta a legszebbnek. A továb­bi sorrend: Foldyna (Dukla Praha) 1171, L. Luhovy (Inter) 624, Fryda (Slavia) 368, Kovacík (Vítkovice) 328, Pavlík (DAC) 189 szavazattal. (sr) • A leningrádi nemzetközi jégko­rongtorna utolsó mérkőzésén Cseh­szlovákia B-válogatottja 4:3 (1:0,2:1,1:2) arányban győzött az Egyesült Államok B- csapata ellen és az 5. helyen végzett. • Hilton Headban a nemzetközi női tenisztorna negyeddöntőjében Zrubáko- vá 1:6, 2:6 arányban kikapott Gráftól. Az elődöntőben: Graf-Sanchez 6:2, 6:4, Zvereva-Navrátilová 6:2, 3:6, 6:1 (!). megingott, elvesztette szerváját. 3:2-es állásnál, Őrejber adogatásá­nál viszont ismét ő volt az, aki irányí­tott, elúszott a játék, egyenlítettek a vendégek. A szett sorsát tie-break döntötte el, nem a javunkra. A har­madik játszma teljesen elment, fő­ként az ekkor sokat hibázó Korda „jóvoltából“', no és besegített Bec­ker is, aki jól mozdult a labdákra, jól helyezte azokat. 3 óra 6 perc eltelté­vel - ez már a negyedik játszmában volt - úgy tűnt, mindennek vége, a nyugatnémetek meccslabdához jutottak, Becker viszont közvetlenül a háló mellől hibázott. Fordult a koc­ka, a hazai kettős a rövidített játék­ban 9:7-re jobbnak bizonyult, s ki­harcolta az ötödik,, döntő játszmát. 3 óra 46 perc elteltével az első hazai meccslabda a mérkőzés végét és 2:1-es vezetést jelentett. NOVÁŐEK-STEEB 3:6, 4:6, 4:6. A Becker ellen jó benyomást keltő csehszlovák játékos, úgy tűnt, megi­jedt a felkínált lehetőségtől, kezdet­től fogva idegesen, nagy hibaszáza­lékkal iátszottt. Röptéi a hálóban kötöttek ki, s a ziccerhelyzetekben is rendre széleset vagy hosszút ütött. 37 perc alatt elvesztette az első játszmát, a másodikban már 55 perc kellett Steebnek a győzelemhez, s már-már úgy tűnt, talán feltámad Nováőek. Előbb ugyan elvesztette adogatását, de szerencsére rögtön visszaszerezte a pontot ellenfelétől, de a veszély ezzel még nem múlt el... Nováőek elajándékozta a kö­Eredmények - férfiak, elődöntő: Waldner - Grubba (lengyel) 3:1, Persson - Sü Sen-cseng (kínai) 3:1. Döntő: Wald­ner-Persson 3:2 (17,18, -20, -18, 10). Férfipáros, elődöntő: Rosskopf, Fetzner (NSZK-beli) - Csen Long-can, Vej Csing-huang (kínai) 2:1, Kucharski, Kalinics (lengyel, jugoszláv) - Cseng Ji, Huj Tyün (kínai) 2:1. Döntő: Rosskopf, Fetzner - Kucharski, Kalinics 2:1. Nők, elődöntő: Li Bún Hua (KNDK- beli) - Cseng Tying (kínai) 3:0, Csiao Hung (kínai) - Hjun Jung Hua (Dél-ko­reai) 3:0. Döntő: Csiao Hung - Li Bún Hua 3:1 (15, 12,-11, 16). Női páros, elődöntő: Cseng Tying, Csu Szien-szin - Li Tyüan, Csing Ja­vetkező szervát és Steebnek nem okozott nehézséget, hogy sajátjával fejezze be a szettet. A harmadik játszma megint gyorsabb lefolyású volt, a mozgékonyabb, jobb ütem­ben labdára érkező Steeb nem so­kat teketóriázott, élt az alkalommal. őREJBER-BECKER 3:6, 4:6, 3:6. Srejber sokkal gyengébb napot fogott ki, mint az előzőkben. Egyedül az adogatásával lehetett úgy-ahogy elégedett, egyébként nem ment neki a játék, így Boris Beckernek nem is kellett túlságosan megerőltetnie ma­gát. Az első játszmában a hazai játékos mindjárt a második adogatá­sát elvesztette, s ezzel el is ment a játszma, a másodikban ugyanígy járt, a harmadikban Becker is eladott egyet, de Srejber ekkor kettőt is, s 1 óra 49 perc leforgása alatt Bec­ker sikeresen föltette a pontot az i- re. xxx További Davis Kupa-eredmé­nyek: Bécsben a Muster nélkül ját­szó osztrák csapat 2:3 arányban alulmaradt a nagy esélyes, Svédor­szággal szemben. San Diegóban az Egyesült Államok csapata a páros után már 3:0-ra vezetett Franciaor­szág ellen és bejutott az elődöntőbe, hasonlóan, mint Jugoszlávia, miután Splitben a páros találkozó után 3:0- ra vezetett Spanyolország ellen. Az elődöntőben Svédország Jugoszlá­viával méri össze erejét, a másik oldalon az Egyesült Államok csapa­tának ellenfele az NSZK lesz. phing 2:1, Csü Tung, Teng Ja-phing - Liu Vej, Gao Tyüan (kínaiak) 2:1. Döntő: Csü Tung, Teng Ja-phing - Cseng Tying, Csu Szien-szin 2:0 (18, 19). Vegyes páros, elődöntő: Kalinics, Perkucsin (jugoszláv) - Csen Cü-ping, Gao Tyüan (kínai) 2:0, Ja Nam Kju, Hjun Jung Hua (dél-koreai) - Csen Lung-csau, Cseng Tying (kínai) 2:1. Döntő: Ja Nem Kju, Hjun Jung Hua - Kalinics, Perkucsin 2:0(7,13). ŐALA-MICHALOVCE 2:2 (0:0), gól­lövők: Kovaőovic,, Czúczor (11-esből), ill. Geroő és Hicák. A hazaiak mesterlö­vészük, Gábris nélkül léptek pályára. Az első félidőben mérsékelt fölényt harcoltak ki, de gólt lőniük nem sikerült. A vendégek széllel hátban gyors ellentámadásokból a 80. percig kétgólos vezetésre tettek szert. A Duslo a hajrában két perc alatt két gólt lőtt és a sírból hozta vissza az egyik pontot. HÚR B ANOVO-Zf S KOŐICE 0:1 (0:0), góllövő: Serbin. Az első félidőben akár 4:0-ra is vezethettek volna a hazai­ak, de a szerencse a vendégek oldalán állt. Szünet után is végig rohamoztak a Hurbanovo játékosai. A 65. percben Mészárost a tizenhatoson belül szabály­talanul szerelték, de a játékvezető to- vábbot intett. A 80. percben a pálya közepén hibáztak a hazaiak, Serbin kiug­rott és belőtte a vendégek győztes gólját. JELáAVA-ílLINA 1:1 (1 To), góllövők: Figúr, ill. Baumgartner. Az első 45 perc­ben nagy iramú mérkőzést láthatott a kö­zönség. A 39. percben vezetést szereztek a hazaiak. Szünet után nagyobb sebes­ségre kapcsolt a Zilina és Baumgartner erőtlen lövésével sikerült egyenlítenie. LEVICE-STROPKOV 0:0 A találko­zón sok volt az eladott labda, a támadá­sok már a tizenhatos táján véget értek. Mindkét együttes két-két helyzetet terem­tett, de egyet sem használt ki. SENICA-SPOJE 0:0. Rossz napot fogtak ki a hazaiak. Mezőnyfölényben játszottak, de a jól védekező postások mindent hárítottak. A vendégek védeke­zésre rendezkedtek be és ennek köszön­hetik, hogy egy értékes ponttal térhettek haza. HUMENNÉ-PRIEVIDZA 2:0 (1:0), góllövők: KocuriSin és Demjanoviő. Színvonalas, drámai, időnként szikrázó volt az összecsapás. Az első félidőben a vendégek keltettek jobb benyomást és helyzeteik is akadtak. A második játék­részben felülkerekedett a házigazda és megérdemelten győzött. CADCA-POV. BYSTRICA 0:2 (0:0), góllövők: Bartoá és Novák (11-esből). A hazaik még gólhelyzetet sem tudtak Labdarúgó SZNL II NYUGATI CSOPORT: Inter - Senec 1:1, Nővé Mesto - Topol’cany 5:1, Ma­lacky - Trencín 1:1, ÖH — VTJ Sered’ 0:2, Hutník Sered' - Slovan 1:0, Dubnica- Nővé Zámky 2:1, Bánovce - Matador 1:0, Púchov - Zlaté Klasy 4:0. KELETI CSOPORT: Ruzomberok- Martin 2:1, Bytca - Bard. N. Vés 0:0, Sp. N. Vés - Budkovce 4:0, Vranov - Kys. N. Mesto 2:0, Lucenec - Rim. Sobota 2:1, V. Kapusany - L. Mikulás 0:6, Bardejov- Fil'akovo 2:1, Lokomotíva - Giraltovce 1:0. (me) kialakítani. A vendégek úgyszólván végig uralták a mezőnyt, jó néhány gólhelyzetet dolgoztak ki, s közülük kettőt értékesí­tettek. PREŐOV-TREBiáOV 2:1 (1:1), góllö­vők: Madár, Gombár (11-esből), ill. Ju­hász (11 -esből). Villanyfényben alacsony színvonalú mérkőzést látott a közönség. A hazaiak ugyan jobbára mezőnyfölény­ben játszottak, de a kapu előtt tehetetlen­nek bizonyultak és gólhelyzetük is csak ritkán adódott. A vendégek sem erőltették a támadást, így a labda többnyire a két tizenhatos között pattogott. Az utolsó pil­lanatokban egyenlíthetett volna a Trebi­sov, azonban Nigas szögletrúgás után közelről a kapu fölé lőtt. Az SZNL I állása: 1. Pov. Bystrica 20 15 1 4 49:15 31 2. Zilina 20 10 7 3 47:22 27 3. Presov 20 11 4 5 34:21 26 4. ZtS 20 7 8 5 21:15 22 5. Safa 20 7 7 6 27:28 21 6. Prievidza 20 9 2 9 28:23 20 7. Hurbanovo 20 8 4 8 25:24 20 8. Jelsava 20 8 4 8 21:25 20 9. Trebisov 20 7 5 8 21:22 19 10. Senica 20 8 2 10 22:20 18 11.Öadca 20 8 2 10 24:29 18 12. Levice 20 6 6 8 20:34 18 13. Michalovce 20 5 7 8 28:32 17 14. Stropkov 20 5 6 9 13:29 16 15. Spoje 20 5 5 10 22:32 15 16. Humenné 20 3 6 11 13:34 12 Siker a főpróbán (ŐSTK) - Jól sikerült a csehszlovák jégkorong-válogatott főpróbája a Svédor­szágban sorra kerülő világbajnokság előtt. Plzenben barátságos mérkőzésen a vendéglátók 8:3 (3:1,2:1,3:1) arányban győztek Kanada ellen. Gólütők: Rúziőka (2), J. Kuőera, Sejba, Kron, Svitek, Vlach, F. Kuőera, ill. Verbeek, McBain és Diduck. A találkozót 12 000 néző előtt a finn Kaisla vezette. A hazaiak a követ­kező összeállításban játszottak: Haáek- Stavjana, Sőerban, Látal, Baőa, Kad­lec, Gudas, Procházka, F. Kuőera- Svitek, Rúziőka, Cíger - Janecky, Kron, Sejba - Válek, J. Kuőera, Vlach- Dolezal, HaSőák, Jelinek. Egy pillanatig sem volt kétséges a csehszlovákok győzelme. A kanadaiak játékán érezhető volt az összeszokottság hiánya. A MATES nyerőszámai: 8 13 17 30 33 A SAZKA teiitalálatos szelvénye 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 111 0012200 0 10 (ŐSTK) állítja, hogy a tenisz mindeddig tiszta a doppingtól, nincs ok tehát arra, hogy bevezessük a kötelező ellenőrzést. Nos, ez nem jelenti azt, hogy a jövőben szúró­próbaként nem végzünk esetleg néhány eseményen vizsgálatokat. Hadd tegyem még hozzá, jómagam hiszek a sportág tisztaságában, hiszen a teniszező teljesít­ménye nemcsak a jó fizikai erőnléttől függ, rendkívül összetett dolog, s nem tudom mivel lehetne növelni a koncentrá­ciót, van-e olyan szer, amely tökéleteseb­bé teszi a játékos technikai tudását. • A Davis Kupa-találkozókat különbö­ző borítású pályákon játsszák. A szabá­lyok szerint ez megengedett, nincs az ITF-nek semmilyen kikötése ezzel kap­csolatban? Legutóbb, az Ausztria - Ausztrália mérkőzésen, Bécsben nem volt épp minden szabályos...-A Davis Kupát bármilyen pályán játszhatják - kövesen kívül - egy kikötés­sel: a pálya jó minőségű kell, hogy legyen. Amennyiben nem az, a technikai delegá­tusnak kötelessége és joga, hogy módo­sítást javasoljon a rendezőknek. Bécsben is megtörtént, amikor kiderült, hogy a kó­kuszszőnyegre szórt salak rétege túl vé­kony és a rendezőknek gondoskodniuk kellett a pálya rendbehozataláról, (urbán) A tenisz mentes a doppingtól fifi Egyiptomban portyázott a Slávia UK vízilabdacsapata Nyolc mérkőzés - nyolc győzelem Nyolc napig a kairói Helios sportegyesület vendége volt a Slávia UK vízilabdacsapata. Stoffan Rudolf edző legénysége a több mint egyhetes egyiptomi edzőtáborozás alatt nyolc előkészületi mérkőzést is játszott, valamennyi ellenfelét legyőzte. A hazai mezőny második legjobb együttese afrikai portyája során naponta négy órát a Helios festői környezetben található hűs vizű medencéjében töltött.- Tavaly Bratislavában készült az egyiptomi bajnokcsapat, mi most ezt a lá­togatást viszonoztuk. Tizenkét játékosunk igazán kitűnő feltételek közepette edzhe- fett. Rendelkezésünkre állt a klub torna­terme, pályái, fedett uszodája. Ilyen lehe­tőségeink a múltban még egyszer sem voltak. Csak a nagy hőség jelentett némi problémát, ám ezt könnyen megoldottuk. Reggel és este edzettünk, illetve játszot­tunk - kezdte a beszélgetést Stoffan Rudolf. Először kétszer az egyiptomi junior válogatottal mérkőztek a főiskolások, s mindkét összecsapást fölényesen meg­nyerték (18:7, 14:1). Majd következett az A-csapat, melyet szintén simán megver­tek (21:12). Ezután ötször a vendéglátók­kal, a Heliosszal játszottak (16:9, 14:5, 16:10, 15:12, 16:10).- Vendéglátóink nap mint nap érdekes programot szerveztek, többek között fo­gadott minket az egyiptomi sportminisz­teraki egyben a Helios elnöke is. Még egy érdekesség: Mubarak elnök és fele­sége már évek óta a Helios sportegyesü­let tagja. Valamennyi mérkőzésünket szép számú közönség tekintette meg, s a végén mindig nagy tapsot kaptunk. Csütörtökön még Egyiptomban ját­szott a Slávia UK Bratislava legénysége, pénteken este pedig már a pasienkyi fedett uszodában edzett. A főiskolások hét válogatott játékosára mozgalmas na­pok várnak, hiszen mától egy héten át a keret többi tagjával Kassán (Kosice) edzótáborozik. A hét végén nagyszabású nemzetközi torna lesz a kelet-szlovákiai városban, s ezen a csehszlovák váloga­tott is részt vesz. (zsi) Állítja THOMAS HALLBERG, az ITF férf¡versenyeinek igazgatója Thomas Hallberg valamikor maga is aktív játékos volt, 1961-63-ban tagja volt a svéd Davis Kupa-csapatnak, 1971-tól pedig a Svéd Tenisz Szövetség főtitkára­ként működött. 1984-ben választották be a nemzetközi szövetségbe (ITF), ahol a férfiversenyek igazgatásával bízták meg. Prágában ilyen minőségben válaszolt az újságírók kérdéseire. • Jövőre módosul a versenyrendszer, a nagyobb tornákat a Grand Slam-viada- lok kivételével az ATP irányítja majd. Személy szerint mit vár az újítástól?-Az átlagnéző, véleményem szerint, semmilyen különbséget nem vesz majd észre. Nekünk, szakembereknek is ki kell várnunk, mit jelent ez a módosítás a gya­korlatban. A teniszben nagyon sok pénz forog, ezért fontos, hogy a játékosok és a nemzeti szövetségek is beleszólhassa­nak a javak elosztásának sorsába. Az új rendszerben egyetlen problémát látok, nem tudom, az ATP hogyan büntetheti a versenyzőket a hatáskörén kívül eső tornákon elkövetett vétségekért. • Nem lesz-e ütközés a Davis Kupa és az ATP-tornák között?- Nézetem szerint az egyeztetés nem okozhat gondot. Az első fordulóban ugyan akadt némi bonyodalom, de mint kiderült, ez hamar kiküszöbölhető, tehát emiatt kár lenne változtatni a Davis Kupa eddig nagyon is bevált lebonyolítási rend­jén, időpontján. • Hosszú szünet után ismét szerepelt az olimpia hivatalos műsorán a tenisz. Szöulban általános vélemény szerint si­keresen vizsgázott, van tehát továbbra is létjogosultsága az ötkarikás játékokon va­ló szereplésre.- Sikeresen kiállta a sportág a szöuli próbát. A jövőről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeptemberi Puerto Rico-i ülé­sén dönt, őszintén remélem, pozitívan. Meggyőződésem, hogy a tenisz megma­rad az olimpia műsorán, emellett szól az a tény is, hogy a mi sportágunkat egyetlen doppingeset sem árnyékolta be. • Ez még nem jelenti azt, hogy a teni­szezők az egész év folyamán zajló többi tornán nem élnek ajzószerekkel. Leg­alábbis a világsajtóban egyre több erre vonatkozó cikk jelent meg. Az ITF még nem gondolt arra, hogy a Grand Slam- és a Grand Prix-viadalokon bevezesse a kö­telező doppingvizsgálatot?- Az ITF nagy gonddal kíséri figyelem­mel a nemzetközi helyzetet, az ATP is azt 40. asztalitenisz-vb Svéd döntő a férfi egyesben (ŐSTK) - Dortmundban tegnap a döntő mérkőzésekkel véget ért a 40. asztalitenisz-világbajnokság. Míg a nőknél ázsiai sikerek születtek, a férfiak­nál az európaiak jeleskedtek. A férfi egyesben két svéd versenyző, Waldner és Persson mérkőzött meg az aranyéremért. A csehszlovákok nem tudtak beleszólni az érmekért folyó küzdelembe, a férfiaknál legtovább Cecava és Grman jutottak el, mindketten a 3. fordulóban búcsúztak. Párosban a Jancí, Cecava kettős a negyed-döntőben két játszmában alulmaradt a kínai Cseng Long-can, Vej Csing-huang kettőssel szemben. A magyarok közül Klampár az elődöntőbe jutásért 3:1 arányban kikapott a későbbi világbajnok svéd Waldnertől.