Új Szó, 1988. február (41. évfolyam, 25-49. szám)

1988-02-29 / 49. szám, hétfő

Véget értek a XV. Téli Olimpiai Játékok KEZILABDAKUPÁK Makarovék káprázatos játékkal aranyérmesek Győzelem Finnország, vereség Kanada ellen • A szbornaja újabb hokipará­déja: Szovjetunió - Svédország 7:1 • Witt megvédte elsőségét • Svan felülmúlhatatlan • Tómba másodszor (t-ton) - A szovjet jégkorongozók kitűnően időzítették formájukat a téli olimpiai játékokon, a hatos döntőben magabiztosan győzték le ellenfelei­ket, és már az utolsó forduló előtt eldőlt, hogy Makarovék megvédik szarajevói elsőségüket. A csehszlo­vák válogatott csalódást keltett. Az utolsó előtti fordulóban ugyan le­győzte Finnországot, azonban a bú­csúmérkőzésen vereséget szenvedett Kanadától, amely szintén elmaradt a tőle várt teljesítménytől, Csehszlovákia hatodik helye kiábrándító. Sílövésben a 4x7,5 km-es váltót a Szovjetunió csapata nyerte, amely a lőtéren nyújtott páratlan teljesítménnyel nem adott esélyt ellenfeleinek. A csehszlovák színek képvi­selőitől a szakértők többet vártak az elért 10. helynél. A sífutás utolsó versenyszámában, 50 km-en a svéd Svan vitte el a pálmát, megelőzve az olasz világbajnok De Zoltot. A férti műlesiklás olimpiai hőse az olasz Tómba, aki az óriásműlesiklás után újabb aranyérmet nyert. Ez megismétlődött a nőknél is, ahol a svájci Schneider az óriásműlesiklás után ugyancsak diadal­maskodott a műlesiklásban. Az NDK-beli Witt ezúttal is bizonyította kiváló képességeit, és megnyerte a női műkorcsolyázást. Gyorskorcsolyázásban 1000 m-en NDK-siker született, Rothenburger világcsúccsal nyert honfitársnője, Kania előtt, míg 1500 m-en a holland Van Gennip második aranyérmét szerezte. A XV. Téli Olimpiai Játékok mára virradóra a műkorcsolyázók gálaműsorával és a záróünnepséggel ért véget. Jégkorong CSEHSZLOVÁKIA-FINNORSZÁG 5:2 (1:0, 2:1, 2:1). A csehszlovák csapat ezen a találkozón jó teljesítményt nyújtott, és megszerezte elsó győzelmét a döntő csoportban. Teljesen megérdemelten. A finn válogatott rendkívül idegesen ját­szott, és a mérkőzés végéig nem talált magára. Talán megijedt attól: eddigi telje­sítménye alapján reális esélye volt, hogy az aranyérem sorsát eldöntő mérkőzést játssza a Szovjetunióval. Csehszlovákia a 8. percben szerezte meg a vezetést, amikor Pašek sorának 20 másodperc elég volt az elsó emberfölény kihasználá­sához. Jól kezdődött Hrdináék számára a második húsz perc. Másodszor ke­rült emberfölénybe a csapat, és ezúttal is sikerült bevenni a finn kaput. A finnek erejéből még egy gólra futotta, de ezután már végig aláren­delt szerepet játszott az északi együttes. A harmadik emberfölényt is kihasználta Csehszlovákia. Az utolsó harmadban nagy iramot diktált a győztes csapat. A 47. percben tetszetős akció futott a jé­gen, és Rúžička már csapata negyedik gólját ütötte. Hét perccel a mérkőzés vége előtt ugyan még egy gólt lőttek a finnek, de a hajrá Csehszlovákiáé volt, melynek a negyedik emberelőnyt is sikerült kihasz­nálnia. A találkozót 17 000 néző előtt az ame­rikai Larue vezette. Gólütők: Liba (2), šejba, Pašek, Rúžička, ill. Laine és Ojanen. Kiállítások 10:9, emberfölény ki­használása 4:0. Csehszlovákia: Ha- šek-Stavjaňa, Ščerban, Uvíra, Hoŕava, Božík, Benák-šejba, Pašek, Liba-Rosol, Rúžička, Hrdina-Vlach, Haščák (Lála), Vlk. SZOVJETUNIÓ-SVÉDORSZÁG 7:1 (4:1,1:0, 2:0). A szovjet válogatott ezen a találkozón biztosította hetedik olimpiai bajnoki címét. Ez volt a hetedik mérkőzé­se ezen az olimpián, és ezúttal magabiz­tosan győzte le a világbajnok Svédorszá­got. A mérkőzésből alig telt el 26 másod­perc, és Fetyiszov már a hálóba talált. A szovjet rohamok folytatódtak, azonban a 7. percben sikerült a svédeknek egyen­líteniük. A 13. és a 16. perc között dőlt el a mérkőzés kimenetele. Háromszor vol­tak eredményesek a szovjet csatárok, és ez teljesen letörte a svédeket. A mérkő­zés hátralevő részében a szbornaja nyu­godtan, kényelmesen játszott, ráadásul még további három gólt is szerzett. A mérkőzést 17 000 néző előtt a kanadai Banfield vezette. Gólütők: Larionov (2), Szemjonov (2), Fetyiszov, Jasin, Ka- menszkij, ill. Sandström. Kiállítások 5:5. KANADA-NSZK 8:1 (1:0, 4:1, 3:0). A mérkőzés fordulópontja a második har­madban volt, amikor az NSZK 5:3-as emberfölényben csapnivalóan játszott, utána a kanadaiak öt perc alatt négy gólt ütöttek. A mérkőzést 20 000 néző előtt a svájci Vögtlin vezette. Gólütők: Bois­vert (2), Habscheid (2), Zalapski, Ya- remchuk, Berry, Schreiber, ill. Hegen. Kiállítások 5:5. KANADA-CSEHSZLOVÁKIA 6:3 (3:1,1:2, 2:0). Ez a találkozó döntötte el, hogy Csehszlovákia a döntőben az utol­só, hatodik helyen végez, amely minden idők legrosszabb helyezése az olimpiai tornákon. Az első játékrészben a kanada­iak a tőlük megszokott rohamozó stílus­ban játszottak. Haiek kapuja gyakran forgott veszélyben, és a 3. percben a ko­rong először talált utat hálójába. Nem soká örülhettek a hazaiak a vezetésnek, mert 34 mp-cel később Stavjaňa egyenlí­tett. A fergeteges rohamok folytatódtak, s a 9. percben Joyce egyéni akció után még a kapust is kicselezte, és a hálóba talált. A 18. percben Liba a büntetőpadra került, és Berry a kék vonalról szerezte meg csapata harmadik gólját. A második játékrészben visszaestek a kanadaiak, viszont feljött a csehszlovák csapat, és Šejba szépített. Sherven ugyan ismét növelte csapata előnyét, de a második harmad vége előtt Rúžička gólja felélesz­tette a pislákoló reményt. Az utolsó har- madot csehszlovák rohamok vezették be. Nagy nyomás nehezedett Moog kapujá­ra, aki azonban mindig a helyén volt. A mérkőzés az 53. percben dőlt el, amikor Sherven távoli lövését Hašek bevédte. Az 59. percben Habscheidet kiállították, Csehszlovákia Hašek lehívása után hat mezőnyjátékossal próbált gólt ütni. Ez nem sikerült, sót a kanadaiak örülhettek hatodik góljuknak. A mérkőzést 20 000 néző előtt a svéd Und vezette. Gólütők: Sherven (3), Bo­isvert, Joyce, Berry, ill. Stavjaňa, Šejba és Rúžička. Kiállítások 6:6, emberfölény 1:1. Csehszlovákia: Hašek - Stavjaňa, Ščerban, Uvíra, Hoŕava, Božík, Benák - Šejba, Pašek, Liba - Rosol, Rúžička, Hrdina - Lála, Vlach, Vlk. Sílövés A Szovjetunió jubileumi, 10. aranyér­mét a silövók szerezték meg a 4x7,5 km- es váltóban. A szakértők azt várták, hogy az NDK csapata lesz a nagy ellenfél, azonban az ó első futójuk nagy hátrányba került, és a végén Rötschék örülhettek az ötödik helynek. A legjobban az osztrákok kezdtek, de a második szakaszon már a múlt évi háromszoros junior világbajnok Csepikov révén a Szovjetunió állt az élen. Előnye gyor­san növekedett, és csak az ezüstére­mért vívott drámai küzdelmet az NSZK és Olaszország váltója. A hajrában Ange- rerék rendelkeztek több erőtartalékkal, és ez az NSZK második helyét jelentette. A 4x7,5 km-es sílövóváltó olimpiai bajnoka: SZOVJETUNIÓ (Vasziljev, Csepikov, Popov, Medvedcev) 1:22,30 (0 büntetőpont), 2. NSZK (Reiter, Höck, Angerer, Fischer) 1:23:37,4 (0), 3. Olasz­ország (Kiem, Taschler, Passler, Zinger- le) 1:23:51,5 (0), 4. Ausztria 1:24:17,6 (0), 5. NDK 1:24:28,4 (3), 6. Norvégia 1:25:57,0 (0)... 11. Csehszlovákia 1:30:48,8 (3). Sífutás Az utolsó sífutószám, az 50 km-es táv győztese a svéd Gunde Svan lett. A má­sodik helyen e versenyszám világbajno­ka, az olasz Maurillo de Zolt, míg a bronz­érmet nagy megle­petésre a svájci Grü- nenfelder szerezte meg. A csehszlovák Švanda a 15. lett, ami az erős mezőny­ben kielégítő ered­mény. Csalódást okoztak a szovjet sífu­tók, akik eddig mindig az élen végeztek ebben a versenyszámban. Most viszont legjobbjuk, Szahnov csak a 12. lett. Az 50 km-es sífutás olimpiai bajnoka: GUNDE SVAN (Svédország) 2:04:30,9, 2. Maurilio de Zolt (Olaszország) 2:05:36,4, 3. Andy Grünenfelder (Svájc) 2:06:01,9, 4. Ulvang (Norvégia) 2:06:32,3, 5. Baruoth (NDK) 2:07:02,4, 6. Ottoson (Svédország) 2:07:34,8... 15. Švanda (Csehszlovákia) 2:09:08,1. Alpesi síelés Az óriásműlesiklás megnyerése után az olasz Alberto Tómba újabb diadalt aratott Calgaryban: aranyérmes lett műle­siklásban is. Tómba csak a második soro­zatban tudta megelőzni nagy vetélytársát, Wömdl, aki addig vezetett. A férfi műlesiklás olimpiai bajnoka: ALBERTO TÓMBA (Olaszország) 1:39,47 (51,62+47,85), 2. Frank Wömdl (NSZK) 1:39,59 (50,99+48,54), 3. Paul Frommelt (Liechtenstein) 1:39,85 (51,69+49,15), 4. Gstrein (Ausztria) 1:40,08 (51,87+48,21), 5. Stenmark (Svédország) 1:40,22 (52,71+47,51), 6. Nilsson (Svédország) 1:40,23 (51,44+48,79)... 13. Jurko 1:42,21 (53,50+48,71)... 16. Bíreš (mindkettő Csehszlovákia) 1:45,13. A nők műlesiklá­sában hasonló volt a helyzet, mint a fér­fiaknál, mert az óri­ásműlesiklás olim­piai bajnoka, Vreni Schneider ebben a versenyszámban is aranyérmet szer­zett. Mindkét sorozatban kiváló teljesít­ményt nyújtott. A csehszlovák lányok leg­jobb eredményét Kebrlová érte el, aki 14. volt. Az NSZK-beli Kinshofer 48,46 mp-es kitűnő idővel sokáig az első helyen állt, de azután Schneider az abszolút leggyor­sabb idővel, 47,88-cal maga mögé utasí­totta. A női műlesiklás olimpiai bajnoka: VRENI SCHNEIDER (Svájc) 1:36,69 (48,81 +47,88), 2. Mateja Szvet (Jugosz­lávia) 1:38,37 (48,21+49,16), 3. Christa Kinshofer-Güthlein (NSZK) 1:38,40 (49,84+48,56), 4. Steiner (Ausztria) 1:38,77 (50,43 +48,34), 5. Fernandez- Ochoa (Spanyolország) 1:39,44 (49,89+49,55), 6. Ladstatter (Ausztria) 1:39,59 (49,71+49,88) ... 12. Kebrlová 1:42,12, 13. Medzihradská (mindkettő Csehszlovákia) 1:42,18. Műkorcsolya A zsúfolásig megtelt stadionban az NDK-beli Katarina Witt nyert aranyérmet a műkorcsolyázás utolsó versenyszámá­ban. A Karl-Marx-Stadt-i 22 éves világ- és Európa-bajnok ezzel megvédte szara­jevói elsőségét is. A nézők feszült érdek­lődéssel várták párharcát az amerikai De- bi Thomasszal, aki csekély pontkülönb­séggel vezetett a rövid program után. Mindketten Bizet Carmenjét választották kísérő zenéül, de az est legnagyobb csil­laga, kissé váratla­nul, a kanadai Elisa­beth Manley volt. Witt ugyanis bizton­sági kúrt futott és Thomas egy nehéz ugráskombináció köz­ben bukott. A legmagasabb pontszámot a merész gyakorlatot bemutató Manley kapta, amivel a második helyre tornászta fel magát, és csak a nem túl jól sikerült kötelező gyakorlatok ütötték el az aranyé­remtől. Bronzérmes Thomas lett, mert honfitársnóje, Kedavy belázasodott, s nem indult. A női műkorcsolyázás olimpiai baj­noka: KATARINA WITT (NDK) 4,2, 2. Elisabeth Manley (Kanada) 4,6, 3. Debi Thomas (Egyesült Államok) 6,0, 4. Tre- nery (Egyesült Államok) 6,0,5. Ito (Japán) 10,6, 6. Leistner (NSZK) 13,2... 20. Vora- lová (Csehszlovákia) 37,0 p. Gyorskorcsolya Az első aranyérmet a női gyorskorcso­lyázásban az NDK számára Christa Rot­henburger szerezte az 1000 m-es távon. Ebben a versenyszámban sem győzött a legnagyobb esélyes, honfitársnője Ka­rin Kania. Az 1500 m-es női gyorskorcsolyázás­ban háromszor is túlszárnyalták az olim­piai csúcsot. Van Gennip óriási hajrát vágott ki, és az utolsó kört fantasztikus iramban tette meg, közéi 4 századdal javította meg egyéni csúcsidejét, és a má­sodik olimpiai aranyérmét is megsze­rezte. Az 1000 m-es női gyorskorcsolyá­zás olimpiai bajnoka: CHRISTA ROT­HENBURGER (NDK) 1:17,55 - világ­csúcs, 2. Karin Kania (NDK) 1:17,60, 3. Bonnié Blair (Egyesült Államok) 1:18,31, 4. Ehrig (NDK) 1:19,32, 5. Hasimoto (Ja­pán) 1:19,75, 6. Stehnke (NDK) 1:20,05. Az 1500 m-es női gyorskorcsolyá­zás olimpiai bajnoka: YVONNE VAN GENNIP (Hollandia) 2:00,69,2. Karin Ka­nia (NDK) 2:00,82,3. Andrea Ehria (NDK) 2:01,49, 4. Blair (Egyesült Államok) 2:04,02, 5. Lapugova (Szovjetunió) 2:04,24, 6. Hasimoto (Japán) 2:04,38 p. (ČSTK) - 4 karvinái férfi kézilabdacsapat értékes sikert ért el a KEK- ben: vasárnap győzött a nagy múltú Atletico Madrid ellen. A hazai siker után a bányászcsapat Madridban remek teljesítménnyel rukkolt ki, és bejutott az elődöntőbe. Ugyanez nem sikerült a Dukla Prahának. A Sabacban elszenvedett vereség után otthon is alulmaradt, és kiesett. A női KEK-ben szenzációs győzelmet aratott a Vasas: egy góllal többet dobott, mint hátránya volt az SC Leipziggel szemben, és szintén beverekedte magát a legjobb négy közé. ATLETICO MADRID-BÁNIK KAR- VINÁ 21:22 (10:9). A Karviná nagy súlyt fektetett a védekezésre, az ellenfél leg­jobb játékosa, a jugoszláv váloga­tott Vukovics testőrt kapott, s jól fe­dezték a szélsőket is. A félidő­ben még vezetett a Madrid, de a má­sodik játékrészben a vendégek irányí­tották a játékot és a mérkőzés folya­mán két-három góllal vezettek. Az 56. percben a svájci játékvezetők egymás után állították ki a Karviná játékosait, s a hazaiak 20:20-ra egyenlítettek. Egy perccel a találkozó vége előtt, 21:21-es állásnál Koči egy gyors ellentámadásból bedobta a győztes gólt. Legjobb góldobók: Koči 6, Pele 6/2, Hracha 4, Vala, 3, Hl. Vukovics 6/3. Bünetódobások 4/3:2/2, kiállítások 1:7. A mérkőzést 4000 nézó előtt Blum és Rykart vezette. DUKLA PRAHA - METALOPLASZ- TIKA SABAC 22:26 (10:12). Kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy egyik csapat sem akar kockáztatni, és csak egyértelmű helyzetekben vállalják a kapura dobást. A jugoszlávok mozgékony és előretolt védelme egyre több nehézséget okozott a Duklának. Az ellenfélnél kiváló teljesít­ményt nyújtott Portner, aki az első játék­részben hat gólt dobott, és az ö érdeme is volt, hogy a vendégek a 23. percben 11:6- ra vezettek. Szünet után a cserekapus Florián több sikeres védéssel vétette észre magát, ám a mezőnyjátékosok so­kat bizonytalankodtak. Legjobb góldobók: Kotrč 6/3, Sovadi- na, 4, Homolka 3, ill. Portner 12/3, Iszakovics 6. Büntetódobások 11/5:4/3, kiállítások 1:9. A mérkőzésen 1600 néző előtt Schüning és Woldt (nyugat-berlini­ek) bíráskodott. TOVÁBBI EREDMÉNYEK - férfiak, KEK: SC Leipzig - Medvescsak Zágráb 19:16 (9:8), továbbjutott a Zágráb. Gross- walstadt - Holté 23:13 (9:6), továbbjutó a Grosswallstadt, IHF Kupa: Vorwárts Frankfurt - Barcelona 15:21 (4:8), tovább­jutó a Barcelona, Saint Otmar-St. Gál­ién - Filipposz Veriasz 23:22 (10:10), továbbjutott a St. Gallen. Nők, BEK: Hypobank Wien - Craco- wia Krakkó 30:19 (14:7), továbbjutó a Hypobank, Vorwárts Frankfurt - Szpar- tak Kijev 17:26 (10:14), továbbjutott a Ki­jev. KEK: Vozsdovac Belgrád - Lützelin- den 21:15 (9:6), továbbjutott a Lützelin- den, Vasas - SC Leipzig 22:15 (11:8), továbbjutott a Vasas. IHF Kupa: TSV Berlin - Engelskirchen 22:17 (11:10), továbbjutó az Engelskirchen. CALGARY ’88 ♦ AZ ÖRÖKKÉ KOMOR Viktor Tyi- honov is mosolygott, miután a szovjet jégkorong-válogatott megnyerte az olim­piai bajnokságot. Mosolyogva válaszolt a DPA tudósítójának kérdéseire, sót még kacagott is, amikor azt kérdezte tőle, hogy nem vennék-e szí­vesen a szovjet ligá­ban a profi NHL jég­korongozók szerep­lését. Miután kika­cagta magát, a kö­vetkezőket válaszol­ta: „Szerződtesse le nekem Gretzkyt és Lemieux-t. Éppen lenne két szabad hely számukra a CSZKA Moszkvában..." ♦ A NŐI MÜKORCSOLYÁZÁS olim­piai bajnokát, Katarina Wittet megkérdez­te az NDK tv-riportere, hogy foglalkozik-e a jégrevű gondolatával. „A gondolattal foglalkozom, de csak vendégként lépnék föl, mert semmi esetre sem akarom befe­jezni versenyzői pályafutásomat“ - mon­dotta az olimpiai bajnoknő. + „HA NEM KÖVETKEZIK BE az osztrák orvos, Jörg Oberhammer halálos balesete, akkor valóban minimális lenne a sérültek száma Calgaryben" - jegyezte meg Lane Cesehart, az olimpia orvosi szolgálatának vezetője. Még a legsúlyo­sabb sérülést az amerikai Pam Fletcher szenvedte el, aki a női műlesiklás edzé­sén összeütközött a karbantartó szolgálat emberével, és lábát törte. Érdekes, hogy A ŠPORTKA 9. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 4 7 11 26 37 39 Pótszám: 21 A II. húzás nyerőszámai: 3 16 20 41 47 48 Pótszám: 32 A SAZKA telitalálatos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 112122100 1 2 0 1 (ČSTK) Éremtáblázat A nemzetek éremtáblázata 44 versenyszám után: A E B Szovjetunió 11 9 8 NDK 9 9 5 Finnország 4 0 2 Svédország 4 0 1 Svájc 4 5 5 Ausztria 3 4 2 NSZK 2 4 2 Hollandia 2 2 2 Egyesült Államok 2 1 3 Olaszország 2 1 2 Franciaország 1 0 1 Norvégia 0 3 2 Jugoszlávia 0 2 1 Kanada 0 2 1 Csehszlovákia 0 1 2 Japán 0 0 1 Liechtenstein 0 0 1 a jégkorongtornán, melyen rendszerint a legtöbb sérülés történik, ezúttal csak néhány orrsérülés volt. + AZ NSZK JÉGKORONGOZÓINAK bronzérmes reményeit végleg szertefosz- latta a Kanada elleni súlyos vereség. A mérkőzést végignézte Boris Becker menedzsere, Ion Tiriac, aki kijelentette: „Nem tudtam ráismerni az NSZK játéko­saira, rosszul korcsolyáztak és semmi­lyen esélyük sem volt ezen a mérkőzé­sen". Tiriac nemcsak a teniszhez, de a hokihoz is jól ért, ugyanis az 1964. évi olimpián a román válogatott védőjátékosa volt. (sr) SPORTHÍRADÓ A Karviná bravúrja új szú 7 988. II. 29. • Az NDK fedettpályás atlétikai baj­nokságán a kétszeres világbajnok Möl- ler-Gladisch 60 m-en 7,07 mp-cel az idei legjobb időt futotta, és biztosan legyőzte Göhrt. • A Szovjetunió téli úszóbajnoksá­gán Igor Poljanszkij érte el a legértéke­sebb eredményt, aki a 100 m-es hát­úszásban 55,53-mal az idei legjobb időt úszta. • Barátságos jégkorong-mérkőzé­sen Weisswasserben az NDK válogtottja 12:2 arányban győzött Jugoszlávia ellen. Előzőleg Karl-Marx-Stadtban a házigaz­dák 6:2 arányban bizonyultak jobbnak. • Alicanteban a nemzetközi sakk­versenyen a függő játszmákat fejezték be. A holland Timman legyőzte az angol Nunnt, a szovjet világbajnoknő Csiburda- nidze döntetlenül játszott honfitársával, Juszupovval. Timman és a szovjet Bel- javszkij áll az élen 2,5 ponttal, Juszupov- nak 2 pontja van. • Bíróság elé állítják március 17-én azt a holland fiatalembert, aki a tavalyi Hollandia-Ciprus (8:0) labdarúgó Eb-se­lejtező 15. percében magakészitette füst­bombát dobott a ciprusi kapus elé. A rob­banás után Haritu kapust le kellett cserél­ni, a mérkőzést pedig újrajátszották. Legújabb Lapzártakor kaptuk a hírt, hogy Cal­garyben a négyes bobok versenyét Svájc I. csapata nyerte az NDK I. és a Szovjet­unió II. előtt. A négyes bobok olimpiai bajnoka: SVÁJC I. (Fasser, Meier, Fáss- ler, Stocker) 3:47,51,2. NDK 1.3:47,58,3. Szovjetunió II. 3:48,26, 4. USA I. 3:48,28, 5. Szovjetunió I. 3:48,35, 6. Ausztria I. 3:48,65. A jégkorongtorna utolsó előtti mér­kőzésén: SVÉDORSZÁG-NSZK 3:2 (0:1, 1:1, 2:0). Az NSZK már 2:0-ra vezetett... 1. Szovjetunió 4 4 0 0 24:5 8 2. Svédország 5 2 2 1 15:16 6 3. Finnország 4 2 1 1 16:9 5 4. Kanada - 5 2 1 2 17:14 5 5. NSZK 5 1 0 4 8:26 2 6. Csehszlovákia 5 1 0 4 12:22 2 A Szovjetunió-Finnország mérkő­zést lapzárta után rendezték.