Új Szó, 1988. január (41. évfolyam, 1-24. szám)

1988-01-03 / 1. szám, vasárnap

12. JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, MOSZKVA Kanada győzött a rangadón Csehszlovákia harcban a bronzéremért (t-ton) - Moszkvában újabb két fordulót bonyolí­tottak le a junior jégkorong-világbajnokságon. Cseh­szlovákia először az NSZK ellen lépett jégre, és küzdelmes mérkőzésen megszerezte a győzelmet. Ezt követően Svédország volt az ellenfél, s a fordula­tokban gazdag találkozó döntetlent hozott. Ez az eredmény azt jelenti, hogy a csehszlovák fiúknak van reményük a dobogóra jutásra, azonban ehhez az MOCKflA A csehszlovák fi­uk ugyan kezdettől fogva fölényben ját­szottak, azonban különösebb iramot nem diktáltak, gyakran túlkombi­nálták a támadáso­kat. és ritkán kerültek helyzetbe. Az ellenfél önfeláldozóan védekezett, igyekezett gyors ellentámadásokkal veszélyeztetni Pejchar kapuját. A 10. percben Reichel lövése nyo­mán a korong a hátved Sinner kor­csolyájáról pattant a hálóba. A 12. percben Hrbek a kapufát találta el, majd öt perccel később Jurík em­berhátrányból ütött gólt. A második harmadban érthetetle­nül visszaesett a csehszlovák csa­pat. A 29. percben Cíger hibázott, és az ellenfél kihasználta a lehető­séget. Ezt követően Pavlas ember­fölényből 3:1-re módosította a mér­kőzés állását. Alig telt el valamivel több mint ötven másodperc, és szé­pítettek a nyugatnémetek. A 34. percben Jurík egyéni akcióból ütött gólt. Tíz másodperccel később Köpf kihasználta, hogy a csehszlovák vé­delem elmélázott. A gól után rákap­csoltak a csehszlovák tiúk, és az első támadósor remekbe szabott ak­cióját Horák góllal koronázta. A záróharmadban csehszlovák részről csak három támadósor lépett jégre (nem játszott Nemčický, Zajíc és Vošťa). Ennek ellenére a 43. percben ismét az ellenfél szerzett gólt. Csak ezután domborodott ki Juríkék technikai fölénye, és szülét-1 tek meg a két pontot jelentő gólok.' Gólszerzők: 17., 34. és 45. p Ju­rík, 10. Reichel, 30. p Pavlas, 36. p Horák, 57. p Cíger, ill 35. és 43. p Köpf, 29. p Bongers, 31. p Sin­ner. Kiállítások 6:7, emberfölény 2:0. emberhátrány 1:0. A találkozót 600 néző előtt az amerikai Hearn vezette. CSEHSZLOVÁKIA: Pejchar- Kučera, Tichý, Pavlas. Valko, Táborský, Šmid - Hrbek, Horák, Cíger - Kysela, Reichel, Jurík- Zajíc, Gardoň, Vošta - Mimo- chodek, Gross, Nemčický. A találkozót megtekintette Vla­gyimir Vikulov, az egykori kiváló szovjet jégkorongozó is. így véleke­dett a látottakról: , .Szerintem a csehszlovák jogkorongozók játé­kára rányomta bélyegét az a tény, hogy a korábbi találkozókon elvesz­tették reményüket az arany-, illetve az ezüstéremre. Ezzel magyará­zom, hogy többnyire állva játszottak, és nem használták ki legerősebb fegyverüket - a technikát és a gyor­saságot. Némileg csalódást keltett a csapat játéka, pedig soraiban több tehetséges játékos található, többek között Horák, valamint Jurík, aki ezen a mérkőzésen három gólt ütött. “ A szilveszteri forduló további eredményei: Szovjetunió - Svédor­szág 4:2 (2:2, 0:0, 2:0), Finnország- Lengyelország 9:1 (0:0, 3:0, 6:1), Kanada - Egyesült Államok 5:4 (2:2, 3:0, 0:2). Csehszlovákia - Svédország 5:5 (2:2, 2:1,1:2) Mindkét csapat óvatosan kezdett, a svédek még passzívabbak voltak, mint a csehszlovák együttes, amely ezúttal csak három támadósorral ját­szott. Egymás hibájára vártak, és a 8. percben Grossnak sikerült ki­használnia a svéd védelem megin­gását. Egy perccel később Jurík hagyott ki nagy helyzetet. Fokozato­san támadásba lendült az ellenfél, egyre többször veszélyeztette a csehszlovák kaput. A csehszlovák védőknek problémát okozott a ko­rong megjátszása. A 16. percben Ericksson egyenlített és 41 másod­perccel később a svédek gólzsákja, Rosander vette be Pajchar kapuját. Szerencsére a fiúk magukra találtak, utolsó két mérkőzésen az előkészületek során nyúj­tott teljesítménnyel kell kirukkolniuk. A nagy érdek­lődéssel várt rangadón Kanada legyőzte a Szovjet­uniót, s ezzel gyakorlatilag már eldőlt az elsőség sorsa. Ma a következő mérkőzésekre kerül sor: Kanada - NSZK, Svédország - Finnország, Egyesült Államok - Csehszlovákia, Szovjetunió - Lengyelország. 1988. I. 3. SPORTHÍRADÓ * FRANCIAORSZAGBAN az 1987- es évben a bajnokok bajnoka a világ legjobb női kerékpárosa, Jeannie Longo lett. A második helyen a vágtázó Gilles Queneherve végzett, a harmadik helyet a cselgáncsozó Fabien Canu szerezte meg és a Forma 1-es versenyző, Alairv Prost kénytelen volt beérni a negyedik hellyel. + HANNOVERBEN román siker szü­letett a férfi kézilabdacsapatok tornáján. Az első helyen a Minaur Nagybánya csa­pata végzett a Gummersbach és a Grani- tas Kaunas előtt. Az utolsó forduló ered­ményei: Minaur Nagybánya-Borac Bania Luka 29:26 (17:14), Gummersbach-Kau- nas 21:20 (11:13). + A HOLLANDIAI Apeldoornban be­fejeződött a férfi és a női nemzetközi röplabdatorna. A férfiaknál olasz, a nők­nél kubai siker született. A helyosztók eredményei - férfiak,* 1. helyért: Panini Modena-Svédország 3:2, 3. helyért: Ku- ba-Finnország 3:1, 5. helyért: NSZK-Brazília 3:2,7. helyért: Animo (hol­land)—Franciaország 3:2. - Nők, 1. he­lyért: Kuba-NDK 3:0, 3. helyért: Raven- na-Olympus (holland) 3:0, 5. helyért: Am­bassadors (USA) - Apeldoorn 3:2, 7. helyért: Deltalloyd (holland)-Svédország 3:2. Sportfogadás A ŠPORTKA 52. játékhete I. hú­zásának nyerőszámai: 9 13 19 21 23 32 Pótszám: 16 A II. húzás nyerőszámai: 7 11 24 27 36 49 Pótszám: 48 A SAZKA telitalálatos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 101111011 2 0 0 2 (ČSTK) + INZELLBEN nemzetközi gyorskor­csolyázó versenyt rendeztek - Nők, 500 m. Tokarczyk (lengyel) 41, 78, 3000 m: Bauermeister (NSZK-beli) 4:49,56, 1500 m: Tokarczyk (lengyel) 41,78, 3000 m: (NSZK-beli) 1:26,52. Férfiak, 500 m: Semler (osztrák) 38,21, 1000 m: Lemke (NSZK-beli) 1:19,92, 3000 m: Kah (auszt­rál) 4:12.78. és még a szünet előtt egyenlítettek. A második harmadban folytató­dott a körültekintő játék mindkét ol­dalon. Később fellángolt a csehszlo­vák válogatott, és 48 másodperc leforgása alatt Horák és Jurík révén 4:2-es vezetésre tett szert. A folyta­tás azonban elmaradt. Sőt, Mimo- chodek fölöslegesen szabálytalan­kodott, s az emberfölényt Rosander kihasználta. A harmad végéig mind­két csapat a védekezésre összpon­tosított. Az utolsó játékrészben Mi- mochodek helyére Zajíc állt be. A fiúk aktívan kezdtek, azonban a 44 percben Sjögren egyenlített. Négy perccel később jött a hideg zuhany: a védők elfeledkeztek a vö­rös vonalnál maradt Nilssonról, aki szólóját góllal koronázta. Hatalmas lendületiek támadtak ezután Jurí­kék, és erőfeszítéseik eredménye az egyenlítő gól volt. Gólütők: 8. p Gross, 19. p Cíger, 24. p Horák, 25. p Jurík, 51. p Kysela, ill. 16. és 27. p Rosander, 16. Ericksson, 44. p Sjögren, 48. p Nilsson. Kiállítások 5:7, emberfö­lény 2:1. A mérkőzést 500 néző előtt a szovjet Gubernatorov vezette. CSEHSZLOVÁKIA: Pelchar- Tichý, Kučera, Pavlas, Valko Šmid, Táborský - Hrbek, Horák, Cíger - Kysela, Reichel, Jurík- Mimochodek (41. p Zajíc), Gar­doň, Gross. Zdenék Uher edző így látta a mérkőzést: A svédek teljesítmé­nyére rányomta bélyegét a Szovjet­unió elleni nehéz mérkőzés, azon­ban ez nem sokat segített nekünk. Vezettünk ugyan már 4:2-re, ám ismét görcsössé vált a játék, és újfent kihasználatlanul hagytuk a helyzeteket, sőt a védelem súlyos hibáiból gólokat kaptunk. A játéko­sok nem tartották be azt az utasítást, hogy szorosan fedezzék az ellen­felet. További eredmények: Szovjet­unió - Kanada 2:3 (0:2, 2:1, 0:0), Finnország - Egyesült Államok 8:6 (3:4, 1:0, 4:2), NSZK - Lengyel- ország 6:3 (0:0, 3:2, 3:1). A junior jégkorong-vb állása: 1. Kanada 5 4 1 0 20:14 9 2. Szovjetunió 5 4 0 1 25:14 8 3. Finnország 5 3 1 1 29:17 7 4. Svédország 5 2 1 2 27:14 5 5. Csehszlovákia 5 2 1 2 24:20 5 6. USA 5 1 0 4 22:28 2 7. NSZK 5 1 0 4 15:27 2 8. Lengyelország 5 1 0 5 9:37 2 Izgalmas, kemény csaták jellemzik a Moszkvában folyó 12. junior jégkorong-világbajnokság mérkőzéseit (CSTK-felv.) Jégkorong Csehszlovákia nyerte az NSZK Kupáját (tics) - Az olimpiai játékokra készülő csehszlovák jégkorong­válogatott Stuttgartban a lengyel és az NSZK-beli együttes fölött aratott győzelme után megnyerte az NSZK-ban első ízben rendezett kupatornát. A csehszlovák együttes mindkét találkozóján azonos eredményt ért el, 3:2 arányban győzött. Lengyelország ellen a gól­szerző Rosol, Lála és Liba volt. ellenállást tanúsítottak, sőt 28 má­sodperccel a befejezés előtt kapu­sukat is lehívták, hogy emberfö­lényben próbálkozzanak egyenlí­teni. A csehszlovák csapat össze­állítása: Bríza - Uvíra, Bénák, Suchánek, Hoŕava, Stavjaňa, Gudas - Vlach, Hrdina, Doležal- Rosol, Rúžička, Radévič- Haščák, Pašek, Liba - Lubina, Kučera, Dolana. A visszavágón, melyre Zugban került sor, Csehszlovákia 7:1 (2:0, 3:0, 2:1) arányban győzött. Az NSZKelleni döntő találkozón a csehszlovák együttes a követ­kező összeállí­tásban játszott: šindel - Božík, Bénák, Suchánek, Hoŕava, Stav­jaňa, Uvíra - Vlach, Hrdina - Do­ležal - Rosol, Ružička, Radévič - Haščák, Pašek, Liba - Dolana, Kučera, Lubina. Nyolc nappal a moszkvai Iz­vesztyija Kupán elszenvedett ve­reség után Ján Starší edző le­génységének sikerült visszavág­nia. A győzelem a végig kiegyen­súlyozott találkozón csak nehezen született meg. A mérkőzésre telt ház (7500 néző) előtt került sor. A házigazdák nagy elszántsággal játszottak, be akarták bizonyítani, hogy legutóbbi sikereik megalapo­zottak voltak. Az első harmadban a nyugatnémetek jutottak vezetés­hez Draisaitl góljával. A vendégek számos gólhelyzetet dolgoztak ki, és végül a 32. percben Lubina egyenlített. A befejező harmad elején ismét a házigazdák jutottak vezetéshez, ezúttal a 29 eszten­dős Truntschka volt eredményes. Négy perccel később Rúžička egyenlített. A mérkőzés sorsát el­döntő gólt tíz perccel a befejezés előtt Liba ütötte. Az egyes harma­dok eredményei: 0:1, 1:0, 2:1 A stuttgarti tornát követően a csehszlovák csapat két barátsá­gos mérkőzést játszott Svájcban az ottani válogatottal. Újév napján Potinoire de Malley-ben szoros küzdelemben: SVÁJC-CSEH­SZLOVÁKIA 3:4 (0:1, 1:2, 2:1). Gólütők: Brassey, Lüthy, Jaks, ill. Radévič (2), Doležal és Rosol. A házigazdák a vártnál nagyobb Milyen volt az 1987-es esztendő úszásban? HATALMAS EURÓPAI FÖLÉNY Az elmúlt évben majd hét hóna­pig, egészen július közepéig nem sok említésre méltó történt a me­dencékben. A világ legjobb úszói mintha az olimpia előtti évben la­zítottak volna, nemcsak a világ­csúcsok, hanem a jó eredmények is sokáig várattak magukra. Egy évvel korábban az első hét hónapban kilenc világ- és nyolc Európarekord látott napvilágot. A féléves „pihenő“ után 1987-ben a nyári hónapokban a kontinens legjobbjai rövid pályán egyre-másra úszták a jobbnál jobb időket. Az angol Moorhouse például 25 méteres medencében a 100 méteres mellúszásban 59,75 mp-es időt ért el. Neki sikerült a világon először egy percen belül teljesí­tenie ezt a távot ebben az úszásnemben. A még mindig érvényben levő világcsúcsot (50 m-es meden­cében) az amerikai Lundqvist tartja (1:01,65) 1984 óta. A kis pályán elért eredményeket nem veszik figyelembe a világcsúcsoknál! Négy hónappal ezelőtt, augusztusban aztán meg­mozdult az állóvíz: futószalagon szállították a világcsú­csokat. Clovisban az Egyesült Államok bajnokságán az alig 15 éves Jenet Evans 800 gyorson az ausztrál Wickham kilenc évig érvényben levő rekordját (8:24,62) döntötte meg. Evans világcsúcsa (8:22,44) mindössze egy hónapig „élt“. Az NDK-beli Möhring a strasbourgi kontinensviadalon fantasztikus ered­ményt ért el: 8:19,53-mal nyerte a női maratont. Ezen kívül még öt világrekord születettt a franciaországi Európa-bajnoksagon, mely az NDK sportolóinak párját ritkító diadalával végződött (16 női számból 14-et megnyertek). Strasbourgban 6 világ- és 8 Európa- csúcsnak tapsolhatott a közönség. Tavaly egy rangos versenyen sem találkoztak az európai és a tengerentúli úszók. Ennek ellenére az egyes viadalokon elért idők szerint összehasonlíthatjuk a kontinensek legjobbjait, hiszen a nyár folyamán majdnem egyidőben rendezték az Európa-bajnokságot és a Pánamerikai Játékokat. Az egyes eredményeket figyelembe véve az európai lányok valamennyi versenyszámban legyőzték a tengerentúliakat (16:0), a férfiaknál csak egy „becsületgólra“ tellett az amerikai legjobbaknak (15:1). Európa mindössze az 50 méteres férfi gyorsúszásban maradt alul. 1987- ben az öreg kontinens úszói utcahosszal megelőz­ték az amerikai és kanadai versenyzőket. Termé­szetesen sokkal érdekesebb, s talán az eredmény is más lett volna, ha egyugyanazon versenyen szállnak vizbe a világ legjobbjai. A nem hivatalos világranglistán a nőknél 14 NDK- beli úszó, 2 román és egy amerikai áll az élen. A férfiaknál sokkal kiegyenlítettebb a helyzet, 8 ország sportolói vezetik a listát az egyes számokban: Egye­sült Államok 5, Magyarország és NSZK 3-3, Szovjetunió 2, Svédország, NDK, Anglia és Kanada 1 - 1. Úszásban mind a nőknél mind pedig a férfiaknál egyaránt 17 számban tartanak nyilván Európa- és világcsúcsot. Kontinensünkön az NDK versenyzői a legeredményesebbek - 17 Európa-rekorddal. A to­vábbi sorrend: Szovjetunió 6, NSZK 5, Magyaror­szág 3, Románia, Franciaország és Anglia 1 - 1. Az érvényes világcsúcsokat a következő országok ver­senyzői tartják: Egyesült Államok 12, NDK 10, NSZK 4, Szovjetunió 3, Magyarország 2, Románia, Auszt­rália és Kanada 1 -1. (zsi) A Davosban rendezett Spengler Kupát a téli olimpiai játékokra ké­szülő kanadai együttes nyerte, mely a döntőben a hosszabbí­tás után 4:3 (1:2, 1:1, 1:0) -ra győzött a Krilja Szovjetov ellen. A kanadaiak sikeréről büntető lö­vések döntöttek. A további sor­rend: 3. Davos, 4. Farjestad, 5. Tesla Pardubice. * * * Sault St. Mariaban a kanadai olimpiai együttes 2:3 (1:2, 1:1, 0:0) arányú vereséget szenvedett a szovjet ligaválogatottól. Barátságos nemzetek közötti jégkorong-találkozón Helsinkiben: Finnország-Svájc 4:3 (0:1, 3:1, 1:1). Az első találkozót is a házi­gazdák nyerték 4:1-re. Leesett a hó Calgarybara (ČSTK) - A téli olimpiai játékok színhelyén, Cal- garyban végre beköszöntött a tél. Alberta tarto­mányban -8 fok hideget mértek, és az olimpiai vá­rost néhánycenti- méteres hóréteg fedi. Mount Allen- ben, ahol az alpesi versenyeket ren­dezik, 30 cm-es hó van, de a rende­zők minden lehetőségre számíta­nak, és készenlétbe helyezték a hó­ágyúkat. A meteorológusok azon­ban bíznak benne, hogy a téli időjá­rás tartós marad az olimpiai játékok megnyitásáig. Anke Möhring, az NDK 17 éves versenyzője fantasztikus világcsúccsal nyerte az augusz­tusi strasbourgi Európa-baj- nokságon a 800 méteres női gyorsúszást (18:19,53 p) (CSTK-felv.) Csehszlovákia - NSZK 7:4 (2:0, 3:3, 2:1)