Új Szó, 1987. szeptember (40. évfolyam, 204-229. szám)

1987-09-07 / 209. szám, hétfő

Jégkorong Kanada Kupa Az első csehszlovák győzelem (ČSTK) - A jégkorong Kanada Kupában szombat­ra virradóra lejátszották a torna negyedik fordulójá­nak mérkőzéseit és két elődöntős már ismert: Kana­da és a Szovjetunió. A két további továbbjutó a mára * virradóra játszott találkozókból került ki. Kanada Montrealban legyőzte a világbajnok Svédországot, a Szovjetuniónak nem jelentett komoly akadályt az Egyesült Államok csapata. Csehszlovákia még reménykedhet a tovább­jutásban, mert 5:2-re verte Finnországot, és az utolsó mérkőzésen az Egyesült Államokkal találkozik. LAMAOA IUF CSEHSZLOVÁKIA - FINNOR­SZÁG 5:2 (2:0, 2:0, 1:2), gólütök: Pašek, šejba, Bénák, Rúžička, Vlk, ill. Hagman és Kurri. Kiállítá­sok 5:4, emberelőny kihasználása 1:0. Csehszlovákia: Hašek - Božík, Bénák, čajka, Hoŕava, Stavjaňa, Ščerban - Volek, Hrdina, Doležal - Šejba, Pašek, Liba - Rosol, Rúžič­ka, Lubina - Vlach, Kučera, Vlk. A csehszlovák korongozók azzal az eltökélt szándékkal léptek jégre, hogy feledtetik eddigi gyenge telje­sítményüket. Elképzeléseik mara­déktalanul valóra váltak, mert az első percektől kezdve nem volt vitás, hogy ki az úr a jégen. A kezdemé­nyezést rögtön a csehszlovák válo­gatott vette át, és Pašek sorának két gólja az első harmadban megnyug­tatta a játékosokat, s nyoma sem volt a korábbi találkozókon tapasz­talt idegességnek. Az elkövetkező percekben nem sokat változott a játék képe. Cseh­szlovákia magabiztosan irányította a játékot, ötletes és szellemes össz- játékával felülmúlta ellenfelét és a gólokra sem kellett soká várni. Amikor a 48. percben Vlk beütötte az ötödik gólt, úgy tűnt, hogy a cseh­szlovák mesterlövészek a 120 per­ces böjt után (a Szovjetunió és Svéd­ország elleni mérkőzéseken) ezút­tal feltartóztathatatlanok lesznek. Pašek és Vlach azonban gólhelyze­teiket nem tudták kihasználni, így szóhoz juthattak a finnek. A mérkő­zés hajrájában két legjobb játéko­suk, Hagman és Kurri révén szépí­tettek. A győzelem rendkívül értékes, mert reményt ad a továbbjutáshoz, azonban ehhez feltétlenül nyerni kell az Egyesült Államok ellen. SZOVJETUNIÓ - USA 5:1 (2:0, 1:0, 2:1), gólütők: Kamenszkij, Makarov, Szvetlov, Krutov, Szem- jonov, ill. Mullen. Kiállítások 3:3, emberelőny kihasználása 2:1, em­berhátrányban 1:0. Mind a két együttes mielőbb magához akarta ragadni a vezetést és rákényszeríte­NÓI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG Sikeres raji (ČSTK) - Spanyolországban 12 csapat részvételével megkezdődött a 21. női kosárlabda Európa-bajnokság. A B-csoportban szereplő Csehszlovákia várakozáson felül mutatkozott be. Először a legutóbi ezüstérmes Bulgária, majd Spanyolország ellen is megszerezte a győ­zelmet. CSEHSZLOVÁKIA - BULGÁRIA 95:76 (53:34). A csehszlovák együt­tes már az első percektől kezdve nagyon fegyelmezetten játszott. Ki­tűnően védekezett és támadásait rendre sikeresen fejezte be. Különö­sen a Banská Bystrica-i Dobrovičo- vá volt eredményes. A félidő végéig 19 pontos vezetést szereztek a csehszlovák lányok. Szünet után Kysilkovának ment legjobban a ko­sárra dobás és eredményes volt Va­lová is. A bolgár csapat végig nem boldogult a csehszlovákokkal. A leg­eredményesebb pontszerzők: Dobrovičová 21, Nováková 20, Ka- lužáková 15, ill. Csekova 14, Szlav- cseva 12, Ivanova 11. CSEHSZLOVÁKIA - SPANYOL- ORSZÁG 49:47 (27:20). Puerto Santa Mariában a zsúfolásig megtelt sportcsarnok (1500 néző) fergete­gesen buzdította a vendéglátókat és így a csehszlovák lányoknak nehéz dolguk volt. Ezúttal már nem ment olyan jól a játék, mint a nyitómérkő­zésen, sok hiba csúszott az összjá- tékba. A 30. percben tízpontos ve­zetésre tett szert a csehszlovák együttes, de a hajrában nagyon föl­jöttek a spanyolok. Legeredménye­sebb pontszerzők: Janoštinová 14, Nováková 9, ill. Jonyer 11, Alonso 9. Jan Karger, a csehszlovák vá­logatott edzője a mérkőzés után igy nyilatkozott: „Jó teljesítmény­nyel mutatkoztunk be az erős bolgár csapat ellen. A második találkozó megmutatta, milyen nehéz sorozat előtt állunk. Ezúttal nem remekel­tünk, a győzelem a küzdeni akarás eredménye“. Két forduló után már csak négy csapat (az A-csoportban a Szovjetunió és Magyarország, a B-ben Csehszlovákia és Jugoszlá­via) veretlen. További eredmények - A-cso­port: Magyarország - Franciaor­szág 82:71 (45:29), Románia- Svédország 77:76 (36:31), Szov­jetunió - Lengyelország 95:62 (57:36), Svédország - Franciaország 83:78 (72:72, 31:40) hosszabbítás után, Szovjetunió - Románia 95:52 (47:25), Magyarország - Lengyel- ország 103:83. B-csoport: Jugo­szlávia - Olaszország 73:65 (46:37), Spanyolország - Finnország 74:45 (33:19), Jugoszlávia - Bulgária 73:71 (39:31), Olaszország - Finn­ország 87:69 (47:36). Sikeres honvédelmi nap Vásárúton (Trhové Mýto) né­hány esztendeje szép hagyo­mányt ápolnak: minden év nyár­utóján megrendezik a 2200 lakosú falu apraja-nagyját megmozgató honvédelmi napot a takaros sta­dionban. A nemzeti bizottság és a Honvédelmi Szövetség helyi szer­vezete rendezésében az elmúlt szombaton versenyeztek egymással a fiatalok és az idősebbek, lányok és fiúk, nők és férfiak. A jól sikerült, érdekes küzdelmeket hozó, a szép számú nézők tetszését elnyerű se­regszemle után pályára lépett a sza­badidősportot tizenöt éve népszerű­sítő szlovákiai magyar újságírók lab­darúgócsapata. amely ezúttal is ki­kapott a vásárúti öregfiúktól (1:3, góllövők: Andits, ill. Bognár (2) és Váradi), de nem szomorkodott, mert újabb híveket szerzett a rendszeres testedzésnek, a tömegsportnak. (tv) ni ellenfelére saját játékstílusát. A szovjet csapatnak sikerült megva­lósítani a célját. Az első harmad végefelé már 2:0-ra vezetett, miután mindkét gólja emberfölényből szüle­tett és villámgyors összjátékával si­került zavarba hoznia ellenfelének védelmét. Az Egyesült Államok a mérkőzés alatt jobbára csak véde­kezett, nagy nyomás nehezedett a kapujára, és képtelen volt folya­matos támadásokat vezetni. Csupán a második játékrész első perceiben voltak egyenrangú ellenfelek az amerikaiak. Milnyikov kapuját be­venni viszont csak az 51. percben sikerült nekik. Röviddel később Bar- rasso, aki első ízben védte a Kana­da Kupában az Egyesült Államok kapuját; ismét kétszer kapitulált.- Nagyon jól játszottunk, azonban a kiváló szovjet együttessel képtele­nek voltunk lépést tartani - mondot­ta Bob Johnson, az Egyesült Álla­mok edzője. - Ha be akarunk jutni az elődöntőbe, győznünk kell Cseh­szlovákia ellen. Amennyiben fegyel­mezetten és türelmesen kivárjuk az ellentámadások lehetőségét, akkor ez sikerülni fog - fűzte hozzá Joe Mullen, az egvetlen gól szerzője. KANADA - SVÉDORSZÁG 5:3 (2:2, 1:0, 2:1), gólütők: Mario Le- mieux (2), Gretzky, Gartner, Gou­let, ill. Gustafsson, Pettersson, és M. Andersson. Kiállítások 5:6, emberelőny kihasználása 2:0. A hazai együttes a tornagyőzelemre esélyeshez méltó teljesítményt nyúj­tott. Ez volt a harmadik győzelmük - Csehszlovákiával döntetlent ját­szottak ami azt jelenti, hogy Ka­nada még nem szenvedett veresé­get. A kitűnő mérkőzés az északiak érdeme is, akik ezen a seregszem­lén szeretnék bizonyítani; nem vé­letlenül nyertek aranyérmet a bécsi vb-n. A kanadai válogatottban Gretzky csillogott, aki az öt gól közül négy­ben „benne volt“ - három gólpasz- szal és egy találattal. Az első gólt a kanadaiak ütötték már a 2. perc­ben, azonban a svédek később ve­zetést szereztek és csak a találkozó hajrája döntött a hazai csapat ja­vára. A torna állása: Kemény párhar­cokat láthatnak a nézők a jégko­rong Kanada Ku­pán. Felvételün­kön a csehszlo­vák Ščerban (sö­tét mezben) és a finn Helminen küzd a korong­ért. Mint ismere­tes, a csehszlo­vák válogatott 5:2 arányban bi­zonyult jobbnak az északiak­nál. (ČSTK-felvétel) Kerékpáros-vb Második aranyérem Franciaországnak Štyks a hatodik helyen végzett 1. Kanada 2. Szovjetunió 3. Svédország 4. USA 5. Csehszlovákia 6. Finnország 3 1 0 16:10 3 0 1 19:10 2 0 2 2 0 2 1 1 2 0 0 4 14:13 12:11 9:14 8:20 0 Az 5. forduló párosítása: Kanada- Szovjetunió (Hamilton), USA- Csehszlovákia (Sydney), Finnor­szág - Svédország (Halifax). (t-ton) - Franciaország két nap leforgása alatt két aranyérmet nyert az országúti kerékpáros vb-n Villachban. Míg Jeannie Longo a pénteki verse­nyen problémamentesen jutott az aranyéremhez, addig honfitársa, Richard Vivien szombaton az amatőrök egyéni versenyében csak óriási küzdelemben harcolta ki a győzelmet. Az élbolyban kerekezett a hajrában a csehszlovák színeket képviselő Ludék Štyks is, aki hatodik helyével minden idők legjobb helyezését szerezte meg hazájának a világbajnokságok egyéni verse­nyében. A helyezésre való tekintet nélkül Ludék Štyks a drámai verseny egyik főszereplője volt. A résztvevők tizenötször tették meg a 12 km-es körpályát. Még az utolsó körben a lengyel Mierzejewskivel és az an­gol Davie-vel együtt Štyks kereke­zett 200 méter előnnyel a főboly előtt és a háromtagú szökevénycsoport­ban ő diktálta az iramot. A három bátor versenyzőnek azonban nem sikerült döntő előnyre szert tennie. Az élmezőnyből kialakult egy négy­tagú üldöző boly - a későbbi győz­tes Vivien, az NSZK-beli Bolts, a dán Pedersen és az NDK-beli Kummer. Váltott vezetéssel befog­ták az előttük kerekező triót, s a vég­hajrában a legtöbb ereje a 23 esz­tendős normandiai fiúnak volt; a so­káig vezető, de teljesen kimerült szökevényeknek nem jutott érem. A nézők nem panaszkodhattak, izgalomban nem volt hiány, a ver­seny ejső felében sem. Többen kí­séreltek meg szökést, köztük a dán Scharling, a portugál Assunca, a francia Guazzani, a belga Houdart, s nem utolsósorban a csehszlovák Václav Toman, akinek már 81 mp-re nőtt az előnye, ám nem tudta tartani a saját maga diktálta iramot. A szovjet versenyzők számára ezúttal nem termett babér, legjobb kerekesük, Klimov nyolcadik lett, s 'az NDK képviselői sem remekeltek - Kummer volt a legeredményesebb ötödik helyével. Eredmények: 1. Vivien (Francia- ország) 4:12:47, 2. Bolts (NSZK), 3. Pedersen (Dánia), 4. Mierzejew- ski (Lengyelország), 5. Kummer (NDK), 6. Styks (Csehszlovákia), 7. Davie (Nagy-Britannia) - mind azo­nos idővel... 11. Novosad, 25. Re- gec (Csehszlovákia) - 35 mp. A Sportka 36. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 6 14 17 18 38 49 Pótszám: 3 A II. húzás nyerőszámai: 2 8 29 38 45 47 Pótszám. 18 (ČSTK) Az I. labdarúgóliga 3. fordulója után Felfelé ível a kupagyőztes formája Ha leszámítjuk a Sparta - Trnava mérkőzést (5:1), akkor a hét további találkozón mindössze 11 gólt re­gisztrálhatunk. Nem sok. Miről ta­núskodik ez? Elsősorban arról, hogy a-csapatok nagy része képtelen ki­tartó, a modern futballnak megfelelő, váratlan támadójátékra. Mert ma­napság a szinte tökéletesre fej­lesztett védelme­ket nem lehet egyszerűen átját­szani. Ha ez vala­milyen módon mégis sikerül, a helyzetek rendre kimaradnak. Az elmúlt fordulóban az edzőknek több, mint a fele erre panaszkodott. De hát kinek kell megtanítani a futballis­tákat gólt lőni? Természetesen a szakvezetőknek. Valahol a serdülő focistáknál kellene kezdeni. Ugyanis a rossz beidegződésekről nem könnyű leszoktatni az I. ligás labda­rúgókat. Dušan Uhrín, a Bohemians edző­je mondta: a DAC elsősorban fárad­hatatlan csatárjátékával hívta fel magára a figyelmet csütörtökön. Csakugyan, ez a csapat állandóan ment előre, hol hosszú átadásokkal, súlypontáthelyezésekkel, hol techni­kás, gyors összjátékkal, melynek során az egyének is megcsillogtat­ták futballtudásukat. Pecze Károly edző taktikai érzékét dicséri, hogy felismerte: a Bohemians védelmé­nek közepe alacsonyabb, ezért fej­játékra ösztökélte védenceit. A szé­lekről jött beívelések mindig megta­lálták a felfutó középhátvéd Libát, Mičinecet vagy Medgyest. Az utóbbi szép gólt fejelt a Limassol elleni KEK-mérkőzésen és csütörtökön is nagyszerű ütemben felugorva küldte a labdát a hálóba. A 26 éves, Komá­romból (Komárno) indult futballista egyre jobban belelendül, s az idei meccseken igazolta: ha csak a já­tékra összpontosít (néha fölöslege­sen indulatoskodik és potyog a föld­re), hasznos tagja csapatának. Nemcsak a levegőben gólveszélyes, hanem a földön is. Megmenthetnénk még a jobbhátvéd Kapko felfutásait és beadásait, a konstruktív Pavlík A 3. forduló mérlege, hazai­ak-vendégek: 4-4-0-13:4, nézők: 61 000: (legtöbben, 15 000-en a Vítkovice - Ostrava meccsen), tizenegyesek: 0, sárga lap: 23, kiállítások: Špak (Vítkovice), Časko (Plzeň), a góllista - 3 gólos: Chaloupka (Bohemians), Drulák (Olomouc), Griga (Sparta). finom megoldásait, a balhátvéd Sza- ban erőteljes, határozott pozíciós já­tékát és támadókedvét. Úgy tűnik, az edző elképzelései szerint játszik a védelem bal oldalán. A DAC4ut- ballistáknak már minden bizonnyal elmúlt a kemény felkészülésből ere­dő „izomlázuk“, csütörtöki teljesít­ményükkel megközelítették régi ön­magukat. Szükség is van a jó játék­ra. Szeptember 16-án 17.00 órakor a svájci „fiatal fiúk“ (Young Boys) várják őket a DAC-stadionban. Ez már komoly KEK-mérkőzés lesz... A Slavia, amelyet a bajnokság előtt az egyik esélyesnek kiáltottak ki és amely nyolc nappal ezelőtt „földbe tiporta“ a futballt és a duna- szerdahelyieket (D. Streda), csütör­tökön is kitett magáért: nem tudott gólt lőni az újoncnak, néhány durva belemenéssel azonban ismét észre- vetették magukat a prágaiak. Ezt az edzőjük is elismerte. Egyébként To­máš Pospíchal azt nyilatkozta az egyik szaklapnak: a dunaszerdahe­lyi meccs elején megfélemlítették já­tékosait. Aki nem látta a mérkőzést, talán el is hiszi... Nem kevés a panasz a bírókra. Matušík játékvezető a Sjavia - Hra­dec találkozón elnézte Ŕehák (Sla­via) kíméletlen belemenéseit a ven­dégek kapusával szemben, s a há­tulról történő, testi fájdalommal járó szabálytalanságokat is csak regiszt­rálta; Krchňák zavarodottan vezette a Vítkovice - Ostrava rangadót. Min­den jel arra vall, a szövetség által meghirdetett új szellemű játékveze­tést még nem tette magáévá minden bíró. Vagy nem képesek átállni az „új időknek új dalaira“? Aki erre képtelen, attól minél előbb el kell venni a sípot. Mert árt a játék fejlő­désének, semmibe veszi az embe­rek igazságérzetét, tönkreteszi a csapatok igyekezetét. TOMI VINCE ÚJ SZÚ 6 1987. IX. 7. Helsinki előtt Nymburkban (ČSTK) - Szombaton a kora esti órák­ban a prágai International Szállóban gyűl­tek össze azok a csehszlovák labdarú­gók, akik szeptember 9-én, szerdán Hel­sinkiben fontos Eb-selejtező mérkőzést játszanak Finnország ellen. Megérkezett mind a 16 kijelölt játékos, köztük Fiala és Karéi Jarolim, akik ősztől francia klubok színeiben játszanak. A válogatott futbal­listák még az esti órákban rövid edzőtá­borozásra Nymburkba utaztak. Vasárnap délelőtt edzőmerkőzést játszottak a Dukla Praha junior csapatával. A Csehszlovák Sajtóiroda tudósítójá­nak adott nyilatkozatában a csehszlovák válogatott edzője, Josef Masopust kije­lentette: - Már csak azon töprengek, hogy két vagy három ékkel fogunk-e játszani. Csakis százszázalékosan egészséges futballisták léphetnek pá­lyára. Feltételezzük, hogy az ellenfél csapatában Rantanen okoz majd né­hány kellemetlen percet védőinknek. A nymburki edzőtáborozás során vi­deofelvételről megtekintjük a finnek Anglia, Dánia és Wales elleni mérkő­zését. Prágában randevúztak a 21 éven aluli csehszlovák válogatott tagjai is, akik úgy­szintén Nymburkba utaztak edzőtáboro­zásra és Eb-selejtező mérkőzésüket Finnország ellen már szeptember 8-án lejátsszák' Kotka városában, örvendetes és biztató, hogy legutóbb a dánok hazai pályán váratlanul 3:1-es vereséget szen­vedtek Izlandtól, ami már biztosítja a csehszlovák válogatott csoportelsősé­gét és a negyeddöntőbe jutást.