Új Szó, 1987. június (40. évfolyam, 125-150. szám)

1987-06-15 / 137. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1987. VI. 15. I. labdarúgóliga; A DAC BRAVÚRJA PRÁGÁBAN (tics) - Az L labdarúgóliga utolsó előtti, 29. fordulója rendkívül gazdag volt gólokban. A forró nyári időben a játékosok 34-szer találtak a hálóba. A legnagyobb érdeklődés a kiesés ellen küzdő csapatok helytállását kísérte. A Plzeň meglepetésre otthonában vereséget szenvedett a Žilinától, és ezzel sorsa szinte megpecsételődött. Nem valószínű, hogy a nyugat-csehorszá­giak az utolsó fordulóban győzni tudnak az ugyancsak veszélyes zónában tanyázó Préšov pályáján. Elvesztette hazai veretlenségét a Trnava, és idegenben aratott nagyarányú győzelmet a jól játszó DAC. A következő, befejező forduló párosítása (szerda, június 17): Č. Budéjo­vice - B. Bystrica, Bohemians - Trnava, Vítkovice - Olomouc, Sparta - Nitra, Prešov - Plzeň, Žilina - Dukla, DAC - Ostrava, Cheb - Slavia. Dukla DAC Prága, 2000 néző, játékvezető: Stiegler. Góllövök: Korejčík, ill. Bartoš (2), Liba és Šoltés. Jó fény­ben mutatkozott be a csallóközi együttes a fővárosban. A vendégek minden támadása komoly veszélyt jelentett a nehézkesen mozgó kato­nák kapujára. A DAC már 4:0-ra vezetett. A vendégek minden tekin­tetben felülmúlták ellenfelüket. Tet­szetős játékukkal megérdemelték a két pontot. Nitra C| Prešov wi Nyitra (Nitra), 3300 néző, játék­vezető: Krchňák. Góllövők: Borko és Hérák (2 - 2), Jež. A nagy hőség nem zavarta a ha­zaiakat, már az első percektől kezd­ve látványos, ötletekben gazdag tá- madófutballt produkáltak. A helyze­tek alapján a Plastika akár nagyobb arányban is győzhetett volna. Az utolsó húsz percben esett az iram, a kiesés ellen küzdő vendégek nem voltak egy súlycsoportban a Zobor alattiakkal. Mindkét csapat felszabadultan játszott, kevés gondot fordított a vé­dekezésre. A közönség szép akció­kat, látványos gólokat láthatott. A bányászcsapatban Danék nagy lépést tett a gólkirályi cím megszer­zése felé. 0:1 (0:1) 1:1 (1:1) B. Bystrica Bohemians Banská Bystrica, 2816 néző, já­tékvezető: Líška. Góllövök: Koci­an, ill. Hruška. A vendégek kezdtek jobban, már a 8. percben megszerezték a veze­tést. A 16. percben Kocian góljával egyenlítettek a katonák. Szinte vé­gig unalmas mérkőzést láthattak a nézők, lassú volt az iram, a labda többnyire a két 16-os között patto­gott. Ostrava Cheb viJ Ostrava, 4000 néző, játékveze­tő: Czető. Góllövők: Danék és Staš (2 - 2), Smoček, ill. Drulák és Lindenthal (11-esből). Plzeň Žilina Plzeň, 5000 néző, játékvezető: Grégr. Góllövő: Šimček. A mindkét csapat számára létfontossá­gú találkozón a vendégek bírták jobban idegekkel a küzdelmet. Šimček már a 13. percben vezetéshez juttatta a Žilinát, és a görcsösen erőlködő Plzeňnek több helyzete ellenére még a döntetlent sem sikerült kicsikarnia. Trnava Vítkovice Trnava, 4000 néző, játékvezető: Ho- éek. Góllövők: Jerábek és Kadlec. A tűző nap rányomta bélyegét az iram­ra, mindkét csapat kényelmes tempóban futbalozott. A Trnava ezúttal távolról sem volt olyan erős, mint előző hazai mérkő­zésein. A Vítkovice mindkét gólhelyzetét százszázalékosan kihasználta és így a Trnava az idei bajnokság folyamán először kapott ki otthonában. 6:0 (4:0) Slavia Č. Budéjovice Prága, 5500 néző, játékvezető: Marko. Góllövők: Rehák (2), Víger, Knoflíček, Jarolim (11-esből) és Takáč. Egy pillanatig sem volt kétséges a nagy kedvvel, tetszetősen játszó fővárosiak győzelme. A vendégek nem tanúsítottak komolyabb ellenál­lást. Olomouc Sparta Olomouc, 5000 néző, játékvezető: Matuáik. Góllövők: Beznoska (2), Prí­ložný, ill. Némeček, Skuhravý és La­vička. Országos teniszbajnokság Korda—Šrejber 6:4, 6:4 (tics) - Ostravában tegnap befejező­dött Csehszlovákia idei nemzetközi te­niszbajnoksága. A férfi egyesben nagy meglepetésre a 19 esztendős Petr Korda szerezte meg a bajnoki címet, miután a döntőben 6:4, 6:4 arányban győzött a világranglista 35. helyén álló Milan šrejber ellen. Előzőleg az elődöntőben Korda 7:5, 6:3-ra diadalmaskodott Stan- kovič ellen, a másik ágon šrejber 6:4, 6:2- re verte Vogelt. A tegnapi döntőt röviddel a kezdés után felhőszakadás miatt félbe kellett sza­kítani és a folytatásban a felázott, nehéz pálya nem kedvezett a robusztus termetű SPORTHÍRADÓ • Videoton - FTC 1:1 (1:0), ZTE- Dunaújváros 3:0 (1:0), Tatabánya - Új­pest 2:3 (1:3), a labdarúgó NB-I vasár­napesti találkozóján. • Fürthben a nemzetközi atlétikai ver­senyen a bolgár Donkova a 100 m-es gátfutásban 12,33 mp-cel, a világ idéi legjobb eredményével végzett az első helyen. A női magasugrást a nyugatné­met Radetzky nyerte 191 cm-rel, a máso­dik helyen végzett magyar Sterk 185 cm-t ugrott. • Az NDK Labdarúgó Kupáját a Lo­komotív Leipzig szerezte meg. A döntő­ben Berlinben 47 000 néző előtt 4:1 (1:1) arányú győzelmet aratott a Hansa Ros­tock fölött. • A párizsi nemzetközi sakktornán a csehszlovák Jansa és Plachetka holt­versenyben végzett az első helyen. A 3. helyet a magyar Bilek és Forintos szerez­te meg. SP0rtf093il2iS' A ŠPORTKA 24. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 3 4 11 18 30 49 Pótszám: 47 A II. húzás nyerőszámai: 7 17 31 36 44 48 Pótszám: 32 A MATES nyerőszámai: , 11 14 30 35 36 (CSTK) Šrejbernek. Ráadásul adogatásai sem jöttek be. Korda minden tekintetben jobb volt ellenfelénél, technikailag érett játékot mutatott. Ostravában ülésezett a Csehszlovák Tenisz Szövetség elnöksége. Kijelölte a női Szövetségi Kupára készülő keretet. A július 26-augusztus 2 között Vancou­verben sorra kerülő tornára Mandlíkovát, Sukovát, Maráikovát, Novotnát és Rajchrtovát nevezték. A július 24-26 között Prágában sorra kerülő Argentína elleni Davis Kupa találkozón Mečíŕ Nová- ček, Šmíd, Vajda és Šrejber képviselik a hazai .színeket. • Az olaszországi Ragusában az ETTU Kupa döntőjében a Spartak Topoľ­čany női asztaliteniszcsapata 5:2 arányú vereséget szenvedett a Budapesti SE-től. A férfiak azonos versenyének döntőjében a Borussia Düsseldorf ugyancsak 5:2 arányban bizonyult jobbnak a francia Le- vallois csapatánál. • Az Egyesült Államokban rendkívüli érdeklődés nyilvánul meg a szovjet férfi kosárlabda-válogatott rajtja iránt. Go- melszkij edző csapata október 23-25-én Milvaukee-ben szerepel a BEK-gyóztes Tracer Milani csapatával és az észak­amerikai profi liga (NBA) válogatottjával. Ez lesz az első eset, hogy az NBA hivatá­sos kosárlabdázói megmérkőznek a Szovjetunió legjobbjaival. • A rögbi Világ Kupa döntőjében Franciaország ellenfele Új-Zéland lesz, amely a másik elődöntőben 49:6 (27:0) arányú meggyőző győzelmet aratott Wa­les fölött. • Az ausztriai Saalbachban elkészí­tették az alpesi Világ Kupa versenyei­nek naptárát. Csehszlovákiában három Világ Kupa-verseny lesz: január 15-16 sífutás Nové Mésto na Moravéban, de­cember 12-13 északi összetett a Csorba­tónál, és január 9-10-én nagysáncver- seny Harrachovban. • Az NSZK-ban az asztaliteniszezók Top-Tour sorozatának 11. tornáját a len­gyel Grubba nyerte, aki a döntőben 2:1 -re verte Milan Orlowskit. Két ellentétes félidejü mérkőzés zajlott a pályán. Az első 45 percben sziporkázott a Sparta, könnyedén szerzet háromgólos vezetést. Szünet után viszont a hazaiak kerekedtek felül és sikerült otthon tartani­uk az egy pontot. Az 1. labdarúgóliga állása: 1, Sparta 29 17 6 6 58:17 40 2. Vítkovice 29 15 5 9 43:29 35 3. DAC 29 13 8 8 45:33 34 4. Bohemians 29 12 9 8 47:40 33 5. Slavia 29 13 5 11 53:33 31 6. Ostrava 29 12 7 10 52:38 31 7. Nitra 29 12 6 11 47:37 30 8. Cheb 29 12 6 11 51:50 30 9. Dukla 29 11 7 11 34:44 29 10. Trnava 29 12 3 14 39:49 27 11. B. Bystrica 29 10 7 12 31:46 27 12. Žilina 29 11 4 14 30:48 26 13. Olomouc 29 9 7 13 41:46 25 14. Prešov 29 10 4 15 34:50 24 15. Plzeň 29 8 7 14 36:48 23 16. Č. Budéjovice 29 8 3 18 22:56 19 A stuttgarti ezüstérmes cseh­szlovák férfi ko­sárlabda váloga­tott másodszor is vereséget szen­vedett a lengyel együttestől az athéni kontinens- bajnokságon. A szombati vere­ség azt jelentette, hogy Petera gár­dája csak a 8. he­lyen végzett. Fel­vételünkön: együttesünk leg­jobbja, Matický (balra) Kolubanski és Jehorek mellett próbál kosárra dobni. (ČSTK - képtávíró) VÉGET ÉRT A 25. FÉRFI KOSÁRLABDA-EB Megtörtént a görög csoda w Csehszlovákia csak nyolcadik • Jugoszlávia bronzérmes (ton) - Athénban vasárnap este az aranyérmet eldöntő mérkőzéssel befejeződött a 25. férfi kosárlabda Európa- bajnokság. A 14-szeres kontinensbajnok Szovjetunió, döntőbe jutása a papírforma szerint várható volt, annál vaskosabb meglepetést jelentett, hogy ellenfele a házigaz­da Görögország volt, akik a jugoszlávokat ütötték el a finálétól. Jugoszlávia csak a bronzéremmel vigasztalód­hatott, amely aligha elégítette ki a plávik híveit. A 83-as Európa-bajnok Olaszországnak be kellett érnie az 5. hellyel, s a két évvel későbbi ezüstérmes csehszlovák válogatott a 8. helyen kötött ki. Lengyelország - Csehszlovákia a csehszlovák fiúknak fordítaniuk. A csa­pat legjobbja Matický volt. Legjobb dobók: Zelig 33, Fiedler 21, Bonkowski 18, ill. Matický és Jelinek 18-18, Okáč 13. A vereség azt jelentette, hogy Cseh­szlovákia a 7. helyezett Lengyelország mögött csak a 8. helyet foglalta el. 96:92 (45:52). Drámai küzdelmet folyta­tott a két együttes. A csehszlovák váloga­tott a mérkőzés nagy részében vezetett és jobban játszott ellenfelénél, azonban az utolsó tíz percben elkövetett hibák megbosszulták magukat. Az Okáč, Ma­tický, Svitek, Jelinek, Havlik ötös na­gyon jól kezdett, s előbb 9:2-re, majd 15:7-re elhúzott. Ezután Svitek egy kosár alatti küzdelem során megsérült (agyráz­kódás) és a helyére lépő játékosok, főleg védekezésben (ó volt a legjobb lengyel játékos, Zelig testőre) nem tudták pótolni. A 11. percben 32:17 volt az állás Cseh­szlovákia javára. Az ellenfél áttért ember­fogásra és a szünetben már csak 7 pont volt a hátránya. A második félidő elején még úgy tűnt, hogy sima csehszlovák győzelem szüle­tik. Gyors ellentámadások, pontos dobá­sok után a 26. percben 66:50 volt az állás. Ekkor úgy tűnt, eldőlt a mérkőzés. A len­gyelek egyre keményebben védereztek és fokozatosan ledolgozták hátrányukat. A 34. percben már csak 80:76 arányban vezettek Kropilákék. Ezt követően két különös eset történt. Először a görög játékvezető technikai hibát sípolt Ma- tickýnak, aki hozzá ért a gyűrűhöz, s rö­viddel később Kropilák saját csapatának kosarába juttatta a labdát. Az ellenfél kiegyenlített, és Zelig parádés alakításai következtében: három perc alatt 11 pon­tot ért el. A hajrában már nem sikerült Szovjetunió - Spanyolország 113:96 (55:47). A várakozásnak megfelelően a Szovjetunió biztosam jutott az Európa- bajnokság döntőjébe. A spanyolok csak az első félidőben tudtak lépést tartani technikásabb és taktikusabb ellenfelük­kel. Szünet után már a szovjet csapat irányította a játékot. Ragyogó karmester­nek bizonyult a mindössze 187 cm magas Marciulenis, aki ráadásul 26 pontot is szerzett. Görögország - Jugoszlávia 81:77 (35:45). Az elődöntő másik mérkőzése drámai fordulatokban gazdag küzdelmet hozott. A 16 000 néző fergetegesen buz­dította a hazai kosarasokat, azonban az első félidőben a jugoszlávok még képe­sek voltak fordítani. A hajrában azonban a hazaiak legjobb dobója, Gallisz önma­gát múlta felül. A 34. percben már 71:61- re vezettek a hazaiak és sikerült bevere­kedniük magukat a döntőbe. Az elődöntő két vesztese a 3. helyért játszott. A spanyolok erejéből ezúttal is csak egy félidőre futotta, s ez kevésnek bizonyult ahhoz, hogy győzzenek a ju­goszlávok ellen. A 3. helyért. Spanyolország - Ju­goszlávia 87:98 (51:42). A jugoszlávok kaptak hamarabb lábra, és 13:10-es ve­zetésre tettek szert. Ezután spanyol per­cek következtek, Romay és Jimenez 13 pontot ért el, így a szünetben 9 ponttal vezetett Spanyolország. A 2. játékrész­ben D. Petrovics feltámadt és gyönyörű hárompontos kosárral vezényelte roham­ra csapatát. A plávik 7 perc alatt 20 pontot szereztek, s ezzel a maguk javára fordí­tották a mérkőzést. Az 5. helyért: Olaszország - NSZK 87:84 (51:44). Legeredményesebbek: Ri­va 26, Morandotti 19, illetve Welp 17, Pappert 16. A döntőben: Szovjetunió - Görögor­szág 101:103 (41:42), (89:89). A címvé­dőt is kizökkentette az őrjöngő közönség, idegesen, sok hibával kezdett. Igaz, hogy a 8. percben sikerült egyenlítenie, de aztán kétszer is 8 ponttal elhúztak a házi­gazdák. Gomelszkij edző sok cserével próbálkozott, de sokáig nem sikerült meg­találnia az ideális ötöst. Gallisz, aki ezút­tal is egy fél csapattal felért, nemcsak a mezőnyből szórta kosarait, de a hóri- horgas szovjet centerek mellett a palánk alá betörve is eredményes volt. A félidő vége előtt sikerült egypontos vezetéshez jutnia a szovjet gárdának (41:40), de két büntetővel máris fordítottak a görögök. Fej-fej melletti küzdelem folyt a pályán a szünet után, a vendéglátóknak szinte minden sikerült: főleg Gallisznak, aki gondtalanul masírozott be az ellenfél ko­sara alá. Érthetetlenül idegessé váltak azonban a hazaiak, talán hozájárult eh­hez, hogy centerük, Faszoulasz négy személyi hibát gyűjtött. A félidő derekán először vezetett a szbornaja 5 ponttal. Mivel a rendes játékidőben 89:89-re végződött a találkozó, hosszabbítás kö­vetkezett, amelyben a házigazdák csodá­val határos módon győztek. Labdarúgó SZNL I Már csak ketten vannak játékban (ton) - A labdarúgó SZNL I 29. fordulójában a nagy slágermérközésen a Slovan Bratislava lelépte a Považská Bystricát, és ezzel a gépgyáriak kiestek az elsőségért folyó küzdelemből. Az Inter Slovnaft ZŤS kassai (Košice) vendégszereplése százszáza­lékos sikerrel járt, s így csak az utolsó fordulóban dől el, hogy a két bratislavai együttes közül melyik léphet egy osztállyal feljebb. A CSNL l-ben már eldőlt a továbbjutás kérdése: ősztől a Spartak Hradec Králové játszhat az I. ligában. Az utolsó forduló párosítása: Hurbanovo - Slovan, Pov. Bystrica - Stropkov, Trebišov- Prievidza, Dubnica - ČH Bratislava, ZŤS Košice - Lokomotíva, Inter Slovnaft ZŤS- Levice, Senica - Martin, Čadca - Humenné. SLOVAN - POV. BYSTRICA 5:0 (2:0), góllövők: Ducký (2 - egyet 11- esból), Pecko, Tittel és Timko. Fülledt, meleg időben szép számú nézősereg előtt Slovan-rohamokkal kezdődött a for­duló rangadója. Már az első percben Ducký közelről mellé fejelt, majd Repáčík vétette el a labdát a kapu torkában. A 10. percben Timko Gostičot indította, a ha­zaiak szélvészgyors szélsője már Figu­rán is túljutott, a kapus azonban leterítette ót. Vitathatatlan 11 -es, melyet Ducký ma­gabiztosan értékesített. Továbbra is nagy kedvvel és lelkesedéssel futballoztak a kékek, űzték, hajtották a megilletódött vendégeket, akik sokat szabálytalankod­tak. Az első félidő közepén Timko egy perc alatt két ziccert is kihagyott. A 26. percben Ducký, a mezőny kimagaslóan legjobbja, 22 méterről hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba. Nem sokkal ezután Zaťko letaglózta Duckýt, s a bíró kezé­ben villant a piros lap. Fordulás után Timko két lépésről fölé bombázott, majd a 60. percben Ducký 25 méterről látvá­nyos mozdulattal lőtt a jobb felső sarok mellé, öt perccel ezután Timko negyedik, százszázalékos helyzetét hagyta ki. A 75. percben folytatódott a hazaiak gólgyártá­sa. Pecko okos góllal növelte a Slovan előnyét. A 80. percben Tittel, majd négy perccel a befejezés előtt Timko volt ered­ményes. A Slovan helyenként sziporkázó játékkal ilyen arányban is teljesen megér­demelten nyert. A végére összeroppant és elfáradt a Považská Bystrica legénysé­ge. A listavezető győzelméhez egy percig sem fért kétség. A találkozót 15 000 néző előtt Mágnes vezette. Sárga lapok: Hir- ko, ill. Bartoá és Močár. Piros lap: Zať­ko. (zsi) LEVICE - SENICA 0:1 (0:1), góllövó: Uhlár (11-esből). A kánikula ellenére jó teljesítményt nyújtottak az együttesek. A vendégek többet kezdeményeztek és határozottabbak voltak a párharcokban. A hazaiaknál a középpályás sor és a csa­tárok gyengélkedtek. STROPKOV - TREBIŠOV 1:0 (1:0), góllövő: Popovec. A játékosok inkább küzdöttek, mint játszottak. A vendégek szikrázóan kemény védekező játékot nyújtottak, melynek ellenszerét nem talál­ták meg a stropkoviak. A hazaiak végig mérsékelt mezőnyfölényben voltak. MARTIN - ČADCA 3:0 (0:0), góllövók Boroviak (2) és Fekeč. A Közepes szín­vonalú mérkőzésen az első félidőben nem tudott magára találni a Martin. Szü­net után megváltozott a játék képe, és gólok is születtek. A vendégek csak szór­ványosan kerültek helyzetbe, akkor is elpuskázták őket. PRIEVIDZA - DUBNICA 2:0 (1:0), góllövők: Kuánír és Heppner. A hazaiak rengeteg gólhelyzetet dolgoztak ki, amit megkönnyített számukra a Dubnica vér­szegény játéka. A Prievidza győzelme teljesen megérdemelt, a játék színvonala azonban csak közepes volt. LOKOMOTÍVA - INTER SLOVNAFT ZŤS 0:3 (0:1), góllövók: Brezik (2 - egyet 11-esből), Pokluda. A Lokomotíva védői az első félidőben körültekintően védekez­tek, és az ellenfél csak egyszer került helyzetbe. Szünet után a kassaiak veszé­lyes támadásokat vezettek, azonban Hroš kapus ragyogó formában védett, és nagy szerepe volt az Inter Slovnaft ZtS sike­rében. ČH BRATISLAVA - ZtS KOŠICE 0:2 (0:1), góllövók: šmelko és Jurčo. Mind­két csapat tartalékosan lépett pályára, ami meglátszott a játék színvonalán. A ČH lelkesen küzdött, azonban csatárai a kapu előtt tehetetlenek voltak. A ZtS technikásabb játékot nyújtott, s nyugod­tan, könnyedén játszott. HUMENNÉ - HURBANOVO 3:1 (0:0), góllövók: Balaátik, Béréé, Babjak, ill. Varga (11-esból). Az eredmény nem felel meg a játék képének. A vendégek éret­tebb játékot nyújtottak, csak a 16-os előtt megállt a tudományuk. A lelkesen küzdő Humenné az ellenfél védelmének három hibáját kihasználva szerezte meg két hó­nap után első győzelmét. Az SZNL I állása: 1. Slovan 29 19 5 5 58:17 43 2. Inter ZtS 29 18 7 4 60:22 43 3. Pov. Bystrica 29 17 7 5 55:32 41 4. Hurbanovo 29 13 7 9 43:45 33 5. Levice 29 13 6 10 32:29 32 6. Senica 29 12 7 10 37:33 31 7. Lokomotíva 29 11 6 12 42:38 28 8. ZŤS Košice 29 10 8 11 33:35 28 9. Čadca 29 9 9 11 35:39 27 10. Martin 29 10 7 12 25:35 27 11. Prievidza 29 9 6 14 45:43 24 12. Trebišov 29 9 6 14 28:38 24 13. Stropkov 29 10 4 15 32:49 24 14. Humenné 29 9 6 14 29:49 24 15. ČH 29 8 5 16 26:41 21 16. Dubnica 29 5 4 20 18:51 14