Új Szó, 1986. augusztus (39. évfolyam, 179-204. szám)

1986-08-25 / 199. szám, hétfő

ÚJ szú 7 >86. VIII. 25.- -ŕ T I. labdarúgóliga A DAC gólzáporos győzelme (del) - Az I. labdarúgóliga 2. fordulójában már a szombati mérkőzés is meglepetést hozott, amikor a liga újonca döntetlent harcolt ki Prágában a Bohemiansszal szemben. A vasárnapi mérkőzések során két csapat, a Cheb és a Nitra győzelmet aratott idegenben. A DAC, mely tavasszal vereséget szenvedett otthonában a Č. Budéjovicétól, ezúttal hengerelt. A Sparta még nem kapott gólt és kitűnő gólaránnyal vezeti a mezőnyt. A bajnoki cím védőjének, a Vítkovicének a Dukla elleni esti tv-találkozója lapzártánkig nem fejeződött be. A 3. fordulót a következő párosításban játsszák a csapatok: Č. Budéjovice- Olomouc, Nitra - Trnava, Plzeň - B. Bystrica, Dukla - Bohemians, Ostrava- Vítkovice, Slávia - Sparta, Cheb - Prešov, DAC - Žilina. Trnava Olomouc Trnava, 4500 néző, játékvezetó: Strechaj, Góllövók: Belanský és Kopčan. A házigazdák legaktívabb csatára, Belanský aki előzőleg számos remek helyzetet hagyott ki, a 32. percben Hroš beadásából megszerezte csapa­tának a vezetést. A trnavaiak a továb­biakban is sok szép akciót indítottak, ám a kapu előtt csatáraik bizonytalan­ná váltak. A végeredményt a mérkőzés 73. percében Kopčan állította be, húszméteres bombája a kapufáról pat­tant a hálóba. Az Olomouc nem adta meg magát, különösen Príložný veszé­lyes ellentámadásokkal kísérletezett. DAC Č. Budéjovice Dunajská Streda, 8000 néző, já­tékvezető: Marko. Góllövök: Šoltés (2), Majoros és Krištof. Tavaly a Č. Budéjovice volt az egyetlen csapat, amely nyerni tudott Dunaszerdahelyen (D. Streda). Teg­nap a hazaiak alaposan visszavágtak a 2:3-as vereségért. Nem könnyen született meg a győzelem. Ugyanis a DAC sokáig nem találta meg a játék igazi ritmusát. A sérült játékmester, Hodúr szerepét senki sem tudta telje­sen betölteni, így eléggé esetleges, ösztönös volt a játék. A vendéglátók lassan lendültek védekezésből táma­dásba, az előre vágott labdák lekezelé­se gondot okozott a csatároknak Annál is inkább, mert a vendégek védelme eléggé*tisztátalanul futballo­zott. A 38. percben erre ráfizetett: šoltés gyorsan elvégzett egy szabad­rúgást és Kristófhoz gurította a labdát, amelyet a középpályás húsz méterről laposan a jobb alsó sarokba bombá­zott. Enyhe fölénybe került a DAC. A 42. percben Majoros tett ki magáért: elérhetetlennek hitt labdát .fejelt vissza a bal oldali kapufától és Šoltésnak nem okozott gondot a gólszerzés. Utána Medgyes a felső lécet találta el. Szünet után izgalmasabb lett a mér­kőzés, de folyamatos akciót továbbra is keveset láttunk, inkább küzdelem folyt a pályán. A 60. percben a sokat szabálytalankodó vendégek újra gólt kaptak szabadrúgásból: Fieber Majo­roshoz gurított és a csapatkapitány nem hibázott. Később felszabadultan, helyenként jól_ futballozott a DAC, játéktudásban felülmúlta ellenfelét, amely csak küzdötte a labdarúgást, de a játékból szinte semmit sem mutatott. A 65. percben Šrámek lövése kipattant Skála kapusról, s a mozgékony Šoltés a hálóba lőtte a labdát. Ilyen arányban is megérdemelten nyert a DAC. Csak egy statisztikai adat: a vendégeknek két lövési kísérle­tük volt (egy labda ment kapura), míg a DAC-nak tizenhét (11)! A csapatjáté­kon még van mit javítaniuk a dunaszer- dahelyieknek. Annak ellenére is, hogy a felfigyeltető 4:0 nem akármilyen győzelem az I. ligában. (t. v.) Sparta Ostrava Prága, 15 000 néző, játékvezető: Chocholouš. Góllövök: Hašek és Skuhravý. Rendkívül élvezetes, gyors iramú mérkőzést láthatott a szép számú nézősereg. A házigazdák aktívabbak voltak, ám dicséret illeti az Ostravát is, mert végig nyílttá tudta tenni a küzdel­met és lelkesen harcolt. A vezető gólt a 9. percben Skuhravý beadásából Hašek szereze meg, majd a 65. percben Skuhravý állította be egy szép kombináció után a végeredményt. B. Bystrica Nitra Banská Bystrica, 4600 néző, já­tékvezető: Krchňák. Góllövók: Dos­tál, ill. Molnár Z. (2) és Halász. A nyitraiak (Nitra) egyszerű, gyors, korszerű játékkal lepték meg ellenfelü­ket és sokszor zavarba hozták a kato­nacsapat védelmét. Később a hazai együttes is magára talált és több veszélyes támadást vezetett a vendé­gek kapujára, ám ez kevés volt az egyenlítéshez. A győztes csapatban különösen Molnár és Halász jelentett állandó veszélyt a katonák kapuja előtt. 1:3 (1:1) Prešov i Slávia Prešov, 4000 nézó, játékvezető: Czető. Góllövö: Stričko (11-esből). A Prešov a mérkőzés elejétől többet kezdeményezett, bár voltak a találko­zónak olyan szakaszai, amikor a véde­lem áldozatkész játéka tatóztatta fel a prágaiak rohamait. Különösen a mér­kőzés vége felé, amikor a Slávia valóban mindent beleadott, hogy egyenlítsen. A találkozót eldöntő egyetlen gól a 16. percben esett, amikor a Gombár felvá­gásáért megítélt büntetőt Stričko érté­kesítette. 2:2 (1:1) Bohemians Plzeň Prága, 4300 néző, játékvezetó: Gonda. Góllövók: Janečka, (11-es- ból), Válek, III. Homola és Paul. A liga újonca meglepetésről gon­EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK • Barátságos nemzetközi jégko­rong-találkozón: Eintracht Frankfurt- Sparta Praha 2:3 (0:0, 1:2, 1:1). • Jugoszlávia nyerte a férfi junior kosárlabda Európa-bajnokságot az ausztriai Gmundenben. A döntőben: Jugoszlávia - Szovjetunió 111:87 (56:42). A 3. helyért: Olaszország- NSZK 83:53 (36:37). Csehszlovákia a 8. helyen végzett. • A Szófiában folyó ifjúsági röplab- da-Eb legutóbbi eredményei - lányok: lAAF-kongresszus (ČSTK) - Az atlétikai Eb nyitá­nya előtt került sor Stuttgartban a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) kongresszusára. Az ülésen újabb öt tagot vettek fel, és ezzel 179-re növekedett az IAAF tagor­szágainak száma. Ez több, mint a NOB-é vagy az ENSZ-é. A száz országból érkezett 300 küldött kö­zött három olimpiai bajnok is volt - Alberto Juantorena, Edwin Moses és Irena Szewinska. A kongresszus 376:226 arányban elvetette a Szovjetunió és Marokkó javaslatát, miszerint hasonlóan, mint a legtöbb nemzetközi sport- szövetségben, minden tagország­nak csak egy szavazata legyen, (gy továbbra is érvényes az a gyakor­lat, mely szerint 35 országnak, az úgynevezett atlétikai nagyhatal­maknak nyolc-nyolc szavazatuk van, további 50 országnak hat- -hat, és a legtöbb tagországnak (94) csupán négy-négy. Csehszlovákia — Lengyelország 3:1, Szovjetunió - Bulgária 3:1, NDK- NSZK 3:2. Fiúk: Bulgária - NSZK 3:2, Románia - Szovjetunió 3:1, Hol­landia - Olaszország 3:0, Csehszlová­kia - Jugoszlávia 3:1, NDK - Francia- ország 3:0. • Szovjetunió - NSZK 1:0 (C:0)- Moszkvában játszott nemzetek kö­zötti férfi gyeplabda-mérkőzés ered­ménye. Az első találkozót is a Szovjet­unió nyerte 2:1 -re. • Egyesült Államok - Kuba 3:0 (8, 3, 7) - az amerikai Springfieldben rendezett nemzetközi férfi röplabdator­na döntőjében. A 3. helyért: Olaszor­szág - Szovjetunió 3:1 (3, -7, 5, 3). • Rosenheimben a jégkorong BEK-döntő első mérkőzésén a Dukla Jihlava 10:2 (4:1, 5:0, 1:1) arányban győzött a francia bajnok HC St. Gerva­is ellen. Kosárlabdázók az SZNF Kupáért (ČSTK) - Bratislavában véget ért az SZNF Kupáért rendezett nemzetközi férfi kosárlabdatorna. Az első helyen az osztrák BK Klosterneuburg végzett 6 ponttal az Inter ZŤS Bratislava 5, Slávia SVŠT 4, és az ugyancsak osztrák UBSC Wels (3) előtt. A mérkő­zések eredményei beszámítanak a Duna Kupába. Eredmények: Slávia SVŠT - Wels 99:74 (63:33), Inter ZŤS - Klosterneu­burg 74:80 (46:38), Inter ZŤS - Slávia SVŠT 86:60 (38:39), Klosterneuburg- Wels 81:68 (41:38). doskodott, idegenben szerzett pontot a rangos prágai csapat ellen. Bár pontatlan, de érdekes, változatos játék folyt a pályán, a vendégek ügyesen védekeztek, s emellett gyakran indítot­tak veszélyes ellentámadásokat a Bo­hemians kapujára. A vezetést súlyos védelmi hiba után a Plzeň szerezte meg, de már két perccel később Kopriva felvágta P. Chaloupkát és a megítélt büntetőt Janečka értékesí­tette. A helycsere után a vendégek több nagyszerű helyzetet harcoltak ki. A végén a Bohemians örülhetett leg­alább az egyik pontnak. 1:3 (0:0) Žilina Cheb Žilina, 4000 néző, játékvezetó: Ulrych. Góllövók: Hyravý, ill. Stra­páé (öngól), Herda és Drulák. Átlagos színvonalú találkozó, me­lyen a vendégcsapat bírta jobban erővel és támadásai is pontosabbak, gördülékenyebbek voltak. A szerencse is elpártolt a vendéglátóktól, mert egy kapu elé ívelt labda Strapáčot érintve jutott a žilinaiak hálójába. A 66. perc­ben Petr Herda egy gyors akcióból növelte a Cheb előnyét. A 71. percben Hyravý szépített, miután a túl korán kifutott kapus mellett gólt lőtt. A vég­eredményt Drulák állította be. A veterán Masný (fehér mezben) hasznos tagja az Inter ZŤS Bratislava csapatának. Felvételünkön a Čadcai Greguš elleni párharca látható (ČSTK-felv.) Kajak-kenu vb Jól szerepeltek a magyar hajók Az I. 1. Sparta 2. Cheb 3. Bohemians 4. DAC 5. Nitra 6. Ostrava 7.-8. Slávia Trnava 9. Plzeň 10. B. Bystrica 11. Prešov 12. Č. Budéjovice 13. Vítkovice 14. Olomouc 15. Žilina 16. Dukla liga állása: 2 2 0 2 0 1 1 0 0 0 0 0 0 2 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 7:0 0 5:2 0 5:4 1 5:2 1 5:4 1 4:3 1 2:1 1 2:1 0 3:3 3:4 2:4 1:4 1:1 1:4 2 2 1:5 0 1 0:5 0 (ČSTK) - A kanadai Montreál- ban folyó kajak-kenu világbajnok­ság harmadik napján az elődöntő­ket bonyolították le. A csehszlovák versenyzők közül Petr Procházka kiharcolta a döntőbe jutást a C-1 500 méteren, miután a harmadik elődöntőben 2:09,10 perces idővel harmadik lett a szovjet Klemen­tyev és a lengyel Pinczur előtt. A C-2 500 m-en döntőbe jutott a Procházka - Lohnický kettős is, akik az első elődöntőben 1.49,92 p-cel másodikok lettek az NDK-beli Papke - Stelly duó előtt. Viszont kiesett a K-2 500 m- en a Suder - Szabó pár, mely a harmadik elődöntőben csak ne­gyedik lett. A döntőkben kitünően szerepeltek a magyar hajók. A döntök eredményei - férfi­ak - C-1, 1000 m: 1. Macarencu Evezős-vb NDK-beli és román sikerek (ČSTK) - Az angliai Nottinghamben az evezős-világbajnokság női számai­nak döntőiben a várakozásnak megfe­lelően az NDK és Románia nagy párharca folyt az érmekért. Valamivel sikeresebbek voltak az NDK-beli lá­nyok, akik három aranyérmet szerez­tek és további három olimpiai számban is dobogósok voltak. A kétpárevezősök döntőjében Straková és Krejčová csehszlovák páros is indult és Bulgária mögött az ötödik helyen végzett. Eredmények - egypárevezős: 1. Hampe (NDK) 7:29,60, 2. Georgieva Labdarúgó SZNL I —. (Bulgária) 7:32,22, 3. Dumcseva (Szovjetunió) 7:35,08, kétpárevezős: 1. NDK (Schwabe - Schramm) 6:57,71, 2. Románia 7:00,96, 3. Új- Zéland 7:03,31, kormányos nélküli kettes: 1 Románia 7:12,20, 2. Szov­jetunió 7:17,06, 3. NDK 7:18,84, két­párevezős: 1. NDK 6:13,91, 2. Romá­nia 6:19,56, 3. Hollandia 6:24,81, kormányos négyes: 1. Románia 6:43,86, 2. NDK 6:48,46, 3. Kanada 6:51,27, nyolcas: 1. Szovjetunió 6:08,76, 2. NDK 6:09,77, 3. Románia 6:11,26. (Románia) 3:55,78, 2. Klementyev (Szovjetunió) 3:56,58, 3. Sabjan (Jugoszlávia) 4:00,11, C-2, 1000 m: 1. Sarusi Kiss — Vaskúti (Magyarország) 3:35,83, 2. Lóik- Dopierala (Lengyelország) 3:37,61, 3. Faust fivérek (NSZK) 3:38,36, ... 7. Procházka - Bartú- nek (Csehszlovákia) 3:42,48, K-1, 1000 m: 1. West (Nagy-Britannia) 3:37,60, 2. Csipes (Magyaror­szág) 3:39,39, 3. Nolte (NDK) 3:40,17, K-2, 1000 m: 1. Stoian- Velea (Románia) 3:17,33,2. Wohllebe - Fischer (NDK) 3:17,37, 3. Kenny - Wood (Ausztrália) 3:18,29 K—4, 1000 m: 1. Magyarország 2:58,29, 2. NDK 2:59,16, 3. Len­gyelország 2:59.60. A magyar Sarusi Kiss - Vas­kúti páros a C-2 500 m-en világ­bajnok lett és ezzel a második aranyérmet szerezte. Nők - K—4, 500 m: 1. Magyar- ország 1:33,82, 2. Szovjetunió 1:35,42, 3. Románia 1:35,96, K-2, 500 m: 1. Magyarország, 2. Szov­jetunió. Nevezés (ČSTK) - A Csehszlovák Tenisz Szövetség elnöksége kijelölte a Svéd­ország ellen Prágában október 3-5 között sorra kerülő Davis Kupa­elődöntőre készülő csehszlovák csa­patot: Mečiŕ, šrejber, Nováček és šmíd. Továbbra is figyelemmel kísérik Pimek, Vajda és Složil teljesítményét. A Lokomotíva még nem szerzett pontot (tics) - A harmadik fordulóban az éllovas Inter ZŤS Bratislava harmadik győzelmét aratta. Meglepően jól szerepel a Hurbanovo, ezúttal idegenben öt gólt rúgott a Senicának és továbbra is százszázalékos. Az exligás Lokomotíva nem tud játékba lendülni, újabb vereséget szenvedett és így a Humenné társaságában a táblázat alján áll. Elsó idei győzelmét aratta a sereghajtó Stropkov és ezzel elkerült az utolsó helyről. A következó forduló párosítása (augusztus 31): Hurbanovo - Prievidza, ČH Bratislava - Stropkov, Lokomotíva - Slovan, Levice - Pov. Bystrica, Martín - Trebišov, Humenné - Dubnica, Čadca - ZŤS Košice, Senica - Inter ZŤS. SLOVAN - ČH BRATISLAVA 0:0 Nagy lendülettel kezdett a Slovan. Már a 2. percben Bielek faképnél hagyta Pleškót, ám 14 méterre a kapu­tól elbotlott a labdában. Ezután ne­gyedóráig csak vergődtek a hazaiak. A 16. percben Hirko húszméteres bombája alig szállt mellé, majd Strania- nek közelről az oldalhálóba perdített. A továbbiakban a ČH pillanatai követ­keztek. A 18. percben Ježík az 5-ösön álló Pittelbe vágta a labdát. Egy perccel később a fürge lábú Pukalovič egyedül tört kapura. Schultz a 16-os vonalánál lerántotta, a bíró azonban nem így látta. A 25. percben Hirko futtából alig lőtt fölé, majd tíz perc múlva az első félidő legnagyobb hely­zetét hagyták ki a vendégek: Pukalovič az 5-ösön elcsúszott (az első félidőben végig zuhogott az eső). Slovan-rohamok vezették be a má­sodik félidőt, ám a hazaiak a sorozatos szögletből nem tudtak igazi helyzetet kidolgozni. Az újonc csak gyakori szabálytalanságok árán tudta megállí­tani a kékek gyors akcióit. A 61. percben Gostič négy lépésről mellé fejelt, majd nem sokkal ezután Pecko a kapu torkából fölédurrantott. Ez volt a Slovan legnagyobb helyzete. A talál­kozót 5000 néző előtt Fašung vezet­te (zsi) SENICA - HURBANOVO 3:5 (3:4), góllövók: Buzaj (2), Krajčík, ill. Weiss (2), Srňanský, Gendiar és Duba. A taktikailag jól játszó vendégek ügyesen használták ki a hazai védelem sorozatos hibáit. TREBIŠOV - LEVICE 2:0 (0:0), gól­lövök: Nikolaj és Juraško. Nagyon jó színvonalú és drámai pillanatokban bővelkedő mérkőzést láthattak a né­zők. Az első 45 percben a vendégek, szünet után a hazaiak uralták a játékot. STROPKOV - PRIEVIDZA 3:1 (2:1), góllövök: A. Lehocký (11- esből), J. Lehocký, Očipka, ill. Hepp- ner. Mindkét csapat támadó stílusban játszott. A kapu előtt a hazaiak voltak határozottabbak és ez döntött. DUBNICA - MARTIN 0:1 (0:1), góllövő: Lavrančík. A nehéz, mély talajon a hazai együttes gyenge telje­sítményt nyújtott és semmivel sem tudta meglepni ellenfelét. A vendégek gyors ellentámadásokkal próbálkoztak, s igy született a két pontot érő góljuk is. POV. BYSTRICA - LOKOMOTÍVA 2:1 (1:1), góllövók: Masár, Fiantok, ill. Suchánek. Szinte állandóan zuho­gott az eső, ennek ellenére mindkét csapat jó teljesítményt nyújtott. A ven­dégek az első félidőben többet kezde­ményeztek és számos gólhelyzetük is akadt. A Lokomotíva szerezte meg a vezetést, a 18. percben Suchánek félpályáról mindenkit kicselezve tört a kapura. Nem sokkal később a hazai­aknak sikerült egyenlíteniük. ZŤS KOŠiCE - HUMENNÉ 2:0 (0:0), góllövök: Marcin és Mužík. Szinte végig egy kapura folyt a játék, a ZŤS nyomasztó fölényben volt. Mindkét gólt szép akció előzte meg. A vendégek minden szempontból csa­lódást okoztak, csak a védekezésre összpontosítottak, kevés sikerrel. INTER ZtS - ČADCA 2:0 (1:0), góllövók: Kramoliš és Lehnert. A 12. percben Jantoš a hazaiak hálójába fejelt, ám a bíró lökést jelzett. Fél óra álmos mezőnyjáték után Zrubec meg­unta társai pontatlan passzolgatását, megiramodott a halszélen, beadását, pedig Hlavatý a kapu torkában a gólvo­nalon álló Gregušba lőtte. Az első játékrész hajrájában előbb Masný Ko- tian partjelzőt részesítette elsősegély­ben, akit Oravec felszabadító rúgása rendített meg, majd három perccel a szünet előtt Kramoliš harmincméte­res kapáslövése a jobb alsó sarokban kötött ki. Fordulás után kitámadott a Čadca, a 46. percben Jakubec, majd öt perc múlva Jantoš szalasztott el egyenlítési lehetőséget. Aztán meg­rázta magát a hazai együttes és növelte előnyét: Kubica beadását Leh­nert a bal alsó sarokba fejelte. Az 55. percben Richter, majd tíz perccel ez­után Lehnert csúsztatott fejesét védte ritkán látható nagy bratúrral a čadcai kapus. A 85. percben Kuba futtából a bal kapufára bombázott. Az utolsó percekben a čadcaiak legjobbja, Jaku­bec két ziccert is elpuskázott, s így maradt a vendégekre nézve igen hízelgő eredmény. A találkozót 3500 néző előtt Sekerák jól vezette, (zsi) Az SZNL I állása: 1. Inter ZŤS 3 3 0 0 2. Hurbanovo 3 3 0 0 3. Slovan 4. Trebišov 5. ČH 6. ZŤS Košice 7. Martin 8. Pov. Bystrica 9. Levice 10. Senica 11. Dubnica 12 Čadca 13. Stropkov 14. Prievidza 15. Lokomotíva 16. Humenné 3 2 1 3 2 1 3 1 2 2 2 1 1 1 1 1 1 0 0 0 10:1 6 9:4 6 7:1 5 4:1 4:1 4:2 3:7 5:7 3:3 6:7 2:4 1:4 4:8 5:7 1 1:4 0 2:7 0