Új Szó, 1986. április (39. évfolyam, 76-101. szám)

1986-04-28 / 99. szám, hétfő

Országos ökölvívó-bajnokság Az RH Ústí fölénye (del) - Ústí nad Labemben befejeződött az országos ökölvívó­bajnokság, melyen általában az esélyesek harcolták ki a döntőbe jutást, illetve jutottak az érmekhez. Az elődöntők nem hoztak túl színvonalas küzdelmet, viszont a vasárnapi döntők során érdekes, drámai összecsapásokat láthatott a közönség. A legsikeresebben az RH Üstí nad Labem versenyzői szerepeltek, akik Miroslav Vrba, Pavel Madura, Puha Tibor, Štefan Cirok és Rudolf Gavenčiak révén öt aranyérmet szereztek. A legizgalmasabb mérkőzést Cirok és Jucha vívta; az előbbi remek technikájával szerzett döntő pontfö­lényt. Nagyszerű formában volt Michal Franek is, aki már a 2. percben egy jól irányzott horogütéssel a padlóra küldte döntős ellenfelét. Eredmények - 48 kg (elől a győztesek neve): Ivan Miško (Spartak Dubnica) - Roman Smej- kal (TJ Vítkovice) 5:0 p. gy., 51 kg: Dalibor Brindzák (Spartak Komárno) - Miroslav Toráč 5:0 p. gy., 54 kg: Miroslav Vrba (RH Ús­tí) - Várhegyi Vladimír (RH Ústí) a 2. m. 4:1 p. gy., 57 kg: Pavol Madura (RH Ústí) - Stefan Drizík (Spartak Dubnica) 5:0 p. gy., 60 kg: Puha Tibor (RH Ústí)- František Majchút (ZŤS Martin) 5:0 p. gy., 63,5 kg: Štefan Cirok (RH Ústí) - Jucha Gyula (OPS Galanta) 5:0 p. gy., 67 kg: Oldŕich Vohnout (US Praha) - Robert Král (Spartak Dubnica) 3:2 p. gy., 71 kg: Michal Franek (Spartak Dubnica) - Milan Konečný (Lok. Brno) k. o. az 1. m., 75 kg: Ján Franek (ZŤS Martin) - Alfred Schober (Č. Budéjovice) az ellen­fél az 1. m. feladta, 81 kg: Jíŕí Smetana (US Praha) - Milan Pic- ka (RH Ústí) 5:0 p. gy., 91 kg: Rudolf Gavenčiak (RH listí) - La­dislav Husárik (RH Ústí) 5:0 p. gy., +91 kg: Bohumil Huška (Dukla Olomouc) - Paszterkó László (Elektrosvit N. Zámky) 4:1 p. gy.. Az országos egyéni bajnokság befejezése után Michal Franekot, a Spartak Dubnica öklözójét kiáll- tották ki a legtechnikásabb ver­senyzőnek. A Spartak Trnava lesz a május 14-én sorra kerülő Szlovák Labdarúgó Kupa döntőjének másik résztvevője (a Žilina már előbb bejutott), miután 2:0-ra legyőzte a Prešov együttesét. Felvételünkön Gašparík (balról a második), az egyik gól szerzője (Vojtišek felvétele) BAJNOKI PONTOKÉRT KÜLFÖLDI ATLÉTIKA Diai: 590 cm (ČSTK) - Az Oklahoma állam­beli Normanban rendezett verse­nyen az amerikai Joe Diai 590 cm-re javította a rúdugrásban az országos csúcsot. Az 597 cm-en sikertelen kísérletet tett. A Karl-Marx-Stadt-i nemzet­közi maratoni futóverseny ered­ményei - férfiak: 1. Heilmann 2:15:11, 2. Seidmann (mindkettő TSC Berlin) 2:19:06, 3. Hamada- che (Algéria) 2:19:12. Nők: 1. Dörr (Leipzig) 2:38:03, 2. Grinyeva 2:45:03, 3. Szolejko (szovje­tek) 2:46:24 óra. Szergej Rugyenko nyerte a Szovjet Kupát maratoni futás­ban. A vilniusi versenyen 2:13:05 órával győzött és több mint egy perccel megjavította a pályacsú­csot. A második helyezett Brasz- laveckij mindössze négy másod­perccel maradt el a győztes mö­gött. A nőknél a tavalyi nyertes Szmehnova 2:32:46-tal lett első. A philadelphiai verseny ered­ményeiből- férfiak - gerely: Wennlund (svéd) 76,88, 110 m gát: Dees (amerikai) 13,65, 1 mérföld: Cheruiyott (kenyai) 3:57,76, 100 m: McRae (amerikai) 10,13. Nők - 100 m: Finn 11,32, 100 m gát: Council (amerikaiak) 13.27. A marokkói Aouita 13:45,82 perccel nyerte az 5000 m-es futást a japán Sizuokában. JUTALOMNYEREMÉNYEK A Športka 17. játékhetének rendkívüli jutalomnyerer Gyűjtőhely Pošta Lanškroun, Ústí nad Orlici járás Pošta Havi rov 1, Karvinái járás Pošta Lánov, Trutnovi járás Pošta Vsetin 3 Pošta Nové Veselí, Ždár nad Sázavou-i járás Pošta Praha 412 (Modrany) Pošta Bratislava 34 Pošta Hurbanovo 1, Komáromi járás Pošta Prievidza 3 TJ NHKG Ostrava TJ Tesla Brno TJ Kablo Déčín TJ Dukla Praha TJ Tesla Pardubice TJ Slávia VŠDS Žilina TJ ZŤS Martin TJ Partizán Bardejov sorozat és szám 31 956 5276 25 847 8053 30 708 9863 26 836 2370 27 691 9191 25 580 4045 28 814 2573 28 473 3702 25 430 4463 29 427 0192 32 250 7769 29 888 0750 27 304 2169 30 318 9292 21 923 7122 25 425 9443 29 944 7001 (CSTK) Kézilabda (del) - Kassa (Košice) volt a színhelye a férfi kézilabda-liga 1.-4. helyéért folyó első ráját- szásos tornájának. Az eredmé­nyek alapján a bajnoki cím védője, a Dukla Praha biztosan halad az új aranyérem megszerzése felé. Eredmények: Slávia Praha - Tat­ra Koprivnice 28:28 (15:14), VSŽ Košice - Dukla Praha 19:27 (8:15), Slávia Praha - VSŽ Košice 19:23 (12:12), Tatra Koprivnice- Dukla Praha 21:25 (9:13), Dukla Praha - Slávia Praha 27:24 (15:12), VSŽ Košice - Tatra Kop­rivnice 23:29 (10:10). Prešovban az 5.-7. helyért ját­szottak tornát: škoda Plzeň - ČH Bratislava 15:30 (7:16), Tatran Prešov - škoda Plzeň 25:21 (10:12), ČH Bratislava - Tatran Prešov 27:15 (13:8). A nők az I. kézilabda-liga 26. fordulóját játszották. Helycsere történt az élen, a bajnoki címet védő Iskra Partizánske vereséget szenvedett Bratislavában és így a ZVL Prešov került a táblázat élére. Eredmények: Duslo Šaľa- ZVL Prešov 16:22 (6:10), Družs­tevník Topol'níky - Inter Bratislava 24:20 (12:7), Štart Bratislava- Iskra Partizánske 27:23 (11:13), Zora Olomouc - TJ Gottwaldov 24:24 (14:12). Sportfogadás A Športka 17. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 11 30 33 38 39 43 Pótszám: 41 A II. húzás nyerőszámai: 4 18 20 25 41 46 Pótszám: 33 MATES nyerőszámai: 1 5 18 29 31 (CSTK) KAPUZÁRÁS AZ NB l-BEN (Feketéné) - A labdarúgó NB l-ben szombaton a záró fordulót játszották. Egyetlen vendégcsapatnak sem sikerült nyernie és összesen három vendéggólra futotta a küzdők erejéből. A Bp. Honvéd hat pont előnnyel nyerte egymás utáni harmadik bajnoksá­gát, s két pont különbséggel előzte meg a Pécs a harmadik Rába ETO-t. így a Bp. Honvéd szerepelhet a BEK-ben, a Pécs és a Rába ETO pedig az UEFA Kupában. A már korábban búcsúra kényszerült Csepel mellett a Bp. Volán a másik kieső. erőpróbát a méltán ünnepelni kc­CSEPEL - BP. VOLÁN 3:0 (0:0) Góllövők: Štefanov, Kovács F., Szebegyinszky, hetven percen keresztül semmi jót nem lehet el­mondani a mérkőzésről. A hajrá­ban azonban összeomlott a Volán, a Csepel szinte akkor rúgott gólt, amikor akart. Győzelme megérde­melt. SIÓFOK - MTK-VM 0:0 A hazai csapat idegesen kezdte a játékot, a vendégek több táma­dást vezettek. A siófoki védelem jól állt a lábán, az elsó félidő végére feljött a Bányász, átvette az irányítást, többet és veszélye­sebben támadott az MTK-nál, csak a góllövéssel nem volt sze­rencséje. PÉCS - BÉKÉSCSABA 4:1 (2:1) Góllövők: Túri, Róth, Brez- niczky, Lörincz, ill. Szekeres. Méltó játékkal fejezte be sikeres évét a Pécs. A gyengén játszó vendégek nem jelentettek nagy szülő pécsieknek, akik ilyen arányban is megérdemelten győztek. DEBRECEN - BP. HONVÉD 1:1 (0:0) Góllövők: Zsupos, ill. Détári. A két, inkább csak a védekezéssel törődő csapat mérkőzésén igaz­ságos döntetlen született. ZALAEGERSZEG - VASAS 2:0 (1:0) Góllövó: Pa'li (2). Közepes ira­mú, eseményekben gazdag mér­kőzést láthatott a közönség. A má­sodik félidőben tíz főre fogyatko­zott a Vasas, és ezután sorozat­ban teremtette a jobbnál jobb le­hetőségeket a hazai együttes. A ZTE nagyobb különbséggel is nyerhetett volna. VIDEOTON - FERENCVÁROS 0:0 A döntetlennek inkább a Fe­rencváros örülhet, mert megtartot­ta az ötödik helyet. HALADÁS - RÁBA ETO 2:1 (0:0) Góllövök: Pados, Dómján, ill. Szabó 0. Izgalmas, színvonalas mérkő­zést vívott a két dunántúli csapat. Az elsó félidő sok gólhelyzetet hozott, de értékesíteni nem tudták a csapatok. A szünet után a Hala­dás taktikusabban játszott, a győri védelem fellazult és így rendre zavarba hozták a vendégeket a szombathelyiek gyors ellentá­madásaikkal. TATABÁNYA - Ú. DÓZSA 1:0 (1:0) Góllövó: Kiprich. Az első félidőben gyors, sokat ígérő támadásokat vezettek a ha­zaiak, de a helyzeteket elügyet- lenkedték. Szünet után kiegyen­lítettebb lett a játék, de aztán ismét a bányászok játszottak fölényben. Az NB I végső táblázata: 1. Bp. Honvéd 30 17 11 2 63-29 45 2. Pécs 30 15 9 6 48-26 39 3. Rába ETO 30 13 11 6 60-43 37 4. Zalaegerszeg 30 12 12 6 48-34 36 5. Ferencváros 30 12 10 8 35-29 34 6. Videoton 30 10 12 8 25-24 32 7. N'TK-VM 30 11 7 12 45-39 29 8. Tatabánya 30 9 11 10 34-30 29 9. Vasas 30 11 7 12 37-43 29 10 Haladás 30 9 9 12 34-37 27 11. Ú. Dózsa 30 8 9 13 32—44 25 12. Békéscsaba 30 8 9 13 35—48 25 13. Debrecen 30 7 11 12 24-46 25 14. Siófok 30 8 8 14 28-46 24 15. Csepel 30 8 6 16 28—41 22 16. Volán 30 5 12 13 30-47 22 1. Prešov 2. Partizánske 3. Start 4. Gottwaldov 5. Topoľniky 6. Olomouc 7. Inter 8. Šaľa 26 18 26 19 26 15 26 14 26 8 26 8 26 5 26 6 6 657:586 38 7 641:560 36 7 658:529 34 8 545:531 32 14 509:575 20 16 558:633 18 16 505:556 15 19 550:635 13 Röplabda A PS Žilina kiharcolta részvé­telét az I. női röplabda-ligában, miután otthonában a negyedik se­lejtező mérkőzésen 3:1-re győzött a Chemička Ústí nad Labem ellen. A Szlovák Nemzeti Liga győztese kiegyenlítette az első két mérkő­zésen elszenvedett vereségét. Mindkét csapat hat-hat pontot szerzett, de a jobb labdaarány döntött a Žilina javára. RITMIKUS SPORTGIMNASZTIKA OB Biztató színvonal ~ (t-tics) - A hét végén Jihlava adott otthont a ritmikus sportgim- nasztikai országos bajnokságnak. A tavalyi győztes Záhorovská tá­vollétében (sérült) új név került a bajnokok listájára. Az összetett verseny elsőségéért végig szoros küzdelmet vívott az RH Praha két tornásznője, Jana Zapletalová és Jolana Dvoráková. Érdekesség, hogy mindketten egy napon, 1969. szeptember 15-én születtek. A győzelmet végül is kis különb­séggel Zapletalová szerezte meg 48,35 ponttal, Dvoráková (48,20), és a brnói Koppová (47,75) előtt. A tegnapi szerenkénti döntők­ben is folytatódott a Zapletalová- Dvoráková párharc. Az összetett bajnok három, Dvoráková két aranyérmet szerzett. A szakem­berek elégedetten nyugtázták a bajnokság színvonalát, több 12- 13 éves tehetség tűnt fel. A dön­tők eredményei: Kötél: 1. Zapletalová 19,45, 2. Dvoráková 19,20, 3.-4. Poppot- randovská (Olomouc) és Koppová (Brno). Karika: 1. Zapletalová 19,65, 2. Dvoráková 19,40, 3. Kor­dová (RH Praha) 19,35. Labda: 1. Dvoráková 19,60, 2. Koppová 19,40, 3. Zapletalová 19,15. Bu­zogány: 1. Dvoráková 19,40, 2. Žulová (Prešov) 19,30, 3.-4. Tichá (RH Praha) és Koppová 19,20. Szalag: 1. Zapletalová 19,25, 2. Sokolovská (Hr. Králové) 19,15, 3. Dvoráková 19,10 p. Taraszov véleménye Anatolij Taraszov, a hatva­nas évek verhetetlen szovjet jégkorong-válogatottjának volt edzője érdekes interjút adott az Izvesztyija című napilapnak. Csehszlovákia csapatáról a többi között ezt mondta:,, Vé­leményem szerint nem az új rendszerben lebonyolított baj­nokságban kell keresni a gyen­ge szereplés okát, csehszlo­vák barátaink nem fordítottak kel ló gondot a válogatott felké­szítésére. Pedig köztudott, könnyebb világbajnokságot nyerni, mint a címet megvéde­ni. A csehszlovák együttes semmi újjal nem tudta meglep­ni ellenfeleit, és amikor kika­pott a lengyelektől, pszichikai- lag a mélypontra kerültek játé­kosai, képtelenek voltak tudá­sukhoz mérten korongozni. Van egy mondás, hogy nem­csak a vereségekből, hanem ■a győzelmekből is le kell vonni a tanulságot. Az exvilágbajnok a tavalyi siker után nem ezt tette...“ (ie) Moszkva ünnepelni készül A sorrend: 1. Bp. Honvéd, 2. Pécs, 3. Rába ETO Moszkva készül a május elsejei ünnepségekre, a Vörös tér kezd díszbe öltözni, hogy mint már any- nyiszor, csütörtökön is látványos keretet biztosítson a munka ün­nepének. A szovjet sportközvéle­mény egy másik ünneplésre is készül. Moszkvában ugyanis nincs olyan hokirajongó, aki két­ségbe vonná, hogy a szborna ma kora este ne szerezné meg husza­dik világbajnoki címét, s ezzel megelőzné az eddig tizenkilenc aranyérmet nyert Kanadát az örökranglistán. Hogy a szovjet embereket mennyire érdekli a VB, azt a metrón utazva is tapasztal­hatjuk. Sokan olvasnak könyvet. A világbajnokság megkezdése óta azonban egyre többen bújják az újságok sportrovatait is. így akar­nak ott lenni a VB-n, ha már az óriási érdeklődés miatt nem jutott nekik belépőjegy. Svédország válogatottja, a szborna ellenfele egy kicsit el van keseredve, mivel a világbaj­nokság egyik legjobb kapusának tartott Lindmark kulcscsonttörést szenvedett szombaton. Kétségte­len, hogy ez nagy veszteség az északiaknak, akik 1957-ben Moszkvában már játszottak VB- döntőt a szovjet csapattal. A nagy érdeklődés miatt a Lenin-stadion- ban 40 000 néző előtt bonyolítot­ták le a találkozót, 1:1 volt a vége­redmény, s Svédország lett a vi­lágbajnok. Most a döntetlen a szovjet válogatottnak kedvez. De ahogy Viktor Tyihonov edző mondta, pontveszteség nélkül szeretnék megnyerni a világbaj­nokságot. Ilyesmire már rég nem volt példa. Akárcsak arra, hogy egy 4:2-re vezető csapat a 60. percben kilenc (!) másodperc alatt két gólt kapjon. A finnek erre „képesek“ voltak északi riválisuk ellen. Nemzeti tra­gédiának, katasztrófának nevezik ezt a kilenc másodpercet az ezer tó országának képviselői. Lelkileg összetörte a csapatot a balszeren­csés döntetlen. Persze, nem azért kapott nyolc gólt a szbornától. Macska-egér harc folyt a jégen (a finnek az elsó harmadban mind­össze kétszer lőttek kapura), mintha Makarovék eggyel többen lettek volna a jégen, ritkán látható fölényben korongoztak, talán né­gyesben is képesek lettek volna győzni. Szinte már nem lehet jel­zőt találni játékukra. Csak annyit mondhatunk: nem utcahosszat, de egy sugárutat is kitesz a távolság a szovjet válogatott és a többi csapat között. Habár Tyihonov edző továbbra is azt nyilatkozza, még van mit javítani játékukon. Konsztantyin Loktyev, a szovjet együttes volt kiváló csatára a né­gyes döntő előtt ezt mondta a své­dekről: „Úgy gondolom, Svédor­szág csapata lesz válogatottunk legnehezebb ellenfele. A Tre Kronorban nem kevés jó képes­ségű fiatal szerepel, s ezek a Kanadában játszó profikkal (Steen, Jonsson, Eklund) ütőké­pes kollektívát alkotnak. A své­dek gyenge pontja a védelem. Kapusaik viszont kiválóak“. A szovjet fővárosban nyárias, napsütéses az időjárás. Ilyen „nyárias“ a moszkvaiak hangula­ta is. Ünneplésre készülnek. Vár­ják a huszadik világbajnoki címet. ÚJ szú 6 1986. IV. 28. é