Új Szó, 1985. november (38. évfolyam, 258-283. szám)

1985-11-25 / 278. szám, hétfő

i. LABDARÚGÓ-LIGA ÚJ szú 7 1985. XI. 25. Sáros pályán is lehet gólt rúgni (del) - Meglepően sok gól - összesen 27- esett az I. labdarúgó-liga 13. fordulójában, ám a nézők száma ismét csökkent. A pénteki Slávia- Trnava (3:0) mérkőzést is beleszámítva alig húszezren voltak kíváncsiak a csapatok Játéká­ra. Ennek kétségtelenül a kellemetlen esős Idő­járás is az oka, ami megnehezítette a játékosok dolgát. A Vítkovice folytatja jó szereplését, ezút­tal a Bohemianst győzte le, az egyedüli prágai csapatot, amely ebben a fordulóban vereséggel hagyta el a pályát. A Sparta gólzáporos győzel­me az Inter ellen előreveti azt a tényt, hogy ha nem következik be csoda, tavasszal a szlovák fővárosnak nem lesz képviselője a labdarúgók legrangosabb vetélkedőjében. A Spartán kívül még az Ostrava szerzett két pontot idegenben- igaz némi szerencsével. Értékes döntetlent harcolt ki a DAC Kassán (Košice) a vasutascsa­pat ellen. Az utolsó előtti őszi forduló párosítása: Trna­va - Bohemians, Žilina - Vítkovice, Olomouc- Dukla, DAC - Prešov, Č. Budéjovice - Loko­motíva, Sparta - Cheb, Ostrava - Inter, Slávia- B. Bystrica. Lokomotíva DAC Košice, 3000 néző, játékvezető: Liška. (Tudósítónktól) - Az utóbbi fordulók­ban mindkét csapatnak ment a játék, ezért színvonalas küzdelemre lehetett számítani. Nos, aki biztos és fölényes hazai győzelmet jósolt - mert akadtak olyanok is az hamar rájött, hogy az ellenfél a vártnál erősebb, aki pedig a vendégek sikerét remélte, az kezdet­től fogva bizakodhatott. A mély talajú pályán a DAC kezdett jobban. Néhány puhatolódzó támadás után a 9. percben Kalmár mintegy tizenegy méterről megpróbálta bevenni Gašpar kapuját, ám a labda egy védő­játékoson irányt változtatott és elsu­hant a jobb kapufa mellet. A 26. perc­ben Kapko pontosan ívelt Tóth fejére, de a hazaiak kapusa mentett. Az első említésre méltó kassai (Košice) hely­zetre a 29. percig kellett várni - akkor Péter a saját térfélről megiramodott, a tizenhatosig vezette a labdát, és alaposan próbára tette az egész mér­kőzésen magabiztosan védő Červe- ňant. A vasutasok legnagyobb gólszer­zési lehetősége Vankovič előtt adódott — a 32. percben elcsípett egy haza­adást, már csak a kapussal állt szem­ben, de nem találta el a kaput. A második félidő elején a Lokomotí­va igyekezett némi fölényt kiharcolni. Előbb Andrejko lőtt mellé, majd Vanko­vič, Péter és Kozák is elügyetlenkedett egy-egy jó helyzetet. Az újonc szinte minden hazai kísérletezésre ellentá­madással válaszolt. Sőt, néha kezde­ményezőbb is volt vendéglátójánál, s a 75. percben akár a vezetést is megszerezhette volna. Krištof felfutott a balszélen és átadásából Bartoš szo­rongatott helyzetben kapásból lőtt- pontosan a kapusba. Egyébként Bar­toš, Majoros, Hodúr és társaik megtán­coltatták néhányszor a hazaiak védőit. A vendégcsapat megérdemelte az egy pontot, hiszen bátran játszott, nem állt be védekezni, játékosai nem ismer­tek elveszett labdát - és a sártól sem féltek annyira, mint a kassaiak... (gazdag) Dukla Žilina Prága, 500 néző, játékvezető: No­vák. Góllövók: Pelc (2), Korejčík (2), Belák, Luhový, Fijalka, ill. Goffa és Sklenský. A prágai katonacsapat végre meg­szakította hazai nyeretlenségi soroza­tát, és a csekély számú néző valódi gólözönt láthatott. A vendégek kezdet­ben támadtak és láthatóan nem véde­kezni jöttek Prágába. A 17. percben vezetést is szereztek: Laušman meg­csúszott, és Goffa nem hibázott. Ám négy perccel később már a Dukla ve­zetett. Mindkét gólban benne volt a žili- nai védőjátékos, Turianik, aki először felvágta a gólhelyzetben levő Korejčí- kot - a 11 -est Pelc értékesítette -, majd oly szerencsétlenül adta haza a labdát, hogy a befutó Korejčík elcsípte és LABDARÚGÁS • (ton) - A Szovjetunió bajnoksá­ga utolsó, 34. fordulójának eredmé­nyei: Szpartak Moszkva - Vilnius 4:1, Leningrád - Minszk 3:1, Jereván - Do- nyeck 3:3, Baku - Dinamó Moszkva 0:0, Tbiliszi - Harkov 3:1, Kutaiszi- Kijev 2:1, Dnyepropetrovszk - Torpe­do Moszkva 3:3, Ogyessza - Alma-Ata 0:1, Rosztov - Voronyezs 1:2. - A baj­nokságot 48 ponttal a Dinamó Kijev nyerte a 46 pontos Szparta Moszkva és a 42 pontos Dnyepropetrovszk előtt. Kiesett a Voronyezs és a Rosztov. Az Ogyessza és a Baku osztályozót ját­szik a II. liga legjobb csapataival a bennmaradásért.-•Az NDK-ban a 11. bajnoki for­dulót bonyolították le: Erfurt - Kari Marx-Stadt 2:3, Zwickau - Branden­burg 1:3, Frankfurt - Dynamo Berlin 2:1, Jena - Dresden 2:0, Stahl Riesa- Leipzig 0:2, Union Berlin - Rostock 3:2, Wismut Aue - Magdeburg 1:0.- Az élcsoport állása: Dynamo Berlin 17, Dynamo Dresden 15, Jena 13 pont. • Az NSZK bajnokságában a ked­vezőtlen időjárás miatt csak négy mérkőzést bonyolítottak le. Az eredmé­a hálóba lőtte. A hazaiak tovább roha­moztak - és a gólokat tekintve - ered­ményesen. B. Bystrica Ostrava M M Banská Bystrica, 2100 néző, já­tékvezető: Krchňák. Góllövő: Hal- kóczi. Az erősen felázott pályán a katona­csapat kezdeti támadásai sokatígéróek voltak, hiszen egy negyedóra elteltével már öt szöglethez is jutottak. A bá­nyászcsapat jelenlegi formája mellett nem is túl nehéz helyzeteket kidolgoz­ni, viszont azokat góllá értékesíteni már nem olyan egyszerű, különösen ha a játékosokat a szerencse sem támogatja. A szünet után felgyorsult a játék, a katonacsapat továbbra is kezdeményezőbb volt. Végül a vendé­gek használták ki egyikét a kevés tá­madásoknak: a 83. percben Válek a kapu előterébe ívelte a labdát, Sivý el akarta rúgni, de Halkóczi találta el, aki a hálóba lőtt. 4:1 (1:01 Cheb Č. Budéjovice Cheb, 3200 néző, játékvezető: Strachaj. Góllövók: Lavička, Siva, Skuhravý, Šilhavý, ill. Jodi. A csúszós pályán állandó havazás­ban a vendéglátók ismét kitűnő teljesít­ményt nyújtottak, és minden téren felülmúlták újonc ellenfelüket. A Cheb lendületes támadásokkal kezdett, és már a 4. percben vezetést szerzett, amikor Staŕičný beadásából Lavička gólt fejelt. Jó helyzete volt Sivának és Skuhravýnak is, ám a legnagyobbat a 11. percben Herda packázta el, aki nem lőtte be a Siva elgáncsolásáért megítélt tizenegyest. A második félidő­ben a hazaiak fölénye teljesen egyér­telmű volt és ezt három góllal ki is tudták fejezni. Hét perccel a befejezés előtt sikerült a vendégeknek szépíteni­ük: először Jodl átlőtte a sorfalat, Ho- uška a helyén volt, viszont már tehetet­lennek bizonyult, amikor egy szögletrú­gásból Jodl ezúttal a kapuba talált. 3:1 |1i0] Vítkovice Bohemians Vítkovice, 4500 néző, játékvezető: Matuáík. Góllövók: Keler, Dostál, Sourek (11-esből), III. Jakubec. Mély talajon is lehet élvezetes fut­ballt játszani, ha a találkozónak van tétje. A Vítkovice az első 45 percben gaiabemutatót tartott, de a rengeteg helyzetből csak egyet értékesített. Szünet után szóhoz jutottak a vendé­gek is. Ennek ellenére a hazaiak belőt­ték második góljukat, majd különös góllal szépített a prágai csapat: Jaku­bec a szögletzászlótól beívelte a lab­dát, Zápalka rosszul nyúlt hozzá és a saját kapujába ütötte. A mérkőzés utolsó percében a hazaiak harmadik góljukkal igazolták, hogy ezen a talál­kozón jobbak voltak, mint a nagyhírű prágai csapat. nyék: Bayern München - Werder Bre­men 3:1, Nürnberg - Düsseldorf 3:2, Hamburger SV - Bochum 1:0, Saar­brücken - Majna/Frankfurt 2:2. - Vezet 23 ponttal a Werder Bremen a 22 pontos Bayern München és a 21 pon­tos Hamburger SV előtt. • Az angol bajnokság 18. fordu­lójának eredményei: Birmingham - Liverpool 0:2, Chelsea - Aston Villa 2:1, Coventry City - West Ham United 0:1, Everton - Nottingham 1:1, Leices­ter City - Manchester United 3:0, Man­chester City - Newcastle United 1:0, Oxford - Ipswich Town 4:3, Sheffield United - Southampton 2:1, Tottenham Hotspur - Queen’s Park Rangers 1:1, Watford - Luton Town 1:2, West Brom­wich Albion - Arsenal 0:0. - Az élcso­port: 1 Manchester United 42, 2. Liver­pool 40, 3. Chelsea 36 ponttal. • Stŕíbróban kihirdették a ,,40 bé­kés év legjobb atlétája“ elnevezésű ankét eredményét. Sorrendet még nem állapítva a következők kaptak a legtöbb szavazatot: Emil és Dana Zátopek, Josef Doležal, Jifi Skobla, Stanislav Jungwirt, Ludvík Danék, Mi­lena Hübnerová, Helena Fibingerová, Bugár Imre és Jarmila Kratochvílová. Inter Sparta Bratislava, 1289 néző, játékveze­tő: Maurer. Góllövők: Novák (2), Gri­ga (2) és Hašek. A hazai együttes tartalékosan lépett pályára, Šebo és Ducký a kispadon ült, a csapatkapitány Brezik még ott sem... A fiatal és új játékosok azonban elavult futballt játszottak. Rá is fizettek. A 3. percben Kopča azon töprengett, hogy mit csináljon a labdával. Novák elcsente tőle, lefutotta a védelmet, elsó lövését Mentei még kiütötte, a második ellen már nem volt ellenszere. A gól lélektanilag kiütötte az Intert, és képte­len volt épkézláb akcióra. A Sparta nagy kedvvel játszott, és meg sem erőltetve magát fölényesen győzött. Prešov Olomouc Prešov, 2254 néző, játékvezető: Pouček. Góllövő: Talášek. A játék szépségéből nem sokat látott a közönség. Fokozatosan belelendült a hazai csapat és fölényt harcolt ki. A csatárok irányzékával azonban baj volt. Juraško és Rybár nem találta el a kaput, és Uškovič húszméteres bom­báját Tulis hárította. Az Olomouc zár­tan védekezett, elől csak Lauda tartóz­kodott, várva a pillanatot, amely nem érkezett el. Szünet után fokozódott a hazaiak nyomása, és az 54. percben Talášek belőtte a győztes gólt. A 70. percben Lauda a kapufát találta el. Az I. labdarúgó-liga táblázata 1. Vítkovice 13 7 5 1 17:10 19 2. Slávia 13 7 3 3 11:9 17 3. Sparta 13 7 2 4 26:7 16 4. Olomouc 13 6 3 4 25:14 15 5. Bohemians 13 5 4 4 26:23 14 6. Cheb 13 6 1 6 22:14 13 7. Dukla 13 5 3 5 26:19 13 8. Lokomotíva 13 5 3 5 15:17 13 9. Prešov 13 5 3 5 13:17 13 10 Žilina 13 5 3 5 16:22 13 11. DAC 13 5 3 5 11:21 13 12. B. Bystrica 13 4 4 5 15:20 12 13. Ostrava 13 4 2 7 13:13 10 14 Trnava 13 3 4 6 9:14 10 15. Č. Budéjovice 13 4 2 7 14:22 10 16. Inter 13 2 3 8 8:25 7 Sportfogadás A Športka 47. játékhete I. húzásá­nak nyerőszámai: 4 12 15 22 35 43 Pótszám: 6 A II. húzás nyerőszámai: 7 19 38 41 42 47 Pótszám: 37 A MATES nyerőszámai: 5 11 27 31 34 A Sazka 47. játékhetének telitaiá- latos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 122101112 2 1 0 1 (ČSTK) A Sparta a sereghajtó Inter pályáján gólzáporos, 5:0-ás győzelmet aratott. A kép jobb oldalán látható Griga, aki kétszer volt eredmé­nyes (Vojtíšek-felv.) A jövő csillagai a jégen (ČSTK) - Banská Bystricában vasárnap befejeződött az ifjúsági műkorcsolyázók küzdelme az SZNF Nagydíjáért. A lányoknál a 14 éves Jana Petrušková győzött Iveta Voralová előtt. A fiúk kategóriá­jában Jaroslav Suchý, akárcsak tavaly, a harmadik helyen végzett. Jégtáncban a Juklová-šimeček pár a kűrben nyújtott jó teljesítmé­nyével feljött a negyedik helyre. Petrušková, Suchý, valamint a Juklová-šimeček táncpár tejesŕtményével kiérdemelte a szakve­zetés bizalmát és részt vehet Szarajevóban a két hét múlva kezdődő junior VB-n. A csehszlovák szereplők általában jó benyomást keltettek. Eredmények - fiúk: 1. Kudri- avcev 3,0, 2. Csernouszov (mind­kettő szovjet) 4,8, 3. Suchý 6,0... 5. Picék 10,2... 7. Pekár (cseh­szlovákok) 13,4. Lányok: 1. Petrušková 4,2, 2. Voralová 5,6, 3. Wirth (NSZK-beli) 7.0... 7. Stachová 13,4. ..10. Vaň- ková 20,8... 11. Mrázová (cseh­szlovákok) 22,4. Jégtánc: 1. Paliard-Courtois 3.0, 2. Yvon-Palluel (franciák) 3,0, 3. Malingambi-üilardi (olasz) 6,0, 4. Juklová-šimeček 8,6... 6. Strondalová-Brzý (csehszlovákok) 12,0. A sportpárosok kategóriájában csak két induló volt, ezért a Nagy­díj 23 éves történetében ezúttal először nem osztottak érmet. A szovjet Leonova-Krasznickij pár nem talált méltó ellenfélre az Armstrong-Edney ausztrál ket­tősben. EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK • A Szovjetunió férfi kézilabda válo­gatottja nyerte a Dortmundban a Szuper Kupát, miután a döntőben 24:23 (21:21, 11:11) arányban legyőzte a hosszabbításban az NDK együttesét. A 3. helyért: NSZK - Románia 21:19 (9j6), az 5. helyért: Jugoszlávia- Csehszlovákia 28:27 (18:12). • Osakában a férfi röplabdázók Vi­lág Kupájának harmadik fordulójában a csehszlovák válogatott 1:3-ra alul­maradt Argentínával szemben. A for­duló további ereaményei: Egyesült Ál­lamok - Dél Korea 3:0, Szovjetunió- Brazília 3:2, Japán — Egyiptom 3:0. A csehszlovák csapat kedden Hirosi­mában Dél-Koreával, szerdán Nago- yában Brazília válogatottjával mér­kőzik. • Szép sikert aratott Japánban, Na- goyában Hana Ríčná. A nemzetközi tornászviadalon, melyen 14 ország versenyzői indultak, az összetett ver­senyben a román Popéval az első helyet osztotta. Iveta Poloková a 13. helyen végzett. A férfiak versenyét a kínai Tong Fej nyerte a japán Jama- vaki és az ugyancsak kínai Jang Jue- san előtt. A szerenkénti döntőben ňíč- ná nyerte a felemáskorlátot. • A svájci Luzernben folyó sakkcsa- pat-világbajnokság 8. fordulója után a Szovjetunió áll az élen 27,5 ponttal és három függő játszmával. A további sorrend: Magyarország 26 (2), Anglia 25,5 (2), Franciaország és Románia 22-22 (1-1), Kínai NK 21, NSZK 18 (1), Svájc és Argentína 17,5-17,5 (3-3), Afrika 5 (2). A 7. forduló eredmé­nyei: NSZK - Franciaország 1,5:3,5 (1), Anglia - Argentína 2,5:1,5 (2), Svájc - Magyarország 2:3 (1), Afrika - Szovjetunió 0:5 (1), Románia - Kínai NK 3,5:2,5. • Jozef Sabovčík súlyos meghűlése miatt nem fejezhette be Kobéban a nemzetközi műkorcsolya- és jégtánc­versenyt. Hasonló okból kellett vissza­lépnie az amerikai Scott Williamsnak is. A férfi műkorcsolyázás sorrendje: 1. Boitano (amerikai), 2. Orser (kanadai), 3. Petrenko (szovjet). A nőknél így ala­kult a sorrend: 1. Itoo (japán), 2. Soull (kanadai), 3. Ozawa (japán). Sportpá­rosok: 1. Wachsman-Waggoner (ame­rikaiak), 2. Persina-Akbarov (szov­jetek), 3. Bening-Johnston (kanadai­ak). Jégtánc: 1. Klímova-Ponomaren- ko (szovjetek), 2. Karin és Rod Garos- sin (kanadaiak), 3. Jones-Ashlam (an­golok). • Az Inter Bratislava kosárlabdázói amerikai portyájuk során újabb mérkő­zést játszottak, és 81:62 (46:21) ará­nyú vereséget szenvedtek az Old Do­minion csapatától. Négy pont előnnyel zárt a Bp. Honvéd (Feketéné) - A magyar NB l-ben befejeződött a négy tavaszi fordulóval kibővített őszi idény. A bajnok Honvéd áll az élen négypontos előnnyel a Pécs és hét ponttal a Rába ETO előtt. Az utolsó helyen a Csepel várja a csonka tavaszi Idényt és elmaradt mérkőzését a Debrecennel. Az utolsó fordulóban az éllovas Honvéd dönetlent játszott Tatabányán, mig üldözője, a Pécs erejéből ugyancsak döntetlenre futotta, ám hazai pályán a Ferencvá­ros ellen. A Rába ETO tizenegyes góllal fektette kétvállra a Videotont és lett őszi harmadik. Egyedül az MTK-VM aratott fölényes győzelmet a Volán fölött. MTK-VM - Volán 3:0 (2:0) Góllövók: Fodor, Szeibert és Tur- tóczky A jó első fél órát nem követte hason­ló színvonalú folytatás. A hazaiak két­gólos előnyük birtokában sokat köny- nyelműsködtek, de így is növelték a gólkülönbséget és megérdemelten győztek. Pécs - Ferencváros 1:1 (0:0) Góllövők: Túri (11 -esből), ill. Szántó A nagy igyekezet inkább küzdelmes birkózást, mint játékot hozott az első félidőben. A ferencvárosi gól után lett lendületesebb és élvezetesebb a játék. Az utolsó negyedórában a hazaiak vol­tak némileg támadóbbak. Eiékóscsaba - Csepel 1:1 (0:1) Góllövók: Kanyári, ill. Kovács F. Mindkét csapat sok hibával játszott. A hazaiak végigtámadták a mérkőzést, de középen erőltetett akcióik nem sok veszélyt jelentettek a nagyon elszán­tan küzdő Csepel kapujára. Az iram és a színvonal csalódást keltett a né­zőkben. Szombathely - Ú. Dózsa 1:1 (0:1) Góllövók: Nagy, ill. Rostás Az elsó félidő alacsony színvonala után változatos, küzdelmes játék ala­kult ki a mély talajon, de a lelkesedés nem pótolt mindent. A látottak alapján a Szombathely közelebb állt a győze­lemhez. Siófok - Zalaegerszeg 0:0 Mindkét csapat biztonsági játékra rendezkedett be. Szórványos támadá­sok - tehetetlen csatárok jellemezték a találkozó színvonalát. Az első félidő­ben a vendégek, szjinet után a hazaiak támadtak többet, így alakult ki a gól nélküli eredmény. Debrecen - Vasas 1:0 (0:0) Góllövó: Bücs Küzdelmes mérkőzési vívott a két csapat. A Vasas valamivel többet kez­deményezett, több gólhelyzetet is te­remtett, de egy ritkán látható góllal mégis kikapott. Rába ETO - Videoton 1:0 (0:0) Góllövó: Hannich (11-esből) A vezető gól megszerzése után lett érdekes a mérkőzés. A sovány előnyt, ha nehezen is, tartani tudták a győriek, így az ETO-győzelem megérdemelt a későn ébredő Videoton ellen. Tatabánya - Bp. Honvéd 2:2 (2:2) Góllövők: Plotár, Kiprich (11-es­ből), ill. Détári és Kovács K. Az elsó játékrészben volt nagyobb a küzdelem, mindkét együttes bátran kivete részét a támadásból. A látottak alapján igazságos a pontosztozkodás. Az NB I. állása: 1 Bp. Honvéd 19 12 5 2 39:17 29 2. Pécs ‘ 19 10 5 4 28:14 25 3. Rába ETO 19 6 10 3 31:25 22 4. Zalaegerszeg 19 6 9 4 33:25 21 5. Videoton 19 7 7 5 17:16 21 6. MTK-VM 19 8 4 7 30:22 20 7. Ferencváros 19 7 6 6 22:21 20 8.0. Dózsa 19 7 6 6 25:26 20 9. Tatabánya 19 5 9 5 17:17 19 10. Debrecen 18 5 8 5 17:27 18 11. Szombathely 19 6 5 8 22:25 17 12. Vasas 19 5 6 8 21:26 16 13. Békéscsaba 19 5 6 8 21:27 16 14. Siófok 19 5 4 10 20:30 14 15. Volán 19 4 6 9 21:33 14 16. Csepel 18 4 2 12 15:28 10