Új Szó, 1984. november (37. évfolyam, 259-284. szám)

1984-11-12 / 268. szám, hétfő

ÚJ szú 7, 1984. XL 12. I. LABDARÚGÓ-LIGA Még mindig hullámvölgyben a Slovan Az I. labdarúgó-liga 11. fordulójának hét mérkőzését játszották vasárnap, az utolsó találkozóra ma kerül sor Prágában a Dukla és a Bohemians között. A bányavidék rangadóját az Ostrava nyerte és így a táblázat élére került, ám lehet, hogy csak átmenetileg, hiszen ha a Bohemians ma nem kap ki, ismét listavezető lesz. Újabb katasztrófális vereséget szenvedett a Slávia pályáján a bratislavai Slovan. Ebben a fordulóban hat szlovákiai csapat került egymással szembe és minde­nütt ki tudták használni a hazai környezet előnyét. A 12. fordulót a következő párosításban játsszák: Prešov - Slovan, Sparta - Slávia, B. Bystrica - Cheb, Vítkovice - Trnava, Žilina - Ostrava, Košice - Olomouc, Bohemians - Petržalka, Inter - Dukla. Petržalka A,A |A,A1 Lokomotíva £iU [■■"J Bratislava, 3728 néző, játék­vezető: Pouček. Góllövők: Šol­tés és Lancz. Nem sokkal a kilencven perc megkezdése előtt rövid ünnepség zajlott le a ligetfalusi pályán. Az egykor 76-szoros válogatott Mas- nýt köszöntötték abból az alka­lomból, hogy sikerült elérnie a 100. bajnoki gólját is. Ezzel a ta­lálatával besorolást nyert a „szá­zasok“ klubjába. Mi is gratulálunk. Már a 8. percben gólt szerezhettek volna a hazaiak, de šoltés erős lövését Vraštiak a kapufa segítsé­gével hárította. A vendégek az első 45 percben teljesen beszorul­tak. A 17. percben a pepecselő és kapkodó védők közt Šoltés közeli lövéssel vette be a vendé­gek hálóját. A Lokomotíva csapata nem volt képes egyetlen épkézláb támadás vezetésére sem. A 44. percben Lancz sakk-matt helyzet után másodszor is Vraštiak kapu­jába küldte a labdát. A második 45 percben egy frissebb vendégcsa­pat futott ki a pályára. Most már Hroš kapuvédó sem unatkozhatott a hűvös novemberi időben. Szinte állandóan a vendégek kezdemé­nyeztek többet, de csatáraik, főleg Strapek és Fecko még a legjobb helyzeteket is elügyetlenkedték. Végül ismét a Petržalka csapata szerezhetett volna gólt, de a cse­reként beállt (már nem a régi) Kadák a 73. percben hat méterről az üres kapu fölé perdített. A 80. percben a jól cselező Pétert Hroš kapus buktatta, de a megítélt bün­tetőt Fecko elhibázta. A 88. perc­ben Suchánek a 16-os vonala előtt lerántotta Masnýt, s ezért sárga lapot kapott. Pouček játék­vezető gyakran tévedett, mindkét csapat terhére. (Babiák) 2:1 Bratislava, 1171 néző, játék­vezető: Bomba. Góllövók: Mo­ravec, Šebo, ill. Anina. (Tudósítónktól) - A vendégek alaposan meglepték az Intert, és már az elsó negyedóra után akár 3:0-ra is vezethettek volna. Az első percben Molka egyedül tört Maluniak kapujára és az Inter ka­puvédője bravúrral hárított. Ezu­tán Anina és Talášek szalasztott el gólszerzési lehetőséget. Alacsony színvonalú találkozón a jó kezdés után a Tatran érthetetlenül vissza­esett, és a 24. percben egy hazai szögletrúgás után Moravec fejjel juttatta vezetéshez a sárga-feke­téket. öt perccel később Brezik öt méterről fölé bombázott. Három perccel a befejezés előtt a vendé­gek leggyorsabb játékosa, Anina elfutott a balszélen és pontos lö­véssel egyenlített. Szünet után az 53. percben megfogyatkozott az Inter csapata, Mráz szabálytalan­kodott és mivel már az elsó félidőből volt egy sárga lapja, a játékvezető kiállította. A pályán azonban nem volt érezhető, hogy tíz hazai küzd a teljes létszámú vendégekkel. Az Inter helyenként beszorította a Tatrant és igyekezetét a 70. percben siker koronázta, šebo kö­zelről talált a hálóba. A Prešov már nem tudott újítani és a bíztató kezdés után alaposan visszaesett. A hazai csapatot dicséri, hogy a fáradságos angliai utazás és mérkőzés után emberhátrányban is győzni tudott. A Tatrannak a mos­tani teljesítménye alapján sok gondja lehet a bentmaradásért fo­lyó küzdelemben. (tics) Ke 2:0 (2:0) Ostrava, 12 000 néző, játék­vezető: Fausek. Góllövök: Lička és Kula. Az ostravai rangadó látványos játékot hozott, a vendéglátók meg­érdemelten győztek. A két pontot már az első félidőben biztosítot­ták, Líčka, illetve Kula góljával, az utóbbi Šreiner pontos beadását értékesítette. A hazaiak a sérült Vojáček, a vendégek a beteg Liša- nik nélkül játszottak. A Vítkovice a szünet után erősen feljavult, fő­leg Marchevský beállításával. Fau­sek játékvezetőnek ötször kellett elővennie a sárga lapot, de ennek ellenére nem folyt durva játék a pá­lyán. Sparta 1:2(1:1) Cheb, 10 000 nézó, játékveze­tő: Strechaj, Góllövők: Bertalan, ill. Berger és Griga. A prágai csapat ezúttal is iga­zolta egyre javuló formáját és fő­leg a második félidőben nyújtott teljesítménye alapján teljesen megérdemelten vihette haza a két pontot. A vezető gól szabadrúgás­ból született, Pokluda bombája visszavágódott a büntetőterületre, és Bertalan ügyesen a hálóba fe­jelt. A Sparta fokozta az iramot és még sikerült a szünetig egyenlíte­nie: Kadlec fölvágása után Berger remek lövésével szemben Richter kapus tehetetlen volt. A helycsere után is folytatódott a gyors és érde­kes játék. Előbb a Chebnek volt esélye, de Pokluda és Siva a kapu előtt hibázott. Viszont a prágaiak Griga révén megszerezték a győ­zelmet jelentő második gólt. Olomouc A,Á f0iA\ Žilina &il l*iV| Olomouc, 9500 néző, játékve­zető: Grégr. Góllövök: Kučer- ňák, Kalvoda, ill. Turianik. A hazaiak nagy kedvvel kezdtek és már az első percekben több gólhelyzetet értek el. Továbbra is uralták a pályát, de nem tudták esélyeiket gólra váltani egészen a 17. percig, amikor Kučerňák egy szögletrúgás után a hálóba továb­bította a labdát. A vendégek ugyancsak szögletrúgásból szépí­tettek. Mindkét csapat legjobbja a kapus volt. A találkozó színvo­nala meghaladta az átlagot. ür„ 6:0 (4:0) Prága, 12 000 néző, játékvezető: Christov. Góllövők: Knofliček (3), Doležal, Némec és Zajac. A bratislavai csapat válsága úgy látszik tetőzik. A Slávia féltucat góllal terhelte hálóját. Remek napot fogott ki Knofliček, aki egymaga három gólt lőtt. Jarolím indította a rohamokat és Knof­liček volt a végrehajtó. A második fél­időben a Slávia csökkentette az iramot, de a Slovan két kimondott gólhelyzetét sem tudta kiaknázni. Hlavatý elhibázott egy tizenegyest. Zajac alig néhány má­sodperce volt a pályán, amikor beállí­totta a végeredményt, ó lőtte a hatodik gólt. ľnBayvsa,rica 1:0 (1:0) Trnava, 5000 néző, játékvezető: Marko. Góllövó: Dián. Az izgalmas és drámai fordulatok­ban bővelkedő találkozón megérde­melten nyert a Trnava. Az elsó félidő­ben szerencsésebb, a másodikban vi­szont legalább egy góllal volt jobb. A mérkőzést eldöntő gól váratlanul született: a jobb szárnyon Fijalka meg­szerezte a labdát, hosszú átadását Dián elcsípte és közvetlen közelről a hálóba lőtte. Az I. liga táblázata 1. Ostrava 117 3 1 18:6 17 2. Slávia 11 7 2 2 26:10 16 3. Bohemians 10 7 2 1 22:7 16 4. Sparta 117 13 21:13 15 5. B. Bystrica 11 7 0 4 19:17 14 6. Olomouc 11 4 4 3 20:19 12 7. Vítkovice 11 5 2 4 16:17 12 8. Dukla 10 5 1 4 29:18 11 9. Cheb 11 4 2 5 16:12 10 10. Lokomotíva 11 3 4 4 14:17 10 11. Žilina 11 4 1 6 16:23 9 12. Inter 11 3 2 6 11:14 8 13. Trnava 11 2 4 5 9:17 8 14. Petržalka 11 3 2 6 12:21 8 15. Prešov 11 1 3 7 8:19 5 16. Slovan 11 1 3 7 10:36 5 I. jégkorong-liga Három pont a Jihlava előnye (r - uk) - Több mint egy hét szünet után a 15. fordulóval folytatódott tegnap az I. jégkorong-liga. Az éllovas Jihlava Idegenben gyózött, s növelte előnyét a Gottwaldovon két pontot hagyó VSŽ-vel szemben. A forduló legna­gyobb meglepetése a Pardubice otthon elszenvedett veresége a C. Budéjo- vlcétól. A kedden sorra kerülő 16. forduló párosítása:.Č. Budéjovice - Sparta, Brno - Vítkovice, Trenčín - Plzeň, Slovan - Gottwaldov, VSŽ - Litvinov, Jihlava, - Pardubice. Itthon történt Baník Most - Spartak Komárno 16:2 - I. ökölvívó-liga. A komáromiak meglepően nagyarányú vereséget szenvedtek. KPS Brno - Sparta Praha 67:70 (23:35), Vš Praha - Lokomotíva Pop­rad 102:47 (46:19) - az I. női kosár­labda-ligában. Anatolij Hrapatyij (szovjet) lett Bo- humínban a Csehszlovák-szovjet Ba­rátság Kupáért rendezett súlyemelő- verseny abszolút győztese. Hrapatyij 385 kg-mal győzött a 90 kg-osok kate­góriájában. A tízszeres csehszlovák jégko­rong-bajnok Dukla Jihlava közvetlenül bejutott a BEK új évfolyamának elő­döntőjébe. Ellenfele a finn bajnok Tap- para Tampere lesz. Az első mérkőzés­re december 13-án Finnországban ke­rül sor, a visszavágót 1985. január 3- án Liberecben játsszák. SLOVAN - PLZEŇ 4:3 (0:3, 1:0, 3:0). A gólok: Setikovský. Najman, Kučera, Rusnák, Bezák, Pašek. A Slovan támadgatott, de a figyelme­sen védekező ellenfél ütött három gólt. A hazaiak nem vesztették el kedvüket, s főleg az utolsó harmadban mutatott jó játékkal előbb egyenlíteni, majd for­dítani tudtak. VÍTKOVICE - TRENČÍN 4:3 (1:0, 1:1, 2:2). A gólok sorrendje: Mikulen- ka, Šrom, Haáčák, Vlk, Lac, Jiroutek, Vlk. Az elsó harmad a vendégek fölé­nyét hozta, de a Vítkovice védelme a helyén volt. A hazaiak lőttek mégis gólt, s ez döntőnek tűnt a végén folyt drámai küzdelemben. LITVÍNOV - JIHLAVA 2:4 (0:1, 1:1, 1:2). A gólok: Horava, Rosol, Kokr- ment, Dudáček, Zima, Dudáček. Az elején szép fölvillanásokat láthattak a nézők. A táblázat élén álló katonák gyors ellentámadásai nagy veszélyt je­lentettek a Litvinov kapujára. A vendé­gek minden tekintetben felülmúlták el­lenfelüket, megérdemelten szereztek újabb két pontot. GOTTWALDOV - VSŽ KOŠICE 3:2 (1:0, 1:1, 1:1). A gólok: Santarius, Kapusta, Vodila, Vodák, Svitek. Kie­gyensúlyozott erőviszonyok, jó iram jel­lemezte a találkozót. A kassaiak a játék­kal igazolták idei jó formájukat, gyorsan kezdtek, gólhelyzeteket dolgoztak ki, de Hasek minden menthetőt mentett. PARDUBICE - Č. BUDÉJOVICE 2:3 (0:0, 0:2, 2:1). A gólok Lála, Hejna, Musil, Lála, Vršanský. Az elején átla­gos volt a színvonal, mindkét csapat a másik hibájára várt. A második har­LABDARÚGÓ SZNL I Hazai győzelem a rangadón A labdarúgó SZNL 114. fordulójának nagy érdeklődéssel várt rangadóját a Zobor alatt viszonylag könnyen nyerte a hazai együttes és egy pontra megközelítette az éllovas DAC együttesét. Ebben a fordulóban egyedül a Levicének sikerült idegenben győznie, míg a Púchov és a Považská Bystrica egy pontot szerzett az ellenfél pályáján. A 15. forduló párosítása: Púchov - Trenčín, DAC - Humenné, Prievidza - Nitra, Michalovce - Trebišov, Martin - Senica, Levice - ZŤS Košice, Dubnica - Sp. Nová Ves, Pov. Bystrica - Poprad. SP. NOVÁ VES - LEVICE 0:3 (0:1), góllövők: Bartovič (2) és Struhár- ňanský. A hazaiak balszerencsésen kezdtek, már a harmadik percben ki­hagytak egy tizenegyest. Bár a mérkő­zés hátralevő részét is hazai fölény jellemezte, a gyorsabb lévai játékosok háromszor is kihasználták a védők hi­báit. ZŤS KOŠICE - MARTIN 2:1 (1:0), góllövők: štachura, Müller, ill. Lav- renčík. A Martin jól megszervezte vé­delmét és gyors ellentámadásokat is vezetett. Legalább annyi gólhelyzetet dolgozott ki, mint a hazai csapat, azon­ban a játékosok elkapkodták a táma­dások befejezését. A hazaiak a mérkő­zés nagy részében fölényben játszot­tak, és megérdemelték a győzelmet. POPRAD - DUBNICA 1:0 (1:0), góllövő: Rams. A vagongyáriak végig irányították a játékot, a vendégcsapat erejéből csak szórványos ellentáma­dásokra futotta. Az egyetlen gól a 11. percben esett. A Dubnica védői a bün­tetőterületen belül szabálytalankodtak. Svrčina játékvezető azonban a tizen­hatosról rendelte a szabadrúgást, amelyet Rams a hálóba bombázott. HUMENNÉ - PÚCHOV 0:0. Az ala­csony színvonalú találkozón fölényt harcoltak ki a hazaiak, de nagyon pon­tatlanul játszottak. TREBIŠOV - PRIEVIDZA 3:2 (1:0), góllövök: Nagy (2), Gojdič., ill. Matlo (2). A keletiek az, első félidőben minden tekintetben fefeümúMák eNenfetüket, de rengeteg gólhelyzetet hagytak ki. Szü­net után kitámadtak a vendégek és a trebišovi védelem hibájából két gólt is lőttek. SENICA - MICHALOVCE 1:0 (0:0), góllövö: šarmír (11 -esből). Az átlagos színvonalú találkozón a 90 percen át mezónyfölényben játszó hazaiak több góllal kecsegtető helyzetet dolgoztak ki, de a gólt csak tizenegyesből értek el. A Michalovce nem jelentett veszélyt a hazai kapura. TRENČÍN - POV. BYSTRICA 0:0. Egyik csapat sem alakított ki gólhely­zetet és a labda jobbára a két tizenha­tos között pattogott. NITRA - DAC 2:0 (1:0), góllövők: Kramoliá és Borko. A két csapat elő­ször játszott egymás ellen bajnoki mér­kőzést, s a vendéglátók megérdemel­ten győztek. Pedig nem úgy indult a találkozó. A Nitra ugyan enyhe me­zőnyfölényben futballozott az első fél­időben, de a vendégek nyílt játékkal, bátran kontráztak. Mindkét csapat ide­gesen kezdett, nem alakult ki folyama­tos játék. A DAC-csatárok technikás összjátékkal többször kerültek a Nitra kapuja elé, ám a tizenhatos előtt hatá­rozatlanok voltak. Ráadásul a hazaiak védelme nem sokat teketóriázott, néha az eszközökben sem válogatva (főleg Liba) hárította a támadásokat. A 20. percben váratlanul vezetést szerzett a hazai együttes: Mihók becselezte magát a 16-oson belülre, lövése után a labda a kapufáról kipattant s Kramo- liš a hálóba továbbította. Szünet után tíz percig DAC-fölényben zajlott a mér­kőzés, úgy tűnt, egyenlíteni tudnak a vendégek, azonban csak Audi került helyzetbe, de a kifutó kapusba rúgta a labdát. Később már csak a hazaiak­nak voltak helyzeteik. A 60. percben Molnár elfutott a jobb oldalon s beadá­sát Borko közelről rúgta a hálóba. Utá­na még legalább három alkalommal szerezhettek volna gólt a vendéglátók, de a jobbnál jobb helyzeteket is ki­hagyták. Például Jež, Borko, Dekyš már csak Veselý kapussal álltak szem­ben, de nemcsak a kapuvédó fölött ívelték át a labdát, hanem a kapu fölött is. A Nitra elsősorban azért került hely­zetekbe, mert a mindenáron gólt elérni akaró vendégek kitámadtak, így a ha­zaiak az üresen maradt területeken gyors indításokkal vezették akcióikat. A DAC rövidpasszos, sok átadáson alapuló játéka nem járhatott sikerrel. A találkozót 10 000 néző előtt šuniar vezette. Sárga lap: Liba, Horák, ill. Leško. (t. v.) AZ SZNL I. állása: 1. DAC 14 9 4 1 27:7 22 2. Nitra 14 10 1 3 33:16 21 3. Pov. Bystrica 14 8 4 2 22:13 20 4. Trebišov 14 7 4 3 21:12 18 5. Humenné ' 14 4 7 3 15:16 15 6. ZŤS Košice 14 6 2 6 24:21 14 7. Levice 14 5 4 5 18:20 14 8. Senica 14 5 3 6 13:15 13 9. Poprad 14 5 3 6 11:15 13 10. Dubnica 14 6 1 7 22:32 13 11. Martin 14 5 2 7 15:22 12 12. Michalovce 14 5 1 8 21:25 11 13. Trenčín 14 2 6 6 16:17 10 14. Prievidza 14 4 2 8 20:24 10 15. Sp. N. Ves 14 3 3 8 20:28 9 16. Púchov 14 3 3 8 12:23 9 madban inkább sakkhoz hasonlított a játék, csak a befejezés hozott igazi „hokit“; a hazaiak igyekeztek meg­menteni legalább az egyik pontot, de nem sikerült. SPARTA - BRNO 1:0 (0:0, 0:0, 1:0). Gólütő: Pénička. A Sparta a meg­szokott stílusban kezdett, már az ele­jén rohamozott, de a Brno sem maradt tétlen. Mégis csak a harmadik játék­részben esett gól^az elsó és az egyet­len á Sparta újjáépített csarnokában játszott első találkozón. Az I. jégkorong-liga állása: 1. Jihlava 15 11 2 2 73:39 24 2. VSŽ 15 10 1 4 75:49 21 3. Gottwaldov 15 9 3 3 42:28 21 4. Č. Budéjovice 15 10 0 5 46:43 20 5. Pardubice 15 6 2 7 45:48 14 6. Brno 15 5 3 7 34:39 13 7. Plzeň 15 5 3 7 45:51 13 8. Sparta 15 6 1 8 45:55 13 9. Litvinov 15 5 2 8 59:64 12 10. Trenčín 15 4 2 9 55:54 10 11. Vítkovice 15 5 0 10 44:65 10 12. Slovan 15 4 1 10 31:56 9 Ez történt még az NB l-ben Zalaegerszeg - Ú. Dózsa 1:1 (1:1). Góllövók: Gass, ill. Schrott. Csak némi jóakarattal mondható eľ, hogy közepes volt a színvonal. Győzel­met egyik csapat sem érdemelt. A bajnokság állása: 1. Videoton 11 7 3 1 18:8 17 2. Debrecen 11 6 3 2 14:9 15 3. Bp. Honvéd 11 6 2 3 12:7 14 4. Tatabánya 11 5 3 3 18:9 13 5. MTK-VM 11 5 3 3 18:11 13 6. Rába ETO 115 3 3 19:17 13 7. Csepel 11 5 2 4 11:7 12 8. Pécs 11 5 2 4 15:13 12 9. Zalaegerszeg 11 4 3 4 15:13 11 10. Ú. Dózsa 11 4 2 5 11:9 10 11. Szombathely 11 4 2 5 8:10 10 12. Eger 11 3 3 5 8:16 9 13. Békéscsaba 11 4 1 6 10:20 9 14. Vasas 11 2 4 5 10:15 6 15. Ferencváros 11 3 2 6 12:18 6 16. Szeged 11 - 2 9 6:23 2 LABDARÚGÁS Az NSZK bajnokságában a 12. fordulóra került sor: Kaiserslautern- Braunschweig 1:0, Düsseldorf-Dort­mund 0:0, Bochum — Uerdingen 1:0, Hamburger SV - Köln 3:1, Frankfurt- Mannheim 7:2, Karlsruher SC - Biele­feld 4:0, Leverkusen - Werder Bremen 0:0, Schalke 04 - Stuttgart 4:3. - Az élcsoport: 1. Bayern München 18, 2. Kaiserslautern 15,3. WerderBremen 14 pont. Az angol bajnokság 14. fordulójá­nak eredményei: Arsenal - Aston Villa 1:1, Coventry - Ipswich Town 1:0, Liecester City - Manchester City 2:3, FC Liverpool - Southampton 1:1, Newcast­le United - Chelsea 2:1, Norwich City- Luton Town 3:0, Nottingham Forest -Tottenham Hotspur 1:2, Queen’s Park Rangers - Sheffield United 0:0, Watford- Sunderland 3:1, West Bromwich Albi­on - Stoke City 2:0, West Ham United- Everton 0:1. - Az élcsoport: 1. Everton 29, 2. Manchester City 26,3. Arsenal 26 ponttal. A Sazka 46. játékhetének telitalála- tos szelvénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 111112122 1 1 1 1 Masný (fehér mezben) párharca a Lokomotíva védőivel a 2:0-ra végződött Petržalka - Lokomotíva mérkőzésen. Felvételünkön bal­ról Strapek, jobbról Kővár látható (Vojtišek-felv.)