Új Szó, 1983. május (36. évfolyam, 102-126. szám)

1983-05-10 / 108. szám, kedd

ÚJ szú 7 1983. V. 10. I. LABDARÚGÓ-LIGA Megbotlott az éllovas Az I. labdarúgó-liga hosszúra nyúlt hétvégi fordulójának legérdekesebb eredménye kétségkívül, hogy az éllovas Bohemians vereséget szenvedett Ostraván. A bratislavai Inter biztosan győzött a Vítkovice ellen. A bratislavai Slovan már 2:1-re vezetett Nyitrán, amikor kapushibából sikerült a hazaiak­nak egyenlíteniük. A kiesés ellen küzdő Olomouc két értékes pontot tartott otthon a Žilina ellenében. A Trnavának némi szerencsével sikerült csak a Dukla ellen legalább az egyik pontot otthon tartania. Az I. ligában most szünet következik, mert vasárnap a csehszlovák válogatott Bukarestben játszik döntő fontosságú EB-mérkőzést Romániával. 3:0 (0:0) Inter Vítkovice Bratislava, 1354 néző, játékveze­tő: Pelišek. Góllövök: Moravec, Mi- chalec, Ducký. (Munkatársunktól). Nagy kedvvel, lendülettel és mindvégig kezdeménye- zöen játszott az Inter, de az első félidő­ben csak két Jurkemik- szabadrúgás volt veszélyes. Az egyik elzúgott az oldalléc mellett, a másikat Netolička a léc fölé ütötte. Szünet után Netolička, a válogatott volt kapusa megkönnyítette a házigaz­da dolgát. A 48 percben a labda kapu­ja előtt pattogott, Moravec találta fel magát a legjobban és a hálóba lőtt. Az 53. percben Michalec lövése a kapus öléből a hálóba hullott. A 88. percben Tomčák beadását Ducký kisérte a leg­nagyobb figyelemmel és fejese nyo­mán alakult ki a végeredmény. Lehető­sége egyébként is csak az Inter csapa­tának volt. Csatárai legalább három esetben nagy helyzetet hagytak ki. Gólhelyzetben mentett Netolička is, de rendszerint rosszul számította ki a lab­da ívét, s hozta nehéz helyzetbe tár­sait. Az Inter kapujában az újonc Fišan kapott lehetőséget, ám hálója felé egyetlen lövés sem tartott, jobbára ha­zaadások foglalkoztatták. Néhány jó­ütemű kifutása, hatalmas kirúgásai alapján máskor is lehet rá számítani. Ismét Jurkemik volt a házigazda vezér- egyénisége. Ezúttal Barmoš is teljes értékű társának bizonyult. A középpá­lyások sokszor ugratták ki a gyors Tomčákot és Moravecet, s ók maguk is igyekeztek helyzetbe kerülni a vítko- vicei kapu előtt. A látottak alapján az Inter ilyen arányú győzelmét is teljesen megérdemeltnek kell minősítenünk. (za) VÜ + Raul Gonzales mexikói atlé­ta győzött a Prága - Podébrady nemzetközi távgyalogló verseny 51 évfolyamán. A győztes az 50 km-es távot 3:51:37 órás kitű­nő idővel tette meg. Második a szovjet Gausz, harmadik Sziko- ra, a VSŽ Košice versenyzője lett. + Hartmut Weber (NSZK) Nussdorfban az eddigi legjobb időt érte el az 500 m-es futásban. Ide­je 1:00,35 perc volt, amellyel a csehszlovák Trousil 21 évvel ezelőtt felállított 1:00,6 perces csúcsát döntötte meg. + A bolognai nemzetközi ko­sárlabdatornát a vendéglátó ola­szok nyerték, akik a döntőben 99:93-ra legyőzték Franciaorszá­got. A harmadik helyért folyó mér­kőzésen a csehszlovák válogatott 85:93 arányban alulmaradt az NSZK-val szemben. + Az Amerikai John McEnroe nyerte Forest Hillsben a nemzet­közi teniszversenyt, 6:3, 7:5-re nyerte a döntőt honfitársa, Geru­laitis ellen. Lausanne-ban a fran­cia Moretton lett a nemzetközi teniszverseny győztese, miután 6:3, 6:4-re legyőzte a döntőben a paraguayi Peccit. + A jamaikai Bert Cameron az idei legjobb idővel, 44,89 mp-cel nyerte a 400 méteres síkfutást az egyesült államokbeli Prove-ban. Houstonban Carl Lewis 10,06 mp-es kitűnő idővel nyerte a 100 m-es futást, Ben Plucknett 67,18 méterre dobta a diszkoszt, Louise Ritter 191 cm-rel nyerte a női magasugrást'. + Több nemzetközi maratoni verseny volt a hét végén. Mün­chenben a svéd Kjell Erik Stahl 2:13:33 órával győzött, Amszter­damban a győztes holland Cor Vriend ideje 2:13:41 óra volt. Mi­lánóban a hagyományos félmara- tont az olasz Alberto Cova nyerte 1:03:28 órával. + A hét végén folytatódtak a tenisz Davis Kupa küzdelmei Európai A-zóna: Lengyelország -Belgium 0:5, Monaco-Luxem- burg 4:1, Portugália-Holandia 1:4. B-zóna: Ausztria-Marokkó 5:0, Algéria-Bulgária 1:4, Törökor- szág-Zimbabve 0:5, Jugoszlávia- -Tunisz 3:0. 4:1 (3:1) Slávia Cheb Prága, 5000 néző, játékvezető: Mi­kulík. Góllövök: Herda (3 - egyet 11- esből), Petržela, ill Pokluda. Egyenlíteni még volt ereje a vendég- csapatnak, ezután azonban a Slávia nem engedte ki kezéből a mérkőzést. Brno Prešov Brno, 4000 néző, vezette: Fausek, góllövök: Janečka, illetve Gombár, Stričko és Anina. Már 3.0-ra vezetett a vendégcsapat, amikor szépített a hazai gárda, amely­nek teljesítménye nagy csalódás. Nitra Slovan Nyitra, 1700 néző, játékvezető: Hora. Góllövők: Miskolci, Kramoliš, ill. Frič (2). Alig két perc alatt a második félidő­ben a Slovan nemcsak kiegyenlítette a nyitraiak előnyét, de maga jutott vezetéshez. A vendéglátók azonban öt perccel a befejezés előtt megmentet­ték az egyik pontot. Az I. liga táblázata: 1. Bohemians 23 14 5 4 52:25 33 2. Ostrava 23 12 6 5 36:23 30 3 Sparta 23 11 6 6 38:25 28 4. Slávia 23 10 8 5 45:33 28 5. Vítkovice 23 10 5 8 32:29 25 6. Dukla 23 7 10 6 29:23 24 7 Inter 23 7 10 6 22:17 24 8. Žilina 23 9 4 10 28:29 22 9. Trnava 23 9 4 10 22:31 22 10. Cheb 23 6 9 8 29:29 21 11. Slovan 23 7 7 9 28:36 21 12. Prešov 23 7 6 10 33:45 20 13. Nitra 23 8 4 11 31:45 20 14. Lokomotíva 23 7 5 11 26:37 19 15. Brno 23 6 4 13 30:39 16 16. Olomouc 23 5 5 13 21:37 15 2:1 p| Ostrava Bohemians Ostrava, 5000 néző, játékvezető: Marko. Góllövök: Gábor, Šreiner, ill. J. Némec. Az ostravaiak nagy lendülettel kezd­tek és már az első félidőben megérde­melten jutottak a vezető gólhoz. A szü­net után az éllovas rákapcsolt ugyan, de hiába egyenlített, mert a győzelmet végül a hazai csapat szerezte meg. Ezzel csökkentette a Bohemians elő­nyét a táblázat élén. Várnában a hét végén meg­kezdődött az idei ökölvívó -EB. A nagyváltósúlyban a csehszlovák Ján Franek (balról) lépett szorítóba, de már az első fordulóban bú­csúra kényszerült. Nem így Hranek Sándor (jobbról), aki a magyar színek képviseleté­ben győzelemmel rajtolt (Mészáros-felv.) 1:1 (1: Trnava Dukla Trnava, 4500 néző, játékvezető: Jašek. Góllövök: Gašparik, ill. Urban. A trnavaiak a Brnóban elszenvedett súlyos vereség után gyorsan magukra találtak és jó teljesítményt nyújtottak az egyre javuló Dukla ellen. Ezúttal is kitünően játszottak és megérdemelten vitték haza az egyik pontot. Vizek kitűnt a mezőnyből, nemcsak veszélyesen támadott, de jól védekezett és beadá­sai is pontosak voltak. 1:0 Pl Olomouc Žilina Olomouc, 1500 néző, játékveze­tő: Hošek. Góllövő: Hajský. A vendégek már a mérkőzés elején jó benyomást keltettek. Az első lövést az olomouciak az ellenfél kapujára csak a 29. percben küldték. A szünet után fölénybe kerültek a vendéglátók, beszorították ellenfelüket, és végül igyekezetüket a 85. percben siker ko­ronázta, amikor Lauda szabadrúgása Hajský lábáról jutott Žiak kapujába. 36. KERÉKPÁROS BÉKEVERSENY NDK-sikerekkel kezdődött (ČSTK) - A kerékpáros Békeverseny 36. évfolyama Varsóban idöfutammal kezdődött. A sárga mezt a tavalyi győztes NDK-beli Olaf Ludwig ölthette magára. A varsói utcákon lebonyolított 7 km-es „bevezető“ igazolta Ludwig kiváló képességeit, igaz, az időfutam során csak 3 mp-cel maradt mögötte honfitársa, Uwe Raab. Bár az idöfutamból nem lehet messzemenő következ­tetéseket levonni, mégis némi képet adott a versenyzők formájáról. A tavalyi­nál lényegesen jobban birkóztak meg a feladattal a szovjet kerékpározók, akik alaposan felkészültek az időfutamra. Az erős konkurrenciában jól helytálltak a csehszlovák kerékpározók is. Különösen Miroslav Sýkorának felelt meg a technikailag igényes pálya. Az ő nyomdokában haladt a cseh­szlovák csapat kapitánya, Jiŕí Škoda és Ladislav Ferebauer is. Vladimír Vávra nehéz feladatot kapott, mert a 94 rajtoló közül elsőnek indult. Felemás rajt Várnában megkezdődött az idei ökölví- vó-EB. A csehszlovák versenyzők váltako­zó sikerrel kezdtek. A moszkvai olimpia bronzérmese, Ján Franek pontozásos vereséget szenvedett a romániai Simon­tól. Madura kiütéssel nyert, győzött Sán­dor is, kiesett viszont a kisváltósúlyú Polák. Eredmények (elől a győztes) t- 54 kg: Madura-Carlenius (norvég) k. o. 3. m., 57: Sándor-Szpaszics (jugoszláv) p. gy., 60: Turu (magyar)-Katzmarek (lengyel) p. gy., 63,5: Ilié (román)-Polák p. gy., Bacskai-Vohnsen (dán) p. gy ,67: Molnár (magyar)-Dabrowski (lengyel) p. gy., 71: Simon-Franek p. gy., Hranek-Keloglu (török) p. gy. • A svájci bajnokság 24. fordulójá­nak eredményei: Basel-Neuchatel 0:4, Bulle-St. Gallen 0:5, Lausanne-Bellin- sona 1:1, Luzern-Aarau 2:1, Sion- -Servette 1:0, Wettingen-Winterthur 3:2, Young Boys-Vevey 1:1, FC Zü- rich-Grasshoppers 2:3. Az élcsoport: 1 Grashoppers 39, 2. Servette 39, 3. Gallen 31 p Az időfutam eredménye: 1 Ludwig 2. Raab (NDK-beliek) 9:33 p, 3. Csuzsda (szovjet) -2, 4 Ugriumov (szovjet) -7, 5. Drogan (NDK-beli) -8, 6 Félsz (szovjet) -10, ... 11. Sýkora -17. .. 13. Škoda -18. .. 20. Fere­bauer -23,. .. 26 Jurčo -28, . .. 29. Vávra -31, ... 67. Kozárek —49 mp. Csapatban: 1. NDK 28:47, 2. Szov­jetunió -11,3. Csehszlovákia -50, 4 Franciaország -50, 5. Lengyel­ország -58,6 Hollandia -59. Az ünnepélyes megnyitáson jelen volt Henryk Jablonski, a Lengyel Nép- köztársaság Minisztertanácsának el­nöke és a vendégek között volt Rudolf Dušek, a CSSZTSZ KB alelnöke is. A rajt előtt valamennyi versenyző a vi­lág sportolóihoz intézett békefelhívást írt alá, mely többek között hangoztat­ja. „Mi, a kerékpáros Békeverseny 36. évfolyamának részvevői áthalad­va Lengyelországon, az NDK-n és Csehszlovákián, minden tőlünk tel­hetőt megteszünk a békés élet és a béke megvédése érdekében. Ezért A Sazka tizenkéttalálatos szelvénye 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 201011111 2 2 1 JUTALOMNYEREMENYEK A Športka 19. játékhetének rend­kívüli jutalomnyereményei: Gyűjtőhely sorozat és szám Pošta Bratislava 22 io 040 310 Pošta Trnava 22 io 616 944 Pošta Lovinobaňa, lučeneci járás ia 373 161 Pošta Zvolen 1 je 696 679 TJ Lokomotíva Bratislava Fb 183 674 TJ Odeva Hlohovec iz 172 385 TJ Internacionál Bratislava ic 275 026 TJ Iskra Partizánske io 031 082 37. asztalitenisz-VB, Tokió A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA ÚJRA ÁZSIAI FÖLÉNY • A szovjet labadrúgó-bajnokság 9. fordulójának eredményeiből: Tbili­szi—Szpartak Moszkva 0:3, Leningrád -Taskent 0:0, Jereván-Kisinyev 1:0, CSZKA Moszkva-Minszk 0:1, Baku -Dinamó Moszkva 1:1, Odessza-Ku- taiszi 3:1. - Vezet 13 ponttal az Odessza. • Az olasz bajnokság 29. fordulójá­nak eredményei: Cesena-Ascoli 1:1, Avellino-Catanzaro 4:0, Cagliari-Ju- ventus 1:2, Verona-Napoli 0:0, AC Torino-Pisa 0:2, Genova-Roma 1:1, Fiorentina-Sampdoria 3:1, Inter Mila- no-Udinese 1:1, - Az élcsoport: 1 AS Roma 41, 2. Juventus 38, 3. Inter 35 pont. • Az osztrák bajnokságban a 23. fordulóra került sor: Austria-Klagenfurt 1:0, Salzburg-LASK 4:1, Innsbruck -Simmering 1:0, Neusiedl-Rapid 2:1, Sturm Graz-Vienna 2:1, Admira-GAK 0:0, Vöest Linz-Eisenstadt 2:1, Sport- club-Wels 3:0. - Az élcsoport: 1. Ra­pid 35,2. Austria 34,3. Innsbruck30p • Az NDK-ban a 23. bajnoki fordu­lót bonyolították le: Union Berlin-Wis- mut Aue 0:0, Rostock-Leipzig 2:0, Zwickau-Dresden 1:3, Jena-Erfurt 6:0, Odera/Frankfurt-Magdeburg 2:1, Kari Marx-Stadt-Halle 0:0, Chemie Böhlen-Dynamo Berlin 2:9. - Az él­csoport: 1. Dynamo Berlin 41, 2. Jena 31, 3 Frankfurt 30 p • Az NSZK-bajnokságának 30. for­dulójában a következő eredmények születtek: Werder Bremen-Karlsruher SC 3:0, FC Köln-Bayern München 2:0, Kaiserslautern-Bochum 1:0, Dort- mund-Majna/Frankfurt 4:ó, Nürnberg -Leverkusen 0:1, Schalke 04-Bielefeld 5:0, Stuttgart-Mönchengladbach 3:1, Hertha-Hamburger SV 1:2, Düssel- dorf-Braunschweig 5:0. - Az élcsoport 1 Hambruger SV 45, 2. Werder Bre­men 45, 3. Bayern München 41 p • Az angol bajnokság 41. forduló­jának eredményei: Arsenal-Sunder­land 0:1, Birmingham-Tottenham Hotspur 2:0, Brighton-Manchester City 0:1, Ipswich-Watford 3:1, Liverpool- Aston Villa 1:1, Luton-Everton 1:5, Manchester United-Swansea 2:1, Not­tingham Forest-Norwich City 2:2, Sto­ke City-Coventry C. 0:3, West Brom­wich Albion-Southampton 1:0, West Ham United-Notts County 2:0. - Az élcsoport: 1 Liverpool 82, 2 Watford 68, 3. Manchester United 67 p • Három eredmény a skót bajnok­ságból: Celtic-Morton 2:0, Dundee United-Motherwell 4:0, Hibemians- Glasgow Rangers 1:2. - Az élcsoport: 1. Dundee United 54, 2. Celtic 53, 3. Aberdeen 53 p. • Az Észak-ír Kupa megismételt döntőjében a Glentoran Belfast 2:1-re győzött a Linfield Belfast ellen. • A francia bajnokság 34. forduló­jának eredményei: Lille-Brest 4:0, Strasbourg-Laval 1:2, Sochaux-Bas- tia 2:1, Auxerre-Bordeaux 2:2, Tours- -Mulhouse 1:0, Rouen-Lens 1:1, St. Etienne-Nancy 3:4, Monaco-Nantes 2:2, Toulouse-St. Germain 2:1, Metz -Lyon 4:1. - Az élcsoport 1. Nantes 51, 2 Bordeaux 45, 3 St. Germain 41 P­• A lengyel bajnokság 23. forduló­jának eredményei: Krakowia-Katowice 0:0, Gdyna-Poznan 1:1, Gwardia Gdyna-Legia 1:2, Mielec-LSK Lodz 1:0, Sczeczin-Zabrze 1:0, Chorzow-Wroc- law 2:0, Sosnowiecz-Wisla Krakow 1:1, Widzew Lodz-Polonia Bytom 2:2. — Az élcsoport: 1. Sczeczin 28. 2. Chorzów 28, 3. Poznan 28 p. • A Sahtyor Donyeck labdarúgói már negyedszer nyerték meg a Szovjet Kupát. A döntőben 1:0-ra legyőzték a Metalliszt Harkov csapatát. roK CSAK SURBEK ÉS KALINICS • EGYENLŐTLEN ERŐVISZONYOK AZ EGYÉNI SZÁMOKBAN (ČSTK) - Várható volt, hogy Tokió ismét az ázsiai, mindenek előtt a kínai asztali teniszezők diadalát hoz­za. Az eredmények azonban még ezeket az előrejelzé­seket is túlszárnyalták. Kína nyerte mind a két csapat- versenyt, és az egyéni versenyben kiosztott 20 érem közül csak három nem jutott a kínaiaknak - arany a Surbek, Kalinics jugoszláv párosnak, bronz a japán Ono-Abe párosnak és ezüstérem a női egyesben Yang Young Jának. A férfi egyes negyeddöntőjében hat kínai, egy japán és egy dél-koreai szerepelt és a női egyes negyeddöntőjében azonos volt a szerep- osztás. Csak valamivel volt kedvezőbb az európaiak helyzete a párosok­ban, ahol földrészünk becsületét a férfipáros negyeddöntőjében a magyar Jónyer és Gergely, a vegyes párosban a lengyel-holland Grubba-Vriesekoop pár, és a férfipáros győztesei, a jugoszláv Surbek és Kalinics mentette meg. Valóban csodálatra méltó a 36 esz­tendős Dragutin Surbek, az asztalite­niszsport veteránjának teljesítménye. Már 1968-ban a lyoni Európa-bajnok- ságon aranyérmet nyert férfipáros­ban ... A kínaiak újból megerősítették, hogy tetemes előnyre tettek szert a ri­válisok előtt, páratlan utánpótlással rendelkeznek és bármilyen stílus ellen a megfelelő játékost tudják az asztal­hoz állítani. Ennek ellenére figyelmet érdemel, hogy a 18 éves dél-koreai Yang Young Ja bejutott a döntőbe, jóllehet Tokió előtt nem szerepelt a vi­lágranglista tíz legjobbja között. A csehszlovák asztaliteniszezők szereplését a világbajnokságon nem lehet sikeresnek minősíteni. Nemcsak azért, mert Hrachová kivételével, aki a legjobb 16 között esett ki - a többinek nem sikerült bejutnia a záró fordulók­ba. Jóval szomorúbb az a körülmény, hogy éppen az egyesekben a veresé­gek döntő többségét a csehszlovák játékosok európai ellenfelektől szen­vedték el, és nem a rettegett ázsiai asztaliteniszezőktől. Hrachová vi­szonylag elfogadható eredménye elle­nére bosszantó, hogy ez a játékos a női párosban, ahol partnere az Euró- pa-bajnok holland Vriesekoop volt, nem jutott tovább a nyolcaddöntönél. Pedig a külföldi szakértők nagyra tar­tották ezt a párost. A csehszlovák asz­taliteniszezők célja az volt Tokióban, hogy az olimpiai pontozás szerint lega­lább 4 pontot szereznek. Mindössze egyet sikerült, a női csapat hatodik helye révén. Ez mindenképpen elgon­dolkoztató, annál is inkább, mert 1988- tól az asztalitenisz az olimpiai játékok programjában is szerepel. A döntők eredményei - férfi egyes: Kuo Jao-hua-Csaj Cen-hua 3:1 (15, -19, 18, 18) női egyes: Čsao Cen- hua-Yang Young Ja 3:1 (9, -10, 9 13), férfipáros: Surbek, Kalinics­Hszie Szai-ke, Jia Jia-liang 3:2 (15,-19, -20, 17, 20), női páros: Csen Jia-ping, Daj Li-li-Keng Li-juan. Huang Jun-kun 3:2 (21, 12, —15, —10, 16), vegyes páros: Kuo Jao-hua, Ni Hszia-lian- -Csen Szin-hua, Tonq Linq 3:2 (13, -17, 19, -18, 12). is veszünk részt ezen a versenyen. A világ minden sportolójához fordu­lunk, hogy velünk együtt, az ENSZ közvetítésével kifejezzék egyetérté­süket az általanos leszereléssel.“ A Békeverseny első, 181 km-es út­szakasza Serrocktól Olsztynba veze­tett. A győzelmet Uwe Raab, az NDK versenyzője szerezte meg, aki fölve- hette a sárga mezt. A csehszlovák versenyzők közül Kozárek kiköszörül­te a csorbát, és a hatodik legjobb idővel ért célba. Rajta kívül Sýkora is kitünően versenyzett, Kozárekkel azo­nos időt ért el. Az I. útszakasz eredménye: 1 Raab 3:47,33, 2. Wekema (holland) -4 mp, 3. Boden (NDK-beli) -7, 4. Kasirin (szovjet), 5. Csuzsda (szovjet), 6. Ko­zárek, 7. Kolycki (lengyel), 8. Drogan (NDK-beli), 9. Sýkora, 10. Van Vliet (holland), 11. Hubenov (bolgár)), 12. Alvarez (kubai) és még további nyolc versenyző -10 mp.