Új Szó, 1982. november (35. évfolyam, 259-284. szám)

1982-11-29 / 283. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1982. XI. 29. Ismét remekelt a Bohemians Húsz gól a 13. fordulóban • Csak két pont a vendégeknek • Négy 11 -es - két kiállított Az I. labdarúgó-liga 13. fordulójában az éllovas Bohemians folytatta őszi jó szereplését, a szerdai nehéz nemzetközi kupamérkőzés után magabiztosan győzött a Slovan ellen. A többi mérkőzésen is általában érvényesült a papírforma. Csak két csapatnak, a Vítkovicének és a Sláviának sikerült idegenben pontot szereznie. A kiesés ellen küzdők közül a Nitra nagyarányú győzelmet aratott a Sparta fölött. A forduló árnyoldala, hogy két játékost, a bratislavai Masnýt és a brnói Jarošt kiállították. A következő, az őszi utolsó előtti forduló párosítása (december 4.): Prešov - Slovan, Žilina - Bohemians, Vítkovice - Dukla, Cheb - Brno, Lokomotíva — Trnava, Sparta — Ostrava, Slávia — Nitra. Inter — Olomouc. Inter Prešov Bratislava, 1000 néző. Játék­vezető: Hora. Góllövök: Tršo. Hudec és Tomčák. Több mint három esztendeje nem nyert az Inter a Prešov ellen, tegnap aztán megtört a jég: a baj­nokság 12 fordulója során mind­össze kilenc gólt rúgott sárga-fe- keték háromszor is a hálóba talál­tak. A nézők azonban elégedetle­nek voltak a játék színvonalával. Többnyire kabaréba illő pontatlan­ságot, gyámoltalan egyéni megol­dásokat. nagyon kevés folyama­tos akciót láthattak. Ha mindehhez hozzászámítjuk a sok szabályta­lanságot, a vendégek 0:0-ra ját- szását. csak labdakergetés folyt a pályán, amit nem nagyon lehe­tett élvezni. Szünetig az előre ívelt labdákkal nem tudtak mit kezdeni a hazai csatárok, rendre elveszí­tették azokat a koncentráltan vé­dekező vendégekkel szemben. Mindössze a középhátvéd Jurke- mik felső sarokba tartó erős lövé­se (Veselý kapus bravúrral ütötte szögletre a labdát) és szólója je­lentett igazi veszélyt a kapura. A második félidőben Tomčák be­állításával folyamatosabb lett az Inter játéka, s ez gólokban is kife­jezésre jutott. Persze, ehhez az is kellett, hogy a vendégek kienged­jenek, lazítsanak. Ugyanis az Inter mindháromszor védelmi hibából talált a hálóba. A 62. percben Tršo, hét perc múlva Hudec senki­től sem zavarva szerzett gólt, a 80. percben pedig Tomčák el­vette a labdát, a cselezgető Strič- kótól, és úgy volt eredményes. A vendéglátók megérdemelten nyertek. A Prešov annyira ,,gólra- törően“ futballozott, hogy mind­össze négy veszélytelen lövési kísérlete volt játékosainak - a ka­pu mellé. Adatok a mérkőzésről: kapura tartó lövések 10:0, mellé 5:4, szabálytalanságok 23:27. szögletarány 10:2, sárga lap: Gombár. (t. v.) Brno Vítkovice Brno, 6500 néző, játékvezető: Pouček. A gól nélküli döntetlen hűen kifejezi a pályán látottakat. A Zbro­jovka szinte végig fölényben volt. de sablonos, ötletszegény táma­dásai kevés veszélyt jelentettek Zápalka kapujára. A vendégek túl­ságosan passzívan futballoztak, csak a védekezésre összpontosí­tottak. nem is nagyon próbálkoz­tak az ellentámadásokkal. Az 57. perctől tíz főre fogyatkozott a Brno, Jarošt, akinek már volt egy sárga lapja, kiállította a játékve­zető. Dukla Žilina 4:1 (1:1) Prága, 700 néző, játékvezető Špalek. Góllövők: Vizek (2- egyet 11-esből), Klucký, Kríž, ill. Berešík. Az első 45 percben a vendég­csapat jobb benyomást keltett el­lenfelénél. Ebben nyilván szerepe volt, hogy a Dukla motorja, Pelc az első negyedóra végén megsérült, s öt perccel később ugyanerre a sorsra jutott Stromšík kapus. is. A Žilinából Goffa és Berešík több látványos megoldással hívta fel magára a figyelmet. Az utóbbi a 18. percben egy váratlan távoli lövéssel vezetéshez is juttatta a vendégeket. A Dukla támadga- tott. de nem nagy meggyőződés­sel és a 44. percben vitatható 11- essel egyenlített. Szünet után nagyobb sebes­ségre kapcsolt a katonacsapat, a žilinai játékosok már nem mo­zogtak olyan frissen, mint az első félidőben, s védelmük is többször kihagyott. A 72. percben Klucký, 1:0(0:0) a 81 -ben Kríž fejelt a Zilina hálójá­ba és az utolsó percben Vizek állította be a végeredményt. (tv-ton) Nitra Sparta Nyitra, 3145 néző, játékveze­tő: Dibitanzl. Góllövök: Borko, Kramoliš és Molnár. Hosszú hazai balsikersorozat után ezúttal a Plastika százszáza­lékosan kihasználta a vendéglátó előnyét, és megérdemelten győ­zött ilyen arányban is. Pedig iga­zán jól csak tíz-tíz percig az első és a második félidő elején játszott a Nitra. Míg az első játékrészben a Sparta erősen megfiatalított együttese lépést tudott tartani a hazaiakkal, szünet után a Plasti­ka fokozatosan felőrölte a vendé­gek szívós védelmét. A második hazai gól után már a régi Nitrát láthatták a nézők. Az utolsó ne­gyedórában állandóan ostrom alatt tartotta a Sparta kapuját, ahol Kováč kapus szinte csodákat mű­velt. és neki köszönhető, hogy a Sparta nem szenvedett érzéke­nyebb vereséget. Trnava Cheb Trnava, 3000 néző, játékveze­tő: Marko. Góllövő: Gašparík (11-esből). Az első negyedóra után, amikor a hazaiak támadtak többet, foko­zatosan kiegyenlítődött a küzde­lem és a nyugat-csehországiak egyre több veszélyes ellentáma­dást vezettek. A 23. percben Šil- havý nagy gólszerzési alkalmat hagyott ki, öt méterről az üres hazai kapu fölé lőtt. A második félidőben folytatódott a hazaiak meddő igyekezete, a chebiek ke­vesebbet birtokolták a labdát, de a kapura veszélyesebbek voltak. A 78. percben dőlt el a mérkőzés, amikor a Martinák felvágásáért megítélt tizenegyest Gašparík ér­tékesítette. A vendégek közeláll­tak a döntetlenhez, de gólhelyze­teiket nem tudták értékesíteni. Olomouc Slávia Olomouc, 14 000 néző, játék­vezető: Krchňák. Góllövők: Ku- čerňák (11-esből), ill. Hotový. Két ellentétes félidejü mérkő­zést láthattak a nézők. Az első játékrészben a vendégek voltak jobbak, többet veszélyeztettek, és nem engedték kibontakozni a ha­zaiakat. A 43. percben Herda áta­dásából Hotový megérdemelten juttatta vezetéshez a Sláviát. Szü­net után mintha kicserélték volna a két csapatot. Az Olomouc végig­támadta a 45 percet, a Slávia többnyire csak védekezett. A 80. percben Körinek felvágásáért büntetőt ítélt a játékvezető, melyet Kučerňák biztosan értékesített. A játék képe alapján a pontosztoz­kodás igazságos. Bohemians 4,| Slovan vil Prága, 10 000 néző, játékve­zető: Mikulík. Góllövök: Cha­loupka, Némec és Sloup. Újabb nagyarányú győzelmet és szép játékot láthattak a Bohe­mians szurkolói. A gólok sorát Chaloupka nyitotta meg a 9. perc­ben. amikor a Slovan kapusa, Ma­na rosszul ütötte ki Sloup lövését. Az első 45 percben egyhangú volt a játék képe, szinte lavinaszerűen zúdultak a Bohemians-támadások a vendégek kapujára. Szünet után néhány percig úgy tűnt, magára talál a Slovan, javult a középpá­lyások teljesítménye és akadt né­hány biztató kapura lövési kísérle­te is. Az 51. percben Némec má­sodik gólja azonban véget vetett a vendégek reményének. Nem sokkal később Maróik a kapufára 1:1 (0:1) fejelt, majd a 77. percben Sloup szabadrúgásból bombagólt lőtt. Négy perccel a befejezés előtt ismét Sloupnak volt gólszerzési lehetősége, de kihagyta a Cha­loupka gáncsolásáért megítélt 11- est. A 88. percben Masnýt. aki a Slovan egyik legjobbja volt, rek­lamálásért kiállította a játékvezető. Ostrava Lokomotíva Ostrava, 6000 néző, játékve­zető: Strechaj. Góllövök: Né­mec, Radimec és Lička. A mérkőzés nagy részében, egészen a 70. percig csak vergő­dött a bányászcsapat. Nem tudott játékba lendülni, nagy hibaszáza­lékkal játszott. A vendégek nem álltak be védekezni és több gól­helyzetük is akadt. Legjobbjuk, Farkas a kapufát találta el. A má­sodik félidő elején huzamosabb ideig mezőnyfölényben is játszott a Lokomotíva, de végül is a Baník örülhetett a két pontnak. A győztes csapat legjobbjai Vojáček és Hor­váth voltak, a vendégeknél a ka­pus Seman, Farkas és Miškuf ér­demel dicséretet. A Lokomotíva a játék képe alapján nem érdemelt ilyen súlyos vereséget. AZ I. LIGA ÁLLÁSA: 1 Bohemians 13 8 4 1 33:14 20 2. Vítkovice 13 8 2 3 23:12 18 3. Slávia 13 6 5 2 23:15 17 4 Ostrava 13 7 3 3 21:15 17 5. Dukla 13 5 6 2 21:13 16 6. Inter 13 4 7 2 12:8 15 7. Cheb 13 3 7 3 17:13 13 8. Sparta 13 4 5 4 18:19 13 9. Lokomotíva 13 5 3 5 18:21 13 10. Žilina 13 4 3 6 17:20 11 11. Brno 13 4 2 7 15:18 10 12. Slovan 13 4 2 7 17:23 10 13. Trnava 13 4 2 7 9:22 10 14 Nitra 13 3 3 7 14:19 9 15. Olomouc 13 2 4 7 9:20 8 16 Prešov 13 2 4 7 17:32 8 Sportfogadás A Športka 48. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 4 5 6 11 14 36 Pótszám: 21 A II. húzás nyerőszámai: 5 12 15 16 17 38 Pótszám: 22 A MATES nyerőszámai: 4 11 12 16 17 A Sazka tizenkéttalálatos szelvénye 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 101110121 1 2 1 • A Baník Ostrava férfi asztali­teniszezői BEK-negyeddöntőben Düsseldorfban 5:1-re kikaptak a helyi együttestől. A VIII. női kézilabda-világbajnokságon részvevő csehszlovák csapat (felső sor balról): Dušan Daniš edző, Jirí Zerzáň vezető edző. Marta Chlpeková, Mária Končeková, Anna Hradská (Középső sor balról): Mária Opačitá, Viola Gaburová, Mária Ďurišinová, Elena Damitšová, Elena Brezányová, Jarmila Ivančľ- ková. (Alsó sor balról): Németh Jolán, Jana Kuťková, Mária Beňová, Elena Boledovičová, Božena Mažgutová és Dana Virá- gová (ČSTK-felv.) Ričná harmadik Japánban (ČSTK) - A Nagoyában rende­zett nemzetközi tornászverse­nyen a nőknél a csehszlovák Ŕíčna az összetettben a harma­dik helyet szerezte meg, Labá- ková pedig hatodik lett. Gyen­gébben ment a férfiaknak, Hilbert és Netŕebský a mezőny végén fejezte be a versenyt, Női össze­tett: 1 Vu Jia-ni (kínai) 38,65, 2. Morawe (NDK) 38,15, 3. Ŕíčná (csehszlovák) 37,95. Férfiak: 1. Gusiken (japán) 57,75, 2. Pogore- lov (szovjet) 57,55, 3. Li Hiao-ping (kínai) 57,45. A szerenkénti dön­tőkben a férfiaknál a japán Gusi­ken remekelt, aki három aranyér­met szerzett. A nőknél Ričná ge­rendán második lett, Labáková ta­lajon a 3. helyet szerezte meg, és a férfiaknál Hilbert a lóugrásban a 3. helyen osztozik. Vívósikerek (ČSTK) - Jól szerepeltek a csehszlovák vívók Ausztria nemzetközi bajnokságán, mely­re Bécsben került sor. A párbaj- tőrversenyt 13 ország 83 résztve­vője közül Jurka nyerte, aki a dön­tőben 12:10-re győzött a nyugat­német Fischer fölött. A női tőrví­vásban Rácz Katalin második lett, a döntőben 6:8 arányban alulma­radt a magyar Kovács Edittel szemben. EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK .. •• . . - .. •■■■ . ■ • . ' • • Juan Antonio Samaranch, a NOB elnöke felszólította Nelson Pailottot, a Francia Olimpiai Bi­zottság elnökét, hogy akadályozza meg a francia rögbicsapat jövő évre tervezett portyáját a Dél-Afri­kai Köztársaságba. Ellenkező esetben fegyelmi intézkedéseket foganatosítanak a FOB ellen. • Jól szerepelt Zeman és Va- lešová Bormióban a párhuzamos műlesiklás vasárnapi versenyén. Valešová a 4., Zeman a 6. helyen végzett. • A rögbi-EB B-csoportjában Csehszlovákia 21:6-ra győzött Belgium ellen. • A Slovan Rim. Sobota 2:1 (1:0) arányban legyőzte a ZŤS Košicét. A barátságos mérkőzé­sen a hazaiak góljait Palider és Boros lőtték. A vendégek részéről Marchevský volt eredményes. (hacsi) • A magyar női kézilabda­válogatott Budapesten barátsá­gos mérkőzésen 27:21 (15:11) arányban győzött az NSZK ellen. • Kirsten az NDK 18 éves képviselője nyerte a férfiak ver­senyét a Karl-Marx-Stadt-i hagyo­mányos műkorcsolyázó-viadalon. A nőknél a 15 éves junior Európa- bajnok Wirth (NDK) végzett az élen. \ • A genfi Servette - a Bohe­mians UEFA Kupa-ellenfele - a svájci bajnokság 15. fordulójá­ban idegenben 2:0-ra győzött a Winterthur ellen, s a táblázaton csak rosszabb gólarányával szorul a Grasshoppers Zürich mögé. Szikrázó rangadó a Rába partján (Toldy + Faludi) - A magyar NB I 14. fordulójában a legjobb mérkőzést Győrött láthatta a közönség. Az élvezetes a jó küzdelem és a Honvéd időnként szinte kíméletlen játéka végig izgalomban tartotta a 17 000 nézőt. A hazaiak minimális győzelme egypontos előnyhöz juttatta a bajnokcsapatot, mert a rivális Csepel otthonában pontot hullajtott el. A Vasasnak és az MTK-VM-nek sem sikerült maradéktala­nul kihasználnia a hazai pálya előnyét. A Békéscsabának viszont sikerült győzelemmel feledtetnie múlt heti kiütéses vereségét. Az őszi utolsó fordulóra december 4-én kerül sor a következő párosításban: Ferencváros-Csepel, Vasas-Tatabánya, Bp. Honvéd-Vi- deoton, Újpest-Rába ETO, Debrecen-Pécs, Nyíregyháza-Békéscsaba, Diósgyőr-MTK-VM, Szombathely-Zalaegerszeg. Vasas-Nyíregyháza 1:1 (0:1) Góllövők: Birinyi, ill. Kiss Miklós A múltheti győri pontszerzés után az első félidőben bágyadt, álmos volt a Vasas. A Nyíregyhá­za ebben az idényben először nem szenvedett vereséget ide­genben. Csepel-Debrecen 1:1 (0:1) Góllövök: Gálhídi, ill. Kerekes A Csepel, úgy látszik, végleg hullámvölgybe került. A 28. perctől tíz emberrel játszott a Csepel, mert felrúgásért Lazsányit kiállítot­ta Pádár játékvezető. A Debrecen érthetetlenül leállt vezető gólja után. MTK-VM—Ú. Dózsa 1:1 (0:0) Góllövők: Boda, ill. Kisznyér A lapok gondosan elhallgatták, hogy ez a találkozó „örökranga­dó“. A látottak alapján indokolt volt ez az előrelátás. Csak a má­sodik félidőben volt némileg érde­kesebb a találkozó. Békéscsaba-Pécs 3:2 (2:0) Góllövök: Kanyári, Kurucz, Takács, ill. Dobány (2 - egyet 11-esből) Nyílt volt a játék, izgalmas jele­netekkel, közönségsikerrel. Ezzel a győzelemmel, úgy tűnik, a Bé­késcsaba elkerüli a kiesési zónát. Zalaegerszeg-Diósgyőr 3:1 (1:1) Góllövök: Takács (2), Varga, ill. Teodoru II. A hazaiak megérdemelték a si­kert, mert a kapu előtt határozot- tabbak voltak. Rába ETO-Bp. Honvéd 1:0 (0:0) Góllövö: Vági Az izgalmas mérkőzésen Kere- peczki büntetőt hibázott, majd a második félidő első negyedórája után durvaság miatt Kuti játékve­zető kiállította. Még így is volt helyzete a Honvédnak, de egy perccel a befejezés előtt sikerült a két pontot megszerenie az ETO- nak. Videoton-Szombathely 3:0 (2:0) Góllövő: Nagy T. (3) A Videoton szinte végig irányí­totta a játékot. A Szombathelynek mindössze egy nagy - kihagyott - gólhelyzete akadt. Tatabánya-Ferencváros 3:2 (1:1) Góllövők: Weimper (2), Em­mer, ill. Szokolai és Szabadi Változatos, izgalmas mérkőzést vívott egymással a két csapat. Végül a bányászok megérdemel­ten szerezték meg a két pontot. Az NB I állása: 1. Rába ETO 14 10 1 3 35-13 21 2. Csepel 14 7 6 1 22-15 20 3. Honvéd 14 7 3 4 22-17 17 4. Ferencváros 14 7 2 5 36-26 16 5. Vasas 14 5 5 4 28-23 15 6. Ú. Dózsa 14 5 5 4 20-19 15 7. Debrecen 14 4 6 4 17-18 14 8.. Videoton 14 6 1 7 25-21 13 9. Tatabánya 14 4 5 5 20-21 13 10. Békéscsaba 14 4 5 5 24-31 13 11. MTK-VM 14 5 3 6 18-30 13 12. Pécs 14 5 2 7 22-26 12 13. Szombathely 14 4 4 6 12-20 12 14 Diósgyőr 14 3 5 6 16-22 11 15. Zalaegerszeg 14 4 2 8 14-20 10 16. Nyíregyháza 14 2 5 7 10-19 9