Új Szó, 1982. július (35. évfolyam, 154-180. szám)

1982-07-26 / 175. szám, hétfő

Labdarúgó Inter Kupa A Sparta első győzelme A nemzetközi nyári labdarúgó torna az Inter Kupáért az 5. forduló mérkőzéseivel folytatódott. A prágai Bohemians, amely már korábban biztosította elsőségét, most újabb győzelmet aratott, és pontveszteség nélkül áll az élen. Az elsőségre még esélyes Zbrojovka, idegenben kétgólos vereséget szenvedett, azonban ha a visszavágón ugyanilyen arányban bizonyul jobbnak, ő az első. A Plastika Nitra újabb vereséget szenvedett otthonában és ezzel minden reménye- szertefoszlott az előkelő szereplésre. A Sparta megszerezte első győzelmét. A Baník Ostrava ismét kiábrándítóan játszott, és súlyos vereséget szenvedett idegenben. Meglepetés, hogy a svéd Göteborg, amely már szintén biztos első, háromgólos vezetése ellenére is csak döntetlent, játszott, otthonában a Csernomorec Burgas ellen. ÖSTERS WÄXJÖ - ZBROJOV­KA BRNO 2:0 (0:0). Góllövő: Hal­len (2). A nagyon ideges légkörben ját­szott kemény mérkőzésen a 63. percben Schwarz szabálytalanko­dott, és az ezt követő csetepaté után Ericsson svéd játékvezető ki­állította Schwarzot és Mikuličkát, míg svéd részről Troebsonnak kellett elhagynia a pályát. A hazai csapat már az első félidőben mérsékelt mezőnyfö­lényt harcolt ki azonban nem tudta kihasználni. Szünet után már gó­lokban is kifejezésre juttatta fölé­nyét. A 67. percben Hallen 30 méterről bombázott a hálóba, és ó lőtte a mérkőzés utolsó percé­ben - a brnói védelem nagy hibá­jából - a második gólt is. A Brno együtteséből csak Mazura érde­mel dicséretet, öt brnói labdarúgó- Mikulička, Schwarz, Duda, Ce- šek és Jarúšek látott sárga lapot. A mérkőzésnek 1000 nézője volt, és a Zbrojovka a következő felállításban játszott: Hron - Ma­zura, Češek, Duda, Schwarz- Svoboda, Pavlik, Jarúšek- Janečka, Nesvačil (46. p. Do- šek) Mikulička. A nyolcadik csoport másik mér­kőzésén az LKS Lodzs 3:0, 2:0 arányban győzött az FC Zürich ellen. BOHEMIANS - LASK LINZ 2:1 (0:1). Góllövök: Mičinec, Sloup, illet­ve Kanczor tizenegyesből. A mérkőzés negyedik percében Koukal a 16-oson belül szabályta­lankodott, és a megítélt tizen­egyest Kanczor magabiztosan ér­tékesítette. A Bohemians fokoza­tosan nagy fölénybe került, de az első 45 percben gólt nem sikerült lőnie. Szünet után először Miči­nec kiegyenlített, majd ideális áta­dásából Sloup megszerezte a győzelmet jelentő gólt. A ven­dégcsapat a 90 perc alatt gyakor­latilag egyetlen komolyabb gól­helyzetet sem dolgozott ki. A prá­gaiaknak jócskán akadt helyzetük, de ezúttal baj volt az irányzókkal. BOHEMIANS: Z. Hruška- Maróik (55. p. D. Herda) Pro- keš, Bičovský, Koukal - M. Čer­mák, Sloup, Mičinec - J. Nemec, Príložný, P. Novák, (46. p. Do­ležal). PLASTIKA NITRA - GF AAR­HUS 3:4 (2:1) Góllövők: Jež 3, illetve Christensen 2 és Jensen 2. A hazai együttes nem használta ki az utolsó alkalmat, hogy lega­lább a táblázat második helyén végezzen. Azért, amit eddig hazai pályán nyújtott, ezt meg sem érde­melte. Csupán az első félidőben volt viszonylag elfogadható a játé­ka. A vendégek szünet után rög­tön egyenlítettek, majd mezőnyfö­lényt harcoltak ki, és a gyengén játszó hazai védelem nem tudta megkadályozni a további gólokat, A Nitra csak a hajrában ébredt fel, ám az egyenlítésre már nem futot­ta az időből. PLASTIKA NITRA: L. Molnár (60. p. Magdoien) - Valent (37. p. Mészáros), Chatrnuch, Halász, Liba - Z. Molnár, Czuczor, Kra- moliš - Jež, Borko, Miskolci. A harmadik csoport másik mér­kőzésének eredménye: Sturm Graz - Werder Bremen 2:1 (0:0). Az Inter Kupa további eredmé­nyei - 1. csoport: Hvidovre Kop­penhága - Bayern Leverkussen 1:0 (0:0). Cserno More Varna- Standard Liege 2:0 (2:0). Máso­dik csoport: St. Gallen - Arminia Bielefeld 1:2, (1:1). FC Liege-Wi- dzew Lodzs 2:0 (0:0). 4. csoport: Motor Lublin - MSV Duisburg 3:2, (1:1). FC Luzern - Lyngby Kop­penhága 1:4, (0:0). 5. csoport: Admira Wacken - Hapoel Kfal Sa­ba 3:0 (0:0). IFK Norkping - Hako- el Tel Aviv 5:0 (2:0). 7. csoport: Brage Borlänge - Sportklub Wien 3:0 (0:0). 9. csoport: Naestwed- Baník Ostrava 5:1, (2:1). IFK Göteborg - Csernomorec Burgas 4:4 (3:0). Slovan - Dynamo Dresden 0:1 (0:1) Bratislava, 1217 fizető néző. Játékvezető: Marko. .Góllövő Lo- sert. A két kupagyőztes összecsa­pásában a vendégek csaknem minden támadása gólveszélyt jelentett Tulis kapujára. Nem azért, mintha a Dynamo olyan kiváló ellentámadásokat veze­tett volna, hanem mert a Slovan védelme gyengélkedett. Az a körülmény, hogy a vendégek csak egy gólt lőttek, csatáraik gyenge aktivitásának következ­ménye. A Slovan igyekezett, Hla­vatý 30 JDéterről kapufát lőtt, azonban a támadásszövés több­nyire lassú volt, mintha ólomlába­kon mozogtak volna a játékosok. Az új szerzemények közül a kez­dőcsapatban csak Gramblička szerepelt, szünet után Bojkovský állt a helyére. A második félidőben Vičan edző játéklehetőséget adott minden tartaléknak. A 68. percben sérülés miatt elhagyta a pályát a hazaiak beállósa, Suchánek. További előkészületi mérkő­zések: Sigma Olomouc - FC Magde­burg 1:1 (0:1). Góllövők: Čižek (tizenegyes­ből), illetve Steinbach. Az I. Liga újonca rangos ellenféllel mérkő­zött és egyenrangú partnernek bi­zonyult. A vendégek keményen játszottak. Považská Bystrica - Slovan Agro Levice 4:1 (1:0). Góllövők: Harsa (2), Martinka, Starých (tizenegyesből, illetve Chovanec. A Szlovák Kupa első fordulójá­nak előrehozott mérkőzésén a ha­zaiak minden tekintetben felülmúl­ták ellenfelüket. Senica - Spartak Komárno 4:0 (1:0). Góllövők: Hodúr, Pavlák, Vach, Režnák A bratislavai Slovan előké­születi mérkőzésen szürke teljesítménnyel alul maradt a drezdai Dynamóval szem­ben. A képen Luhový próbál elhúzni az ellenfél két játéko­sa Schmuck és Peterson mellett. Vojtišek felv. Labdarúgás ▲ A Slávia Praha labdarúgó csapata NSZK-beli portyája során 2:2 (1:2) arányban döntetlenül ját­szott az amatőr ligában szereplő Eintracht Trier együttesével. ▲ A moszkvai Dinamó csapa­ta szovjet labdarúgó bajnokság 16. fordulójának utolsó mérkőzé­sén 2:1 (1:0)-ra győzött a Dinamó Kijev ellen. A bajnokság további eredményei: Pahtyakor Taskent- Zenit Leningrád 5:0, Kajrat Alma Ata - Dinamó Minszk 2:2, Szpartak Moszkva - Csernomorec Ogyesz- sza 1:1, Neftcsik Baku - Torpedo Moszkva 0:2, Metallriszt Harkov- Kubány Krasznodar 1:0, Torpe­do Kutajszi - CSKA Moszkva 0:2, Dnyepropetrov -Sahtyor Donyeck 2:0. A táblázat élén a Dinamó Minszk áll, 24 ponttal 16 mérkő­zésből. Három ponttal van keve­sebbje a Ararat Jerevan csapa­tának. A táblázat utolsó helyén a Sahtyor Donyeck áll 8 ponttal 15 mérkőzésből. ▲ A nyugatménet II. Labdarúgó Ligában játszó Union Soligen ott­honában barátságos mérkőzésen 1:0, (1:0)-ra legyőzte Japán lab­darúgó válogatottját. ★ ★ ★ ▲ A duklai hősök kupájáért rendezett nemzetközi ifjúsági labdarúgó torna 16. kiírását az újonnan alakult csehszlovák vá­logatott nyerte. A vasárnapi dön­tőben a košicei ZTS pályáján könnyen 5:0 (3:0) arányban győ­zött a Slavoj Trebišov csapata ellen. A 3. helyért folyó mérkő­zésen a Tesla Stropkov 2:1 (1:0- ra) nyert a diósgyőri DVTK ellen. A torna végeredménye: 1. Cseh­szlovákia „18“, 2. Trebišov, 3. Stropkov, 4. DVTK, 5. SE Eger, 6. Slovan Bratislava, 7. ZTS Ko­šice, 8. Lokomotíva Košice. ▲ Brnóban a Vásár Kupáért folyó nemzetközi ifjúsági labdarú­gó torna eredményei: Csehszlová­kia ,,17“ - Baník Ostrava 1:0 (1:0), VFB Berlin - Zborojovka Brno 1:1, (1:1), Baník Ostrava- Ferencváros Budapest 3:0 (1:0), Bohemians Praha - VFB Berlin 1:0 (0:0). Csehszlovákia ,,17“- Ferencváros Budapest 2:0, (1:0). IRÁNY AZ ÉLVONAL Egy csallóközi falu világelsősége • „Apu, mi tekézni akarunk...“ • „Feri bácsi, mikor lehet edzeni?!“ Tegnap és tegnapelőtt - nem túlzás - kora reggeltől késő es­tig pattogott a tekegolyó, dőltek a bábuk a nagymagyari (Zlaté Klasy) négypályás tekecsarnok­ban, ahol ezúttal nem a sportág művelői, hanem csak „párto­lói“, vagy éppen alkalmi teké- zők jutottak szóhoz az évente egy ízben megrendezésre kerü­lő díjversenyen. Igaz, akik e két napon pályára lépnek, azoktól nem kell rettegniük a helybéli Agroprogress tekézőinek, az esemény mégis számottevő, hi­szen többek között elárulja, hogy lehet - és azt is, hogy miért lehet - vidéken is sikere­ket elérni, egy-egy sportágnak megfelelő bázist, sőt tömeghát­teret biztosítani. Mert ez - a sportértékében ha nem is túl nagy - esemény mindezt bizo­nyítja, hiszen az elmúlt évben ezernél több alkalmi tekéző for­dult meg a csarnokban! Hogy tegnap - tegnapelőtt ez a rész­vételi csúcs megdőlt-e, nem tudni, de meg volt rá minden feltétel. Amikor a nagymagyari tekézők gondjairól először a hónap elején beszélgettem, Szlanicska Fe­renccel, a Szlovákiai Tekeszövet­ség Elnökségének tagjával, az Agroprogress szakosztályvezető­jével, aznap este éppen játékosér­tekezletre jöttek össze az egyesület tekézői. Nem sokkal az idény befe­jezése után a nyári szünet legelején. Ez is egyik jele lehet, hogy a sikerek sohasem a véletlenen múlnak, de legalábbis nem ez a jellemző. Miközben Szlanicska Ferenccel a múltban barangolunk, megvilá­gosodik előttem, hogy tulajdon­képpen miért válhatott a falu a fel­ső-csallóközi „tekevidék“ köz­pontjává. A választ, amelyet már sejtettem, egyébként nem nehéz megfogalmazni: alapos munka. Persze ez így önmagában elfedi a lényeget, mert a főhangsúly a HOGYAN-on van, különösen, amikor milliókat érő létesítmények megvalósításáról van szó, ezerszámra rúgó társadalmimun- ka-órák után...- Immár több évtizedes hagyo­mányai vannak a tekesportnak Balról Maries István, Szla­nicska Ferenc, és Keszőcze László Nagymagyaron és környékén - tá­jékoztat Szlanicska Ferenc - hi­szen már annak is negyedszáza­da, hogy versenyszerűen űzzük a tekézést. Kezdetben Csicsai Pista bácsinál, a kocsmaudvaron tekézett a falu apraja-nagyja hosszú éveken át, mígnem 1957- ben megalakult a szakosztály, és a korábbi helyszínen felépült- átalakult a pálya aszfaltozottá, mert versenyezni csak olyanon le­hetett. Aztán új pálya kellett, mert méreteiben nem felelt meg a régi, ugyanis rövidesen a II. liga nyugati csoportjában játszott a csapat. Ek­kor a nemzeti bizottságon azt mondták: ,,Ha már csinálunk vala­mit, akkor rendesen csináljuk!“ így is lett, egy éven belül elkészült egy kettes pálya, tető alatt volt a csar­nok, de úgy, hogy szükség esetén négysávossá tudjuk átalakítani- hozzáépítéssel. Már 1972-ben automatánk is volt, és a világon elsőként (!) műanyagborítású sza- duritos - pályán játszhattunk... • Aztán rövidesen „kicsiny lett a cipő...“- Igen, kinőttük a pályát, mert a Szlovák Nemzeti Ligába kerül­tünk és ott már 200 dobást kell végrehajtaniuk a férfiaknak, ah­hoz, viszont négy pálya kell. Amíg elkészült, addig „albérlők“ voltunk az Inter tekecsarnokában, és csak heti 2 óra edzésre volt lehetősé­günk. Mégis bronzérmesek lettünk a 14 csapatból álló Szlovák Nem­zeti Liga mezőnyében. Egyébként 1976 januárjában hagyták jóvá a hozzáépítést, s 1977. január 2- án már itt rendeztük az Újévi Ku­pát. Igaz, közben 9000 órát dol­goztak le társadalmi munkában A nagymagyari tekézőlányok (balról jobbra) - Felső sor: Kunyi Zsuzsa, Hurtony Éva, Szlanics­ka Gyöngyvér; középen: Zsig­mond Erika, Zsigmond Zsuzsa; alul: Varga Gyöngyvér és Merva Magda; Hiányzik a képről az ál­landó csapattag: Csicsai Szo- nya (Mózes Péter felvételei) a szakosztály tagjai! Persze, nem tudtunk felhőtlenül örülni, mert „albérletben“ edteni, és csarnokot építeni egyszerre egy év alatt nem lehetett nyomtalanul - kiestünk a Szlovák Nemzeti Ligából. Tavaly viszont már pontszámban, holt­versenyben végeztünk a bajnok­ságban a feljutóval, de kinti mér­kőzéseink faátlaga vele szemben mínusz 4 (!) volt. Ez idén fel aka­runk kerülni. • Azaz a férfi csapat akar felkerülni, de nem akármilyen női együttes körvonalai bonta­koztak ki közben...- Négy éve van leánycsapatunk és egy év alapozás után benevez­tük a kerületi bajnokságba. Úgy kezdődött, hogy a lányommal az élen beállított szinte az alapiskola egész „kiöregedett“ kézilabda­csapata: ^.Apu, mi tekézni aka­runk...“ Őszintén szólva engem ért legváratlanabbul a bejelentés. 1980-ban pedig ugyanez a csapat megnyerte a kerületi ifjúsági baj­nokságot, és egyéniben az első négy helyen nagymagyari tekéző végzett! Tavaly ugyancsak hason­ló volt az eredmény, azzal a kü­lönbséggel, hogy a szlovákiai baj­nokságon az első, a harmadik és az ötödik helyezett volt a mi „lá­nyunk“. Az országos bajnokságon elmaradt teljesítményük e mögött, a lányom Gyöngyvér is, aki, ha megdobja azt, amit Handlován, akkor országos bajnok! No, de ők még fiatalok, és ha ezek a lányok továbbra is együtt maradnak a csapatban, és úgy készülnek, mint eddig, akkor semmi sem le­hetetlen Már csak azért sem, mert ami­kor a játékosértekezletre gyüleke­ző csapattagok között az első lány Varga Gyöngyvér is megjelent, azonnal a szakosztályelnökhöz fordult: „Feri bácsi mikor lehet edzeni?! De mintha összebeszél­tek volna, mert a többieknek is hasonló „ötletei“ voltak ... így aztán az első hivatalos edzés a nyári szünet után valójában akár a so­kadik is lehet. Az értekezleten szinte mindenki megjelent, így a „névsorolvasás“ indokolt. Tehát a férficsapat, az állandó csapatta­gok: Keszőcze László, Olgyay Arpád, Maries István, Kósa Fe­renc, Mózes Sándor és Merva Pál mellett Morvay Pál, Mózes Péter, Mózes István, Földváry Sándor, Kovács Gyula, Zsig­mond Tibor, Zsigmond József és id. Godány István segédleté­vel próbálja visszaküzdeni a csa­patot - előbb az SZNL-be. A le­ánycsapat pedig Szlanicska Gyöngyvér, Csicsai Szonya, Zsigmond Erika, Merva Magda, Kunyi Zsuzsa és Varga Gyöngy­vér összetételben folytatja. MÉSZÁROS JÁNOS ÚJ szú 6 1982. VII. 26.