Új Szó, 1982. május (35. évfolyam, 102-127. szám)

1982-05-28 / 125. szám, péntek

ÚJ szú 7 1982. V. 28. Labdarúgás, válogatott szinten Csehszlovákia labdarúgó A-válogatottja a közelgő VB-re készülve ma a ružomberoki pályán 17.00 órai kezdettel az Austria Wien együttesével játszik. A vendégcsapat az osztrák bajnokság második helyén végzett, országos kupagyőztes lett, s volt kiválósá­gai, Prohaska és Schachner nélkül is jelentős játékerőt képvisel. A csehszlovák válogatottban már helyet kap Panenka, aki kedden este az osztrák bajnoki címet eldöntő Rapid Wien - SW Innsbruck találkozón a fegyelmije miatt veszteglő csapatkapitány Krankl helyett is játszott. Olyan eredményes volt, ahogyan szívesen látnánk a címeres mezben a világbajnokságon is. Mesteri szögletrú­gása, majd mérnöki pontosságú átadása után Keglevits lőtt két gólt, kettővel pedig Panenka járult hozzá a vendéglátó zöld-fehérek sikeréhez. Mindkettő a futball nagykönyvébe kívánkozik. Remélhe­tőleg megint igazi játékmester lesz a válogatottban is. Jelenet a Plastika Nitra - Zaglebie Sosnowiec labdarúgó Interligy-mérkőzés- ről, amely a házigazda 2:0 arányú győzelmét hozta. A vendégek kapusa Borko elől kaparintja meg a labdát (Matis-felv.) Az olimpiai eszme szolgálatában (ČSTK) - Vladimír Černušák és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavalyi Baden-Baden-i Olimpiai Kongresszusán megválasztott hat új tag letette az olimpiai hüségesküt. Az ünnepélyes fogadalomtételre a római Argentin Színházban került sor. Csütörtökön reggel az Excelsior Szálló különtermében megkezdődött a NOB 85. ülésének munkája. A NOB közel kilenc évtizedes történetében mindenképpen új fejezet kezdő­dik, a testület munkájában első ízben vesznek részt nők: a finn Pirjö Hággman és a venezuelai Flor Isava Fonseca. További újdonság, hogy a NOB újonnan választott tagjai a nagynyilvánosság előtt fogadtak hűségesküt. Az ünnepé­lyes ceremóniát a NOB elnöke, Juan Antonio Samaranch végezte. Két segítőtársa az olimpiai bajnok Sara Simeoni és Klaus Dibiasi volt. A NOB jelenlegi ülésének fö programpontja az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez benyújtott javaslat megtárgyalása, amely felszólítja minden ország kormányát, hogy tartsa tiszteletben az olimpiai mozgalmat. E javaslat célja megaka­dályozni az 1980-ashoz hasonló helyzetet, amikor az USA bojkottálta a moszkvai olimpiai játékokat. A NOB elnöke az említett javaslatról már tárgyalt az ENSZ főtitkárával, Javier Perez de Cuellarral.- A főtitkártól nagyon kedvező választ kaptam a javaslatra, és arra szólított fel, hogy tovább folytassuk ezt a törekvésün­ket - mondotta Samaranch. Az Olimpiai Kupát a NOB döntése alapján a megalapításá­nak 100. éves jubileumát ünneplő Racing Club de France kapta - jelentette be Monique Berlioux asszony, a NOB igazgatónője szerda délutáni sajtótájékoztatóján, majd közölte, hogy ezúttal 38 sportembernek ítélték oda a NOB- érdemrendet, köztük Papp László ökölvívó háromszoros olimpiai bajnoknak. Jégkorong-ligarajt szeptember 17-én NOVÝÉ AZ ARANY HOKI BOT Egyébként a csehszlovák lab­darúgó-válogatott első előkészü­leti mérkőzésén Revúcán a meg­egyezés szerint a Tichy Lajos irá­nyította Honvéd fölöttébb lovagias ellenfél volt, egyik labdarúgója sem veszélyeztette válogatottjaink testi épségét. Ugyanez nem sike­rült a következő, a hazai ellenfél­lel, a Bardejov csapatával szem­beni erőpróbán, mert annak egyik túlbuzgó játékosa sérülést okozott Nehodának. Nem így képzeljük el a válogatott érdekei elsőbbrendű- ségének tiszteletben tartását. Le­gyen szabad megjegyeznünk, hogy minden szándékos szabály­talanság „felesleges“, mint ahogy sokszor egyedül ezzel a megálla­pítással marasztalják el. Finnországban várakozáson felülit nyújtott Csehszlovákia 18 évnél fiatalabb válogatottja az ifjú­sági Európa-bajnokságon. Annak egyik legerősebb csoportjában végzett az első helyen. Ezzel nem • Sparta Praha-Górnik Zabrze 2:1 (2:1). Labdarúgó Interligatalál­kozón. • Az országos férfi kézilabda ku­pát a Dukla Praha együttese nyerte, amely Prágában a Slávia Prešov fölött 23:14 arányban győzött. Prešovi talál­kozójuk döntetlent hozott. • Labdarúgó Interliga eredmé­nyek: Lokomotíva Košice-Ózd 7:1 (4:1), Dukla Banská Bystrica-Diósgyőr 3:0. A D-csoport győztese a Lokomo­tíva lett 10 ponttal. ZŤS Petržalka-Zb- rojovka Brno 2:3 (1:2). A B-csoport első helyzettje a brnói együttes. Slá­via Praha-Szombierki Bytom 3:1 (1:0). A Slávia is csoportelső. Előkészület, 3:1-es győzelemmel Trebišov csapata, a labdarúgó tést, SZNL egyik nagy meglepetése, a helyi szervezett futball 70. évfordulója alkal­mából a VB-re készülő országos válo­gatottat látta vendégül, s 8000 néző előtt. Christov játékvezetésével annak a találkozó nagy részében derék ellen­fele volt. A házigazda a 17. percben Tóth pompás lövésével szerzett veze­tést, a 41. percben Kríž, majd egy percre rá 11-esből Vizek folytatta a gólgyártást. A találkozó végeredmé­nyét a felfutó, Jakubec állította be, aki az 58. percben talált az elmélázó hazai kapus hálójába. A válogatott az első félidőben Stromšík.-Macela, Fiala, Jurkemik, Kukučka, Radimec, Chaloupka, Štambachr,-Vizek, Petržela, Kŕiž összetételben játszott, szünet után Ja­kubec lett a jobbhátvéd, Macela, Ra­dimec a sepregetö és a beállós, a kö­zéppályás sorban Bičovský, Cha­loupka és Štambachr szerepelt, a csatársor összetétele Janečka, Da- nék, Válek lett. Mészöly Kálmán, a magyar szövetségi kapitány tágabb kere­tének tagjaiból nemcsak a spanyol Hercules Alicante ellen állított ki csapatot, hanem az NB ll-es után­pótlás kerettel megmérkőzött az úgynevezett második garnitúra. Ez Kiss (Zsiborás) - Szántó, Kere­kes A., Rab, Varga - Hannich, Csapó, Póczik, Sallai - Bodonyi (Kerekes Gy.), Szentes felállítás­ban játszott, 2:1,-re győzött Pó­czik jól irányított, szünet után Csapó vette át a karmesteri pál­cát. Kívülük Kerekes Attila és Sallai dicsérhető. A csatárok gyenge teljesítményt nyújtottak. A két előkészületi mérkőzésen Mészöly 25 játékost szerepelte­tett, akikhez még Mészáros kapus csatlakozik a hét végén. (ČSTK) - Csupán 15 000 néző volt kíváncsi Buenos Airesben a világbajnoki címet védő argentin válogatott hazai utolsó előkészü­leti mérkőzésére Spanyolország­ba indulás előtt. A házigazda Kempesnek a 48. percben lőtt gól­csupán az elődöntőbe jutott, s ab­ban ma 16.00 órai kezdettel a Szovjetunió csapatával küzd a döntőbe jutásért, hanem jogot szerzett a közelgő, a Mexikóban sorra kerülő korosztály világbaj­nokságon való szereplésre. Ez elődjeinek nem sikerült. Toulonban a 21 éves labdarú-, gók nemzetközi tornáján ugyan­csak magabiztos volt a csehszlo­vák együttes, a döntőbe jutott, ahol a jugoszláv válogatott volt az ellenfele. Találkozójuk jóval lap­zárta után fejeződött be, úgyhogy arról csak holnap adhatunk szá­mot. Ifjúsági meg junior-válogatot- tunk esetében örvendetes annak megállapítása, hogy az A-váloga- tott közvetlen és közvetett után­pótlásának tagjai a támadójáték egyértelmű szorgalmazói és ez biztató már a közeljövő szempont­jából is. Elsősorban a csatársorok­ban kellenek izmos tehetségek. ZALA JÓZSEF • Inter Bratislava-Spartak Trnava 4:1 (2:1). Légen 750 nézője volt az Interliga labdarúgó-találkozónak. Csupán 1,6 mp-cel maradt el saját világcsúcsától az NDK Erfurtban rendezett úszóbajnokságán a 400 m-es vegyesúszásban a 19 éves olimpiai bajnok Petra Schneider. Ideje 4:37,89 p. Slávia UK Bratislava - MGU Moszkva 12:14 (2:4, 4:4, 4:4, 2:2) - a bratislavai vízilabda-edzőmérkő- zésen. A nepáli miniszterelnök tegnap Kát- mánduban fogadta a szovjet Hímala- ya-expedíció szervező bizottságának elnökét, a Szovjetunió Minisztertaná­csa Testnevelési és Sportbizottságá­nak alelnökét, Anatolij Koleszovot, va­lamint az expedíció vezetőjét, Jevge- nyij Tamma professzort, továbbá a vi­lág legmagasabb hegycsúcsának első szovjet meghódítóját, Vlagyimir Bali- bergint. ČH Košice-vízilabdázók (ČSTK) - A csehszlovák vízilabda­liga 19-szeres bajnoka, a ČH Košice tegnap reggel Prágából az NSZK-ba utazott, ahol mától vasárnapig Darm- stadtban a nemzetközi torna 9. évfo­lyamának küdelmeiben vesz részt. A tornán két csoportban folytatják a küzdelmeket. A kassaiakon kívül nyugatnémet, svájci és osztrák klub­csapatok vetélkednek. A kassai csapat számára ez a torna előkészületet jelent a Nováky és a Topoľčany elleni fontos ligatalálkozókra. Bottlik edző a követ­kező játékosokkal kelt útra: Kula, Vi- dumanský, Jaška, Báčik, Sýkora, Szalonna, Ciliak, Lukačovič, Chvá- tal, Rudačko, Poláčik, Šraga. A meg­szokott felállításból a beteg Dab- rovský és Márton hiányzik. jával 1:0 (0:0) arányban győzött a Benfica Lisszabon ellen. Santiagóban Chile válogatott­jának ellenfele az Inter Milano volt és a 4000 néző előtt lezajlott mér­kőzés gólt nem hozott. A játékve­zetőnek nyolcszor kellett sárga la­pot felmutatnia, ötször az olasz játékosokat fegyelmezte. A chilei válogatott 11-eshez is jutott, de azt Caszely elhibázta. A rendőr­ségnek háromszor kellett az egy­mással dulakodó játékosokat szétválasztania. Peru csapatának Limában a St. Germain Paris együttese volt az ellenfele, amely 3:1 (1:0) ará­nyú vereséggel volt kénytelen el­hagyni a pályát. Góllövók: Col (ön­gól), Űribe (11-esből) és Cubillas, ill. Bathenay. Toulonban a 21 éves váloga­tottak tornáján a Szovjetunió együttese 2:0 arányban győzött Portugália ellen. Ezzel az ötödik helyet szerezte meg. További ta­lálkozón: Franciaország - Magyar- ország 6:0, a győztese a 7. hely. (ČSTK) - A Csehszlovák Jég­korong Szövetség vezetősége Prágában ülésezett, a határozat értelmében az I. liga küzdelmei szeptember 17-én kezdődnek és 1983. március 18-án fejeződ­nek be. Játéknap továbbra is kedd és péntek lesz, az egész idényben öt alkalommal vasár­nap is játszanak a bajnoki ponto­kért Nagy változás lesz a lebo­nyolításban, amennyiben vala­melyik találkozó a rendes játék­időben döntetlent hoz, nem kö­vetkezik hosszabbítás, és bün­tetőütés sem. így tehát újra lesznek döntetlen eredmények is. Az első forduló párosítása: Lapzártakor érkezett Eltér—Caujolle 3:6, 7:6, 6:0, Noah-T. Moore 6:0, 6:3, 6:3, Connors-Gun- narsson 6:2, 6:0, 6:2, Vilas-Velasco 6:1, 6:2, 6:1, a nőknél: Temesvári -Duk Hee Lee 6;0, 6:1, Navrátilová- -Reynolds 6:1, 6:1, Lloyd-Steinmetz 6:2, 6:1, Jausovec-Monteir 6:3, 6.2. Játszadoznak az esélyekkel (ČSTK) Brazíliából is világbajnoki tipp híre érkezett. Őket is egészen természetesen foglalkoztatja az a gon­dolat, melyik csapat is végez a spa­nyolországi VB első helyén. Egy szá­mítógépbe betáplálták a világbajnok­ságon szereplő 24 válogatott minden rendelkezésre álló adatát, s a summá- zás a következő eredményt hozta: a döntőben Brazília és az NSZK válo­gatottja találkozik. A rendes játékidő­ben 1:1 arányú döntetlen születik, s ez az eredmény nem változik a 2x15 per­ces hosszabbításban sem. A megismé­telt döntőt Brazília nyeri 2:0 arányban, méghozzá Zico és Socrates góljával. A harmadik helyért sorra kerülő hely­osztón Spanyolország 3:2 arányban legyőzi Argentínát. - Ez is egy a szinte megszámlálhatatlan mennyiségű jós­lás, tipp, előrelátás közül. Érdekes mó­don a számítógépek az egész világon éppen a brazil válogatott elsőségéről „számol be“. Č. Budéjovice - Kladno, Jihlava- Vítkovice, Gottwaldov - Spar­ta, Litvinov - Slovan, Pardubice- Košice, Brno - Plzeň. A sportszerűség i versenyt a TJ Vítkovice csapata nyerte, Klabouch (Č. Budéjovice), No- votný (Kladno) és Kokrment (Lit­vinov) volt a legkevesebbszer büntetett játékos. Kihirdették a szövetség és a Gól című szakhetilap ankétjának eredményét. Az Arany Hokibot- sorozat elmúlt idénybeli legjobbjai: 1. Milan Nový 722, 2. Miroslav Dvoŕák 573, 3. Jiŕí Lála 563, 4. Jindŕich Kokrment 549, 5. Jiŕí Králik 542, 6. Igor Liba 340, 7. Eduard Uvira 259, 8. Karel Lang 240, 9. Vincent Lukáč 203, 10. Pavel Richter 189 pont. (ČSTK) - Franciaország nemzetközi bajnokságán naponta adódnak megle­petések. Csehszlovák részről kelle­messel Tomáš Šmid szolgált, aki Pa­raguay DK-képviselöjét, Gonzalest 7:6, 6:4, 6:7, 6:4 arányban legyőzte. Lendl a 2. fordulóban a francia Tulas- ne elleni találkozón 7:6, 7:5, 6:3 arány­ban győzött. Az utolsó játszmát tegnap fejezték be 3:3-as kezdés után. Az argentin Clerc a 18 éves francia Cour- teau személyében óriási ellenfélre ta­lált. A francia 2:1-es játszmaarányú vezetése után a negyedik játszmában 5:3-as állásnál mérközéslabdához ju­tott, de ezt argentin hárította, s még a maga javára fordította a találkozó állását: 1:6, 7:5, 4:6, 7:6, 6:2 arányban győzött. További eredmények: McNa­mara - Solomon 2:6, 3:6, 6:1, 6:3, Krisnán - Hjertqvist 7:5, 7:6 6:1, 6:1, Wilander - Motta 6:3, 6:4, 4:6, 6:2. A férfipárosoknál a Birner, Granát csehszlovák kettős az amerikai Evett, Iskersky duó ellen 6:2, 6:4 arányban győzött. A női egyesben: Lloyd - Foroud 6:0, 6:0, Ruzici - Delhees 7:6, 6:1, Collins - Walsh 6:3, 6:4, Jäger - Russel 6:0, 6:2, Mandlíková, akit a 6. helyen emeltek ki, a 2. fordulóban a holland Stove fölött aratott 6:3, 6:4 arányú győzelmet. Skuherská az amerikai Gadusektöl szenvedett 6:4, 6:3 ará­ördögük van Európa labdarúgó-közvélemé­nye várta, hogy szerdán este vége szakad az angol sorozatnak a BEK-ben, s az esemény megint rácáfolt a várakozásra. Egymás után hatodszor hódította el az an­gol labdarúgás képviselője a BEK- et, sorrendben ötödik alkalommal győzött annak döntőjében 1:0 arányban. Ezúttal - de nem csu­pán most - a határozottan gyen­gébb, a kevesebbet kezdeménye­ző, de a védekezésben is keve­sebbet hibázó csapat kerekedett felül. Rummenigge szinte mindig lépéshátrányban volt, amikora 10. percben tartalékként kapuba állt Spink hálóját rohamozta, aki pa­zarul tudta kifutásait időzíteni. Eu­rópa tavalyi legjobb labdarúgóján kívül valójában csak egy további kivételes képességű Bayern-játé- kos próbált vállalkozni, a nesztor Breitner, csakhogy hosszabb kényszerű kihagyása éreztette ha­tását, minden ellenfele gyorsabb volt nála. A győztes csapatban eléggé ki­egyenlített képességű játékosok szerepeltek. Jellegzetes szívóssá­gához itt-ott a csatárok játékában járult ötletesség, s ezen a találko­zón egy fontos tényező, a szeren­cse teljesen az Aston Villa együt­tesét fogadta kegyeibe. A második félidő kezdetének bajor tűzijátékát megúszta gól nélkül, a sorozatos veszélyeztetés utáni első ellentá­madása gólt hozott, s mivel a haj­rában a játékvezető les címén ér­vénytelenítette Hoeness gólját, a BEK-et ismét az angol csapat- kapitány vehette át. A színvonal ellen a nagy tét dacára is jogos a kifogás, a játék szépségéből csak egy-egy Rum- menigge-megoldás adott ízelítőt, de gólszerzési kísérlete rendre görögtűz maradt. A BEK-döntő él­ménye ezúttal is elmaradt, talán a VB kárpótol bennünket. Adatok: Aston Villa - Bayern München 1:0 (0:0), Rotterdam, 40 000 néző, játékvezető: Kon- rath (francia), góllövő: Withe. (za) A Sazka 23. játékhetének párosí­tása Előkészületi labdarúgó-mérkőzés 1. Csehszlovákia - 1. FC Nürn­berg. Labdarúgó CSNL 2. SZTS Olomouc - Spartak Hr. Králové, 3. VTJ Tábor - DP Xave- rov, 4. VOKD Poruba - TŽ Tŕinec, 5. Vagónka Č. Lipa - Žel. Prosté- jov, 6. Mladá Boleslav - Sklo Union Teplice, 7. VP Frýdek-Místek - ZD Bohumín, 8. ZVL Ružombe­rok - ZŤS Dubnica, 9. Matador Bratislava Gumárne Púchov, 10. Vagónka Poprad - SP Trebišov, 11. SH Senica - Slovan Agro Levice, 12. ZŤS Martin - VSŽ Košice. xxx A Sportfogadási Iroda meg­szüntette a Sazka rövidített tippe- lésének lehetőségét (tries), ezen­túl minden oszlopot külön ki kell tölteni. nyú vereséget. Horvath (amerikai)- Vanier (francia) 6:3, 6:3, Budarová- Sands (amerikai) 3:6, 6:1, 6:3, Mad- ruga (argentin) - Hanika (nyugatné­met) 6:4, 1:6, 6:4, King — Thompson 6:4, 6:4, Roman - Kohde 6:3, 6:1. Újabb eredmények érkeztek a férfi egyes küzdelmeiből: Luna (spanyol)- Gottfried (amerikai) 5:7, 6:3, 6:0, 6:4, Purcell - Lapidus 6:1, 6:2, 6:1, Osztó­ja - Moretton 6:4, 2:6, 3:6, 6:0 7:5, Nyström - Visser 6:7, 7:6, 6:2, 6:2, Járryd - Palin 6:3, 6:4, 6:0, Gerulaitis- Boileau 6:1, 6:2, 6:0, Arias - Pinner 6:3, 6:3, 7:6, Gomez - Castellan 6:7, 6:4, 6:1. 7:5. Kropilák is Június 18-án Genfben bonyolítják le az Európa-Egyesült Államok férfi ko­sárlabda-találkozót, amelyre földré­szünk 12 játékosát nevezték. Köztük van Stanislav Kropilák is. A kontinens-csapat kijelölését a Di- az-Miguel (spanyol), Alekszandr Go- melszkij (szovjet) edzőkettös így vé­gezte el. De la Cruz, San Epifanio, Corbolan (spanyol), Delibasics, Ki- csanovics, Dalipagics, (jugoszláv), Miskin, Tkacsenko, (szovjet), Beug- not (francia), Berkowitz (izraeli), Mar- zoratti (olasz), Kropilák (cseh­szlovák). EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA Tenisz nagyüzem Párizsban