Új Szó, 1981. február (34. évfolyam, 27-50. szám)

1981-02-06 / 31. szám, péntek

Jó teljesítmény után Peru - Csehszlovák ligaválogatott 1:3 (0:2) ÚJ SZÓ (ČSTK) - Újabb szép sikert ért el a Dél-Amerikában portyázó csehszlovák válogatott, miután Limában 20 000 néző előtt 2:0-ás félidő után 3:1 arányban nyert Peru csapata ellen. Csehszlovák részről Vizek (2) és Jakubec volt eredményes, míg az ellenfél gólját 2:0>ás csehszlovák vezetésnél Űribe lőtte. A csehszlovák futballisták el­sősorban kollektív játékukért érdemelnek dicséretet. Pontosan kombináltak, az egész mérkőzés folyamán nagy áttekintéssel irá­nyították a játékot, zökkenőmen­tes volt az átmenet a védekezés­ből a támadásba. A nézőközönség gyakran tapssal jutalmazta a csehszlovák labdarúgók szép alakításait. A csehszlovák csa­pat legjobbjai közé a középpá­lyás Kozák és Nehoda tartozott, akik fáradhatatlanul küzdöttek. Hruška kapus megbízhatóan védett, a hátvédek is hiba nélkül játszottak, s közülük is kitűnt a jobbhátvéd Jakubec. A csatár­sor fokozatosan lendült játékba, s főleg a második félidőben ját­szott jó iramban. Vizek cselező­készségével, Janečka pedig gyors elfutásaival hívta fel ma­gára a figyelmet. Peru labdarúgói az első félidő­ben voltak elemükben, amikor technikás játékot produkáltak, több szép egyéni megmozdulás­sal fűszerezve. Szünet után a ven­déglátók visszaestek, nem bírták erőnléttel. Ez a tény a csehszlovák csapat szempontjából figyelemre méltó. Jó kondícióban vannak fut­ballistáink. Tegnap a csehszlovák ligavá­logatott a kolumbiai Caliba uta­zott, ahol február 7-én és 10-én két mérkőzést játszik egy nem­zetközi tornán, amelyen részt vesz Kolumbia válogatottja, va­lamint két kolumbiai klub­csapat. Csehszlovákia ligaválogatottja a következő összeállításban játszott Peru ellen: Hruška-Jaku­bec, Macela, Jurkemik, Fiala - Kozák, Bičovský (P. Némec), Nehoda (Štambachr) - Janečka, Vizek, Masný (Danék). A találko­zót a limai Reyes vezette. ★ A Sparta Praha csapata a kolumbiai Medellinben ját­szott újabb mérkőzést és a helyi Independiente ellen 1:1 arányú döntetlen eredményt ért el. A vezetést a hazai Escobar sze­rezte meg tizenegyesből a 85. percben, egy perccel a befejezés előtt Slaný egyenlített. A 39. perc­ben Berger, a mezőny egyik leg­jobbja büntetőt hibázott. A találko­zót 19 000 néző tekintette meg. ★ Megkezdte dél-amerikai portyáját a Ferencváros is, amely Buenos Airesben 0:0 arányú dön­tetlen eredményt ért el a San Lo­renzo de Almagro együttese ellen. ★ A Világ Kupa-mérkőzésre készülő Nottingham Forest sa­ját pályáján 10 000 néző előtt 3:1 arányú vereséget szenvedett a Crvena Zvezda Beográdtól. Ahogy az angol lapok írják, a ju­goszláv futballisták kiábrándították a hazaiakat a túlzott derűlátásuk­ból. Góllövők: Repcsics (2), Sesztics, ill. T. Francis 3:0-ás jugoszláv vezetésnél. ★ Érdekes ajánlatot kapott Václav Ježek, a csehszlovák labdarúgó-válogatott volt edző­je, aki jelenleg a Feyenoord Rot­terdam szakvezetője. Öt is azok között emlegetik, akik számításba jönnek a holland válogatott edzői tisztségének betöltésére. Mint is­meretes, Jan Zwartkruis, a holland válogatott szövetségi kapitánya lemondott. ★ Finn és angol játékvezetők irányítják a Baník Ostrava - Ba­yern München BEK-negyed- döntőt. Münchenben a finn Mats- son, a visszavágón az angol Hun­ting lesz a játékvezető. Nem ér­dektelen, hogy mindkét játékveze­Országos síbajnokság Az első győztesek: Šimon és Paulú (ČSTK) - Harrachovban meg­kezdődtek Csehszlovákia idei sí­bajnokságának küzdelmei. Az el­ső versenynap meglepetése, hogy a férfiaknál és a nőknél sem a vá­logatott tagjai szereztek elsősé­get. A férfiak 30 kilométeres sífu­tószámát František Šimon (Dukla Liberec) nyerte, míg a nőknél 10 km-en Blanka Paulu végzett az élen.- A férfiak 30 kilométeres ver­senye során a tapasztalt sífutók szerepeltek sikerrel - mondotta Jaroslav Honcű edző. - Šimon ismét tanúságot tett jó formájá­ról, Beran pedig technikai ké­pességét csillogtatta. Már az első 15 km után a ké­sőbbi győztes Šimon került az élre 45:07.9 perces idővel, csaknem fél perccel megelőzve Bečváŕt. František Šimon a győzelem után a következőket mondta: „Évekkel ezelőtt ifjúsági bajnokságot nyertem Harrachovban és most hosszú idő után ismét a győzel­mi dobogóra állhattam. Az idei célom, hogy visszakerüljek a válogatottba. Rajthoz állok az 50 kilométeres futásban is és ott szeretnék lenni a 15 kilométeres táv rajtjánál is.“ František Si­monnak elsőként Antonín Himl, a CSSZTSZ KB elnöke gratulált. A női 10 km-en Blanka Paulú volt a leggyorsabb, megelőzve az 1980-as téli olimpia érmesét, Kvé- ta Jeriovát. Nagyon jól tartotta magát a31 esztendős Anna Pasia- rová, aki harmadik lett. A verse­nyen nemcsak egymás ellen küz­döttek az ellenfelek, hanem az időjárás viszontagságaival is, hi­szen a táv során többször is sűrűn havazott. Ez nagymértékben befo­lyásolta a hó minőségét. Volt olyan része is a versenynek, ahol a hőmérséklet mélyen a fagypont alá csökkent. A férfi 30 km-es sífutás ered­ményei: 1. František šimon 1:32:45.09, 2. Jiŕí Beran 1:34:00.09, 3. Miloš Bečváŕ 1:32:02.14, 4. Švanca 1:35:02.20, 5. Švub 1:36:14.80, 6. Jarý (mind Dukla Liberec) 1:36:35.73 óra. A női 10 km-es sífutás: 1. Blanka Paulu (VŠ Praha) 32:18.00, 2. Kvéta Jeriová (RH Jablonec) 33:07.36,3. Anna Pasia- rová (Štrbské pleso) 33:13.71, 4. Svobodová 34:13.08, 5. Švubová (mindkettő Jablonec) 34:25.84. 6. Blažková (Štrbské pl.) 34:42.50 p. Két csehszlovák győzelem Budapesten 1981 U. 6. (ČSTK) - A budapesti olimpiai csarnokban lebonyolított kétnapos atlétikai verseny másnapján két csehszlovák győzelem is született. A férfi súlylökést Vašíček nyerte 18.99 méteres eredménnyel az ugyancsak csehszlovák Machura előtt. A 300 méteres síkfutást Brčka nyerte 35.2 mp-es ered­ménnyel. Češková harmadik he­lyet szerzett 1500 méteren 4:23.7- es idejével. A szám győztese a ro­mán Marasescu lett 4:13.5 perc­cel. További eredmények: Férfiak - 1500 m: Tóth (ma­gyar) 3:42.0, 60 m gát: Hrisztov (bolgár) 7,78, 400 m: 1. Csapó 48.6, 2. Szalai 49.1, 3. Miscsen- ko (szovjet) 49.3, magas: 1. Jám­bor 220, 2. Gerstenbrein (ma­gyarok) 218, távol: 1. Szalma 772, 2. Lange (NDK) 769, 3. Leit- ner (csehszlovák) 767. Nők - 60 m síkfutás: 1. Walter' (NDK) 7.40, 2. Orosz (magyar) 7.56, 400 m: 1. Petrika (magyar) 55.4, 2. Lazarciuk (román) 55.9.. * * * A Melbourne-ben lebonyolított atlétikai verseny néhány eredmé­nye - férfiak - 100 m: Wells (angol) 10.4, 400 m: Mitchell (ausztrál) 46.31, 800 m: Paróczai (magyar) 1:47.40, 1500 m: Harris (amerikai) 3:41.17, 5000 m: Aus­tin (ausztrál) 13:29.2. Nők - ge­relyhajítás: Rivers (ausztrál)' 63.50. tő már vezetett mérkőzést a Baník Ostravának. • Boca Juniors - Magyaror­szág 2:1 (1:0). A magyar csapat Kiss góljával szerzett vezetést, s a hajrában egyenlítési lehetősé­get szalasztott el, mert Zombori kihagyta a tizenegyest. • A kubai nemzetközi tornán az Újpesti Dózsa együttese 1:0 arányú vereséget szenvedett a Vorwärts Odera-Frankfurt csa­patától. A sportfogadás hírei A SAZKA 7. JÁTÉKHETÉNEK PÁROSÍTÁSA Angol Liga Kupa I. Peterborough - Manchester City, 2. Tottenham Hotspur - Co­ventry City, 3. FC Southampton- Everton. I. angol labdarúgó-divízió 4. Leeds United - Stoke City, 5. Norwich City - West Bromwich Albion, 6. FC Liverpool - Birming­ham City. Nyugatnémet labdarúgó-bajnokság 7. VfB Stuttgart - Eintracht Frank­furt, 8. TSV München 1860 - 1. FC Kaiserslautern, 9. Fortuna Düssel­dorf - Borussia Dortmund, 10. Schalke 04 - Bayern München, II. Hamburger SV - 1. FC Köln, 12. Karlsruher SC - MSV Duis­burg. Szokásos sakkrovatunk techni­kai akadályok miatt mai számunk­ból kimaradt. Kérjük szives elné­zésüket. Eredmények - események • A Bohemians Praha labda­rúgócsapata előkészületi találko­zón 4:0-ra győzött a Škoda Plzeň ellen. • A márciusi két BEK-talál- kozóra a Baník Ostrava az OKS Odra Opole elleni nemzetközi ta­lálkozóval kezdte meg a felkészü­lést, amely 1:1 (1:0) arányú dön­tetlent hozott. A hazaiak részéről Lička volt eredményes. • Az Inter Bratislava labdarú­gói a ligaidényre készülőben az SZNL-ben szereplő ČH Bratislava együttesét fogadták és 3:0 (0:0) arányban legyőzték. Góllövők: Ducký, Mráz és Lajčák. • Koracs Kupa férfi kosárlab- da-mérkőzésen a Zbrojovka Brno vendéglátóként 110:109 arányú vereséget szenvedett a Carrera Venezia együttesétől. A rendes játékidőben 97:97 arányú döntet­len született. Az olaszok győzel­mét a tavalyi Európa-bajnokság legjobb játékosának, Dalipagics- nak ponterőssége biztosította. A Zbrojovka négy perccel a befe­jezés előtt még 10 ponttal vezetett. • Nastase megint nem fért a bőrébe. A torontói nemzetközi tornán a McEnroe elleni első játsz­mát 6:1-re elvesztette, majd a kö­vetkezőben kétszer figyelmeztet­ték. Ö azonban továbbra is kihívó­an viselkedett, a játékvezetővel szemben vulgáris kifejezéseket használt s a játékvezető leküldte a pályáról. így McEnroe 6:1, 2:0 arányban győzött. ­• A detroiti nemzetközi női tornán Allén meglepetésre 6:1, 6:4 arányban győzött Ruzici ellen. • Két eredmény a kanadai­amerikai profi jégkorongligából: Boston Bruins - Hartford Whalers 3:3, Pittsburgh Penquins - Winni­peg Jets 3:2. • A szovjet jégkorong-ligá­ban két mérkőzést játszottak: CSZKA Moszkva - Krilja Szovje- tov 3:0, Himik Voszkreszenszk- Dinamó Minszk 4:1. • Néhány jelentősebb ered­mény a milánói fedettpályás at­létikai viadalról - rúd: Hintnaus (amerikai) 540, (Kozakiewicz nem jutott a döntőbe), súly: Oldfield (amerikai) 21.32, 60 m gát: Drut (francia) 7.87, magas: Wszola (lengyel) 226, 2. Stones (amerikai) 223, 400 m: Hornillos (spanyol) 48.11. Műkorcsolyázó- és jégtánc-EB Szovjet győzelem a párosban (ČSTK) - Az innsbrucki műkor­csolyázó- és jégtánc Európa-baj­nokság második versenynapján a páros műkorcsolyázásban avat­ták az első bajnokot. Amint az várható volt, az olimpia utáni év­ben általában foghíjas mezőnyök gyűlnek össze, azonban a mind­össze hat pár várakozáson fetül kevés ebben a verseny számban. Mindössze négy ország verseny­zői léptek jégre, s a színvonal is alacsonyabb volt a vártnál. Az utolsó - hatodik - helyen végzett angol pároson kívül minden pár bukott. A párosverseny végeredménye - Európa-bajnok: Vorobjeva - Li- szovszkij (Szovjetunió) 1,4, 2. Riegel - Nischwits (NSZK) 3,2, 3. Cserkaszova - Sahraj (Szov­jetunió) 3,8, 4. Lorenz - Schu­bert (NDK) 6,0, 5. Persina - Ak­barov (Szovjetunió) 6,6, 6. Gar­land - Daw (Anglia) 8,4. A férfiak versenyében kitűnően szerepel Jozef Sabovčík, aki a kö­telezők és a rövid program után a negyedik helyen állt. A szaba­don választott gyakorlatok előtt a férfiak sorrendje: 1. Schulz (NDK) 2,6, 2. Bobrin (szovjet) 2,8, 3. Simond (francia) 3,0, 4. Sabovčík (csehszlovák) 3,6, 5. Schramm (NSZK) 4,6, 6. Kotin (szovjet) 6,8. Meglepetéssel kezdődött a jég­táncverseny is. Már a tavalyi világ- versenyek során kiváló formáról tett tanúbizonyságot az angol Tor- vili - Dean kettős, akik a világbaj­nokságon csaknem leszorították a dobogóról a Mojszejeva - Mi- nyenkov szovjet párost. A szak­emberek ezúttal is azt várták, hogy ez a két pár verseng majd a második helyért a Linicsuk - Karponoszov páros mögött. A várakozással ellentétben az an­gol kettős került két tánc után az élre, mögöttük a Mojszejeva - Mi- nyenkov kettőssel, míg az olimpiai bajnok Linicsuk - Karponoszov pár csak a harmadik helyen állt két tánc után. A csehszlovák Berán- ková - Barták kettős hetedik volt és 10. helyen állt a magyar Rem- port - Nagy páros. Meglepetések a Király Kupában (ČSTK) - Huddersfieldben Nagy-Britannia teniszcsapata le­győzte a csehszlovák együttest a Király Kupa 5. helyért vívott összecsapáson. Nem ment a játék a csehszlovák teniszezőknek. Elő­ször Birner három játszmában, 6:2, 6:7, 2:6-ra kikapott Lewis-től, majdpedig Složil két játszmában simán Mottramtól 2:6, 3:6 arány­ban szenvedett vereséget. Egye­dül párosban sikerült győznie a Složil - Navrátil kettősnek 6:3, 6:3 arányban. Göteborgban a 3. helyért vívott találkozón Svédország 3:0-ra győ­zött Finnország ellen. A svédek színeiben szerepelt a 16 éves Wi- lander, aki Bemert 3:6, 6:2, 6:2 arányban legyőzte, Járryd pedig Pallint fektette kétvállra ugyan­csak két játszmában, s a finn pá­rosnak sem sikerült játszmát nyernie. A 7. helyért mérkőzött Debre­cenben Magyarország és Auszt­ria. A Taróczyval megerősödött magyar teniszcsapat így sem bírt a Kary, Reininger kettőssel és 2:1 - re kikapott. A magyar csapat pont­ját Taróczy szerezte Kary ellené­ben. így a bécsi mérkőzésen dől majd el, hoqy a Király Kupa A­csoportjából a magyar vagy az osztrák csapat esik-e ki. Moszkvában a Király Kupa idei kiírásának sorsát eldöntő szovjet - nyugatnémet erőpróba is megle­petéssel végződött. A Zverev, Bo- riszov, Pugajev felállítású szovjet csapat 2:1 arányban alulmaradt. Zverev legyőzte Pinnert 7:6, 3:6, 6:3 arányban, azonban Boriszov 6:7, 5:7-re kikapott Gehringtől, míg a Boriszov, Pugajev kettős három játszmában vesztett a nyu­gatnémet Eberhard, Zipf duó ellen. Torontóban nemzetközi torna kezdődött, amelynek első forduló­jában Borg 6:4, 3:6, 6:2-re verte az amerikai S. Mayert, Connors 6:3, 6:4-re Fibakot, Gerulaitis pe­dig Krieket 6:3, 4:6, 6:3-ra. A richmondi tornán G. Mayer 6:1, 6:1 arányban győzött Wilkin­son ellen, Tanner Mittont verte 6:3, 6:4-re, Waltz Van Pattent 6:4, 6:3-ra. A Mar del Platában folyó tor­nán a negyeddöntőbe jutásért fo­lyó csatározások során az argen­tin Castellan 7:5, 6:4-re nyert a francia Freyss ellen, a svéd Johansson pedig a spanyol Gime- nezt győzte le 7:5, 6:3-ra. Európa 12 Miskolcon mától kezdve három napon keresztül folyik Európa leg­jobb férfi és női asztaliteniszezői­nek ranglistaversenye. Először fordul elő a versenysorozat egy évtizedes történetében, hogy min­den meghívott szerepel. A férfiak között újonc a tavalyi Európa-baj­nok angol Hilton és a svéd Carls­son. Csak két olyan férfi versenyző van - Surbek és Secretin akik valamennyi korábbi kiíráson sze­repeltek. A nők között újonc a svéd Lindblad és a csehszlovák Hra­chová, itt a csúcstartó Magos Ju­dit, aki kilencedszer indul. A verseny esélyeit illetően nyi­latkozott Bérezik Zoltán, magyar szövetségi kapitány:- Nehéz megjósolni, mi lesz Miskolcon, hiszen sok az egy­forma képességű versenyző, de van egy olyan érzésem, hogy Klampár a legesélyesebb közü­lük. Legnagyobb ellenfelei pe­dig? Bengtsson, Secretin, Thor­sell,.., de Jónyer vagy Gergely is „ott“ lehet. A nők között Hammersley a favorit. Popova, Perkucsin esetleg Vriesenkoop is okozhat némi meglepetést. Természetesen örülnék, ha erre a jóslatra Magos és Oláh rácá­folnának. ' JU'/WZvVX*'}.: Innsbruckban a műkorcsolyázó és jégtánc EB első aranyérmét a szovjet Vorobjova, Liszovszkij kettős nyerte a párosok versenyében. ČSTK fölv.