Új Szó, 1979. április (32. évfolyam, 78-100. szám)

1979-04-17 / 90. szám, kedd

MEGKEZDŐDÖTT A JÉGKORONG-VB ÉS EB Csehszlovákia már bekerült a négyes döntőbe Moszkvában szombaton megkezdődön a jég- korongozók nagy seregszemléje, amely sor­rendben a 45. világbajnokság és az 57. Európa- bajnokság. Csehszlovákia a várakozásnak meg­felelően az első mérkőzésen könnyed já lék ka 1 győzött Finnország ellen, majd okos taktikával kétvállra fektette Kanadát is. Az első két forduló után Csehszlovákia mellett biztosította részvételét a négyes döntőben a Szovjetunió -jxg) és Svédország is. Tegnap szünnap volt Moszk­vában és csak ma a Kanada — Finnország és az Egyesült Államok — Csehszlovákia ta- ^ lálkozón dől el, hogy ki lesz a négyes elöntő negyedik résztvevője. A kanadai pontozás állása (gól+gólt eredményező átadás): Paiemen (Kanada) 5 (3 + 2), Edberg (Svédország) 4 (2 + 2), P. Šťastný (Csehszlovákia) 4 (1 + 3), Harlamov (Szovjetunió) 3 i2 + l). A gólütők élcsoportja: 3 — Paieimen (Kanada), 2 — Edberg, Gustavsson, Nasiund (mind Svédország), Vacalko (NSZK), Szkvorcov, Petrov, Harlamov (mind Szovjet unió), Ver­chota (Egyesült Államok). CSEHSZLOVÁKIA — FINNORSZÁC Gólütők: 3. p Novák, 12. p Martinec, 25. p P. Šťastný, 60. p A. Šťastný, BO. p Figala. Ki­állítások: 3:4. Emberelőny ki­használása: 2:0. Játékvezetők: Ed el ma mi (NSZK) — Zagorskí (Lengyelország) és Kar Issen (Svédország). A csehszlovák együttes a kö­vetkező felállításban játszotta első mérkőzését: Králik — Bnbla, Ďuriš, Kužela, Buko­vinský (41. p Figala), Chalupa, Dvoŕák — Havlíček, Hlinka, Pouzai» — A., P. és M. Šťastný — Martinec, Novák, Ebermann. A finn csapat (kellemes el­lenfélnek bizonyult. Gyakorla­tilag nem kényszerítette együt­tesünket 60 percen át maximá­lis teljesítményre. Csehszlová­5 5:0 (2:0, 1:0, 2:0) kia az idén csak egyszer ta­lál korzóit a finnekkel, az Iz­vesztyija-to mán, és ezért ér­deklődés előzte meg az észa­kjaik bemutatkozását. Ez azon­ban vegyes érzelmeiket keltett. A finn csapat játékából hiány­zott a koncepció, és szemmel láthatólag tartott ellenfelétől. Králik megbízhatóan védeti, a védelemben a tapasztalt Búb la melleit jói sikerült Ďuriš be­in utatikozása. A harmadik har­madban egy másik újonc, Fi­gala játékára is sor ikerült. Az első percekben még megnyil­vánult bizonyos idegesség a csehszlovák játékosokon, de utána átvették a játék irányí­tását és végig a kezükben tar-' tolták. KANADA — USA 6:3 (2:1, 2:2, Gólütők: 11., 35 és 57. p Paie- men, 20. p Maruk, 26. p Wal­ter, 43. p Maxwell — 16. p Christoff, 26. p MacLanahan, 22. p Verchota. Kiállítások: 4:4. Emberelőny kihasználása: 1:0. Emberhátrányban: 1:0. Játékvezetők: Dombrovszkij — Szmirnov és Barinov (mind Szovjetunió). Az amerikai csapat, melynek a mérkőzés előtt nem sok 2:0) esélyt adtaik, hosszú ülőn át egyenrangú ellenfélnek bizo­nyult, de 3:3-as állásnál letör­te a játékosokat Paieimen vi­tatható gólja, amikor a korong rögtön ' visszapattant a játék­térre és Warden kapus oidal- há lót reklamált. Röviddel ké­sőbb a kanadaiak újabb gólt ütöttek és eldőlt a találkozó sorsa. SZOVJETUNIÓ — LENGYELORSZÁG 7:0 (2:0, 1:0, 4:0) Gólütők: 14. és 40. p Szkvor- cov, 10. p Babinov, 46. p Pet­rov, 49. p A. Golikov, 52. p Ilarlamov és 58. p Kapusztyin. Kiállítások: 8:4. Emberelőny kihasználása: 0:0, Emberhát­rányban: 2:0. Játékvezetők: Neagles — Luther (mindkettő Kanada), Vanhanen (Finnor­szág). A Szovjetunió felállítása: Tretyak — Cigankov, Lutcsen­ko, Vasziljev, Babinov, Zsluk- tov, Kapusztyin — Makarov, V. Golikov, A. Golikov — Szkor- cov, Lebegyev, Jakusev. Csaknem tíz percig tartott a szovjet jégkorongozóknak, amíg először bevették a lengyel ka­put. Mezőnyben a lengyelek hosszú perceken át csaknem egyenrangú ellenfélnek bizo­nyul lak, gyakran vezettek tá­madást is, de a helyzeteket rendre kihagyták. Az utolsó harmadra tkifáradt a lengyel együttes, egyre gyakrabban csúsztak hibák védőjátékába és a tapasztalt szovjet játéko­sok kihasználták a megingá­sokat. SVÉDORSZÁG — NSZK 7:3 (2:1, 3:0, 2:2] Gólütők: 14. p Edberg, 15. p Weinstock, 22. p Lars Eric Ericsson, 31. p Gustavsson, 34. p Näslund, 56. p Johnson, 57. p Norberg — 14. p Hinter- slocker, 43. p Meitinger, 47. p Vacatko. Kiállítások: 7:9. Em­berelőny kihasználása: 1:1. Emberhátrányban: 3:0. A svéd csapat nem nyújtott jó teljesítményt, ennek ellené­re biztosan győzött. Az 5:1 es vezetés tudatában már csak játszadoztak a svéd jégkoron- gozök és lehetővé telték, hogy az ellenfél szépítsen és elfo­gadhatóvá tegye a vereséget. Az NSZK edzője, Hans Rampf a mérkőzés után kijelentette, hogy játékosai csak az első harmadban teljesítették a laik- I i ka i uita sí tá soka t * CSEHSZLOVÁKIA KANADA 4:1 (2:0, 1:0, 1:1) 1979. IV. 17. Gólütők: 4. p Hlinka, 13. p Duriš, 33. p Ebermann, 57. p Bnbla — 45. p Payne. Kiállí­tások: 5:5. Emberelőny kihasz­nálása: 1:0. Játékvezetők: Kais- la — Vanhanen (mindkettő Finnország) és Sehell (Ma­gyarország). Hlinkáék legnehezebb cso­portellenfelüket nagyon jó tel­jesítménnyel győzték le és a sorsdöntő gólokat már az első harmadban megszerezték. A csehszlovák jégkoromgozók az első percektől kezükben tar­tották a játék irányítását, igye­keztek elkerülni a kemény összecsapásokat. A védők kö­SZOVJETUNlO — NSZK 3:2 (2:0, Gólütők: 10. p Petrov, 15. p Zsluktov, 36. p Harlamov — 31. p Vacatko, 40. p Zách. Ki­állítások: 8:7 — Lebegyev 10 percre. Emberelőny kihaszná­lása: 1:1. Játékvezetők: Lindg- ren — Karlsson (mindkettő Svédország), Luther (Egyesült Államok). rülteiklntően játszottak, míg a csatárok gyorsan kombináltak és gyakran zavarba hozták el­lenfelüket. Az első gól az ösz- szeszoikott Hlinka—Bnbla duó egy iif tmííködéséböl született. A másodiknál Ďuriš csillogtat­ta kivételes képességeit. A har­madik gólt gyors ellentáma­dásból Ebermann ütötte. A ka­nadaiak nem adták fel a küz­delmet és az utolsó harmad elején szépítettek. Utána fer­getegesen rohamoztak — ered­ménytelenül — és Bubta gól­ja három perccel a mérkőzés vége elölt biztosította a meg­érdemelt győzelmet. 1:2, 0:0) Szovjetunió: Miskin — Ci­gankov, Lutcsenko, Vasziljev, Sztarikov, Bil jaletgyinov, Gima- jev — Mihajlov, Petrov, Har­lamov — Balrieris, Zsluktov, Kapusztyin — Makarov, V. Go­likov, A. Golikov — Szkvorcov, Lebegyev, Jakusev. A Uiiáikozló derekán 2:1 volt az állás és a zsúfolt nézőtér feszülten várta, hogy a szovjet válogatott hagyományos ferge­teges rohamaival megfelelő előnyre tett szert. Erre azonban nem került sor és így az NSZK egygólos veresége a világbaj­noktól az első szenzáció a moszkvai seregszemlén. A nyu­gatnémet csapat ezúttal kitű­nően védekezett, Sutter kapus ragyogó teljesítményt nyújtott és a játékosok kitűnő állóké­pessége nagyon megkeserítette Harlamovék életét. A szovjet válogatott rossz napot fogott ki. a játékosok rengeteg átadási hibát vétettek, pontatlanul ütöt­tek kapura és akadozott az egyes formációk ossz játéka. A hajrában, amikor az NSZK játé­kosainak másodszor sikerült egy gólra csökkenteni hátrá­nyukat, már nem adtak lehető­séget ellenfelüknek a gól ülés­re. USA — FINNORSZÁG 1:1 (0:1, 0:0, 1:0) Gólütők: 45. p Mulien — ill. 11. p Rautiainen. Kiállítások: 6:3. Játékvezetők: Šubrt — Exner (mindkettő Csehszlová­kia) és Szmirnov (Szovjet­unió). A világbajnokság második napjának nyitó mérkőzésén született meg az első döntet­len eredmény. A két együttes óriási küzdelmet vívott, hiszen a tét a négyes döntőben való részvétel volt. Az amerikaiak, lábukban a szombati nehéz mérkőzéssel, ismét kellemes meglepetéssel szolgáltak. Kol­lektív játékot nyújtottak és ötn- feláldozóan harcoltak. A fin­nek a tőlük megszokott egy­szerű, sallang mentes jégkoron­got játszották, egy érintéses e I len tárna dá sokkal. SVÉDORSZÁG—LENGYEL- ORSZÁG 6 5 (2:1, 3:2, 1:2) Gólütők: 18. p Hammarström és Näslund, 21. p Gustavsson, 31. p Holmgren, 34. p Lundcj- vist, 53. p Edberg, — 3. p Zie- tara, 36. p Janisewski, 39. p S. Chovaniec, 47, p Johczyk, 56. p Iskrzicki. Kiállítások: 8:4 — Ja- nisewski 10 perc. Emberfölény kihasználása: 0:2. Emberhát­rány: 0:1. Játékvezetők: Domb- rovszkij (Szovjetunió) — Berg- möller ÍNSZK) és Barinov (Szovjetunió). A svéd együttes nagyon gyen­gén játszott és a lelkes lengye­lek könnyén meglepetés sze­rezhettek volna. Táblázatok ,.A“-csoport 1. Szovjetunió 2 2 0 0 10:2 4 2. Svédország 2 2 0 0 13:8 4 3. NSZK 2 0 0 2 5:10 0 4. Lengyelorsz. 2 0 0 2 5:13 0 „B"-csoport 1. Csehszlovákia 2 2 0 0 9:1 4 2. Kanada 2 1 0 1 7:7 , 3. USA 2 0 1 1 4:7 1 4. Finnország 2 0 1 1 1:6 1 A JÉGKORONG VB MII MŰSORA 12.30 Kanada—Finnország 15.00 NSZK—Lengyelország 17.00 Csehszlovákia—USA 19.30 Szovjetunip—Svédor­szág 0 A 19 esztendős amerikai Renaldo Nehemiah San Jósé­ban 13,16 mp-re javította a 110 m gátfutás világcsúcsát, me­lyet 1977 óta a kubai Casanas tartott 13,21-gyei. © A nyugatnémet labdarúgó Bundesliga legutóbbi forduló­jában a Baník Ostrava KEK- ellenfele, a Fortuna Düsseldorf idegenben 2:1 -re kikapott az SV Hamburgtól. Az élcsoport: 1. Kaiserslautern 38, 2. Stutt­gart 37, 3. Hamburg 36 pont. 0 Budapesten nemzetek kö­zötti női tornásztalálkozón: Ma­gyarosig—Egyesült Államok 378,40:371,20. Ismét a Zílina az élen A labdarúgó SZNL 21. fordulójában ismét megváltozott ^ helyzet a táblázat élén. Az éllovas Nitra idegenben kikapott a Dubnicától, míg a Žilina hazai környezetben biztosan győ­zött a Sp. Nová Ves ellen, és így átvette a vezetést. Dubnica — Nitra 1:0 {1:0)1. gól­lövő Danko. Színvonalas talál­kozón a hazaiak eddigi legjobb teljesítményükkel győztek. Žilina—Sp. Nová Ves 3:0 í 1:0), góllövők: Tömének. Min­tái (2). Alacsony színvonalú találkozón a vendéglátók fölé­nyüket az utolsó tíz percben tudták kihasználni. Ružomberok—ČH Bratislava 3:1 12:1}, góllövők: Šiška (2), Guzy (tizenegyesből), ill. Si­mon. A hazaiak megérdemelten győztek, végig uralták a játé­kot. Púchov—Michalovce 2:0 (0:0), góllövők: Vojtek (tizen­egyesből ) és Vrábel. A Púchov rászolgált a két pontra, végig nagy fölényben játszott. Senica—Kys. Nové Mesto 3:0 j3:0), góllövők: Sloboda, Dot- bá£, Reznák. Már az első fél­időben eldőlt a két pont sorsa. 0 Montrealban a „csillagok .sakktornáján“ 3,5 ponttal Por- tisch Lajos áll az élen a világ­bajnok Karpov előtt, akinek 3 pontja van. Hort játszmája a 4. fordulóban Tinnnannal lüggö- ben maradt és egy ponttal 6— 8. 0 Ä junior vívó-világbajnok­ságon a kardvívást Bujdosó lnne (magyar) nyerte két szov­jet vivó előtt. A női tőrvívást az olasz Sparacíari nyerte hon­fitársa, Vaccaroni és Sós Zsu­zsa előtt. 0 Két második helyet szerez­tek a csehszlovák úszók a Lon­donban rendezett nemzetközi úszóversenyen. Rofko a 200 mé­teres hátúszásban 2:06,87-tel szorult az ausztrál Moorloot Trebišov—Martin 1:2 (1:01, góllövök: Korén, ill. Miskolci (2). A Trebišov a 76. percig vezetett, aztán a jól hajrázó vendégek kerekedtek felül. Detva—Pov. Bystrica 0:0. A hazaiak fölényüket nem tudták gólokkal kifejezni. Hlohovec—Hnmenné 0:0. Vé­gig meddő hazai fölényben zaj­lott a találkozó. 1. Žili-na 21 15 2 4 45:19 32 2. Nitra 21 14 3 4 49:17 3l 3. CH 21 12 2 7 38:27 26 4. Humenne 21 9 5 7 28:26 23 5. Dubnica 21 6 11 4 22:23 23 6. Púchov 21 6 10 5 24:19 22 7. Trebišov 21 9 3 9 22:29 21 B. Ružomberok 21 8 5 8 20:28 21 9. Senica 21 6 7 8 27:27 19 20. Pov. Bystrica 21 6 6 9 27:26 18 11. Detva 21 4 10 7 16:20 18 12. Hlohovec 21 7 4 10 19:30 18 13. Michalovce 21 5 7 9 14:24 17 14. K. N Meslo 21 7 2 12 18:29 16 35. Marím 21 8 4 11 17:28 16 16. Sp. N Ves 21 5 5 11 19:35 15 (2:06,21) mögé, az 1500 méte.- res gyorsúszásban:“ 1. Nagy (magyar) 15:45,32, 2. Machek (csehszlovák) 15:46,77. © Bukarestben 22 ország versenyzőinek részvételével megkezdődött a kötöttfogású birkózó-EB. A csehszlovák résztvevők közül a második nap után Vejsado és Dvoráik már ki­esett. Janota pedig négy hiba­pontot gyűjtött. © A Forma—1 gépkocsik leg­utóbbi világbajnoki futamát ar angol Brands Hatch-ben a ka­nadai Villeneuve nyerte Ferra­ri gépkocsin, 2. Piguet (brazil — Brabham), 3. Andretti (ame­rikai — Lotus). Lauda ötödik lett. PRÉMIUMOK A Športka 15. játékhetének 21 rendkívüli prémiumnyere* ménye — 17 társasutazás hajóval a Szovjetunióba és 4 re­pülőút Kubába. A hajóutak sorozat és szám: sorszám: Gyűjtőhely TJ Dukla Praha sr 558 519 TJ Dukla Praha re 735 721 Pošta Pardubice 9 Mf 215 819 Pošta Praha 102 tf 847 764 Pošta Zlaté Klasy, dunaszerda­helyi járás ok 93G 348 Pošta Horná Streda, trenčíni járás nt 101 247 Pošta Kaplice 1, Český Krum- lov-i járás rs 643 864 Pošta Kamenický Šenov, Česká Lípa-i járás Mc524 083 TJ Moravia Dopravné Stavby Olomouc rz 686 734 TJ Rudé Doly Jeseník Ly 168 539 Pošta Šaľa 2, galántai járás in s 292 836 TJ Plastika Nitra to 886 796 TJ Znojmo rj 227 462 TJ Lokomotíva Košice sd 549 792 Pošta Kralice 1, sokolovi járás Kx 713 448 TJ ZTS Košice tk B65 559 Pošta Havlovice nad Opou, trutnovi járás rc 10? 482 Remülőutak Kubába Pošta Karviná 61 Mu 513 749 TJ Nový Jičín se 522 871 Pošta Nižný Hrabovec, Vranov nad Topľou-i járás nm 244 556 Pošta Dobrá ori Frýdku-Místku, Frýdek-Místek-i járás Kn 448 154 9390 714 251 742 419 18 20 538 8314 1140 99 8102 5265 1964 767 3207 26 80 8215 58 2T Parázs jelenet a Csehszlovákia — Kajiada mérkőzésen a tenge­rentúli csapat kapuja előtt. Az előtérben Nový, a kapu mögött Ebermann látható fmindkettő teher mezben). (CSTK-felv.J sporthíradó