Új Szó, 1979. március (32. évfolyam, 51-77. szám)

1979-03-08 / 57. szám, csütörtök

A bányászok ďerŕk helytállása Magdeburgban A három legjelentősebb európai labdarúgó klub kupasorozatban a csapatok az elődöntőbe jutásért küzdöttek. A forduló visszavágó mér­kőzéseit március 21-én játsszák és csehszlovák szempontból bíztató, hogy a kupagyőztes Bánik Ostrava nem került Magdeburgban behozhatat­lan hátrányba. Formája két hét alatt még javul­hat, küzdőképessége pedig biztosíték arra, hogy nem okoz csalódást idehaza sem. A BEK-ben az első mérkőzés már kedden éjjel sorra került, s a nyugatnémet meg a skót éllovas találkozója késhegyre menő küzdelem után egyetlen gólos hazai sikert hozott. Ez még nem biztosíték a to­vábbjutásra. Az UEFA Kupában a magyar labda­rúgás egyetlen képviselője, a Budapesti Honvéd vendéglátóként maradt alul a Duisburg csapa­tával szemben, ezzel szinte reménytelen hely­zetbe került. A lapzártáig történtekről az aláb­biakban számolunk be. FC Magdeburg—Ostrava 2:1 (2:0) Balszerencsésen kezdődött a KEK-negyeddüntö első mérkő­zése az ostravaiak számára: a 4. percben Streichnek 25 mé­terről leadott lövése után a labda a rosszul vetődő és megcsúszó Schmucker kapus testét érintve vánszorgott a hálóba. Az Ostrava az első fél­időben enyhe mezőnyfölényben futballozott, irányította a játé­kot, aktívabb volt ellenfelénél, de nem tudott igazán helyzet­be kerülni, mert a vendéglá­tók keményen, fegyelmezetten védekeztek, erőszakosak vol­tak a párharcokban. A gyorsa­ságra és egyszerűségre épülő ellentámadásaikból viszont ke­veset láhtattunk, a sok átadás­sal manőverező technikás ost- ravaiak nem hagyták kibonta­kozni őket. A 30. percben mégis gólt értek el: 25 méter­re Schmucker kapujától sza­badrúgáshoz jutottak és a le- gurított labdát Streich nagy erővel lőtte a jobb sarokba. Utána Schmucker kapust a fia­tal Mačák váltotta fel. Szünet után is bátran, táma­dólag játszott a csehszlovák kupagyőztes és ennek a felfo­gásnak hamar meg is lett az eredménye: a 49. percben Ra- dimec lövését csak kiütni tud­ta a magdeburgi kapus és An- talík nyolc méterről a léc alá rúgta a labdát. A második fél­időben is kevés gólhelyzet adó­dott a két csapat előtt és a magdeburgiak csak az utolsó negyedórában vették át a já­ték irányítását, volt is néhány gólhelyzetük (Steinbach, Hoff­mann), de az eredmény nem változott. Az Ostrava bátor, tá­madó játékával nem okozott csalódást, jó eredményt ért el és minden reménye megvan arra, hogy a március 21-i visz- szavágón kiharcolja a tovább­jutást. A találkozót 15 000 néző előtt a bolgár Dudin vezette, aki Srubárnak és Albrechtnak mu­tatott sárga lapot. A két csa­pat összeállítása — FC Magde­burg: Heyne — Zapf, Seguin, Decker —Stahmann, Stein- bach, Ty 11 — Pommerenke, Streich, Hoffmann. Baník Ost­rava: Schmucker | Macák) — Foks, Vojáček, Radimec, Kýgl — Šreiner, Srubáŕ, Knapp — Lička (Zajaroš), Antalík, Alb­recht. (tv) UEFA KUPA Bp. Honvéd — Duisburg 2:3 (1:1) A Népstadionban gyér láto­gatottság előtt a francia Kon­rad vezette a két labdarúgó­csapat UEFA Kupa találkozóját, amely élénk iramú játékot ho­zott a meglepően jó talajú pá­lyán. A találkozó elején két lövés tette próbára Gujdárt, az utób­bit a felső és az oldalléc se­gítségével „hárította“. Azután a Honvéd percei következtek, de a labda csak a kapufát ta­lálta el. Weimper a felső léc tetejére emelt, azután ugyanő találta el fejesével a felső le­set, majd .Varga I labdája az oldullécen csattant. (20—21. perc). Egy gyors német ellen­támadás, Sellger megkeverte a Honvéd védőit és Worm a há­lóba talált (22. p. 0:1). A Hon­véd nagyobb akarással foly­tatja és a 30. percben Varga II nehéz szögből leadott lövéssel egyenlített. A 48. percben Nagy Antal ki­tört, a tizenhatoson belül buk­tatták, a megítélt tizenegyest Weimper értékesítette. Honvéd­Surbek és Sztipancsics nélkül Amint már arról hírt adtunk, ma délután 16.15 órai kezdet­tel kerül sor Komáromban (Ko­márno) a Csehszlovákia—Ju­goszlávia asztalitenisz Szuper Liga-mérkőzésre. Csehszlovákia részéről a tét: az elsőség. És ehhez minden feltétel adva van, hiszen a jugoszláv csa­patból hiányozni fog a „Top 12“ torna győztese, Dragutin Surbek, akit nyugatnémet klub­ja nem bocsátott a jugoszláv válogatott rendelkezésére. Ügy- szintén nem áll asztalhoz az ismert Sztipancsics és Perku­csin. Jugoszláviát Komáromban a következő asztaliteniszezők képviselik: Kalinics, Koszauo­vics és Palatínus |a „Top 12“ versenyen a harmadik helyen végzett). A csapat tartaléka: juhász. Csehszlovák részről Orlows-, ki, Dvoŕáček, Panský, Uhlíko­vá és Hrachová áll készenlét­ben. Valószínű azonban, hogy a csehszlovák válogatott ugyan­abban az összeállításban ját­szik, mint legutóbb Príbram- ban az NSZK ellen (4:3), te­hát Orlowski, Dvorácek és Uh­líková szerepel majd az egyes­ben, Orlowski és Panský, illet­ve Uhlíková a párosban. fellángolás után ismét hideg zuhany következett. Jara szög­letére Gujdár kiindult, majd megtorpant és Worm biztosan fejelt a hálóba. A Honvéd ak­cióiban nem volt elég ötlet és pontosság és legnagyobb hely­zetét a 80. percben Pál hagyta ki, aki közelről a háló tetejére fejelte a labdát. A vendéglátó csapat sorsa a 85. percben tel­jesedett be, amikor Seliger jó labdát kapott, megkerülte hát­védjét és biztosan lőtt a háló­ba. A hátralevő játékidőben említésre méltó már nem tör­tént. | za) BEK A három európai labdarúgó- kupasorozat első mérkőzését már kedden a késő esti órák­ban lejátszották és BEK talál­kozón a nyugatnémet rangelső, az FC Köln együttese 1:0 (0:0), arányban győzött a skót baj­nok Glasgow Rangers ellen. A gólt a találkozó 58. percében Dieter Müller fejelte. A győz­tesek legjobbjai Neumann és D. Müller, a legyőzőiteké Rus­sel és Smith voltak. TENISZ A teniszezők Nagydi jának ♦íurópai sorozata március 19-én a franciaországi Nancybaji ikez- dődiik, március 26 tói Milánó­ban, majd Stuttgartban folyta­tód iik, április 2-tői Rotterdam és Nizza fogadja a teniszsport kiválóságait, s éppen e rivie- rai városban cseréli föl a fe­dett pályát a salakosra. Az­után már a híres salakpályás tornáik következnek Monte Car ló ban és Kairóban. A sportfogadás hírei A Sportka 9. játékhete I. hú­zásának nyereményei: I. díj: egy nyertes — 200 OCÖ korona, II. díj prémiummal: 2 nyertes á 57 240 korona, II. díj: 220 nyertes á 7240 koro­na, III. díj: 9977 nyertes á 250 korona, IV. díj: 146 965 nyertes á 25 korona. A II. húzás nyereményelosz­tása: I. díj: nincs nyertes, II. díj prémiummal: egy nyertes — 80 880 korona, II. díj: 48 nyer­tes á 30 880 korona, III. díj: 2894 nyertes á 715 korona, IV. díj: 65 567 nyertes á 60 koro­na. A Sazka 9. játékhetének nyereményei: I. díj: 88 nyertes á 1940 ko­rona, II. díj: 2342 nyertes á 125 koruna, III. díj: 22 933 nyertes á 15 korona. — ESEMÉNYEK 1*179 111. 8. Lengyelország síugróbajnok­ságát nagysáncon Fijas nyerte 117 és 109,5 méteres ugrások­kal. 2. Bobak, 3. Dlugopolski. Egyébként Fijas 117 méter hosszú ugrása sánccsúcs. A szovjet jégkorong-baj- nokság keddi mérkőzésén a CSZKA Moszkva 7:3-ra verte a a Szpartak Moszkvát és a már bajnok CSZKA 69 ponttal áll a táblázat élén. A második helye­zett Dinamó Moszkvának 56, a Szpartak Moszkvának 56, a Di­namó Rigának 43 és a Krilja Szovjetovnak 41 pontja van. Rossz időjárási viszonyok miatt elhalasztották a Kanadá­ban sorra kerülő Világ Kupa versenyre készülő sízők edzé­seit. Mint ismeretes, a Világ Kupa-küzdelmekre holnap ke­rülne sor. A kolumbiai Duitamá- ban március 19-én nagyszabású nemzetközi hosszútávfutó ver­senyt rendeznek. A nevezések szerint rajthoz áll a müncheni és a montreali olimpia hőse, a finn Lasse Viren és indul az el­múlt esztendő „csodafutója“ a kenyai Henry Rono, a négy­szeres világcsúcstartó is. Továbbra is Hnrisz SznasczVij vezet a müncheni nemzetközi sakktornán. Az exvilágbajnok a 8. fordulóban győzött a nyu­gatnémet Pfleger ellen. Néhány további eredmény: Hübner—■ Unzicker 0,5:0,5, Andersson— Unzicker 1:0. Az élcsoport: Szpasszkij 6, Hübner 5,5, An­dersson 4,5 (1). Az amerikai —kanadai profi jégkorong-liga legutóbbi fordulója: Buffalo— New York Islanders 3:2, Philadelphia Flyers—Colorado Rockies 5:0. Taskentban befejeződött a nemzetközi ifjúsági labdarúgó- torna, melynek döntőjében 30 000 néző előtt az NSZK csa­pata hosszabbítás után 5:2-re nyert az NDK ellen. A rendes játékidőben 2:2 volt az ered­mény. A harmadik helyet a Szovjetunió csapata szerezte meg. A CH Košice vízilabda baj­nokcsapata elutazott Dániába, ahol görög, svéd és dán együt­tesek társaságában részt vesz egy nemzetközi tornán. A Rio de Janeiro-i nemzet­közi tenisztorna férfi egyesé­nek döntőjében az amerikai Tanner 4:6, 7:6, 7:6, 6:3, arány­ban nyert az argentin ■Vilas el­len. A Magyar Labdarúgó Szövet­ség elnöksége kedden rendkí­vüli ülést tartott és a megbe­szélésről a következő közle­ményt adta ki: — Az MLSZ elnöksége nagy figyelemmel kísérte a tavaszi idény első fordulójának mér­kőzéseit. Megállapította: ta­pasztalható volt, hogy egyes csapatok játékosainak akarat­ereje, küzdőszelleme nem fe­lelt meg a kívánalmaknak. Nagy csalódást okoztak a te­levízió képernyője előtt a Va­sas-labdarúgók, ugyanígy a Videoton—Csepel mérkőzés futballistái. Az MLSZ elnöksé­ge elismeréssel vette tudomá­sul, hogy a Videoton elnöksé­ge — egyetértésben a bázis­vállalat vezetésével — nem jutái mazza a Csepel elleni mérkőzést, három játékosát to­vábbi büntetésben részesíti. Az MLSZ elnöksége a jövő­ben is hétről hétre értékeli a fordulókat és az elismerés mellett szankciókat (pontlevo­nást, büntető pontok stb.) Is alkalmaz azokkal a csapatok­kal szemben, amelyek a tisz- tessséges, odaadó küzdeni tu­dást a mérkőzésen nem telje­sítik. VIETNAM VÉBEWÍÉSE&I (CSTK) — Hazánk dolgozóival együtt a sportolók is tilta­koznak a pekingi vezetők expanzív politikája elten, a Viel> nami Szocialista Köztársaság ellen intézett kínai agresszió-' va! kapcsolatban. A sobéslavi Aeroklub nyilatkozatában többek között ez áll: „Felháborodással fogadtuk a hírt, hogy a kínai csapatok megtámadták a Vietnami Szocialista Köztársaságot. A hős vietnami nép ellen indított támadás a pekingi politika aljas­ságáról tanúskodik. Követeljük a kínai csapatoknak Vietnam­ból való azonnali kivonulását!“ Hasonló nyilatkozatokat tet­tek más egyletek tagjai, hazánk érdemes sportolói is. Az erélyes tiltakozási hullámhoz csatlakoztak a tornaijai (Šafá­rikovo) sportolók, akik részt vettek a Honvédelmi Szövet­ség évzáró taggyűlésén, továbbá a brnói Lokomotíva testne­velési egylet évzáró konferenciájának résztvevői, a Horni Bradlo testnevelési egylet tagjai, a Csehszlovák Testenevelé* si Szövetség Cseh Központi Bizottsága hegyi mentőszolgála­tának tagjai, a Sokol Litohlavy egylet sportolói, akik részt vettek Prachaticében a Testnevelési Szövetség járási bizott­ságának 4. plenáris ülésén, ugyancsak a Jindrichüv Hradec-1 Slovan sportegyesüiet jégkorongnzót is. MEGUGROTT A SLOVAN Öröm a Slovan Bratislava táborában, mert a 38. fordulóban az együttes idegenből elhozta a pontokat, s ugyanakkor az addig legnagyobb vetélytársként szánton tartott Dukla Jihla­va otthonában szenvedett vereséget a rapszodikus, de ezút­tal nagyon jól játszó Tesla Pardubice együttesétől. A jihla-* vaiak hátránya kétségtelen. A következő fordulóban, a Slo­van jegén szerepelnek, míg a Vítkovice, amely pontszámban beérte a Dukla csapatát, a Sparta Praha együttesét fogadja, így az is előfordulhat, hogy a Vítkovice helyet cserél a Jih- lavával. Egyébként a liga nagy rangadója, a Slovan—Jihlava mérkőzés szombatnn kerül sorra, míg a többiek ebben a pá-^ rosításban küzdenek a bajnoki pontokérl: Tesla Pardubice—^ VSŽ Košice, Motor České Budejovice—Trenčín, Kladno—Litvi­nov, Brno—Gottwaldov. Trenfcínben nagyon magabiz­tosan kezdett a Slovan és az­után végig kezében tartotta a játék irányítását. A hajrában a hazai csapat még többet érhe­tett volna el, de 5:3-as ember­előnye során egyik játékosa fegyelmezetlensége miatt csök­kent az említett előny, s ma­radt a vendégek háromgólos vezetése, amely a győzelem arányát is jelentette. A Šťast- ný-fivérek alakzata négy gól­lal járult hozzá az értékes si­kerhez. Szinte közmondásosan jó a Dukla Jihlava erőnléte, de a mai összetétel mégis azt iga­zolta, hogy a jóból is megárt a sok. Túl nagy és gyakori volt a Dukla igénybevétele az előző napok során, s ennek a pontküzdelemben látta kárát. A baráti hadseregek tornáján szinte egyenlő ellenfélként küzdött a világhírű CSZKA Moszkva csapatával, csak mi­nimális arányban maradt alul, de a liga-folytatásokban az előző nagy idegfeszültség érez­tette hatását, elsősorban Krá­lik kapus és az egész véde­lem teljesítményén. Azután meg az is igaz, hogy Martinec, aki nemrégen éppen a Dukla Jihlava soraiban szerepelt, na­gyon tudta, mit kell nyújtania volt társai ellen és óriási já­téktapasztalata szárnyakat adott a többi pardubicei jég- korongozónak is. A Kladno nagyon messze van attól a formától, amely az elő­ző bajnoki évben az első he­lyet biztosította számára, s már bajnoki címe megvédésére nem is gondolhat. Sok dolga volt a Zetor Brno együttesével, míg a minimális arányú győ­zelmet biztosítani tudta. Nagyon nehéz helyzetbe ke­rült a VSŽ Košice együttese, sok volt sérültje a Vítkovice elleni mérkőzés előtt. Akik he­lyettük lehetőséget kaptak, de­rekasan küzdöttek ugyan, de még a szerencse is elpártolt tőlük. Döntő tényező volt, hogy, a kassaiak harmadik hármas** fogata gyengén látta el védő* feladatát és szereplése idején terhelte meg Svitana hálóját a rámenős vítkovicei csapat négy góllal. Pontosan adogatott, figyel­mesen védekezett a Sparta és négy csatárhármast váltogat lőtt. Sokáig úgy tűnt, hogy jel­legzetes labdarúgó-eredmény** nyel győz, amikor szinte köz-* vetlenül a befejezés előtt Bubj la gólja legalább a döntetlent biztosította a házigazda Litvi­nov számára. Furcsa eset történt Gottwal- dovban. A hazai csapat egy góllal vezetett a hajrában és a befejezés előtt 3 perccel a vendég budéjovicei csapat lej hívta a kapusát, mindenáron egyenlíteni akart, s ekkor egy jól eltalált lövés negyedszer is a Motor hálójába jutott, így az utolsó helyezett jobban megközelítette az előtte álló­kat és még bízhat a hátralévő hat fordulóban. (zaj 1. Slovan 2. Jihlava 3; Vitkov. 4. Kladno 5. Litvin. 6. Kosice 7. Pardub. 8. Sparta 9. Brno 10. Trent. 71. Budéj. 12. Gottw. 38 24 38 21 38 23 38 19 38 17 38 15 38 14 38 12 38 14 38 9 38 11 38 10 5 9 187 7 10 134 3 12 154 5 14 144 7 14 142 8 15 141 9 15 133 10 16 118 3 21 111 11 18 305 6 21 107 4 24 102 111 53 73 49 121 49 120 43 130 41 157 38 ;136 37 124 34 144 31 148 29 141 28 173 24 A Partizán Beograd férfi kosárlabdacsapata bejutott » Koracs Kupa döntőjébe, miután a második mérkőzést is meg­nyerte a Jugoplasztika Split el­len. Az első mérkőzésen 97:96, a másodikon 98:96 voit az eredmény. i £ o c- ^ §§!^> ^ ^ n _ öl. •> O Cb S O (. ^ pl ^ 1 * o g Ä >• „ -K. 0>,0 c 00 C ^ ÍÖ Q Ö to Q) V S ^ N Ó 8 g öiS c ^ & a o'kd ^ ÜÜ’S’g* S5 ti a tu äi r ~ ^ c a |SŠ a Ä'a 1-SssS § s „ .Si. N’S’g -ÄÍ3 , c S « n Ä o a C’ľAí V n t * ^ o o -V <3 C3> 2 K « 3 I S C üj C fiz MLSZ erélyes fellépése