Új Szó, 1979. március (32. évfolyam, 51-77. szám)

1979-03-05 / 54. szám, hétfő

Négy pont a Dukla előnye Az I.labdarúgó-liga második tavaszi fordulójának legnagyobb érdeklődéssel várt uiéjrkózúsén az éllovas Dukla szoros küzdelem­ben minimális különbséggel győzött a második helyen álló Ostra­va ellen és ezzel négy pontra növelte előnyét. A legtöbb gól — négy — a Trnava—Teplice (3:1) és a Lokomotíva—Trenčín f3:1) mérkőzésen született. Józsa László, a Lokomotíva játékosa két gólt szerzett és ezzel belépett a „százasok“ klubjába. A követ­kező forduló párosítása: Sparta — Inter, Prešov—Dukla. Ostrava — Lokomotíva, Trenčín—Trnava, Teplice—Plzeň, ZŤS Košice—Brno, Slávia—Bohemians. Slovu n—B. Bystrica. 3:1 (2:0) Lokomotíva Trenčín Košice, 6000 néző, játékveze­tő: Špalek. Góllövék: Józsa |2), Farkas (tizenegyesből), ill. Ko­vács. A hazaiak nagy játékkedvvel kezdtek és már a 4. percben Józsa révén megszerezték a ve­zetést. Józsa egyébként csapa­ta legjobbjának bizonyult, mindhárom gólból kivette ré­szét. A 31. percben őt buktatta Moravčík a tizenhatoson belül és a megítélt büntetőt Farkas értékesítette. A második félidő elején Kovács szépített, majd a 68. percben józsa ismét fel­iratkozott a gól lövő-listára. Ez volt egyébként Júzsa László századik liga-gólja. A hazai csapatban józsán kí­vül az I. félidőben a közép­pályás sor nyújtóit kiemelkedő teljesítményt, Mórier a 26. perc­ben egy durva belemenés után megsérült és helyére Fecko állt be. A hazaiak karmesteré­nek hiánya a későbbiekben ér­ződött a csapat teljesítményén. A vendégek csak a második félidő elején voltak egyenrangú ellenfelek, a Lokomotíva végig többet kezdeményezett és akár nagyobb arányban is győzhetett volna. SPORTHÍRADÚ 0 A prágai nemzetközi úszó­verseny második napfán a leg­jobb eredmény a női 400Ü mé­teres vegyesúszásban született, melyben az NDK-beli Klaan 4:51,6 perccel szerezte meg a győzelmet. 0 Samek a második, Skoda a harmadik helyen végzett a nyugat-németországi Oberst dorfban tartott nemzetközi sí­repülőhéten. A győzelmet az NDK-beli Hille szerezte meg. 9 A harmadik súlyemelő Duna Kupa-sorozat 5. fordulójá­ban Tatabányán kitűnően sze­repeltek a hazai versenyzők. Magyarország szerezte a leg­több pontot és összetettben át­vetette a vezetést Bulgária és Csehszlovákia előtt. • A tallini sakktorna 8. for­dulója után Tál vezet 6 pont­tal (1 függő), 2. Petroszjan 5 (1), 3.—4. Bronstejn (mind szovjet) és Lehtinský (cseh­szlovák) 5—5 p. % Gajdošová a 7.—8., Ko­nečný a 10. helyen végzett a párizsi tornászversenyen. A nők versenyében a szovjet Filatova és az amerikai Canary holt­versenyben végzett az élen. A férfiaknál a szovjet Belen­ko bizonyult a legjobbnak. Zbrojovka Slávia Brnu, 20 000 néző. játékveze­tő: Marko. Góllövök: Janečka és Horný. A Kroupa nélkül játszó ha­zaiak közepes teljesítménnyel is biztosan győzlek. A vendégek a 60. perctől líz lőre fogyat­koztak, mivel a játéikvezető pi­ros lapot mutatott D. Hordá­nak. A találkozó árnyoldala, hogy a hazai Kosár a mérkő­zés utolsó percében lábtörést szenvedett. zrsKor.ce 1:0 (0:0) Pizeü, 3000 néző. játékvezető: Hora, gótlövő: Šithavý. A vendégek a 83. percig áll­ni tudták a meg-megújuló ha­zai rohamokat, ekkor azonban Barák átadásából Šilhavý meg­szerezte a Plzeň győztes gól­ját. Mindkét csapat legnehe­zebb ellenfele a mély, sáros talaj volt. 1:0 (1:0) Bohemions Sloven Prága, 10 000 néző, játékve­zető: Kmec. Góllövó. Dobiáš (tizenegyesből). A nézők csak a győzelemnek örülhettek, a két csapat telje­sítményének már kevésbé. Az egyetlen gól a 24. percben született. A Bohemians Gogh kezezése után jutott tizenegyes­hez, melyet Dobiás értékesített. 1:0 (0:0) Dukla Ostrava Prága, 5000 néző, játékveze­tő: Szilvássy. Góllövő: Barmoš. Mindkét csapat már az első perctől igazolta, hogy a bajnoki mezőny legjobbjai közé tarto­zik. Szünet után már a 46. percben megszületett a két pont sorsát eldöntő gól. Bar­mos lövése meglepte Schmuk- kert, a liga legidősebb játéko­sát. 3:1 (2:1) Trnava Teplice Trnava, 10 000 néző, játékve­zető: Grégr. Góliövők: Dián (2), Martinák, ill. Šourek. Főleg Martinák jelentett ál­landó veszélyt a Teplice kapu­jára és két tökéletes átadását Dián értékesítette. Viszont Gaš- parik, Badura és maga Marti­nák is százszázalékos gólhely­zeteket hagytak ki. A vendé­gek gyakorlatilag csak egy tá­madást vezettek, abból is gól lett. @ iippelüakjf 10. fogadóhét 1979 III. 5. I. LABDARÚGÓ-LIGA 1. Sparta Praha—Inter Bra­tislava. Az első tavaszi fordu­lóban a prágai csapat jó játék­kal kiütéses győzelmet aratott a Prešov ellen. Tippünk: 1. 2. Tatran Prešuv — Dukla Pra­ha. A bajnoki címre pályázó vendégcsapat győzelme való­színűbb. Tippünk: 2. 3. Baník Ostrava—Lokomotí­va Košice. Bár a papírforma a hazai csapatot teszi esélyessé, könnyen meglehet, hogy a vas­utascsapat meglepetést szerez. Tippünk: 0, 1. 4. Jednota Trenčín—Spartak Trnava. A rangadónak beillő találkozón valószínűbb a dön­tetlen. Tippünk: 0. 5. Sklo Union Tepíice—Sko­da Plzeň. A tepliceiek ottho­nukban ritkán vesztenek pon­tot. Most is teljes hazai siker várható. Tippünk: 1. 6. ZŤS Košice—Zbrojovka Br­no. A játékerőt tekintve a ven­dégek esélyesebbek, de lehet, hogy ezúttal a hazai pálya elő­nye dönt majd. Tippünk: 0, 1. 7. Slávia Praha—Bohemians. A fővárosi rangadó háromesé­lyes. Tippünk: 1, 0, 2. 8. Slovan Bratislava—Dukla Banská Bystrica. Ha a Slovan meg tudja ismételni a Zbro­jovka elleni játékát, nem lehet kétséges a győzelme. Tippünk: 1. I. JÉGKORONG LIGA 3. Poldi Kladno—Litvinov. Legutóbb a bajnok Kladno ide­genben a České Budéjovice je­gén győzött. Tippünk: 1. 10. Ceské Budéjovice—Dukla Trenčín. Az utolsó előtti hely sorsa forog kockán. Tippünk: 0, 1. 11. Slovan Bratislava—Dukla Jihlava. A szakemberek már hetekkel ezelőtt megjósolták, hogy ez a mérkőzés eldöntheti a bajnoki cím sorsát. Tippünk: 1, 0. 12. Pardubice—VSŽ Košice. Tét nélküli találkozó, mindkét együttes a középmezőnyben ta­nyázik. Tippünk: 0, 1. Kikapott a Honvéd, élre ugrott a Ferencváros Szombaton megkezdődött az NB I. tavaszi idénye, a csapatok folytatták pontvadászatukat. Már az első fordulóban vaskos meg­lepetés született, a Tatabánya biztosan győzte le az őszi első Honvédot. A Ferencváros lagymatag játékkal győzött minimális arányban a Salgótarján ellen, de így is egypontos előnnyel át­vette a vezetést. Az Újpesti Dózsa is csak közepes játékkal fek­tette kétvállra a Vasas Izzót. Sziporkázott és fél tucat gólt lőtt a Zalaegerszeg. Egyedül a Rába ETO-nak sikerült idegenben győz­nie, míg a MÁV Előre pontot rabolt Pécsett. A góllövő lista állása: 16 gó­los: Fazekas (Ú. Dózsa) 15 gó­los Fekete (Ű. Dózsa), 11 gólos: Weimper (Bp. Honvéd). A második tavaszi fordulóra március 10-én ikerül sor a kö­vetkező párosításban: MÁV Elő­re—Ferencváros, Bp. Honvéd— Békéscsaba, Salgótarján—Video­ton, Rába ETO—Újpesti Dózsa, MTK-VM—Diósgyőr, Vasas—Du- naújvávros, Csepel—Tatabánya, Vasas Izzó—Zalaegerszeg, Szom­bathely—Pécs. ZALAEGERSZEG — SZOMBAT­HELY 6:1 (2:1) Góllővők: Csepregi (2), Miha- lecz (2 — egyet tizenegyesből), Péter, Simon, ill. Kereki (tizen­egyesből). A vendégcsapat három újon­cot szerepeltetett, s mint az eredmény mutatja, nem sok si­kerrel. Ezzel szinte reményte­len helyzetbe került a szombat- helyi csapat. PÉCS — MÁV ELŐRE 1:1 (1:0) Góllövök: Varga, ill. Lazsányi. Közepes színvonal. Forduló­pontot jelentett az első 39 perc után, hogy Dárdai kihagyott egy büntetőt. BÉKÉSCSABA — RÁBA ETO 0:1 (0:0) Góllövő: Pclöskei. Unalmas első félidő után a vendégek szervezett, higgadt játékuknak köszönhették a két pontot. DIÓSGYŐR — VASAS 3:0 (0:0) Góllövőik Oláh, Somogyi (ön­gól) és Tatár. Ez nem a régi Vasas. Még ilyen arányban is megérdemelte a vereséget. TATABÁNYA — HONVÉD 3:0 (3:0) Góllövök: Csapó, P. Nagy és Arany. Az első félidő volt izgalmas. A hazaiak gyors góljaikkal mindjárt el is döntötték a mérkőzést. Szünet után meddő Honvéd-fölény untatta a 10 0011 nézőt. Gyenge bemutatkozása volt ez az egyetlen magyar ku­pacsapatnak, amely jövő szer­dán a Duisburg ellen otthon UEFA Kupa-mérkőzést játszik. DUNAÚJVÁROS — MTK-VM 3:0 (3:0) Góllövők: Bódi (2) és Kuti. Kiállítva Fajkusz a 19. percben. Az első tíz percben két gól­lal vezetett a Dunaújváros, majd tíz emberrel is lőtt még egy gólt és végig kezdeményezett. ÚJPESTI DÖZSA — VASAS IZZÖ 3:0 (2:0) Góllövök: Fekete, Kardos és Fazekas (tizenegyesből). A két hosszú útról hazatért csapat úgy nyilatkozott, hogy tengerentúli portyájuk jól sike­rült. Ez viszont nem látszott meg a Megyeri úti találkozón. FERENCVÁROS — SALGÓTARJÁN 1:0 (1:0) Gól lövő: Pusztai. ' Unalmas, gyakran füttyel kí­sért, mérkőzés. A zöld-fehér együttes csak nehezen nyert a jól védekező bányászcsapat el­len. A 80. percben Pogány gyen­gén lőtt tizenegyesét Szűcs ka­pus hárította. Ajándék büntető volt, sokak szerint Pogány nem is akarta berúgni. VIDEOTON — CSEPEL 0:0 Nem sok öröme telt a közön­ségnek ezen az unalmas és lé­lek nélküli találkozón. Sokak szerint jobb lett volna, ha le­oltják a világítást és sötétben játszanak, mert akkor legalább nem bosszankodtak volna és takarékoskodtak volna az áram­mal is. Az NB I. állása: 1. Ferencv. 18 11 5 2 40:21 27 2. Honvéd 18 11 4 3 43:16 26 3. Újpest 18 10 6 2 46:22 26 4. Diósgyőr 18 1 1 2 5 29:24 24 5. Rába ETO 18 7 7 4 23:14 21 6. Tatabánya 18 8 5 5 43:26 21 7. Salgótarj. 18 6 6 6 27:25 18 8 . Pécs 18 5 8 5 16:22 18 9. Videoton 18 5 7 6 20:24 17 10. Békéscsaba 18 6 4 8 19:20 16 11. Zalaegersz. 18 5 6 7 19:20 16 12. Dunaújv. 18 5 6 7 24:28 16 13. Vasas 18 4 7 7 23:30 15 14. MÁV Előre 18 5 5 8 14:31 15 15. MTK-VM 18 5 4 9 22:26 14 16. Csepel 18 3 7 8 21:27 13 17. Szóm bath. 18 5 2 11 10:46 12 18. Vasas Izzó 18 2 5 11 18:35 9 sBpoBr,CÜ 2:0 (0:0) Banská Bystrica. 4000 néző, játékvezető: Christóv. Góliövők: Majzlík és Kotian. Két ellentétes játékstílusú csapatot láthattak a nézők. A hazaiak, akik feledtetni akar­ták az első tavaszi fordulóban elszenvedett súlyos vereséget, gyors, korszerű támadásokkal próbálkoztak. A Sparta a lab­da tartására, a biztonságra tö­rekedett. A 71. percig gól nél­küli volt a mérkőzés állása, ekkor Karakó beadását Majz­lík értékesítette. Három perc­cel később Kotian, aki csak röviddel azelőtt jött a pályára, beállította a végeredményt. p/JL 1:1 (1:0) Bratislava, 3000 néző, játék­vezető: Litos. Góliövők: Luprich Itizenegyesből), ill. Šálka. Az Inter otthonában vissza­adta azt a pontot, amelyet ősszel a Tatran ajándékozott neki saját pályáján. A bratisla­vai együttes Luprich tizenegye­sével a 27. percben vezetéshez jutott. A vendégek Šálka révén az 56. percben egyenlítettek, majd irgalmasnak bizonyultak az Interrel szemben: a 71. perc­ben Jurkeinik a tizenhatoson belül szabálytalanul szerelte Vargát, aki elesett és a játék­vezető a tizenegyes pontra mu­tatott — Sobota lövését azon­ban Kovai’ík hárította. A két csapat nyílt sisakkal játszott. ,Az Inter gyakrabban birtokolta a labdát, de a játé­kosok mindig időt adtak az el­lenfél védelmének a tömörülés-' hez. A vendégek számos ellen­támadást vezettek, de csatára­ik a gólhelyzeteket elkörülmé- nyeskedték. Az I. labdarúgó-liga táblá­za ta: 1. Dukle 17 113 1 3 43:11 27 2. Ostrava 1(7 10 3 4 31:14 23 3. Brno 1,7 9 3 5 37:21 21 4. Bohemians 17 7 5 5 25:24 19 5. Trnava 17 4 10 3 21:10 18 6 b. Bystrica 17 8 1 « 30:34 17 7. Sparta 17 6 4 1 25:211 16 8. Slovan 17 6 4 7 25:23 16 9. Lokomotíva 117 8 0 9 28:27 16 10. Imter 17 6 3 8 19:21 15 Hl. Slávia 17 6 3 8 27:31 15 12. Trenčín 17 6 2 9 20:30 14 1.3. ZTS Košice 17 6 2 9 23:40 14 14. Plzeň 1/7 5 4 8 16:26 14 Ii5. Prešov 17 4 6 7 13:32 14 ]i6. Teplice 17 5 3 9 21:30 13 I. RÖPLABDA-LIGA Férfiak — A döntő, 1.—5. helyet eldöntő csoport első tor­nájára Bratislavában került sor. A táblázat élén nem történt vál­tozás, továbbra is a bajnoki címet védő ČH Bratislava (a BEK újdonsült győztese) vezet 3 pontos előnnyel az RH Pra­ha előtt. Az eredményekből: CH Bratislava—RH Praha 3:0, Aero Odolena Voda — Slávia VŠ Praha 0:3, ČH Bratislava—Aero Odolena Voda 3:1, Slávia Pra­ha—ČH Bratislava 3:1, RH Pra­ha—Slávia UK 3:0, Slávia UK — ČH Bratislava 0:3. A 6.—10. helyért Osti nad Labemben küzdöttek a csapa­tok. A csoport állása az első torna után: 6. Dukla Liberec 33, 7. Osti nad Labem 33, 8. Č. Budéjovice 32 pont. Az ered­ményekből: Č. Budéjovice— VŽKG 3:2, Liberec—Ústi nad Labem 2:3, VŽKG—Dukla Libe­rec 1:3, Ústí nad Labem—VŽKG 3:0, Dukla Liberec—Zbrojovka 3:1. A sportfogadás hírei ­A ŠPORTKA S. játékhete L hú­zásának nyerőszámai: B 7 19 21 28 47 Prémiumszám: 18 A II. húzás nyerőszámai: 8 8 14 16 41 45 Prémiumszám: 25 A SAZKA 9. játékhete t izén kel­ta Iá latos szelvénye: 123458789 10 11 12 111111101 2 0 1 Nők — A döntő csoport — 1.—4. helyért — mérkőzéseinek színhelye Prága volt. A bajnok­ság állása az első torna után: 1. RH Praha 33, 2. ČH Bra­tislava 30, 3. Slávia UK 27 pont. Az eredményekből: RH Praha—Slávia UK 3:1, ČH Bra­tislava— KPS Brno 3:1, RH Pra­ha—KPS Brno 3:0, ČH Bratis­lava—Slávia UK 2:3, Slávia UK —KPS Brno 3:0, RH Praha—ČH Bratislava 3:1. Prágában az 5.—-8. helyért játszottak. Az eredményekből: Univerzita Olomouc—Lok. Li­berec 3:1, NHKG Ostrava—Slá­via Praha 0:3, Lok. Liberec— NHKG 3:0, Slávia Praha—Olo­mouc 2:3. A sorrend: 5. Lok. Liberec 25, 6. Slávia Praha 24, 7. Olomouc 22 pont. Olimpiai sorsolás a férfi kézilabdában Barcelonában a férfi kézi­labda-világbajnokság B-csoport- iának befejeztével kisorsolták a moszkvai olimpia férfi kžzi- tabdatornájának csoportbeosz­tását. Az I. csoport résztvevői: Szovjetunió, NDK, Lengyelor­szág, Románia, Svájc és az amerikai kontinens képviselő­je. II. csoport: NSZK, Dánia, Jugoszlávia, Spanyolország, va­lamint az ázsiai és afrikai se­lejtező győztese. A csoportgyőztesek az olim­piai aranyénemért játszhatnak, a második helyezettek a bronz­éremért. Bajnoki pontokért t.upricn tizenegyes gol|ávaI futott vezeteshez az Inter a Prešov elleni találkozón. Felvételünk a gól előtti pillanatot örökítette n>eg (Vojtišek felv.J