Új Szó, 1978. október (31. évfolyam, 272-301. szám)

1978-10-05 / 275. szám, csütörtök

Sikeres Európa-bajnoki rajt Svédország-Csehszlovákia 1:3 (1:1) A csehszlovák labdarúgó-válugalolt tegnap Stockholmban megkezdte Európa-bajnoki szereplést Svédország ellen. Mint fcimeretes, ebben a csoportban szerepel még Franciaország és Luxemburg. A 15 000 néző előtt sorra kerülő mérkőzésre így állt fel a két csapat — SVÉDORSZÁG: Hellstrom — Borg, Nordqvist, Aman, Arvidsson — Larssnn, Linderoth, Nordgreen — Grönhagen, Berggren, Wendt. CSEHSZLOVÁKIA: Michalík — Barmoš, Vojáček, Ondruä, Gogh — Pollák, Štambacher. Gaj- dú&ek — Masný, Kroupa, Nehoda. Mindenki azt várta, hogy a svéd válogatott az első perceik­ben igyekszik majd lerohanni ellenfelét. Nem így történt, el­sősorban azért, mert a cseh­szlovák csapat nagyon aktívan futballozott, minden alkalmat megragadott arra, hogy Hell- ström kapuja elé kerüljön. A 'középpályások szorosan fedez­ték embereiket és így a ven­déglátók nem tudtak kibónta- ikozni. Ennek következtében nem alakult ki nagy iram, a színvonalról nem is beszélve. A (két kapu alig alig forgott ve­szélyben. Svédország válogatottja a 13. percben szerezte meg a veze­tést, tizenegyesből. Gőgli a ti­zenhatoson belül elakasztotta a Inni készülő Nordgreent és a skót Gordon játékvezető bünte­tőt ítélt. A labdának a jobb­hátvéd Borg futott neki és « jobbra vetődő Michalík mellett a bal sarokba lőtt. Nem sokáig örülhettek azon­ban a vezetésnek a svédek. A 17. percben Barmoš felfutott, atadása a tisztán álló Kroupá- hoz került, akinek lecsúszott a labda a lábáról, így került Mas­ný elé és a jobbszélso tizenkét méterről egyenlített. Ennél a gólnál bizony elaludt a svéd védelem, amely az égész fél­idő folyamán meglehetősen sok teret biztosított a csehszlovák játékosoknak, akik ennek kö­vetkeztében néhányszor jó helyzetbe is kerültek. Amint már említettük, nem sok emlílésreméltó dolog tör­tént az első 45 perc folyamán. A 30. percben Masný egyéni alakítás után az oldalhálóba lőtt. Tíz perccel később Wendt 25 méteres nagyerejü szabad­rúgását ütötte szögletre Micha­lík. Szerencséje volt a cseh­szlovák kapusnak, hogy a ka­pu közepébe tartott a labda. Egyébként a két gólon ez volt EREDMÉNYEK — ESEMÉNYEK Súlyos betegség után el­hunyt a 27 éves Alekszander Bjelov, volt szovjet kosárlabda­válogatott, aki tagja volt az olimpiai bajnokságot nyert szovjet együttesnek. Az NDK-ban portyázó Spar­tak Trnava labdarúgó-csapata kétszer találkozott az Union Berlin együttesével és 1:0, il­letve 5:2 arányban nyert. Ha Anatolij Karpov megvédi világbajnoki címét, akkor tag­ja lesz a szovjet válogatottnak, amely részt vesz a Buenos Ai- res-i sakk-olimpián. Továbbá számolnak még Petroszjan, Tál és Polugajevszkij játékával. Rácz Katalin második A vívó Világ Kupában idei eredményei alapján az előkelő helyen rangsorolták Loksáné- Rácz Katalint, aki VB-n ezüst­érmet nyert. Fegyvernemen­ként az élen a következők vé­geztek: Női tőr: 1. Szidorova (szov­jet) 58, 2. Rácz Katalin fcseh- szlovák) 52, 3. Bjelova (szov­jet) 52 pont. Férfi tőr: 1. Fia­ment (francia) 56, 2. Behr (nyugatnémet) 42, 3. Kuki (ro-. mán) 40 pont. Párbajtőr: 1. Ri- baud (francia) 56, 2. Pusch (nyugatnémet) 51, 3. Abusah- metov (szovjet) 41. Kard: 1. Krovopuszkov 66, 2. Burcev (mindkettő szovjet) 54, 3. Ge­dövári (magyar) 52 pont. Az olimpiai lain 18. egyen­ként tizenhatemeletes épületé­nek egyikébe már beköltöztek az első lakók. No. még nem sportolók, csak a leendő olim­piai fain irányítói. A szervezők természetesen a központi iga** gatási épület elkészülte után átköltöznek irodáikba, de má­ris a helyszínen tartózkodnak és döntenek a versenyzők el­helyezésével és fogadásával kapcsolatos kérdésekben. A FIATALOK SIKERE Váratlan és nagyon értékes győzelmet aratott a 21 éven aluli csehszlovák labdarúgó-vá- logatott Börlangeban, ahol EB- mérkőzésen 1:0 arányban nyert Svédország ellen. A gólt a 75. percben Janefika lőtte. A svéd fiatalok szinte végigtámadták a mérkőzést, de . a csatárok nem tudták értékesíteni a hely­zetet. A győztes gól előtt ax egyik svéd védő elvétette a labdát, P. Herda Janeckához játszott és o nem hibázott. A találkozót 2000 néző előtt a norvég Björnstadt vezette. Csehszlovákia válogatottja a következő összeállításban ját­szott: StromSik — Zrnbec, Pé- cháček, Valent, Jozef — Sru- bár | Chalúpka I, Zelenský, Bre- zik, P. Herda — Janečka, Ta- káč (Pokluda). Kikapott a Honvéd A magyar labdarúgó NB I. tegnapi, 7. fordulójának érde­kessége, hogy elszenvedte első vereségét a Budapesti Hon­véd. A többi mérkőzésen a várakozásnak megfelelő eredmé­nyek születtek. Az Újpesti Dózsa—Ferencváros rangadóról, valamint a Rába ETO—Szombat hely mérkőzésről lapzártáig nem kaptunk jelentést. A 8. forduló találkozóira aktóber 14- én, szombaton kerül sor: Ferencváros—Pécs, MÁV Előre—Hon­véd, Vasas—Videoton, Ü. Dózsa—Békéscsaba, MTK-VM—Rába ETO, Zalaegerszeg—Dunaújváros, Diósgyőr—Salgótarján, Tata­bánya—Vasas Izzó, Szombathely—Csepel. 197« X. 5. Honvéd—Vasas 1:2 (1:1). Gól­lövők: Nagy Antal, ill. Kovács és Váradí. A Honvéd szinte vé­gigtámadta a mérkőzést, de nem tudta kihasználni a hely­zeteket. A 89. percben Váradí kihagyott egy tizenegyest. Csepel—MÁV Előre 5:0 (1:0). Góllövők: Somogyi |2), Hangai, Csordás és Kökény. Az unal­mas első félidő után nagy fö­lénybe került a Csepel és könnyed, tetszetős játékkal szerezte meg idei első győzel­mét. Pécs—MTK-VM 1:0 (1:0). Góllövő: Dárdai. A pécsiek egyetlen gólja elegendőnek bi­zonyult a győzelemhez, mert a tavalyi bajnokságban jól szereplő MTK hiába védeke­zett szervezetten, ha támadói nem tudtak gólhelyzetbe ke­rülni. Videoton—Diósgyőr 0:0. A fe­hérvári csapat rövid Időn belül másodszor hullajt el pontot otthonában, mert csatárai kép­telenek bevenni az elleniéi kapuját. Hiába, Szabó, Májer és Csongrádi hiányát — mind­hárman katonák — megérzi az együttes. Békéscsaba—Zalaegerszeg 3:1 (1:1). Góllövők: Ravasz, Pász­tor, Mihalecz (öngól), ill. Józsi. A csabaiak a középpályán erő­sebbek voltak, ennek köszön­hették győzelmüket. Salgótarján—Tatabánya 3:3 (2:0). Góllövők: Földi, Berin- dan, Bíró, ill. Arany (2) és He­gyi. Izgalmas, változatos mér­kőzésen a hazaiak már biztos győztesnek látszottak, kétszer is hét gól volt az előnyük, de a vendégek jól hajráztak. Dunaújváros—Vasas Izzó 3:1 (0:0). Góllövők: Szepesi, Bar­tók, Kúti, ill. Nagy Csapnivaló­an unalmas első félidő után a Kohász rákapcsolt, miután a vendégek megszerezték a ve­zetést. A hazaiak megérdemel­ten nyertek. az egyetlen kapura tartó lövés az első félidőben. A félidő haj­rájában három svéd szöglet után következtek meleg hely­zetek a csehszlovák kapu előtt, ám védőinknek sikerült tisz­tázniuk. A svédek bizonyára nem így képzelték el az első 45 per­cet, amely megérdemelten vég­ződött döntetlenül. A csehszlo­vák csapat aktivitása, bátor játéka nem engedte teljesen kibontakozni a vendéglátókat. Sőt, a második félidőben át­vette a játék irányítását és Maxnýnak a 47., Nehodának a 86. percben lőtt góljával a győ­zelmet is megszerezte. Ennél sikeresebb EB-rajtot még el­képzelni sem tudtunk... Manilában tegnap véget ér­tek a férfi kosárlabda-világ­bajnokság csoportmérkőzései, melyek során Olaszország vá­logatottja is biztosította rész­vételét a döntő csoportban. A csehszlovák együttes legyőzte a Dominikai Köztársaság válo­gatottját. A világbajnokság küzdelmei 6-án folytatódnak. A legjobb nyolc között az első iorduló párosítása a következő: Kana­da—Brazília, Olaszország— Egyesült Államok, Fülöp-szige- tek—Jugoszlávia, Szovjetunió —Ausztrália. A legutóbbi eredmények: Csehszlovákia—Dominikai Köz­társaság 82:81 (44:44), Dél-Ko­rea—Szenegál 86:84, Brazília— Puerto Rico 180:88, Olaszország —Kínai NK 125:95. A spoítfmdás hírei A Sportka 40. játékhete 1. húzásának nyereményei. I. díj: egy nyertes — 200 000 korona. II. díj prémiummal: 3 nyertes á 62 635 korona, 11. díj: 105 nyertes á 12 635 koro­na, III. díj: 6065 nyertes á 325 korona, IV. díj: 104 637 nyertes á 30 korona. A II. húzás nyeremény elosz- lása: I. díj: nincs nyertes, II. díj prémiummal: egy nyertes — 64 020 korona, 11. díj: 90 nyer­tes á 14 020 korona, 111. díj: 4276 nyertes á 395 korona, IV. díj: 83 680 nyertes á 40 koro­na. A Sazka 40. játékhetének nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 6 nyertes á 25 205 kotorna, III. díj: 160 nyertes á 2190 korona. MEG KÉT CSAPAT KERETIEN Az I. jégkorong liga idei 3. bajnoki fordulója után ft á Dukla Trenčín vám a táblázat élén. Az új idényt a Dukla ki­tűnően kezdte és úgy tűnik, eredményes játéka nemcsak átmeneti tellángolás, hanem tartósnak ígérkező, jó forma. E*t igazolta az utóbbi, Vítkovice elleni találkozó is, am»kor 4:3 arányban idegenben győzte le veszélyes ellenfelét. Most már csupán ké* csapat dicsekedhet azzal, hogy még nem szenvedett vereséget. A Pardubice a tábiázat második helyezettje, ezúttal is győzött, de csak a második harmadban nyújtott kifogástalan játékot. A Sparta és a Jihlava eddig azonos teljesítménnyel szere­pelt. Egy-egy győzelem, döntet­len és vereség van a számláju­kon. Legutóbbi, egymás elleni Összecsapásuk kiegyensúlyozott küzdelmet hozott. Hajszálon múlott a Sparta veresége, hi­szen a prágaiaknak csak az utolsó másodpercekben sike­rült egyenlíteniük. Kemény, gyors és kitűnő jég- Korongozást láthatott a brnói közönség. A sereghajtó Bude­jovice teljes erőbedobásra késztette a vendéglátók csapa tát, s a mérkőzés sorsa csak az utolsó percekben dőlt el. A VSŽ Košice is jól tartja ma gát. Kedden este a Litvínovot lektette két vállra. Ragyogó játékkal, elsöprő győzelmet aratott a Slovan Bratislava a bajnoki címet vé­dő Kladno lelett. A Šťastný fi­vérek örök veszélyt jelentettek a vendégek kapujára és nem­csak a támadások előkészítésé­ből, hanem a gólütésből is ki­vették részüket. A Slovan az utolsó húsz percben engedett az iramból, s ekkor a játék ki­egyenlítődött. Ha a bratislavai együttesnek sikerül állandósí­tania mostani formáját, akkor még sok örömet szerezhet szurkolótáborának. A jégkorong-bajnokság iránt fordulóról fordulóra mind na­gyobb érdeklődés nyilvánul meg és nem ritkák az oly.m mérkőzések, amelyeket zsúfolt lelátók előtt bonyolítanak le. Ennek nagyon egyszerű az oka. A találkozók érdekes, izgal­makban bővelkedő játékot hoz­nak. A bajnokság 4. fordulójá­nak öt mérkőzését pénteken játsszák: VSŽ—Sparta, Gott­waldov—Slovan, Litvínov-— Brno, Kladno—Budčjovice, Trenčín—Pardubice. Szombaton kerül sor a Jihlava—Vítkovice összecsapásra, melyet a Cseh­szlovák Televízió is közvetít 19.30 órai kezdettel. A bajnokság állása: 1. Trenčín 3 0014:7 6 2. Pardubice 2 10 9:5 5 3. Slovan 201 17:6 4 4. Košice 2Ü1 13:10 4 5. Vítkovice 201 12:104 6. Brno 20 1 8:8 4 7. Sparta 1 11 14:11 á 8 Jihlava 1 1 1 10:9 3 9. Litvínov 10 2 15:13 2 10. Kladno 012 8:17 1! 11. Gottwaldov 0 0 3 8:19 0 12. Budéjovice 003 4:17 d Minden mérkőzés szombaton Szinte hihetetlen: az I. lab­darúgó-liga 7. fordulójának minden mérkőzését szombaton rendezik! A műsor: Lokomotí­va— Sparta (14.30), Plzeň—In­fer, Zbrojovka—Prešov, Dukla B. Bystrica—Trenčín, Slovan— Teplice (15.00), Slávia—VSS (15.00), Trnava—Dukla (16.00)/ Bohemians—Ostrava. A csehszlovák esepatok kupaellenfelei GÓLKIRÁLYOK, VÁLOGATOTTAK, (ELFOORK A Dukla Prahának szeren­cséje van: Paulo Rossi után az Evertonnal Prágába jön az angol I. divízió gólkirálya, Latchlordl Egyike volt azon három játékosnak, akik gólt lőttek Dániának Koppenhágá­ban Európa-bajnoki mérkőzé­sen. Brnó is láthatja majd a lengyel bajnokság gólkirályát. De kik is tulajdonképpen a csehszlovák csapatok ellenfe­lei az európai labdarúgó kupa­küzdelmek második fordulójá­ban? Wisla Krakkó Nem olyan neves csapat, mint mondjuk a Ruch Chor- zow, vagy a Górnik Zabrze, de a legrégibb lengyel klubok közé tartozik: 1906-ban alapí­tották és ötször nyert eddig banjoki címet. Talán 'még em­lékszünk az argentínai világ- bajnokságra, ahol Jacek Gmoch szövetségi kapitány csapatában négy krakkói futballista szere­pelt: a veterán hátvéd Szyma­nowski és Maculewicz, a fiatal középpályás Nawalka és a len­gyel labdarúgás nagy ígérete, a 18 esztendős csatár Iwan. Nem szabad megfeledkeznünk a Wisla kapitányáról, Kmiecik- ről sem, aki az 1974-es világ- banjokságon tagja volt a bronz­érmes lengyel válogatottnak. Ez a labdarúgó az idén másod­szor lett a bajnokság gólkirá­lya 15 góllal. Hogy miért lett bajnok a krakkói együttes? Ki­fizetődött a fiatalokkal való foglalkozás, rájuk épül a csa­pat. A Wisla az új idényben a vártnál gyengébben rajtolt, de most már újra formába len­dült és a táblázat harmadik helyén áll. Shamrock Rowers Az ír Köztársaság legrégibb csapata valószínűleg nem tud­ja, hogy mi vár rá Ostraván. Nem újonc a nemzetközi po­rondon: tízszer nyert bajnok­ságot és huszonegyszer szerez­te meg a kupát. Utoljára 1964- ben lett bajnok és 1969-ben kupavédő. Természetesen ez nem nagyon tetszett a klub vezetőségének, a nézőszám is rohamosan csökkent, alig ez­ren látogatták a csapat mér­kőzéseit és bizony feloszlás fenyegette az egyesületet. De aztán megérkezett a volt híres válogatott, Johny Gilles, a csa­pat mostani 37 esztendős já­tékos edzője és vezetése alatt a Rowers tavaly ismét meg­nyerte a kupát. Ugrásszerűen növekedett a nézőszám is (4000—6000) és a dublini Mill- town stadionban újra van at­moszféra. Napjainkban a Sham­rock Rowers nagyon népszerű együttes, több szurkoló jár mérkőzéseire, mint a bajnok' Bohemians Dublinére. Gilles mellett az ismert Treacy és Dunohy a csapat erőssége. A klub félprofi játékosokat fog- lalkoztat, ám akadnak közöi- tük amatőrök is. Everton Anglia hétszeres bajnokát és háromszoros kupagyőztesét lát­hatják a nézők a csehszlovák fővárosban. Ráadásul ott lesz az elmúlt idény gólkirálya, Latchford, akitől sokat vár a válogatottban Greenwood szö­vetségi kapitány. A klub leg­híresebb játékosa azonban Di­xie Dean volt: az 1927—28-as bajnoki idényben 42 mérkőzé­sen 60 gólt lőtt. És ezt eddig senkinek sem sikerült túlszár­nyalni. A Dukla természetesen a Goodison Parkban fog ját­szani 58 000, nem éppen csen­des szurkoló előtt. És még va­lamit: a klub idén ünnepli fennállása 100. (1) évfordulóját és továbbjutással akar ünne­pelni. Az egyesület elnöke, a 80 esztendős John Moores ta­valy kijelentette, hogy az Ever- tonból európai sikercsapatot kovácsol. És az angol együt­tes most félúton van. Folyta­tódik-e ez az út vagv sem. ah­hoz minden bizonnyal a Duk- lának is lesz egy két szava. |T. V.) Tizenegy gólt lőttek és sok ilyen meleg helyzetet teremtettek a Slovan jégkoronguaói a bajnok Kladno elleni mérkőzésen. Háttal Mrukvia. jobbról BezáJt látható. (Vojtíšek felv.) Olaszország a nyolcas döntőben