Új Szó, 1978. október (31. évfolyam, 272-301. szám)

1978-10-30 / 300. szám, hétfő

k éllovas szoros győzelme Sűrített ütemben folyik az I. jégkorong-liga. Pénteken a 10., tegnap este inár a 11. fordulót játszották. A pénteki mér­kőzésen általában érvényesült a papírforma, meglepetés csu­pán a brnóiak idegenben szerzett pontja és az éllovas VZKG keservesen kiharcolt győzelme a sereghajtó České Budéjuví- ce ellen. PARDUBICE — SLOVAN BRA­TISLAVA 4:2 (1:0, 3:2, 0:0). (.íólütők: Beránek, Palefcek, Nuvák, B. Šťastný, illetve M. Stastny (2). Mindkét csapat igazolta jó formáját. A nézők végig izgalmas, színvonalas küzdelmet láthattak. A házi­gazdák a 33. percben már 3:0 arányban vezettek, ekkor a vendégek kapujába Sakáč he­lyére Norovský állt he. Az utolsó harmadban a vendégek nagy erővel rohamoztak az egyenlítésért, de Crha, a ha­zaiak kapujában válogatott formában védett. VSŽ KOŠICE — KLADNO 4:4 (0:3, 3:0, 1:1 J. Gólütők: J. Lukáfi (2), V. Lu- káč, Brunclík, illetve Machala, Cermák, Nový és Sýkora. A bajnok vendégek az első har­madban alaposan helybenhagy­ták a VSŽ csapatát. A játék alapján a Poldi csapata az első húsz percben megérdemelten jutott a háromgólos vezetés­hez. A második játékrészben fordult a koaka, a hazaiak a LukáC fivérek vezényletével egyre inkább játékba lendül­tek és sikerült az egyenlítés. Az utolsó 20 percben egyik csapat sem tudta maga javára fordítani a mérkőzést. LITVtNOV — DUKLA TRENClN 5:2 (2:1, 0:1, 3:0). Gólütők: Opafiitý (2), Weiss mann, Ulrych, Danék, illetve Vajftner, Otoupalík. Váratlanul kezdődött a találkozó a ha­zaiak számára. A vendégek már a 13. másodpercben ve­zetéshez jutottak. A továbbiak­ban egyre inkább kiütközött a vendéglátó nagyobb tapaszta lata. A Litvinov fölényét az utolsó harmadban három gól­lal kamatoztatta. DUKLA JIHLAVA — GOTTWAL­DOV 8:2 (3:1, 2:1, 3:0). Gól ii tők: Míftka (4), Augusta, Ihnačák, Kupec, Novák, illetve Pelc és Vanfcura. Az eredmény alapján arra lehetne következ­tetni, hogy a katonák nagyobb megerőltetés nélkül simán győztek az újonc vendégek el­len. A valóságban azonban a Gottwaldov egyenrangú ellen­félnek bizonyult, de az utolsó harmadban nem bírta erőnlér tel a küzdelmet. VŽKC — ČESKÉ BUDEIOVICE 2:1 (1:0, 1:1, 0:0}. Gólütők: Horák, Holáň, illet­ve Čech. A hazaiak ezúttal minden tekintetben csalódást okoztak, a szurkolók csakis a két pontnak örülhettek. A táb­lázat utolsó helyén álló ven­dégek végig nyílt kártyával játszottak és közel álltak a döntetlenhez. SPARTA PRAHA — ZETOR BRNO 3:3 (1:1, 1:1, 1:1). Gólütők: Hune, Pénička, Hr­dina, illetve HavliCek (2) és Vašíček. A mérkőzés előtt a papírforma alapján kevesen gondolták volna, hogy a brnói­ak, akik eddig idegenben mér­sékelten szerepeltek, pontot szereznek a Sparta ellen. A ZETOR játékosai jó napot fog tak ki, bátran, ötletesen ját­szottak, és a mérkőzés folya­mán kétszer is vezettek. A Spartának óriási erőfeszítésbe került az egy pont megszer­zése. Az I. jégkorongliga tábláza ta 1. VZKG 10 8 0 2 47:33 16 2, Jihlava 10 6 2 2 43:25 14 3. Slovan 10 6 0 4 47:24 12 4. Litvinov 10 5 1 4 41:33 11 5. VSŽ 10 5 1 4 40:39 11 6. Pardubice 10 4 3 3 31:32 11 7. Brno 10 5 1 4 29:33 11 8. Kladno 10 4 2 4 37:35 10 9. Sparta 10 2 5 3 34:34 9 10.Trenčín 10 3 2 5 26:40 8 11. Gottwaldov 10 2 0 8 23:4« 4 12. Budéjovice 10 0 3 7 17:39 3 A CH KOŠICE BEK CSOPORTGYŐZTES Érthetően nagy volt a boldogság a kassai vízilabdázók kö­rében a BEK selejtezők utolsó mérkőzése után, hiszen a vi­lágszínvonalú magyar vízilabdasport egyik képviselőjét a Bu­dapesti OSC-t fektették kétvállra és lettek csoportgyőztesek. ÖT SÚLYEMELŐCSÚCS Sokolovban az országos súly­emelő csapatbajnokság első fordulójának vasárnapi küzdel­mei során öt új csehszlovák csúcs született. A húszéves Pavel Khek (RH Praha) a 110 kg-os súlycsoportban összetett­ben 357,5 kg-al és a szakítás­ban 168,5 kg-al új junior re­kordot állított fel, amely egy­ben felnőtt csúcs is. Rudolf Streiček (RH Praha) a szuper­nehézsúlyban sz&icításban két­szer túlszárnyalta saját cseh­szlovák csúcsát, először 181 kg-al, majd 183,5 kg-al. Eredmények — 110 kg: 1. Khek 357,5 (167,5 + 190), 2. Trnka (Baník Sokolov) 340, 3. Limberg (TrenCín) 310 kg. 110 kg felett: 1. Nagy (Ba­ník Sokolov) 390, 170 + 220), 2. Streiiíek 382,5 (182,5 + 200), 3. Hartman (Havíŕov) 325 kg. A csapatverseny állása az első forduló után: 1. Baník So­kolov 59, 2. Baník Havíŕov 48, 3. RH Praha 35, 4. Bohumin 35, 5. TrenCín 25, 6. Dunajplav- ba Bratislava 15 ponttal. még mielőtt a csapatok, a víz­be szálltak, a szakemberek már akkor biztosak voltaik ab­ban, melyik két együttes jut innen a középdöntőbe. Az utol­só napra maradt a java: az északi rangadó és az első he­lyért folyó összecsapás. Az OSC finn és svéd ellen­felétől 4—4 gólt kapott. A svédek elleni 10:0-ás vezetés után érthetetlenül félvállról vették a játékosok a mérkő­zést s ennek tulajdonítható, hogy a harmadik negyedet 2:1- re a svéd csapat nyerte. Erre a västerasiak bizonyára sokáig örömmel fognak emlékezni, s arra is, mily magabiztosan győzték le a finn bajnokot. Ez a találkozó a vártnál kevesebb izgalmat hozott. Sőt a csoport utolsó, első helyet eldöntő összecsapása is. Hogy miért? Elsősorban azért, mert a budapestiek lebecsülték ellenfelüket. Később azután már nem sikerült váltani, a kihagyott helyzetek, kapufák, megpecsételték sorsukat. Azok, akik vasárnap délelőtt tégla­mezei fedettbe látogattak, Szi- vóséktól színvonalasabb játé­kot vártak, s bár örültek a hazai sikernek, mégis csalódot­tan távoztak. A kassaiak győzelmének ér­tékét természetesen mindez nem kisebbíti. Ök az első perc­től kezdve komolyan vették a találkozót. Nagy becsvággyal küzdöttek minden labdáért, egy alkalomtól eltekintve min­dig ők szerezték meg a veze­tést és megérdemelten győz­ték le nagynevű ellenfelüket. Eredmények: ČH — Västeras 13:3, OSC — Helsingfors 14:4, OSC — Västeras 14:4, ČH — Helsingforst 12:1. Västeras — Helsingfors 6:2, ČH — OSC 6:5. A vízilabda BEK IV. selej­tező csoportjának végeredmé­nye: 1. ČH Košice 6, 2. Buda­pesti OSC 4, 3. Västeras 2, 4. Helsingfors 0 pont. (kollár) A Šťastný fivérek (balról Peter és Marian | változatlanul a Slovan Bratislava j ég korongosa pa tárnak legjobbjai (VojtíSek flalv.) Hideg zuhany Szalonikiben Gürogország-Magyarország 4:1 (0:0) Csak 15 UOU néző volt kiváncsi a labdarágó EB selejtező mérkőzésre, amelyet a bolgár Dudin vezetett. Szalonikiben másifél napon át zuhogott az eső, tegnapra ugyan elállt, de a játéktér csak jóindulattal minősült játékra alkalmasnak. A labda meg-megrekedt a vizes fűben, vagy röptét vízfüggöny kísérte. Az első félidőben is agilisabb volt a hazai csapat, de akikor kísérleteit eredményesség még nem kísérte. E,'gy-egy gólhelyaeit mindkét oldalon kimaradt. Ek kor még úgy látszott, hogy a vendégcsapat az együk pont megszerzését tűzte ki célul. Szünet után a görögök hozzá­szoktak a talajhoz és egyre ma­gabiztosabban vezették támadá­saikat. A gólok sorát a 60 percben Galakosz nyitotta meg. Előbb a ladbdát Katzirz rövi den ütötte ki. öt percre rá újabb gólt lőtt Galakosz, Ardi- zoglu lövése nyomán a labdát a hálóba nyomta. Csak újabb két perc telt el és Ardizuglu a rosszul vetődő Katzirz mellett a hálóba talált. A magyar csa­pat egyre inkább alárendelt szerepet játszott és a 87. perc­ben Mavrosz négyre emelte a görög góloik számát. A találko­zó végét jelző sípszó előtt a vendégek szahadrúgáshoz jutot­tak. s ebből Váradi megszerez­te « becsületgólt. A VI. selejtezőcsoportban te­liét eddig minden vendéglátó győztesen hagyta el a pályát és a csoportelsőség kérdése csak jövőre dől el. A tegnap látott magyar csapat az eddigiek alapján aligha számíthat rangos helyézésre. Ahhoz idegenből is pontok kellettek volna, s azok eddig Helsinkiben és Szaloniki­ben maradtak. Kovács Ferenc szövetségi ka pitány a következő játékosokat szerepeltette Katzirz, — Mar­tos, kocsis, Kereki, Lukács. — Pál, Pintér, Zombori, — Szoko­lai (Kovács I. a 65. perctől) Tatár, Váradi. A VI, csoport táblázata 1. Görögország 4 2 0 2 12:7 4 2. Finnország 3 21)1 6:9 4 3. Szovjetunió 2 10 1 2:2 2 4. Magyarország 3102 4:6 2 (w*l 0 Az Ausztriában rendezett 50 km es nemzetközi gyalogló versenyeit a magyar Sátor győ zött 2 brit gyalogló előtt. 9 Miskolcon nemzetek kö­zötti ökölvívó-viadalon Magyar- ország 12:10-re legyőzte Len gyelországot. # Győrben a román női ju­nior kézilabda-válogatott 13:12- re győzött Magyarország ollen. A férfi junioroknál ugyancsak Románia bizonyult jobbnak 24:18 arányban. rx 757 208 10 121 Lu 751589 556 rr 213 389 4 713 rc 812 751 3 809 ro 645 544 62 rn 454 145 1721 pf 439 671 251 sa 041 251 560 Kg 813 002 255 rf 855 675 4 158 PRÉMIUMOK A Športka 44. játékhetében 10 rendkívüli prémiumot sorsoltak ki egyenként 100 U00 korona összegben a következő szelvényekre: Gyűjtőhely: Sorozat és szánt Sorszám: Východoslovenské Železiarne, Košice Pošta Turč. Teplice Slavoj Č. Teší n Slávia Hradec Králové Poáta Zbirov Železiarne a drntovne, Bohumin Pošta Košice 9, Košice-vidéki járás Pošta Bratislava 5 Slávia Poz. stavby, Karlovy Vary Odevný prúmysel, Prostéjov TENISZ A Bécsben rendezett nemzet­közi fedettpályás torna harma­dik fordulójában a csehszlovák Šmíd 6:2, 2:6, 1:6 arányban alul maradt az olasz Barazut- tival szemben. Az elődöntő eredményei: Taróczy (magyar) — Kriek (dél-afrikai) 6:1, 6:3, Smith (amerikai) — Ba­razutti (olasz) 6:4, 7:6. Az olasz Adriano Panatta nyerte a Tokióban rendezett nemzetközi tornát, miután a döntőben 6:3, 6:2 arányban győzött az amerikai Dupree ellen. A Baselben folyó torna elő­döntőjében: McEnroe (ameri­kai) — Amajo (chilei) 6:3, 6:2, Vilas (argentin) — Fibak (lengyel) 6:3, 6:0. A Davis Kupa amerikai zó­nájának mérkőzésein Argentí­na 3:0 arányban vezet Ecua­dor ellen. További részeredmé­nyeik: Kolumbia — Venezuela 3:0, Brazília — Uruguay 3:0, Mexikó — Kanada 3:0. A Manilában rendezett torna elődöntőjének eredményei: Borg (svéd) — Teltscher (nyu­gatnémet) 6:4, 6:1, Gerulaitis (amerikai) — Mayer (ameri­kai) 6:4, 6:1. A külföld labdarúgása A Szovjetunió bajnokságának eredményeiből: Dinamó Moszk­va — Alma Ata 2:0, Jereván — Szpartak Moszkva 1:0, Voro* silovgrád — Taskent 2:1, Ogyessza — Lokomotív Moszk­va 0:1, Zenit Leningrád — Di­namó Tbiliszi 1:0, Baku —- Di« namo Kijev 0:1, Sahtyor Do* nyeck — Torpedo Moszkva 2:1. Az NDK bajnokságának ered* menyeiből: Dynamo Berlin > Carl Zeiss Jena 1:0, FC Mag­deburg — Rot-weiss Erfurt,2:0, Dynamo Dresden -r Hansa Ros­tnak 1:0, Kari Marx Stadt — Lokomotíve Leipzig 1:3, Che­mie Ha lie — Sachsenring Zwickau 4:1. Az NSZK bajnokságának eredményei: Bremen — Bochuni 3:3, Schalke — Kaiserslautern 1:1, Duisburg — Nürnberg 1:0, Dortmund — Düsseldorf 3:0, Borussia Mönchengladbach — Stuttgart 0:0, Bayern München — Hertha 1:1, Bielefeld — Köln 1:0, Frankfurt — Darm­stadt 2:0, Braunschweig — Hamburg 1:0. A Bolgár Liga 11. fordulója eredményekben: Lokomotíva Szófia — Levszki Szpartak 1:1, Haszkovo — Szlávia Szófia 1:2, Vraca — Varna 3:0, CSKA — Burgasz 2:2, Sztanike Dimitrov — Sztara Zagora 3:1, Blago- jevgrad — Pleven 1:0, Szliven — Plovdiv 3:1, Lokomotíva Plovdiv — Akademik 3:1. — Vezet 18 ponttal a CSZKA Szó­fia, 1 ponttal kevesebbje van a másik két szófiai klubnak, a Levszki Szpartaknak és a Lokomotivnak. Az Angol Liga eredményei­ből: Bristol City — Arsenal 1:3, Chelsea — Norwich City 3:3, Coventry City — Birming­ham 2:1, Everton — Liverpool 1:0, Ipswich Town — Queens Park Rangers 2:1, Leeds Uni­ted — Derby County 4:0, Man­chester City ’— West Brom­wich Albion 2:2, Southampton — Nottingham Forest 0:0, Tot­tenham Hotspur — Bolton Wanderers 2:0, Wolverhampton Wanderers — Manchester Uni­ted 2:4. A skót bajnokság eredmé­nyeiből: Dundee United — Par­tiak Thistle 2:0, Hearts — Cel­tic 2:0, Morton — Aberdeen 2:1, Motherwell — St. Miren 1:2, Glasgow Rangers — Hi­bernians 2:1. A Francia Liga 17. fordulójá­nak eredményei: Bordeaux — Paris 1:2, Angers — Metz 3:1, Sochaux — Lilié 1:1, Bastia — Nimes 1:0, Valenciennes —■- Strasbourg 2:2, Nancy — Nan­tes 3:2, SG Paris — Laval 1:2, Lyon — Monaco 0:0, Nice — St. Etienne 1:1. — Vezet a Strasbourg 25 ponttal a 22 pontos St. Etienne és Monaco előtt. A A Športka 44. játékhetének nyerőszámai: \ I. húzás: 0 12 21 28 41 48 Prémiumszám 49. II. húzás: 7 9 17 19 32 42 Prémiumszám 16. W @ tippelünk ~1 45. FOGADÓHÉT I. LABDARUGÓ LIGA 1. Plzeň — Sparta. A Škoda csapata feljövőben van, győzel­me várható. Tippünk: 1. 2. Zbrojovka Brno — Spar­tak Trnava. Ezúttal aligha si­kerül a trnavaiaiknak döntet­lent kicsikarniuk. Tippünk: 1. 3. Bohemians — Lokomotíva Košice. A vendégcsapat az új idényben csak odahaza volt pontgyűjtő: Tippünk: 1. 4. Banská Bystrila — Dukla Praha. A rangidős vendégcsa­pat csak kivételes teljesítmény­nyel szerezhet pontot. Tip­pünk: 0, 1. 5. Slovan — Inter. A bra­tislavai rangadón bármelyik csapat győzhet. Tippünk: 1, 2. 6. VSS Košice — Ostrava. Nagyot kell javulnia ahhoz a VSS együttesének, ho^y legyőz­ze a nagyszerű sorozatban le­vő bányászcsapatot. Tippünk: 0, 1. I. JÉGKORONG LIGA 7. České Budejovice — Lit­vinov. Döntetlenhez közeli eredmény várható. Tippünk: 1, 0. 8. Pardubice — Kladno. Ed­dig sikeresebb a Tesla, most is ő a két pont várományosa. Tippünk: 1. 9. Sparta — TrenCín. Prágá­ban nem sok jó várhat a ven­dégekre. Tippünk: 1. 10. VSŽ Košice — Dukla Jih­lava. Nyugodtan tarthatjuk ezt a találkozót háromesélyesnek is. Tippünk: 1, 2, 0. ANGOL LABDARÚGÖ-LIGA 11. Aston Villa — Manches­ter City. A döntetlen sem vol­na meglepő. Tippünk: 1, 0. 12. Nottingham Forest — Everton. Az angol futball BEK és UEFA képviselője találko­zik, s csak egy árnyalattal adunk nagyobb esélyt a házi­gazdának. Tippünk: 1, 0. im X. 30. A téglamezei fedett uszodá­ban nyújtott dicséretre méltó és elismerést keltő teljesítmé­nyük arról tanúskodik, hogy Kassán jó úton halad ez a — Csehszlovákiában nem éppen a legnépszerűbb — sportág. Az ötvenes évek elején kezdtek foglalkozni a vízilabdázással és néhány évvel később az oda­adással végzett munka gyümöl­csözővé vált, A kassai vízi­labdázók 16 felnőtt és 7 Ifjú­sági országos bajnokságot nyertek. Ez önmagáért beszél. A BEK IV. selejtező csoport­jában a svéd, finn és magyar bajnokcsapat volt a ČH Košice ellenfele. A svéd Vásterastól 3, a finn Helsingforstól csak egystlen gólt kaptak, a felét annak, amit az OSC. Persze