Új Szó, 1977. március (30. évfolyam, 59-89. szám)

1977-03-14 / 72. szám, hétfő

Fibingerová és Nygrýnová Európa-baj nők Borzov hetedik bajnoksága -fr Simeoni a női magasugrás aranyérmese ^ Izlandi meglepetés a férfi súlylökésben A San Sebastian-i fedettpályás atlétkiai Euró­pa-bajnokságon Csehszlovákia képviselői kát aranyérmet nyertek. Távolugrásban a 24 éves JARMILA NYGRÝNOVÁ és a női sálylökésben a világcsúcstartó Helena Fibingerová végzett az első helyen. Nygrýnová 6 centiméterrel túlug­rotta a csehszlovák fedettpályás csúcsot és ez­zel a teljesítménnyel lett aranyérmes. Korábban két ezüst és egy bronzérmet szerzett a fedett­pályás Európabajnokságokon és most a legérté­kesebb az arany is a tarsolyába került. A második csehszlovák aranyérmet a várakozásnak megfelelően Helena Fibingerová szerezte meg az első sorozat­ban elért 21,46 méteres teljesít­ménnyel. A 28 esztendős vítko- vicei világcsúcstartó bebizonyí­totta, hogy méltán volt a bajno­ki cím első számú esélyese. Bár a verseny folyamán már nem sikerült túldobnia a 21 méteres határt az első kísérlete elégséges volt a győzelemhez. Ebben a számban indult Barto- ňová is, akinek az első bemu­tatkozása az EB-n nem járt sikerrel, mert az utolsó hetedik helyen végzett. Nagy szenzációval ért véget a férfi súlylökés. A dobogó leg magasabb fokára, egy esélyte­lennek tartott versenyző, az iz­landi Halldorsson került, aki az idén először San Sebastianban jutott túl a 20 méteres határon. Maga mögé utasította a tavalyi Európa bajnok brit Capest és a müncheni olimpiai bajnok lengyel Komárt. A meglepetések közé tartozik, HELENA FIBINGEROVÁ hogy a lengyel Szewinszka a 60 méteres síkfutás elődöntőjé­ben kiesett. Kivételes sikert mondhat magáénak a kiváló szovjet vágtázó Valerij Bor­zov. Immár hetedszer nyerte el Európa leggyorsabb férfijának címét fedettpályás bajnokságon. A döntőben mindössze kétszá­zad másodperccel maradt el a világcsúcs mögött. A hármasug­rók versenyét a 3. sorozat dön­tötte el. A szovjet színek kép­viselői ebben a számban is ta­núbizonyságot tettek fölényük­ről. A háromszoros olimpiai bajnok Szanejev újabb aranyér­met nyert. A legnagyobb meglepetések közé tartozik a női magasug­rás végeredménye. A győzelmi emelvényen nem jutott hely a nagy esélyes világcsúcstartó és olimpiai bajnok Rosemarie Ac­kermann számára. Az első he­lyen az olasz Simeoni végzett 192 centiméterrel. Ackermann a 183 centiméteres magassá­gon tett második sikertelen kí­sérlete után megsérült és nem folytatta a versenyt. Eredmények: Férfiak — 60 in: 1. Valerij Borzov (szovjet) 6,59, 2. Chris- ter Garpenborg (svéd) 6,60, 3. Marian Woronin (lengyel) 6,67 mp. Hármasugrás: 1. Viktor Sza­nyejev (szovjet) 16,65, 2. Jak Uumdjá (szovjet) 16,45, 3. Ber­nard Lamttie (francia) 16,45 m. Rúdugrás: 1. Wiadyslaw Ko- zakiewicz (lengyel) 551, 2. Ant- ti Kaliomäki (finn) 530, 3. Má­riusz Klimczyk (lengyel) 520 cm. Súlylökés: 1. Hrein Halldors­son (izlandi) 20,59, 2. Geoffrey Topoľníky—-Prešov döntő Brezová pod Bradloinban be­fejeződtek a női kézilabda Szlo­vák Kupa elődöntőjének küz­delmei. A döntőbe az első két helyen végzett együttes, a Družstevník Topolníky és a Lo­komotíva Prešov került. Angyal Piroska és társnői jó formában játszottak, és veretlenül végez­tek az élen. Eredmények: Topoľníky—Lo­komotíva Prešov 23:15 (10:7), Slávia Trnava—Vinohrady BSP Bratislava 16:14 (6:7), Lokomo­tíva Prešov—Vinohrady BSP Bratislava 23:14 (12:6), Slávia Trnava—Družstevník Topolníky 11:20 (4:6), Vinohrady BSP Bra­tislava—Družstevník Topolníky 14:33 (6:17), Lokomotíva Prešov —Slávia Trnava 15:12 (6:6). A torna végeredménye: 1. To- poTníky 6, 2. Prešov 4, 3. Trna­va 2, 4. Vinohrady 0 ponttal. A Slávia nyerte a rangadót Az I. labdarúgó-liga 20. fordulójából tegnap kát mérkőzést bo­nyolítottak le. A 191-szer rendezett fővárosi rangadón a Slávia volt sikeresebb és így továbbra is lépést tud tartani az éllovas Dukla Prahával. Bratislavában a Slovan sovány l:0-ás győzelmet aratott a kiesőjelölt Frýdek-Místek ellen. A forduló hátra lévő hat mérkőzése ma a következő párosításban kerül lébonyolítás­ra: VSS—Teplice (14.30), Žilina—Brno, Bohemians—Inter, Ostra- va—Trenčín, Trnava—Dukla, Plzeň—Lokomotíva. Sparta Slávia 1:2 (1:0) Prága, 30 000 néző. játékvezető Christov. Góllövűk: Stránský, il­letve Segmüller (2). A rangadó a hagyományokhoz híven óriási küzdelmet, de meg­lehetősen alacsony színvonalú já­tékot hozott. Az első félidőben a hazaiak jutottak vezetéhez, a 37. percben Stránský 18 méterről küldött nagy lövése az alig rea­gáló Zlámal kapujában kötött ki. Előzőleg František Veselý lőtt gólt, de a játékvezető les címén nem adta meg. A második félidő­ben a Sparta kezdeményezett töb­bet, de a Slávia szórványos táma­dásai lényegesen veszélyesebbek voltak. Az 56. percben Segmüller fejes góllal egyenlített. 10 perc­cel a mérkőzés befejezése előtt megszületett a döntés, a jól ját­szó Segmüller újabb fejes góllal értékes két ponthoz juttatta csa­patát. 1977. III. 14. 1:0 (0:0) Slovan Frýdek Bratislava, 6000 néző. Játék­vezető: Duba, góllövő: Haras- lín. Az eredmény nem fejezi ki hűen az erőviszonyokat. A Slo­van minden tekintetben jobb volt, szinte végigtámadta a ta­lálkozót, de számtalan gólhely­zete közül csak egyet tudott értékesíteni, a 71. percben Ha- raslín révén. A vendégek már az első percektől fogva beáll­tak védekezni és csak ritkán próbálkoztak az ellentámadás­sal. Az újonc védekező taktiká­ja sokáig sikeresnek bizonyult. A hazaiak helyenként túlkom­binálták akcióikat, s alig pró­bálkoztak a távoli lövésekkel. Az első félidő helyzetei közül említést érdemel KováC, Ján Čapkovič, valamint Pivarník gólszerzési lehetősége. A ven­dégek kitűnően védő kapusát, Blínt, a második félidőben két­szer a kapufa is segítette, Mas­ný és Haraslín lövése nyomán. A győztes gól a 71. percben született. A cserejátékosként szereplő Haraslín erős lövésé­vel szemben tehetetlen volt a vendégek kapusa. A mérkőzés hajrájában az újoncnak már nem volt elég ereje ahhoz, hogy megkísérelje az egyenlí­tést. Capes (brit) 20,46, 3. Wladys- law Komar (lengyel) 20,17 m. Nők — 60 m gátfutás: 1. Szvetlana Nyikityenko (szov­jet) 8,29, 2. Sofia Filip (len­gyel) 8,34, 3. Rita Bottiglier (olasz) 8,39 mp. Magasugrás: 1. Sara Simeoni (olasz) 192, 2. Brigitte Holzap­fel (NSZK-beli) 189, 3. Sámuel Edit 186, 4. Mátai Andrea 186, 5. Rudolf Erika (mind magyar) 186 cm. Távoulgrás: 1. Jarmila Nyg­rýnová (csehszlovák) 663 cm — csehszlovák csúcs (sorozata 650 — 663 — 648 — 660 — 655 — 653), 2. Szabó Ildikó (ma­gyar) 655, 3. Heidemarie Wy- cisk (NDK-beli) 640 cm. Súlylökés: 1. Helena Fibin­gerová (csehszlovák) 21,46, 2. Hóna Slupianek (NDK beli) 21,12, 3. Eva Wilms (NSZK- beli), 20,87 m. Magyarország— Hollandia 8:2 Tokióban folytatódtak a jég­korong világbajnokság B cso­portjának küzdelmei. Meglepe­tésnek számít, hogy Jugoszlá­via rendkívül kiegyensúlyozott mérkőzést játszott az NDK-val és mindössze egygólos veresé­get szenvedett. Eredmények: NDK—Jugoszlá­via 7:6 (2:1, 2:1, 3:4) Lengyel- ország—Svájc 5:2 (0:1, 3:1, 2:0), Japán—Hollandia 8:2 (3:1, 1:0, 4:1), Jugoszlávia—Ausztria 6:4, (1:1, 2:2, 3:1), Magyaror­szág—Hollandia 8:2 (4:1, 2:0, 2:1), Japán—Norvégia 2:2 (0:0, 2:1, 0:1). A táblázat élén Japán áll Norvégia előtt. Mindkét együt­tes három mérkőzést játszott és 5 pontot szerzett. Az NDK- nak és Lengyelországnak 2—2 mérkőzés után egyaránt négy pontja van. Labdarúgó SZNL A Szlovák Nemzeti Labdarúgó- liga eredményei: Slavoj Trebišov—Detva 1:0 (0:0). Duslo Sala—Chemlon Humenné 1:2 (1:2). Žiar nad Hronom—Gumárne Pu­chov 0:0. Svidník—Ružomberok 0:0. Senica—Lipt. Mikuláš 2:0 (1:0). Brezno—Slovan Hlohovec 0:0. Zvolen—Prievidza 1:1 (1:1). Jarmila Nygrínová harmadszori nekifutásra fedettpályás Euró­pa-bajnoki arauyérmet nyert a női távolugrásban. Előzőleg ntár szerzett egy ezüst- és egy bronzérmet. II. LABDARÜGÖ-LIGA AZ ÉLEN NEM VÁLTOZOTT A HELYZET A 17. forduló mérkőzései után kevés helycsere történt a táblázatban. Érdekesség, hogy az első hat helyezett száz szá- xalékosan szerepelt. A bajnokság első két helyezettje a Pre­šov és a Dukla Banská Bystrica idegenben szerzett két prn- tot. Eredmények: VŽKG—Prešov 0:1 (0:0). Gól­lövő: Bubenko. A nagyon jó színvonalú találkozón a ven­déglátók lelkes teljesítményük­kel teljes erőbedobásra kész­tették ellenfelüket. A szórvá­nyosan támadó vendégek két pontot érő gólját az 55. perc­ben Bubenko szerezte. Vlaiim—Dukla B. Bystrica 1:3 (0:0). 'Góllövők: Koukal, illetve Albrecht (2) és Simček. A ka­tonák győzelméről jobb fizikai felkészültségük döntött. A ki­egyenlített első félidő után a vendégek a második játékrész­ben fokozni tudták az iramot és megérdemelt sikert arattak. Nitra—Pov. Bystrica 1:0 (0:0). Góllövő: Tóth. A nézők elége­detlenek voltak a látottakkal, mivel mindkét csapat játékába rendkívül sok hiba csúszott. Bardejov—ČH Bratislava 1:0 (0:0). Góllövő: Kümo. A hazai­ak erősen megfiatalított csapa­ta az első tavaszi fordulóban elért siker után ismét kitett magáért. A győztes gól a 47. percben született. A középhát­véd Klimo 30 méterről küldött távoli bombája védhetetlenül vágódott a vendég kapujába. Bohumín—Michalovce 1:0 (0:0). Góllövő: VojáCek. A ha­zaiak helyenként nagy fölényü­ket csak a 75. percben tudták gólban kifejezni. Számtalan gólhelyzet maradt kihasználat­lanul sőt Javorek tizenegyest hibázott. Dečín—Jablonec 0:1 (0:1). Öóllövő: Dozorec. Két ellenté­tes félidejű mérkőzésen a ven­dégek az első félidőben a ha­zaiak a második játékrészben voltak jobbak. A két bajnoki pont sorsa a 35. percben dőlt el, amikor a hazai védelem nagy hibájából Dozorec talált a hálóba. Príbram—Martin 2:0 (0:0). Góllövő: Párát (2). Gólhelyze­teik alapján a vendéglátók sok­kal nagyobb arányban is győz­hettek volna. A Martin szinte állandóan csak védekezett. Tŕinec—Kladno 1:0 (0:0). Góllövők: Škereň (tizenegyes­ből). A Tfinecnek nagyon ne­héz dolga volt a keményen, ha­tározottan védekező Kladno el­len. A II. liga táblázata: 1. Prešov 17 13 2 3 32:10 28 2. B. Bystrica 17 10 7 0 31:9 27 3. Tŕinec 17 11 0 6 25:12 24 4. Jablonec 17 10 3 4 32:12 23 5. Bohumín 17 8 6 3 25:12 22 6. Nitra 17 7 5 5 26:21 19 7. Kladno 17 7 3 7 22:21 17 8. Vlašim 17 6 3 7 23:20 16 9. Pribram 17 B 4 7 16:22 16 10. Pov. Bystrica 17 6 2 9 13:25 14 11. VŽKG 17 5 3 9 15:24 13 12. CH 17 5 2 10 22:17 12 13. Déčín 17 4 4 9 13:26 12 14. Martin 17 5 2 10 20:34 12 15. Michalovce 17 3 3 11 12:38 9 «. Bardejov 17 3 2 12 11:33 8 A következő, 18. forduló pá­rosítása: Prešov—Déčín, Jablo­nec—Vlašim, B. Bystrica—Bar­dejov, ČH—Nitra, Pov., Bystri­ca—Bohumín, Michalovce—Tfi- nec, Kladno—Pŕíbram, Martin— VŽKG. j Az éllovasok biztos győzelme A magyar labdarúgó bajnokság 19. fordulója után az élcsoport­ban a helyzet változatlan. Fölényesen győzött a Ferencváros, biz­tosan nyert az Cjpesti Dózsa és a Vasasnak sikerült hazahoznia a két bajnoki pontot a tatabányai oroszlánbarlangból. A forduló legnagyobb érdeklődéssel várt találkozója Székesfehérvárott két eltérő félidőt hozott. A hazaiak már 3:0-ra vezettek, azonban a Honvédnak hatalmas hajrával sikerült 1 pontot megmentenie. A góllövőlista élén Fazekas (0. Dózsa) áll 19 góllal. Két Va­sas-játékos, Gass 15 és Váradi 14 góllal áll a második és a harma­dik helyen. A magyar labdarúgó válogatott szombaton éjjel elutazott Tehe­ránba a keddi válogatott mérkő­zés színhelyére. Nem tarthatott a csapattal Törőcsik és Ebedll. A két játékos legutóbb dél-amerikai útjuk során vámkihágást követett el, s ügyük kivizsgálásáig nem szerepelhetnek a válogatottban. 0. DÓZSA—ZALAEGERSZEG 3:0 (2:0) Góllövők: Fazekas (2) és Sar­lós. A lila-fehér együttes végig fö­lényben játszott és a három gól még nem is fejezi ki a két csa­pat közti különbséget. TATABANYA—VASAS 1:2 (0:1) Góllövők: Csapó, illetve Kovács és Izsó. Minden csapatrészben jobb volt a Vasas, csak akkor adódott né­mi izgalom, amikor 2:0 után egy kicsit kiengedett. DIÓSGYŐR—CSEPEL 2:0 (1:0) Góllövők: Tatár és Görgei. A Diósgyőr egyértelmű fölény­ben játszott és nagyobb arányban Is győzhetett volna. MTK-VM—DUNA Oj VÁROS 2:1 (2:1) Góllövők: Takács, Kunszt, Illet­ve Szepesi (tizenegyesből). Az első félidőben még jól Ját­szott a KEK-visszavágóra készülő kék-fehér együttes, de szünet után már csak a szerencsének kö­szönhette, hogy győzni tudott. FERENCVÁROS—DOROG 5:0 (1:0) Góllövők: Nyilasi (2), Vad (2) és Bálint (tizenegyesből). A dorogiak a második félidő elejéig jól játszottak, 3 kapufát is lőttek, utána viszont hengerelt az FTC RABA ETO—SZEGED 3:0 (0:0] Góllövők: Egervári (öngól), Szo- kolai és Glázer. Az első félidőben nyomaszó fö­lényben játszott a győri csapat, góljait mégis akkor érte el, ami­kor kiegyenlített volt a mérkő­zés, illetve a játék. SALGÖTARAJÄN—BÉKÉSCSABA 1:0 (0:0) Góllövő: Varga. Hetven percen át támadott a Salgótarján, az utolsó negyedórá­ban viszont a csabaiak háromszor is egyenlíthettek volna. VIDEOTON—BP. HONVÉD 3:3 (3:1) Góllövők: Burcsa (2), Nagy II, Illetve Szűcs, Varga és Bodonyi. A Videoton már a 14. percben 3:0-ra vezetett, de ekkor könnyel- míísködni kezdett és ez megbosz- szulta magát. SZOMBATHELY—KAPOSVÁR 1 f (0:0) Góllövő: Kereki. Nagy nyomás nehezedett a ka­posvári kapura mindvégig, de csak egy szerencsés góllal tartot­ta otthon a két pontr* a házigaz­da. AZ NE I. ÁLLASA 1. 0. Dózsa 19 15 1 3 58:26 31 2. Ferencváros 19 13 4 2 50:17 3(1 3. Vasas 19 13 1 5 55:26 27 4. Bp. Honvéd 19 11 4 4 29:24 26 5. Szombathely 19 10 3 6 31:23 23 6. Videoton 19 9 3 7 40:27 21 7. Rába ETO 19 9 3 7 28:24 21 8. MTK-VM 19 9 2 8 28:28 20 9. Békéscsaba 19 6 6 7 24:28 18 10. Diósgyőr 19 8 1 10 21:30 17 11. Zalaegerszeg 19 6 4 9 22:24 18 12. Kaposvár 19 6 4 9 20:24 18 13. Tatabánya 19 7 1 11 29:36 15 14. Salgótarján 19 6 2 11 26:45 14 15. Szeged 19 4 6 9 15:40 14 16. Dunaújváros 19 5 3 11 24:34 13 17. Csepel 19 3 6 10 17:30 12 18. Dorog 19 1 6 12 11:42 8 A március 19-én sorra kerülő 20. forduló párosítása: Kaposvár —Ferencváros, Csepel—MTK-VM, Szeged—Ú. Dózsa, Zalaegerszeg — Videoton, Vasas—Salgótarján. Bp. Honvéd—Tatabánya. Dorog— R á ba ETO, Békéscsaba—Szombathely, Dunaújváros—Diósgyőr.