Új Szó, 1976. június (29. évfolyam, 129-154. szám)

1976-06-14 / 140. szám, hétfő

Befejeződött a II. labdarúgó-liga A Frýdek-Místek és a Sparta a célban Csak az utolsó forduló döntötte el, melyik két csapat játszik ősszel a legjobbak között, és hogy melyik három búcsúzik el a II. ligától. Ami a felsőbb osztályba jutást illeti, itt már csak a meglepetés, a Frýdek vagy a Sparta botlása adott volna esélyt a Banská Bystrica-i csapatnak. Dehát a meglepetés elmaradt. A Frýdek köny- nyen győzött otthonában a Vlašim ellen és a prágaiaknak elég volt egy pontot hazahozni Kladnóról, hogy jobb gólarányukkal elérjék a ki­tűzött célt. A táblázat végén is tisztázódott a helyzet, a Bardejov gólzáporos győzelemmel fe­jezte be az évadot Nitra ellen és megmenekült, a Martin is megnyerte a sorsdöntő mérkőzést a sereghajtó ellen. Viszont a vereséget szenvedett Prievidza és a Kysucké Nové Mesto sorsa is meg­pecsételődött. Tehát I. ligás: az újonc Frýdek és a Sparta, kiesett a Baník Prievidza, a ZVL Kys. Nové Mesto és a Slovan Liberec. Jaroslav Pullák munkabírására, küzdőképességére nagy szükség lesz a Hollandia elleni Európa-bajnnki mérkőzésen. (Vojtíšek felvétele) Zágráb és Beigrád előtt Martin—Liberec 3:0 (0:0). Góllövők: Kučera, Karko és Zvoda. A második félidőben dőlt el a küzdelem sorsa, amikor a martiniak ki is tudták használ­ni helyzeteiket. A két pont megszerzése egyben a megme­nekülést jelentette a kieséstől. A Liberec az egész találkozó során csak védekezett, és egyetlen gólhelyzetet sem har­colt ki. Michalovce—Pov Bystrica 0:0 Bár nem esett gól, a szín­vonal jó volt, mindkét csapat sportszerűen, lelkesen játszott. Mindkét kapusnak, Leghartnak és Janásnak nagyon sok dolga akadt, és nagy részük van ab­ban, hogy a labda egyszer sem került a hálóba. A hazai csa­pat többet támadott, de sokszor túlkombinálta a támadásszö­vést. Prešov—Prievidza 4:1 (1:0). Góllövők: Sobota, Dvorščák, Bubenko, Strausz, ill. Hassa. A prešoviak háromgólos győ­zelme a szünet után született meg, amikor a vendéglátók áj­vették a kezdeményezést, es döntő fölénybe kerültek. Az el­ső félidőben a vendégeknek csak egy esélyük volt, de foki szabadrúgása szorosan a kapu­fa mellett suhant el. A 49. perc­ben a Prievidza kihagyott egy tizenegyest. B. Bystrica—Kys. N. Mesto 3:2 (2:0). Góllövők: Šimček, Molka, Pšurný (tizenegyesből), ill. Zapek és Padych. A közép-szovákiai kerület két csapatának rangadója érdekes, változatos küzdelmet és öt gólt hozott. A katonacsapat nagyon igyekezett, hiszen elméletileg még esélyük volt az I. ligába jutásra. Az első félidő eredmé­nye nagyjából kifejezi az erő­viszonyokat. Viszont a szünet után a vendégek jól kihasznál­ták a Dukla védelmének meg­torpanását. Sikerült egyenlíte­niük. A győztes gól a 85. perc­ben esett, amikor a játékvezető A női ötpróbát Ludmila Po- povszka nyerte 4774 ponttal, két ponttal megelőzve a leg­utóbbi Európa-bajnoknőt Na- gyezsda Tkancsenkőt A harma­dik Vorohobkova eredménye 4695 pont. A 20 kilométeres gyaloglást Viktor Szemenov nyerte 1:23:52,2 órával, a cél ©lőtt megelőzve a 39 éves Vla­gyimir Golubnyicsijt, aki 1:23:50,00 óra alatt ért célba. Eredménye azt jelenti, hogy Golubnyicsij ott tehet Montreal­ban, immár ötödik olimpiáján. További eredmények: Férfiak — 800 m: 1. Anohin 1:46,00, 2. Litovcsenko 1:46,5. A müncheni ezüstérmes Arzsa- nov sérülése miatt nem Indult. 1500 m: 1. Mamontov 3:40,5, 2. Ulimov 3:41,3, 500 m: 1. Zotov 13:37,6, 2. Kuznyecov 13:38,8, 3000 m akadály: 1. Filonov 8:25,2, 2. Liszovszkij 8:26,4. Nők — 1500 m: Kazankina 4:05,2, 2. Szorokina 4:02,2, ... 6. Bragina 4:10,8. A bajnokság befejeztével a Szovjet Atlétikai Szövetség el­nöksége úgy döntött, hogy az Farkas felvágásért tizenegyest ítélt és azt Pšurný értékesí­tette. Bardejov—Nitra 4:0 (1:0). Góllövők: Kufa (tizenegyesből), Ilrušovský (öngól), Demény és Pavlovié. A sorsdöntő mérkőzésen a hazai csapat nagyon jól ját­szott, gyorsaságban, labdakeze­lésben alaposan felülmúlta el­lenfelét. Különösen a két szél­ső, Demény és Lehocký játszott kitűnően, beívelt labdájuk ál­landó veszélyt jelentettek a nyitrai kapu előtt. Frýdek-Místek—Vlašim 2:0 (0:0). Góllövők: Marcheaský, Fabík. Ezen a mérkőzésen is a má­sodik félidőben kapott erőre a hazai csapat. Bár egy pillana­tig sem volt kétséges, hogy ho­vá vándorol a két pont. Már a szünetig is jóformán állan­dóan a Vlašim térfelén folyt a játék, de ekkor még nem tud­ták a Frýdek-csatárok áttörni a vendégek jól záró védelmét. Az 51. percben megtört a jég, Šedinka kitűnő beadását Mar- cheanský a kapuba fejelte és ti­zenegy perccel később az új I. ligás csapat újabb gólt ért el Fabík révén. Pŕíbram—VŽKG 1:0 (0:0). Gól­lövő: Lžičaŕ. Mindkét csapat számára nagy volt a tét és ezért idegesen játszottak. Čejka játékvezető elemében volt: az első félidő­ben kiállította a vendégcsapat­ból a feleselő Mýdlt, később sárga lapot mutatott a vítko- vicei Mrázeknek és Badurának. Semmiképpen sem volt szép ez a találkozó. Kladno—-Sparta 1:1 (0:0). Góllövők: Čermák, ill. Hodek. A prágaiak kladnói szereplé­se mágnesként vonzotta a kö­zönséget, több 10 ezren voltak kíváncsiak a mérkőzésre, mely­nek kimenetelétől a prágaiak célbaérése és a kladnóiak meg­menekülése függött. Az elején lelkes, gyors, de mindkét rész­1500 méteres férfi és a 3000 méteres akadályfutásban nem indít az olimpián versenyzőt, mivel a bajnokságon az indu­lók közül senki sem teljesítette a nevezési szintet. Két kitűnő eredménnyel kezdődött az Egyesült Államok atlétikai bajnoksága Los Ange­lesben. A diszkoszvetés újdon­sült világcsúcstartója, McWil- kins nagy formában van. Első dobása 70,10 méterre sikerült. Ez egyébként saját második legjobb teljesítménye. Érdemes odafigyelni a sorozatra: 70,10, 68,63, 68,30, 69,50, 69.70, 69,16. A másik nagy eredményt Arnie Robinson érte el: 832 centimé­tert ugrott távolba. Ahogy a verseny után elmondotta, még baj van a nekifutásával, érzé­se szerint képes akár 860 cm-t Is ugorni. Véleménye szerint Montrealban 830 cm-es teljesít­ménnyel nem lehet olimpiai bajnokságot nyerni. További eredmények: Férfiak — magasugrás: 1. ről kemény volt a játék, a ven­dégek némi fölényt harcoltak ki, de sok helyzetet el is ron­tottak. Ez vonatkozik a Kladnó- ra is. A hazai csapatban jól játszott Zikmund és Mára, to­vábbá Bouška és a csatársorban Jelinek és Hodek volt veszélyes. A vendégeknél Melichar, Kotál és Chovanec a védelemben, va­lamint Stratil a támadásban nyújtott átlagon felüli teljesít­ményt. A II. labdarúgó-liga végeredménye: 1. Frýdek-Mi. 30 16 6 8 41:30 38 2. Sparta ' 30 15 7 8 52:28 37 3. B. Bystrica 30 15 :s 12 35:23 37 4. Nitra 30 15 3 12 51:43 33 5. Prešov 30 13 (i 11 49:33 32 6. Kladno 30 11 7 12 14:49 29 7. Pov. Bystr. 30 12 5 13 30:37 29 8. Michalucve 30 12 5 13 28:36 29 4 Pŕíbram 3011 7 12 28:38 29 10. Martin 30 9 1(1 11 37:33 28 11. VŽKG 30 10 H 12 34:36 28 12. Vlašim 30 10 8 12 34:38 28 13. Bardejov 30 11 • 13 31:30 28 14. Prievidza 30 10 7 13 28:42 27 IS. Kys. N. M. 30 10 6 14 32:35 ?!» 1B. Liberec 30 8 fi 16 31:45 22 Ünnepi hangulat volt a Népsta- doinban {fúvószenekar szórakoz­tatta a nézőket, a százszoros vá­logatott Bozsik József végezte a kezdőrúgást, a magyar játékosok mezén 500-as szám volt . ..), a pá­lyán azonban néha szikrázó ösz- szecsapásokat láthattunk, főleg a vendégük részéről, akik a mai futballra jellemző keménységet i helyenként durvaságot), már el­sajátították, de a játékkal adósak maradtak. Így a magyar váloga­tott teljesen megérdemelten nyer­Stones 224, 110 in gát: 1. Hill 13,64, 2. Owens 13,69, 200 m: 1. Hampton 20,89, 2. Gilkes (guayanai) 20,95, 5000 m: Guerkle 13:35,2, 2. Liquori 13:41,0, 400 m gát: Andrews 48,55, 2. Bolding 48,57, 3. Man 48,77, 4. Moses 48,99, 5. Wil­liam 49,00, 800 m: 1. Robisin 1:46,6, 100 m: Garpenborg (svéd) 10,39, rúdugrás: 1. Bell 544, 2. Tully 544, 3. Baird (ausztrál) 544, 400 m: 1. Parks 44,82, 2. Taylor 45,11, 3. New- house 45,20, 4. Peoples 45,38, súlylökés: 1. Albritton 21,15, 2. Feuerbach 21,09, 3. Woods 20,99, 4. Schmock 20,74, ge­rely: Luke 85,54. Nők — 3000 m: Merill 8:57,17, 400 m: 1. Gainer 57,24, távnlugrás: McMillen 678, ge­relyhajítás: Schmidt 66,52, 100 m gát: Frederick 13,29, 2. Laplante 13,32, 200 m: Hore- head 22,94, 2. Armstrong 23,19, 1500 m: Larrieu 4:09,0, magas­ugrás: Huntley 188. « * • Londonban a brit atléták olimpiai minősítő versenyén a 10 000 méteres síkfutásban Fos­ter 27:53,0 perccel, minden idők második legjobb eredmé­nyével győzött. Jenkins nyerte a 400 métert 45,50 mp-cel. Otrnkovicén a hagyományos maratoni futóversenyt az olasz Paulo Accaputo nyerte 2:17,30,6 órával a francia Kolbeck 2:17,58,4 és a csehszlovák Jánský előtt, aki 2:18,10,0 órát futott. A Csehszlovákia—Hollandia Európa-bajnoki elődöntőt jú­nius 16-án Zágrábban Clive Thomas fogja vezetni K. R. Dodd és H. R. Harris partjel­zők segédletével. A walesi já­tékvezetői hármast az UEFA já­tékvezetői bizottsága jelölte ki berni ülésén. A zágrábi mér­kőzés 20.15 órakor kezdődik, éppenúgy, mint egy nappal ké­sőbb Belgrádiján a másik Euró- pa-bajnoki elődöntő Jugoszlá­via és az NSZK között. Ezt a mérkőzést a belga Alfred Del- court vezeti. A harmadik helyért folyó mérkőzést június 19-én Zágráb­ban 20.15 órakor játsszák a ta a találkozót, amely csak köze­pes iramú éti színvonalú játékot hozott. Barótl csapata végigtámad­ta a 90 percet, sok labda tartott az osztrákok kapujára, de csak kettő akadt be a hálóba. A 36. percben Pusztai a jobb oldalon elfutott, jól ívelt a kapu elé és Magyar hét méterről a bal sarok­ba fejelte a labdát. Tizenhat perc* cél a befejezés előtt Koncilia ka­pus elhúzta az őt kicselező Faze­kas lábát és a tizenegyest Váradi Béla értékesítette. A két gólon kívül legalább ötször kerültek gólhelyzetbe a hazaiak — ered­ménytelenül. Ausztria válogatott­jának mindössze egy helyzete volt (11. percben Krankl három ma­gyar védőn is „átverekedte“ ma­gát, de nyolc méterről a kapu mellé lőtt, s az első és az utolsó lövést a B0. percben küldte Ko­vács kapujára. Taylor (angol) játékvezető an­golos felfogásban vezette a mér­kőzést és láthattuk, hogy ez a szí. getországi felfogás aüouiyire árt a játéknak, amikor a kisebb, de nyilvánvaló szabálytalanságot nem fújta le, valószínfileg gondolván magában, hogy ez a férfias játék. Egyébként jogosa,! állította ki a 60. percben Pirknert, aki meg­ütötte a mezőny legjobbját, Tö­rök Pétert, és jogos volt a tizen­egyes megítélése is. Magyarország csapata a követ­kező összeállításban játszott: Ko­vács L. — Török (Kerekl), Bálint, Lukács, Ebedli, Rab (Csongrádi), Pusztai (l'ekete), Nyilasi, Faze­kas, Pintér, Magyar ' Váradi Béla). Adatok a mérkőzésről: kapura tartó lövések 11:1, mellé 12:4, szabálytalanságok 12:20, szöglet­arány 13:3. A magyar válogatott tehát 1902- től 1976. június 12-tg 500 nemze­tek közötti mérkőzést játszott* A mérleg: 272 győzelem, 104 dön­tetlen, 124 vereség, a gólarány 1289:794. Az Ausztria elleni mér­kőzések mérlege (magyar szem­pontból): 120 — 60 — 26 — 34 — 273:224 (tv) A Tatran Prešov férfi kézilab­dázói nyerték a Szlovák Kupát, a Lokomotíva Trnava s a ČH Bra­tislava előtt. A negyedik helyen az Agrostav Topoľčany végzett. Ez azt jelenti, hogy a június 26-án és 27-én Chrudlmban lebo­nyolítandó Csehszlovák Kupa­döntőben a prešovi együttes és az I. liga újonca, a Lokomotíva Trnava képviselik a szlovákiai kézilabdázást. Eredmények: Lo­komotíva Trnava—Tatran Prešov 22:23 (12:11), gólok: Jedlička és Brestovanský 5—5, 111. Hatalčík 7, Dvorčák ôs Bruca 5—5. CH svájci Hungerbühler irányítá­sával, míg a június 20-i döntőt Belgrád ban — ezt is 20.15 óra­kor játsszák — az olasz Sergio Gonella vezeti. A Reuter Iroda tudósítója szerint a csehszlovák — hulland találkozóra 65 000 nézőt várnak. Természetesen még ennél is nagyobb az ér­deklődés a belgrádi mérkőzés Iránt, ahol a hazai csapat ját­szik. A belgrádi Crvena Zvezda 98 000 nézőt befogadó stadion­jába már elkeltek a jegyek. A francia 1. ligás OGC Nice lehetősiéget adott jugoszláv já­tékosának, Joszip Katalinszki- nek, hogy játszhasson az elő­döntőn Jugoszlávia csapatában. SLOVAN GYŐZELEM BECSBEN A Slovan Bratislava labdarú* gócsapata az Inter néhány já­tékosával megerősítve lépett pályára Becsben az ottani Sportklub ellen és 4:0 (1:0) arányban győzött. A Slovan az egész találkozó folyamán na­gyon jó teljesítményt nyújtott, és elnyerte a bécsi nézők tet­szését. Kitűnő formában védett Matula, aki három-négy nagy gólhelyezetet tisztázott. A Bé­csi Sportklubot is öt Austria« játékos erősítette, köztük két uruguayi: Martinez és Morales. A 32. percben a zivatar mintegy tíz percre megszakította a ba* rátságos találkozót. A győztes csapat góllövői: M. Novotný, Pekárik, Mráz és Ján Capko* viö. A bratislavaiak a követke­ző felállításban játszottak: Ma* tula — Haraslin, Elefant (60. p Habánik), Veselý, Luprich, Mráz, J. Novotný (46. p Baj* za), M. Novotný, Levický, Peká* rik (60. p Bojkovský), Ján Čap- kovič. Az osztrák Wagner igen jól vezette a mérkőzést. TENISZ Három ellentétes játszmában szenvedett vereséget Renáta Tomanová a francia nemzetközi bajnokság döntőjében. A Ro­land Garros teniszstadionban 12 500 néző előtt az angolok el­ső számú játékosa, Sue Barker volt Tomanová ellenfele. Az eredmény: 2:6, 6:0, 2:6. A női párost a Bonicelli, Lo­ver (uruguayi, francia) kettős nyerte 6 4, 1:6, 6:3 arányban a Masthoff, Harter (NSZK— USA) páros ellen. A férfi egyes döntőjét az amerikai Solomon és az olasz Panatta vívja. Solomon a mexi* kói Ramirezt verte 6:7, 6:0, 4:6, 6:4, 6:4 arányban. A Panatta — Dibbs mérkőzés eredmény® 6:3, 6:2, 6:0. Bratislava—Agrostroj Topoľčany 33:17 (11:8|. Gólok: Furka és Dočkal 6—6, ill. Štefan és Klab- ník 6—6. Tatran Preäov— ČH Bra. tislava 29:20 (17:10). Gólok: Ha- talčík és Dvorčák 7—7, 111. Meliš 12, Dočkal 5. Lokomotíva Trna­va—Agrostav Topoľčany 26:25 (14:10). Gólolk: Brestovanský 9, 111. Dvorský 9. Tatran PreSov— Agrostav Topoľčany 26:23 (14:13), Gólok: Lukošík és Hatalčík 6—8, ill. Štefan 8. Lokomotíva Trnava —ČI! Bratislava 22:19 (9:11). Gó- lok Brestovanský, Drobéna és LančariC 4:4, ill. Meliš 4, Plie- šovský 3. Oj világcsúcs női 800 méteren Geraszimova 1:56,00 Három szovjet tízjpróbázó 8000 pont fölött f) McWilkiins 70,10 méter A Szovjetunió atlétikai bajnokságán Kijevben a női 800 mé­teres síkfutásban Valentyina Geraszimova 1:56,00 perces idő­vel új világcsúcsot futott. Ezzel megdöntötte a bolgár Zla- teva 1:57,48 perces világcsúcsát, amelyet a bolgár atlétano még 1973-ban Athénban állított föl. A bajnokság kiemelkedő száma volt a férfi tízpróbázók versenye. München olimpiai bajnoka, Nyikolaj Avilov a világ idei második legjobb ered­ményével, 8336 pontos teljesítménnyel nyerte a versenyt. A második helyen a müncheni ezüstérmes, Dávid Litvinyenko végzett 8249 ponttal. Mindketten túlszárnyalták a Szovjet At­létikai Szövetség 8200 pontos olimpiai szintjét. A harmadik |ielven végzett Alekszander Grenenyuk is 8000 pont fölött teljesített, eredménye 8197 pont. Először fordult elő a szovjet atlétika történetében, hogy egy versenyen három tízpróbázó is 8000 pont fölött teljesített. A magyar válogatott 500. mérkőzése MAGYARORSZÁG—AUSZTRIA 2:0 (1:0) A magyar labdarúgó-válogatott szombaton a Népstadionban 30 ezer néző előtt lejátszotta 500. jubileumi mérkőzését, amelyen Ma­gyar és Váradi góljával 2:0-ra győzött az örökrlvális, Ausztria nem­zeti tizenegye ellen és tavaly október óta veretlen. A Tatran Prešov a kupagyőztes