Új Szó, 1976. május (29. évfolyam, 103-128. szám)

1976-05-17 / 116. szám, hétfő

KERÉKPÁROS BÉKEVERSENY LENGYEL FÖLDIÉ LENGYEL SIKER A 29. Kerékpáros Békeverseny 6., 118 kilométeres útsza­kasza, mely Krakkóból Kielcébe vezetett, jóformán semmit sem változtatott a sorrenden. Továbbra is a 21 éves NDK- beli Hans Joachim Hartnick és a szovjet csapat maradt az élen. A legaktívabb versenyzőnek járó lila mezt megőrizte az NDK csapatkapitánya, Schiífner. A csehszlovák kerékpáro­zók a hatodik szakasz után a harmadik helyen maradtak. Az útszakasz győztese a 26 éves lengyel Staniszlaw Szoz­da lett, az NDK-beli Lauke és a csehszlovák tandem: Antonín Barfonífiek és Pavel Gálik előtt. Eleinte a lejtőkkel és emel­kedőkkel tarkított úton a ke­rékpározók együtt haladtak, csak 30. kilométer után az eső és az éles oldalszél szakította fel a bolyt. Az első tizenkettes csoportban haladt a csehszlo­vák Garstka és Bartonícek, a további tizennégyes bolyban pedig Hrazdíra és Gálik. Ko­nečný nem tudott fölzárkózni az élre. Az útszakasz végén el­állt az eső és kisütött a nap: a száraz úton felgyorsult az iram, mintegy 7 kilométerrel a cél előtt megugrott az élboly­ban a román Romascanu és némi előnnyel is ért a stadion elé. Itt azonban már Garstka volt az első, nyomában Szozdá- val és Laukeval. A hajrában Szozdában volt a legtöbb erő. Az útszakaszon két gyorsa­sági részhajrá volt, az első 37 kilométer után Miechowban, a másik 75. km-nél Jedrzejow- ban. Schiífner nyerte az elsőt, s így továbbra is ő viseli a li­la mezt. Jedrzejowban a bolgár Tanév volt a legjobb. A 6. útszakasz eredménye: 1. Szozda (lengyel) 2:41:19, 2. La u ke (NDK) 2:41:29, 3. Barto- níček 2:41:39, 4. Gálik (cseh­szlovákok) 2:41:49, 5. Schiíf­ner (NDK) 2:41:49, 6. Romas- canu (román) 2:41:49, 7. Tanév (bolgár) 2:41:49... 11. Garst­ka, 26. Hrazdíra, 56. Konečný. Egyéni összetett: 1. Hartnick (NDK) 22:07:48, 2. Szozda (len­gyel) 22:08:47, 3. Iszajev (szov­jet) 22:09:28, 4. Gálik (cseh­szlovák) 22:09:47, 5. Lauke (NDK) 22:10:32, 6. Hrazdíra (csehszlovák) 22:11:06, 7. Van Helvoirt (holland) 22:11:14, 8. Mytnik (lengyel) 22:11:45, 9. Drogan (NDK) 22:11:56, 10. No- wicki (lengyel) 22:12:07, 11. Bartoníček (csehszl.) 22:12:47 ...29. Garstka 22:32:21, ...47. Koneôný (csehszl.) 23:02:38. Csapatban: 1. Szovjetunió 66:27:16, 2. NDK 66:30:11, 3. Csehszlovákia 66:30:41, 4. Len­gyelország 66:32:29, 5. Romá­nia 67:05:39, 6. Bulgária 67 óra 06:24 másodperc, 7. Svájc 67:19:13, 8. Norvégia 67:34:25, 9. Hollandia 67:41:38, 10. Olaszország 67:55:17, 11. Ma­gyarország 68:16:38. Vasárnap Varsóban 10 kilo­méteres egyéni időfutammal folytatódott a kerékpáros Bé­keverseny. Ezen is lengyel si­ker született, Mytnik és Szoz- da volt az első, illetve a má­sodik az NDK-beli Hartnick előtt. Jól szerepeltek a cseh­szlovák kerékpározók is, Gálik 4., Hrazdíra 6. lett. A 7. szakasz — az egyéni időfutam eredménye: 1. Mytnik 14:25,01, 2. Szozda (lengyelek) 14:30,00, 3. Hartnick (NDK) 14:30,2, 4. Gálik (csehszlovák) 14:30,8, 5. Drogan (NDK) 14:34,3, 6. Hrazdíra (csehszlo­vák) 14:35,0, ...13. Bartoní- Cek 14:49,8, 14. Garstka 14:50,8, ...16. Konefiný (csehszlová­kok) 14:54,2. A csehszlovák csapat újonca, Pavel Gálik a Békeverseny ötödik útszakaszának krakkói céljában. Második helyen az NDK-bell Hartnick látható. Megpecsételődött o Tfinec és o jablonec sorsa? Az I. labdarúgó-liga 27. fordulója után továbbra is nyílt kér­dés maradt a bajnokság sorsa, de már kezd kirajzolódni, ki hagyja el a legfelsőbb osztályt. A Tŕinec és a Jablonec vere­ségével szinte biztosra vehetjük a kiesésüket. Ezzel szemben a Trenčín nehezen kiharcolt győzelmével és 24 pontjával meg­menekül, miután hárompontos előnyt szerzett az utolsó előtti helyen álló Jahloneccel szemben. Tekintettel arra, hogy szom­baton kerül sor Kijevben a Szovjetunió—Csehszlovákia Euró­pa-bajnoki negyeddöntő mérkőzésre, az I. labdarúgó-liga küz­delmeit csak május 27-én folytatják. A 28. forduló párosítása a következő: Slovan—Trnava, Žilina—Inter, Dukla—Teplice, Lo­komotíva—Bohemians, Brno—Trenčín, Tŕinec—Ostrava, Jablo­nec—Brno, VSS—Slávia. 2:0 (2:0) Négyen megvédtek bajnokságukat Csak négy versenyzőnek sikerült megvédenie tavalyi elsőségét az országos felnőtt ökölvívó-bajnokságon, amely vasárnap ért véget Ma­lacky n. A 43 kg-os súlycsoportban Tessényi (OSP Galanta) a 60 kg-os súlycsoportban Kašpar (RH Űsti nad Labem) a 71 kg-osban Kernel (Dukla Olomouc) és 81 kg fölött Sommer (Dnkla Olomouc) bizonyult az idén is a legjobbnak. A többi súlycsoportban gazdát cserélt a bajnoki cím. Az országos bajnokságon a leg­eredményesebben a bajnokcsapat, a Dukla Olomouc versenyzői sze­repeltek, akik 5 arany-, 2 ezüst- és 6 bronzéremmel térhettek haza. A döntők eredményei: 48 kg: Tessényi 5:0-ás pontozás­sal győzött Horňák ((RH Üstí) el­len. A 28 esztendős Tessényi na- gobb tapasztalatainak és jobb át­tekintésének köszönheti tíz évvel fiatalabb ellenfele ellen aratott győzelmét. 51 kg: Maron (Dukla Olomouc) 3:2 arányban győzött Matta (In­ter Bratislava) ellen. Szoros küz­delem volt, egy megintés döntött. 54 kg: Tatár (Dukla Olomouc) ellen Očkajt (Spartak Dubnica) a második menetben leléptették. 57 kg: Stojka (RH Ostí) egyhan­gú pontozással győzött Polák (Skalica) ellen. 60 kg: Kašpar 4:l-es pontozással győzött Simák (US Praha) ellen. 63,5 kg: Boťanský 4:l-es ponto­zással győzött Kovács (mindkettő OSP Galanta) ellen. Boťanský győzelme nem volt elég meggyőző. 67 kg: Osička 3:2-es pontozással győzött Jakab (mindkettő Dukla Olomouc) ellen. 71 kg: Kernel ellenfele, Galus sérülés miatt nem lépett szorító- ba. 75 kg: ZáCek az első menetben döntő fölénnyel győzött Kukučka (Nitra) ellen. 81 kg: Pusztai (RH Ostí) egy­hangú pontozással legyőzte a ta­valyi bajnok Kortišt (Dukla Olo­mouc). 81 kg: Sommer 4:l-es pontozás­sal győzött Cúz * US Praha) ellen. SLÄVIA DUKLA Prága, 7000 néző, játékvezető: Christov. Góllövők: Rótt (öngól), Veselý. A mérkőzés mindkét csapat szá­mára nagyon fontos volt, hiszen a két prágai együttes az első he­lyek egyikére pályázik. Ezért meg­lepetés volt a csekély érdeklődés. De aki eljött, bizonyára nem bánta meg. Crdekes, változatos mérkő­zést láthatott, melyen mindkét csapat gólratörően, szellemesen játszott. Az első negyedóra a ka- tonacsapaté volt, és Rótt, Štam- bachr, valamint Gajduiek gyakran okozott gondot a Slávia védelmé­nek. Hiányzott viszont az a játé­kos, aki a szép akciókat befejezte volna. A vendéglőtök hamarosan kiegyenlítették a játékot, de csak távoli lövésekkel veszélyeztették Viktor kapuját. A 37. percben azonban Viktor rosszul küldte a mezőnybe a labdát, Dušan Herda elcsípte és kapura lőtt. A lövés célt tévesztett volna, ha a labda nem változtat irányt Rótt lábán. Ezzel a Slávia vezetéshez jutott. A Dukla ekkor tíz játékossal foly­tatta a harcot, mert Bendlt ápol­ták. Két perccel később Lubas Ve- selýhez ívelte a labdát, aki nehéz szögből szép gólt lőtt. A szünet után úgy tűnt, hogy a Slávia meg­elégszik az eredménnyel, kivéve František Veselýt, aki fáradhatat­lan volt. A Dukla mezőnyfölénybe került és több helyzetet Is elért, így a 75. percben Stárek kapus már tehetetlen volt, a labda Ne- liodához került, de lövése a kapu- vonalon álló Grospič lábáréi pat­tant vissza. Még egy izgalom volt a befejezés előtt, Vizek öt méterre Stárék kapujától nem találta el a labdát. 2:0 (1:0) Metusi! ötödik bajnoksága Brnóban a szerenkénti dön­tőkkel befejeződött az országos férfi tornászbajnokság. Az ab­szolút bajnoki címet a Dukla Banská Bystrica versenyzője, a 30 esztendős Miloslav Netušil szerezte meg. Ez volt már az PRÉMIUMOK Gyűjtőhely: sorozat és szám: sorszám: összeg TJ Slovan Duchcov hz 923348 46 80 000 TJ Viktória Žižkov Strojimport hr 815637 5242 60 000 T) TS TopoFCany hs 339455 10632 60 000 Pošta Moldava nad Bodvou Košice-vidiek járás hx 151106 356 60 000 T) ZVL Žilina hr 620458 6021 60 000 Pošta Dolný Kubín gd 495339 276 20 000 TJ Sigma Hranice ht 848478 3458 60 000 TJ Kr£lovopolská Strojáreň Brno ha 234685 8394 60 000 TJ Rožnov pod Radhoštem hv 256116 2676 60 000 Pošta Vroutek, lounyi járás Fd 526415 89 60 000 A SPORTKA RENDKÍVÜLI NYEREMÉNYEI TJ Uholné sklady Praha eu 040713 744 100 0ß0 TJ Slavoj Zora Olomouc hr 385411 284 100 000 TJ Transporta Chrudim ja 12356 740 100 000 TJ SONP Kladno go 144369 15861 100 000 Pošta Čadca 1 jc 004124 1022 100 000 Pošta Lipt. Hrádok, Lipt. Mikuláš-i járás ge 274021 122 50 000 TJ Spartak Komárno hs 801439 6342 50 000 Pošta Cerová-Lieskové Senica n. Myjavou-i járás hx 049022 32 50 000 Pošta Vlčany, galántai járás gm 592269 168 50 000 TJ ČKD Slaný Fj 541567 1294 50 000 ötödik országos elsősége. Ta­lajon, lóugrásban és gyűrűn Ji- ŕí Tabák (RH Praha) nyert aranyérmet, lólengésben, kor­láton és nyújtón Netušil bizo­nyait a legjobbnak. Az összetettben Netušil be­bizonyította, hogy nálunk nincs vetélytársa. A kötelező gyakor­latokban szerzett elsőség után a szabadgyakorlatokban Is az első helyen végzett. Megingás nélkül teljesítette a versenye­ket. Érvényesítette tapasztala­tait és érett teljesítményt nyúj­tott, elsősorban a pontosság és a bemutatás tisztasága jelle­mezte gyakorlatait. A második helyért nagy küzdelem folyt Tabák és Janulidis (Zbrojovka Brno) között. A párharcból a hazai tornász került ki győzte­sen, akinek a legjobban a gyű­rűn és a lóugrásban sikerültek a gyakorlatai és csupán nyúj­tón kapott 9 pontnál keveseb­bet. Tabák meglepetésre bi­zonytalankodott a lóugrásban és ez döntőnek bizonyult. Egyébként mindketten dinami­kus, lendületes és bátor gya­korlatokat mutattak be. Tabák talajgyakorlata világszínvonalú. Az első három versenyző után nagy az űr. A többi résztvevő váltakozó teljesítményt nyúj­tott. A tavalyelőtti bajnok, Tan- nenberger nagyon igyekezett, azonban sérülése miatt csak néhány liete kezdte meg az ed­zéseket és ez érződött telje­sítményén. INTER tRinec Bratislava, 3000 néző, játékve­zető: Wencl. Góllövők: Levický és Petráš. Bár a találkozó színvonala nem haladta meg az átlagost, sok ér­dekes mozzanata volt. Inter-tá- madásokkal indult a mérkőzés és a bratislavai csapat már a 3. percben vezetéshez juthatott vol­na, de Novotný egészen közelről hibázott. A továbbiak során is az Inter volt mezőnyfölényben, és a tfinecl ellentámadások még a tizenhatosig sem jutottak el és mondhatni, Kovafík kapus jó­formán az egész találkozó alatt munka nélkül volt. Az első gól a 30. percben esett; Luprich ügyes beadását Levický a kapuba fejelte. Ugyancsak fejesgól volt a második is: a második félidő­ben beállt Petráš Levický ívelt labdáját értékesítette. Az utolsó percben még növelhette volna előnyét az Inter, de Luprich bom­bája a kapufáról pattant vissza. A bratislavai csapat minden té­ren felülmúlta ellenfelét. érdekes volt a mérkőzés. Annak ellenére, hogy egyik csapat sem volt ,,páholyban" a ligában ma­radást illetően, nem játszottak idegesen, hanem annál nagyobb lelkesedéssel. A hazai csapat vé­gig többet támadott, különösen jól mutatkozott be a fiatal jobb­szélső AnfiiC — mégis nem sok hiányzott, hogy a találiozó gól nélkül végződjön. Az utolsó perc­ben egy, a žillnal kapu előtti kavarodást kihasználva Holcinger megszerezte csapatának az érté­kes és valószínűleg a ligában maradáshoz Is elegendő győzel­met. TRNAVA 0.j|/1.f|\ JABLONEC Z-ü V I -11/ Trnava, 7000 néző, játékvezető: Havlasa. Góllövők: Adamec és Gašparík. Átlagos színvonalú találkozó, melyen a hazai együttesből nem hiányzott az igyekezet, de külö­nösen az első félidőben csak ötletszerűen, minden különösebb koncepció nélkül játszott. A Jab­lonec sokáig szívósan védekezett, viszont az elől levő két-három játékos nem volt veszélyes Kéketi kapujára. Az első gől a 27. perc­ben született, amikor Knna lövé­sét Cholenský kapus kiejtette és Adamec a labdát elcsípve meg­szerezte a vezetést. A 66. percig vártak a trnavai nézők a máso­dik gólra, amikor Gašparík mint­egy 40 métert futva a pályán, nehéz szögből talált a hálóba. A mezőny legjobbja a trnavai Dobiáš volt, nemcsak mint védő­játékos, hanem mint a támadások mozgatója. 1:2 (0:0) BRNO VSS Góllövők: Hamar (54. perc, il- letve Varga (67) és Gallis (85). 2:1 (1:0) 1:0 (0:0) TIRENČIN ŽILINA Trenčín, 5008 néző, játékvezető: Horbas. Gúllövő: Holcinger. Bár a nézők csak az utolsó másodpercben láttak gólt, végig OSTRAVA SLOVAN Góllövők: Sionko (15. perc), Slaný (72), illetve Ondruš (82). • A közúti gépkocsik Euró- pa-bajnokságának brnói verse­nyén belga kettős szerezte meg a győzelmet. EREDMÉNYEK — ESEMÉNYEK A magyar Davis Kupa válo­gatott a két egyesben aratott győzelem után a párost is meg­nyerte és ezzel tovább jutott az európai zónában, ahol Cseh­szlovákia lesz az ellenfele. A mérkőzésre Budapesten kerül sor. A páros eredménye: Sző­ke, Taróczy—El Shafei, Gháni 6:0, 6:2, 6:2. A szovjet teniszezők is biz­tosították részvételüket a Davis Kupa további fordulójában. Bad Homburgban, miután az első két egyest megnyerték az NSZK-ban, Metreveli és Kakul- ja 4:6, 6:1, 5:7, 9:7, 6:4-re le­győzte a Fassbender, Pohmann párost. A Las Vegasban folyó nem­zetközi teniszverseny döntőjé­ben az amerikai Connors az ausztrál Rosewalle ellen iát- szik. Az elődöntőben Connors 6:3, 6:2-re győzött Moore, Ro­sewall pedig 6:4, 3:6, 6:4-re Gottfried ellen. Az angliai Bournemouth-ban a lengyel Fibak a nemzetközi verseny elődöntőjében 6:2, 6:3 arányú győzelmet aratott a francia Jauffret ellen. A franciaországban vendég' szereplő asztalitenisz-válogatott Amiense-ben 3:2-re legyőzte a francia válogatottat. Kunz 2:1* re nyert Secretin, Orlowski 2:0-ra Martin ellen. A párost is a csehszlovákok nyerték 2:0« ra. Egy további találkozón Croix-ban a vendégek 2:3 arányban alulmaradtak. Itt Or­lowski 2:0-ra legyőzte Martint, de Kunz 1:2 arányban kikapott Secretintől és Martintői is. A párost ezúttal is a cseszlovákok nyerték 2:0-ra. Kitakjusiban, Japánban négy ország női röplabda-tornáján a Szovjetunió 3:0-ra győzött Ka­nada, Japán 3:l-re Kuba ellen. A házigazdák 3:0-ra legyőzték Kanadát és a kubai lányok Síi­re a Szovjetuninót. Olaszország női kosárlabda- válogatottja győzött a faenzei nemzetközi tornán. Az utolsó mérkőzésen 70:60 arányban le­győzte Magyarországot, amely harmadik lett.