Új Szó, 1975. szeptember (28. évfolyam, 205-230. szám)

1975-09-25 / 226. szám, csütörtök

Csehszlovákia—Svájc 1:1 (0:0) 1*175 A csehszlovák labdarúgó-válogatott idei ötödik ellenfele Svájc együttese »olt, s a találkozót 12 000 néző előtt Brnóban bonyo­lították le. A lengyel Lazowski játékvezető sípjelére így állt fel a két csapat: CSEHSZLOVÁKIA: Viktor — Pivarník, Jozef Cap- kovifc, UndruS, Koubek — Knapp, Bifiovsky, Gajdüsek, — Masny, Nehoda, Gallis. SVÁJC: Burgner — Bizzini, Fischbach, Trinchero, Guyot — Knnh, Pfister, Bottcron — Müller, Scbneeberger. Else- ner. Az első félidei 10:0-ás szög­letarány a csehszlovák csapat állandó fölényéről tanúskodik, de a kapuralövések aránya 8:8 Az utóbM viszont arról ta­núskodik. hogy a svájci válo­gatott játéka hatásosabb volt. Előretolton csak a szőke hajú Pfister játszott, a többiek a középpályán küzdöttek és lehe­tőség szerint felzárkóztak az előbb említett játékosokhoz, aki jó helyzetekbe hozta társait. Ilyen tekintetben a legaktívabb Bntteron volt. A 13. percben tiszta gólhelyzetbe került; le­rázta magáról Pivarníkot, de a kifutó Viktor mellett a kapu mellé rúgta a labdát. Válogatottunk játékosai elég­gé nehézkesen mozogtak, hatá­rozatlanok voltak a kapu előtt és nem tudták magukat felta­lálni az ellenfél védői között, így sok kínálkozó lehetőséget nem tudtak kihasználni. Gól­szerzési alkalmuk csak a fél­idő utolsó percében adódutt. amikor Masny jé labdát adott Jozef Capkovifnak, aki azt a kapu mellé küldte. Érdekes­ségnek számít, hogy játékosa­ink csak a 25. percben küld­ték kapura az első lövést. A 30. percben a félidő legszebb akcióját láthattuk, amelyet Gaj- dii$ek indított el. Gallis ki­ugratta Masnit, de a Slovan-já- tékos nem tudott a hálóba ta­lálni. Szünet után Koubek helyett Dobiág állt be. A második 45 perc elején a csehszlovák csa­pat nagy iramot diktált és már a 49. percben Nehoda labdáját Gallis Masnyhoz továbbította, aki megszerezte a vezetést. A gól ntán játékosaink mozgéko­nyabbak lettek, gyakran változ­tatták helyüket. Ezzel meghiú­sították a svájci védők szoros emberfogását és többször is gólhelyzetbe kerültek. Nem akadt azonban senki, aki ki­használta volna a kínálkozó al­kalmat. Svájc válogatottja az utolsó félórában egyre többszőr len­dült védekezésből gyors ellen­támadásokba. A 60. percben Trincher fejese a felső lécről vágódott a mezőnybe. Utána egyre többet szorongattak a vendégek. A B3. percben Vik­tornak kellett védenie a csere- játékosként beállt Risi jó lövé­sét, majd Müller fejesét. Ér­dekesebbé, izgalmasabbá vált a játék, a svájciak jó technikájuk Magyarország—Ausztria 2:1 (2:1) Csaknem 75 éve — az első mérkőzés 19(12. október 12-én Becsben volt —, hogy rendszeresen találkozik egymással a magyar és az esztrák labdarúgó-válogatott. A tegnapi, 119. összecsapásnak vi­szont egészen különösek a külső tényezői. EB-s«lejtezőről volt szó, de ebben már csak az osztrákok érdekeltek, mivel a magyar együttes a Wales elleni két vereségével kiesett a sorból. A Nép­stadionban 40(10(1 néző előtt tehát a magyar csapat játékosainak nem nyomta a vállát különösebb felelősség és ez nagyban megkönnyí­tette helyzetüket, az első félidei játékuk alapján megérdemelt 2:1- es győzelmet arattak. Amint már említettük, a talál­kozó első félidejében nagyszerű, jó Iramú játékot láthatott a kö­zönség. Az osztrákok nagyon hajtottak, a magyarok viszont gyorsan, szellemesen játszottak a csatársorban. A 3. percben a mér­kőzés legszebb akcióját láthattuk, amikor Fazekas—Kocsis—Nyilasi volt a labda útja és az utóbb em­lített fiatal játékos fejjel küldte a labdát a hálóba. A 15. percben P. Koncllia került nagy helyzetbe, majd ugyanezt a játékost a 18. percben csak szabálytalanság árán tudták szerelni a magyar védők s a megítélt tizenegyest Kranki ér­tékesítette. Továbbra is jó volt a mérkőzés, főleg Kocsis Indításai arattak nagy sikert. Előbb Faze­kas, majd Kocsis került gólhelyzet­be, de a kapusba rúgták a lab­dát. A 31. percben sakk-matt volt a magyar védelem, (ara azonban a kifutó Kovácsot találta el. A 35. percben Nagy l.ászió elfutott a bal szélen, beadott és Pusztai közelről belőtte a mérkőzés utolsó gólját. A második félidőben sokat esett a játék színvonala, az osztrákok nem voltak képesek újítani, így inár csak kevés reményük van ar­ra, hogy csoportelsők legyenek. Ehhez arra lenne szükség, hogy mindkét hátralevő mérkőzésüket (Luxemburg ellen otthon, Wales ellen idegenben) megnyerjék. A magyar válogatott a követke­ző összeállításban játszott: Kovács L. — Nagy Ul., Bálint, Rab, Lu­kács — Nyilasi, Kocsis L., Tóth A. (a 75. perctől Pintér) — Pusz­tai, Fazekas, Nagy L. (4B. perctől Váradi). Az Európa-bajnokság II. selejte­ző csoportjának állása: 1. Wales 2. Ausztria 3. Magyarország 4. Luxemburg 5 3 0 1 13:4 8 4 2 11 5:4 5 5 2 1 2 7:7 5 4 0 0 4 4:14 0 Eredmények — események Varsóban Lengyelország női röplabda-válogatottja 3:1 (13, 13, —7, 12J arányú győzelmet aratott Bulgária fölött. A San Francisco i nemzetközi férfi tenisztorna legutóbbi ered­ményei: Ashe—Martin (ameri­kaiak) 6:3, 6:3, Masters (auszt­rál) — Riessen (amerikai) 6:1, 5:7, 6:4, Ramirez (mexikói) — Crealy (ausztrál) 6:2, 6:7, 6:3, Pasarell (Puerto Rico-i) — Fassbender (nyugatnémet) 6:3, 7 6, Van Dilién (amerikai) — Carmichael (ausztrál) 7:6, 1.6, 6:3. Möntpellier-ben rendezték meg a Japán—Nyugat Európa válogatott női röplabda mérkő­zést. A távol-kele»ti vendégek a Szovjetunióban és az NDK-ban tett sikeres portyájuk után most is kitűnően játszottak és 3:0 arányban győztek az olasz, holland, nyugatnémet, francia vegyescsapat ellen. és gyorsaságuk révén helycse- rés támadásokkal egyre több meleg helyzetet teremtettek a csehszlovák kapu előtt. A 74. percben Gajdusek helyett Pa­nenka jött a pályára. A mérkő­zés legnagyobb helyzetét Neho- da hagyta ki a 77. percben, amikor lövése a kapufáról a kapu mögé vágódott. A 80. percben Masny helyett Svehlik jött a pályára, majd öt perc múlva megszületett a svájciak egyenlítő gólja: szögletrúgás után Trincher fejese után Pi­varník kézzel ütötte el a háló­ba tartó labdát s a megítélt ti­zenegyest Risi biztosan értéke­sítette. A második félidőben a csehszlovák csapat újabb kilenc szögletet rúgott — eredmény­telenül Rajtolt a női kosárhbda VB Bogotában megkezdődtek a VII. női kosárlabda-vílágbaj- nokság küzdelmei. A csapatok három csoportban küzdenek a döntőbe jutásért. Az első for­dulóban vaskosabb meglepetés nem született és csupám két mérkőzésen: a Mexikó—Ma­gyarország és Japán—Egyesült Államok találkozón láthatott a közönség kiegyensúlyozott küz­delmet. A többi négy találko­zón az esélyesek fölényes győ­zelme született. A csehszlovák válogatott ki' tűnőén rajtolt, Ausztráliát 20 pont különbséggel verte. Ma­gyarország Mexikó ellen a szü­netben még 3 ponttal vezetett, a második félidőben azonban a mexikóiak megszerezték a ve­zetést és a győzelmet is. Ered­mények: A-csoport: Szovjet­unió—Kanada 103:52 (49:34), Mexikó—Magyarország 59:52 (26:29), B-csoport: Dél-Korea — Szenegál 100:33 (47:16). Olasz­ország—Brazília 80:59 (33:22), C-csoport: Japán—Egyesült Ál­lamok 73:71 (43:42), Csehszlo­vákia—Ausztrália 62:42 (27:24). Csehszlovák öttusázók az élen Csehszlovákia nemzetközi öt­tusa-bajnokságán a hazai ver­senyzők kitünően tartják ma­gukat. Négy szám után Bártü és a csehszlovák válogatott ve­zet az összetettben. A vívást a magyar B;.kó nyerte a csehszlovák Starnov- ský és honfitársa Horváth előtt. A pisztolylövésben két szovjet versenyző, Csernyavin és Kravcev végzett az élen. Az úszásban a lengyel Pacelt ra­gyogó idővel szerezte meg a győzelmet a csehszlovák Bártű és Vyskočil előtt. Négy szám után az élen a következő a helyzet: 1. Bártű 4204, 2. Starnovský (mindket­tő csehszlovák) 4200, 3. Bakó (magyar) 4172, 4. Pacelt (len­gyel) 4122, 5. Vyskočil (cseh­szlovák) 4060, 6. Kelemen (ma­gyar) 4000 pont. Csapatban: 1. Csehszlovákia 12 400, 2. Ma­gyarország 12 088, 3. Lengyel- ország 11972, 4. Csehszlová­kia B 11952, 5. Szovjetunió 11 740 pont. A 33 esztendős szovjet Vaszilij Alekszejev ma­radt a világ leg­erősebb embe­re. Az 1970 óta minden világ- versenyen győ­zedelmeskedő szovjet ólnmsú- Iyú súlyemelő a Moszkvában megrendezett VB-n is biztosan szerezte meg az első helyet. 427,5 kg-os tel­jesítménye az összetettben új világcsúcs. Súlyemelő-világbajnokság Alekszejev maradt a világ legerősebb emoere Amióta súlyemelés létezik, még nem előzött meg olyan ha-' falnia* érdeklődés versenyt, mint amilyen Moszkvában az Alekszejev—Placskov párviadal iránt megnyilvánult. Özönlött a tömeg a sportpalota felé és a szép számban Moszkvába ér­kezett bolgár szurkolók keltettek nagy feltűnést: hatalmas zászlókat lobogtatva, Placskovot éltetve vonullak a luzsnyiki sport palotába. Amikor a színre lépett az ólomsúly 12 szereplője, már 14 000 néző zsúfolódott a csar­nokba, és rendkívül forró han­gulat uralkodott u nézőtéren. Akárcsak egy labdarúgó-mérkő­zésen, úgy harsogott a lelke­sítés, az éljenzés Alekszejev, majd Placskov bemutatásakor. A két főszereplő közül Aleksze­jev 158,5, Placskov pedig 136,5 kilóval mérlegelt. Vaszilij Alekszejev, minden idők egyik legkiemelkedőbb súlyemelője ismét a világ leg­erősebb embere lett. Aleksze- jevnek ez volt a 31. aranyérmo a világversenyeken. A külföld labdarúgása ★ Magyarország utánpótlás labdarúgó-válogatottja Szolno­kon 2:0 (0:0) arányban győzött Európa bajnoki mérkőzésen Ausztria ellen. Gőllövő: Szabó (2). A magyar csapat ezzel a győzelmével már csoportelső­nek érezheti magát, hiszen a hátralevő mérkőzését Luxem­burg ellen játssza. Magyaror­szágnak 5, Ausztriának 3 pont­ja van. Luxemburg még nem szerzett pontot. ★ Az angol labdarúgó-bajnok­ság legutóbbi fnrdulójának eredményei: Birmingham—New- castle 3:2, Conveutry—MiddloS- brough 0:1, Ipswich—Norwich 2:0, Queens Park Rangers—Lei- cester 1:0, Sheffield United— Bumley 2:1, Wolverhtampton Wanderers—Aston Villa 0:0. ★ Dortmundban az Ajax Am­sterdam csapata barátságos mérkőzésen l:0-ás félidő után 2:0 arányban győzött a Borus­sia Dortmund ellen. Mindkét gólt Szavkovícs lőtte. (Jloinsúlyban világ- és Euró­pa bajnok: Alekszejev (Szov­jetunió) 427,5 kg .— világ­csúcs, (187,5 — 240), 2. Bőnk (NDK-beli) 422,5 (180 — 242.5), 3. Placskov (Bulgária) 42Ü (195 — 225), 4. Hauser (NDK-beli) 412,5 (180 — 232.5), 5. Pavlásek (Csehszlo­vákia) 390 (172,5 — 217,5), 6. Leppa (Finnország) 387,5, (165 — 222,5). A világbajnokság pontverse­nyének végeredménye: 1. Szov­jetunió 90, 2. Bulgária 78, 3. Lengyelország 82, 4. NDK 55, 5. Magyarország 48, B. Csehszlo­vákia 22 pont. A Szovjetunió tehát ismét visszaszerezte vi­lágelsőségét, amelyet tavaly a tnanilf.i VB-én elvesztett, ami­kor a bolgárok végeztek az élen. J cnnrtfniniílás hírgj A ŠPORTKA 38. játékhete I. búzásának nyereményei: I. díj: 1 nyertes — 200 000 korona, II. díj: 92 nyertes á 13 820 korona, III. díj: 4228 nyertes á 445 korona, IV. díj: 74 996 nyertes á 40 korona. A II. húzás nyereményelosz­tása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 32 nyertes á 35 730 korona, ÍII. díj: 2508 nyc.tes á 605 korona, IV. díj: 55 542 nyertes á 55 ko­rona. A Sazka 38. játékhetének nyereményei: I. díj: 10 nyertes á 8940 ko­rona. II. díj: 241 nyertes á 565 korona. III. díj: 3150 nyertes á 70 korona. Csak a Budéjovice veretlen Az I. jégkorong-liga 4. fordulója után már csak Cesjté Budéjo- vice veretlen, amely eddig bárom mérkőzést megnyert és egy alka­lommal döntetlenül mérkőzött. |ól szerepelt a 4. fordulóban a Slo­van és a VS2 Kosice: mindkét együttes idegenben szerezte meg a két bajnoki pontot. A bajnokság következő fordulójára csak szep­tember 30-án kerül sor, mivel a csehszlovák válogatott két mérkő­zést játszik a Winnipeg Yets proficsapat ellen. Az „évszázad labdarúgó-mérkőzésének“ két csapata: a fehér me­zes újságírók és a csíkos mezes színészek. M>nt ismeretes, a ta­lálkozót 8:3 arányban a színészek nyerték meg. (Vojtísek felv.) Brno—Košice 2:4 (2:2, 0:0, 0:2), Gólütők: Jelinek és Nekola, ill. Brunclík (2), Smertiak és Čapek. Meglepetésnek számít, hogy a Brno, amely előzőleg legyőzte a Kladnót, és Idegenben a Slovan csapatát, most saját pályáján ve­reséget szenvedett. A kelet-szlo­vákiai együttes kitünően védeke­zett és az utolsó harmadban két szerencsésnek mondható góllal győzött. Kladno—Slovan 3:4 (0:1, 2:2, Isi). Gólütők: Novák, Vysušil, Müller, 111. P. Šťastný (2), Haas és Žlžka. A kiadnál csapat nem és nem tud formába lendülni. A Slovan elleni mérkőzésen Is nyo­masztó fölényben játszott, de nem tudta kihasználni a kínálkozó gólszerzés! alkalmakat. A vendé­gek Igyekeztek darabolni a játé­kot, kitünően praktizálták az em- berfogásos Játékot. C. Budéjovice—Plzeň 6:2 (2:1, 3:0, 1:1). Gólütők: Cecil, Marik, Klabouch, Pouzar, Tikal, Kolár, ill. Klapáč és Otte. A hazai együttes ezzel a győzelmével a táblázat élére került. Jól kezdtek a vendé­gek, akik már az első percben ve­zetést szereztek, de később a ha­zaiak egyre jobban játékba len­dültek s pontos ősszjátékuk révén biztosan nyertek. Sparta Praha—VŽKG Ostrava 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). Gólütők: Brdička (2) és Sima. A Vítkovice, amely ebben az Idényben Lltvínovban győzött, most is meg akarta lepni ellenfelét. Biztonságos, védekező taktikával akartak sikert elérni. A Sparta a gyors összjátékot vá­lasztotta, amely ugyan az elején nem hozott sikert, de később mégis csak a két bajnoki pont megszerzését jelentette. Litvínov—Ingstav Brno 4:2 (1:1, 0:1, 3:0). Gólütők: Bubla (2), Hlln- ka és Ulrich, ill Nejezclileb és Polácek. A ligaújone Ingstav Lit- vínovban is bátran játszott, s az első két harmadban fölényben ko- rongozott. A második harmadban vezetést Is szerzett és csak az utolsó játékrészben elkövetett két védelmi hiba következtében szen­vedett vereséget. Az 1. jégkorong-liga állása: 1. C. Budôjovice 2. Jihlava 3. Sparta 4. Pardubice 5. Plzeň 6. Košice 7. Slovan 8. ZKľ. Brno 9. I.itvínov 10. Kladno 11. VŽKG 12. Ingstav 4 3 10 4 2 11 4 2 11 4 2 11 4 2 11 4 2 11 4 2 0 2 4 2 0 2 4 2 0 2 4 10 3 4 10 3 4 0 0 4 22:12 7 18:8 5 14:9 5 15:12 5 18:17 5 13:12 5 13:14 4 9:10 4 10:17 4 8:13 2 14:21 2 10:19 0 A következő forduló párosítása: Slovan—VSŽ Košice, Budőjovice— Jihlava, Brno—VŽKG, Kladno^ Plzeň, Sparta—Litvínov, Pardubíc» —Ingstav Brno.