Új Szó, 1975. május (28. évfolyam, 102-126. szám)

1975-05-23 / 119. szám, péntek

1975 V. 23. Vëget ért a XXVIII. Eékeversenv Csapatban a Szovjetunió, egyéniben Szurkowski végzett az elsó helyen RVDl PRAVO Tegnap a 13. útszakasszal véget értek az idei XXVIII. Békeverseny küzdelmei. Az utol­só szakaszon a szovjet Lihacsev szerezte meg a győzelmet a csehszlovák Moravec és az NDK-beli Schiffner előtt. Az összetettben ar. utolsó napi események nem hoztak változást. Szurkowski és a Szovjetunió megtartotta első helyét. Tegnap délien Lodzban raj­tolt a Békeverseny mezőnye, hogy megtegye a Varsóba ve- aető 178 kilométeres útvonalat. Végig hol oldalszél, hol pedig hátszél lújt. Sok eseményt nem jegyezhetett fel a krónikás, mi­vel a verseny már az előző út­szakaszokon eldőlt és a Szov­jetuniótól, valamint Szurkovv- skitól csak a váratlan halsze­rencse, súlyos bukás vette vol­na el az elsőséget. A harmadik helyért azonban a lengyel és a csehszlovák csa­pat között nyílt volt a harc. Igaz ahhoz, hogy a lengyelek felküzdjék magukat a harmadik helyre a tegnapi szakaszon egy első és a második helyet kel­lett volna szerezniük. Azok azonban, akik a végső sorrend­ijén az élen érdekelve voltak szigorúan őrizték egymást s csak olyan versenyző szökésé­be „egyeztek bele“, aki szá­mukra nem lehetett veszélyes. Az első íészhajrát a 48. ki­lométernél Lihacsev nyerte; a másodikat 135 kilométernél pe­dig az angol Davidson. A me­zőny végig egy bolyban kereke­zett a célig. Az utolsó kilomé­tereken élénkült az iram, elől a szovjet kerékpározók diktál­ták az iramot és n varsói sta­dionba Lihacsev érkezett első­ként. Moravec az utolsó méte­reken kitűnően hajrázott, de a szovjet versenyző elsőségét már nem tudta veszélyeztetni. Szur- kowski táv közben bukott, de összeszedte magát és a főmé zőnyben érkezett a stadionba, ami a végső győzelmet jelentet­te számára. A lengyel kerékpá­rozó a Békeverseny történeté­ben ezúttal immár negyedszer Az ifjúsági UEFA 75 labdarúgótorna margójára Svájcban e hét elején fejez­ték he az ifjúsági UEFA labda­rúgótorna küzdelmét, s mint már arról hírt adtunk az első helyet Anglia csapata szerezte meg. Az érdekesség kedvéért közöljük a győztes csapat fel állítását, s a játékosok neve mellett egyesületüket is feltün­tetjük. Bizonyára jó néhányuk- kal hamarosan találkozhatunk kupaküzdelmek, vagy különbö­ző szintű válogatott mérkőzések során: Middleton (Nottingham Forest), Robson (West Brom­wich Albion), Roberts (Ipswich Town), Smith (Tottenham), Wicks (Chelsea), Nightingale (Bournemouth), lloddle (Tot­tenham), Wilkins (Chelsea j, Bertschin (Ipswich), Langley (Chelsea), Barnes (Manchester City). Az angol csapat úgy jutott el a döntőig, hogy csoportjában minden ellenfelét legyőzte (Ír­országot, É. Írországot és Sváj­cot). A döntőbe jutásért Ma­gyarország együttese ellen 3:1- re győzött. (Egyébként a ma­gyarok becsületgólja volt az egyetlen gól az angolok hálójá­ban a torna folyamán). A döntőben nem várt ellen­fél, a finn csapat késztette ha­talmas küzdelemre az angolo kát. A finnek csoportjában a Szovjetunió, az NDK és az NSZK csapata volt, tehát ebből a csoportból továbbjutni min- den dicséretet és elismerést megérdemel. A döntőbe jutá­sért azt a török válogatottat győzte le a finn együttes, amely a csehszlovák fiatalok UEFA tornára vezető útját torlaszolta el. A döntő a rendes játékidőben nem hozott eredményt. Az elő zetesen ismerteteti szabályok értelmében 2X10 perces hosz- szábbítás következeit. Azért ha­tolt a meglepetés erejével, hogy amikor az első hosszabbítás 5. percében Wilkins kihasználta a kiváló finn kapus egyetlen té­továzását és belőtte a gypz- tes gólt, a játékvezető azonnal veget vetett a viaskodásnak, máris következett az eredmény- hirdetés, a dobogós csapatok játékosaknak arany, ezüst és bronzéremmel való dekorálása. Ebből az a tanulság, hogy már az ifjúságiak szintjén is a lebonyolítás előtt pontosan kell ismertetni a játékszabályokat, s azokhoz következetesen ra­gaszkodni. Ezzel is kellene bi­zonyítani, hogy az előírás sze­rinti lebonyolítási rend végigkí séri a labdarúgót pályafutása során, reá, a rendezőkre és a játékvezetőkre vonatkoztatva irányadó és kötelező. Mint ismeretes, jövőre Ma­gyarország rendezi az ifjúsági UEFA tornát, s jó előjelnek ve szik, hogy ezúttal a magyar csapat a rangos harmadik he­lye1 szerezte meg. Az előírások szerint a min denkori győztes és a rendező erőül/erőként jut az UEFA tor­na 16-os mezőnyébe, a többiek­nek selejtezők során kell erre jogot szerezniük. Remélhetőleg az 1976-os UEFA tornát már nem kell Csehszlovákia remény ségei nélkül megrendezni, a zöld gyepen kivívják a szerep lés jogát. 'zu) végzett az első helyen. Mora­vec második helyével a cseh­szlovák csapat megvédte har­madik helyét a lengyelek előtt. Bartonícek a verseny után így nyilatkozott: — A 3. hely nagyon értékes, kUlönösen ha figyelembe vesz- sziik, hogy végig balszerencse üldözte a csapatot. Betegség, sérülések, stb. gátolták őket a még jobb helyezés elérésében. Tény, ha az egyenkénti indítá- sos versenyben jobban megáll­juk a helyünket, akkor esetleg a második helyért is verseny­ben lehettünk volna. A 13. útszakasz végeredmé­nye: 1. Lihacsev (szovjet) 2. Moravec (csehszlovák), 3. Schiffner (NDK-beli, 4. Pikkn- ns (szovjet), 5. Kalii (csehszlo­vák), 6. Martinelli (olasz) 3:48:48. A XXVIII. Békeverseny nem- hivatalos végeredménye: egyé­niben: 1. Szurkowski, 2. Hart- nick. 3. Pikkuus. Csapatban: 1. Szovjetunió, 2. NDK, 3. Cseh­szlovákia, 4. Lengyelország. A Békeverseny állása tizen­két útszakasz után — egyéni­ben: 1. Szurkowski 40:36:42, 2. Mariniek 40:37:28, 3 Pikku­us 40:37:40, 4. Csapligin 40:39:02, 5. Guszjatnyikov 40:39:49, 6. Diers 40:40:06, 7. Moravec 40:31:42, 8. Barloní- íek 40:42:19. Csapatban: 1. Szovjetunió 121:53:54, 2. NDK 122:02:03, 3. Csehszlovákia 122:04:27, 4. Len­gyelország 122:05:08, 5. Norvé­gia 122:14:20, 6. Spanyolország 122:14:21 óra. Követésre méltó példa A TJ Ingstav Brno jégkorong csapata az I. liga újonca Rudolf Potsch vezetésével a délmorva kerület legnagyobb építkezésé­re, a Jihlava folyó torkolatánál készülő vízi erőműhöz ment bri­gádmunkára. A brnói jégkoron­gozók ott nyolc napot dolgoz­nak le és betonozó munkát vé­geznek. Nyerteseink 19 es tippszelvényünk Iclitatálu- lnsai kiiziil a következük részesül­nek jutalomban: I. díj — 31)0 korona: Varga Ká­roly, I.edice, nitrai járás. II. dij — 21)0 korona. Sárközi Aladár, Vicany, ga (untai járás. Ul. díj — 100 korona: Gmsz Antal, Sečovce, trebisovi járás. A sportfogadás hírei A Sazka 22. játékhetének páro­sítása: II. labdarúgó liga 1. Spartak llr. Králové—ZVL Kys. Nová Mesto, 2. SONP Kladno —Slovan l.iberec, 3. T| VŽKG—VSZ Košice, 4. Spartak Vinšim — Bánik Prievidza, 5. Jednota Trenčín— Strojárne Mariin. Sorrendben hetedszer az újpestiek A magyar labdarúgó NB I.-beii még két forduló van bátra, dt: az már eldőlt, hogy a bajnoki címet sorrendben hetedszer az Új­pesti Dózsa szerezte m g. Ugyancsak biztos a Bp. Honvéd máso­dik helye is, még a harmadik helyre az egyre jobban formába lendülő Csepel is esélyes a Ferencváros inellett. Szombaton az utolsó előtti for­duló ebben a párosításban kerül sorra: Rába ETO—Újpesti Dózsa, Csepel — Ferencváros, Videoton— Tatabánya, Vasas—Zalaegerszeg, Pécs—Diósgyőr, MTK VM —Békés csaba, Haladás—Salgótarján. A Bp. Honvéd szabadnapos. A góllövő listán két 20 gólos van, Bene és Koznia. A gólkirály csak kettejük valamelyike lehet. Tizenkét gólos Fazekas, 11 gólos Farkas (Szombathely), 10 gólos, Gass és Weimper. ÚJPESTI DŰZSA—ZAI.AEGERSZEG 4:2 (3:2) Góilövők: Bene, Harsányi, Fekete, és Dunai III., ill. Tóth Gy., és Kelemen. A vendégcsapat az első félidő­ben nagyszerűen játszott és egyenlő ellenfél tudott lenni. Szü­net után felülkerekedtek a Illa- fehérek, a győzelemért mégis na­gyon meg kellett küzdeniük. TATABANYA—FERENCVÁROS 2:0 (2:0) Góilövők: SaMói és Hegyi, A bányászfiúk megérezték, hogy a kényelmeskedő zöld-fehérekkel szemben van mit keresniük, hatá­rozottan jtászottak és eredmé­nyességüknek köszönve rászolgál­tak a kél pontra. VASAS—VIDEOTON 3:0 (0:0) Góllövők: Izsó, Váradl és Török. Unalmas kezdet után a máso­dik félidőben egy teljesen magá­ra talált Vasast láthatott a kö­zönség, amely magabiztosan arat­ta győzelmét. PÉCS—MTK VM 3:1 (1:0) Góllövők: Dárdai (2 egyet ti­zenegyesből) és Kardos, Hl. Szu- roml. A létfontosságú találkozón a pécsiek nagy akarással játszottak és megérdemelten győztek. DIÓSGYŐR —BÉKÉSCSABA 0:3 (0:2) Góllövő: Királyvári (3). A hazai csapot könnyedén kez­det, s azután már nem tudott lendületbe jönni. A leggólerő­sebb békéscsabai csatár azt te­hette, amit akart. HAI.ADAS—RÁBA ETO 3:0 (10) Góllövők: Horváth, Farkas és Sebők (öngól). Második félidei lényegesen jobb teljesítményével megérdemelten győzött a Haladás. CSEPEL—HONVÉD 1:1 (1:1) Góllövők: Gulyás, ill. Fehérvári. Csak a gólokig volt érdekes a mérkőzés, azután mindkét csapat belenyugodott a döntetlenbe. Az NB 1. táblázata: 1. Ú. Dózsa 26 20 4 2 69:29 44 2. Bp. Honv. 27 16 9 2 52:20 41 3. FTC 26 10 11 5 42:26 31 4. Csepel 26 12 6 8 33:25 30 5. Videoton 27 8 10 9 29:39 26 6. ZTE 26 10 5 11 29:32 25 7. Vasas 26 9 6 11 37:42 24 8. MTK VM 26 8 7 11 31:37 23 9. SBTC 26 9 5 12 30:41 23 10. Rába E. 26 9 4 13 37:43 22 11. DVTK 26 6 10 10 25:37 22 12. Tatab. 26 8 5 13 25:33 21 13. B.-csnba 26 6 8 12 24:31 20 14. PMSC 26 6 8 12 25:37 20 15. Haladás 26 8 4 14 28:44 20 Szurkowski (6-os számmal a karján} az idei Békeverseny legna­gyobb egyénisége, ax összetett egyéni verseny győztese. A SVÁJCIAK BESEGÍTETTEK Bernben Európa bajnoki labda­rúgó-mérkőzésen Svájc gól nélkü­li félidő után 1:0 arányú győzel­met aratott Írország ellen. A gólt a 75. percben az ír védelem hi­báját klhaszálva Elsener lőtte. A VI. csoport állása: 1. Írország 5 2 1 2 7:5 5 2. Szovjetunió 3 2 ti 1 5:4 4 3. Törökország 4 12 1 4:6 4 4. Svájc 4 1124:53 Londonban a brit bajnokság ke rétében játszották az Anglia—Wa­les mérkőzést, amely 2:2 (1:0) arányú döntetlent hozott. A baj­nokság állása: 1. Skócia 2 1 1 0 5:2 3 2. Wales 2 0 2 0 4:4 2 3. Anglia 2 0 2 0 2:2 2 4. É. Írország 2 0 110:31 Rüiien városában az Izland el­leni F.B•mérkőzésre készülő fran­cia válogatott 3:0-ra győzött az angol Queens Park Rangers ellen. A szovjet fővárosban a Szovjet­unió olimpiai válogatottja 3:0 aranyban győzte le Jugoszlávia együttesét. Mivel az első mérkő­zés 1:1 re végződött, a szovjet r:s:ipat jutott tovább. A következő körben ellenfele Izland, továbbá a Norvégia —Fin n (»ország mérkőzés győztese lesz. Osztrák bajnoki eredmények: Innsbruck—Eisenstadt 3:0, Vöst I.lnz—Rapid 0:1. Az innsbruckiak 32 mérkőzésből 46 pontot szerez tek és már bajnokok. Második a Rapid 37 ponttal. A francia bajnoki címet sor­rendben másodszor a St. Etionno nyerte, amely a legutóbbi fordu­lóban a Bastiát győzte le 3:2-re. Bajnoki eredmények ax NDK-bOl: Magdeburg—Jena 1:1, Lelpzig ■ ? Dresden 1:2. Az. első helyet a 40 oontos Magdeburg foglalja el, má­sodik a Jena 36, harmadik a Dres* den 31 ponttal. lugosxláviában is hétközi fordu­lóra került sor. Néhány eredr mény: Szarajevó—Szpllt 1:1, VoJ- vod'na—Mosztar 2:2, Crvena Zvez­da—OFK 2:4. Az UEFA Kupa a Borussiáá Amire kevesen számítottak, bekövetkezett. A Borussia Mön- chengladbach, amely vendéglá­tóként csak gól nélküli döntet­lent ért el a Twente Enschede ellen, a visszavágón 5:1 (2:0J- ás győzelmet aratva elhódítot­ta az UEFA Kupát. A sikerből Hnynokes kért" magának orosz­lánrészt, aki mesterhármast ért el. A (ovábbi két gólt Simonsen lőtte. A vendéglátók Drost ré­vén szépííettek. A találkozó sorsa lényegébe* az első 10 percben lőtt két Bo- russia-góllal el is dőlt. A döntőt 25 000 néző elölt at osztrák Schiller vezette. SAKK Az országos sakkligában csak az utolsó fordulóban dőlt el az elsőség: ha a bratislavai Slovan legyőzi a prágai DP csapatát — övé az aranyérem. Dé csak dön­tetlenre futotta erejéből, így a bajnoki cím védője: az UDA Prá­ga lett az első. A további sorrend az egyforma pontszá.not elért 4 csapat játszmaaránya alapján ala­kult ki: a prágai Slavoj Vysehrad lett az ezüstérmes, a Slovan kap ta a bronzot és Tesla Karlín csapata lett a negyedik. A kiesők: KPS Brno, VOKD Poruba, ZCE Plzeň ás a Tesla Karlová Vés. Az első liga ősszel kezdődő 7. évfo­lyamában — egyéves szünet után — Ismét játszik a Slávia Bratisla­va, továbbá a Zbrojovka Brno, va­lamint két prágai csapat: a Slá­via VŠ és a Slavo| VySehrad „B“. Az országos sak kiiga kettős „szenzációja“ volt, hogy a kétsze­res bajnok csak 4:4-re játszott a kieső ZČE Plzeň csapatával és az első táblán Gross István, a bra­tislavai Slovan, majd a VSŽ Ko­šice volt versenyzője legyőzte el­ső számú nagymesterünket: Szicíliai védelem Világos: Gross |ZÜE Plzeň) — ■Sötét: Hort (UDA Praha) 1. e4 c5 2. Hf3 Hc6 3. Hc3 d6 4. d4 cd4: 5. Hd4: Hf6 6. Fc4 Vu6 (manapság gyakran játsszak ezt a lépést a Szozin változat ellen) 12. Ve2 He5 13. Fb3 Heg4 14. FdE Vc5 15. Hf3 b6 16. h3 Hge5 17. Fe3 Vc7 18. Hd2 i.ed71 19. g4 Hc5 20. g5 Hfd7 21. Fa2 Bb8! (sö­tét aktívan védekezik és 22. f4-re inár b5! tel magához ragadná a kezdeményezést) 22. Babl? Vc6 23. f4 Ha4: 24. [51 (világos mindent egy kártyára tett föl: átütni a ki­rályszárnyon!) 24. ... Hc3: 25. bc3: Vc3:? (jobb volt Hc5) 26. Bb 3 Ve5 27. Ff4 Vd4+ 28. Fa3 Ve5 29. Ff4 Vc5+ 30. Kh2 He5 31. f6 Fd6 32. fg7: Be8 33. Hf3 Iib7 f Hgö az utólagos elemzések szerint jobb volt) 34. He5: de5: 35. Fe3 Vc6 36. c4 Vd7 37. Vh5 Vc4:? (végzetes könnyelműség, mert megnyitja a világos vezérfu­tó átlóját) 38. Bf2 Fb7 39. Bd.'lll I szép fordulat, Vd3:-ra 40. g6l fg6: 41. Fe6: + , illetve 39. ... Ve4:-re 40. Bd7: Vhl+ 41. Kg3 Vgl 4* 42. Kh4 nyer) 39. ... Vc6 40. Bd7: Vd7: 41. g6! fgö: 42. Bf«+I Bf8: 43. Vh7: + Kh7: 44. gf8:H+ Kg7 45. Hd7: b5? (Időza­var, 45. ... Fe4: még némi dön­tetlen esélyeket adott) 46. Hc5 és sötét feladta. Fc8 47. Feö: után elvész a futár Is. 897. sx. fejtörő Kovács János (Kiskunhalas 1 („Füles“ 1975) Világos Indul és 2 lépésben mat.- tot ad (2 pont) 7. Hdb5 fa másik lehetőség 7. Hb3) 7. ... a6 8. Fe3 Va5 9. Hd4 e6 10. 0-0 Fe7 11. a4 0-0 Ellenőrző jelzés: Vllá-- gos: Kh6, Vd6, Ba7 és g7# Hc5 és f5, Fd3 és e3, g’ : g6 ós h7 (10 báb). Sötét: Kf6, Ba4 és f8, Hb6 és C?, Fel és f3, gy: e6 (8 báb). A megfejtések beküldésé­nek határideje: június 2. A megfejtések az Űj Szó szerkesztőségének címére küldendők „Sakk“ megje­löléssel. A helyes megfej­tést beküldők közül lret­ten minden héten könyv- jutalmat kapnak, továbbá állandó féléves meg­fejtési létraversenyt veze­tünk. A 895. sz. fejtörő (k. Gugel) helyes megfejtése; 1. Betilt Az e heti nyertesek: Kučera Erzsébet, Levice, Beüt»« Imre, Sahy. DE1.MAR GÁBOQ