Új Szó, 1975. január (28. évfolyam, 1-26. szám)

1975-01-13 / 10. szám, hétfő

Csak egy pont a vendégeknek Közel négyhetes szünet után a 27. forduló mérkőzéseivel folytatódtak az I. jégkorong-liga küzdelmei. A hat találkozó közül csupán a VZKG-nek sikerült idegenben pontot szerez­nie, a többi mérkőzés a házigazdák teljes sikerével végződött. A Kladnót úgy látszik nem zökkentett« ki a hosszabb szünet a ritmusból, az éllovas jó játékkal biztosan győzött a VŠ Ko- Sice ellen. A következő forduló párosítása — január 14: VŽKG —Č. Budéjovice, Pardubice—Plzeň, VSŽ KoSice—Brno, Jihlava —Kladno, Sparta—Slovan. Gottwaldov—Litvínov. LITVÍNOV—SLOVAN 5:3 (2:1, 1:0. 2:2) Gólütők: Zikmund (3), Oeus, Ulrych, ill. Bukovinský, Mruk- via, M. Slastný. A Spengler Kupában aratott győzelem után a Slovan szur­kolói jó helytállást vártak csa­patuktól a Litvínov ellen. Az első, mérsékelt színvonalú har­mad után, melyben a vendég­látók egygólos vezetésre tettek szert, a második húsz percben a Slovan többször egyenlíthe­tett volna, de még emberelő­nyeit sem tudta kihasználni. A 39. percben Zikmund két gólra növelte a Litvínov előnyét. Az utolsó játékrész elején nagy kedvvel játszottak a hazaiak, és már 5:1 arányban vezettek. A Slovannak a hajrában sike­rült úgy ahogy elfogadhatóvá tenni az eredményt. A játék ké­pe alapján elmondható, hogy mindkét együttes várakozáson alul szerepelt. KLADNO—VSZ KOŠICE 4:0 (1:0, 3:0, 0:0) Gólütők: Novák (2), Bauer és Kriváűek. A 43. másodpercben a Klad­no már 1:0 arányban vezetett. A vendégeket nem törte le a gyorsan kapott gól, ügyesen, ötletesen játszottak, de az ez­úttal sokat bizonytalankodó ha­zai védelem hibáit nem sike­rült kihasználni. A második harmadban a 28. percben a Kladno 2:0-ra növelte előnyét és ekkor már a tőle megszo­kott jó játékkal őrölte fel el­lenfele erejét. PLZEŇ—C. BUDÉJOVICE 7:2 (2:0, 3:2, 2:0) Gólütők: KlapáC és Vrabec (2—2), Schejbal, Otte, Éber inann, ill. Edelmann és Joun. Ogy látszik, a kényszerpihe­nő a hazai csapatot segítette, a Plzeíít az előző hazai liga- mérkőzéseihez képest mintha kicserélték volna. A másik ol­dalon a vendégek minden vo­nalon csalódást okoztak, alig dolgoztak ki összefüggő akciót. A vendéglátók ilyen nagyarány­ban Is rászolgáltak a győze­lemre. BRNO—PARDUBICE 4:0 (2:0, 2:0, 0:0) Gólütők: Nekola, Černý, Hav- líöek és Fiala. Az első harmadban a brnóiak korszerű, élvezetes játékkal lep­ték meg szurkolóikat, a Par­dubice szinte alig jutott szó­hoz. A hazaiaknak sikerült semlegesíteniük a vendégek vá­Stones 222 cm Karagandában fedettpályás atlétikai versenyen a 20 éves Alekszander Grigorjev 221 cen­timéterrel nyerte a magasug­rást. Az idén ez a legjobb fe­dettpályás teljesítmény ebben a számban a Szovjetunióban. Az Egyesült Államok idei el­ső nagyobb atlétikai versenyén College Parkban (Maryland ál­lam) az egymérföldes síkfutás­ban Marty Liquori győzött 3:57,7 perces kitűnő idővel Prefontaine előtt, aki 3:58,5-öt futott. 880 yardon Rick Wolhu- ter szerezte meg a győzelmet l:48,9-cel Dyce (Jamaica) előtt, akinek időeredménye 1:49,8 perc volt. További eredmények — 60 yard: 1. Riddick 6,0, 2. Craw- ford (Trinidad) 6,03 mp — 60 yard gát: 1. Shipp 7,0, 2. Da- venport 7,1 mp — 500 yard: 1. Newhouse 56,0 mp, — 2 mér­föld: 1. Claren (Kanada) 8:42,2 perc — súlylökés: 1. Feuer- bach 21,09, 2. Stuart 20,73, 3. Woods 19,80 m — magasugrás: 1. Stones 222 (az idény leg­jobb teljesítménye) — rúdug­rás: Roberts 518 cm. Nők — 60 yard: Doyle 6,7 mp, — 60 yard gát: Laplante 7,8 mp, — 440 yard: Ingrahm 55,4 mp, 880 yard: Tous-Saint 2:08,0 p. logatott támadósorát és ez dön­tőnek bizonyult. A második húsz percben kiegyenlítődött a játék, a pardubiceiek magukra találtak, gyors akciók váltották egymást. A házigazdák kapujá­ban kitűnő teljesítményt nyúj­tott Dzurilla, nagy mértékben neki köszönhető, hogy a Brno kontója érintetlen maradt. GOTTWALDOV—VŽKG 1:1 (0:0, 0:0, 1:1) Gólütők: Hanačík, ill. Holáň. Az első két harmadban nem láthattak gólt a nézők. A ven­dégek kezdeményeztek többet, sokszor sakk-matt helyzet elé állították az újonc bizonytalan védelmét, de gólt csak az utol­só húsz percben sikerült elér­niük. Két perccel a befejezés előtt Hanačík egyenlített. SPARTA—JIHLAVA 5:2 (1:1, 2:1, 2:0) Gólütők: Knchta és Vícha (2—2), Vorlíöck, ill. Novák és Augusta. 14 500 néző volt kíváncsi a két nagynevű csapat összecsa­pására, melyet a televízió né­zői is megtekinthettek. Már az első percekben megmutatkozott a házigazdák taktikája, a jól bebiztosított védelemre alapo­zott Játék. Az első két harmad­ban a Sparta kétszer jutott ve­zetéshez, a katonáknak mindig sikerült egyenlíteniük. Ogy tűnt, a találkozó sorsa a má­sodik harmad végéig dől el, amikor a Jihlava csapatából előbb Vybornýt két percre, majd Horáčeket öt percre ki­állították. A katonáknak sike­rült az 5:3-as emberhátrányt gól nélkül megúszniuk, de há­rom perccel a harmad befeje­zése előtt, amikor már kiegyen­lítődtek az erőviszonyok, Koch- ta ütött gólt. Az utolsó játék­részben a Sparta nem engedte ki kezéből a kezdeményezést, végig biztosan irányította a ta­lálkozót és újabb két góllal növelte előnyét. Az I. jégkorong liga tábláza ta: 1. Kladnu 27 17 5 5 115:62 39 2. Jihlava 27 14 5 » 93:72 33 3. Pardubice 2G 15 0 11 91:64 30 4. Litvínov 27 14 1 12 93:96 29 5. Sp. Praha 26 12 4 10 88:70 28 6. Budéjovice 27 12 3 12 99:93 27 7. Plzeň 27 12 3 12 95:98 27 8. Brno 27 12 2 13 80:86 26 9. Bratislava 27 13 0 14 91:100 26 10. Košice 27 9 4 14 72:95 22 11. Ostrava 27 10 2 15 79:104 22 12. Gottwaldov 27 4 5 18 52:108 13 Vereség az első fordulóban Az ökölvívók legmagasabb osztályú küzdelmeinek első for­dulójában Galántán az újonc OSP 6:14 arányban alulmaradt a bajnoki cím egyik váromá­nyosával, a CH Üstí nad Labem csapatával szemben. Az össze­csapásokat telt ház, 850 néző előtt bonyolították le, többszáz ember kinn rekedt. Az egyes mérkőzések eredményei (első helyen a győztes): 51 kg-ig: Tessényi ellenfele, Benko a 3. menetben feladta a küzdelmet. 54-kg-ig: Florek el­lenfelét, Caneckft (OSP) a já­tékvezető leléptette. 57 kg-ig: T. Stojka pontozással győzött Renács (OSP) ellen. 60 kg-ig: Képiő ellenfele, Forró az első menetben feladta. 63,5 kg-ig: Kaápar pontozással győzött ZuZkoviő (OSP) ellen. 67 kg-ig: Jirák ellenfelét, Bertókot (OSP) a második menetben leléptet­ték. 71 kg-ig: ValtíF pontozá­sos győzelmet aratott Farkas (OSP) ellen. 75 kg-ig: Kovács P. kipontozta Záfiekot (Osti). 81 kg-ig: Gyerák a harmadik menetben győzött Holoubek (Osti) ellen. 81 kg-on felül: Resl pontozással győzött Ka­rácsony (OSP) fölött. További két eredmény az I. ökölvívó-ligából: Ceské Budéjo­vice—OP Prostéjov 10:8, Spartak Dubnica—US Praha 14:8. Az I. női kézilabda-liga legutóbbi fordulójában a Start Bratislava meglepetésre 14:11 arányban győzött az éllovas Hlobovec ellen. Képünk a vendégek kapuja előtti jelenetet örökítette meg. (VojtíSek felvétele) A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA VEZET AZ IPSWICH TOWN Az I. angol labdarúgó-liga a 26. forduló mérkőzéseivel foly­tatódott: Arsenal—Carlisle Uni­ted 2:1, Coventry City—Wolve Hampton Wanderers 2:1, Der­by County—Liverpool 2:0, Ever- ton—Leicester City 3:0, Ips­wich Town—Middlesbrough 2:0, Leeds United—Tottenham Tots- pur 2:5, Queens Park Rangers —Burnley 0:1, Sheiffeld United —Manchester City 1:1, Stoke City—Birmingham City 0:0. — A táblázat éllovasa 32 ponttal az Ipswich Town. Egy pont előnye van az Everton előtt. 30 pontja van a Middlesbrough és a Stoke City csapatának. Az I. skót ligában a 21. for­duló mérkőzéseire került sor: Aberdeen—Kilmarnock 4:0, Air- drienonians—St. Johnstone a pálya alkalmatlansága miatt el­maradt, Arbroath—FC Dundee 2:2, Ayr United—Clyde 1:0, Cel­tic Glasgow—Motherwell 2:3, Dumbarton—Glasgow Rangers 1:5, Dundee United—Hibernians 1:3, Hearts—Dunfermline Ath­letic 1:0, Partick Thistle—Mor­ton 3:1. — Az élcsoport állása: Glasgow Rangers 3B, Celtic Glasgow 34, Hibernians 30 pont­tal. SIMBERA A DÖNTŐBEN A csehszlovák Simbera és a svéd Öve Bengsston került Stockholmban Skandinávia nem­zetközi teniszbajnokságának döntőjébe. Az elődöntőben Sím bera 6:1, 6:l-re győzött a svéd Norberg ellen, és Bengtsson honfitársát, Palmot ütötte el a továbbjutástól 3:6, 6:1, 7:6 arányban. A női egyes döntőjé­ben a svéd Anliot és a norvég Grindvold találkozik. Anliot 6:3, 7:6-ra legyőzte az angol Faytert és Grinvold 6:0, 6:l-re a dán Sörensent. Férfipárosban a lengyel Nowicki és Niedz- wiedzki a döntőben 6:3, 6:7, 7:6 arányban győzött a Bengtsson, Lundqvist svéd kettős ellen. Női párosban az Anliot, Fors- garden svéd kettős 6:2, 4:6, 6:3 arányban bizonyult jobbnak a Grínvald, Sörensen ellen. A San Francisco-i nemzetközi női tenisztorna döntőjében az amerikai Evert 6:1 6:2-re győ­zött honfitársnője, King ellen. A harmadik helyért egy nyert játszmára menő mérkőzésen az angol Wade 6:4 arányban jobb­nak bizonyult a csehszlovák Martina Navrátilovánál. A pá­SAKK Hárman holtversenyben A hastingsi nemzetközi sakk­torna 13. fordulója után Vlas- timil Hort csehszlovák nagy­mester, Planincs (jugoszláv) és Vágányán (szovjet) állnak az élen egyaránt 8,5 ponttal. Őket követi a svéd Andersson, a szovjet Beljavszkij és a2 izlan­di Sigur Johnsson 7,5 ponttal s egy függőjátszmával. A to­vábbi sorrend: Miles 7, Hart­ston (mindkettő brit) 6,5 (1}, Garcia (kubai) 6 (1), és Stean (brit) 6 ponttal. A 13. fordulóban Hort dön­tetlenül játszott Milesszel, Pla­nincs az amerikai Benkővel, Vágányán Hartstonnal és Stean a magyar Csommal. Andersson győzött a brit Mestel ellen. A többi játszma függőben maradt. A 12. forduló függőjátszmáinak befejezése során Benkő döntet­lent ért el honfitársával Die- sennel szemben. A Hartston— Andersson játszma ismét félbe­szakadt. A 12. forduló eredményei: a Hort—Stean döntetlen, Mestel —Garcia döntetlen, Csőm—Bel­javszkij 0:1, Botterril—Planincs 0:1, Sigur Johnsson—Miles 1:0, Vágányán—Basman 1:0. rosban King és Evert 6:2, 7:6-ra legyőzte a Wade, Casals ket­tőst. Aucklandban (Űj-Zéland) a férfiegyes döntőjében Parun 4:6, 6:4, 6:4, 6:7, 6:4-re győzött Falrlle ellen és a női páros­ban Goolagong 6:2, 6:2-re verte Barkert. A Davis Kupa ázsiai zónájá­nak elődöntőjében Adelaideben Ausztrália 3:l-re vezet Japán ellen és már biztosította rész­vételét a döntőben. Eredmé­nyek: Newcombe—Kukiho 6:1, 6:2, 6:3, Dent—Sakai 1:6, 6:4, 6:2, 4:6, 4:6, Newcombe, Ale­xander—Saki, Hirai 6:3, 5:7, 6:1, 3:6, 6:3, Newcombe—Sakai 6:4, 6:3, 6:3. A Davis Kupa dél-amerikai zónájának döntőjében Santiago de Chilében Chile 3:0-ra vezet Brazília ellen. Eredmények: Fillol—Koch 6:2, 7:5, 8:6, Cor- nejo—Madarino 6:2, 7:5, 6:4, Fillol, Cornejo — Mandarino, Koch 6:4, 6:2, 6:4. Szovjet sikerek Brigbtonban Anglia nemzetközi asztalite­nisz-bajnoksága szovjet sike­rekkel ért véget. Sztrokatov és Antonyan bizonyult a legjobb­nak az egyesekben, míg a párost Gomozkov és Szarhojan nyerte. Férfi egyes: elődöntő: Sztro­katov—Szarhojan 3:0, Secretiu —Gomozkov 3:2. Döntő: Sztro­katov—Secretin 3:2 (14, —17, —10, 17, 19). Női egyes, elődöntő: Anto­nyan—Ju Csing Csía 3:2, Liu Hszin Jen—Bergeret 3:1. Dön­tő: Antonyan—Liu Hszin Jen 3:0 (12, 18, 13). Férfi páros, elődöntő: Li Csing-Kuang, Kuo Jao-Hua— Leiss, Stellwak 3:1, Gomozkov, Szarhojan—Douglas, Neale 3:2. Döntő: Gomozkov, Szarhojan— Li Csing-Kuang, Kuo Jao-Hua 3:0 (16, 19, 12). A vegyespáros döntőjében Lei* Kui-Li és Ju Csing-Csia 3:0-ra győzött a Liu Hszin-Jen és Lj Ming kettős ellen. Červínek nyerte a bajnokságot Bojnicén került sor a cseh» szlovák országos terepkerékpá* ros-bajnokságra. A verseny eredményei egyben beszámított tak a Csehszlovák Kupába. A 2250 méter hosszú pályán, me­lyet a kerékpározók tízszer tet­tek meg, a nehéz körülmények- kel Vojtech Červínek, a Mladá Boleslav versenyzője boldogult a legjobban, aki az első kör után átvette a vezetést, és vé- gül több mint 1:5 perces előny- nyel győzött. A mezőnyből hiányzott a tavalyi bajnok, Fi- šera, aki sérüléssel bajlódik. A csehszlovák ciklocross- bajnokság végeredménye: 1, Červínek (AŠ Ml. Boleslavj) 1:20:47 óra, 2. Mikšík (Favorit Brno) 1:22:09, 3. Jirí Murdych (AS Ml. Boleslav) 1:22:55, 4. J, Kvapil (C. Lipa) 1:24:03, 5. Jaroslav Mráz (US Uničovj) 1:24:30, 6. Fr. Valeš (Dynamo Plzeň) 1:25:15 óra. A Csehszlovák Kerékpáros Szövetség elnöksége nyilvános­ságra hozta a svájci világbaj­nokságon induló csehszlovák csapat névsorát: Vojtech Cerví- nek, Jiŕí Mikšík. A negyedik részvevő Jaroslav Mráz, Ján Zaloudek és Václav Pochop kö­zül kerül ki. A háromszoros „aranylabdás“ Johann Cruyff egyre több kri­tikát kap a spanyol sajtóban. A tavaly még dédelgetett sztár az utóbbi időben igen gyakran vét a sportszerűség ellen, s ezért az újságírók nem is kí­mélik a Barcelona holland ki­tűnőségét. Legutóbb a Reál Madrid elleni mérkőzésen a já­tékvezetővel folytatott nagy vi­tát s utána azt írták a lapok:: „Inkább a szájával ténykedett;, mint a labdával..." A játékve­zetővel való vitáért egyébként a spanyol szövetség 5000 pese­tára büntette Cruyffot. 3. FOGADÓHÉT I. JÉGKORONG-LIGA 1. Litvínov — VZKG. A leg­utóbbi fordulóban a Litvínov legyőzte a Slovant. Tippünk: 1. 2. Sparta — Gottwaldov. A Sparta Jihlava elleni mérkőzé­sén a tv-nézők előtt is bebi­zonyította, hogy jó formában van. Tippünk: 1. 3. Kladno — Slovan. Az éllo­vas és a meglepetésekre képes Slovan összecsapása nagy har­cot ígér. Egy árnyalattal a há­zigazdákat favorizáljuk. Tip­pünk: 1. 4. Brno — Jihlava. Úgy tűnik, a ligaszünet alatt magára ta­lált a ZKL, döntetlenhez kö­zeli eredményre számítunk. Tippünk: 0, 1. 5. Plzen — Ko&ice. Mindkét együttes eléggé kiegyensúlyo­zatlanul szerepel, nem lenne nagy meglepetés, ha a KoSice egy pontot szerezne. Tippünk: 1, 0, 2. 6. C. Budéjovice — Pardubice. A legutóbbi fordulóban mind­két csapat mérsékelten szere­pelt. A házigazdák otthonuk­ban általában sikeresek. Tip­pünk: 1. CSEH NEMZETI JÉGKORONG-LIGA 7. Karviná — Slávia Praha. A Slávia idegenben eddig kevés figyelemre méltó eredményt ért el. Tippünk: 1. 8. Milevsko — Chomutov. Az ex-ligás vendégek az utóbbi időben jó formában vannak, feltételezzük, hogy sikerül ki­harcolniuk a döntetlent. Tip­pünk: 0, 2. 9. Koprivnice ’— Prostéjov. Mindkét csapatnak kiesési gondjai vannak, nagy küzde­lem várható. Tippünk: 1, 0. 10. Opava — Ustí n. Labem. Egy árnyalattal a tapasztaltabb vendégek esélyesebbek. Tip­pünk: 1, 0, 2. SZLOVÁK NEMZETI JÉGKORONG-LIGA 11. Zilina — Martin. A Zilina az utóbbi időben kiegyensúlyo­zottan játszik, otthonában ke­vés csapat szerepelt sikerrel ellene. Tippünk: 1. 12. Dubnica — PreSov. Há­romesélyes találkozó. Tippünk: 1, 0, 2.