Új Szó, 1974. szeptember (27. évfolyam, 206-231. szám)

1974-09-25 / 227. szám, szerda

33 1974. . 25 7 Messze még Montreal... CSEHSZLOVÁKIA—AUSZTRIA 1:0 (0:0) Bratislava, ČH pálya, 2060 néző, játékvezető: Palotai, góllö­vő: Ternényi. Borús időben, szitáló esőben, amely a találkozó állandó ven­dége volt, a következő felállítású csapatok mérkőztek: CSEH­SZLOVÁKIA olimpiai válogatottja: Kéketi — Biroš, Samek, Dvoi'ák, Gogh — St. Tománck, Pollák, Panenka — Hamar (Ternényi), Novotný, Herda. AUSZTRIA utánpótlás válogatottja: Baumgartner — Hala, Happicb, Mirnegg, Obermaier — Dax- baclier, Wegl, Koch — Widmann. Kirisitz, Demel. s* - i - . w A csehszlovák bajnokságon kajak egyesben Sntiéek, a Dukla Praha versenyzője győzött az 1000 méteres távon. Ma Prágában: Csehszlovákia—NDK Tizenhét éve veretlenül Futballistáink őszi bemutatkozása előtt Azonnal a csehszlovák együt­tes vette át a játék irányítását, s a közepes színvonalú és ira­mú találkozón szinte mindvégig támadott is. Együtteseink védel­mét nem tette próbára a ven­dégcsapat, amely láthatólag csak arra törekedett, hogy mi­nél enyhébb arányú vereséggel ússza meg. A vendégcsapatot csak a nagyszerűen védő, jól időzített kifutásokat bemutató, s a szerencsével hadilábon nem álló kapusa mentette meg a sokkal súlyosabb vereségtől. Kívüle nem is akadt kivételes teljesítményű játékos az oszt­rák válogatottban. A csehszlovák fölény csak szögletekben és kapuralövésben mutatkozott meg az első fél­időben, amikor a támadások folyamatosságát akadályozta Hamar gyenge teljesítménye a jobbszélen. Szünet után Moravec edző egyetlen, de eredményes cseré­re szánta e! magát. A higany­mozgású Ternényivel váltotta fői az említett Hamart, s a nit­rai lesipuskás szélső a 60. perc­ben ördüngős támadásvezetés után lőtt góljával döntötte el a találkozó sorsát együttesünk javára. A találkozó hajrájában szinte nyomasztóvá vált a csehszlo­vák labdarúgók fölénye, de Herda ezúttal sem tudta egye­dül kitörve bevenni Baumgart­ner kapuját, akárcsak az első játékrészben Folytatódik a labdarúgó NBI. A magyar labdarúgó NB I. küzdelmei ma a 7. forduló nyolc mérkőzésével folytatód­nak. Bozsik József szövetségi kapitány a forduló tapasztala­tai alapján szűkíti majd 25 já­tékosból álló keretét 16 tagúra, így a szerdai találkozók lénye­gében a szombati magyar—oszt­rák főpróbáját is jelentik. Pa­pírforma szerint az Újpesti Dó­zsa továbbra is százszázalékos marad, hiszen saját pályáján fogadja a Szombathely csapa­tát. Ugyancsak otthon játszik a Ferencváros is, míg a második helyezett Honvéd vidékre láto­gat. A műsor: Újpest—Szombat­hely, Ferencváros—Rába ETO, Egyetértés—MTK, Salgótarján— Vasas, Tatabánya—Bp. Honvéd, Békéscsaba—Pécs, Zalaegerszeg —Videoton, Diósgyőr—Csepel. TENISZ Miután India teniszcsapata 3:l-es vezetést szerzett a Davis Kupa zónaközi döntőben s így biztosította döntőbe jutását, R. K. Khanna, az Indiai Tenisz Szövetség titkára kijelentette: „Ha másik zónaközi döntőn Jo­hannesburgban Dél-Afrika le­győzi Olaszországot, úgy India teniszválogatottja nem hajlandó kiállni a fajüldöző ország csa­pata ellen.“ A férfi tenisz BEK négyes döntőjének második mérkőzésén a francia Racing Club 7:2-re le­győzte a nyugat-berlini Rol- weiss együltesét és bejutott a kupa döntőjébe, ahol ellenfele a Barcelona lesz. A harmadik helyért az Újpesti Dózsa a nyu­gat-berlini csapattal mérkőzik. A Los Angeles-i nemzetközi tenisztorna férfiegyesének dön­tőjében az amerikai Connors 6:3, 6:l-re győzött honfitársa, Solomon ellen. • Pelé bejelentette, hogy ok­tóber 2-án vagy 5-én játssza utolsó mérkőzését a Santosban. Szerződése október 4-én jár le, a klub vezetői arra kérték, hogy október 23-án, Pelé szüle­tésnapján rendezhessék meg a húcsúmérkőzést, de a fekete gyöngyszem ragaszkodik erede­ti elhatározásához. A csehszlovák olimpiai csa­pat legjobbjait Gőgh, Samek, Dvorák, Ternényi és Pollák sze­mélyében láttuk. Moravec edző az összeszo kottság hiányában és a rossz irányzókban látta a kisarányú győzelem okát. (zala) A csehszlovák labdarúgó vá­logatott az NDK elleni barát­ságos nemzetek közötti talál­kozóval kezdi meg az őszi idényt, melynek kicsúcsosodá- sa kétségtelenül az Anglia— Csehszlovákia Európa-bajnoki selejtező mérkőzés lesz októ­ber 29-én. Londonban. Mai el­lenfelünkkel eddig nyolcszor találkoztunk s tizen, ét éve nem sikerült győznünk. íme a mérkőzések — 1957: Csehszlo­vákia—NDK 3:1, NDK—Cseh Szlovákia 4:1, 1962: NDK— Csehszlovákia 2:1, 1963: Cseh­szlovákia—NDK 1:1, 1968: NDK — Csehszlovákia 2:2, 1971: NDK —Csehszlovákia 1:1, 1972: Csehszlovákia—NDK 1:3, 1974: NDK—Csehszlovákra 1:0. I. Tehát van mit törlesztenie a csehszlovák válogatottnak, hiszen eddigi két győzelmét akkor érte el, amikor a fiatal NDK labdarúgása még gyerek­cipőben járt. A feladat azon­ban nem lesz könnyű. Gondol­junk csak a kél évvel ezelőtti bratislavai mérkőzésre, amikor 3:1 arányban kikapott váloga­tottunk és az egyetlen cseh­szlovák gól 3:0-ás mérkőzésál­lásnál született. Gondoljunk csak az NDK-sok VB-szereplé- sére: alapjában véve nem okoztak csalódást és egy al­kalommal szenzációról is gon­doskodtak. Menet közben le­Az idei győztesek Spanyolország Nagydíjával Barcelonában véget ért az or­szágúti motorkerékpár világbaj­nokság versenysorozata. Az egyes géposztályban a követke­ző a világbajnokság végered­ménye: 50 keni: 1. Van Késsél (hol­land) 90, 2. Kittberger (nyu­gatnémet) 62, 3. Van Zaebroeck (belga) 59 pont. 125 kem: 1. Andersson (svédj 84, 2. Busclierini (olasz) 71, 3. Kneubuhler (svájci) 63 pont. 250 kem: 1. Villa (olasz) 77, 2. Braun (nyugatnémet) 58, 3. Pons (francia) 47 pont. 350 kem: 1. Agoslini (olasz) 75, 2. Braun 62, 3. Pons (fran­cia) 47 pont. Agostini ezúttal tizennegyedszer nyert világ- bajnokságot. Todorov nyert világbajnokságot Manilában a pehelysúlyúak küzdelmeivel folytatódott a súlyemelő-világbajnokság. Eb­ben a súlycsoportban a bolgár Todorov bizonyult a legjobbnak és világbajnokságot nyert. A verseny végeredménye: Összetett: 1. Todorov 280,0 (125—155), 2. Kolesznyikov (szovjet) 277,5 (120—157,5), 3. Nurikjan (bolgár) 277,5 (122,5 —155), 4. Wojnowski (lengyel) 267,5, 5. Goto 265,0, 6. Simaja (mindkettő japán) 260,0, 7. Prolii (csehszlovák] 252,5 kg. Szakítás: 1. Todorov 125,0, 2. Nurikjan, 3. Wojnowski mind­kettő 122,5. Lökés: 1. Kolesznyikov 157,5, 2. Todorov 155,0, 3. Nurikjan 155,0. győzték a későbbi világbajnok NSZK csapatát és bejutottak a negyeddöntőbe. „Azt játszot­tuk, amire erőnkből futotta“ — mondotta Buschner edző a VB-t értékelve. Amint azonban nemrégen megmutatkozott, a világbaj­nokságon nem aknázták ki minden erőtartalékukat, mert Varsóban 3:1 arányban le­győzték a világbajnoki bronz­érmes Lengyelország váloga­tottját. Tehát nem lesz „séta­mérkőzés“ a mai összecsapás. Utána nagyjából felmérhetjük: mire lesz képes válogatottunk egy hónappal később a Wemli- ley-stadionban. I!. Václav Ježek edző már kije­lölte az NDK elleni 18-as kerel tagjait. Valószínűleg az első liga őszi idényének mérkőzé­sein tapasztaltakból indul ki és így a keretben 7 Slovan-já- tékost találunk, míg a Dukla 4, az Ustrava 3 labdarúgóval képviselteti magát. A l8-as ke­ret újoncai: Jozef Čapkovič, Fandel, Varadín és Knapp (Ostrava). Tavasszal néhány figyelem­re méltó eredményt ért válo­gatottunk. Idegenben l:0-ra legyőztük Bulgáriát és a Szov­jetuniót, ugyanilyen arányban kikaptunk mai ellenfelünktől, illetve Brazíliától és Prágában 3:3-ra játszottunk a Kovács István által irányított francia válogatottal. Ötvenszázalékos eredmény, de a játék bizony még ennél is gyengébb volt. Sok gólt tehát nem lőtt a válogatott, de ez nem is csoda, hiszen évek óta a támadójáték a legnagyobb betegsége láb darúgásunknak. Persze a nyári szünet, a szabadságok idején nem születnek tíj csatártehet­ségek, ezért Jezek edző elő­húzta a talonból a „tékozló fiút“, a 28 éves Ladislav Pet- ráSt. Kiesett a csapatból vi szont B oh u š Veselý, aki mesz- sze van régi formájától. Pet- ráššal együtt visszakerült a keretbe Gajdušek is, mert is­mét szélsőt játszik és lövi a gólokat a Duklában. Szóval nincs nagy választék csatárok­ban, azért valószínű, hogy le­hetőséget kap az egyre ja­vuló formában játszó Masný a Slovanból. III. Csatársorunknak nem lesz könnyű dolga a határozottan játszó NDK-védelem ellen. Ezek a kemény legények sem­mit sem adnak ingyen, könyör­telenül „megdolgozzák“ az el­lenfél csatárait. Támadóink azonban megszokhatták a ke­mény játékot az I. liga mérkő­zései folyamán, hiszen ott sem bánnak velük kesztyűs kézzel a hátvédek. Ma délután minden bizony- nyal ízelítőt kapunk a mo­dern labdarúgáshoz elenged­hetetlenül szükséges erőnlét­ből, mozgásból, szívósságból ós önfeláldozásból. És talán a szép játékból a labdarúgó mű­vészetből. Mert „csak“ barát­ságos mérkőzésről van szó. Igaz, tizenhét éve nyeret­len válogatottunk az NDK el­len ... Az érdekesség kedvéért kö­zöljük a legutóbbi két mérkő­zésen szerepelt csehszlovák kezdőcsapatot: 1972: Flešar — Dobiáš, Zlen:ha, Dvorák, Kou- liek — Pollák, Kuna, |okl — B. Veselý, Pekárik, ján Cap­kovič. 1974: Viktor — Pivar­ník, Samek, Ondruš, Rendi, — Bičovský, Pekárik, Gajdušek — Masrna, Nehoda, ján Čapkovič. IT. V.) Nehoda és Kuna nélkül A csehszlovák labdarúgó vá­logatott Nehoda és Kuna nél­kül lép holnap pályára, mivel a két említett játékos sérülés­sel bajlódik, s nincs remény arra, hogy felgyógyuljanak. Je- žek edző ezért Pavel Stratil t hívta meg a keretbe. Az NDK válogatottja megér­kezett Prágába és a Varsóban győztes csapat tagjai közül mindössze a sérült Tyll hiány­zik. Buschner edző a következő játékosokat hozta magával: Croy, Schiilze, Bransch, Kisclie, Weisse, Kurhjtiweit, Wantulich, Frítsche, Dőrnor, Pommernnke, Sparwasser, Hoffmann, Irm- schcr, Vogel Schelenberg, Streich. „Jövőre világcsúcsot javítok” M ég véget sem ért az idei atlétikai évad. de pityre- másra érkeznek hírek ismert versenyzőkről, akik már a iává évi eredményeiket — s nem is akármilyenekét — jósolgat ják. Nagy részük reális alapokra építi terveit, s ezek közé tar­tozik Brendan Foster. az ango­lok üdvöskéje is. Foster a nyugodt, higgadt sportolók közé tartozik, azok közé, akik nem a fellegeköen járnak. Nem úgy, mint elődje, a nagyszájú Dave Redfurd, a 70- es évek nagy tehetsége, de ke­vés eredménnyel dicsekedhető hosszútávfutó Csillaga. Foster vele ellentétben, nagy adag nyugalommal, sok szívóssággal valósította meg józanul kidol­gozott terveit. Az elmúlt négy esztendő alatt több nagyszabású nemzetközi versenyen szerzett érmet és legutóbb Rómában az 5000 mé­teres távon i jért fölényesei Európa-bajnoki címet, mégpedig olyan idővel /13:17,2 j, mely csupán 4 másodperccel volt rosszabb a világcsúcsnál. Mind­ebből következtethetünk arra, milyen teljesítményre lehel ké­pes Foster, ha megszorítják. „Rómában győzni akartam — mondotta —, de olyan meggyő­zően, amire sokáig emlékeznt jognak.“ Foster római jutására bizony sokáig emlékeznek majd a szur­kolók és szakemberek, leg­alábbis addig, amíg Brendan még nagyobb eredménnyel nem feledteti, nem homályosítja el római szereplését. Egyet kétség­telenül elért, már most sokkal népszerűbb Nagy-Britanniában, mint volt Bedford. Amikor tíz nappal ezelőtt a Crystal Pala- ce-ban győzött 2 mérföldön, a lelkes szurkolók csakhogy agyoni nem nyomták. Mindenki a közelébe akart kerülni, s Fos­ter sokáig osztogatta az autog­ramokat. A kitűnő hosszútávfuló nem tartozik az extravagány, önma­gáról állandóan hallató sporto­lók közé. Öntudatosan, de min­den hűhó nélkül készül verse­nyeire. Gateshead tengeri für­dővároskában él, ahol a tanács megbízásából a sportközpont menedzsere. Ezt az állást külö>~< rá „szabták“, hogy megfelelő körülmények között folytathassa edzéseit. S ő élt is a lehetőségekkel. Nagyon jól tudta, mivel lehet a gatesheadi műanyagpályát hí­ressé tenni: világcsúccsal. Ezért rendezett versenyt au­gusztus 3-án és a 3000 méteres távon 7:35,2-t elérve, 2,4 má­sodperccel megjavította a belga Puttemans rekordját. Ettől kezd­ve őt kiáltották ki az Európá­ba jnokság 5000-es versenye leg­nagyobb esélyesévé. Minden hírverés nélkül azo•> bán ő sem élhet. Ezért árulta el néhány nappal ezelőtt ter­veit, illetve milyen eredménye­ket akar 1975-ben és azután el­érni. — Jövőre megrohamozom az ötezres világcsúcsot. Szeretnék 13:10-et vagy annál jobb időt elérni. Utána szerencsét próbá­lok 10 000 métere":. Nem tar­tom kizártnak, hogy Montreal­ban erre a távra nevezek. Aki a szikár skót eddigi pá­lyafutását figyelemmel kísérte, nem kételkedik abban, hogy Foster teljesíti a kitűzött célt és 10 000 méteren is befut majd az élvonalba. Kíváncsian várjuk jövö évi eredményeit. (k) A nagy sorozat első része befejeződött KANADA—SZOVJETUNIÓ 5:5 (5:2, 0:1, 0:2) Közép-európai idő szerint keddre virradóra Vancouverben került sor a kanadai profiválngatott és a Szovjetunió váloga­tottjának negyedik jégkorong mérkőzésére. Ezúttal is nagy­számú közönség, 18 0U0 néző volt kíváncsi a találkozóra, amely akárcsak az első összecsapás, döntetlenül végződött. A nagy sorozat első része tellát véget ért, mindkét csapat egyszer győzött, illetve vereséget szenvedett és két találkozó döntet­lenül végződött. A gólarány is döntetlen, 17:17. A két csapat második négyes sorozatára októberben Moszkvában kerül sor. A mérkőzés első percében a jezés előtt Guszev volt eredmé szovjet korongozók játszottak fölényben és már a 4. percben Vasziljev megszerezte csapatá­nak a vezetést, de egy perc múlva kiegyenlített a 46 esz­tendős Gurdie Howe. A 6. perc­ben Mihajlov volt eredményes. Később a kanadai csapat ju­tott szóhoz, Bnbby Hull három­szor, Mahovlich egyszer talált a hálóba. Amint azonban később meg­mutatkozott, a vendéglátók min­den puskaporukat ellőtték az első harmadban, mert a máso­dik és az utolsó játékrészt is egyaránt a vendégek nyerték, így kiegyenlítették a találkozó állását. A második harmad egyetlen gólját Jakusev ütötte, majd az utolsó harmadban Mal- cev, és három perccel a befe­nyes. Egyébként az utóbb emlí­tett hátvéd a kék vonaltól ütőt. te a szovjet együttes negyedik gólját, de Cheevers kapust ezért nem lehet okolni, hiszen négyen is előtte álltak. A találkozó kiegyenlített játé­kot hozott: erről tanúskodik a kapura küldött lövések száma is, mindkét csapat huszonnyolc­szor próbálkozott gólt ütni. A szovjet kapuban ismét Trctyak állt. A mérkőzés után Borisz Ku- lagiu edző a következőket mon­dotta: „A kanadai csapat na­gyon tehetséges együttes. Elé­gedetlen voltam csapatom első harmadbeli játékával, a jó haj­rában viszont bíztam. A gólok­ról Tretyak nem tehet."