Új Szó, 1974. augusztus (27. évfolyam, 180-205. szám)

1974-08-28 / 203. szám, szerda

Ä Trnava otthonában vesztett pontot Az I. labdarugó-liga 3. fordulójában tegnap hat mérkőzés­re került sor. A Žilina otthonában nehezen boldogult a Spar- fával. A Slávia éppógy, mint tavasszal, ezúttal is biztosan győzött a bajnoki cím védője, a Slovan Bratislava csapata ellen. A Trnava most sem tudott győzni, hazai pályáján vesztett pontot a Brnóval szemben. A Ti'inec—jabloncc és a Dukla—AC Nitra mérkőzést villanyfénynél játszották, ezekről holnap számolunk be. Ma két találkozóra, a VSS—Bohcmians és a Teplice—Ostrava mérkőzésre kerül sor. A 4. forduló nyitánya pénteken, augusztus 3ü-án lesz. A jablonnc—Inter mérkőzést 16.30 órai kezdettela tv is közvetíti. Ugyancsak pénteken játsszák a Sparta—Brno találkozót. Szombaton, au­gusztus 31-én hat mérkőzést bonyolítanak le: Nitra—VSS. Ži­lina—Tŕinec, Slovan—Teplice, Plzeň—Dukla, Ostrava—Trnava és Buhemians—Slávia. más prágai támadás futott a pályán és a végén jurkanln nem hibázott. Biztos 2:0 s hazai vezetés után tehát 2:2-re egyen­lített a Sparta. A második gól felrázta a hazai csapatot, ér­dekessé, változatássá vált a já­ték, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. Alig három perccel a mérkőzés vé­ge előtt tizenegyeshez jutott a Žilina, ezt Garguíák biztosan értékesítette, 3:2 lett az ered­mény, mely az utolsó percben csak azér nem változott, mivel Gargulák’ szabadrúgásából le­adott hatalmas lövés nyomán a kapufán csattant a labda. Žilina—Sparta 3:2 (2:0) Žilina, 3000 néző, játékveze­tő: Jursa. Góllövők: Kráf, Beles, Gargufák, ilI. Kotal és furka- nin. A hazai csapat játékosai al­kalmazkodtak jobban az eső­től felázott talajhoz. Az első félórában állandóan a Žilina támadott, és elsősorban Slezák, Beles és Kráf dolgozott ki több veszélyes gólhelyzetet. Ekkor Postaikénak, a Sparta kapusá­nak bizony nagyon sok dolga volt. A Žilina a 19. percben szerezte meg a vezetést. Chobot beadását Kráf jó helyzetben kapta és jobb belsővel a háló­ba továbbította a labdát. Utána Kára alig fejelt mellé, bizony a Sparta egyenlíthetett is volna. A 20. percben Kráf beadását Chobot kapura fejel­te, Poštulka kiöklözte, de a jó­kor érkező Beles védhetetlenül lótt a kapuba. 2:0. Az utolsó negyedórában a žilinai csapat engedett az iramból, szünetig azonban az eredmény nem vál­tozott. A második félidőre a Sparta nagyon feljavult, és röviddel a kezdés után Kotal révén 2:1­re szépített. A 18. percben fór­Az osztrákok kerete Ausztria labdarúgó-válogatott­ja szeptember 4-én Bécsben 19.30 órai kezdettel játssza el­ső Európa-bajnoki selejtezőjét Wales ellen. Šťastný szövetsé­gi kapitány kijelölte keretét, amelyben három „légionárius“ jWilly Kreutz, Hans Sehmid- radner és Kurt fara), hat Ra­pid — közöttük két újonc — egon Pajenk- és Werner Walzer, két-két Austria, WAC, Innsbruck és Vöst Linz játékos, valamint az Austria Salzburgból egy labdarúgó kapott helyet. Šťast­ný ezúttal nem vette figyelembe a sérült Hofot, valamint az utóbbi időben már formába len­dült klagenfurti Husiit. Trnava—Brno 1:1 (0:0) Trnava, 8000 néző, játékvezető: Korček. Góllővők: Kuna, 111. Ha­mar. > Az első 20 percben alig jutot­tak szóhoz a vendégek. A Trnava nagy kedvvel játszott, számtalan gólhelyzetet dolgozott ki, Pálenik kapus azonban helyén volt. A 14. percben Adamec nagy bombája szállt a kapu mellé. Húsz perc után merészebben kitámadott a vendégcsapat, a hazai védelem ezúttal meglepően sokat bizonyta­lankodott. A második félidőben is folyta­tódott a házigazdák meddő n^p- zőnyfölénye. A 66. percben Hamar meglepően a vendégeknek szerzett vezetést. Úgy tűnt, a Brnónak si­kerül megismételnie tavaszi sike­rét, amikor győzött Trnaván. Az egyenlítő gól hat percig váratott magára. Gašparík átadása Bndurát találta, a fiatal csatár ügyes csel után küldte a labdát a jól érke­ző Kuna elé, aki nem hibázott. Ezután a házigazdáknak már nem voit elég erejük ahhoz, hogy a győzelmet jelentő gólt elérjék, így a Trnava a harmadik fordu­lóban sem tudott győzni. Slávia—Slovan 2:0 (2:0) Prága, 6000 néző, játékvezető: Princ. Góllövők: Klimes és Veselý. Két .ellentétes fél Idejű mérkő­zést láthatott a közönség. Az el­Borg újabb sikere 1974. VIII. 28. A brooklyni nemzetközi tor­na férfi egyesének döntőjében a fiatal svéd Borg 7:6, 6:1, 6:1 arányban győzött a holland Okker ellen. Borg előzőleg Ko­déit győzte le 6:7, 0:6, 6:1, 6:2, 6:7 arányban. A csehszlovák te­niszező a döntő játszmában már 5:l-re vezetett, de végül több mint háromórás küzdelem­ben vesztett. Az amerikai Chris Evert a New Port-i torna női egyesé­nek döntőjében 6:4, 6:3 arány­ban győzött az amerikai Na- gelson ellen. Augusztus 28—szeptember 8. között Forest Bilisben az Egye­Az SZNF serlegéért Svitben a Szlovák Nemzeti Felkelés serlegéért rendezett nemzetközi férfi kosárlabda- torna résztvevői tegnap megko­szorúzták a hősi emlékművet. A tornán Magyarország, a Lit­ván SZSZK, a Lengyel Rzeszo- wia Rzeszov és a szlovák csa­patok játékosaiból összeállított Csehszlovákia B csapat indul. Zilinán augusztus 28—31. kö­zött kerül sor az SZNF Kupá­jáért rendezett nemzetközi férfi junior kosárlabda-tornára. A tornán résztvevő csapatok: Pi­rin Blngoevgrad (bolgár), Po- gon Prudnlk, Tamowia Tarnow, Start Gdyna (mind lengyelek), Zbrojovka Brno, Slávia SVŠT, NHKG Ostrava és Slávia VŠD Žilina. Az első mérkőzésen ma 17.00 órás kezdettel a VŠD Ži­lina a Pirin Bljtgoevgrad ellen játszik. sült Államok nemzetközi baj­nokságán Laver és Court kivéte­lével a világ legjobbjai vesz­nek részt. A férfiaknál 128, a nőknél 64 teniszező indul. A baráti országok hadsere­geinek bajnokságán Budapes­ten a férfi egyes elődöntőjé­ben a lengyel Nowicki 6:2, 6:2, 6:3 arányban győzött honfitár­sa, Drzewalski fölött, a magyar Machán 0:4, 6:2, 6:3 arányban győzte le a szovjet Korotkovot. A férfipáros döntőjében a No­wicki, Niedziwicki páros 6:3, 6:3, 6:3 arányban bizonyult jobbnak a Volkov, Korotkov kettősnél. A magyar válogatott őszi programja Bozsik József, szövetségi ka­pitány Budapesten ismertette a magyar labdarúgó A-válogato.tt őszi menetrendjét. A csapat az év végéig két Európa-bajnoki selejtezőt és három barátságos mérkőzést játszik. Szeptember 28-án Becsben Ausztria—Ma­gyarország barátságos mérkő­zésre kerül sor, október 13-án idegenben a Luxemburg—Ma­gyarország Európa-bajnoki se­lejtezőt játsszák. Október 30-án Cardiffban Wales ellen úgy­szintén EB-selejtezőn lép pá­lyára a magyar csapat, novem­ber 10-én Szófiában barátságos mérkőzésen Bulgária lesz az ellenfél, december 7-én Szol­nokon a Magyarország—Svájc barátságos mérkőzést játsszák. ső 45 percben az eső áztatta mély talajhoz a hazaiak alkalmazkod­tak jobban, sok veszélyt okoztak Vencel kapuja előtt. A zuhogó eső ellenére jó volt a játék szín­vonala. A 21. percben Klimes 20 méteres szabadrúgása talált utat Vencel kapujába, 10 perccel ké­sőbb Fr. Veselý egy kapu előtti kavarodásból lőtt gólt. Szünet után végig nagy mezőnyfölényben játszott a Slovan, de kapura nem volt veszélyes. A vendégek kö­rülményesen vezették támadásai­kat, nem boldogultak a Slávia védőivel. A mérkőzés utolsó per­ceiben eldurvult a küzdelem, a játékvezető Kiimest és Vencelt büntette sárga lappal. Inter—Plzeň 4:0 (2:0) Bratislava, 3ÜUU nézd. játék­vezető Fausek, góllüvők: No­votný (3) és Levický. A közelgő vihar nyomasztó légköre okozhatta, hogy az el­ső negyedórában az Inter meg sem próbálta célba venni a vendégek kapuját, sőt az első helyzet a hazaiak kapuja előtt adódott a 11. percben, de For­mán megijedt tőle. A 20. percben Petráš nagy­szerűen perdltett Novotný elé, aki mintegy 20 méterről ritkán látott hatalmas lövést zúdított a jobb felső sarokba. Öt perccel később ismét Petráš tálalt az új gólgyáros elé és Novotný hatalmas lövése ezúttal félma­gasa n zúdult a léc mellett a hálóba. Szünetig azután inkább az égzemgés és villámlás volt soron, a pályán kevés látvá­nyosság kínálkozott. Szünet után a szitáló esőben az első igazi Jnter-akcióbau megint benne volt Petráš, s utána Levický fordulásból biz­tosan lőtt a jobb alsó sarok­ba. Petráš egyébként még jó- néhány esetben igyekezett tár­sait önzetlenül helyzetbe hozni, de cseles megoldásaival nem­csak az ellenfelet hozta zavar­ba, hanem játékostársait is. A hajtárban Švec edző kettős cserét határozott el. jurkemik és Luprich lejött a pályáról és helyüket Obložinský, meg Go- ga foglalta el. Az előbb neve­zett hatalmas bombája a 65. percben a felső léc sarkáról pattant ki a mezőnybe. Az In­ter szorgalmasan folytatta tá­madásait és egy perccel a be­fejezés előtt az új szerzemény. Novotný volt eredményes. Az Inter együttese ilyen arányban is föltétlenül rászol­gált a teljes sikerre. Az egész csapat nagy akarással játszott és kulcsemberei megint megtet­ték a magukét. Bebizonyosodott, hogy ha az ellenfél nem alkal­maz meg néni engedett eszkö­zöket, az Inter kétségtelen me­zőnyfölénye elöbb-utóbb góllá, vagy gólokká érik. A győztes csapatban nem akadt gyenge pont. Hornáiíeket ezúttal a szerencse is pártfo­golta. A védelemben Zlocba és Hrica végzett nagy munkát. Bajza most is szorgalmasan építgetett. Elől Petráš volt a vezéregyéniség, a nagy előké­szítő és Novotný a végrehajtó. A vendégcsapat legjobbjait a volt sokszoros válogatott Plass- ban és Calounban láttuk, de a csatársor, amelyben a hajdan gólerős Strune és az előzőleg eredményes Bican is játszott, ezúttal ártalmatlan volt. (zala) Hazaérkeztek kerékpározóink Montrealból Tegnap ünnepélyes fogadta­tásban részesítették a prágai repülőtéren a montreali világ­bajnokságról hazaérkező cseh­szlovák küldöttséget. A szép sikert elért kerékpározókat Antonín Himl, a CSSZTSZ KB elnöke köszöntötte. A kitűnő sportteljesítménye­kért a CSSZTSZ KB elnöksége Antonín Tkáčnak és Miroslav Vymazalnak a sport érdemes mestere címet adományozta. Vladimír Vackornak és Milan Puzrlának a nyilvános elisme­rés III. fokozatát, Taromír Do- ležalnak, Petr Kockának, Mi­chal Kiásnák és Zdenék Doh nalnak a sportmesteri címet adta. Jaromír Zák és Miroslav Cernohlávek edzőket az érde­mes edző címmel tüntették ki. Považská Bystricán kerül sor a „Barátságért és iasivdiiiségérť‘ nemzetközi nyári honvédelmi verseny V. évfolyamára, melyei a Szlovák Nemzeti Felkelés 30. évfordulója ünnepségeinek kereté­ben a duklai hadművelet 30. évfordulójának tiszteletére rendez­nek. Az ünnepélyes megnyitón készült felvételen a szovjet csa­pat vonul el a dísztribün előtt. A versenyen 7 ország — Bulgá­ria, Magyarország, az NDK, Mongólia, Lengyelország, a Szovjet­unió és Csehszlovákia — versenyzői indulnak. ÖKÖLVÍVÓ VB A havannai ökölvívó-világbajnokságan folytatódtak az egyes súlycsoportokban a negyeddöntők mérkőzései. Gedó után az utol­só magyar ökölvívó, Badari is kiesett. Badari az 57 kg-os súly­csoportban a kubai Alvareztöl szenvedett pontozásos vereséget. A legszínvonalasabb összecsapást a Parlnv (jugoszláv)—Carrillo (kubai) mérkőzés hozta, melyen a jugoszláv olimpiai bajnok pon­tozással győzött. Néhány eredmény: 57 kg-ig (elől a győztes ne­ve): Davis f amerikai)—Nduk­vu (nigériai), Kuznyecov (szov­jet) —Weller | nyugatnémet), Ga. ribaldi (olasz)—Tomczvk Ilen­gyel ). 60 kg-ig: Cutov (román) — Tomczvk (lengyel), Szolomin fszovjet) —Hess fnyugatnémet), Echaide (kubai)—Ohkubo I ja­pán ). 67 kg-ig: Correa (kubai) — Forde (guayanai), Jankov (bol­gár)—Cabral (argentin), Kicka I lengyel)—Skricek (nyugatné­met ). 81 kg-ig: Sachse (NDK-beli) —Manceray (Sierra Leone-i), Karatajev (szovjet)—Kaijan- laakso (finn). SZLOVÁKIÁI körverseny Az első külföldi győzelem A szlovák kerékpáros kör verseny V. útszakasza 169 km bosszú volt. Ezúttal Svitben rajtultak a versenyzők, a cél Mar­tinban volt. Négy hazai győzelem után megszületett az első külföldi siker. — 20:03:48, 2. Labus — 1;18 perc, 3. A. Šel (Boluimin) — 1;30, 4. Mi­haji ov (szovjet) — 2:05, 5. Bncliáček (Inter) — 2:29, 6. Dvorak (csehszlovák) — 2:31 perc. Már a 20. kilométernél nyolc versenyzőnek sikerült megszök­nie a bolyból. A 85. kilométer­nél az élcsoportnak már több mint 7 perces előnye volt. Hét csehszlovák versenyző mellett a szovjet Galinanskas volt az egyetlen külföldi kerékpározó. A nehéz hegyi részhajrákon és a gyorsasági hajrákon főleg az említett szovjet versenyző volt a legaktívabb, ő gyűjtötte a legtöbb pontot. A cél előtt a fő- bolynak sikerült egy percre csökkenteni a hátrányt és így az összetett versenyben nem történtek nagyobb változások. A hajrában a legtöbb ereje Galinauskasnak volt, aki az utolsó métereken megelőzte a csehszlovák válogatott színei­ben versenyző Bartolšicot. Az 5. útszakasz eredménye: 1. Galinanskas (szovjet) 4 perc 119:23, 2. Bartolšic 4:09:28, 3. Stejskal (Inter) 4:09:33, 4. Ry­bár (Luk. Cadca], 5. Zrust (Ži­lina), 6. janda (ČH Plzeň) mind 4:09:38. Az összetett verseny állása öt szakasz után: 1. Bartolšic Tegnap a VI. útszakasz — egyenkénti indításos verseny távja 15 kilométer volt. Ez alatt a kerékpározók közel 1000 méteres szintkülönbséget küzdöttek le. A győzelmet a várakozásnak megfelelően az Inter Bratislava színeiben ver­senyző Pavol Cambal szerezte meg, aki átvette a vezetést az összetett versenyben is. A VI. útszakasz eredménye: 1. Cambal 42:36, 2. Vondráček (Uničov) 44:39, 3. Müller 44:52 perc. Az összetett verseny ál­lása hat útszakasz után: 1. Ganibal 20:50:32 óra, 2. Šel (Bo- huniín) 20:50:41, 3. Bartolšic 20:51:28, 4. Labus (mindkettő csehszlovák válogatott) 20:52:12, 5. Mihajlov (szovjet) 20:52:57, 6. Müller (NDK-beli) 20:53:18. A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA L A W BEFEJEZI Denis Law, a skót labdarú­gó válogatott tagja elhatározta, hogy befejezi aktív pályafutá­sát. Law a Huddersfleld csa­patában kezdte szereplését az angol bajnokságban, majd egy évig az olasz Torino csapatá­ban játszott. Több mint három- százszor szerepelt a Manches­ter United együttesében és pá­lyafutását a Manchester City csapatában fejezi be. 1964-ben Európa legjobb labdarúgójává választották. A Palma de Mallorca i tor­nán az FC Barcelona 3:2 arány­ban győzött az osztrák First Vienna ellen. A döntőben e spanyol csapat a lengyel Stal Mieleccel mérkőzik. Huszonhét szurkoló sérült meg Kairóban, amikor a rend­őrség megakadályozta, hogy to­vábbi jegytulajdonosok jussa­nak be a Nációnál zsúfolásig, telt stadionjába a Nációnál — Arsenal nemzetközi labdarúgó- mérkőzésre. A kívülrekedt szur­kolók botrányt és tömegvere­kedést provokáltak. Az argentin bajnokság Boca juninrs—River Plate mérkőzé­sén elvesztették a szurkolók a fejüket. A tömegverekedés ered­ménye: 50 .sérült és 43 letar­tóztatott. Iszonyatos Elkeseredés és félelem tölti el az angol labdarúgást, de va­lójában az egész brit sport ve­zetőit és szurkolóit, a szomba­ton Blackpoolban történt gyil­kosság után. Mint ismeretes, a Blackpool és a Bolton II. ligás csapatok találkozója közben egy 14 éves diák késszúrással megölt egy nálánál négy évvel idősebb szurkolót, akin a gyors orvosi beavatkozás sem segít­hetett. A fiatal bűnözőt elfog­ták és Kevin Olsson haláláért vonják felelősségre. A vádlott neve és lakhelye egyelőre is­meretlen. ✓